DIT IS i t EN OMMELANDS, m i i m s f r STAATKUNDIGE OISCHOUW L i ATSEL IJK m m Op Zaterdag, 16 n November 1901. 5 centimen 't blad. 365te jaar. Talmerk 1866. !n 't Volkshuis Ste Cecilia Vaandelwijding Transvaal Vrankrijk De Kamer Altijd dezelfde Is 't geloovelijk Nu is het voorzeker gedaan met de Roomsche Kerke en e «Papen» en zullen geen ééntje meer te tellen hebben. Davidsfonds Te Deum In het Volkshuis Sarnum en Bailey in Yper MÈ Te trekken bij den UitgeverTk 36, in de Boter strate, te Yper, en bij 's land boodsnhapioezen ofte post, tegen 3 frank 's jaars. 't Nieuwsblad van Yper verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 f. 's jaars; 3 f. en den vrachtloon buiten Belgenland. Hei Mad en is niet min teirekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. Al'es moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Boterstrate, Tk óo, te Yper. Echt en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijkniet kinderachtig Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal De bekendmakingen kosten O.fr.l5 de reke binnen't blad is't 0,f.30 van 's Rechters wegen f. i; overdruk, 5 fr. 't honderd, leder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de Agenge HAVAS.te Brussel, Tk.32,in de Magdaiena- strate, en te Parijs, r° 8, Place de la Bourse, ontvangen bèkendma kingen voor 't Nieuwsblad van Yper, van al die buiten Oost- Westvlaanderen wonen. De spelersgilde zal op 15 December aan staande het beroemd drama opvoeren De tranHvaalsche Vri*ijBcliuttei* De Koninklijke Fanfare viert Zondag toe komende 24" November, haren feestdag en tezelvertijde haar vijf en twintigjarig bestaan Te dier gelegenheid zal zij spelen binst de elf en half misse in St-Maartens en 's avonds ten 6 ure is er feestmaal in de Iweinszaal. Zondag aanstaande 17° dezer zal de plech tige wijding plaats hebben van t nieuw Vaandel der Gilde van 0. L. V. van Tbuyue, seffens na de Hoogmis in St Maartenskerke. Daarna zal een stoet gevormd worden om met de Koninklijke Fanfare voren op, het vaandel naar het lokaal der gilde te geleiden. Weinig bijzonder nieuws van den oorlog. De engelsche soldaten zijn zoo danig ontmoedigd door hunne gedu rige tegenslagen, dat ze zich niet verre meer en durven rischieren. Ze verwachten nieuwe troepen, hun beloofd door den engelschen minister van oorlog. In afwachting van die nieuwe troe pen is op 't onverwachts De Wet weer gekeerd op het tooneel. Reeds meer dan eens was hij dood verklaard door de engelschen in alle geval, seder! lang en had hij de eDgelschen geene toeren meer gespeeld zooals hij dit meermaals had gedaan. Ongetwijfeld zal hij zich uitgerust hebben en nu, wederom versch man, met vernieuwden ijver en moed strij den voor de onafhankelijkheid van zijn dierbaar vaderland. Het geschil tusschen Turk yen en Vrankrijk is vereffend- Vrankrijk be komt voldoening op al zijne vragen. Oostenrijk, dat gezien heeft hoe ge makkelijk Vrankrijk voldoeninge kreeg, heeft nu op zijne beurt twaalf eischen gesteld aan den turk en deze heeft seffens ook alles toegestaan. De sultan had gemeend dat Duitsch- land voor hem zou partij trekken, maar ziende dat er niets van en kwam, heeft hij toegegeven al alle kanten. Nu is er sprake dat de turk zon deel maken van het drieverbond (Duitschland, Oostenrijk en Italië) en dat hij, om daarin te geraken, talrijke voordeelen zou toestaan aan boven genoemde landen. Dinsdag, heropening der Kamers. M Tack zit voor als ouderdomsdeken M. Schollaert wordt tot voorzitter ge kozen in vervanging van M. De Sade leer, M. Heynen tot eersten en M Nerincx tot tweeden ondervoorzitter In 't Senaat, M. de hertog d'Urse Wordt tot voorzitter herkozen, M Simonis tot eersten en M. Dupont tot tweeden ondervoorzitter. Onze lezers hebben al lang kennis ge maakt met den vermaarden anarchist Moineau. Die kerel na jare» lang gevang, dat hij waarlijk niet gestelen heeft, en is van geen haar veranderd van gedacht, noch eenigs zins verbeierd. Altijd even ruw en brutaal, geeneh enke len oogenblik de vervaarlijke aanslagen beklagende die hij deed, en bereid, ware 't noodig, zijn bommensoiijters leven te