MENGËLMAREN Amerika De drankduivel Sint-Nicolaas Priesterwijdingen AAN ONZE VRIENDEN Senaat Brierre ter dood veroordeeld Stad Yper. Gemeenteraad Zuydschote n aoe toelagen op de jgeheime fondsen ontying en M. Allemane had hem daarover uitleggingen gevraagd. Een nieuwe oorlog is te wege in Zuid-Amerika, tusschen Chili en Ar gentina. Beide landen denken rech te hebben op een d el grond. Ze zijn nu voorloopig overeengekomen te wachten naar het scheidsgerecht van Engeland. Hij is van den duivel bezeten, hoort men dikwijls zeggen. Wanneer is een mensch van den duivel bezeten Vele eenvoudige men scben spreken van hekserij, van betooverd lijn, enz. enz Dat alles is flauwe praat alleenlijk goed om eenige dwazerikken en kleine verstanden op hol te brengen. Maar van den duivel bezeten zijn, dat is wat an dersdat komt men in onze dagen veel. schrikkelijk veel, tegen. Weet ge wie van den duivel bezeten zijn? het zijn dezen welke de jenever die door den dichter Van Rys wyck den duivel op flesschen genaamd werd, zonder argwaan als het water inzwelgen. Eens die duivel in het lijf, dan mag men waarlijk zeggen dat men van den duivel be zeten is. Kijk liever eens De rechterlijke 3tatistiek van België voor 1898 is verschenen, en deze bewijst, dat d duivel op flesschen de groote plichtige is van den aangroei der misdadigheid. Van de 400, welke bij herhaling veroor deeld werden, zijn er 33 die hun misdrijf onder den invloed van den drank gepleegd of voorafgaandelijk wegens dronkenschap werden veroordeeld. Elften honderd, van de mannen die voor de eerste maal eene veroordeeling ondergin gen, waren dronken toen zij zich aan hei misdrijf overleverden. Omtrent de helft der misdaden door man nen gepleegd,staan in betrekking met drank misbruik. Negentien honderd vijf en zeventig man nen, die nooit veroordeeld waren geweest, liepen in 1898 hunne eerste straf op, voor misdaden tengevolge van dronkenschap. Het is dus bewezen dat de duivel op flesschen, als hij in het raenschelijk lichaam geraakt, de groote oorzaak is van den ont zaggelijken aangroei der misdaden, welke wij aan te boeken hebben. Ver van de drukte der winkelstraten, in de stille arbeiderswijk, woonden ze. Wei was het weekgeld klein, wal Dij verdiende, wel waren de zorgen van haar om eene heele week toe te komen groot, wel moeste- ze zich erg behelpen in die ééne kamer... maar ze hadden elkaar vart «harte lief. Hij werkte blijmoedig, zij was "tevreden, als z<- de boel netjes en schoon kon houden. Was het werk 's avonds gedaan, dan spoedde hij zich dadelijk huiswaarts en zij telde de mi uuten, die haar nog van hem scheidden. Was hij thuis, dan zaten zij gezellig met een kopje koffie om de tafel en las hij haar vóór, terwijl zij naaide of kousen stopie. In Mei waren ze getrouwd,geen onweers buitje was er nog aan hun huwelijkshemel verschenen, en hoewel arm,ze waren er nog niet slecht aan toe, ze hadden eiken dag te eten. Beiden bezagen bet leven langs den vroolijken kant, kortom, ze waren gelukkig en tevreden. 't Was St Nicolaasavond.In plaats van om acht ure,als naar gewoonte,hadden de werk lieden om zeven uren mogen uitscheiden Dat was een meevallertje. Voorbij en kdffi - huis komend hoorden zij het spelen op de piano, zoo lustig, zoo vrolijk, üat allen onwillekeurig staan bleven. Een hunner, een vrijgezel, sprak van trakteeren, de anderen hadden daar wel ooren naar, maar hij wilde niet, zei dat zijne vrouw hem wachtte... en hunne vrouw en kinderen toch ook?... dat het toch veel aardiger was nu eens vroeg thuis te zijn en in eigen kring dezen avond gezellig door te brengen, en...Maar de ande ren nu ja, wij