MENGELMAREN DE ENGELBEWAARDER PLAATSELIJK De Koning en de Belgische fi ij verheid Nieuwjaargiften voor den Paus Onze Turners Nieuwjaaravond Lange Ooren Op den Tribunaal tonder dat die proeve op gebied der gemeen tekiezing toegepast worde. Daartoe ware bet genoeg dat de recb terzijde flauw visie of slim speelde. En dat wart de zwaartste slag voor de liberalen. Men weet niet en men beeft ongelijk welke pogingen de Koning gedurig aan wendt voor de ontwikkeling van onze nijver heid. Nog onlangs reisden twee Belgische finan ciers naar Amerika, namens den Koning, die in drie jaar tijd omtrent de 2/3 der apoorwegakties Hankow-Canton, vergund aan eene Amerikaansche maatschappij, heeft opgekocht. Nu, in zijne hoedanigheid van voornaam aten aandeelhouder, heeft de Koning den wensch uitgedrukt, MM. Thys en De Volde in den beheerraad te doen opnemen en te bepalen dat ten minste de helft van de leveringen aan de Belgische nijverheid wor den toevertrouwd. En er is daar 4 tot 500 miljoen Men verzekert dat de Amerikaansche maat schappij die voorwaarden heeft aangeno men. De Koning zal dus door zijn toedoen aan honderden en duizenden Belgische werkiie den werk en brood verschaffen, dank aan zijne fortuin. Intusschen zullen de roodjes op bete Barabbas roepen. Vorige lijst fr. 5 0( E,H. Aunoot, onderpastor, Boesinghe, 25.0( Een lief, een bevallig, een knoddig feestje in 't Volkshuis Zondag avond, dooi St M chielsturners De oefeningen werden met veel zwier en gemak uitgevoerd en 't is aangenaam te zien met hoeveel goeste en iever die kleine kna pen, zoowel als de volwassen jonkheden, de samenoefeningen uuvoeren. Hoeveel uren taaien wil en onverpoosde werkzaamheid er toch noodig om de jongens dal te Ieeren Heer Meyskens, aan u de eere en den lof van dien feestavond Dank namens de jeugd Dank namens de ouders De heeren Dondeyne en Delahaye zijn kluchtige maatjes 't zij dat ze uit Londen •n Berlijn de schoonheden van Yper komen bewonderen, 't zij dat ze uit Congo toegeko men, elkaar complimenten... en muilpeeren deelen De Harmonie niet te vergeten, die onder 't geleide van heer G. Desramault, orgelist op Sint Pieters, zooveel kundige en lieve stukken heeft gespeeld. Bugel-solo (M. Van damme) heeft er eere van gehaald. Oh 1 Yes 1 De onvermotibare heer Neuville verdient al onzen dank, omdat hij zoowel het nuttige met het aangename weet te paren en di eugd weet van strate te houden. Als gewoonte werd Dinsdag nieuwjaar avond gevierd inden Katholieken Kring. 't Was de heer ondervoorzitter Biebuyck, die namens den Voorzitter, M. Iweins dEeckhoutte, de gebruikelijke wenscben deed en de gezondheid voordroeg van het Stadsbestuur. M. de Burgemeester antwoordde, met zijne gewone welsprekendheid en in zijne aan spraak richtte hij zich vooral tot de jeugd op wien de toekomst rust der katholieke partij in onze stad. De heer Julien Antony wist #p welgepaste wijze de aanspraak van den heer Burge meester te beantwoorden, ea vooral op steunende dat de oude strijders de jonkheid met raad en daad zouden bijstaan en hun den weg wijzen, die tolde zegepraal leidt. Zulke bijeenkomsten doen deugd aan t bene van oud en jong en zouden behooren meer dan ééns per jare vernieuwd te worden. Weet gij hoe 'i komt, vraagt men altemets aan de kinderen, dat de ezels zulke lange ooren hebben LuistertNoë had bijkans al da beesten in zijne ark gedaan, daar bleven er maar zeer weinig meer