D I I s EN OMMELANOS. m m B M fN: •IJl i ÈLÉlukm i STAATKUNDIGS 0MSCH0UW Ö.p Saterdag, 18en Januari 1902, 5 centimen blad 37stfijaar. Talmerk 1875. VOOR DEN PAUS Koninklijke Fanfare Willen is Kunnen VLAAMSCH Kamer Vrankrijk Duitschland en Engeland Spanje Transvaal Stichtende dood van M. Rolin-Jacquemyns Voordracht van M. Leopold Merghelynck De vrijdenkerij en Leon Peitzer mm Te trekken bij den Uitgever7* 36, m cfo Boteritrate, te Yper, en bij 's land boodschap wesen ofte post, tegen 3 frank 's jaars. 't Nieuwsblad van Yper verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 f. 's jaars; 3 f. en den vrachtloon huiten Belgenland. Hel Mad en is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. Mies moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Boterstrate, T11 £6, te Yper. Echt en recht, 't oud Volk indachtig: Kinderlijk, niet kinderachtig; Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal De bekendmakingen kosten 0,fr.l5 de reke binnen't blad is 't 0,f.30 van 's Rechters wegen f. 1overdruk, 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de Agence HxvAS.te Brussel, T£ 32,in de Magdalena- strate, en te Parijs, n° 8, Place de la Bourse, ontvangen bekendma kingen voor 't Nieuwsblad van Yper, van al die buiten Oost- Westvlaanderen wonen. Vorige lijst 300.00 Onbekend 5.00 De Koster van het Engelsch klooster- te Yper 5 00 Eerw. Heer Delarneilleure, onder pastor op St Pieters 10 00 E. H. Ed. De Beir, pastor, Kemtnel 25 00 Jufvrouw Amelie Vermeersch, 10 00 Coleta Devooght, 5 00 Eudoxie Van Hoeke 2 00 Heilige Vader, gelief ons buisgezin en familie te willen zegenen 2 00 E. H Georges, pastor, Boesinghe 20 00 Eenige congreganisten. 40 00 C. B. 2 50 I. V. D. D. Voor den H. Vader 3 00 Eene oud weeze vraagt den zegen van Z. H. den Paus 2 00 Onbekend 5 00 Onbekend 5 00 Zondag 2 februari, avondfees'o voor de vrouwen, aangeboden aan de eereleden der Maatschappij en hunne familie. 3de Winterfeeste, op Zondag 9n Fe bruari 1902. Vlaanderen is het, roemrijkste land der wereld. Onze taal is door hare welluidend heid, door hare eigenaardige klank nabootsingen, door hare echt dichter lijke wendingen eene der schoonste talen der wereld zij is enrr der eer ste door h re letterkunde. Wie de vlaamsche taal kent, heef! het grootste gemak om alle and. re talen aan te leéren. En wat doen wij Vlamingen Door eene overdrevens goedheid eerst, hebben wij de talen der andere volkeren aangeleerd, om dezen de moeite te sparen de onze te kennen. Uit pronkzucht, om te laten zien dat zij wat-meer kenden dan anderen, hebben duizenden en duizenden Vlamingen fransch beginnen te spre ken; zij hebben het fransch in hunne familie gebracht, den mond hunner kinderen gedwongen eene vreemde taal te spreken. Fransch spreken overal en vooral, hebben zij ais chic gaan aanzien. Zoo hebben zij door eene verkeerde ijdelheid, hun eigene schoone taal door eene vreemde gaan vervangen. En noch ans, de taal van een volk is het kenmerk van een volk. Sedert, jaren zijn de Boeren van Transvaal door de engelschen be dreigd. De eerste werking van Engeland was maar overal het oud vlaamsch der Boeren te doen vervangen door hunne eigene taal, het engelsch. Daar hebben de hoofden der Boe ren altoos tegen ingewerkt. Zij waren er niet tegen dat hunne Boeren ook engelsch kenden, dat was noodzakelijk bij velen in hunne be trekkingen maar zij wilden dat de Boeren het neerlandsch bleven be houden in hunne besturen, in hunne wetten, h hun onderling verkeer, in de gazetten die zij lazen, in hunne familie. Zij hielden het volk Neerlandsch en zoo hielden zij het Roersch. En het is omdat Zuid-Afrika zoo wel zijn eigene taal heeft bewaard dat Zuid-Afrika thans zulk verbazend schouwspel van heldenmoed leve aan de