Kiezers, Colaert Van Merris Thevelin mannen Colaert Van Merris Thevelin Stemt onder N Leven de heer en Mijnheer Colaert Mijnheer Thevelin i Mijnheer Van Merris Kiezers Colaert Van Merris Thevelin Kiezers De huichelaars aan 't werk eerbied voor den godsdienst i den mond van eeneu liberaai ons vrij katho liek onderwijs alzoo te hooren ophelderen Ja dai is waar het katholiek onderwijs alleen is het vrij onderwijs. De katholieken alleen zijn bekwaam milde opofferingen te doen en een onderwijs te stichten waarop onze vijanden verbaasd staan zien Wat bewijst dit Dat de katholieken, en zij alleen, weten en verstaan welk groot werk het is de wel daad van het onderwijs aan het volk te ver schaften. Voor de yperscbe liberalen die M. Hymans dit hoorden zeggen, welk eene pijnelijke steke in 't herte Is het immers hier niet, te Yper, dat de liberalen eens hebben willen toogen dat zij ook, zoowel als de kaloten, een vrij collegie konden stichten En wat zagen wij gebeuren Na korte jaren vaneen ellendig bestaan, viel hun vermaard Collége moderne in duigen. J.,, M. Hymans, gij kondet nievers beter dan hie in Yper, bestatigen dat er in geheel hst land geen ander vrij onderwijs en bestaat dan hetgeen de katholieken gesticht hebben. En wij voegen er bij dat er nievers klaarder dan te Yper, bewezen is geweest waarom er in 't land geen vrije liberale scho len en collegiën bestaan, door de liberalen met eigene penningen gesticht en onder houden. 't Is omdat zij in 't herte geene achting en genegenheid genoeg hebben voor hPt onder wijs om het ten koste van wat opofferingen te ondersteunen. Hier te Yper, voor dat ellendig ik-weet- fiieMuad-collegieije, veel kleender dan het kleenste der katholieke gestichten, heeft het Bestier daarvan, oproep op oproep ge daan,.... tombolas ingericht,.... zijnen toe vlucht tot den liberalen Schoolpenning van vreemde steden genomen. Geheel de liberale partij van het gansche land is gevraagd en schooite gesproken geweest van toch een handje toe te steken.... Maaralles was te vergeels Er was niets meer te verkrijgen. En bemerkt wel dat zijn de mannen die de katholieke partij beschuldigen vijand te zijn van hel onderwijs Welke ellendige en klaarblijkende huiche larij Zegtwas het de moeite weerd M. Hy mans van Brussel te doen komen om met zul e redens M. Nolfs kandidature te onder steunen? Eb welbekent met ons dat het nog veel min de moeite weerd zal zijn door onze stemme M. Nolf van Yper naar Brussel nog te zenden. Daarom zullen wij op zondag toekomende, 2Sen mei, zorgen datdeze mannen naar Brus sel ia onzen naam gaan sprekeu, die recht- zinni lijk de vrijheden van iedereen eer biedigen. Wij zullen stemmen voor mannen die ons katholiek Staatsbestier verdedigen, een Staats bestier dat andere landen ons benijden, en da>, na achttien jaar bewind, ons kleene België aan het hoofd van de beschaving en de V slvaart heeft weten te stellen. Leven e a Katholieke Kind «daten dissentent onschatbar»1 diensten be wezen hebben. van deze mag men zeggen ziet wat zij gedaan bebben, en oordeelt wat zij ztjn. En wij zullen erbij voegen: oordeelt wat zij nog voorts zullen doen, indien de kiezers van 't Yperscbe het ver trouwen dat zij hun gegeven hebben, door hunne stemmen behouden en versterken. Leven onze mannen hou len he1 ben met hoeveel wePpre- kendbeid en uwer hij daar de belan gen der hoppeteelt verdedigde. In dentegenwoordigen kiesstrijd en spaart hij ook noch tijd noch moeite om, samen met den heer Colaert, het goede woord overal aan de kiezers te gaan verkondigen, on alzoo ons eenen luisterlijk n zegepraal te bereiden. Wien onze kan lidaten Het zij a mannen wel gekend voor