gaan immers dadelijk ook naar huis, kom kerel, eventjes maar, wij blijven ook nietvijf minuten vroeger of later thuis, daar zal ze nu toch ook niet van sterven, kom wees nu niet zoo kinderachtig, wees nu weer geen spellebreker En hij, half overwonnen reeds, vooral omdat hij niet voor kinderachtig of spellebreker wilde doorgaan, liet zich medeslepen.Heel gezellig was het daar binnen, de kachel verspreidde eene heerlijke warmte,en spoedig zaten allen in een kring rond een tafeltje. Zij, die anders dikwijls op stomme werk dieren geleken, zaten nu om 't hardst te lachen, terwijl door den invloed van bier, warmte, licht prettige omgeving de tongen al losser en losser werden. Het was niet bij een glas geblevende vijf minuten waren reeds een half uur, het half uur reeds een heel geworden, maai niemand nog dacht aan naar huis gaan. Reeds eene maand lang had ze 's morgens geen koffie gezet en de daardoor bezuinigde centen bewaard tot dezen dag om hem, als hij thuis kwam, te kunnen verrassen met een ketel heerlijke chocolademelk. Ook had ze wat beschuitjes gehaald en zat nu in reeds vooraf blijde stemming te wachten. Wat had ze al een voorgenot had van dezen avond Wel bad ze 's morgens dikwijls naar een kopje koffie verlangd,maar ze had zich daar over heengezet, alleen denkend aan het ge not, dat ze hem ging bereiden dezen avond. Acht uren Blij riep zij 't uit, nu nog tien, twaalf minuten en dan zou hij thuis komen, verrast zou hij de lekkere mehlucht opsnuiven... haar in zijn armen sluiten... haar blij-plagend zeggen dat zij zoo mild op schepte... raden hoe zij dat gereedgemaakt had... en dan... kwartover acht uren, zeker eert beetje opgehouden op de werk plaats, dacht ze, en opnieuw verdiepte ze zich in wat hij wel zeggen zouonrustig draaide zij op haren stoel heen en weer. waar blijft hij nu toch mompelde zij. omtrent halfnegen al, en nu juist dezen ivond. Halfnegen... neen nu kon ze niet meer blijven zitten, een paar malen liep zij de kleine kamer op en neer, stookte de kachel wat op, verzette de chocoladeketel wat, zutte het beschuittrommeltje recht., ging zitten, stond weer op., neen dat kon ze niet uithouden. Flink een doek om haar hoofd geslagen, de straat een eindje op. oog niets te zien... dan maar weer terug... Langzaam aan is haar stemming nu geheel eranderd. Het blijde van daar straks heeft nu plaats gemaakt voor een angstig,onrustig niet weten wat, voorgevoel. Onaangeroerd staat de ketel nog op de kachel, geen beschuitje nog heeft ze aange raakt. 't Is alsof bet haar niet smaken zal... 't is zoo ongezellig... zoo alleen... Opeens vliegt de deur open en waggelt hij naar binnen,iets uitstotend en half inslikkend van prettige Sint-Nicolaas. Niet wetend wat te doen. valt zij snikkend voorover op tafel. Twaalf uren. Het uur nu ligt zwaar ronkend een man gekleed te bed zit zenuwschokkend eene jonge vrouw aan tafel staat droef een uitgedoofde kachel een volle ketel melk staat koud nu daar. Aaidige Sint-Nicolaasavond St-Jansbode, Zaterdag morgend heeft Hopgeeryveer- digste Heer G. Waffelaert, bisschop van B ugge, de H. Wijding toegediend aan 24 priesters, 12 diakens en 21 onder diakens. Negen en twintig Heeren seminaristen en acht broedets Passionisten hebben de H. Kruin ontvangen. De plechtigheid had plaats in de voorkerk van het Seminarie. PriestersEE. HH. Rsnó Ingalbeen, Da dizeele Alfons Van Kerschaver, Brugge Hendrik Bounaillie, Bulscamp; Acbiel Brys. Veurne; Bob-echt Gaessens, KortrijkJoseph Carreer, Btugge; Willem Glaeys, Iseghetn Cyriel Coghe, Gits Hector Degryse, Wyn - ckel St ElooiMichiel Delrue, Avelghem Hendrik Dequeker, Ley solo René Faict. Wulpen Prosper Holvoet, Avelghem Karei Haudmont, Brugge; Karei Lambrecht. 