DIT IS De alcoolplage en ons Staatsbestier Hoe ziet het er uit f BUITENLAND Transvaal Frankrijk Davidsfonds Amerika H centimen 't blad 37ste jaar. almerk 1883 lien bij Jen Uitgever, Tk 36, in de Boterstrate, te Yper, en bij land boodschap we sen ofte post, tegen 3 frank 's jaar8 Bcht cn recht, t oud Volk indachtig': De bekendmakingen kosten 0,fr.l5 de reke Kinderlijk, niet kinderachtig- X van 's Rechters wegenL G overdruk, o» boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezond Ypersch, Vlaamsch en, bovenaP, m DeHeeren van de Acence Havas te Brussel, /-i a, strate, en te Parijs, n° 8, Place re la Bourse God getrouwe lk wezen zal kingen voor 't Nieuwsblad van Yper von o 't Nieuwsblad van Yper verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 f. s jaars; 3 f. en den vrachtloon huiten Belgenland. Het Wad en is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. /.Hes moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Boterstrate Tk 36, te Yper. Wij komen een goed nieuws te vernemen dat alle weldenkende menschen en bijzonder lijk de strijders voor de Matigheid zal ver heugen. Ons Staaisbestier is meer dan ooit beslo ten met krachtdadigheid den strijd aan te gaan tegen de droevige alkoholplage. Daarom komt het geheel het land door, een groot onderzoek te bevelen om te weten welke maatregels de gemeenten genomen hebben sedert 1899 om de verwoestingen van den alkoholgeesel tegen te houden Daarom hebben alle gemeentebestieren eenen vraagboek ontvangen, waarop zij verzocht worden ten naaste mogelijk te antwoorden. De uitslag van dit onderzoek moet dienen om te weten of de alkoholplage voor- of- achteruit gegaan is in ons land, Eilaas alles doet veronderstellen dat die geesel eerder toegenomen heefi, want, niet tegenstaande het recht van vergunning, is het getal herbergen deze laatste jaren in Belgie merkelijk vermeerderd. op voorhand zou beloven geerie herberg te houden, 't zij door hen zelf 't zij door tus schenpersonen. Hoe zit het met den politieken toestand, in 't land Wij en zijn geen profeten nogthans, alles wel gewikt en gewegen wat wij ron dom ons zien en hooren, denken wij te mo gen zeggen De zaken en slaan niet slecht voor de katholieke partij. Laat ons eens te gare den toestand onder-1 zoeken. Daar zijn de bij :onderste maatregelen welke genomen zijn in 't Luiksche om het alkoholismus te keere te gaan en die maat regels worden streng uitgevoerd. Tot hoeverre hebben zij gelukt? Dat zullen wij welhaast weten dank aan het onderzoek dat geheel het Land door moet plaats heb ben. Eerst de woelingen 't Is mogelijk dat het, waar hier, waar daar, wat kan stuiven, dat er een oploop of straatbeweging plaats hebbe. De socialisten en de christene democraten stellen bo venmenschelijke pogingen in het werk opdat het alzoo zou geschieden. 't En pakt niet veel, tot nu toe. Zal het beteren voor de opstokers Zaterdag avond hielden liberale, socia listische en demokratische hoofdmannen vergadering te Brussel. M. Vandervelde zei er, namens de socialisten Deze weke moet belangrijk zijn men moet de open-1 «bare meening in gisting brengen; ookl moeien er zaterdag aanstaande in al del volksgewesten van Brussel en van del voorsteden meetingen in opene lucht ge-l houden worden. t Was na zulke meetingen dat men laatst! de ruiten ging inwerpen in de katholiekeI collegiën en dat men de policie aanviel aanl den Noorderdoorgang te Brussel. Eene meeting werd z a tenia* té Aalst ge-[ houden door de drie oppositiepartij enGi -1 toyen Millio, opsteller van den Vooruit, dieI maandag ook te Brugge sprak, zei er Wijl vreezen alleen de gendarmen, maar voor iienl hebben wij van eenen Araab zeker poeier I ontvangen. Wat wij te Gent zullen doen magl ik niet zeggen, want vanmorgen zat ik in I net gevang. In 't Walenland jagen zij ook de menschenI op dat het te vele scheelt. Vrijdag laatst hebben de engelsche roepen in Transvaal eene erge neder - !aag geleden. Generaal Methnen werd gevaDgeu genomen. Daarbij verloren de engelsehen 4 kanons en al hunnen voorraad. Het getal dooden en gekwetsten is zeer groot, 't Is de ergste nederlaag misschien die de engelschen nog heb ben geleden sedert het begin van den oorlog. De boeren waren onder 't bevel van Generaal Dela Rey, dezelfde die korten ijd