MENGELMAREN Onze Belgische Missiën De Schreiboom Onpartijdigheid Nog van de kemel inquisitie Lach kruid verschiet percies in geen klein geruchte. Dus, bijgevolg moet ge veel enerzieker frasen gebruiken Iets alzoo dat een ge heel klein beetje naar de suikerkandis smaakt. Versta je Benedikt. Ik heb het beet, Ernest, begin maar!... (ze trekken er alle twee nen fermetoebakwolke deureen... En avant la miouziek Ernest (schrijvend) Le fameux cortége aux lampions organisé Dimanche soir par la gilde cléricale qui a pour hooldman M. J. Antony a été Benedict. Héla! Ernest,... hoofdmanc'es' Flamand pa Ernest. Maar la me gerust Hoor je niet dat da nog alsohooue klinkt?... (voortdoende) a été ce que sont toutes les fêtes cléricales sans enthousiasme, sans entrain. Un specta- teur nous disait11 n'y a pas de sincérité chez ces gens-lk l Behedikt. tyie heeft er dat gezeid, Ernest Ernest. Wa weet ik dadde? Een dingen is zeker, en 't is dat bet gereid geweest is E je 't gij niet gezeid, 'k zegge 't ikke 'k Ben ik toch zeker ook wel iemand hé?... Aga, ge hebt daar nu mijne eerste zinsne de... begin maar te vertalen Benedikt (vertaali) De fameuze Stoet met nachtlichtjes, zondag avond ingericht door de klericale katholieke gilde Hé, zeg, E: nest, van wat voor gilde is Antony hoofdman dè?... Ernest. Van de glide van O L.V. vanThuyne. Benedikt. Bon gr't zal 't moment zijn omeen klein béétje metO ize LieveVrouwe te lachen Ernest. Let op ze gaan nog ne keer zeg gen da me tegen den godsdienst zijn Benedikt. Tuttuttutlaat ze zeggen We gaan te naaste keer bewijzen als Ezelbladjen uitkomt da 't geen waar en is (voortvertalend) katholieke gilde van de eene of de andere O. L. V. die Jultje Antony voor hoofdman heeft 1.... Ernest. Bien tapé Benedikt..Dat is fijn Antony gaat gloeiende dul zijn en on strijkersgoedje zal er twee duimen velteuDoe maar voort, Benedikt, de reste mag nu letterlijk vertaald worden!!. (Benedikt spuigt e kèè zijn toebakzop uiten geeft lament voort) is geweest wat al de klericale feesten zijn zon der geestdrift, zonder vroolijkheid. Een schouwvager zei ons Ernest. W.adde schouwvagerSuft gij dè Benedikt Ge zijt bezig met missen toe schouwer, hoor je'r, toeschouwer? Benedikt. Ah pardon... een toeschouwer zei ons er is geene recht zinnigheid bij dat volk. Ernest. A la bonne heure 's ga nu scbrij ven zi in twee perifrazeri en zes draai linkskens, hoe da 't kwam dat de radi kalen niet en wilden meêdoen in de nacht lichtmanif.statie.Ge moogt me uu 't gehr ela niet verstrooien, Benedikt,wan 't is nog al moeilijk om in twee drie zin sneden de peure, zuivere en onver valschte waarheid over de epizoode van den lang deurijen rassenstrijd der Xllle eeuw ne< te schrijven... Veriaalt gij intusschen altijd voort. Dat mag 't zelfste zijn... Ik zal u zeggen als voor u 't moment gekomen is van kardjas te geven (Ernest en Benedikt trekken er nog nen wolk toebakrook fisesse deure, spuige nog ne keer en schrijven in stilte voort. Ernest 'T is nu zè Benedikt. let op 'i is nu zè da j moet lament geven. jongen 'K schrijve 'it ikke zoo gezapig en kiesch mogelijk voort... ia dignité des radicaux les aurait du reste obligé de se retirer du cortège en présence de {'attitude crapuleuse de certains ivrognes qui iancaient leur lanterne Véni'ienne dans la figure des spectateurs qui se tenaient sur les trottoirs. Benedikt Is 'i misschien van die schermutse- linge daar in de Siuersstrate waarvan da je wilt klappen, Ernest Ik heb inderdaad gehoord dst er daar twee kalanten waren, die 't knoddig groepje