MENGELMAREN Musolino Wervick De Vaderlandsche Feesten van Kortrijk Van alles wat Prijsdeeling der vrije katholieke Knechtenscholen Lachkruid Rechterlijke Kronijk Sterfgeval Kent gij Musolino, beste lezer? Die was een italiaansche baanstrooper, die 20 moor- den bedreven had of daaromtrent. Op bet einde, hij wierd gevangen door de Carabiné- ros (gendarmen van die streek/ en kwam voor het gerecht. Die kerel had eene wonderbare manier om hem te verdedigen. Aan zijne rechters, zei hij, ik ben de zachtmoedigste der menschen, ik zou geene vliege kwaad doen, ik kan niemand zien lijden of ik moet krijschen. Maar, zeiden de rechters, en al die moorden Die menschen hadden mij getergd, mij opgehitst; moest ik mij dan niet verdedigen? Doch de rechters wilden naar die schoone redens niet luisteren, en hij wierd veroor deeld. 't Is loon naar werken, zei het volk. Waarom schrijf ik nu van Musolino Omdat onze liberalen juist spreken gelijk hiJ- Onlangs heeft een liberaal van Luik, M. Mauriz Wilmotte, eenen boek geschreven, waarin hij aan zijne politieke vrienden ver wijt dat zij, terwijl zij aan het roer waren, zoo onverdraagzaam waren. Daarom, zegt hy, zijn wij gevallen. Gij kunt peizen of de liberalen kwaad wai-enAlzoo gegeeseld zijn door eenen van hunne beste voorstaan ders Dit was te veel. Maar wat daarop geantwoord De ware leering der liberalen, zegt de Etoile Beigeis vrijheid en verdraagzaam- heid, maar geen regel zonder uitneming. En zoo gebeurt het dat men moet afwijken van dit stelsel van vrijheid en verdraag- zaamheid. Zoo gingen te werk Bara.Frère Orban en andere groote mannen van onze partij.Zij waren gedwongen van de vrijheic te bestrijden. Dit was noodzakelijken zal altijd noodzakelijk zijn. Ja, zegt Musolino, mijne leering is goed heid, zachtmoedigheid, eerbied voor het leven van andere menschen,maar geen regel zonder uitneming, en daarom ben ik ge dwongen van af te wijken van mijn gedacht en van moorden te bedrijven. Ziet wat de liberale bestierders doen vrijheid, roepen zij uit alle krachten en zij stemmen toelagen voor de geuzescholen voor de vrijmetselaai's Universiteit van Brussel, enz. Maar zeggen de katholieken die in die gemeente of provincie-raden in minderheid zijn, wij roepen ook vrij heid, en bijgevolg wij vragen ook toelagen voor onze scholen, voor onze werken. Niet te doen zeggen de liberalen, d it is de uitneming, en wij geven geenen rosten duit. Maar wij betalen ons deel in de belastin gen gelijk gij, en hebben bijgevolg recht aan die toelagen uitneming, zeggen wij, en gee nen rosten duit zult gij krijgen O die Musolinos Ziet de i'ransche franc-macons Leve de vrijheid, roepen zij, en zij sluiten 2500 scholen, en smijten 150.000 kinders op de straat, nog eens de uitneming En wat schrijven onze liberalen Wij moeten ons verheugen over eene zaak 150.000 kinders zijn met eenen trek afgeno men aan het christelijk onderwijs 150,000 jonge geesten zullen de klerikale opvoeding niet meer genieten, die ze belet van on e liberale gedachten op te vatten, moest de fransche wet maar dit te wege brengen, nog zouden wij M. Co nbes geluk wenschen van ze krachtdadiglijk uit te voeren maar wij verhopen wel dat hij daarbij niet zal blijven, maar dat hij zal de genadeslag geven aan den klerikalen invloed in Frankrijk. (Indé pendance beige). Arme dutsen, die meenen dat zij groote jans zijn, en toch niet anders zijn dan el lendige naapers van eenen italiaanschen baanstrooper Leve de zachtmoedigheid, zei Musolino en hij moordde. Leve de vrijheid, zeggen zij, en zij ver drukken al deze die van hun gedacht niet zijn Zondag 29 Juni 1902, om 5 ure 's avonds, zaten eenige Wervick-hanen tusschen glas en pijp in eene herberg der Speldenstraat. Na over verscheidene zaken gesproken te