hunne katholieke overtuiging. Mannen van gezag, die de algemee- ne achting en genegenheigewonnen hebben van al wie ze kent. Mannen van karakter en vlaamsche rondborstigheid, die noch van verre norh van bij, gemeens zouden willen zijn mei de partij der omwenteling en der volksfopperij. Het zijn mannen die hunne proeve gedaan hebben, en die, elk op zijnen kant, aan vele menschen van 't arron- Onze eerste kandidaat is talentvolle advokaat, en Burgemeester onzer stad Yper. Man van verstand en ondervinding, kundig in bestierlijke zaken, was hij natuurlijk aangeduid om aan baron Surmont de Volsberghe op te volgen, war neer deze laatste tot. liet ministerie van Arbeid en Nijverheid geroepen werd. Een onverpoosde en onvermoeibare werker is hij, die 't niet zou kunnen volhouden, had de natuur hem niet met eene stalen gezondheid begun stigd. 't Is uu achttien jaar zonder onder breking dat de kiezers van 't ypersche gedurig z;jn mandaat van kamerheer vernieuwen. En met zonden reden. Immers, de menigvuldige diensten die hij aan zijne kiezers bewijst, daar gelaten, is hij in deKa rerseen ge vierde redenaar, die passende en bij tende kan antwoorden aan de onder brekers, en de k« hwillige tegenstre vers op hunne plaatie stellen. Hetgeen een klaar bewijs is dat de kamers zijn talent kennen,'t is dat hij dikwijls aangesteld is geweest ris ver slaggever in allerhande vraagstukken vsn aangelegenheid. Daarbij is M. Colaert een man altijd bereid op de bres te springen wanneer er zake is de katholieke belangen te verdedigen. Ziet hem nu onder andere in den egenwoordigen kiesstrijd. Bijna in alle gemeenten van 't ar rondissement heeft hij gesproken. Overal hangt het volk aan zijne ippen. Krachtige stemme, gemak en sierlijkheid van tale, levendigheid in voorstel alles heeft hij om een ware volksspreker geuoemd te worden. Geene moeite en spaart hij en in dien wij op 25en mei aanstaande (zoo wij het hopen) eenen volledigen zege n-aal mogen vieren, 't zal ten grooten deele aan hem te wijten zijn. Leve M. Colaert Eindelijk onze derde kandidaat is Als de Katholieke Bond van ons arrondissement te beslissen had voor de keuze van den derden kandidaat, werd er eenpariglijk besloten dat het moest een vertegenwoordiger zijn van den buiten en bijzonderlijk van den landbouw. Immers ten allen tijde 1 waren de katholieken de voorstaan ders en vertegenwoordigers van de landbouwbelangen. 't Gedacht viel rechtuit op M. The velin, want. M. Thevelin is van land bouwersafkomste. Hij woont op den buiten en is ge heel e dagen met de boeren in onder- handelinge, hij kent hunne belangen en neemt ze ter herte. 't Is tien jaar dat hij 't kanton Mee- sen vertegenwoordigt in den provin- Cieraad en vrienden en tegenstrevers brengen hulde aan zijne bekwaam heid, aan zijne dienstveerHigheid en zijn aangenaam karakter. I Hij is welsprekende de kiezers j van 't arrondissement hebben er zich j kunnen van overtuigen in de talrijke I meetingen die hij gaf in bijna al de gemeenten van 't Ypersche kortom iM. Thevelin zal in de Kamer bijzon derlijk de noodwendigheden van den landbouwersstand verdedigen. Dat en zal hem juist niet beletten de andere belangen van burgerij en werkman te behertigen. Immers te Meesen is M. Thevelin de vriend van eikendeen, en de werkman bijzonder lijk vindt in hem altijd een trouwe vriend en een beschermer. Lan?emarck 51 399 Locre 6.582 Meesen 13.955 Neerwaasten 7.422 Oostvleteren 17.539 Passchendaele 29.077 Ploegsteert 29.383 Poperinghe 92.453 Proven 14.625 Reningheist 21.396 Rousbrugge-Haringhe 16.765 St-Jan 7.377 Vlamertinghe 26.529 Voormezeele 10.368 Waasten 27.812 Watou 26.074 Wervick 53851 Westnieuwkerke 