van onze weeze- kindertjes wilden uiteenslaan, een van de twee heeft zelf den onder-directeur Van Raes een slag in 't ope van zijn aangezicht gegeven. Twee policies hebben een van die twee schavuits in 't drooge gesteken en ze zeggen dat er een proces opgemaakt is Ernest Sansverraille is dat gebeurd?... Oh Benedikt,wij mogen daar in 't geheele niet van spreken. Dat was van ons goedje We gaan zeere zeere da potje gedekt laten, 't stinkt te vele 'T geen waarvan ik schrijve is heel wat anders Onder ons gezeid, 't is klaar dat die stoet wonderwel gelukt is, en daarom is 't noodig,volstrekt absluit noodig da me de goe impressie dat hij op 't volk gemaakt heeft vermin deren en als 't zijn kan radikaal te niéte doen. Nu!.... Versta-me wei 't Ware al rare moest er geen lantaarentje langs de eene of de andere kake gegaan zijn, enèè 'T is heel natuurlijk ook dat er hier of daar een vinger of hand een beetje verbrand werd... Hewel, daar hebt gij 't zè luistert C'est ainsi que plusieurs dames ont été mal menées par ces voyous et que d'autres per- sonnes ont été brülées. II s'est même trouvé un homme tellement mal arrangé qu'il a été conduit chez le docteur Dierickx pour y rece- voir les soins que nécessitait son état. Benedikt Wie was dadde. Ernest Ernest 'K en wete 't niet, maar 't is de peure zuivere waarheid. De dokleur heeft vaze line aan zijne hand gedaan en 's ander daags heeft de verbrande er met 't eerste nuchter spugsel dat kwam beginnen aan lekken; bij is nu gelukkiglrjk buiten ge vaar zeggen ze Maar is dat niet oprecht affreus Benedikt A Wa schandalig volk Wacbte 'k vertale De Waaaardigheid van de radikaale Heilige zou hen overigens verplicht hebben den stoet te verlaten, gezien de krapuleuze houdmfc zekere zatlappen Maar pr opos, Ernest, is da niet te straf« krapuleus en tatlap Mogen wij dat zeggen zonder verder gevolgen Ernest Schrijf maar op... als ge niemand en noemt, ge meu^t ai schrijven da-je peist en nog meer Benedikt Zoodan zatlappen die hunne Venetiaansche lantaarns wierpen in het aangezicht der toeschouwers welke zich op de voordammen bevonden 't is alzoo dat verscheidene dames mishandeld zijn geweest door dat Janhagel, en dat andere personen verbrand zijn geweest. Ernest. Janhagel, Benedikt, is da geen soort van speculatieboribon Benedikt Wat kent gij van den landbouw en 't patattenscheilen, ErnestJanhagel da is duivelsgood in menschekleedereri Ernest. A ja ton!... Nu... vertaalt maar I tterlijk al 't overige, want 'k beginne vaak te krijgen Benedikt Maar, Ernest, vindt ge niet dat wij toch alles beknibbelen?!! Ik vreeze dat ons niemand en zal gelooven. Da me kèèr, of was 't maar een heel klein beetje boften. We zoün dan seffens weere kar djas kunnen geven Ernest. J'y pensaisIk schrijve dus voort Nous devons cependant a la vérité de dire que le groupement autour du kiosque de la Grand' Place formait un coup d'oeil agréable L'éxécution de chants flamands, malgré l'ac compagnement des prétres professeurs du Collége Episcopal qui criaient comme des possédés n'avait aucune ampleur Benedikt Me zou zeggen, Ernest, dat gij eeti eerste muziekstil 'rijt. 