DIT EN OMMELANDS, 1 m m m STAATKUNDIGE OMSCHGUW 'L MATS EL IJK Op Zaterdag, 14™ December 19017 5 centimen 'f blad Talmerk 1870. Koninklijke Fanfare Katholieke Wacht St Michielsturners Hoe waar Holland China Amerika Engeland Transvaal In de Kamer De krijgswet Senaat Stad Yper. Gemeenteraad Vragen en Antwoorden Ste Barbara Wervick Leve M. Leopold Merghefynek 36^te jaar. Te trekken bij den UitgeverTh 36, in de Boterstratete Yperen hij 's land boodschap we zen ofte post, tegen 3 frank s jaars. 't Nieuwsblad van Yper verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 f. 's jaars; 3 f. en den vrachtloon buiten Belgenland. Hel Wad en is niet min te trekken dan voor eert geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. ■W 'es moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Boterstrate, Tk 76, te Yper. Echt en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijk, niet kinderachtig; YperschVlaamsch enbovenal God getrouwe ik wezen zal Nieuwe inschrijvers op het Nieuwsblad van Yper en oramelands voor 1902 krijgen het blad voor nieten van au tot nieuwjaar. Ons nieuw mengelwerk en zal maar rond nieuwjaar kunnen be ginnen. Zaterdag avond geeft de Ko ninklijke Fanfare haar eerste win- terfeeste, ten 8 1/2 in de Iweins- zaal. De heeren Leon Leire en C. Vanhee, Autisten en Theoph. De leu, hoboïst, alle drie van Wer vick, alsook verscheidene heeren van Yper zullen hunne meewer king verleenen. De heeren Louw en Plokhooy zullen Zondag avond de feeste bijwonen in het Volkshuis. geven eene feeste in 't Volkshuis op Zondag 29" December,'s avonds ten 7 ure. Meer dau een liberaal dagblad en schaamt hem niet te zeggen dat er volstrekt een einde moet komen aan de gemeene handelwijze der socialisten in de Kamers. Zoo schrijft de liberale Précursenr van Antwerpen Niets en belet de Kamer een reglement te maken,die hare weer- digheid bpscherme, en toelate streng te zijn met de bezetenen, die daar erger handelen dan in de kroegen Ylwie in volle Kamer durft zeg- gen rat hij het stemmen der begroo tingen zal beletten indien men zijne dwangwetten niet wilt, aanveerden, zou bij den kraag moeten gevat worden en buiten gesteken. Zulke dwinglandekens en mogen geene aanspraak maken op de vrij- heid vermits zij een anders vrijheid aanranden. Eenige goede voorbeelden in dien zin zouden al gauw bekomen dat onze Kamerzeden wat veranderen. Het parlementarismus of het Ka- merstelsel en heeft niet opgehouden de echte beheerwijze te zijn van een vrije volk. Het kan alleen te wenschen laten dank aan de flauwheid van deze die de zending hebben over zijne weer- digheid te waken. a 't Schijnt dat de Prins-gemaal een onderzoek heeft ingesteld nopens de geruchten die verspreid zijn aangaan de zijne oneenigheden met het ko ninginnetje. Alle officiëele bladen loochenen dat er demiDste oneenigheid heeft bestaan. Is 't alzoo, des te beterwant 't ware toch pijnlijk voor beiden indien er nu al reeds moest tweedracht heer- schen in het huisgezin. De, keizerin-moeder heeft den kroon prins zijn congé gegeven. Ais ver goeding wordt hij hertog genoemd. En de Keizer Bah! in China heeft de Keizer niels te zeggen: hij slacht van den man in vele huisgezinnen: hij en woont maar meeen de Keizerin-moedor draagt 'e broek, 'f is te zeggen 't meesterschap. Sedert een tijd was er onderhande ling tusschen de Vereenigde Staten en de volmachtigden van het oud Paua- ooa-comiteit, voor de overname van de werken aan het kanaal van Pana ma. Die onderhandelingen zijn ten einde en de Amerikanen en gaan den weg van Panama niet volgen voor hun kanaal tusschen den Atlantischen en den Stillen Oceaan.Zij nemen een heel nieuwen weg langs Nicaragua. Ten gevolge daarvan is de laatste hope verdwenen van ai dezen die hunne, spaarcenten gestort hadden voor bet maken van het Panama- kanaal: blijft de zake steken, natuur lijk