hebben, redekavelde men eindelijk over politiek, en bijzonderlijk over de kiezingen. Eensklaps hoorde men een kiezer uitroe pen Van de kaloten is er niets te krij gen Spreek mij van de liberalen In de voorlaatste kiezing heb ik vijftig frank gekregen van M X... en bij de laatste stem ming heeft hij mij een splinternieuw kostuim gekocht met nen onderbroek, een paar zok ken en 5 frank om pinten te gaan drinken op 't succes van den Saint-P.aieken Candidaat DAT zijn mannen O.moodig te zeggen dat dit feit, bij toeval aan 'i daglicht gebracht, op eene groote mestkar in alle voorgaande kiezingen is ge pleegd geweest. Liegen, lasteren, bedreigen,broodrooven, stemmen koopen, twee, drie en vierstem- mers fabrikéeren bij hoopen, ziedaar de eerlijke middels, welke de radikalen hier en elders om meester te worden gebruikt hebben. De hatelijke kiespropaganda der sociali- scheheethoofden voor het radikaal kandi- daatje vooral weegt loodzwaar in de balans. Als ware navolgers van Prothomme, die zegde Hebben is hebben en krijgen is de kunsthouden die kalanten zich vooral bezig met al de wereldlijke zakken te tracb ten in te palmen, alle goederen in te zame len om later de beste brokken voor hen tr houden, en de reste aan de keuns te geven. Jaar in, jaar uit, van 's morgends tot 's avonds, ziet men ze kiespropaganda maken om 't is gelijk op welke wijze tot hun doel te geraken. Priesterhaters in 't herte en zullen ze pertank nooit nalaten de afgevallene priesters Daens en Fonteyne tot in den der den Hemel te verheffen Bij iedere kiezing ziet men die rudikaal-socialiesche inpalmers e stembureelen bestormen, om de twijfel achtige kiezers te bewaken en ze eene laatste bedreiging of belofte te doen. Is dat niet wraakroepend Korts na de laatste kiezing was het hier bij een van die arme smourers feest omdat bun Saint-Paiiek Ernestje, gratie aan de venrrdige vertegenwoordiging, in de Ka meis gebleven was. Bij het naar huis keeren zag men de geinviteerde naar de kinders op straat oenten smijten om ze le doen zingen van Leve Mossieu Emest en hij mag er wexen Leve onze Ernest en hij mag er zijn!» Volgens men ons verzekert zou een wel gekende Freulenliefhebber Signor Blagaski door herhaalde handslagen op zijn verteer asje het schoon vooizetje begtdeid hebben Waren wij niet overtuigd dat in dergelijke ioenroalen slechts vogelwijn gedronken wordt, wij zouden geneigd zijn te gelooven dat het hunne hoogheden Bordeaux, Bour gogne en Champagne waren, die effekt maakten. Gelukkig Wervick Naar wij vernemen /.uilen Radikalen en Socialisten een groote slag slaan.Een in3chrijvingslijste is geopend Mider de welhebbenste om eene Radiko-so- oialistische Hoogeschool in onze stad uit den rond te doen rijzen. Bravo!... Naar men ons verzekert, wordt de mildheid van die gasten de stad meester!! De ontvangsten beloopeu reeds tot diep in de twintig frank! In onze goede stad, waar het officieel on derwijs sedert 1884 gansch vernietigd werd, zullen de diepverstandige hoogleeraars met opene armen ontvangen worden. Voor het geluk en den voorspoed onzer stad hopen wij, dat deze zoo gewenschte gebe^U- nis zich. weldra zal verwezenlijken, want waarlijk dit mist hier nog Ouders, 't is waar, gij klaagt sedert lang en met recht, dat het u onmogelijk is, hier te Wervick een grondig onderwijs aan uwe kinderen te doen geven Wie zegt u dat het doel der Radiko-Socia- listen is de menschen dom te houden om ze le gemakkelijker te kunnen dwingen Ouders, zingt en jubbeltUw wil zal volbracht worden De nieuwe vergoddelijkte hervormers zul len ervoor zorgen Gelukkig Wervick Herbergiers en kleine neringdoeners,ziogt m jubelt, bedankt uwe ware vrienden de Radii alen en Socialiesten die van nu af fees- en op feesten zullen geven jaar in, maar n