wereld. Gazette van Kortrijk. Dinsdag was 't verlof uit voor de aamerheeren. Bij het begin der zit tine legde minister De Smet de nieuwe begrootu g der dotatie's nee waarin de begrooting der kamerhec- ren begrepen is. De socialisten hadden goed gevon den bij hunne 4000 frank jaarwedde! en de toelating om gratis van hun huis naar Brussel te reizen nog eene vrijkaart te voegen op de ijzerwegen van geheel het land. Op die maniere conden zij voor nieten speelreisjes doen zooveel het hun 'hertje lustte, en.... de boer zou 'tal betalen. Junaar, daarop heeft minister De Smet de begrooting, die reeds door de Kamer gestemd was, ingetrokken en Dinsdag eene nieuwe neergelegd. De bespreking ervan heeft drie da gen geduurd, en als er Donderdag achternoen te stemmen viel, hebben de socialisten opnieuw beginnen schreeuwen en tieren en zijn alzoo de Kamer uitgeloopen. De overblijvende leden en waren niet meer in getal, en 't is vandaag herdoens. Dus nog eens eene geheeie weke verloren. Indien uien die woel makers eens hunne jaarwedde wat inkortte, 't zon wel beteren. Er ware maar eene wet noodig van één artikel. Alwie door ;awijd of anderszins de Kamerzittin gen stoort, verliest eene maand zijne jaarwedde.» Ge zoudt z;en, de wet en zou nooit moeten toegepast worden. De socialisten zouden zoete lamme kens zijn. Onze zuiderburen zinken maar im mer dieper en dieper in hunnen haat tegen den godsdienst. Eerst hadden zij door overtollige lasten getracht de doostergemeeoten te niete te doen. Daar dit maar half en half en gelukte, vonden «ij hunne hatelijke klooster wet uit, die Vrankrijk zou berooven van dezen die door hunne gebeden en goede werken den wrekenden arm Gods tegenhouden. De voornaamste kloosterorders zijn ofwel ontbonden of uit Vrankrijk ge bannen, maar dit is nog niet genoeg. De eerweerde Pt ters Jezuiten leefden afzonderlijk en hadden zich alzoo in regel gesteld met de wet. Zij gingen preêken, zieken bezorgen, de armen en ongelukkigen met raad en daad ondersteunen. Eu 't gouvernement heeft nu die paters doen vervolgen omdat zij in verschillige kerken den Advent, hebben gepredikt. Waar moet dat eindigen De heer Deschantl is wederom Voor zitter gekozen van de fransehe Kamer, al is 't dat het gouvernement veel lie ver M. Brisson zou gehad hebben. Omdat zij eene neerlaag voorzagen, hebben al de vooruitstrevers en socia listen de zitting verlaten'."en niet mee geslemd. De Kamer bleef nogthans in meerderheid en de stemming liep zon der merkweerdige voorvallen af. De aanspraak van Graaf Bülow heeft in Engeland een tegenhanger gevonden in de redevoering van M. Chamberlain. Zaterdag sprak deze in de vergadering der goudsmeden en zei dat hij al staande hield wat hu vroeger over den fransch-duhschen oorlog had gezegd. Hij voegde erbij dat hij van geen vreemde ministers lessen te ontvangen had. Tengevolge van die voorvallen is de tóestand zeer gespannen tusschen deze twee landen. Deeugejsche kroonprins zou binnen eene goê maand naar Berlijn reizen om deel te nemen aau de feesten, ter gelegenheid van den geboortedag des Keizers, maar die reize is nu afgezegd. De Eugelsche Ambassadeur te Berlijn is zelfs in verlof gegaan, voor onbe- paalden tijd. Laat oris hopen dat er geen nieuwen oorlog zal uit voortspruiten. In tusschen is het geschil tusschen Juitschland en de Vereenigüc Staten vereffend. Keizer Willem heeft de lochter van President Rooseveldt ge vraagd als meter bij den ioop van zijn nieuw schip, en ter gelegenheid hier van zijn de lievelijkste complimen ten gewisseld tusschen de twee Staatshoofden. Dat ongelukkig land wordt gedurig geteisterd door den burgeroorlog. Ter gelegenheid ener werkstaking heeft ir daar eene bloedige botsing plaats gehad tusschen de soldaten en 't werk