"W aar o 111 Waarom W aar 0111 Waarom En daarom stem ik voor de Socialisten niet. En daarom is het, dat ik voor M. Nolf ook niet stem. Oh neen...., noch rechtstreeks, noch onrechtstreeks, ik stem voor de Socialisten niet. Jmdat ik voor de vrijheid ben onze voorvaders hebben in 1830 België vrijgevochten en zij de Socialisten, willen ons de vrijheid benemen vrij heid van Godsdiénst,vrijheid van onderwijs, vrijheid van kazerndwang. vrijheid van arbeid. Omdat ik mijn vaderland bemin, het schoonste en het edelste land der wereld, en zij, de Socia listen, erkennen geen vaderland meer en overdek ken ons België met schande bij den vreemde. Omdat ik voor de rust enden vrede ben;—en zij, de Socialisten, zij storen de ruste zij vloeken en schelden in de Kamers, zij stuwen het volk op tegen het bestier op de strate, zij vervullen het land met wanotdeen de herten met bange bevreesdheid. Omdat ik elkeen in zijn handel en wandel eerbie digen wil —en zij, de Socialisten.met toedoen van het vuigste gespuis, zij hebben in minder dan een maand tijds, achttien aanslagen gepoogd met dyna miet of andere ontploffingskracht,veertien aanslagen gepoogd op de ijzerenwegen, vijf brandstichtingen vei wekt,meer dan drijhonderd huizen aangerand en beschadigd, acht mannen doen dooden en meer dan honderd doen kwetsen, en overal de rustbewakers en land verdedigers erg beleedigd en wreed aange vallen. Omdat ik recht voor de vuist ben en elkeen late leven en zij.de socialisten.zij bedriegen de werk lieden met valsche beloften, en verleiden ze met bersendroomen. zij jagen ze op tegen de burgers en biengen ze in opschudding in geweldenarijen, de wij 1 zij zeiven achter de luiken zitten en dan verplichten zij 200.000 tot 300.000 ongelukkiger) tot werkstaking - oh die Wreedaards en hun doen zij een millioen frank daags verliezen,en weedom en ge Wek veroorzaken zij bij ontelbare vrouwen en kinderen, binst dat zij-de opstokers— met hunne duimen in t\ et zitten en met hunne handen in t geld roeren door de bijdrage der werklieden hun toegebracht, en ternauwernood honderd frankskens weten zij te verschieten voör de dringende nood van die werk stakers. ....Is dat menschlievendheid Zijn dat de ware volksvrienden Oh neen, neen.... maar bedrie gers en dwingelanden, bloedzuigers, oproerma- kers en ikzuchtigen En 't volk wint er niets mêe.... en onlust is er in 't land en in de Kamers is er geen middel van goede wetten in vrijheid te stemmen. Maar M. Nolf. Is dat een Socialist Neen met name niet hij is liberaal; maar met der daad wat is hij Hij heeft nooit geen woord de Socialisten tegen gesproken. Hij heeft, sedeit hij Kamerlid is, in het stemmen van al de wetten, met de Socialisten gestemd. Hij heeft, met de liberale associatië van Yper, voor de herziening, hand in hand van de Socialisten g'elegd. Hij is openbaar door de Socialisten goedgekeurd geweest, en de Socialisten zullen hem, in 't Yper- sche. als hunnen man, in de naaste kiezing onder steunen. Hij is voorgestaan door de Socialisten en zal ze zelf vorenstaan hij is, voor uitsluiting of afschei ding van Godsdienst, voor verplichtend onzijdig Onderwijs, voor algemeen verplichtende leger dienst, voor algemeen gelijkig stemrecht aan 21 jaar (wij hebben het,overeenigedagen,te Meessenen te Nieuwkerke. uit zijn eigen mond vernomen) een voorvechter van al de principen der Socialisten hij is een sleppedrager der Socialisten hij zou de machten den waanmoed der Socialisten versterken. EEN KIEZEB. Waarom ik voor de Socialisten niet stem?

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1902 | | pagina 11