geleden kolonel von Douop zulke schrikkelijke klopping gaf. Wij zouden nog veel getuigenissen in dien zin kunnen inroepen. De Etoile Beige «•en ander liberaal blad, houdt niet op te roepen naar de liberalen Komt toch niet te üchte bij de socialisten, of anders zullen wij daardoor v el stemmen verliezen. Meêgesleept door hunne drift hebben de liberale kopstukken achter die wijze vermaningen niet geluisterd. Zooveel te slechter voor hen. De voorzeggingen van Réforme en Etoile voordeelig aan de katholieke partij zullen uitvallen. Gazvan Rrugge). Van eenen anderen kant heeft de Minister van het Inwendige, de Gouverneurs belas: te wijzen op de belangrijke maatregelen welke de provincie Luik heeft genomen om de alkoholplage te bevechten. M. de Trooz vraagt dat dit voorbeeld in 't algemeen zou gevolgd worden. Eenige van die maatregelen zijn waai lijk het aanstippen weerd. De oppermioister Waldeck-Rous- seau, die in een rijfuigongeval nogal erg gekwetst geweest is, gaat thans weder zijnen dienst hernemen Alzoo heeft de provinciale verordening op de buurtwegen, aan de ambtenaren en be dienden van buurtwegen, wateringen en gezondheidsdienst verboden welkdanigen handel te drijven door hen zeiven of door hunne vrouwen zonder de toelating dei Bestendige Afveerdiging. Dit verbod gelde bijzonderlijk voor de drankhuizen. Het bestaat ook de wegonder houders der provintie, en de veldwachters die dat ambt uitoefenen ten opzichte der groote gemeenschappelijke wegen. 'l Was maandag feest voor de leden van de ypersche afdeeling van het Davidsfonds, of liever voor het beste deel er van, en de hoop der toekomst, de studenten der hoog ste klassen van St- Vincent's college. M. J. Derudder zong kloek en klaar, met zijne flinke barytonstem, 1° het lied van den [Kristen Vlaming, die trouw door alle tijden zijn God wil en zijn Land belijden, zijn Taal en zijn Geloof bekenten 2° O Vlaand'ren gedenk aan den roemrijken tijd die de Gal len verwon in bloedigen strijd, en wil in uw taal uwe grootheid bezingen. In die liederen zat zin en zeggenskracht, maar was er klank en zang, muziek en me- 'odij genoeg in Die 't beteren kan, verbe- tere het. Twee der bedrevenste muzikanten der stad, M. A. Van Egroo met zij n eer- en geld- winnenden vedel, en M. L. Vanhoutte, op zijn geliefkoosd klavier, gaven ons samen eene medeslepende mazurka vanWiencawski en den ïndrukwekkenden liefdegroet van Elgar, en baalden, gelijk de zanger, veel eer van hun werk. Daarna besteeg onder het algemeen hand geklap E. H. Bernardinus Mets,minderbroe der conventueel te Uimond in Hollandsch Limburg, het spreekgestoelte, om te spreken over Dr Schaepman, den grooten katholieken priester van Holland, het meest invloedheb bend lid der tweede Kamer der Staten Gene raal, den machtigen redenaar en den gevier- den holiandschen dichter van rond de 65 jaren. Menigeen had reeds E. H. Mets door zijne geschriften leeren kennen, die getuigden van de breedte en de klaarheid van zijn ver stand, maar niemand, of bijna niemand, had die machtige en prachtige stem gehoord, weergalmend als eene triomfklok, niemand of bijna niemand kende dien glans en dien gloed van zijn woord, in state groote menig ten te belieerschen en te vervoeren. Hij zei ons het edel doel dat Dr Schaepman als zijn levensdoel betracht, en te grooten deel bereikt had, te weten, de kathoiiekma- Uing van Holland, en liet ons kennis maken met het tooverwapen dat Dr Schaepman daartoe gebezigd had, te weten, onze m >cb- tige en prachtige moedertaal. De fransche bladen staan reeds vol iijzonderheden over de schikkingen, te nemen voor de reize van Voorzitter ^oubet naar Rusland. Het Staatsbestier heeft dat wel ge schikt, om de franschen, die lichtzin nig van aard zijn, af te trekken van de kiezingeu, trouwens de reize zal omtrent denzelfden tijd plaats hebben als de kiezingen op 't einde van Mei. Zullen de woelmakers lukken In alle geval, al die bedreigingen met re volutie, opstand en bloedvergieten zijn wei nig geschikt om de rustige menschen aan te staan. Alle partij kwestie daargelaten, die menschen zullen geneigd zijn om degenen te ondersteunen die aan het geweld niet wil len toegeven. Welnu, de katholieke partij is bereid weerstand te bieden aan de revolu- tionnaire partij zij is bereid