MENGELMAREN ENGELBEWAARDER Frankrijk Sterfgevallen België 3 000 000 6,800.000 Nederland 2 000 000 5.000 000 Portugal 3,000 000 5.000,000 Turkije 18,000 000 26 000 000 Vereen'^»-Stat" 5.000.00 77,000 000 Brazilië 3,000,000 16 000,000 Canada 5,000,000 50,000 000 Cbineesch Rijk 250,000.000 380,000.000 Japan 25,000,000 46,000,000 Engelschlndië 100,000.000 300,000 000 Kaapkolonie 300,000 5,000,000 Australië 200,000 5,000,000 ln Rusland, Engeland en Duitschland is de bevolking dus gestegen in de verhouding van omtrent 1 tot 3. Zij is ongeveer verdub beid in Oostenrijk-Hongarië, Italië, België, Nederland, Spanje en Portugal. In de ande re europeesche gewesten vermeerderde zij slechts met de helft of zelfs maar een derde Vooral ziet men hoe Frankrijk achteruit ge gaan is van den tweeden naar den vijfden rang onder de Europeesche landen. En de toestand verbetert daar niet. De geheele bevolking van Europa is ge klommen van min dan 200 millioen in 1800 tot 345 millioen in 1900. Zij zal voorzekei de 400 millioen bereiken op het einde van 1902. In de europeesche koloniën is de aangroe nog sneller toegegaan, bijzonderlijk door d uitwijking er heen van europeanen zelve Zoo is de bevolking der Vereeriigde State van Noord-Amertka eri van Australië geklom men van 1 tot 15 die van Canada en de Kaapkolonie, van 1 tot 10 deze van Brazi lië, van 1 tot 5. Daar geldt bet echter nieuwe gewesten nog bijna niet ontgonnen vóór de laatste eeuw. Onder de toen reeds volkrijke streken mag men vermelden Engelsch Indië, dat zijne bevolking verdrievoudigd heeft, alsook China en Japan, die de hunne bijna verdub beid hebben. In 't geheel voedt de aarde thans twee maal zooveel inwoners als eene eeuw gele den, zij het anderhalf miljard in plaats van 800 miljoen, en 't is te veronderstellen dat de statisttekers van 'l jaar 2000 tot drij mil jards inwoners zullen komen voor onzen zoo geringen aardbol. Wat zal het zijn in 't jaar 3000? RUDDERVOORDE - Zondag avond kreeg I GROOTE BRANDEN. - Zondag morgend is de genaamde Van Steelant, vanThourout, twist er brand ontstaan in de elektriekfabnek dei met Rector De B icker, van Ruddervoorde. trams van Patterson. Het vuur nam eene snelle t Was te doen in de herberg van Hip. Van en reusachtige uitbreiding. Het telegraatbureet, Gheluwe Balliebrugge, Ruddervoorde. Onver- het stadhuis en verscheidene huizen verden wachts kreeg De Backer een hevigen slag op het aangetast en eveneens vernield. sNamiddags bioote hoofd met eene tuinstake, en viel in be- reeds stonden vier kwartieren van stad in laaie zwijming. Maandag middag was hij eenigszins vlam 'twas onmogelijk aan b.usschen te den- hersteld en kon naar zijne woning overgebracht ken daar er een geweldige storm woedde. Vijt- worden Alle gevaar van sterven scheen gewe- tien blokken huizen van het handelskwart.er der km toen hij vrijdag middag opeens aan 't dolen stad zijn de prooi der vlammen geworden het en 't razen viel, en zoo zeer verslechtte, dat hij gasthuis ook werd door de vuurzee verzwolgen, voorden avond reeds den geest gaf. Volgens de Men heeft de 150 z-eken, die er zich bevonden doctor Ghesquière is hij tengevolge van eene kunnen redden. De St-Jozefskerk en het klooster schedelbreuk overleden. Het parket van Brugge I der Zusters werden eveneens door het vuur is verwittigd. aangetast. Het leger werd ontboden om de stad tegen benden dieven, die zich aan plundering I