't Is jamnier hé dat gij hier in Yoj" d-> m»r» "i-t In den loop van de maand Oklober liatst. scheepten te Genua (Italië) die belgische Juf vrouwen innaar de Indiaansche Missiën op weg. De 4° Mei II. had hunne plechtige kleedinge plaats, le Mulagumuda, Koningrijk Travancore De eerweerde Moeder van het gesticht deelt hare zuster de aandoeningen mede die zij lijden die plechtigheid gevoelde, iu den volgenden brief, dien wij aan onze lezers mededeelen om hun dat verre werk te leeren kennen,beminnen en ondersteunen, zoo God het hun in 't herte steekt. Mulagumuda, 13 Mei 1902. Mijne welbeminde Maria-Magdalena, De schoone plechtigheid der kleeding, rniek op mij eenen zoo grooten indruk, dat ik de noodzakelijkheid gevoel, er lang en breed over te spreken met mijne zoo teergeliefde zuster,die mij altijd zoowel begreep. Deze feestdag der H. Monica, zal voorde kleine kloostergemeen- zaamlieid van Mulagumuda onvergetelijk zijn, en, ware hij reeds niet de gelukkige verjaardag mijner kloosterinwijding, hij zal voorlaan nauwer mijne herlevreugde zijn door eene nieuwe en zoete herinnering. Ik zie nog, de voldoening van gloeiende wezens van{ onze lieve postulanten, gelukkiger dan Koninginnen in hunne eenvoudige kieeding... in dieneen- voudigen omkring onzer bidplaats, door eene uitstelling van blinkende gouden bloemen en schitterende waskeersen, als in een klein para dijs herschapen... Maar ik bemerk dat mijne aandoening nog boven zwemt... en dat ik vol strekt niet begin... met het begin. Het was dus den i" Mei, en voor den 6 ure 's morgends. Mgr Benziger, onze geëerde hulp bisschop, met zijnen schrijver, Eerweerde Pater Denis, Carmeliet-Discals, geweerdigden zich, meer dan twee dagen lastige en vermoeiende reis af te leggen, om de plechtigheid der kleedij te kouien voorzitten. Eerweerde Pater Denis ook had een ganschen nacht in karreken gereisd om aande nieuwe zusters zijn schoon klinkend en warm chrislenwoord te laten hooren. Men moetmissionarissezijn, nietwaar, en hier, om zoo bedorven te zijn Het deftig en goede gelaal van Mgr Aloïs- Marie was door eene ware vreugd begeesterd. Wij gevoelden dat de jonge, zoo ijverige bisschop zich gelukkig gevoelde te zien, dat nieuwe edel moedige zielen, met herte en meeninge, hunne jongheid, hunne krachten, hun gar.sch leven ten dienste brachten van den Goddelijken Meester. moogt slaan! Ge zoudt ze doen dansen hé?.. rnest Rire k partje continue. Nous avons remarqué la présence h cette manifestation cléricale de nos petits orphelins Benedikt. Oh ErnestIk en zou daar niet van spreken. 'K heb overal gehoord, en 'k moete gelui gen dat 't schoonste en 't best verlichi groepje was van heel den stoet. Iedereen klakte dat 't schouwe gaf als de weezeijes daar zoo deftig voorbijtrokken!.. Geloot mij vrij, laat da potjen ook maar gedekt. Ernest, ge zult den duivel voor uw nieti w jaar krijgen rnest.Maar douihoofd dat ge zijt't is juiste omdat 't schoonste was dat wij 't leelijkste moeten vinde 'K peisde dat ge slimmer waart, Benedikt Benedikt A ja ton rnest... done... nos petits orphelins affublés comme des sal- timbanques, ayantsurla tête un cylindre de papier dans lequel brülait une bougie. Etait- ce pour les riaiculiser Benedikt.Bravo, ErnestA wa domme vent ben ik toch 'K én zoo verre niet ge peisd Die pampiere hoeden A bah ja 'i dat was oprecht schandalig En dal bougietje derin'tis zuiveruit afgrijselijk!! A wat abominabelsche menschen Wacht'k Vertale Onze kleine weezekindertjes die gekleed waren als kunstemakers met een papieren cilender op hun hoofd waarin een kaarsje brandde, 't Is oprecht schandelijk De bestuurders der godshuizen dienden aan den schandpaal ge spijkerd te worden. Ernest. Gespijkerd Sissa gespijkerd SchandpaalWat schoonedelpracbtige en stekhartgrievende uitdrukkinge Nu nog eniwadde om 't eindigen. «II nous revient que l'administration commu nale aurait subsidié certaines Sociétés qui ont pris part a cette manifestation Benedikt. Horkt, Ernest, 'k en zou dat t iet schrijven met da-je den subjonctif ge bruikt... 