Colaert Van Merris Thevelin ONTRIGGELING ENGELBEWAARDER Kiezers voor de heeren van eenen trein met bedevaarders Katje duik spelen Een woord tot den werkman Kiezers van 't Ypersche hebben de katholieken gedaan voor den werkman Kiezers De radikale senator Grimard had nogtans beloofd dat hij ter beschikking der werkstakers al zijne meubels stelde en ai zijne miljoenen I Mijnheer en Madam Vandevelde, ook miljonairen gaven samen 400 frank, terwijl de schatrijke advokaat Janson er 500 gaf. Daar zijn de gebeurtenissen waar van de liberalen en radikalen te grootendeeie verantwoorde!i)k zijn. Immers (liberale gazetten zelve be kennen het), 'tis door hun verbond met de socialisten, dat de liberalen de moordenaars, brandstichters endyna- mieters aangemoedigd hebben. Eenige rechtzinnige liberalen, ver schrikt over de afschuwelijke wan daden der socialisten, hebben die kerels aanstonds over boord gewor pen. M. Nolf heeft alles zien geburen engezwegen lijk vermoord. De socialisten blijven nog altijd zij ne vrienden. M. Nolf immers heeft de stemmer der schoeiiepartij noodig om doorliet poortje der evenredige vertegenwoor diging te kunnen binnen geraken. Wij en zouden geene stemmen aan zulken prijs willen. M. Nolf wilt ze, M. Nolf vraagt zelf, en hi| spreekt schoone om ze hebben. Dit zal zijne veroordeeling zijn de kiezing op 25 mei, aanstaande. Na de pas gebeurde aanslagen der oproe rige socialisten tegen het leven en den eigendom van werkers en werkgevers, gelijk eij, zult gij eraan houden M. E. Nolf eene les te geven, omdat bij de bondgenoot en de kandidaat is der socialisten omdat hij, gelijk zij, gezworen vijand is van uwen alouden heiligen godsdienst omdat bij bereid is met hen uwe kinderen een ongodsdienstig onderwijs op te dringen; omdat hij de nieuwe legerwet van 21 Maart 1902, die vrijwilligers vraagt, en be gunstigt met maandgeld, pensioen, ataats- nedieningen en andere voordeelen, wil af schaften, om elk te dwingen op te trekken voor zijn lot omdat hij, gelijk de socialisten, het land voort in rep en roer wil brengen, om hel onvermogend zoogezeid algemeen stemrecht, waar Frankrijk over klaagt, met geweld en werkstakingen te doen aanveerden. Het zou mij aangenaam zijn de volledige zegepraal der groote, goede en wijsbestie- rende katholieke partij in mijn arroiidisse ment te mogen beleven. Ik reken op de genegenheid en den iever van U allen en groet U vol achting 1WEINS d'EECKHOUTTE. 15. Het inrichten eener pensioenkasse. 16. Het verleenen van de 65 frank aan de oude werklieden. 17. De nieuwe wet over 't vrijwilligers leger, die na korte jaren de loting zal al- schaffen en meteen den gedwongen solda tendienst. Enz., enz enz. Daar is nu een kleen deel van de wetten ten uwen voordeele door de katholieken gestemd. En wat hebben de liberalen en socialis ten gedaan ten uwen voordeele? Wij zullen het de eene van de andere laten zeggen. Le Peuple van Brussel schrijtt ^«Zoolang de liberale partij aan t bestier was, verwaarloosde zij de ge- riugste hervormingen ten voordeele van 't volk. Horkt nu naar Vooruit van Gent c Binst meer dan 20 jaar heeft de liberale partij 't beslier in banden ge had en wal heeft zij gedaan teil voor deele van 't volk fiijna niets. De her vormingen ten voordeele van den Oordeelt z> lve wie uwe vrienden zijn, jen voor wien gij moet stemmen den 25 Mei. n na onderzoek zult gij met ons overtuigd >,ijn dat gij stemmen moet Verschillige dooden en gekwetsten Dinsdag is de bijzondere trein met bede- Ivaarders, uit Moescroen naar Lourdes ver trokken, ;op de lijn van Kortrijk-Rijssel-1 Amiens, ontriggeld nabij Moyenne -Ville. Door den