plichtig maakten, te beschermen. Ten 3 ure was HERMOGÉNE geneest al de rhumatismen. j men den brand meester. Zes en twintig blokken huizen lagen in puin, waartusschen verscheide ne kerken, de Nationale Bank, de bureelen van drie dagbladen, hetHotel des Elals-Unis en hooggemeldegebouwen. Er zijn twintig hek wet VERSCHRIKKELIJK ONGELUK! IN de RuedelaCitéte Genève had eergisteren mor gen een vreeselijk ongeluk plaats, in het gezin gen een vreeselijk ongeluk plaats, in negez uwaarlusschen een 1)0mpieri die doodei;jk der ltaliaansche echtelingen Massera, die is verscheidene honderde personen getroffen is. Verscheidene honderde personen zijn zonder dak. De schade wordt geschat op 12 miljoen dollars. Brieven en enveloppen op firma ter goed koope drukkerij, Boterstraat, 36. Copiëerpressen te beginnen van '12 fr. - BRUGGE. Over eenige dagen wierd de Mr Comby, de verdediger van Brière, is van de lijst der advokaten te Parijs ge schrabt. Die beslissing, door den tuchtraad genomen, werd woensdag door het beroeps hof bekrachtigd, omdat Mr Comby door tus schenkomst eener kaartlegster, de verdedi ging van Brière had weten te bekomen wonen met hunne drie kinderen twee jongens 9 en 6 jaren oud, en een meisje van ruim 4 maanden. Nadat Massera met zijn oudsten zoon uitge gaan was, de vader naar zijn werk, de jongen naar school, bemerkten geburen omstreeks 10 uurdathetindewoning van den Italjaan brand de. Onmiddelijk brak men de deur open, blus- schte het vuur en bemerkte men een afscbuwe- ginscb verkoold lijk derlonCvluctiUng gemeld .en den genaamden Sdolf 35 iarige vrouw lerwijl de mlgeling onder de De Buys-re, uil het krankï,nnige.ngest.clrt van openslaandewTlerkMan in de gootsteen lag. DejSt-duliaan allrier. Alle .paoekmgen waren kleertjes van tiet arme schaapke waren stijf b.- >vond k„m „jne vrozen. ,1 vrouw, heel benauwd en verlegen naar het mid- Men vermoedt dat door het ontploften van denpoliciebureel zeggen dat haar man, die haar petrollamp, de kleederen der vrouw die met I bedrejgde> van Tourcoing thuis haar zuigeling op den schoot zat, in brand zgn (rekomen was geraakt, dal zij, de kleekeren van den zuigeling r De .eagent Hector Van den Broele met willende dooven, het kindje onder de °Peu" I drie fijner gezellen trokken naar het huis met wtaande waterkiaan get g iee l en aai na ooi I ^weg bedieilden en een waker uit het gesticht, de vlammen overmeesterd op de grond gestort, gekomen lrachlen de agenten met slim- en jammerlijk omgekomen is. I heid binnen te geraken om geen argwaan te Het 6 jarig knaapje was in de keuken onder verwekken een tafel weggekropen. j pe gUySere) nogtans, de lont riekende, vloog naar den zolder. ONGELUKKEN. Men mag waarlijk haast I De agenten legden de deur in en trokken naar zeggen dat de statie van Snaeskerke de ongeluk- den z0|der te weeg. Maar '1 einden den trap statie geworden is. In gewillig 4 maanden, zijn I m0esten zij blijven staan. er daar 3 groote ongelukken voorgevallen: 1" Be BuySere stond van boven met eenen stoel Een schoon peerd, een weerde hebbende van I dreigde allen die hem zouden naderen. 1200 frank, wierd er gedood, en de geleider ont t zich bijna niet snapte als bij mirakel, 2 Madame ang c wer |verweeren) daar de zoldertrap zeer eng was en er vermorzeld. 