't is douteus Maar 't volk is dom genoeg om te peizen dat ge van die echt tien honderd frank subsidiën wilt spr< ken voor den jubi'é van de Sehastiaans en 'ijk of da dat in 't geheele niet douteus o twijfelachtig is... ge... verstaat?!?!? Ernest. Niet te doeneDaar en is j. een kwestie van jubilé en van Sebastia-s Ge moet toch Aelbroekdom zijn om dat alzoo te verstane! Aga!... 't Word la! n We moeten en 'k moete nog men co i es pondencie van Brussel depoullièèèren K ga mijn artikel eindigen vertaal zi gij dan voort en draag ze nog seffens naar Charel Aelbroek uvV kozen om te d; uk ken Benedikt. Goed, Ernest, maar.,, voor dat wij scheen mag ik u nog entwadde con fièèrerr Ernest. Wa dadde Benedikt. Kozen Gharel is stijf miskontent Ernert. Zoo en waarom dadde Benedikt. Kozen Chare! had gerekend dat d radikalen gingen meêdoen in den stoet Hij zegt dat 't hem ten minsten 500 frank scha zal zijn In vooruitzicht had hij twee schoon en klaargedrukte annoncen gekletst in blartje dat hij uitgeeft voor de vertrekuren van den ijzerenweg't En zijn geen fabels wei je!... Als ge 't niet en gelooft, zè 'k heb zulk een bladje in mijnen zak Kijkt ne keer wat schoone, dikke, vette letters On trouvera chez lui un assortiment choisi de Lanternes Vénitiennes. Ballons Flammes de Bengale Bombes Fusées petards Tor ches de Bengale pour retraites aux flambeaux Ballons Moutgolfiers a l'esprit de vin et autre Ernest Bah bah Lij mag hem wel een kleen béétje sacrifièèren voor de partie Nu zegt hem dat hij 't niet en zal verliezen en nu ga 'a naar mijn buieau! Bon soir, Benedikt Ienedikt. Arivoir ErnestFehnand Het ff eekblad van Yper zou in den oop van de week het volgende briefje uit Meesen ontvangen hebben Mee3en, den 22 Juli 1902 Heer uitgever van het Weekblad, Verschooning dat ik U twee reken schrijve om u te laten weten dat gij mij voortaan bet Weekblad niet meer moet afzenden. Neem het niet kwalijk, maar aangezien dat het weekblad de letterlijke vertaling is gewor den van het Progrès, en aangezien ik een aloude lezer ben van het progres, en tus- schen de twee toch het progres nog vooren- kies, gij verstaat... Mijnheer... verschooning geteekend G. M. van Meesen. Met welke Goddelijke overtuiging zt-geuue hij ie niéuwe postulanten, voor zijne voeten, oot moedig en ingetogen, onder hunne lange, witte, mei mhagdebloemen bezaaide sluiers, neêrge- knield Nooit geene bruiden schenen zoo vol komen door bovenmenschelijk genot belom merd als deze jonge maagden, niets wenschende dan bruiden te worden van Christus, en moe ders der armste onder de arme, de arme van Christus. Ik had moeite mijne tranen te bedwin- en, wijl ik ze naar bet altaar leidde De odvruehlige prelaat ging ons vooruit... hij ook zichtbaar aangedaan.... en wij moesten de gansche rei onzer weezekens—wiens oogen van geluk blonken bij het aanschouwen hunner Nieuwe Moeders, voorbij. De eerweerde Pater Denis hefte, met zijne krachtig klinkende demme de Leetatus sum aan... Ik beant- voordde uit al de kracht mijner ziel Welke innige vreugde in ons aller herten De beminde postulanten antwoordden met kloeke en overtuigde stemme aan de gebruike- 'ijke vragen welke zijne Hoogweerdigheid hun telde. Eerweerde Pater Denis deed hun daarna, in ewogen bewoording eene onvergetelijke aan- praak Hi; was dan wel de onverschrokken ■Igische geloofplanter, sprekende tot zijne uidgenoten, hier, in 't algemeen aangenomen 'aderland, verre van den geboortegrond, en prekende