'Aielsbeke; Acüi i Logghe, Thourout;Valeer Merchier,Tnielt; Nestor NoiletLichtervelde; Emiel Vahcappel, Brugge Joseph Verman dëre, Kortrijk. Uit de congregatie der paters pass'omsteo, de EE. PP. Placidus van da H Familie; Adalbertus van het Dierbaar Bloed; Valtsntiïius v.ri do Onbevlekte Ontvangenis, en Sebas;ht';-us van de Onbevlekte Ontvange nis. Diakens EE HH. Hiiarius Boedis, Eer- •tegbem Al Vecht Corty, Biugge Adiel De Brabauderë, Iseghetn Albreeht De Boy, Vleenen Ach iel Do Waele, Reninghelst Ferdinand Loosb ;rch. Yper; Joseph Stores, Meulebeke Hector Van Caüwënberghe, Kortrijk Alfons Van Mull omBrugge Fir min Van Steenbrugge, A volg hem Ernest Verstraete, Rousselaere Pie,óór Vuylstefce, Loo. Onder-Diakens EE HH. Alb-ric Beeuw- saert. lseghemjArthur Bouckaert, Wyngene; Jan Claerebout, Houthem bij Yper Cyriel Debaudt, Poelcapelle Pauwel De Lodder, Tnielt Rainerus De Schepper, H-yst Achiel De Wuif, Coolscamp Rmré Dupont Moorseete; Leo Hubregt, Kortrijk; Rubrechi Iserbyt, B^ssuyt Karei Jacob, Jonckers hove Jules Ketele, Cortemarck Oscar La «ae, Cue'rne Oscar Maes, Briefen-bij Yper; Jan Van den Broucke, Deerlijk Joris Van der Stichele, Bisseghem Amatus Van Els lande, Meeneri; Jules Van Gheluwe, Brielen bij YperJules Vermeersch, Dixmude Jos. Verstraete, Heule; Valeer Wyckaert, Locre. Sedert eenige weken hebben wi j talrijke nummers van "t Nieuws blad als proefnummers rond ge zonden. Wij voegen bij dit nummer een inteekenbewijs voor deze die niet ingeschreven waren. De kiesstrijd in 't Ypersche zal toekomende jaar uiterst belang rijk zijn, door de vernieuwing van 't mandaat onzer kamerhee- ren. Geen enkel katholiek zal in dien strijd onverschillig blijven en 't Nieuwsblad van zijnen kant Gods zijnen plicht kwijten. Wij rekenen ook op onze vrien den opdat zij ons dikwijls de nieuwstijdingen feesten, misda den, rampen of ongelukken in hunne stad of gemeente voorgeval len, zouden overbrieven en ons blad bij kennissen en vrienden zouden aanbevelen. ie Kamerheeren vrij verkeer werd toegpslaan op al de spoorwegen en meteen de begroo ting voor Kamer en Senaat. 't Is de. eerste maal, sedert 1830, dat eene wet, reeds door de Kamer gestemd, wordt ingetrokken. Voorloopige kredieten werden gestemd die den dienst verzekeren. Daarna werd nog beslist dat voortaan zoo veel mogelijk al de milicielotiogen denzelfden dag zullen geschieden. zal met Gods gratie als vroeger De Senaat beeft gisteren eene zitting ge houden, die uitnemende veel ontroering heeft verwekt. Binst de zitting werd namelijk hel wetsontwerp ingetrokken, waarbij aan De zaak Brierre is maandag avond afge dropen voor het assisenhof van Ghartres. Brierre is ter dood veroordeeld voor de moord op zijne vijf kinderen. Hij blijft nog altijd staande houden dat hij otiplichtig is. Op verzoek van zijnen advokaat, heeft hij zich in verbreking voorzien. Verslag der zitting van Zaterdag 21 December 1901. Ds openbare zitting begint ten 5 u. 10 m De heer Burgemeester zit voor. De heeren Berghnaan, wiens zuster erg ziek is en De Caestecker. naar 't Ministerie geroepen, heb ben zich doen verontschuldigen. De heer Minister Baron Surmoni is teruggehouden te Brussel. T Verslag der zitting van 16 November is zonder opmerkingen goedgekeurd dit der zitting van 14 December wordt ter inzage der leden op hel bureel neergelegd. Stadsbegrooting De begrooting is onderzocht geweest in dn laatste zitting. Er moet nog gestemd worden over de geheele som der begrooting, daar eenige cijfers nog moesten veranderd wor den. Voor de werken