3° Zondag was het de beurt van gedurig slagen op zijn hoofd. Eene ladder D. Meuninck, van Ghistel die denkende dat del het hujs tegen dft z0,_ trein lot Ghistel in de statie was, er wilde afstap- j dfirvpn8tpr eenlaatst lan2S daar trokken de man pen toen de trein reeds voortreed. boorte, nog eer de vader terug was gekeerd. D arme moeder plaatste, uit vrees voor de ver bolgenheid van haren man, eene aankondiging voor een kind, en met welgelukkeu. Na kennis gemaakt te hebben met zijn spruit, verdween de vader weer naar Duitschland. Kort daarop kwam de moeder van het onder- schoven kind dit terug halen. De ongelukkige vrouw Meier moest gevolg geven aan dezen eisch, en plaatste eene tweede aankondiging, met nauwkeurige beschrijving hoe het kind er uit moest zien. De koop kwam tot stand en al es was gereed om het eerste kind aan zijne moedei terug te geven toen een der twee kinderen stierf. Ongelukkigerwijze leken beide kinderen als twee druppels water op elkaar. De eerste moeder wou niet gelooven dat haar kind dood was en beweerde dat het levende kind het haie was. Ook moeder nr 2 wilde tot overmaat van ramp haar kind terug en eischte het levende op. Tot overmaat van ramp kwam ook de vader ten looneele en zijne vrouw vertelde hem de geheele toedracht van de ingewikkelde geschie denis. De man bracht nu de zaak tot nog grooter verwikkeling, door het betwiste kind als hel zijne te beschouwen en met vrouw en kind naar Duitschland te trekken. De rechter die wijzer moet zijn dan Salomozal nu te beslissen hebben welke der drie vrouwen de moeder is van het kind. tinck het slachtoffer ter hulp Dit laatste gaf nog teeken van leven, maar naar zijn huis over gebracht overleed het eenige oogenblikken later. De Z. E. kanr.onik Nigels, die zich op den trein bevond,diende aanstonds den ongelukkige de generale absolutie toe. De ongelukkige was 60 jaar oud en telde 40 jaar dienst. GESTORVEN VAN ETEN. Verleden week is te Mechelen, op 40jarigen ouderdom zekeren Leysens overleden, die een der grootste eters van 't land was. Hij won al de weddingen die hij deed of die op hem gedaan werden, uitge nomen de laatste wedding, die hem het leven kostte. Op een zaterdag avond kwam hij in eene herberg waar men ook konijn en visch verkoopt, wierp een vijffrankstuk op de tafel en vroeg aan den baas of hij voor dit geld zijne goesting mocht eten. De patroon nam aan, doch bekloeg het spoedig Leyssens at meer dan een konijn op en daarbij nog een geheele opgelegde verkenskop en eene kom ingelegde rogge hij dronk daartusschen een tiental pinten bier die hij afzonderlijk betaalde. Een anderen keer at hij voor eene wedding, elf meters saucies, van ossen- en verkenvleesch gemaakt, eene meter meer dan hij eten moest. Later nog, at hij eene mande rauwe mosselen leeg, ongeveer 300, met twee pond brood. Zijn laatste eetmaal moest, weeral voor eene wed ding, bestaan uil 70 half harde eierenhij mocht er zooveel bier tusschen drinken als hij wilde Hij at er 69 en kon niet meer. Hij kreeg eene «obstructie», moest naar 't gasthuis en stierf, Zulke dwaasheden haalt men aan voor de lardigheid, maar zij strekken niet tot eere van het menschdom. BEERNEM. Dinsdag morgend, rond 7 ure, verliet de trein van Oostende de slatie van Beernem, toen een werkman over den barreel klauterde en op de voetlrede van een wagon van 2" klas sprong. De ongelukkige klampte zich vast aan de ijzeren staaf. De trein verdween in volle snelheid. De arme man, half versteven van de koude, deed wanhopige teekens. Einde lijk deed een reiziger hei