KIEZERS! Hoe moet gij slem- men den 25 Kiezers, Colaert Van Merris Thevelin Stemt onder Nr Onze mannen KIESVERGADERING M. de Minister Baron Surmont de Volsberghe, Mijnheer Eugeen Struye, oud-Senator en Mijnheer Ernest Seys, nijveraar. Stemt onder nummer Colaert Van Merris Thevelin Stemt onder Stemt onder nummer nummer STAD YPER ZATERDAG AVOND, 24 MEI Hoe moet gij nu stemmen 1 Leven de heeren Gewichtige opmerking Het wit puntje zwart ma ken van boven aan de lijste die nummer 1 heeft KATHOLIEK VOLKSHUIS Al de katholieke kiezers worden er toe uitgenoodigd. Mijnheer Colaert, Mijnheer Thevelin Kiezers Kiezers Colaert Van Merris Thevelin Mijnheer Van Merris t)e huichelaars aan 't werk Eene vraag den mond van eenen liberaal ons vrij katho liek onderwijs alzoo te booren ophelderen Ja dat is waar het katholiek onderwijs alleen is het vrij onderwijs. De katholieken alleen zijn bekwaam milde opofferingen te doen en een onderwijs te stichten waarop onze vijanden verbaasd slaan zien Wat bewijst dit Dat de katholieken, en zij alleen, weten en verstaan welk groot werk het is de wel daad van het onderwijs aan het volk te ver schaffen. Voor de ypersche liberalen die M. Hymans dit hoorden zeggen, welk eene pijnelijke steke in 't herte Is het immers hier niet, te Yper, dat de liberalen eens hebben willen toogen dat zij ook, zoowel als de kaloten, een vrij collegie konden stichten En wat zagen wij gebeuren Na korte jaren van een ellendig bestaan, viel hun vermaard Collége moderne in duigen. Ja, M. Hymans, gij kondet nievers beter dan hier in Yper, bestaligen dat er in geheel het land geen ander vrij onderwijs en bestaat dan hetgeen de katholieken gesticht hebben. En wij voegen er bij dat er nievers klaarder dan te Yper, bewezen is geweest waarom er in 't land geen vrije liberale scho len en collegiën bestaan, door de liberalen met eigene penningen gesticht en onder houden. 't Is omdat zij in 't herte geene achting en genegenheid genoeg hebben voor het onder wijs om het ten koste van wat opofferingen te ondersteunen. Hier te Yper, voor dat ellendig ik-weet- niet-waf-collegietje, veel kleender dan het kleenste der katholieke gestichten, heeft het Bestier daarvan, oproep op oproep ge daantombolas ingericht,.... zijnen toe vlucht tot den liberalen Schoolpenning van vreemde steden genomen. Geheel de liberale partij van het gansche land is gevraagd en schoone gesproken geweest van toch een handje toe te steken.... Maaralles was te vergeefs Er was niets meer te verkrijgen. En bemerkt wel dat zijn de mannen die de katholieke partij beschuldigen vijand te zijn van het onderwijs Welke ellendige en klaarblijkende huiche larij Luistert we', en doet ernaar Qp uwen uitnoodigiri sbrief staat het bu reel waar gij moet gaan stemmen. Indien gij twijfelt, vraagt het aan iemand ter trouwe, die het u zal zeggen. Als gij naar het bureel gaat, vergeet niet uwe uitnoodiging of convocatie meê te dra gen. ln 't bureel gekomen, gaat binnen en geeft uwe convocatie af. Daarop zal de voorzitter van uw bureel u een zeker getal stembrieven geven, gemaakt gelijk dezen hierboven. Hoeveel stembrieven zult gij krijgen Zoovele als dat gij stemmen hebt. Hebt gij ééne stemme, ge krijgt éénei brief, hebt gij er twee of drie, ge krijg twee of drie brieven. Met al die brieven gaat gij het kieskotje binnen, dat onbezet is. Daar op den lessenaar vindt