aan het statieplein, vraagt de dienst der werken dat de som, op de be grooting gebracht, zou verhoogd worden van 10,000 fr. tot 11,500 fr. om de werken te kunnen voltooien. Aangenomen. De heer De Caestecker heeft bij brieve gevraagd dater 1200fr. in plaats van 2000fr zou ingeschreven worden voor de prijskam pen der veemarkt, die nu voortaan slechts alle twee maanden zullen plaats hebben. Hij vraagt ook nog 800 fr. voor de landbouw comiee. Dit laatste is air eds gestemd. Aangenomen. Er wordt 600 fr. op de begrooting ge bracht ter betaling van een tusschentijdigen onderwijzer, die M Lacante vervangt, di ziek is. De nieuwe onderwijzer zal eene jaarwedde van 1200 fr. genieten. De wet van 1895 legt een vijfde der jaar wedde van den plaatsvervanger ten laste van den zieken onderwijzer, maar de Sche- oenraad is van gedacht dat een onderwijzer, die ziek is, zijne jaarwedde dan meer noodig heeft dan als hij gezond is en zijn werk kan doen. Aangenomen. Er wordt lezeivertijde een krediet inge schreven van 360 fr. voortkomende van de toelagen van Staat en Provincie. De begrooting sluit als volgt Gewone ontvangsten fr. 341 020 6 Gewone uitgaven 332.355 24 Batig slot 8 665 45 Buitengewone ontvangsten fr. 83 622.41 Buitengewone uitgaveu 91,051.96 Schadelijk slot 7,429 55 De geheele begrooting sluit dus met een overschot van 1235 fr. 90. M. D'Huvettere. Ik en zal door 'tgeen ik nog te z°ggen heb de cijfers der begroo ing niet veranderen mijne bemerkingen zijn van geheel anderen aard. Over een jaar omtrent is er sprakegeweesi van de verkooping van boomen langs de vaart tot aan de Speie. Ten einde nieuwe middelen te vinden om de noodige werken voorstad te verrichten, ben ik gaan zien naar de boomen die verd r cp langs de vaart staan, en waarvan er een deel voordeeliglijk zouden kunnen verkocht worden. De barmlanden, waarlangs die boomen staan, zijn verpacht en brengen een taaielij ken prijs op De pachter lijdt er nog al schade door, en eens die boomen geveld, er zou dan ook middel zijn om de wet ken te vol tooien, die gedaan zijn ter gelegenheid van het ontslijken der vaart van Botsinghe. Ik raad mijne collegas aan eens langs daar te gaan wandelen om zich te overtuigen van de gegrondheid mijner opmerkingen. Er zouden daar kunnen 133 boomen kanadas verkocht worden en andere ge plant. De boomen, die er staan, zouden nu mis schieu nog wel wat kunnen bijwinnen, maar de nieuw geplante zullen ook groeien, en zoo zou het effenuit komen. 't Is zelfs noodig daar algauw voor te zorgen, daar de Disch van Boesinghe, vol- cens ik gehoord heb, aanspraak maakt no pens acht van die boomen. Zelfs ware er, naar mijn bescheiden oor deel, middel om van de boorden van 't Yper ije en de vaart, als 't wel zou geschikt zijn, alle twee jaar voor 5000 fr. boomen te ver hopen. In vervanging van de verkochte zou men nieuwe planten, en tegen dat de laatste zonden uit zijn, wierden de eerst geplante weder verkoopbaar. M. Vanden Boogaerde. Op 40 jaar en kunnen die boomen daar toch niet volgroeid zijn M. D'Huvettere. 'k Ben zeker dat deze, die nu verkoopbaar zijn, er nog geen 40 jaar en staan. Ge moet weten dat de boomen daar snel groeien, met al 't gene door bet Ypertje passeert. Dat is daar goede grond. In alle geval, ik raad mijne collegas en 't Schepencollege aan, mijne opmerkingen te willen in aandacht nemen en eens te on derzoeken wat er mee kart gedaan worden M. de Voorzitter. Ik danke onzen acht baren collega, M. D'Huvettere, voor zijne belangrijke mededeelingen, die, gezien zijne bijzondere bekwaamheid in die zake, natuur lijk van groot nut zullen zijn. Voor de kwestie van