volk. Er zijn van wederkanten talrijke gekwetsten. Deze week en is er maar weinig oijzoader niéuws van het oorlogstoo- neel. ,J; Alleen schermutselingen zonder be- ang hebben plaals gehad. Kitchener zendt nu zijne verliezen- ijsten en die der Boers, waaruit blijkt dat in de laatste dagen zelf de engel schen veel meer volk verloren hebben dan de Boers. Wij vinden in de Gazette van Brugge de volgende regelen over de dood van M. Rolin-Jacquemyns. Donderdag nacht, rond 1 ure, is M. Rolin Jacquemyns, te Brussel overleden. Die naatri herinnert eene der droevigste bladzijden onzer nalionale geschiedenis. M. Rolin-Jacquemyns was immers minister van binnenlandsche zaken onder het laatste libe aal ministerie dat van 1878 tot 1884 aan t bewind was. Hij wierd in 1878 volksver sgenwoordiger en minister tezelfdertijde. Zijn vader was ook minister geweest.. Volgens de liberale bladen nu bekennen en was M. Rolin geen aangename spreker. Maar hij was een rechtsgeleerde van naam, die hem bijzonderlijk met de vraagpunten van wederfaiodsch recht bezighield Hij had voor de ruste van het land, beter nooit in d politieke gekomen. M. Rolin en M Vao Humbeeck waren de twee liberale ministers die moest der. schoolstrijd inrichten Als minister vai binnenlandsehe zaken, hoofd der gemeente beslieren, gaf M. Rolin eenen gevoeliger! knak aan de gemeentevrijheid. De gemeen teraden en hadden bijna niets meer te zeg gen. Van zoo zij niet gewillig ai de grillen van het libera?;! nridderibestier uitvoerden, en dun o rlog niet verklaarden aan het vrij katholiek ouderwijs, kregen zij eenen spa cisien commissaris dat was de een of de andere ambtenaar die de burgemeester kwam spelen tti de plaats van de gekozene overheid, 't Waren de speciale commissa rissen die de fondatiën inpalmden. Hunne werking verwekte meer dan eens troebels. Het vsrontweerdigde volk betoonde open baarlijk en luidruchtig zijne afkeuring. Men en heeft, onder ander, den oploop niet ver eten die de uitdrijving der Broeders van Liefde te Brugge kenmerkte; en Heule ook niet. Droeve, droeve tijden, zegden wij In derdaad, men had oepeisd dat een vreemde veroveraar het land overmeesterd had. De zittingen der gemeenteraden onder ander te Brugge, werden ingenomen door ge durige eischen van het liberaal ministerie. «Om het verschil van bestieren van katho- ieken en liberalen aftemeteu, moet gij maar dien tijd vergelijken met nu. Hat verschil zal zeker geheel e ganseh uitvallen ten voordaele der katholieken. Plaagt het katho- iek middenbestier nu de liberale gemeenten gelijk de liberalen het met de katholieke deden Koris na zijne aankomst aan het mi nisterie, in '1878, vergezelde M. Rolin den Koning on de Koningin naar Brugge, waar de inhuldiging plaats had van hef, standbeeld van Jan Van Eyck. Geheel de stad was in gisting. Die tegenwoordigheid was eene uitdaging, want eenige dagen te voren had ninister Rolin brutaal den volksgeliefden ouverneur Ruzette afgezet, om hem to ver vangen door gouverneur Heyvaert, die hier zulke treurige gedachtenis gelaten heeft. Op de ondervraging van graaf Visart in de Kamer, antwoordde M Rolin misprijzend. Maar het volk richtte dan eene betooging in er eere van gouverneur Ruzette gelijk men er zeiden zulke grootsche zag. En bij het koninklijk en ministerieel bezoek hoorde men overal den kiestLeve cle Koning feve Ruzette Het was een kreet van verzet. «Droeve tijden, ja; maar tijden ook waarin de eendrachtige katholieken eenen aewotïderensweerdigep iever aan den dag egden. Wij herinneren die gebeurtenissen zon der haat of zonder nijd voor de gedachtenis vanM.Rolin,zooveel te meer daar de gewezen iberale minister sedert lange uit het werda- dige politiek leven verdwenen was. In 1884 viel hij met de andere liberale