gij een dik zwart potlood waarmeê gij moet stemmen Op de stembrieven, gelijk gij hierboven ziet, slaat de katholijke lijste onder nr 1. Juist onder dien nummer staat een zwari vierkantje met een wit rondeken in 't midden, gelijk hiernevens. Zegtwas het de moeite weerd M. Hy mans van Brussel te doen komen om met zulke redens M. Nolfs kandidature te onder steunen? Ehwelbekent met ons dat het tiog veel min de moeite weerd zal zijn door onze stemme M. Nolf van Yper naar Brussel nog te zenden. Daarom zullen wij op zondag toekomende, 25en mei, zorgen datdeze mannen naar Brus sel in onzen naam gaan spreken, die recht- zinniglijk de vrijheden van iedereen eer biedigen. Wij zullen stemmen voor mannen die ons katholiek Staatsbestier verdedigen, een Staatsbestier dat andere landen ons benijden, en dat, na achttien jaar bewind, ons kleene België aan het hoofd van de beschaving en de welvaart heeft weten te stellen. Leven onze Katholieke Kandidaten Gij neemt dat dik potlood en maakt daar meê geheel dat wit rondeken schoone zwart Wel op te letten dat gij met het potlood buiten het zwart kaderken niet en gaat, uw stembrief ware nietig. Ook niet te vergeten dat dit potlood nietenmag natgemaakt wordenander zijn de stembrieven geplekt en nietig. Morst dit gebeuren, keert weêre tot den voorzitter en vraagt eenen nieuwen brief. Wanneer gij alzoo op uwen eersten brief gestemd hebt, doet het ook alzoo met uwen tweeden en uwen derden. Legt daarna het potlood op zijne plaatse weder en plooit iedereen van uwe sterobrie ven in hunne oude plooi, gelijk gij ze gekre gen hebt, zonder ze in malkaar te steken Komt daarna uit het kieskotje, gaat rechte bulfefps"of s^tnBnW «hf8Uffie in de busse, die daar op tafel staat. 't En is dus in 't geheele niet moeilijk maar algelijk, 't zou goed zijn eens te gaan probeeren in uwen Katholieken Bond of I elders waar de katholieken stemlesse geven. Wij hebben 't nog geweten dat geleerde mannen daarin misten. Opgelet dus want 't is van groot belang Eene enkele maniere van stemmen is aan te raden, de eenvoudigte van al Die elders stemt, loopt gevaar ie missen, daarom niet elders stemmen dan van boven en niet nevens de namen. Wie zijn onze kandidaten Het zijn mannen wel gekend voor hunne katholieke overtuiging. Mannen van gezag, die de algemee ne ach'iug en genegenhei 1 gewonnen hebben van al wie ze kent. Mannen - an karakter en vlaamsche rondborstigheid, die noch van verr ncxh van bij, gemeens zouden willen zijn mei de partij der omwenteling en der volksfopperij. Het zijn mannen die hunne proeve gedaan hebben, en die, elk op zijnen kant, aan vele menschen van 't arron dissement onschatbare diensten be vezen hebben. van deze mag men zeggen ziel wat zij gedaan hebben, en oordeelt wat zij zijn. En wij zullen erbij voegen: oordeell wat zij nog voort, zullen doen, indien de kiezers van t Yperscbe het ver trouwen dat zij hun gegeven hebben door hunne stemmen behouden en versterken. Leven onze mannen IN HET ten 8 ure. De heeren Katholieke Kandidaten sullen er sprekenalsook Onze eerste kandidaat is talentvolle adv' kaat, en Burgemeester ouzer stad Yper. Man van verstand en ondervinding kundig in bestierlijke zaken, was bij natuurlijk aangeduid om aan baron Surmont dc Volsberghe op te volgen wanneer deze laatste tot het minister» van Arbeid en Nijverheid geroepen werd. Een onverpoosde en onver noeibare werker is hij, die 't niet zou kunnen volhouden, had de natuur hem niet met eene stalen gezondheid begun stigd. 