her beginnen. Ot zulke gasten iemands medelijden ver dienen, laten wij onze lezers zelf oordeelen. En nochtans van den eersten dag dat Moineau het gevang inging, lot op den dag van heden, en hebben de socialisten niet opgehouden dien armen duts te beklagen, en bloedige tranen te storten over zijn lot. Menigmaal schreven sociale en radicale dagbladen dat het eene schande was voor een katholiek staatsbestier dien ongelpk- nigen niet los te laten. Om het medelijden en de verentweerdi- ging van 't volk op te wekken, schilderden zij den droevigen toestand van Moineau onder de schrikwekkendste kleuren. Daarom vroegen de Sociale Kanaerheeien, en eischten met groot geruchte dat Moineau zou vrijgesteld worden. Het staatsbestier en was niet geheel en gansch van dit gedacht, en de zake was blijven hangen. Maar zietintusschen grijpt de blijde ge beurtenissen plaats van de blijde geboorte van ons prinsje Leopold. Op aanvrage van prins Aalbrecht, wilt zijne Majesteit de Koning een groot voor beeld van edelmoedigheid toonen, en hij schenkt Moineau de vrijheid weder. En wat zien wij alsdan gebeuren De Socialisten jubelen en hun groot dag blad lt Peuple schrijft dat het Moineau gezien heeft, dat de anarchist wel te passé is naar lichaam en naar geest, en waarlijk er chic uit ziet. Wat zegt gij van zulke kluitspeelders Daar is in Zwitserland een bond gesticht tegen het vloeken. Vooruiten kan dit geenszins goed keuren. Zie, zegt hij, men kan ons nu verwijten wat men wil, persoonlijk zijn wij geene partijgangers van het vloeken, doch wij aan zien den vloek als zijnde, voor veel gevallen een weldadig woord. Inderdaad, er zouden al wel eens in groote gramschap ongelukken gebeuren, moest men zich niet kunnen luch ten met een paar vloeken. Dus, voor Vooruitis vloeken we! dadig Welke domme en goddelooze klap Daarop antwoordt, en met recht, het katholiek Fondsenblad van Gent Wij zullen Vooruit volstrekt niets ver wijten, maar alle verstandige menschen laten oordeelen over zijne verheerlijking van het vloeken, als behoedmiddel tegen ongelukken of tegen het plegen van geweld Vooruit weet zoo goed als iemand, dat er nergens meer wordt gevloekt dan in ze kere kroegen, waar van tijd tot tijd, in beestelijke baldigheid, vechtpartijen en zelfs moorden plaats hebben. Verre van balda digheden en gewelddaden te voorkomen, zijn de vloeken er de gewone begeleiding van. Doch genoeg; wij laten aan Vooruil het droevig voorrecht, in zijne beschaafde om geving de weidaden van het vloeken ie roemen. Maar dat de bazen van Vooruit niet bang zijn van eeneu kraker, dat is klaar, aangezien het vloeken, door zijnen weldadigen invloed, hun moet beletten ongelukken te doen op hunne onderhoori- en. Wij hebben noch gehoord dat Vooruit eene hel was; de taal van het bladder roode bazen is wel geschikt om ons in die meening te versterken. Hoe zoo dat Alle male verpletterd onder een artikel van het Weeke blad,waar over de aRedaktie met verbaasdheid uitroept, dat het mag aanzien worden als een van de beslissendste slagen welke de wetenschap (ouf ooit aan de R. K. geloofsleer toebracht Arme Roomsche Kerke en schamele Papen alzóó moeten bezwijken onder een artikel van 't Weeke blad van Yper (in Belgie) na binst 1900 jaar do aanvallen van keizers, en van koningen, en van ketters, en van philosophen en van goddeloozen van alle slach tamelijk wel uitgestaan te hebben Maar ook, 't en is niet te verwonderen de strenge wetenschappelijke argumentee ring van dien artikel,zooals het Weeke blad schrijft, is zoo bedwelmende, dat, indien er de zake niet kant en klaar door gemaakt is, iedere paap moet bekennen dat hij de ONWETENDSTE, de DOMSTE of de ONEER LIJKSTE aller beschaaf de Europeanen is 't Is om er kiekenvleesch van te krijgen n waar is de schrijvelaar van dien artikel die overgroote geleerdheid gaan zoeken, die hem bekwaam gemaakt heeft om beter dan de wetenschap zelve tot hiertoe, dien beslissenden slag aan de R. K. geloofsleer toe te brengen Is het uit diep geleerde boeken Wel neen 't't Is in een enkel bro buurke van een zeker U. Jules Bosmans dat hij dien afgrond van geleerdheid