bet slijk uit de vaart en de acht boomen waarop den Disch van Boesinghe aanspraak maakt, zullen wij, boop [X, in 't korte overeenkomen. Er zal rekening gehouden worden van de opmerkingen door het achtbaar lid gedaan. De begrooting wordt eenpang gestemd Leergang voor volwassene meisjes Et' zal een leergang worden ingerichtde lessen zullen gegeven worden door eene meesteres, die vroeger nog in de school voor volwassenen heeft onderwezen, 't En zal dus geen nieuwen onkost zijn voor stad De lessen zullen waarschijnlijk gegeven worden in de school der Rijselstraat, Grazingen te Bickebusch De grazingen rond den vijver zijn uit ter hand verpacht voor 9 jaar aan verschilligeri mits 989 fr. 's jaars. Vroeger en bracht dit maar dooreen 350 fr 's jaars op, Verleden jaar 550 fr. Wij bedanken onzen heer Secretaris, die de onderhandelingen zoowel geleid heeft. Vischmarkt De rechtlijuing der vischmarkt wordt een parig gestemd. De Paters zullen ten hoogste een 50ial meters grond verliezen waarvoor ten anderen vergoeding zal worden toege staan. De stad zal vragen om dit werk van alge meen nut te doen verklaren en alzoo des noods de onteigening te kunnen doen. Voor den oogenblik blijven de zaken zoo als zij zijn, maar als er herstellingen moeten gedaan worden aan de bestaande gebouwen zal de nieuwe rechtlijuing moeten gevolgd worden,en de gebou wen zijn in heel slechten staat. Gift van Mijnheer en Jonkvrouw Rabau De kerkfabriek van Sint Niklaais word bemachtigd om de gift te aanvoerden van het pastmeelhuis van Sint Niklaais. gegeven door Mijnheer Emiel Rabau de Roriff et» Jonkvrouw Maria Rabau. De Heer en Jonkvrouw Rabau verdienen al onzen dank over hunne vrijgevigheid. Tram Yper-Gheluwe De tram wordt eenparig gestemd volgens bet ontworpen plan. Te Yper zal hij van de Bascule gaan naar do zweetplekkeen al de nuitenvestingen en langs het micnepleiri naar de lijn van Veurne. M. de Voorzitter denkt dat de tram veel beter hadde door stad gereden, maar de gemeenteraad is van een ander gedacht hij onderwerpt zich aaa de meerderheid. De openbare zitting eindigt ten 5 45 ure. YPER. Zekere verbrugghe van Poelcapelle, oud 34 jaren en bakkersgast aan den Verbran den Molen te Zillebeke, zat dinsdag avond zich bij een open vuur te warmen, toen hij eene draainis kreeg, met het hoofd over de vlammen viel endeerlijk in hetaangezicht verbrand werd. Terwijl hij daar lag moet hij onbewust zijne hand in het vuur gestoken hebben, want de hand was geheel verkoold. Woensdag morgend werd hij naar het gasthuis van Yper overge bracht. WERVICK. Woensdag nacht, rond 2 1/2 ure, ontstond er een begin van brand, in 't lo kaal dienende voor gemeenteschool. Het alarm werd gegeven door M. Derudder, voerman, die zich gereed maakte om naar de markt van Rijs- sel te rijden. Het pompierskorps was spoedig ter plaatse en kon, op weinig tijd, het vuur beper ken. Vele boeken en school behoeften zijn de prooi der vlam men geworden. HANSBEKE. Donderdag morgend kwam de express Ooslende-Brussel nabij de statie de zer gemeente aangestoomd, toen een bediende van den trein de onvoorzichtigheid beging zich buiten een wagon te buigen; hij verloor het even - wicht en viel op de spoorbaan. Een reiziger, die het ongeluk zag gebeuren, deed het noodsein werken. Men snelde naar de plaats waar het slachtoffer lag, doch vond nog slechts een lijk met vermorzelden schedel. Volgens latere berichten zou de ongelukkige een bediende van de Wagons-Lits, Dehaes ge' naamd, tusschen de staties van Hansbeke en Landeghem, na herhaalde malen met de reizi gers en den treinoverste getwist te hebben, van den trein gesptongen