ministers n in 1886 wierd hij zelve niet meer ais olksvertegenwoordiger herkozen. Het on luk trof hem. Gelijst zijnen ambtgenoot M. Van Humbeeck verloos hij zijne fortuin. Hij verliet het land en werd den raadsman un den koning van Siam, een half wild volk, ginder geheel verre. Hst ongeluk deed M. Rolin in zijn zeiven gaan. En, reeds in Siam, kwam hij terug tot net geloof zijner kinderjaren. Gedurende zijne ziekte, nu te Brussel, ontving hij dage lijks het bezoek van den pastoor zijner pa- ochie; ert 't is met zijn volle verstand en op igen verzoek dat hij met stichtende god vruchtigheid de laatste HH. Sacramenten der stervenden ontvangen beeft. Wij zullen een gebed lezen voor zijne zielelaafnis. Van het veileden willen wij niets onthouden dan de lesse die hij, door zijne christelijke dood, komt te geven aan heri die het geloove ver werpen en bevechten. Hij ruste in vrede. Wij geven volle goedkeuring aan it deftig en christelijk schrijven. En wij voegen daar bijdat die stichtende dood van M. Rolin, ge volgd van zijne godsdienstige begra fenis, een plechtig verwijt is en een krachtdadig verzet tegen de zooge- zeide burgerlijke begravingen die niet anders zijn dan goddelooze be toogingen waardoor men een mensch die gedoopt is en in 't christen ge loove opgebracht, als een redeloos dier gaat delven. 't Is zaterdag avond laatst dat M. L. Mer ghelynck, schrijver van 't belgisch gezant schap, zijne voordracht heeft gegeven over het beleg van Peking. Geheel de groote Pauwelszale van ons Stadhuis was tot proppens toe bezet met volk uit al de klassen der samenleving. Men schikt dat er daar boven de 2000 mensehen tegenwoordig waren. De familie van den voordrachtgever en de stedelijke raad aan het hoofd, zijn eene openbare hulde komen brengen aan onzen .teachten medeburger. In eenvoudige, sierlijke en treffende tale heeft M Merghelynck ons weten af te schil deren al het akelige van die gebeurtenisse, welke de geschiedenisse onvergetelijk zal bewaren. Mijnheer Merghelynck heeft meer willen doen dan ver halen. Hij heeft ons om zoo te zeggen die gebeurtenisse doen zien in eene eeks wunderschoone lichtprinten, welke de heer Veron Dedeyne met zijn vergrootings- toestel op doek deed verschijnen. Vermaarde personen, gebouwen, gezich ten, landschappen, gebeurtenissen van den oorlog, enz. enz alles kwam daar te voor schijn op groote scuale en met eene netheid die waarlijk treffende was. Kortom, die voordracht en voorstelling zullen in 't geheugen der Yperlingen eenen diepen indruk nalaten en meteen een ge voelen van achting en erkentelijkheid jegens Mijnheer Leopold Merghelynck en zijne eer zame familie. Het radikaal dagblad La Réforme staat in begeesteiing voor M. Leon Peitzer. Voor M. Leon Peitzer, zult gij zeggen, den moordenaar van advokaat Bernays Ja, zoo is het Die liberale dagbladschrijvers, ziet ge, en zijn niet moeilijk als er sprake is keus te doen van gezelschap. Is misschien Leon Peitzer, in de eenzaam heid van zijn gevang opgesloten, in zijn elven gegaan, en betreurt hij het schrome lijk schelmstuk dat hij bedreven heeft? 'T is daarvan niet dat er sprake is. Immers, ware het zoo, wij en zouden ons niet schamen dat gevoelen goed te keuren, en met lof daarvan te spreken. Een mensch kan vallen, diepe vallen maar, die edelmoedig wilt opstaan, en in de mate der mogelijkheid 't gedane kwaad her stellen, dat is eert mensch van karakter, en eeti mensch van karakter verdient altijd eene zekere achting. Wat is het dus dat Leon Peitzer groot maakt m de oog en van de Réforme Hef is een brief door Leon Peitzer te nieuwjaar aan zijnen verdediger M. Picard geschreven. - 'jtjss - isaanMM IA .»;.Yj^U3»P5raMKUW«

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1902 | | pagina 1