noodsein werken en de trein stopte. Het was lijd, want de werkman verloor het bewustzijn. Men legde hem in den wagon en de trein zette zijne reis voort. De werkman, zekere Vandenb... herstelde spoedig. Te Brussel aangekomen, werd er tegen hem proces-verbaal opgesteld. DRAMATISCH TOONEEL OP DEN SPOOR WEG. De reizigers die zondag van Namen met den trein naar Thienen reden, zijn oogge. tuigen geweest van een zeer dramatisch schouw spel. De trein reed in volle vlucht tusschen de statiën van Vedrins en Cognelée wanneer plots het portel van een reiswagen open vloog en een jongetje van 7 jaar dat met zijne moeder, eene weduwe, naar Thienen reisde, op de spoorbaan werd geslingerd. Elkeen vermoedde dat de arme kleine op den slag was gedood geworden. Dit was ook het ge voelen van de moeder, want zij sprong eens klaps recht en wilds zich op hare beurt op de baan werpen. Een handelsreiziger die in den wagen had plaats genomen, M.Georges Geaard, vertegenwoordiger van het buis De Beuckelaer van Antwerpen, liet gevaar ziende waaraan de moeder zich blootstelde, greep haar vast, doch de vrouw bevond zich reeds op de loopplank. Daar had M. Gerard een waren strijd met de moeder te doorstaan, tot, dat de medereizigers, het gevaar ziende waaraan de twee personen blootstonden, de noodrem deden werken. De trein stopteen tot aller verwondering zag men in de verte den kleinen knaap, uit den wa gen geval ten, achter den trein loopen. De jongen had geen schram bekomen. Wanneer de moeder haar kind behouden zag, werd zij door eene hevige zenuwcrisis aange vallen. Het was eerst in de statie van Cognelée dat men de moeder de eerste zorgen kon toedienen. Huishoudsters, koop de suiker in pakken van deThiensche maalderij. MEENEN. Zaterdag morgend rond 7 ure, had een koopman van Kortrijk, die met een kraam op de markt van Meenen stond, eenen zakborstels nevens zijn kraam gesteld. Binst zijne afwezigheid had een behendige dief den zak weggenomen. De policie was op zoek achter den dief, doch deze laatste heeft den zak mét de borstels er in, weggeworpen in eene weide nevens de Wahisstraat, alwaar de gestolen voor werpen zondag teruggevonden werden. MENGELWERK 7. dervenster geplaatst, langs daar trokken de man nen, voorafgegaan door een moedig burger» naar boven. Maar 't was daar nogmaals spel. De Buysere sloeg metal wathij kon vinden. De jonge burger sprong binnen gevolgd door den agent Van den Broele, die zijnen sabel trok en De Buysere eenen slag op het hoofd toebracht en hem nog Jal erg wonde, terwijl de andere agenten twee Zondag morgend is te St-Louis het Hotel I schoten met los poeder losten om De Buysere te Het slachtoffer viel en' wierd letterlijk zijne hand afgereden. De trein was reeds eenigen tijd weg, als men Meuninck heeft vinden liggen. Zijne hand is afgezet geworden, nog den zelf den avond, in het hospitaal van Ghistel, waar men hem naartoe gevoerd heeft. AFLOOP DER KALVERS Landbou wers, ik waarborg de genezing van den schrikkelijke!) afloop der Kalvers en Kaehtels in 4 uren door het gebruik van het ameri- kaarisch poeder Deuratere. Deze die het gebruiken, v. rliezen geen een dier meer. Prijs 1 frank de doos. Te bekomen te Yper, apotheek Socquet. Ml L ASSE-TURF,brevet Schwartz,36/400/0 Snuf voedsel van leorde voor paarden en vee. Beaudoin en Bolly, Borgworm. Vertegenwoordigd door Leleup-GietElver- dingb: Stra.a, 12, te Yper. Empire afgebrand, tien