Kiezers van arrondissement Yper Stemt onder nummer KIEZERS Hoe moet gij slem- men den 25 LEEST DEN Stemt onder nummer IN 'T VOLKSHUIS M. G. Vercruysse, Thevelin i/. Colaert. Stemt onder nummer Brief van M. Nolf VERKIEZING VOOR DRIE VOLKSVERTEGENWOORDIGERS Hoe moet gij nu stemmen Gewichtige opmerking Het wit puntje zwart ma ken van boven aan de lijste die nummer 1 heeft Colaert fVan Merris Thevelin Thevelin Fraeijs Brutsaerï Nolf Brunfaul -A^RR02STIDISSEl!^CEl>q-T YPER DEN 25 MEI 1902 Luistert wel, en doet ernaar Op uwen uitnoodigingsbrief staat het bureel waar gij moet gaan stem men. Indien gij twijfelt, vraagt het aan iemand ter trouwe, die het u zal zeggen. Als gij naar het bureel gaat,vergeet niet uwe uitnoodiging of convocatie meé te dragen. In 't bureel gekomen, gaat binnen en geeft uwe convocatie af. Daarop zal de voorzitter van uw bureel u een zeker getal stembrieven geven, gemaakt gelijk dezen hierboven. Hoeveel stembrieven zultgij krijgen? Zoovele als dat gij stemmen hebt. Hebt gij ééne stemme, ge krijgt éenen brief, hebt gij er twee of drie, ge krijgt twee of drie brieven. Met al die brieven gaat gij het kies- kotje binnen, dat onbezet is. Daar op den lessenaar vindt gij een dik zwart potlood waarraeè gij moet stemmen. II Op de stembrieven, gelijk gij hier boven ziet, staat de katholieke lyste onder n* 1. Juift onder dien nummer staat een PLAATSVERVANGERS zwart vierkantje met een wit ronde ken in 't midden, gelijk hiernevens. Gij neemt dat dik potlood en maakt daarmee geheel dat wit rondeken schoo- ne zwart. Wel op te letten dat gij met het potlood buiten het zwart kaderken nieten gaat, uw stembrief ware nie tig. Wanneer gij alzoo op uwen eersteD brief gesterad hebt, doet het ook alzoo met uwen tweeden en uwen derden. Legt daarna het potlood op zijne plaatse weder en plooit iedereen van uwe stembrieven in hunne oude plooi, gelijk gij ze gekregen hebt, zonder ze in malkaar te steken. Komt daarna uit het kieskotje, gaat rechte naar den voorzitter, toont hem uwe gesloten bulietijns of stembrieven en steekt ze zelve in de busse, die daar op tafel staat. 't Eb is dus in 't geheele niet moei lijk, maar algelijk, 't zou goed zijn eens te gaan probeeren in uwen Ka tholieken Bond of elders waar de ka tholieken stemlesse geven. Wij hebben 't nog geweten dat ge leerde mannen daarin misten. Opge let dus I want 't is van groot belang Eene enkele maniere van stemmen is aan te raden, de eenvoudigste van ai Die elders stemt, loopt gevaar te missen, daarom niet elders stemmen dan van boven en niet nevens de na men. PLAATSVERVANGER Zondag laatst,11 dezer,was er algemeene kiesvergadering in 't Katholiek Volkshuis. Daar uaren aanwezig de beer Iweins d'Eeckhoutte, senator en voorzitter van den katholieken Bond, de heereu der commissie van den Bond eri eenige voorname heeren van stad alsook de kandidaten voor de kiezing, te weten de heeren Georges Ver- cruysse, kandidaat voor het Senaat, en Paul Vanden Peereboom, plaatsvervanger, bene vens de heeren Golaert en Theveliu, kandi daten der Kamer. De heer Van Merris was afwezig, daar hij dien avond meeting was gaan geven aan de kiezers van Reninghelst. Na dat de heer Iweins d'Eeckhoutte de kandidaten en de talrijke aanwezigen had verwelkomd, gaf hij het woord aan den Senator die in welsprekende, vloeiende en vierige tale zijn programma uiteen deed. M Vercruyssa is een fijne opmerker on een rappe en knappe redenaar. Hij weet den juisteu toon te passen om zijne toehoorders te boeien. Zijne aansprake van Zondag heeft hem ineens de genegenheid veiworven van het Ypersche volk. Zijne woorden over den godsdienstzin en de vrijheid onzer voorvaderen bijzonder hebben 't volk aangestaan. Ook en werden den gevierden redenaar de toejuichingen niet gespaard. Daarna hadden wij 't genoegen den heer