alles te doen wat mogelijk is om de ruste te behouden. En de katholieke partij is de eenige die dat doet. De liberale partij, ot liever en be ier gezeid, de kopstukken, gaan na hand in hand met de socialistische partij en de christene demokraten. Sedert meer dan dertig jaren heeft de provincie Luik eenen taks gelegd op de alkoholslijteriën. De verordening stelt voor dien taks, eene «schatting voor,die gaat van 10 tot 100 frank volgens aangelegenheid der bevolking van de gemeenten. Te Roubaais, waar de socialisten drie-vier jaar meester gespeeld heb ben, is er een gat in de stadskasse vau meer dan 800.000 fr. Wie zal er daarin moeten voorzien 't Is al goed en wel van te beloven, maar er moeten middels gevonden worden, orn zijne belofte te houden. Hetgeen bewijst dat de zaken der katho lieke partij niet slecht staan, is een artikel dat de Réforme bet radikaal blad van Brussel, in ziju num mer van gisteren dinsdag afkondigt. De Réforme schrijft over het congres dat de vooruitstrevende liberalen ofte radikalen zondag te Brussel hielden. Zij hebben daar te haastig, te zeere en te vele gesproken, zegt de Réforme. Als het katholiek ministerie zal omvergeworpen zijn, zullen wij dit en dat doen, enz., zei men op 't congres. Onze vrienden, drukt de Réformehadden veel beter gedaan wat min te klappen en zulk geene lange program ma's op te maken. «Ik vraag mij dikwijls af, schrijft de Réforme, indien de openbare meening niet moet vergeleken worden aan eene vrouw «wier gunsten men begeert en om ze te bekomen, men niet eerder mist met zich te haastig en te driftig te toorien. 't Is, zegt de Réforme, omdat de katbo lieken daarin gematiger te werke gaan, dat zij sedert 1884 zoo dikwijls de liberalen overwonnen hebben. De Réforme schrijft verder nog M. Lorand, radtkale volksvertegenwoor digei van Virion, bekende zondag nog de jwaarheid van hetgene wij beweren, met te zeggen dat de kwestie der kieshervor- tiling zelfs door de katholieke kandidaten Sedert 1897 verleent de provincie Luik eene toelage van duizend frank aan de luiksche afdeeling van den Landelijken bond legenden alkohol. Prius Hendrik van Pruisen is reeds op weg terug naar 't Vaderland. Voor aleer af te nemen, is hij gaan eten bij den milliardrijken Vanderbilt, de rijkste der amerikaansche geldkonin- gen. Waarom doen de liberale kopstukken dat Omdat zij tegen het meervoudig stemrecht zijn Zij zeggen 't maar in hun binnenste gelooven zij het tegenovergestelde van het geen zij met hunnen mond zeggen. De libe ralen hebben altijd tegen het algemeen stem recht geweest. Als er sprake was de huidige kieswet in te voeren vonden zij dat men on gelijk had, en groot ongelijk, alle man kie zer te maken. Nu doen zij meê met de socia listen, om de bijkomende stem van den las tenbetaler en van de geleerdheid af te schaffen. Dus de liberalen en handelen niet uit pure genegenheid voor het zuiver algemeen stemrecht. Gemeentesecretarissen en veldwachters die door hen zeiven of door tusschenper sonen drankhuizen hielden, hebben ver plicht geweest hunnen handel te staken of iiun ontslag te geven. De Bestendige Afveerdiging weigert ver koop- of verhuurakten te erkennen die in drankhuizen plaats grepen. Zij wilt de benoemingen niet meer goed keuren van gemeenteontvangers die herberg houden. De Ontvangers van den Disch hebben verzocht geweest ófwel hunne herbergen te sluiten, ófwel elders de hulpbriefjes aan de dischgenoten te bestellen. De oproer in Rarcelona is geheel geëindigd. Het werkvolk heeft aan de oude voorwaarden 't werk hernomen en eens te meer van de opstokers ge- opt geweest, 't Is daar gelijk hier en gelijk overalde opstokers en hebben niet voor doel den toestand van het volk te verbeteren, integendeelhoe ongelukkiger het volk is, hoe beter. Visschen in troebel water, opstand verwekken, en alzoo trachten op de schouders van 't werkvolk aan hooge Tosten te geraken, 't is al wat de kop stukken bedoelen. De hond is elders gebonden. In geheel diej beweging en zien de liberalen niet anders dan een middel om iet katholiek ministerie omverre te krijgen. En dan Moesten zij in hunnen opzet gelukken, wat zou er gebeuren? De liberalen zouden aan 'thootd komen. Laat het ons

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1902 | | pagina 1