en is nooit niets meer uit te trek ken. Meer en meer begint het engelseh volk te morren tegen den iangdurigen oorlog in Znid-Afrika, en tegen de geldwolven, die om bunnen geldlusf te voldoen, zoo onbezonnen Engeland in eenen oorlog hebben gewikkeld, waarvan niemand nog de uitkomst kan ontwaren. Sommige staatsmannen zijn aan 't beramen van middelen om, zonder de eere van Engeland te kort te doen, een eervollen vrede te sluiten met de moedige transvaalsche strijders. Maar hoe middelen gevonden? De boeren houden vooruit en vooral aan hunne onafhankelijkheid en Enge land zal hiertoe moeilijk kunnen he sluiten, tenzij het ertoe gedwongen is door de omstandigheden Weinig belangrijk nieuws van den oorlog, ter.zij een nieuwen trek van generaal De Wet,die eene geheele le- gerafdeeling gevangen genomen heeft met kanons en voorraad. Kitchener, die erg ziek is, en zelfs niet in staat naar Engeland weer te keeren, seint dat de engelschen eene kleine afdeeling boeren hebben verrast, en gevangen genomen. De zitting van Dinsdag werd geheel en gansch besteed aan ee,ne ondervraging van M. Vandervelde, socialist,over de fofterkam- pen in Transvaal. Mevrouwen Louis en Mar. Botha, alsook Mevrouw Steyn woonden de zitting bij. Vandervelde sprak een geslegene ure lang over de onmenschelijkheden door de engel schen bedreven. Andere kamerheeren, zoowel katholieken als liberalen en socialisten,bevestigden zijne woorden, maar ongelukkiglijk wat kan de üeer Minister daaraan doen. Geen enkele der groote mogendheden durft of kan tusschenkomen om aan dien barbaarschen toestand een einde te stellen. Engeland weigert ten anderen elke tusschen- lomst: boe wilt ge dan dat het kleine België De bekendmakingen kosten 0,fr.l5 de reke binnen 't blad is 't O.f-30 van 's Rechters wegen f. 1; overdruk, 5 fr. 't honderd. Iedei hoek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de Agenge HAVAS.te Brussel, T* 32,in de Magdalen strate, en te Parijs, n° 8. Place de la Bourse, ontvangen bekendm* kingen voor 't Nieuwsblad van Yper, van al die buiten Oost- Westvlaanderen wonen. den wreeden engelschman dwinge op meer redelijke wijze te werke te gaan Die ondervraging is dus op niets uitge loopen, zooals het voorzien was, en heeft daarbij nog de Kamer eene volle zitting doen verliezen, en nu misschien nog andere zit tingen erbij, aangezien de bespreking Dins dag zal voortgezet worden. De krijgswet is deze week weinig vooruit gegaan, 't Is klaar te zien dat de socialisten en liberalen op alle manieren de stemming der wet willen belemmeren en beletten.Maa waarom moet de katholieke meerderheid zoo goedzakkig te werke gaan Waarom en stelt zij in eens geen einde aan die eeuwige zage rij over alle soorten van dingen, die enkel voor doel hebben de werkzaamheden der Kamer zoo nutteloos mogelijk te maken. Gisteren, Donderdag heeft de krijgswet een goeden stap vooruitgegaan omdat niet alles naar hun goeste en gaat, verlieten libe ralen en socialisten de Kamer. De bespreking der volgende artikels liep dan als op wiel tjes,zoodat de artikels 3, 4, 5, 6 en 7 hebben kunnen gestemd worden. Nog slechis twee artikels bijven over. Konde de linkerzijde vandaag nog eens kootje zetten op zijn Ypersch, de wet ware gestemd. God gave Y De Senators hebben de wet op de speel holen van Oostende,door de Kamer gestemd, verworpen, 't Is nu de tweede maa! dat die wet naar de Kamer moet wederkeeren. Openbare zitting van Zaterdag 14 December 190/, ten 5 ure 's avonds, DAGORDE t. Mededeelingen. 2. Tram studie der lijn Yper Belle. 3. Tram verlenging der lijn Yper-Nieuw kerke naar Steenwerek. 4 Landbouwcomice vraag om hulpgeld. 5. Muziekschooluitbreiding van het toon kundig onderwijs en 'orgrooting 1901. 