telegraat om hulp geseind zijn de, kwamen ingenieurs en geneesheeren dei Onder de gekwetsten bevinden zich ver - schillige inwoners van Yper, Brugge en Veurne.Zestien bedevaartgangers zijn terug gebracht naar Ryssel. Het was 11 1/2 ure ?s avonds als zij er toekwamen. Vier andere bedevaarders zijn van Compiègnes aange bracht door eenen volgenden trein. Onder ben bevond zich de geneesheer die den trein der bedevaarders vergezelde. Al de slachtoffers en zijn nog met geene zekerheid erkend. De gekwetsten zijn naar de naaste hospitalen gebracht. Om fi u. 20 is M. Gros, overste van het kabinet van den minister van openbare werken, M. Baume, bestierder van den toe- ziclitv dienst van 't Noorden en de hooge be dienden der spoorwegmaatschappij, alsook de oppe-geneesheer en vier zijner ambtge- nooten naar de plaats der ramp vertrokken. In den trein der bedevaarders bevonden zich meestal vrouwen. !)e slachtoffers De dooden Ziehier de namen der dooden Irma Beheyt, van Poperinghe, Romanie Samyn, van St-Jan, Leonie Cuvelie, van Yper, Maria Van den Abeele, oud 12 jaar, van V eurne, M. Tourlemain, van Brugge, werkman zijn gestemd geweest onderI Noordermaatschappij met allen spoed aanj Regina Capelle, van Yper, ze te bij Kiezers, wilt ge weten hoe serieus dat M Nolf zijn mandaat van kamerheer ter herte neemt, luistert: Over eenige weken wilden de socialisten de itamer beletten nuttig werk te verrichten en ze mieken gerucnt, zoodat het spreken onmogelijk was. De katholieken zagen af van het spreken en gingen over tot de stemming Jamaar de socialisten vluchtten de eene achter de andere de kamer uit, de radikalen deden 't ook alzoo en Nestje Nolf, die niet rap genoeg buiten en was, dook hem achter de pilaren Zoo en was de kamer niet in getal, en de stemming en kon geen plaats hebben. Het gezond verstand zegt u te stemmen voor uwe vrienden. Wie zijn uwe vrienden Het zijn deze die eerder met daden dau met woorden toonen dat ze u genegen zijn Wie heeft er u genegenheid getoond en uwe belangen behertigd We zullen 't eens onderzoeken. Als voorzitter van den Katholieken Bond heb ik de eer U te noodigeu tot de kiesver- gadering, die zal plaats benben nt het ka tholiek VoRshuis van Yper, Zondag 11 Mei 19ü2, ten 8 ure en half's avonds. M. G. VERCRUYSSË, kandidaat-senator, en MM R COUERT, F. VAN MERRIS en E. THEVELIN, kandidaten-volksvertegen woordigers, zullen er spreken over de kie zing van 25 Mei 1902. Ik. hoop dat gij in die vergadering het be sluit zult nemen voor die kandidaten te snij den en te stemmen. Zij hebben de volgende wetten ge stemd 1. De wet op de regeling en de betaling van de werkloonen. 2. De wet op de vergelding van de lote- iiogen. 3. De wet op de beteugeling der bureelen van weldadigheid die dikwijls van de armen slaven mieken. De arme meuschen van Yper nebben dat meermaals ondervonden. 4. De wet tot het vergemakkelijken van de hu welijken. 5. De wet verbiedende den werkloon af te te staan ol in beslag te nemen. 6. De wet op de werk-en uijverheidsraden. 7. De wet betreffende de kosten van uit drijving der pachters. 8. De belangrijke wet op de regeling van den arbeid van vrouwen en kinderen. 9. De wet op de werkrechtersraden. 10. De wel op de uitbreiding van de kos telooze rechtsplegingen. 11 Dewetopde werkmanswoningen, die aan den werkman alle gemak en voordeel veiscbaft om eigenaar ie worden van zijn huis. 12. De wet op de vervalschiog der eet waren. 13. Het stichten van eene bijstandkasse voor de slachtoffers van werkongevallen. 