tot herten,die hem giBgen begrijpen. Ilij slak in die aansprakc a| het vuur van zijn hert van apostel en zijne woorden vielen, -ruchtbaar, in wel bereide herten. Misschien, ndien de tijd vóór het vertrekken van de bode i«l toelaat, zal ik niet kunnen wederstaan aan le begeerte u onder den indruk testellen, dier .aligmakende gewaarwordingen... Want Gij tok, Lieve D. M. des Aen zoovele andere die ns helpt en bijstaat ten prijze van zooveel pofferingengij zijt apostelen met ons Na de aansprake, zijne hoogweerdigheid gende zelf de kloosterkleeding bestemd aan c nieuwe postulanten, welke drij zwarte engel- nis, elk op zijne beurt, bijbrachten. Het was schoon om zien. met welke voldoe ing de drie nieuwe bruiden, hunne wereldsche ceding aflegden, om me! liefde het witte ieed van dienaressen van den H. Augustinus m te trekken. Wat waren zij schoon en ver tikt Op dien schoonen dag was alles wit en rein it kleed, witte sluier, witte bloemenkroon: vitte, reine ziel bovenalHoe zag ik ze toch zeern alzoo, mijne nieuwe zusters, neergeknield e de diepste ingetogenheid Maar zie hier ons kloksken dat zoete schelt... het gezegend! oogenblik van 't Heilig gastmaal is aangebroken. Met welke vurige liefde moet Jesus niet gedaald zijn iu zoowel bereidde hertendie zich even aan Hem gaven, met liefde, met verloochening van al wat wereldsch is, gansch en geheel zondereenig weêrhouden I... Voorzeker hebben zij het gevoeld dien dag meer dan ooit, wat het brood des levens is Na de plechtigheid hebben zij ons herzeid, met aandoening, het zoet hertegenot, welk zij hadden gesmaakt gedurende dit duizendmaal gebenedijd oogenblik, de wéergalm in hun herten gevoeld tijdens den zang «Ode Engel en de ziel door de kloeke en klinkende stem van Eerweerden Pater Denis, aangeheven.... En de wensch te leven, niets dan voor Jesus, en de zaligheid der zielen, was nog aangegroeid door dieneersten stap in het kloosterlijk leven hunne gloeiende neiging lot goed doen, nog geprikkeld, door de geestdriftige woorden die zij kwamen te hoorenGod alleen heeft kun nen lezen in die brandende zielen, wat al vurige voornemens, hel geluk en da liefde tot Hem, er hadden te weeg gebracht. Mgr geweerdigde zich ons eenvoudig ontbijt te willen deelen daarna kwamen onze lieve nieuwe zuster Zijne hoogweerdigheid bedanken om het zoo kostelijk bewijs van aanmoediging welk hij hun door zijne tegenwoordigheid had willen geven. Wat later omringden onze gelukkige weeze kens hunne poud'amma of nieuwe moe ders ze met nieuwsgierige vragen bestor mende, hun op duizende manieren bewijzende bun geluk, dat straalde uit hunne groote zwarte oogen, nog blinkender dan naar ge woonte. Maar, 't is tijd naar de Kapel terug te keeren, waar onze beminnelijke Jesus geweerdigd heeft den ganschen dag uitgesteld te blijven, als wilde Hij tot 's avonds uitlangen, de te korte stonden reeds aan Zijne voeten overgebracht,— als wilde Hij ons aansporen Hem nog te aan bidden,te smeeken voor ons en voor de andere. Ik had wel aanbevolen aan de nieuwe zusters, dien dag niemand te vergeten, en 's avonds zeiden ze mij dat de tijd als rook vervlogen was, te kort om aan Jesus hunne liefde te betoo gen.... te kort om Hem genade voor allen vragen Oh de gelukkige, schoone dag wat en waart gij niet alle hier 's Avonds, geweerdigde Mgr zich terug keeren voor het lof. De zoete smaak van laatste uur, versmoorde in het spijt, een gezegende dag te moeten zien eindigen Ook, toen de laatste zegen van het H. Sacrament gegeven was, de Kapel van haar feestgewaad ontdaan, en