6. Buurtwege» n* 10, 11 en 16: Bekeize ling. 7. Begrooting van stad voor 1902. Ja, waarlijk, bet Weeke blad is een ernstig en geleerd dagblad In vele nummers van dit liberaal vuilblek kunt gij gezegdens vinden die teenemaal elkander tegenspreken. Daar en verschiet het Weeke blad niei in men scheert immers geene koe op een haar. Waarin het Weeke blad ook sterk staat dat is in het uitvinden van allerlei ezelariën om ze aan de katholieken ten laste te leggen en alzoo het recht te hebben zijn venijn op de papen te spuwen. Alzoo zagen wij 't Weeke blad over eenige dagen handelen over de H. Schrif tuur waarvan het geen woord en kent. Het giug er op los tegen de katholieken omdat zij moeten aanveerden dat het H. Schrift woord voor woord is ingegeven door den H. Geest. Nu, de katholieken leeren juist het tegen overgestelde. Onze lezers kennen onze handelwijze te genover de goddelooze en dwaze artikels van 't Weeke blad Gemeerielijk en antwoorden wij daar niet op omdat er weinig belang is daarop te ant woorden. Het Weeke blad is immers befaamd en het is ons meer dan eens gebeurd gekende liberalen hetzelve te hooren afkeuren. Over twee jaar nog wierd het op zijne duimen geklopt omdat het (dom weg, maar waar toch *M. Nolf den radiko sodalis tischen kandidaat noemde. Toch gebeurt het somwijlen dat wij op die artikels antwoorden. Wanneer als er in die antwoorde iets te rapen is voor onze lezers. Maar bemerkt wel lederen keer dat wij de penne opnemen en aan de uitdagingen van 't Weeke blad antwoorden, welke is de handelwijze van dit hooggeleerde liberaal blad f Hei gebaart van geen eentje meer en zwijgt lijk vermoord. Hoe klaar en hebben wij dit piet nog eens gezien over eenige dagen Het Weeke blad dat wel vijftig jaar ten achteren is wanneer het de wetenschap geldt, had daar de vondste gedaan van een boekje dat geheel den katholieken gods dlenst in gruizelamenten ging slaan. In groote vette letters schreef het dat het lijk a plus b bewezen was dat er noch Adam noch Christus noch Paus noch Kerke en was noch telde. En het beriep de papen daar iets op te antwoorden. Wij namen de penne en schreven eenige reken om lijk a plus b te bewijzen dat die strenge wetenschappelijke argumenteering over meer dan twintig jaar door de ernstige wetenschap in duigen geslegen was. En wat deed het Weeke blad Het siond te gapen met zijnen mond vol tanden en in yolgende nummers en kwam er geen gebenedijd woord meer van die strenge wetenschappelijke argumenteering Nu komt het de beurt van onzen dank uit te drukken aan de heeren Yperlingen. Twee jaar hebben wij reeds het genoegen gehad van ze in ons avondfeest te zien deelnemen. Voorzeker hebben zij dit jaar zoowel als de voorgaande hun best gedaan. De kleine Luciaan Verhaeghen heeft sedert het laatste jaar uiterst veel op zijn viool gewonnen bij heeft als waren artist zijne twee concertos n° 8 van P. Rode en die in Sol majeur van Muscat) op meesterlijke wijze gespeeld. De heer J. Dondeyne zeng ons mei zijne lieve stem twee stukken, die het kunstmin nend publiek uitnemend genoegen hebben gedaan het waren Les filles d'Arles van Fiégier en Sénérata vanG. Braga. Dit laatste stuk heeft bijzonderlijk veel bijval gehad daar het zoo lief oijgeleid was met vedel door Lucien Verhaeghen. De heer J Derud- der zong ons met kloeke basstem Les vêpres üiciliennes van G. Verdi en La Neige van Fiégier. Het zijn ook twee zeer aangename muziekstukken die wonderbaar waren. Dan hoorden gegeven De uitvoering van Final de la 5" Sympho- nie van Mendelsshon en Les francs luges van Berlioz, heeft eens te meer den rappen vooruitgang doen bestatigen van ons uit muntend muziekkorps «de Staösharmonie». De eere der uitvoering komt natuurlijk eerst en vooral toe aan den bekwamen Be stierder der Harmonie, die door onverpoosde studie en taaien wille de grootste moeilijk heden weet ie overwinnen. Eere ook aan zijne muzikanten, die zooveel nut weten te trekken uit zijne lessen Zondag laatst was er feest in 