zijn. De dood was oogen- blikkel^k. Men denkt dat de ongelukkige zin neloos geworden was, tengevolge van het over lijden zijner vrouw, die over veertien dagen eveneens zinneloos, gestorven is. THERMOGÊNE geneest al de rhumatismen. MOEDIGE KERELS Te Halen bij Diesl hebben vier dronken soldaten in eene herberg alles korten klein geslagen,omdat de bazin hun verbood slechte liederen te zingen. De gendar men, die juist te Halen hunne ronde deden keken eens even aan 't venster in. Daarop namen de helden hunne beenen onder den arm, en vluchtten weg door haag en struiken. Het zal hun weinig helpen ze zijn gekend met naam en toenaam. Schavuitengalgenaas Huishoudsters, koop de suiker in pakken van deThiensche maalderij. REGKEM Zondag avond gebeurde alhier nabij de kerk, een erg ongeluk. De knecht van' een aannemer van verhuizingen, M. Dalle van Toerkonje, kwam met zijn gespan van Meenet) terug. Aan de brug zag hij den stoomtram van Moeskroen aankomen hij kon niet meer in tijds uit den weg en het maehien botste op den wagen, die omkantelde. De voerman stuikte ten gronde en brak den schedel. De gekwetste werd in de herberg La Concorde door Dr De Quinnemaere, van Meenen, verzorgd Hetslacht offer, Henri Vanneste, 2R jaar oud, woont on 't gehucht Drouckaert, te Roncq; zijn toestand is erg. OOSTENDE Zondag nacht, in een gevechi in de St-Franciscusslraat, werd zekere PoDDr door twee messteken in het hoofd en op den rue gekwetst. Dinsdag morgend werden twee der daders aangehouden. ROUSSELAERE Zondag morgend is dg genaamde Petrus Godderis, 75 jaar oud, die zinneloos is. uit zijne woning verdwenen.' Het schijnt dat hij zich langs den Brugschensteen- weg naar Gits of naar Lichtervelde begeven heeft. De personen die over den ongelukkige inlichtingen geven kunnen mogen zich wenden tot het kommissariaat der stad Rousselaere. M. B&ccus, gepensioeneerd politieopzichter Avenue de la joyeuse Eutrée, H, te Brussel' schrijft M. Vincent, apotheker, rue de la limite, Brussel. Ik houd er aan een waarlijk wonderbaren uit slag te doen kennen, bekomen door het gebruik van den Elixir tegen jicht en rhumatism Vincent Mijne vrouw leed sedert 2 jaar aan rhumatism dat haar groote pijnen veroorzaakte nadat zij 3 flesschen van deze kostbare remedie had ge nomen, was zij ten volle genezenik machtig u dit bewijsschrift af te kondigen met het doei ter hulp te komen aan hen die lijden. J. BAGGUS. Depots te YperLibotte te Poperinghe Mon" teyne. Prijs3 fr. de flesch. WOUMEN Donderdag nacht zijn dieven ingebroken bij M. Callioux; herbergier, en heb ben uit de tooglade eene som van 20 frank en een gouden damenuurwerk gestolen. De schel men doorzochten vervolgens al de meubelen, doch vonden het geld niethet zat in het geheim schuifje van de kommode. GROOTE WETENSCHAPPELIJKE VER BETERING Neemt geene bruine Teer meer iu Verlaat alle dranken, pastillen, pillen, die met bruine Teer gemaakt zijn. Neemt alleen de Siroop Depratere die enkel de werkende bestand deelen van de Teer en den Tolubal- s 'm bevat en die heel klem loos en zeer aan genaam om nemen is. Het uitwerksel van de Siroop Depratere is verbazend Ja, wonderbaar Geen hoest weerstaat baar. Prijs 2 franken de flesch. Eischt de echte Siroop Depratere en niets anders. Te bekomen te Yper, Apotheek Socquet, Poperinghe apotheek Monteyne, Comen Van Windekens. SINT-MIGHIELS —Zondag werd een persoon, die nog zes maanden gevang uit te doen heeft, door drie gendarmen en den veldwachter aan gehouden. Terwijl men hem naar Brugge leidde wilden een 30 tal mannen den aangehoudene verlossen. Zij jouwden de gendarmen uit en wierpen met steenen, doch de