over de ezels waren er bij, want gewillig en gedwee zijn zij nooit geweest. Nu, daar begon al stille- kens veel nat te vallen, zoo dat er spoed te maken viel. Noë weerde hem, joeg de dieren op, maarde ezels waren en bleven de laatsten in eenen keer gaan al de sluizen des hemels open en 't regent gelijk seulen Noë kost hem niet meer inhouden Dommekoppen haast u. «zegthij, en met eenen pakt hi, eenen ezel bij de ooren, en trekt er zoo on bermertig aan, dat zij rekken gelijk eene kous. Sedert dien zijn de ezels dommekop pen en dommekoppen ezels, en zij hebben allemaal lange ooren. Pé Snul was getuige in eene zake van schelden en verwijten, in de kleine uurtjes en tusschen kan en glazen. Pé komt op met zijn pijpe in zijn mond. Je'n meugt bier niet rooken zegt de zuse. In nen wrong heeft Pé zijn pijpe zijn broekbeurze gesteken. Sta rechte, steekt uwe rechterhant omhoog en zeg mij ntarIk zweer En Pé Ik zweer Dat'k de waarheid zal zeggen. uw beurze brandt Dat'k de waarheid zal zeggen... uw beurze brandt. Maar, hoort ge 't niet dan, 'k zegge dat uw beurze brandt 'k Hê dat al gezeid, Meneere, uw beurze brandt ONGELUK Dinsdag noene.rond ten eeDen, werd vrouw P. uit de Diksmudestraat, omverre gereden op de markt, door een rijtuig. Het rij tuig reed over haar; ze werd seffens opgeraapt en in de Spore gedregen, waar haar de beste zorgen werden toegediend. Zij kloeg van inwen dige pijnen, doch het schijnt dat er geen erg bij en is, en dat ze binnen weinige dagen weder zal op voet zijn Rhumatism- en jichtlijders, waarom lijden wanneer gij u apoedig kunt genezen door het gebruik van den Elixir tegen jicht en rhumatism Vincent uit Brussel. Depots te YperLibotte te PoperingheMon- teyne. Prijs: 3 fr. de flesch. - MOORDPOGING TE WERVICQ (fransch) De werkman, Seys, 35 jaar, was sinds eenigen tijd in betrekking met zekere Marie Révéré, 34 jaar oud, die sinds eenige jaren van haren man gescheiden leeft. Doch Seys had een mededinger gevonden, zekeren Oscar Leroy, 27 jaar oud. De twee mannen hadden reed» meermaals hevig getwist. Maandag avond bevond Seys zich in de woningzijnervriendin, toenLeroy binnenkwam. Nauwlijks had deze laatste eenige woorden te gen de vrouw gesproken, of Seys, die bij drank was, werd woadend en greep hem zelf een ge weldigen steek in den arm toe. Marie Révéré wilde tusschenkomen doch bekwam ook een steek in den rechtervoorarm, die letterlijk door boord werd. Terwijl de dader door den veld wachter Catrix aangehouden werd, diende D Lemaire, van Komen,degekwetsten, die geens zins in levensgevaar verkeeren, de noodige zor gen toe. Leroy is, ter beschikking van het par ket, in het gevang van Rijssel opgesloten. RUMBEKE. - Dinsdag nacht zijn dieven in het bureel van de statie gedrongen, hebben er al de laden en lessenaars opengebroken, doch niets gevonden. Het magazijn der koopwaren werd ook door hen bezochtzij stolen er een pak cigaren. Uit de lampisterie hebben zij eenen hefboom gestolen, waarmede zij in de kerk ge broken zijn. Daar hebben de schelmen de offer blokken opengepraamd en den inhoud mede genomen zij hebben twee flesschen wijn in de sakrittij uitgedronken en cigaren gesmoord, in de statie gestolen. In de sakristij stolen zij nog eene som van 30 frank. Het zal moeilijk zijn de dieven te ontdekken. De gestolenesigaren tv aien immers Groeninge-sigaren, verkocht door M. Rob. Buyse, van Rumbeke, ten voordeele van het