't Kapitel.Dé al oud bekende en bloeiende koorgilde La Renaissance» gaf hare jaarlijksche winter- feeste. Da eer- en beschermleden waren in groot getal komen beantwoorden aan de uitnoodiging. In de ruime zaal van 't Kapitel, hebben de leden der Gilde, met onze reeds gekende vrienden van Yper, een echt kunstig en ver makelijk avondfeest gegeven. Hei is eerst aan La Renaissance dat de eer toekomt. De leden dezer maatschappij mogen terecht als ware kunstminnaars be groet worden. Immers de twee koorzangen Le matin van De RUlé, en l'Adieu des Mene- strels van A. Saintis, waren zoo behendig gezongen dat zij het algemeen verwachten te boven gingen.Eere aan hunnen overmoei baren en achtbaren bestuurder M.Am.Hervent ea aan al de Heeren zangers. Wij hadden nog het genoegen drie onzer stadsgenoten te kunnen toejuigen. Het waren de Heeren G. Pector, Th. Deleu en L. Leire. De heer Pector gaf ons met veel behendig heid en smaak Lucrèce Borgia van Meister, eene zeer moeilijke fantasia voor clarinet. Lof zij hem. De heeren L Leire en Th.Deleu hebben ons een tweespel laten hooren voor fluit en hauibois Guillaume Tell van Demers seman en Berthelemy. 't Moet ter hunner eere gezegd worden, het stuk heeft aller be wondering verwekt door het oprecht mees terlijk spel. wij nog iets nieuws voor Wervick; t was bet Quatuor Napolilain voor maudoliunen, mandole en Zitüerbarp. Zeer lief en koddig. Het heeft de Wervickanen zeer aangestaan. Kregen de liefhebbers van schoon muziek hunne goesting, die geerne lachten mochten ook hun herte ophalen. De trio Les Trois Ténors Sérieux uitgevoerd door de Heeren G. Delahaye, J. Dondeyne en J. Derudder heeft geheel de zaai herielijk doen lachen. Voor bis gaven zij ons den trio van Boccace; dit stukje was ook zeer kluchtig en heeft veel bijval gehad. In het tweede deel hadden wij Choucrouie et Macaroni ook een kluchtig tweespel door M. L. Leire en Gustaf Dumont. Deze heeren zijn twee altisten in dat vak, daar het stuk bijzonder moeilijk is om uit, te spreken. Voor t eindigen kwam M.Delahaye met M.Derud der ons es deux chanteurs sans places geven Tranen hebben wij gelachen bij 't uitvoeren van ditschoon en kluchtig muziek van Hervé. Wij hopen dat deze heeren ten naaste jare nog van deze soort zullen hebben. Wij en mogen niet sluiten zonder een woordeken welverdienden lof uitte drukken aan den heer Gustaf Desramault, die als begeleider, met eere zijne lastige taak heeft gekweten. Eere en dank zij dus aan al deze die het hunne bijbrachten tot 't inrichten van dit welgelukte feest, bijzonderlijk aan de heeren Jules Robaeys,voorzitter, Henri Leleu.onder- voot zitler, Charles Lannoy, schatbewaarder en sekretaris, Edmond Dumont, Camilie Lesaffer en Gustaf Dumont. Renaissance gij haalt eere van uwe feeste, wij zien dat gij uwen ouden faam en kunst min getrouw gebleven zijt. 't Was eene schoone feeste Dinsdag, ter gelegenheid der blijde terugkomst van den heer Leopold Merghelyrickgezantschaps secretaris in China. Van 's morgens vroeg speelde de beiaard. Op de Halie en St Maartenskerke wapperde ons driekleurig vaandel. De Yperlingen ver haastten zich ook om hunne huizen met vaandels te versieren, en rond den middag was er op den doortocht geen enkei huis meer zonder vlagge of wimpel,en niet alleen op den dool tocht, maar in andere, zelfs af gelegene straten, wapperde ten allen kante onze vaderSaridsche driekleur. Aan de statie Var» ten tweên reeds wemelde 't van 't volk binnen en rond de statie. Onder de aan wezigen bemerkten wij M. Ferdinand Mer- ghelynck en Mevrouw Merghelynck, Baron en Baronnes van der Bruggen, lede;; der familie,de heer Senator lweinsd'EeckUou' Markgraaf d'Ennetières, Fraeijs, Sein p ne, enz. en vrienden en kennissen van den moe digen jongeling. i 3 BBS" wr^Tj 4

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1901 | | pagina 1