alles wederom rustig als gewoonte, kon ik niet laten deze woorden, weergalm van te Ertl te dit zoo Daar staat de oude schreiboom van Vlaanderens verleden Getuigenis gevend aan 't Vlaanderen van heden Hij vong weleer in zijnen weligen top Het doodgeschrei Vlaanderens uit Rozebeke op. Hij scheurde en hij barstwerk van weedom en tijden Doch banden van ijzer omspanden zijn zijden, En, knellende rond zijne lenden gedaan, Verlengden tot nu zijn ellendig bestaan. Doch weêr schijntnieuw leven meigroen hém t'omeorden Daar Vlaanderen Vlaamsch en weêr Vlaandren wil worden Daar, wars van verguldsel, bij vreemden geschooid Zich weder met eigen schoon Vlaanderen tooit Gegroet, oude Boom, die, vol barsten en scheuren Om Vlaanderens leed schijnt diephertig te treuren'' Weer siere nieuw groen uwe knoestige kroon Want Vlaanderen mint weêr eigendommeiiik'schnnn i Langemarck, -11 Juli 1902. h. Defoort. De schreiboom is eene oude linde,die, volgens de Volks overlevering, te Langemarck al slaat vantenjare 1382 en tot waar men de kreten der stervende Vlamingen binst den slag van Roosebeke kon hooren. De liberalen schrijven dat zij hunne inqui sitie, hun enkwest of onderzoek onpartijdig zullen doen. Oupartijdig, dat wil zeggen,zonder onder scheid van partij, doet 't niet Dus... de schrikwekkende inquisitie der liberalen zal ook dragen over eigen volk en zij zullen 't al uitbrengen, openhertig, wat zij zelve gepoogd en gedaan hebben om de kiezing hunner mannen te doen gelukken En kwestie zal de eene of de andere liberale afgevaardigde, in de Kamers, de BRIEVEf1 niet aflezen die sommige liberale grondeige naars van Yper o van de gematigde wegens de kiezing naar bunne pachters van den buiten gezonden hebben... 't Ware in alle geval de moeite weerd voor iedereen van dat een keer te hooren. Een die zulke brieven gezien heeft. In 't begin van hun fameus artikel over de noodwendigheid van eene nieuwe inquisitie sprekende liberalen den ho: gen lof uit der katholieken om hunne «degelijke inrichting» tot bet bewerken der kiezingen. De katholieken, zeggen zij, zijn overa uitmuntend ingericht, zoo in stad... als op den buiten. Daarna krijschen zij putton in de steenen over de belachelijke inrichting der liberaler en bekennen dat zij toch zoo weinig prak tisch te werke gaan op het kiesgebied. Wat verder, onder de middels die de ka tbolieken gebruiken om de kiezingen te doet gelukken, noemen zij de boetprocessiën en andere diergelijke kerkoefeningen. Als wij wel verstaan, de redeneering der liberale» komt uit op 't volgende De katholieken zijn opperbest ingericht. De liberalen zijn allerslechtst ingericht. De liberalen moeten doen gelijk de katho lieken. De katholieken gaan in boetprocessie. De liberalen moeten ook in boetprocessie gaan. En alzoo weten wij van nu reeds dat wij, voor de naaste kiozing, al de liberalen van de streke, in geest van boetveerdigheid.door onze straten zullen zien trekken op bunne bloote voeten en met eene koorde aan den hals, al de litanie der liberale heiligen lezen. Louis. Sint Pieter ongerust. De dominé van Kiampersdorp was dood, en de kerkdienaar had het volgende bericht op kerkdeur geplakt Parochianen, Onze welbeminde Heer Dominé is heden morgend ten 10 ure naar den hemel gegaan. Er:n lacher, die dat las, schreef de vol gende depêche, en plakte ze er orider Uit den hemel 11 ure 's avonds, Heer dominé nog niet aangekomen. Wij worden ongerust. geteekend SINTE PIETER. een hert dat overstroomt van genot en voldoe ning Oh moest ik mijn zeiven gelooven, ik zong nog al de