14. De wetten betrekkelijk de maatschap pijen van ouderlingen bijstand, en de land bouwleeningen. een katholiek ministerie Socialist Vanbeveren zei De liberale partij heeft binst twin tig jaar geheel en gansch meester ge weest van 't land zij heeft niets ge daan voor de armen... Moest zij wederom aan 't bestier komen, 'l ware nog eens hetzelfde. De liberale Chronique schreef den 15 Juni 1894: De belangen van handel, nijvee lheid en landbouw zijn ai te lang ver waarloosd geweest door de liberalen en zijn de oorzaak geweest van hun- Inen val. En eenige dagen later Gabriella Cuvelie, te Yper, Emma De Wulf', vau Ruddervoorde. De gekwetsten Malvina Lagast, 50 jaar, van Brugge, open breuk aau het linkerbeen en verstuiking van het rechterbeen. Wed. Osselaere, 63 jaar, van Brugge, breuk aan 'het linkerbeen en den linkerarm om (jure 20 uit Parijs gansch gebroken. Anna Van der Ghinste, 35 jaar, van Rol- leghem, twee ribben gebroken der linker zijde. Anidor Van der Ghinste, 22 jaar, van Rol- leghem, linker schouderblad gebroken. Mad. E. Marques-De Wulf', van Thourout, en richtten de reddingswerken in. De ramp is om 4 ure gebeurd tusschen Moyenne-Ville en Waequemoulin (Oise) op 97 kilometers afstand vah Parijs, eigentlijlc op de lijn van Mont-Didier naar Estrory- Saint-Denis. De ouder-kabinetsoverste van M. Pierre Baudin, minister van openbare werken en de bestuurder der controol van het Noorderspoorwegnet vergezelden den reddingsdienst, die vertrok. Van onder de puinen der verbrijzelde wa gons zijn 3 dooden en 11 gekwetsten ge haald. Verders zijn nog 40 audere lichtge kwetsten en 2 verdwenenen. Uit reden van den verren afstand zullen de gekwetsten naar Parijs niet overgebracht! wonden aan het hoofd. worden. Nadere bijzonderheden Mad. PharaïldeOuwen, 57 jaar, vanYper, I linkerbeen gebroken en kneuzingen aan het De spoorwegramp is om 3 ure namiddag I hoofd. voorgevallen, op 15 kilometers van Com I Louise Ouwen, 60 jaar, van Yper, kneu- Waarlijk wij zeggen veel schoone Ipiègne, tusschen Moyenueville en Triest. Delzingen aan het noota. MENGELWERK 18. DE VJk.JS 'T IMHiF door HONORÉ STAES Wanneer hij mtj gerust laat, zal ik terug naar de kerk gaan. Wat nu mijne denkbael den over den godsdienst aangaan ik weel wat ik te doen en te laten heb. Bemoei nooit met mijne zaven. Vader, mijnheer da pastoor was, uit hooide van zijn heilig ambt, verplicht u legen te werden, want de drinkpartijen die op uw: kosten plaats grepen, gaven oorzaak tot vaal ongeregeldheden. Nog eens bemoei u metuwezaken. Wat verstand heeft eene vrouw over maatschap pelijke kwestiën Leonoreis niet ontmoedigd. Zij gaat voort Da arief dieu ik dazsn morgenbij uwe schrijftafel vond, verwittigt mij dat onze for tuin sterk verminderd, misschien geheel ver dwenen is. Richtuit gezegd, vader, ik be treur dien verloren rijkdom niet, want in mijn oog was hij de oorzaak van ons onge luk. Ik hoop dat, wanneer wij ons brood in het zweet ons aanschijas zullen eten, wi weder gelukkig zullen zijn. Immers, dan zul len de valsche vrienden mijnen vader ver laten. Mijnheer Donckers geeft de kat die vóór zijne voeten loopt, eenen geweldigen schop en bromt Da tonu.n van uwen aanstaanden echt u zal 'J ui- mijnen moeilijk n toestand r Oden. Vader, nu m nsch heelt zijne zending op darde. I* 'üoe.i te mogoti denken dat de mijne in liet eentelija leven niet *elegeti is JDe volksvriend rijst op. Zijne oogen beginnen te gloeien. Hij steekt zijne borsi vooruit, maakt met zijnen rechterarm eenen driehoek, en nu bij volkomen het uitzicht dingen, maar wij en doen niets... 