personen verloren er bij het leven. Er zijn ve^cheidene gekwetsten KERK INGESTORT. De kerk van Chiriqui (Costa Rica) is zondag ingestort13 personen werden gedood en 30 erg gekwetst' OPSTAND IN EENE GEVANGENIS. - 38 WAKERS VERMOORD. Een verschrikkelijke opstand heeft Woensdag plaats gehad, in de ge vangenis voor vrouwen te Smolensk, in Rus land. Aanvoersters waren twee vrouwen, die beiden tot levenslange gevangenisstraf veroor deeld waren weger.s vergiftiging. Alle bewakers, acht-en-devtig in getal, wer den gedood. De gevangenis was overal met bloed bevlekt. 112 gevangenen ontvluchtten. verschrikken. De Buysere in plaats van benauwder te wor den werd nog woedender. Eindelijk gelukte men er in met de audere mannen die binnen gedrongen waren den krankzinnige meester te worden en hem gekoord en gebonden naar het gesticht te krijgen. EEN SALOMO-RECHTSPRAAK. -De rech ter in het kanton Bern heeft eene allerlastigste vraag te beantwoorden gekregen. Een kleermaker Meier huwde drie jaar gele den met eene Zwitsersche, doch wilde schei. Iden toen mevrouw Meier hem geene kinderen schonk. Hij trok kwaad naar Duitschland, doch daar bereikte hem het bericht, dat hij vader was geworden. Echter stierf het kind dra na de ge- DROEVIG ONGELUK. Een droevig onge luk toe te schrijven aan de onvoorzichtigheid van het slachtoffer, is maandag kwart na mid dag voorgevallen tusschen de statiën van Brugge-noord en Dudzeele. De trein n° 3337, Brugge verlatende om 11 u. S3 m. voor Heist, kwam tegenaan Dudzeele aangereden- De barrierwactiter Brendonck, wilde op het laatste oogenblik de barrieren sluiten en de machinist, een ongeluk vreezende wilde de trein doen stilhouden maar het was te laat. De ongelukkige baanwachter werd door den trein getroffen en eenige meters ver gé- dreven. De trein stilhoudende, sprongen de hoofd treinwachter Tialans en de treinwachter Vlie- DE VAN 'T DORP door HONORÉ STA ES Ik en mijn Cie3 kennen geena a uit e«n b. Dat is ook niet goed, maar het is beter dan te veel le weten. Toen Gillis Donckers zich met die hooge boeken nog niet bezig hield, was üij goed voor ons. Zelf gaf hij ons, bij het overlijden van Jan-oom al de kleeren en meubels die er in het huis van den ouden sukkelaar gevonden werden. Nu weigert de man ons den goeden dag. Wij zijn niet kwaad op hem. Neen, in het geheel niet, eiken avond bidden wij eenen vader ons, opdat hij zich zou bekeeren. Ik geloof ook dat de man uit zichzelven nog zoo slecht niet is. Maar die ongelukkige hooge boeken Ook heeft hij eenen vriend die ons, en Noreken, in bei geheel niet aanstaat Dat is een heer uit de stad, en die komt gedurig naar het Scha liën Hof Dezen namiddag zal hij er nog maals geweest zijn. Norekea begint reeds te beven wanneer zij hem ziet. Die heer gaat op het Schaliën Hof met de vette broks- kens weg. Het gebeurt soms dat hij er komt met zijne zeven kinderen, en dan is het bij €illis Docckers een kissen en een kassen dal men eenen akker ver den reuk gewaar wordi Onder ons gezegd, mijnheer, ik geloof dat die vent met zijnen bril op, kozijn Donckers wel van de pluimen op het stroo zal krijgen. Een tafelschuimer, mort de avond wandelaar met verachting. schen van het dorp dat die heer hier komt, gaat het vrouwken voort. Des zondags predikt hij in de Groote Pint, nel als een pastoor, en, ik zeg het met schaamte, er gaat hier bijna geenen zondag meer voorbij zonder dat er