Groeningefonds, en gansch Vlaanderen door gekend voor hunne fijnheid en aangenamen .maak. ïinr» O biedt kosteloos aan, aan allen mi nbijH die aangetast zijn van eene huidziekte, haarwormen, eczemas,puistjes,huid utslag, chronische bronchieten, borst- maag sn blaasziekten, rheumatism, een onfeilbaar middel te doen kennen om zich spoedig te ge ,'iezen, zooals hij zelf volkomen genezen is ge weest na alle mogelijke geneesmiddels vruchte loos te hebben doorstaan en beproefd. Dit aan bod, waarvan men het menschlievend doel zal n zien, is het gevolg eener belofte. Per brief of postkaart schrijven aan den Heer Vincent, 8 place Victor Hugo, te Grenoble, die kosteloos en vrachtvrij per post antwoorden en de gevraagde inlichtingeDopsturen zalzo in WERVIK. Met Nieuwjaarsnacht zijn dieven ingebroken in de kerk van Wervick. De schel men haddea eene ruit uitgebroken en zich in de kerk laten afglijden met zakken. De offerblok ken werden door de kwaaddoeners opengebro ken, doch de deur de sakristij konden zij niet open krijgen. Denzelfden nacht werd er ook gestolen in een hofstedeken gelegen op vijf mi nuten afstand van de stad, en bewoond door den landbouwer Gaspard Fa«tré. De dieven openden, bij middel van een valschen sleutel eene kas en stolen eene som van 200 frank. De valsche sleutel is op de kas gebleven. ZUIDSCHOTE Vrijdag is er alhier eene wreede misdaad gepleegd. Rond 10 1/2 ure 's avonds smeet men met grasvodden tegen de deur van Désiré Vandenbulcke. Denkend met dieven te doen te hebben, gezien het ongewoon gerucht, ging hij naar buiten. Pas had hij de deur opengetrokken of hij ontving een schot in 't aangezicht en in de borst. De gekwetste viel bewusteloos ten gronde. Seffens diende men hem de H. Oiie toe. Volgens men verzekert, ver keert de gekwetste in stervensgevaar niet. De aanranders zijn tot nu toe onbekend. De gen darmerie heeft een onderzoek geopend. ZUIDSCHOTE. Aangaande het geheimzin nig drama alhier gepleegd wordt nog gemeld dat de dader het schot loste door twee hagen wat het schot gebroken heeft en mogelijk voor komen dat er drie dooden zijn. De lading is boven het hoofd der vrouw gevlogen, want deuren en muren zitten vol zaadkorrels. De op schudding door dit drama te Zuidschote ver wekt, is nog niet gestild. Tothiertoe is de dader nog niet aangehouden. rOLLEGHEM Zondag morgend, rond J ure, bevond M. Derdyn, koster,datde kerkdeuir -pengebrokeD was. In de kerk waren d# offer blokken van den H. Antonius, en van het H, Kruis geruimd; de inhoud moet ongeveer 20 fr. (■weest zijn, want over drie weken had men de „fferblokken nog gelicht. De kwaaddoeners poegden vervolgens in de sakristij te dringen, doch gelukten er niet in de deur open te krijgen. Zaterdag avond, rond 9 ure, bedelden twee verdachte kerels aan de huizen der plaats. Een hunner vroeg zelfs aan den barbier Ferdinand DeBalsdenweg naar Belleghem. Men vraagd zich af of deze kerels soms de dieven niet zijn. Zonder weerga De siroop De- jratere, wetenschappelijke samenstelling welker hoofdbestariddeelen zoete Teer en Tolubalsem zijn is gansch kleurloos. Zij is zeer aangenaam van smaak en hare hee- ende kracht is wonderbaar. Zij geneeit den geweldigsten hoest en de zwaarste verkoudheden in min dan twee dagen. Geen een ander borstmiddel kan er tegen op. rijs 2 franken de flesch. Eischt de echte siroop Depratere, en niets anders te beko men te: Yper, apotheek Socquet-Terrière. operinghe