kerel bleef in handen der gewapende macht. EMELGHEM Zaterdag avond, rond 9 ure, werd de genaamde Schabion, 14 jaar oud, werk jongen, door twee onbekende kerels vastge grepen, die hem ten gronde wierpen en zijn weekloon, 8 franken, afnamen. ISEGHEM Vrijdag morgend werd bij mis slag eene mand visch, wegende omtrent 130 kilos en ter bestemming voor E. Dekmyn, vischverkooper te Kortrijk, alhier afgezet. Een vischverkooper nam den korf mede en haaide er 15 der schoonste roggen uit. Daarna voerde hij den korf naar de statie terug, waar men wel dra bestatigde dat hij opengedaan geweest was en zijn gewicht niet meer bezat. Een onderzoek werd geopend en M. Dekmyn werd naarlseghem ontboden om met den agent naar de woning van den vischverkooper te gaan, waar Dekmyn de vellen der 15 roggen, die reeds verkocht waren, herkende. Proces-verbaal is opgemaakt. Een begin van brand is uitgeborsten in het Sint-Josephgesticht. Eenige voorbijgangers, die hel vuur bemerkten, gaven het alarm en weldra gelukte men er in de vlammen uit te dooven. I-Iet gesticht is gebouwd door de famillie Gilles de Pelichy. CUERNE Schrikkelijke misdaad. Vrij dag voormiddag is alhier door eenige personen op het gehucht Kattenhoek eene schrikkelijke misdaad ontdekt, die eene groote opschudding verwekt heeft. Sedert donderdag namiddag hadden eenige gebuurvrouwen aan zekere Emi- lie Vanlerberghe, bijgenaamd de Karresnah, 41 jaar oud, die een klein winkeltje van haring en spekken op den Kattenhoek houdt, iets zon derlings bemerkt. Toen zij haar vrijdag morgend niet zagen buiten komen, gingen zij haar be zoeken. Eraelie zat langs de stoof te spellewer- ken en zag er gansch veranderd en vervuild uit! aan de toppen harer vingeren bemerkte men zelfs bloed. Aan de stoof stond een bed te droo- gen. Op de ondervraging der geburen antwoordde Emiiie dat het in den nacht zoodanig in hare woning gesneeuwd had dat zij vrijdag morgend genoodzaakt was geweest met hare zuster liet bed te wasschen. De geburen vonden dat zonderling en gingen op zoek. Aan de beerput zagen zij iets liggen, gedekt met strooi en papier. Zij namen een stok en gelukten erin het voorwerp op te halen het was een lijkje van een pasgeboren kind. Op het gerucht kwam de zuster Barbara toegeloopen, snakte het lijkje uit hunne handen en wierp het boven het geitenkot. Intusschen had men de gemeenteoverheden verwittigd, dieterplaats kwamen en het parketvanKortrijk verwittigden dat van vrijdag avond ter plaats kwam. De lijkschouwing heeft zaterdag namiddag in het gemeentehuis plaats gehad. Emelie loochentalle plichtigheid. Zij wordt niettemin bewaakt. RUMBEKE De jonge Georges Mahieu, van Rexpoede, Frankrijk, die onlangs uitzijn ouder lijk huis verdwenen was, is te Rumbeke terug gevonden, bij den landbouwer GustaafLabeeuw. De policiekommissaris had de persoonsbeschrij ving van den knaap gelezen in hel Nieuios van den Dag, en verwittigde aanstonds M. den bur gemeester van Oostcappel. M. Henri Butaye. Brouwersgast, te Oostcappel, is, met den brief van den policiecontmissaris van Rumbeke, het kind gaan halen en heeft het naar zijne moeder teruggebracht. De vrouw weende van geluk toen zij haar zoontje terug zag. Het was hertroeren- de om zien. MELASSE-TURF, brevet Schwartz, 36/40 0/0 suikervoedsel van 4' orde voor paarden en vee. Beaudoin en BolJyBorgworm. Vertegenwoordigd door Leleup-Giet, Elver- dinghestraat, 12, te Yper. Goeden dag X in 't Weekblad van 24 de zer. Gij zijt verkropt van woede, omdat P. Deweerdt ia 't gasthuis te Clercken geplaatst v ~.v.,«wjyiïriw-...— ff

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1901 | | pagina 2