19.237 Westoutre 13.629 Westvleteren 45.602 Woesten 12.733 Wulverghem 3.822 Wytschaete 25.751 Yper 140.458 Zantvoorde 7.225 Zillebeke 16706 Zonnebeke 34.793 Zuydschote 5.333 fr. 968.061 Als tweeden kandidaat, hebben wij Gaat, naar Poperinghe, en vraagt aan den geringsten meosch wie M. Van Merris is, en gij zuit ziet: welke achting, welke genegenheid, welke dankbaarheid het voik gevoelt voor dien man wiens eenig geluk bestaat in anderen gelukkig te maken. Eenvoudig van levenswijze, ge- spraakzaam en gemeenzaam met iedereen, openhertig, liefdadig, voor beeldige katholiek ziedaar de gaven die Mijnheer Felix Van Merris den god van zijn volk maken. Wanneer hij over eenige dagen in t Volkshuis sprak, met, zooveel ge mak, met ongekunstelde sierlijkheid van tale, met zulke diepe christelijke overtuiging, dan hoorden wij een werkman neve s o s zeggen «Dat is de man van 't volk I En waarlijk, 't was 't gepaste woord. Ten anderen meermalen heeft hij in de Kamers getoond dat hij weerdig was van het vertrouwen zijner kie zers van 't Poperingsche. Om maar één punt te noemen on der vele, onze lezers zullen nog ont- Daar zijn nu onze drie werkelijke kandidaten. Moet gij met ons niet bekennen dat de belangen van 't arrondissement zullen in goede handen zijn, wanneer de heeren er zich mede belasten. Hand in hand dus gewrocht t Elk zijnen plicht gekweten en gestemd onder r.r 1 Den 25 Mei zal voor de katholieke partij eene schitterende zegepraal zijn in 't, arrondissement Yper Leven de heeren Zonder de minste verhooging van lasten geeft het katholiek Staatsbestier alle jare aan Bec°iare Bixschote Boesinghe Brielen Comen Crombeke Dickebusch Dranoutre Elverdinghe Gheluvelt, Gheluwe Hollebeke Houthem Kemmel fr. 24.301 7.176 18.752 6.010 40 834 9.119 10307 9.229 13.858 11.843 40.410 6.128 11.908 13.392 Zegge NEGEN HONDERD ACHT EN ZESTIG DUIZEND EEN EN ZESTIG frank omtrent één MILLIOEN frank 's jaars wordt er meer gegeven aan ons arrondisse ment dan vroeger, en de rechtstreeksere be lastingen en brengen maar omtrent de 600 000 fr. op. Kiezers, onthoudt dat Stemt voor uwe weldoeners onder num mer Onze antwoorde aan M. Nolfs brief heeft de liberalen deerlijk uit hun lood gesmeten. Voelende dat de kiesgrond ai sliilekens onder hunne voeten begint weg te gaan,doen zij wanhopige pogingen om aan de onvermij delijke rampe te ontsnappen. Opnieuw nemen zij hunnen toevlucht tot het masker, dat wij hun zoo dikwijls afge trokken hebben en spreken van hunnen eer bied voor de religie, gelijkheid in rechten en plichten, liefde voor den vrede, en zoo voorts. Hun Maar wie is er nog zoo eenvoudig daarvan een woord te gelooven t Ware al moeilijk genoeg om te aanvoer den dat mannen die hunnen paschen niet en houden, en nooit eenen voet in de kerk zet ten, zoo eerbiedig zouden zijn voor eenen godsdienst dien zij noodzakelijk moeten aanzien als een samenhang van bijgeloovige dwaasheden. Maar laten wij die zake van kante. Onze grondwet waarborgt de vrijheid in zake van godsdienst, en daarom is iedereen vrij te gelooven wat hij wilt, en hij is voor God en zijn geweten verantwoordelijk voor die gevoelens. Zijt dus wat ge wilt, maar laat een ander vrij en gerust zijnen godsdienst beoefenen. Hebt gij dat altijd gedaan, heereu libera len In 't geheele niet Niet alleenlijk zien w:j uwe dagbladen jaar uit jaar in de bedienaars van den gods dienst door den modder trekken maar den spot drijven met de plechtigheden, de Sacra menten, enz. die het wezen zelve van den godsdienst uitmaken. Hoelang is het geleden dat uw orgaan, het vermaarde Weeke blad die domme en goddelooze artikels schreef tegen het sacrament der biechte