to hooren spreken. Wij zeggen het genoegen. En waarlijk in Mijnheer Thevelin zit de stoffe van eenen echten Karaerspreker. Klare stemme, grondige gedachten, juiste bewoording, geraak van voordracht; dat alles vindt men bij dien man, zoo geacht en geern gezien van al wie hem kent. Mijnheer Thevelin deed ons geheel in 't korte, maar op duidelijke en treffende wijze uiteen welke onschatbare diensten ons Katho liek Staatsbestier aan 't land bewezen had, en welke hatelijke rolle de liberalen en socia listen gespeeld hadden. Wanneer hij ophield te spreken ontstond in geheel de zale een hertelijk en langdurig handgeklap. De indruk dien Mijnheer Thevelin Zondag avond op de gemoederen van die honderde en honderde menscben heeft gemaakt, zal een reden te meer zijn om alle krachten in te spannen ten einde zijne kandidatuur te doen zegepralen. Indien wij daarin lukken, dan hebben wij in M. Thevelin eenen allerbesten Kamerheer, die wat beter dan eenen radikalen vleier van de socialisten, bijzonderlijk den buiten 1 van het arrondissement Yper zal vertegen woordigeu. Leve Mijnheer Thevelin I Na M. Thevelin sprak In luimige en snijdende woorden deed onze achtbare Kamerheer zonneklaar uit schijnen hoe dat M. Nolf zonder socialist te zijn, in woorden en werken en.... zwijgen zoodanig met de socialisten méedoet, dat het een echte socialist niet beter en zou doen. Nog nooit en hebben wij tot nu toe zoo meesterlijk Mijnheer Noif's bolle zien was- schen. Ook wierd de redevoering van onzen acht baren Kamerheer dikwijls door hertelijk gelach en daverend handgeklap onderbroken. Daar het begon wat late zijn, moest de heer Colaert het belangrijke punt van de krijgszake van kante laten voor eene aan staande vergadering. De heer Iweins d'Eeckhoutte sloot dan de vergadering door eenen warmen oproep tot al do aanwezige vrienden om hen aan te zet ten al hunnen invloed in 't werk te stellen ten einde onzen derden kandidaat in de kie zing te doen zegepralen. Wij komen den volgenden brief te ontvangen 14*** Mei t9Q2 Mijnheer de Uitgever Uw dagblad heeft, nu verscheidene weken lang, eene reeks valsche en lasterende arti kels tegen mij gegeven. Op die artikels wil ik, zooals gij wel kunt denken,niet antwoor den. Ik zou er zelfs niet het minste belang aangehecht hebben, indien zij in elke andere omstandigheid verschenen waren. Maar, wij zijn nu in vollen kiestijd, en in het belang van mijne partij meer dan in mijn persoonlijk belang, vind ik mij verplicht u eenige woor den van protestatie te zenden. Alwie zich met politiek bezig houdt, beeft uwe beschuldigingen voorzeker naar waarde geschat maar ik gedoog niet dat gij door uwe leugens, het volk bedriegt. Want gij weet wel dat ik, zoo zeer als gij zelf, en misschien nog meer, onze instellin gen eerbiedig dat ik in geene enkele om- standigheid.noch rechtstreeks noch onrecht streeks, tot de muiterij heb medegeholpen integendeel, dat ik altijd verklaard heb, en ik verklaar het nog, dat het alleen door 'wet tige middelen is dat ik mijne gedachten, die terzelfdertijd deze van de liberale partij zijn, wil doen zegepralen. Ik bewerk, zooals gij wel weel, in over stemming met al mijne liberale collega's der Kamer, de afschaffing van het meervoudig kiesstelsel en de herziening der Grondwet. Ik ben aanhanger van het algemeen stem recht, dat ik aanzie als de eenige mogelijke oplossing van de kiesquaestie, die voor den openbaren vrede moet opgelost worden. Ik wil het omringen door de zekerste der be warende waarborgen de evenredige verte genwoordiging. Daarbij zou ik gaarne mede- helpen tot de herinrichting van den Senaat, voor basis nemende de vertegenwoordiging der groote belangen des lands, indien d« toepassingsformule gevonden was. 1 f D tt

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1902 | | pagina 7