is gaan putten. t Een en 't ander rijp en groene uit een goddeloos brochuurke overnemen t is al wat hij heeft moeten doen om zoo eenen beslissenden slag te slaan En de Redaktie roept plechtig de aan dacht over dien artikel van al die zich met de studie der wetenschappen bezighouden Wel toch! men ziet wel dat het Weeke blad geschreven wordt voor gasten die zich met a de studie der wetenschappen bezighou den... in de herbergen al pinten drinken., en niet veel verder hunne studiën voortzetten dan dat voddeken papier, het Weeke blad ge noemd, zich uitstrekt. De groote zake ten anderen voor ben is van wel overtuigd te zijn dat de Papen de domstede onwetendste en de oneerlijkste zijn aller beschaafde Europeanen 1 Dat zal genoeg zijn voor vandage. Die ge leerde mannen, denken wij, zijn nog te veel bezig met Barnumom hunne studie met ons voort te zetten. Tot den naasten keer Maandag laatst had de Ypersche afdeeling van het Davidsfonds de eer en het gelu haren stichter en eersten voorzitter, den E H. Hugo Verriest, weer te zien. 't Is nog dezelfde schoone, fiere, gevoelige en beerschende Vlaming, den eekenboom gelijk, die wortelvast alleen in 't slaghout staat, van krachten en van schoonheid heel gebleven iets manlijk schoons en onge woons dat nog aan 't Vlaamsche bloed van vroeger tijd doet denken, iets dat getuigt van manlijke eer ligt in zijn houding en ver keer 't is hij niet die van vrijen grond naar uilheemsch juk zal vlieden, of die aan anderen wetten vraagt en willig vreemde kluisters draagt, geboren zijnde om zelve te gebieden voor hem geen rijker kroon dan eigen schoon de roos behoeft geen glans van blakende robijnen, de malsche mei geen rozengaard, de blanke zwaan geen pauwestaarl, de fiere boschmonark geen bont van hermelijnen hij houdt aan 't vlaamsch, die gouden spraak die reeds een aerlant vond toen aan den boord der Seine een nieuwe taal ontstond, en zijn gevoel voor al wat heilig is en schoon verspreidt hij in den glans der heerlijkheid ten toon. Hij sprak smakelijk over smaak en wierd gesmaakt hij klapte zoo eenvoudig, zoo gemeenzaam en zoo goed dat men aan zijne lippen hong en deugd had van hem te hoo- ren men smaakt maar wat men kent, zei hij, en hij bewees het met voorbeelden uit zijne lange ondervinding dat is zoo waar voor de zinnen der ziel als voor die van het lichaam, vervolgde hij en zijn er onder u, besloot hij, die geene smaak vinden in onze taal en letterkunde, 't is dat zij ze niet genoeg kennen. Mocht zijne aangename voordracht ieder een meer kennis en kunst doen opdoen om er meer en meer het genot van te smaken. Voor en na de voordracht wierden er schoone stukken gespeeld uit Mendelssohn door MM. A. Van Egroo, L. Antony en Mor tier van Yper en M Gaestecker van Brugge, en twee liefelijke liederen gezongen door M Wenes, die gelijk de spelers begeleid wierd op het klavier door M. E. Wenes al die ware kunstliefhebbers halen eere van hun werk en luisterden de schoone feeste op, in de luisterlijke Iweinszaal gegeven. Ter gelegenheid van Sint Leopold is van- dage in St Maartenskerke een plechtig Te Deum gezongen. De burgerlijke en militaire overheid woon de de plechtigheid bij. Zondag avond was het 't jaarlijksch feest maal voor de leden der Katholieke Wacht in het Volkshuis. s Morgens ten negenen was er eene plechtige patroonmisse gezongen geweest n St-Niklaaiskerke.en een groot getal leden hadden die misse bijgewoond. De spijzen waren heel wel bereid, 't geen tot eere strekt aan Julien Deproost, en de genoodigden, zoowel eere- als werkende leden, hebben hertelijk toegetrokken. Bij het nagerecht stelde de zeer eerw. heer Kanunik De Brouwer de gezondheid voor van onzen Heiligen Vader den Paus, den 92 jarigen ouderling van het Vatikaan, die, als 't God belieft, bij drie maanden zijn 25"* jaar Pausdom zal beginnen. De beer Senator Iweins d'Eeckhoutte droeg een heildronk voor aan Z. M. den Koning, aan Prins Albrecht en aan den ongen Prins Leopold, wiens gelukkige ge boorte met zulke geestdrift werd onthaald Als bekrachtiging dezer heildronken werd onmiddelijk eene draadmare gezonden naar Z. H. den Paus, naar Z. M. den Koning en naar Jonkvorst Albrecht. 