1 En is nief genoeg Doen het de socialisten misschien beter Wij vinden de antwoorde ob die vrage in dezelfde Chronique van 21 Juli 1894 De soc.aliste leiders en hebben aan de werklieden nooit niets anders gegeven dan flauwe praat. En de Peuple, kwaad over die bijtende waarheid van de Chroniqueschreef 's an deren daags En gij zelve wat hebt gij gedaan voor de werklieden Binst 60 jaar hebt gij bun niei auders opgediend dan pastoors en nonnekens Is dat be ter En gij wilt voortgaan met hun zulk voedsel voor te zetten Let op de werklieden zullen de scbeulels op uwen kop in stukken slaan. Uil dit alles blijkt 1» Dat het aau de katholieken is dat wij jzoovele wetten te danken hebben ten voor deele van den werkman. 2. Dat de liberalen, volgens hunne eigene «etuigeuisse eirdie van de socialisten noon niets ten uwen voordeele gedaan hebben binst do lange jaren dat zij 't bestier vari 't land in handen hadden. 3. Dat de socialisten nieis anders en kun neu geven dan... Hauwen praat. oorzaak is onbekend. De trein bestond uit spoorwegwagens toebehoorende aan de spoorwegmaatschappij van Orleans Hij moest te Parijs niet stil houden, maar er rond rijden, langs den ringspoorweg. De trein was samengesteld uit 10 rijtuigen van 1' klasse, 2 van tweede en 7 van derde hij bevatte 250 bedevaarders. Hij had Kor- trijk verlaten om 6 u. 17. Hij had stilge houden te Moescroen waar hij reizigers had opgenomen. Te Tourcoing werden ook reizigers opge iaden. Er worden twee verschillige oorzaken van Rosalie Dapière, 43 jaar, van Brugge, on derste kakebeen gebroken, breede wonde aan het bovenhootd. Leontine Moreeuw, 50 jaar van Brugge, rechter oog verloren en de elleboogspijp ge broken. Victor Declerck en Karei Declerck, bei den van Brugge, wonden aan het hoofd. Vijf dezer gekwetsten zijn doodelijk ge troffen. Licht gekwetsten Marie Kukns, M. Duvanchelle, doktoor van Vossel de Wutz, Mad. Valerie Coupé, M. Van Thournout, W* Marie Lepeu, Mad. het ongeluk opgegeven. Volgens de eersteIHélène Lepeine, Mad. Emma Desfontaines Deeft vao eenen drama-speler, die het woerd wangedrocht moet uitspreken, roept uij met holle stem Zoo ondankbare dochter gij zult dul den dat uw vader, die zich afgebeuld heeft om u eene goede opvoeding te verschatten, van den troon der weelde nederploffe in den grondeloozen kolk der ellende en der oneer Vreest gij niet dat uit zijne borst eene ver vloeking kan opstijgen, die uw voorb ofd voor eeuwig met een brandmerk zal bevlek, ken Leouore laat zich door deze dramatische woorden niet afschrikken. Zij treedt lotharen vader, neemt stout zijnen arm vast,ziel kalm in zijne oogen en zegt Ik behoef niet te vreezen dat mijn vader mij zal vervloeken, want hij bemint mij te zeer om van mij te eischeu dat ik mij ver oordeele tot een leven van smert. Mijn vader beboett insgelijks de toekomst niet te ducb ten. Zij lacht ons vriendelijk toe De brave man zal werken zooals vroeger, en ik zal mijne pogingen om aan den kost te geraken, dij de zijne voegen. Wij zullen in onzen ge ringen stand tevreden zijn. Mijubeer Donckers rukt met eene zenuw achtige beweging zijnen arm uit de hand zij Weg van inij, üarteiooze die hevei uwen vader vernederd, beschimpt, bespot, onder de voeten getrapt ziet, dan hem te zien pralen, gekroond met de kroon van eenen onsterfelijken roem. Wanneer ik he zwijk onder het drukkende wee, spreek dan op miju grat, als lijkrede enkel deze woor den uil lk stak den moordpriem dooi zijnen boezem Vader, gij zult niet bezwijken. Wanneer gij den last der politiek van uwe schouders hebt geschud, zult gij u veel lichter gevoelen, en degenen beklagen die rusteloos werken om eene grootheid te verkrijgen welke ver gaat. Mijnheer Donckers declameert voort t Wat meer is, gij zult eene schrikkelijk! verantwoordelijkheid over u trekken. Door uwen