A. Monteyne. Komen, Van Win dekens. LAUWE Over omtrent veertien dagen werd ten nadeele van DesiréMarant, vlashandelaar en winkelier in de herberg Ma gaiij n van Com merce, nabij de statie, voor omtrent 1J00 franken kleerstoffen, baaien, enz. gestolen. Een streng onderzoek werd door het parket en de gendarmen van Kortrijk geopend. Zaterdag na middag gingen deze naar Heuie eene huiszoeking doen bij twee verdachte personen en vonden op den zolder een aantal baaien, broek en stoffen van alle slach. Door degendarmen ondervraagd konden zij de voorkomst dier voorwerpen niet doen kennen. Marant werd spoedig ontboden die het gevondene voor het zijne herkende. De twee kersls zijn in het gevang van Kortrijk op gesloten. Men verwacht nog andere aanhou dingen. MELASSE-TURF,brevet Schwartz,36/400/1 suikervoedsel van 1* orde voor paarden en vee. Beaudoin en Bolly, Borgworm. Vertegenwoordigd door Leleup-Giet, Elver dinghestraat, 12, te Yper. Oostende. De speelkring van den Kuur saai heeft zijne deuren gesloten. Men verwacht te er zich zooveel te minder aan daar er Zater dag nog balloteering was voor een lid van het komiteit. Men geeft als reden der sluiting de uit te voeren werken op, doch er zijn geene werken uit te voeren. Sommigen denken dat deze voor loopige sluiting definitief zal zijn. Des te beter. ALVERINGHEM De genaamde P. Wacken is zaterdag, terwijl hij vanzijn werk huiswaarts keerde, in eene gracht gevallen en verdronken COOLSCAMP Het parket van Brugge is hier zaterdag geweest om een onderzoek in te stellen over eene zaak van kindermoord; eene hoevemeid is aangehouden. Thsrmogins, koest en entsteking dei luchtpijptakken HOUTHEM. Eene weduwe was geschikt in 't kort te hertrouwen. Een jong huwelijk had haren winkel overgenomen en was in het huis komen wonen. Zondag morgend vond men de weduwe aan den appel der deur opgehangen. Zij moest juist denzelfden dag haar eerste gebod krijgen. MOESKROEN. Zondag nacht zijn dieven edrongen in de kapel van de paters Barnabie- ten, Statiestraat, en hebben er twee offerblok ken opengebroken en geledigd. Zij moeten in hun werk gestoord zijn, want men heeft sporen van braak aan andere offerblokken gevonden. De buit moet mager zijn, want alle avonden worden de offerblokken gelicht. De schelmen hebben eene ruit uitgenomen om in de khpel te geraken. Maandag morgend bevond M. Jos. Montag- ne, landbouwer te Mont-a-Leux, dat vier hes pen en tien stukken spek uit zijne keuken ver dwenen waren. Men heeft geen spoor van in braak gevonden. Men denkt dat de dieven zich in deschuurhebben laten insluiten en langs eene ongeslotene achterdeur in huis gekomen zijn. MEENEN Maandag namiddag ten 3 ure, is het parket van Kortrijk alhier afgestapt om een onderzoek te openen over den brand die vrijdag avond de woning van M. Gatuwaert, Kortrijk- schepoort, in asch legde. Wilt gij suiker van eerste qualiteit? Neemt de pakken van de Thiensche maalderij. Wat gedaan binst de lange winteravonden Geen beter tijdverdrijf' dan 't lezen van karei tl© Blauwer Een grooten boek van 350 bladz. voor 1 fr. 50. Handelaars, koopt uwe registers bij Gal- lewaert-De Meulenaere, te Yper. MENGELWERK I. VAN 'T DORP door HONORÉ STAES De ion zinkt in het Westen. Evenwel blijft het zoo heet tlsof zij nog aan het hoogste punt des hemels straaldeen de mannelijke en vrouwelijke inwoners Yin Wimmelgem, die door de straten van hun dorp wandelen, zijn