's Anderdaags is op de drie draadmaren eene antwoorde gekomen, die wij hieronder mededeelen. De heer Voorzitter Sobry dronk op de gezondheid van het gemeentebestier en na melijk van den heer Burgemeester Colaert Deze antwoordde en stelde eeu heildronk in aan Voorzitter en leden der Wacht en in 't bijzonder aan den beminden Eerevoorzit ter, M. Iweins d'Eeckhoutte, die, God lof thans geheel hersteld is. Geestdriftige toejuichingen begroetten alken heildronk en voor M. Iweins d'Eeck houtte was 't eene ware belooging van hulde en eerbied. De beste orde en de geestdriftigste vro lijkheid heerschien gedurende geheel den maaltijd en eens te meer hebben de leden der Wacht getoond dat zij voor deftigheid en goede manieren bij niemand en moeten onderdoen. Antwoord van Z. H. den Paus St Padre Ringrazia Ed accorde implorata benedizioner. M. Gard. Rampolla. Vntwoord van Z. M. den Koning De Koning gevoelig aan den heildronk dien de Katholieke Wacht van Yperen hem gisteren toegebracht heeft, gelast mij u te bedanken voor uw telegram en u te bidden zijnen oprechten dank te doen aan alle disch- genoten. De Adjudant des Konings van dieiast. Antwoord van Prins Albrecht Hunne Koninklijke Hoogheden Prins en Prinses Albert danken hartelijk de 575 ka tholieke burgers en werklieden onder uw revoorzitterschap voor hunne vriendelijke hulde. De Geheimschrijver, V. Godefroid. De vermaarde cirk, waarvan er deze da- en zooveel sprake was, is te Yper aange- omen tusschen Maandag en Dinsdag nacht rond ten tweén. Daar eikendeen dit wist is er geheel den nacht volk geweest rond de statie, en niet Heen volk van Yper, maar uitnemende vele reemdelingen, van vier- vijf uren in 't ronde zelfs. Velen dachten dat men onmiddelijk ging beginnen schikkingen nemen. Men was te leurgesteld. Het was rond 6 ure toen alles in de statie in beweging gekomen is. Op dat uur ook zijn de gendarmen ter plaats geko men om aan de mannen van den cirk den weg vrij te houden, 't Was wel noodig ook want niettegenstaande deze vroege ure, wa- en straten en wegen die naar het plein lei den, met eene massa volk bezet. Die vroeg te beene was en het aanbrengen der wagens, der prachtige dieren, het op slaan der tenten zag, zal zijne moeite niet beklaagd hebben, want dat schouwspel is inderdaad eenig in zijn slag zulke orde, zulke vlugheid, zulke regeltucht, zoo onder menschen als dieren, is oprecht merkweer- dig. Als bij tooverslag rijzen, ten allen kante van het plein, reusachtige bergplaatsen op. De eerste tent die opgestegen of liever opgetrokken werd, was de smisse en dan de eetzaal, waar er voor duizend menschen plaats is. Men zag de koks, in het witte ge kleed, neerstig bezig met alle mondvoorraad, manden eieren, onder andere, alsook geheele schapen, reusachtige stukken ossenvleesch enz. wierden bereid, om aan die massa werklieden en kunstenaars het noodige te verschaften. 't Opslaan van die tenten was oprecht bewonderensweerdig zoo rap, zoo vlug en zoo handig ging alles, dat menige ambachts man, die er op stond te kijken, er meer dan eene nuttige lesse had kunnen uit trekken. In een paar uren tijds was alles kant en klaar. In stad was er eene beweging zooals men er zelden of nooit en beeft gezien op nen tuindag. Bijzondere en gewone treins, die hier aankwamen waren overladen met volk, en hotels en winkels voor eetwaren, zoowel als andere neringdoenders zullen voorzeker nen goeden stuiver hebben verdiend. Wat de veitooningen zelf betreft, 't is onmogelijk daarvan eene behoorlijke be schrijving te geven. Geen middel, ten ande ren, om al de oefeningen te volgen, daar men altijd op ten minste drie,soms op vijf-zes plaatsen in eens bezig was. Barnum en Bailey zullen jaren lang in 't geheugen blijven en zijn voor ons Euro peanen een klein staaltje van den reusachti- gen ondernemingsgeest der Amerikanen. \mm w 11 IJ ÜWSBLAD VAN YPER y Hij was afzienlijk geworden van 't lijden' maar een levend geraamte meer, half zinne loos kortom, hij geleek geen mensch meer. v

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1901 | | pagina 1