Hoe lang is het geleden dat hetzelfde blad in zijne dwaze verwaandheid meende bewij zen gevonden te hebben dat er noch Adam, nog erfzonde, nog verlossing aanveerd» lijk en was, en bijgevolg dat geheel het kraam van den godsdienst in duigen lag f Dat is aardige eerbied voor de religie, waarlijk 1 Maar, daar is nog erger. Kijkt op het officieel kiesbulletijn. Wiens name staat daar op Onder advokaat Nolf, prijkt daar, in groote letters, de naam van uwen kandidaat plaatsvervanger Brunfaut. Die Brunfaut maakte eertijds deel van liberalen stedelijken Raad, wiens een voor den godsdienst wij van dichte hebben leeren kennen. Hebt gij dan vergeten Dat die Raad verbood het carillon op Sacramentsprocessie te spelenmaar geb, dat het zou wekkeren op Witten-Donden en Goeden Vrijdag Dat door werking van denzelfden Ra het muziek der stadsweezen, de Pompie en de gendarmen uit de processie bleven Dat, bij 't aankomen der katholieken 1891, er veertig jaren verloopen waren het magistraat van Yper in geene process meer te zien en was Dat, binst dien ongelukkige schooloorl van 79 tot 84 er zelfs geene soldaten m( meegingen Uwe eerbied voor de religie Welke ellendige spotternij 1 n.. Gij zijt de vrienden en de voorstaandt van de vrijheid, zegt gij. En al de hoofdpunten van uw programn en spreken van niets anders dan verpliehlin en dwang. In zake van soldaterij wilt gijallenut soldaat l Alleman gedwongen met fa ransel op den rug naar den kazerne. En gij durft zulke dingen drukken in et arrondissement dat gij weet vijandig te zij aan overdreveue krijgslasten. En gij durft alzoo spreken na de stemmijj der katholieke krijgswet die een aller, schoonste doel beoogt Niemand gedwongen soldaat, waai een vrijwilligersleger van uitgelezen mannen, treffelijk betaalt en later bt loond volgens gedanen dienst En gij durft ook spreken van de zes joen nieuwe lasten die de krijgswet brengt. Dal heet ik zijne lezers voor den aap bot den. Zeg eens Betalen wij éénen centiem lasten te mee: Worden die zes miljoen niet betaald a: de kinderen van deu werkman en aau zijd, ouders Waarlijk, zij is rechtzinnig uwe liberal volksliefde Moest men u gelooven, men zou ook li twaalf miljoen moeten afschaffen welke Staatsbestier jaarlijks als pensioen aan de ouden werkman geeft Vrijheid ook wilt gij in zake van onder wijs. De vader moet vrij zijn, zegt gij, voor zijt! kinders de schole te kiezer, dia overeenkon mat zijne gevoelens. T akkoord Zoo hebben 't de katholieke altijd gewild. En gij, wat wilt gij volgens uw progran ma Her onzijdig wbheldscH VERPLICHTEN: onderwijs. Welke spotternij En dit programma uiteen doer.de, koe gij tot dit besluitdat er maar êéne schoi mag zijn de oTficieele. ÉENE SCHOOL, EN DE OUDERS MOf TEN DAN KIEZEN NAAR WELKE SCHOO ZIJ HUNNE KINDEREN ZULLEN ZEI* DEN. Welaan ja of neen houdt gij den ajf met de kiezers van 't Ypersche Na zulke... wijze redeneering trekt f1 de leere op. Gij gevoelt zelve, ten anderen, hoe oflp' loovelijk uitzinnig uw schrijven is, daar? eindigt met de kiezers schoone te spreke en smeeken en te bidden dat men u tot éénen zetel op drie zou verleenen De Pharizeërs schreven de 10 geboden gulden letters op den boord van hut prachtmantels maar zij wachten hen 1 van die tien geboden te onderhouden. Gij ook, gij sohrijft in groote letters t 't hoofd uwer programmas, het schoon edel woord VRIJHEID. En niemand meer dan gij, in woord en daad, vertrapt de vrijheid met de voeteü' Achteruit pharizeërs der vrijheid. En leven de ware vrienden der vrijh' onze KATHOLIEKE KANDIDATEN Gedrukt bfj Callewaert-De Meulenaere T« V n ft

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1902 | | pagina 5