gevochten wordt. Daaruit is het op le maken dat hij over geene goede zaken predikt, niet waar, mijnheer Op dit oogenblik verschijnt Cies in den ingang van het huizeken. Hij is een lange magere man met een blauw vest aan eene ineengezakte klak op zijn hoofd. Zijn scherpe neus en zijne vooruitstekende kaaksbeende ren zeggen duidelijk dat men wel van j rijke familie kan zijn zonder daarom eene rijke keuken te hebben. Op het gelaat van den ne- derigen veldbewoner ontwaart men den zelf den eenvoud die op het aangezicht zijner vrouw geprint staat eene uitdrukking van merischenschuwheid is daarenboven op zijne trekken gespreid, en zijn oog dat bang van onder zijne wimpers blikt, zegt ons dat hij een gevoel van aanhoudene vrees in zijn harte draagt. Nu de kozijn van Ciilis Donckers dien vreemden heer in zijne wonig ontwaart,doel hij eene beweging om terug te keeren. Dan blijft hij aarzelend staan,en terwijleen vurig rood schielijk zijne magere wangen kleurt, zegt hij op stillen toon Goeden avond, mijnheer. Goeden avond,Gies, roept de heer met de zwarte kneveltjes hem vriendelijk toe. Komt gij uit hel veld, vriend Ja, mijnheer, antwoord Gies, even stil. En hij gaat zich bij het schouwken op eenen stoel zetten, neemt zijn klak van zijn hootd, tooit er er zijnen linker kniebol mede, en kijkt dan bevreesd naar den half verknaag den Napoleon den Groote, alsof deze de schuld ware dat de huisbaas dezen avond op zijn gemak in zijne eigene woning niet is. Cies zegt zijne vrouw, ik sprak daar met mijnheer over nichte Noreken. Mijnheer zou haar. gaarne leeren kennen. Mijnheer komt hierop hel kasteel wonen. De aangesprokene keert nu zijn oog naar zijne klak, en terwijl hij er met zijne harid over strijkt, alsof het eene kat ware, spreekt hij eenigszins krachtiger Nichte Noreken is een engel op dp wereld, mijnheer. Zij was altijd goed voor ons, maar sedert mijne ziekte van dezen zomer, is zij nog honderdmaal beter ge worden. Daarna loost hij eenen diepen zucht en voegt zijne handen te zamen, en terwijl hij dit doet, ziet de bezoeker een blinkende traan over zijne uitgemergelde wang rollen. De kasteelbezitter is ontroerd. Hij heeft het bewustzijn dat hij hier bij oprecht brave menschen is, die reeds veel geleden hebben Zie, mijnheer, zegt de vrouw, en hare stem is thans schokkend, want zij heeft de traan op het aangezicht van haren man be merkt, op de plaats waar Gies nu zit, zet nichte Noreken zich ook wanneer zij hier binnenkomt. En dan neemt zij een onzer kinderkens op haren schoot, en soms we twee gelijk, daar al die kleine kleuters dan jaloersch van elkander zijn, en zij streelt ze en spreekt er zulke zoete woorden tegen.dat een steenen hart er door zou bewegen. Onze Rik zelf, die anders zulke wilde jongen is danst van blijdschap wanneer zij eens met hare hand over zijne kakenstrijkt,soms helpt zij nog de kleederen der kleinen lappen Wanneer Gies, dezen zomer, ziek te bed lag, heeft zij verscheidene dagen lang, en zelfs gedurende twee nachten, bij zijn spondeberd Donderdag morgend haa te Willebroeck de plecbiige begrafenis plaats van den be treurden nijveraar M. Louis De Naeyer. Gansch de gemeente was in rouw. Niet al leen waren al de winkels gesloten, maar ook verscheidene bijzondei e huizen. Overal hing de nationale di iekleur halftop. H»t werk was onderbroken in de fabrieken en in de werk huizen, en de booten, langsheen de vaart ge meerd, hadden