gedwongen aanhoudend met mouw of zakdoek het zweet van hun aangezicht te vagen. Het is feest in de belangrijke gemeente: dit zien wi, aan de heden, die op bun Zondagscb gekleed zijn, niet tegenstaande het Woensdag is aan de groote en kleine oude en nieuwe vlaggen, die uit bet zoldervenster der herbergen hangen. Gewis verwacht men een hooggeplaatst persoon, want men drentelt naar het uiteinde van het dorp en kijkt reikhalzend den breeden keiweg in. Volgen wij de lieve jeugd die de baan insnelt. Zij bestaat uit een zestal jongens, van acht tot twaalf jaar, met bloote zwarte voeten, borstelige haren en met xand bedekt aangezicht. De knapen loopen roepend, rechtend, schreeuwend een kwart uurs verre buiten het dorp en houden stil aan den draaiboom eener wei de, waarin eenige koeien zoo rustig grazen dat zij geen denkbeeld kunnen hebben van wat er in de gemeente op handen is. De deugnieten aanzien het als plicht die rust door werpen met steenen te slooren. De koeiwach ter, echter, dwingt hen hunnen halte eenen akker rerder te houden. Aan hun nieuw kamp gekomen, leg gen tij zich aan den boord eener beek, en stieren van op die plaats den koeiwachter al de scheldwoorden toe, die tij op de straat of in het ouderlijk huis hebben aange- jotrd. Weldra vliegt een van hen op, gaat zich, een tiental stappen verder, op eenen arduinen wegpaal zetten, en nijkt van daar de heirbaan in. Zijne gezellen vliegen hem achterna, en een oogen- blik later betwisten de knapen elkander de plaats op den arduin, die door den eersten bezitnemer fel met handen en voeten verdedigd wordt. Daar weg, Patatroept de grootste rn sterkste. li wil daar zitten, Totten, ik was hier de eerste schreeuwt Patat. Ik moet daar zittenmijn vader is koeiboer en de uwe is maar knecht. Mijn vader is zoo goed als de uwe. Ze noemen hem Gies Patat, omdat hij in het kot gezeten heeft voor het stelen van patatten. Het oog van Patat begint schielijk te vlammen zijn sneeuwwitte haren rijzen zoo recht op zijn hoofd als de stekels van eenen egel; en alhoewel hij veel tengerder dan zijne tegenpartij is, laat hij zich bliksemsnel van den paal glijden en vliegt Totten in de haren. De beide strijders hebben hunne bondgenooten. Al de jongens dwarrelen vechtend door elkander. Zij slaan, stampen, bijten, vallen, springen weer op, en verdwijnen einde lijk bijna geheel en gansch in de stofwolk welke lij in de hoogte doen vliegen. Spoedig, echter, is de slag geëindigd, en de rakkers, die er thans echte negers uitzien, vagen het zand uit oogen en mond, en putten middelerwijl, als naklank van bet gevecht, nog eens uit hun scbeldwoordenboek. Patat, gij hebt ervan gehad,» zegt Totten eindelijk op vasteren toon, iets wat bewijst dat hij geneigd is de vriendschapsbanden terug aaneen te knoopen. Gij bebt ervan gehad, antwoordt de aangespro kene, insgelijks zacht. Kijk eens naar uw vesthet is geheel en gansch gescheurd. Mijne moeder zal het aaneen naaien. Gij hebt eene buil op uwen kop. Durft gij nu nog zeggen dat mijn vader gestolen heeft Gij hebt toch geenen rijken vader gelijk ik. Ziet hem daar eens staan Omdat zijn vader drie of vier koeien heeft, die zoo mager staan als stokvis schen, meent hij hier baas te zijn. Heb ik geenen rijken vader, ik heb eenen rijken kozijn en eene rijke i.icht. Ja, ja, Gillis Donckers is mijn kozijn en jufvrouw Noreken mijne nicht. Al de andere jongens schieten, bij het