't Is mi achttien jaar zonder onder breking dat de kiezers van 't ypersche gedurig z'jn mandaat van kamerheer vernieuwen. Immer', de menigvuldige diensten die hij aan zijne kiezers bewijst, daar gelaten, is h:j in de Ka i ers een ge vierde redenaar, die passende en hij- 'ende kan antwoorden aan de onder brekers, en de k«awillige tegenstre vers op hunne plaaOe stellen. Hetgeen een klaar bewijs is dat de kamers zijn talent kennen,'t is dat hij dikwijls aangesteld is geweest als ver slaggever in allerhande vraagstukken ven aangelegenheid. Daarbij is M. Colaert een man altijd jereid op de bres te springen wanneer er zake is de katholieke belangen te verdedigen. Ziet hem mi onder andere in den tegenwoordigen kiesstrijd. Bijna in alle gemeenten van 't ar rondissement beeft hij gesproken. Overal hangl het volk aan zijne ippen. Krachtige stemme, gemak en siei'h k beid van tale, levendigheid in voorstel alles heeft hij om een ware volksspreker eenoemd te worden. Geene moeite en spaart hij en in- ien wij op 25en mei aanstaande (zoo ij het hopen) eenen volledigen zege- raai mogen vieren, ?l gal ten grooten teete aan hem te wijten zijn. Leve M. Colaert En waarlijk, 't was 't gepaste woord. Ten anderen meermalen heeft hij in de Kamers getoond dat hij weerdig was van het vertrouwen zijner kie ^ers van 't Poperingsche. Om maar één punt te noemen on der vele, onze lezers zullen nog ont houden hebben met hoeveel welspre kendheid en iever hij daar de belan gen der hoppeteeit verdedigde. In dentegenwoordigen kiesstrijd en spaart hij ook noch tijd noch moeiii om, samen rr et den heer Colaert, hei goede woord overal aan de kiezers tf gaan verkondigen, en alzoo ons eenen luisterlijk n zegepraal te bereiden. Eindebjk onze derde kandidaat is| Als de Katholieke Bond van ons] arrondissement te beslissen had voor de keuze van den derden kandidaat, werd er eenpariglijk besloten dat hei moest een vertegenwoordiger zijn van den buiten en bijzonderlijk van den landbouw.Immers ten allen tijde waren de katiiolieken de voorstaan ders en vertegenwoordigers van del landbouwbelangen. 't Gedacht viel rechtuit op M. The velin, want M. Thevelin is van land bouwiersafkomste. Hij woont op den huiten en is ge heele dagen met de boeren in onder-1 handelinge, hij kent hunne belangen en neemt ze ter herte. 't Is tien jaar dat hij 't kanton Mee- sen vertegenwoordigt in den provin-| cieraad en vrienden en tegenstrevers brengen hulde aan zijne bekwaam heid, aan zijne dienstveerdigheid en zijn aangenaam karakter. Hij is welsprekende de kiezers van 't arrondissement hebben er zich unnen van overtuigen in de talrijke meetingen die hij gaf in bijna ai de| gemeenten van 't Ypersche kortom M. Thevelin zal in de Kamer bijzon-1 derlijk de noodwendigheden van den landbouwersstand verdedigen. Daten zal hem juist niet beletten de andere oeiangen van uurgerij en werkman te behertigen. Immers tei Vleesen is M. Thevelin de vriend van eikendeen, en de werkman bijzonder- ijk vindt in hem altijd een trouwel vriend en een beschermer. Daar zijn nu onze drie werkelijke] kandidaten. Moet gij met ons niet bekennen dat Ie belangen van 't arrondissement zuilen in goede handen zijn,wanneer! de heeren 't Is geheel eenvoudig ten eerste, omdat die