lofzangen die ik in mijn leven gezongen heb Oh zingt ze zingt ze, riepen de drie nieuwe zusters te gelijk, en als bij tooverslag, 't har monium lag open en omringd, en wij zongen al te zamen onze liefdelofzangen... hoogewaarts, ten hemel, Jesus en Maria ten danke Welja! teergeliefde zuster, ik had u willen aan dit waar hemelfeest aanwezig zien. Maar de go-de God scheidt ons op deze wereld om ons te nauwer te vereenigen hierboven. Aan u de zorge, in ons eerste vaderland kleine, brave herten te bereiden God gansch genegen, apostelherten later misscnien En vraag aan Jesus, dat hij aan onze nieuwe zusters hunne gevoelens van ijveren opoffering beware. Zij ook bidden voor u, en zullen het blijven doen zij hebben het beloofd. Ik geef u hierna het beknopt, en zeer on volledig verslag, der aansprake van den eer weerden Pater Denis. Ne craignez rien, petit troupeau, paree que votre père céleste vous a préparé un royaume. Hoe ben ik gelukkig u vandage deze woorden te mogen toesturen. Roept ze dikwijls in uw geheugen terug, om u aan te sporen om wel uwe edele zending te volbrengen. Wees ge dachtig dat God ze u herinnert in al de moei lijke omstandigheden van uw leven want uw leven van zendelingen zal ook zijn lijden heb ben, aangezien Jesus elders gezeid heeftIn- diengij mij wilt volgen, neemt uw kruis. Ja somtijds het kruis weegt op de schouders som tijds zal de onzekerheid u beklemmen, de ont moediging u bevangen; 'tzal misschien wel eens gebeuren dat de krachten uwer ziel en uws lichaams, dat het licht van uwen geest en de vertroostingen van uw herte u zuilen ont breken. Maar vreest niets. Jesus is daar Hij is daar voor u, en wij, missionnarissen, wij weten welke onbreekbare steunen Jesus ten dienste der ziel stelt als die ziel lijdt om hem andere zieL r; te doen winnen Vreest niets, kleine kudde. Kudde te klein nog, 't is waar, voor zooveel werken die u reeds roepen, en voor zooveel die u te wachten staan iu de toekomst. Ah vermenigvuldigt u, zusters missionnarissen, vermenigvuldigt u, want uw bemelsche Vader bereidt u een gansch koning- rijk der christelijke liefdadigheid. De christelijke liefdadigheid alléén kan in zulk rijk den Scepter voeren. Ja, gij zult koninginnen zijn; bruiden van den onsterfelijken Koning, gij zult konin ginnen zijn door de liefdadigheid. liet is het koningrijk der zielen dat Jesus, uwen goddelij ken bruidegom, u heden aanbiedt. En, blijmoe- YPER.M. Vandenbraambussche is com missaris van poiicie benoemd. YPER.— De nijverheidsdecoratie van 2de klas is toegestaan aan onzen stadsgenoot,Cesar Hoste, knecht bij Mijnheer Emiel Pattijn, schepen der stad Thourout, voor 27 jaar getrouwen dienst. Proficiat! DRANOUTRE. Maandag 21 laatst, was het de tweede avond der herbergkermis „Au Coin Perdu" aan defrontieren. D'omliggende gebuurs waren te gader gekomen om een potje te kaar ten. Te midden hun treffelijk en aangenaam ver zet gerochten de twee gebroeders L... in ruzie vooreen kaarteblad en vroegen malkander bui en om te vechten. Zulks gebeurde, en zij heb ben zoodanig handgemeen geweest dat een der twee zwaar gewond is in 't aangezicht. Schoone broederlijke liefde. De groote oorzaak is dat zij wat te diep hadden in 't glas gekeken. Ah, die ongelukkige drank! WEST-NIEUWKERKE. Geheel de gemeen te Westniewkerke betreurt de al te vroegtijdige dood van mijnheer Jan Ollivier, een der deftig ste voorstaandersder kathotieke gezintheid, van deze streek. Wij drukken onze gevoelens van deelneming uit in de rouwe der achtbareenzoo diep beproefde familie