hunne vlaggen halftop ge- hescben. De drie duizend werklieden der fabrieken De Naeyer stonden in groep nabij het kasteel. Allen waren in 't zwart gekleed, velen weenden. In een dei' salons van het kasteel rustte het lijk op eene katafalk, om ringd van iiebt, kronen, bloemgerven en bloemtuilen. Voor de lichting van het lijk werden verscheidene redevoeringen uitge- gezeten om hem op te passen, en ik ben zeker dat zij alsdan meer geleden heeft dan mijn Gies zelf. Altijd heeft zij voor ons woorden van troost in haren mond en och at me het schaap heeft meer troost noodig dan wij zei ven. Och God, wij zien het maar al te wel aan nichte Noreken, dat mijnheer de pastoor- gelijk heeft wanneer hij zegt dat geld geen geluk bij brengt. Is uw kozijn Gillis Doncker» dan rijk? vraagt de heer. «Tot over tien jaar was hij een vlaskooper die redelijk goed zijn brood won, maar niet rijk was,mijnheer.En dan was zijne dochter Nore ken hetvroolijkste meisje van geheel het dorp. Zij kwam soms bij ons, maar betoonde ons toch nog geene groote liefde.Het schijnt dat Gillis Donckersmetvlas te koopen,schrikkelijk veel geld gewonen heeft.Er zijn ook menschen die zeggen dat hij, in zijnen hof, onder eenen appelaar, eenen grooten schat gevonden heeft. Ik wensch hem geluk met al zijn geld Maar dat Noreken, van op het oogenblik dat ze rijk was hare blijdschap verloos, mager en bleek werd, en daarbij schielijk zooveel voor ons begon te doen, heb ik nooit kunnen begrijpen. Het is inderdaad zonderling, zegt de bezoeker, zeer ernstig. Daarop staal hij recht en vervolgt Brave menschen, het is tijd voor mij om naar huis te gaan. Ik zie dat gij het niet al te breed heb. Mag ik nichte Noreken wat ter zijde staan Gies en zijne vrouw bezien hem verwon derd. Geen van beide begrijpt wat hij heeft gezegd. De bezoeker steekt hem een goudstuk toe en zegt Neemt dit van mij aan en komt, wanneer gij in nood zijt, onbevreesd naar miju kasteel. Rasteel uit eenige onverstaanbare woor den, wordt nogmaals bloedrood, en sukkelt dan in een zijkamerken. Zijne eehtgenoole kijkt hem medelijdend achterna en zegt met een diepen zucht Dat otisieli hem, mijnheer dat ontstelt hem. Hij was er altijd zoo fier op met zijne handen den kost voor zijn huisgezin te kun nen winnen. Hij heeft eergevoel, mijnheer. Wij hebben nog nooit van iemand aalmoezen moeten ontvangen dan van nichte Nareken en wat wij van nichte Noreken krijgen, zijn geeneaalmoezen, Ik dank u hertelijk voor uwe goedheid, mijnh er. Behoud uw geld. Wanneer wij het niet meer kunnen uithouden, zal ik van uwe goedheid gebruik tnakenen naar het kasteel komen, mijnheer. De kasteelheer verlaat het huizeken. Wan neer hij buiten is, mompelt hij Doorbrave menschen, die Rasteelen. Gillis Donckers, daarentegen, is een ver waande kerel. Nu, om het even, hij heeft veel invloed op het volk van Wimmelgem, en daarom ga ik hem morgen bezoeken. Ik heb mijn plan. Misschien kan hij mij in mijne ge wichtige onderneming helpen. V. Het is negen ure van den morgen. In de slaapkamer van mijnheer Donckers heerscht een plechtige ja, eene indrukwek kende atilte, die slechts onderhroken wordt door een geluid dat eenigzins te vergelijken is met het knarsen van een ongesmeerd zruiwagenwiel, en uit hel bed van den volksvriend opstijgt. (Wêrdt voortgezet.) .p.. J a n ah rvr»on Pr I L- n

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1902 | | pagina 2