leerlingen afwezig waren zonder toelating ten tweede, omdat de brooddeeling plaats [hadden namiddag der begraving, volgens [de begeerte der familie. Op te merken dat er slechts 900 brooden J waren voor AL de leerlingen der Jongens- stadsschool. Wie had er meest recht op brood, de aan wezige of de afwezige leerlingen Wij vragen 't aan het Weekblad. Zonder de minste verhooging van lasten geeft het katholiek Staatsbestier alle jare aan Becelaere Bixschote Boesinghe Brielen Co men Crornbeke Dickebuseh Dranoutre Elverdinghe Gheluvelt Gheluwe Holh beke Houthem Kemmel Langcmarck Locre Meesen Neerwaasten Oostvieteren Passchendaelc Ploegsteert Poperinghe Proven lietiinghelst fr. 24.301 7.176 18.752 6.010 40 834 9.119 10.307 9.229 13.858 14 813 40410 6,128 11.908 13.592 51.390 6.582 13.955 7.122 47.539 29.077 29.383 92.453 14.625 21.396 Rousbrugge-Haringhe 16.765 St-Jan Vlamertinghe Voormezeele Waasten Watou Wervick Westnieuwkerke Westoutre Westvleteren Woesten Wulverghem Wytscbaete Yper Zantvoorde Zillebeke Zonnebekc Zuydschote er zich mede belasten. Hand in hand dus gewrocht fr 7.377 26.529 10.368 27.812 26.074 53.851 49.237 13 629 15.602 12.783 3.822 25.751 140.458 7.225 16.706 31.793 5.333 968X161 ACHT EN Als tweeden kandidaat hebben wi Gaat naar Poperinghe, en vraagt aan den geringste» mensch wie M. Van Merris is, en gij zult zien welke achting, welke genegenheid, welkt dankbaarheid het voik gevoelt voor dien man wiens eenig geluk bestaat in anderen gelukkig te maken. Eenvoudig van levenswijze, ge- spraakzaam en gemeenzaam met iedereen, openhertig, liefdadig, voor beeldige katholiek ziedaar de gaven die Mijnheer Felix Van Merris den god van zijn volk maken. Wanneer hij over ecnige dagen in t Volkshuis sprak, met zooveel ge mak, met ongekunstelde sierlijkheid van tale, met zulke diepe christelijke overtuiging, dan hoorden wij een werkman nevens ons zeggen «Dat is de man van 't volk zijnen plicht gekweten en gestemd onder r/ 1 Den 25 Mei zal voor de katholieke partij eene schitterende zegepraal zijn in 't arrondissement Yper i Leven dc heeren Zegge NEGEN HONDERD ZESTIG DUIZEND EEN EN ZESTIG trans of omtrent één MILLIOEN frank 's jaars wordt er meer gegeven aan ons arrondisse ment dan vroeger, en de rechtstreeksche be lastingen en brengen maar omtrent de Elk 1600 000 fr. op. Kiezers, onthoudt dat Stemt voor uwe weldoeners onder num mer Onze antwoorde aan M. Nolf's brief heeft de liberalen deerlijk uit hun lood gesmeten. Voelende dat de kiesgrond al stillekens onder hunne voeten begint weg tegaan.doen zij wanhopige pogingen om aan de onvermij delijke rampe te ontsnappen. Opnieuw nemen zij hunnen toevlucht tot bet masker, dat wij hun zoo dikwijls afge trokken hebben en spreken van hunnen eer bied voor de religie, gelijkheid in rechten en plichten, liefde voor den vrede, en zoo voorts. t Weekblad heeft nogmaals eene schoone gelegenheid gehad om te zwijgen. Hoort liever Woensdag over acht dagen, ter gelegen eerbied VOOrden godsdienst beid der burgerlijke begraving van M. Désiré Btaem, was het brooddeeling in de gemeen tescholen onzer stad. Hewel, 't Weekblad vraagt waarom de vier leerlingen.die kronen droegen in de begraving, geen brood gekre gen hebben. Hun Maai wie is er nog zoo eenvoudig cjaarvaq een woord te gelooven j -—VVS, roilpn

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1902 | | pagina 2