vader te beletten zijne gaven ten toon ie spreiden en voor het verdrukte volk op de bres te springen, zal het u te wijten zijn dat de arme menschen in den afgrond der slavernij gedompeld blijven. Overweeg wel mijne laatste woorden. Ik hoop dat, wan- oeer ik zal wederkeeren, gij tot inkeer zult gekomen zijn. Hiermede stapt bij uit de kamer. veronderstelling zou de wagon die onmid dellijk na het stoomtuig gespannen was. gekanteld zijn met de tweede wagen zou hetzelfde gebeurd zijnen alzoo voor alle tien de wagons, die door de locomotief op eenen zekeren afstand zouden meêgesleept zijn. Volgens de tweede veronderstelling zou den het de middenste wagons zijn die van de riggels zouden gesprongen zijn en op eenen zekeren afstand meêgesleept. Wat er van zij, op het laatste oogenblik bekent de spoorwegmaatschappij van Or leans dat er 8 doodenli zwaar gekwetsten en 40 lichtgewonden zijn. 2 bedevaarders zouden nog niet teruggevonden zijn De stoker en de machinist hebben geene kwet suur. Men geeft nog als oorzaak van de ramp dat de trein te zwaar was voor eenen weg waar gemeenlijk maar lichte treinen rijden. Men weet dat ieder trein met bedevaar ders door een bijzondere kleur aangewezen worden, t ls de bruine n trein die veron gelukt is. redenen om mijnen moed te laten zinken. Van Blackman zal ik, mits eene schuldbe kentenis van vijfhonderd frank, nog een halt jaar uitstel krijgen en vóór die tijd verloo pen is, woon ik op Wimmelgems kasteel. Daarna stapt hij weer met statigen gang voort. Een kwart uurs nadat hij het a Schaliën Hol verlaten heelt, kom> mijnheer Don ckers aan tiet huisje van- Cies Kasteel Zijn uitzicht is nogmaals aantrekkelijk gewor den. Een vroolijke, gulle lach speelt op zijne] lippen, en zoo g< ed is hij gestemd, dat hij blijft staan hij den rossen kater van Cies, die onder eene haag ligt te slapen, enhemvrien delijk toespreekt Ge bebt daar een recht dichterlijk plants je gekozen, poes De lieve zonnestralen spelen op uw voorhooid, de bietjes gonzen rondu, degeur der lieve goudbloemen spreidi zijnen wierook rond u uit. Ik wil scbuik heeten, indien het daar geen dichterlijk plekje is. Verstaat poes die dichterlijke taal niet Althans, zij vliegt snel weg. Mijnheer Donckers kijkt nu rond, trekt ner doebter, en deinst een paar stappen I I schielijk een gezicht als iemand, die aan achteruit. Gedurende eenige stonden blikt hij angstig in Leonore 's aangezicht. Dan laat htj zien terug op zijnen stoel vallen en zegt met eenen diepen zucht Rampzalige volksman, het grillige nood lot heeft over u beslistOp het oogenblik dat ij de grootheid gingt bereiken, wordt zij u onirutti. Verlaat de samenleving en ver- uerg u, met uwe schande, in eene hut, tol lat de dood u van uw lijden zal verlossen Het meisje heelt medelijden met hem en -pis ekt troostend a Vader, waarom u zoozeer bedroeven U verzeiter u dat wij in onzen nederigen swat een heil zullen genieten dat wij tot hier- iue met hebben mogen smaken. Onze-Lieve- Hcer zal ons zegenen. De a apostel strekt zijnen arm tot haar uit en roept Leonore vestigt eenen smertelijken blik op bet kruisbeeld dat op de schouwplaat staat en zucbt Heer, geef mij veel sterkte, want mijn kruis is zwaar X. Eenige minuten later stapt mijnheer Donc kers over eenen veldweg. De frissche mor genlucht werkt weldadig op hem. Alleugskeus verdwijnt de uitdrukking van zijn gelaat, zijn aangezictit wordt helder, en zijn gang statig zooals de gang van alle groote ernstige mannen. Eindelijk blijlt bij stilstaan en mompelt Heeft mijne stem tot hiertoe den weg naar hel hert mijner dochter niet gevond n, net Koppige ding Kan niet blijven