Ollivier. ELVERÜING HE. Donderdag morgend stond geheel de plaatse in rep en roor. Een peerd lon- der breidel met het bloote scat eener driewiel- karre achter hem, kwam door de plaatse in vol le vlucht geloopen Er was juiste vele volk en er stonden vele peerden en wagens ter gelegen heid der wekelyksche levering van kalvers; ge lukkig en gebeurden er geene ongelukken. Aan de herberg de KrooD viel het wiel in stukken en het peerd vluchtte maar altijd voort, naarVla- mertingheop. Aan de barrier van'tkasteel stond een man met de armen wijd open. Het peerd stil de daardoor en aan den „steenen molen" kon het vastgegrepen worden, 't was 't peerd vanzeko- ren P V D B landbouwer alhier die zwijns gele verd had te Boesinghe. Aan de herberg waar het stil stond, was het peerd verschrikt en wegge vlucht na zijnen breidel losgerukt te hebben. Het is dus altijd voorzichtig het zwinkei af te leggen als men met peerden stil houdt. dig van herte, gij aanveerdt dat koningdomen moest het u veel zweet en ai het bloed uwer aders kosten, gij zult zielen aan Satan ontroo- ven om ze aan Jesus te brengen. Hooveel zielen reeds in deze heilige plaats verzameld, waar zij met het geloof, het geluk -gevonden hebben Aanzie die kinders rondom u geschaard zij deelen in uwe vreugde, zonder wel te verstaan misschien, welke genade God hun deed met hun zulke moeders als ge zijt, te zenden Ah I ik herhaal het, gij zult koningin nen zijn... en moeders. Gij die afstand deed van het moederschap naar de wereld, gij zult moeders zijn door de genade. Ik weet het, uw hert omsingelt reeds al de ongelukkige, al degene die lijden en zuchten verre van God. In 't korte hopen wij te zullen een nieuw toevluchtsoord openen aan al de kinders welke ontaarde moeders, zonder doop sel, de dood ten prooi geven, zoó de misdaad voegende bij de euveldaad. Ah Wie zal de on uitsprekelijke vreugde vermonden, wie zal de goddelijke aandoening vermelden, van de zen delinge die deze schuldelooze slachtoffers in hare arms ontvangt,en het water der herboring, het water van het H. Doopsel, op hun voorhoofd doet vloeien. Ja deze vreugd zal de uwe zijn en gij zult welhaast de zoetheid gevoelen dier moederlijkheid door Gods genade. Maar gij wilt meer noggij wilt de ramp zaligste onder de rampzalige, en gij wensent vurig het gezegend uur die u de moeders zal maken der ongelukkige melaatschen. Wij weten het reeds, geene kwaal doet u ver schrikken, niet eene rampspoedigheid doet u achleruitdeinzen... en gij brandt van verlangen om God die ongelukkige zielen aan te bieden, die tot nu niets kenden dan ondeugd, afgoden dienst, gepaard met de afgrijzelijkste pijnen. Aan die rampzalige zieken wilt Gij Jesus doen kennen opdat zij in Hem een eindmiddel vinden aan al hunne ellenden. Gij wilt hunne afschuwelijke kankers heeien, hun die zoete woorden fluisterende, balsem der ziele, welken de ehristene maagd alleen, in haar herte vinden kan. Oh ja. Gaat naar die ongelukkige, verlaten zieken heden doorbetaalden verzorgd; gaat hun die woorden zoet aan 't herte klinkende,zeggen, die zij nog nooit te Hooren kregen. Gaat en be reidt ze tot het heilig doopsel gaat, en opent hun herte aan de liefde van Jesus, die hunne ellenden zal verzoeten. Gaat, indien de gehoor zaamheid het u toelaat,en dat die eenvoudige en sterke gehoorzaamheid, gepaard met de liefde tot Jesus, steeds uwen steun weze. En dan,na de vreugde van dit moederschap volgens de genade, komt de vreugde van het hemelsch genot, naar

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1902 | | pagina 2