hooren der laatste woorden van Patat, in eenen schaterlach, maar bezien hunnen gezel toch verwonderd, iets wat te ken nen geeft, dat de deugniet met de sneeuwwitte haren, oneindig hoog in hunne achting rijst. Patat klimt nu terug op den paal en Totten doet geene beweging meer om hem deze eerepiaats te betwisten. Lacht maar op, zegt de knaap op den arduin. Ik ben van rijkere familie dan gij allen. Ik ben niet blijde omdat Gillis mijn kozijn is,maar wel omdat ik het kozijntje ben van jufvrouw Noreken. Wat Patat daar laatst zegt, verdrijft den spotlust zijner makkers en Totten spreekt heel ernstig Gillis is wel zoo rijk als de zee diep, maar toch een ijsbeer. Verledene week wilde hij mij met eenen stok slaan, omdat ik eene appel opraapte die van zijnen appelaar gevallen was. Doch jufvrouw Noreken Gij hadt den appel afgetrokken, Totten, onder breekt Patat. Ik had het gezien. De andere bengel let op deze beschuldiging niet en gaat voort Jufvrouw Noreken vroeg aan Gillis vergif fenis voor mij, en dan liet Gillis mij los. Gillis zie ik niet g"erne. Ik zal hem tergen zooveel ik kan. Voor jufvrouw Noreken wil ik door een vuur loopen. Jufvrouw Noreken kwam altijd aan mijn beddeken zitten, wanneer ik ziek was, zegt een andere knaap. Zij bracht mij dan koeken mede. En toen mijne moeder ziek was, kwam zij ook bij haar en gaf baar vleesch. Wij bidden alle avonden eenen Vader ons voor jufvrouw Noreken. Mijn vader zegt dat wij dat geheel ons leven moeten doen. En de jongen duwt droo- mend zijnen linker kniebal die door zijne broek komt kijken, achteruit. Gillis is niet goed voor de arme menschen, be merkt een vierde der jongens. Wanneer een arm mensch aan het Schaliën Hof eene aalmoes gaat vragen, en Gillis de deur opent, wordt die arme mensch weggejaagd.Is jufvrouw Noreken alleen te huis, dan wordt er niemand weggejaagd. Weet ge wat mijne moeder zegt Wat vragen vijf stemmen te gelijk. Dat jufvrouw Noreken een engel is, die de arme menschen komt bijstaan. Al de knapen knikken met bun hoofd, ten teeken dat zij het gezegde van hunnen gezel voor waarheid houden. Daarmede is echter het ernstige gedeelte hunner samenspraak voorbij,Hun levendig gemoed neemt weder de overhand in hen, en zij gevoelen andermaal de be hoefte elkander te plagen. Totten is de eerste die begint. Terwijlj hij een gebaar van minachting maakt, roept hij Ee gij, leelijke Patat, zoudt de kozijn v«n dat schoonG en brave jufvrouw Noreken lijn Gij liegt dat gij er zWart vaif tiet ;en zijnen makker leelijk noemt, mis- eid niet. Patat is kort en ineengedron- 'i, heeft een aangezicht vol sproeten, Jachtige grijze oogen, eenen kleinen l(n eene uitdrukking op zijn gelaat, die zich geene tweemaal bedenkt wan- zn worstelen is. Zijne kleeding is in eiat dan deze zijner gezellen en bestaat fj 'oek, die veel te lang is, eeD vest dat jïijnen rug niet bedekt, en over eenige en nog wat korter gemaakt werd, dan ?en een baaikatoenen hemd dat op dit bepaalde kleur heeft. Kortom, men itat enkel afgelegde stukken aan zijn Wanneer T kent hij de wa gen van gest een paar schf krommen neui zegt dat de be neer er spraak veel slechtere] uit eene gelap het onderdeel stonden door het vroeger oogenblik g, ziet klaar d lijf beeft. Wiste Juf durft zeggen der jongens. iw Noreken, wat Rik Patat over haar zou wel kwtad zijn, beweert een v MÜ

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1902 | | pagina 2