wedersiaaii het flerecijn lijdt, en vraagt dan Is het mijnheer Vergauwen die in het buisje van den krommen Pier gaat ls hij dan naar Brussel niet? Wat gaat hij daar doen Hij heeft inderdaad den nieuwen kasteel heer in eenehut zien treden, die een dertigtal stappen verder, langs den weg staat. v Het is vreemd, mort de volksvriend Nu, het kan mij niet schelen wat hij bij den Krommen Pier gaat doen, maarzeker is het dat hij gisteren avond gelogen heeft. Ik wil scburK heeten indien hij niet gelogen heelt. Daarna stapt hij in de woning van Cies Rusteel. Vrouw Rasteel zit le midden van haren vloer aardappelen te schellen. Haar zoon Rik helpt haai, doch verdwijnt in een zijkamer- aanmijne welsprekendheid. Ik heb dus geene'ken van het huisje, nu hij mijnheer Donckres van het hospice te Brugge, Mad. Helena Beheyt van Poperinghe, Mad. Marie Van den Paer, Mad. Octavie Bonte, Mad. Emma Delfoos van Oostende, Mad. VandenStraete van Deynze. M. Gaston de Bruyn, zoon van den ge wezen minister van openbare werken,die de bedevaart begeleidde heeft geen de minste letsel. Hij is te Compiègne afgestapt, waar menigvuldige gekwetsten in het gasthuis in verpleging zijn. Dezen morgend is jufvrouw Bertha Maer- tens, 20 jaar, van Sint Andries bij Brugge, aldaar teruggekeerd. Zij kon geene bijzon derheden geven, zoo groot waren verschot en verwarring. Zij weet maar een dingen 'tis dat zij, ophanden en voeten, van tus schen de verbrijzelde en omgekantelde spoorwegrijtuigen gekropen is. Bertha Maertens is Woendag avond met den laatsten trein teKortrijk teruggekomen. Zij heeft aldaar vernacht en is Donderdag morgend naar Sint-Andries teruggekeerd. Uit dezelfde gemeente waren nog meê met de bedevaart de zuster van den E. H. onderpastor en de zuster der eerw. moeder ziel binnentreden. Ineenen heek van het ver trek, onder den half opgeëten Napoleon, is Cies bezig metriemekens op een paar nieuwe holleblokken te nagelen. De overige personen ui het plaatsken aanwezig, zijn Jet en Sus- ken zij zitten insgelijks op den vloer en wiegen eenen dooden mol in een sigaren- Kistje. Goedeu dag, menschen, zegt mijnheer Donckers zeer minzaam Hé, Rik, jon gen, ge behoeft niet weg te loopen. Het is een vriend die hier komt. Kom terug, ik zal u vijf cent geven. Rik neemt het welgemeend aanbod niet aan, en antwoordt zelfs met. Een oogenblik later geeft het vallen eener ruil te kennen dat de jongen het geraadzaam geoordeeld heeft zich zooverre mogelijk van den rijken Kozijn te verwijderen. Cies wordt schielijk bloedrood en laat verschrikt zijnen hamer vallen, en de kleinen verbergen angstig het kistje met den mol achter een banksken. De vrouw verbleekt, docb overwint hare ontroering, wijst met haar mes naar eenen stoel en zegt vriende lijk Goeden dag, mijnheer Donckers. Zetu. De volksvriend zet zich op den stoel en spreekt Ik zegde tot Leonore het weder is goed, ik ga wandelen. Toen ik rechtover uwe deur was, dacht ik ik ga eens zien hoe Cies Ras- teel en zijn huisgezin het stellenDat zijn brave menschen. Hoe gaat het vrienden Cies neemt, eeu weinig verstout, zijnen ha mer terug op en zegt, nauw hoorbaar Mijnheer Donckers, het gaatmetons niet slecht. Neen, slecht gaat het niet. De vrouw voegt er bij Neen, mijnheer Donckers, slecht gaat het niet. Menschen van onzen stand zijn te vreden wanneer zij kunnen werken en aan den kost geraken. Kinderker s, gaat bui len spelen en werpldit leelijk beest weg. {fWordt voortgozet.) t; I UvJj h.»ttiucu u i k I ii* .1I n1,111 rt f?ii «aI i a f o V nm UUl^OI UllOU] JL ttiiwui-vuv» 1 PI <t

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1902 | | pagina 2