ij/.onderlijk jaar uil In de naburige steden en gemeenten is er nooit iets te doen hier i.i Wervick zijn de hervormers gedurig volop in feest, dank aan de müdadige medewerking van uwe ware vrienden les Réformateurs réunis Wilt gij een nieuw bewijs daarvan Beziet het monslerprogramma der feeste lijkheden,door hen ingericht ter gelegenheid der jaarlijkscbo kermis, en gij zult moeten bekennen dat er niets ...an ontbreekt Het luidt als volgt Art. 1. Het is aan de Radikalen, Socialis ten en Liberalen, alsook aan hunne bloed verwanten, vrienden en kennissen stipt ver boden binst de kermisfeesten de stad te ver laten om naar Kortrijk te gaan. Art. 11 Al de feestelijkheden door de bij zondere programmas aangeduid, zullen te Wervick plaats hebben. Art. III. Binst al de dagen der kermis /uilen dag en nacht bijzondere huizen open blijven voor de dansers die beloven te naaste teer voorde Reformateurs te kiezen. Ait. IV. Alles gratis voor nieten met nog eenige surprisetjes derbij N. B. Men moet opmerken dat er veel nrouwers deel maken van de Commissie. Eene veelvoudige eer, dus Herbergiers en neringdoeners van alle siacb, opgelet met de aanstaande kiezing, en ■ils een man gestemd voor de Réformateurs '.ie zoowel uwe belangen ter harte nemen, tien kan ten minsten niet meer zeggen dat er van die gasten niets te krijgen eü is O neen Leve onze verlossers Hip Hip! Hoera Moeilijke conditie. Vóór het jaar 1884, en tijde dat de officieele scholen volop aan t bloeien waren te Wervick, moeste Mees- er Jan, hulponderwijzer, door den boumlala gekweld, voor eenige minuten zijne klas verlaten om aan den ontvanger der l„nd- uouwkommissie eene supplementaire kontri- uutie te gaan betalen. Jamaar binst zijne afwezigheid hielden de scholieren kerremesse 't Was een kot van ii de duivelszoodanig dat Meester Jan auiten op 'tguichet gemakkelijk hun stampen ;Q schreeuwen hoorde Gloeiende kwaad tornt hij weer binnengestormd en over van gramschap Als ge wilt gerucht maken, zei hij... doet het ten minsten stilletjes Zaterdag 16 Oegst. De groote Vaderlandsche Feesten zijn 's avonds, om 7 ure, aangekondigd geweest door kanongeschut, klokgeluid, en beiaard spel. Geheel de stad was nog in rep en roere om eene laatste hand aan 't werk te slaan prachtige praalbogen, vaandels en wimpels, kransen en festoenen Zondag 17 Oegst. 's Morgens, slecht wederoch God wat ost het moeite om van dezen zomer een zonnestraalke te mogen genieten Doch, God zij gedankt, na eene laatste vlage rond 1 ure, klaarde het weder wat op, en liet de zonne een straalken licht en hope iu 't herte der duizenden nieuwsgierigen dalen. Want er waren bij duizenden en duizenden vreemdelingen in Kortrijk. Wij hebben hooren schatten op een honderd duizend 100.000! Neen Vlaanderen en 't vlaamsch volk en zal nog niet uitsterven De volksoptocht is rond 3 ure uitgegaan Wat een volk wat een volk Een eene pracht van vaandels 't Was grootsch, 't was indrukwekkend Boven de 400 gilden zijn door de straten van Kortrijk getrokken, meteen 300 vaan dels, een twintig muzieken, talrijke zang- maatschappijen en, nauwkeurig gerekend, een 25.000 leden En tusschen die 400 gilden waren er van alle slach en soorten, van alle gouwen en gewesten Inderdaad het koste gaan zonderde Strijkers van Yper Arme liberalen ze waren in Juli rnei ten 1000 mannen tegen nu 25 000 ,T dn Vlamingen zijn katholiek En... de katholieken zijn Vlamingen De stoet trok door 21 straten,en zoo tab ijk waren de deelnemende gilden, dat de kop van den optocht het einde ervan genaakte De gilden vergaderden al rond den praa zuil ter eere van de Helden van 1302 op den Groeningerkouler opgericht 't Was een oogverblindend en tooverlijk schouwspel al die bonte en waaiende vaan dels in den zoelen wind te zien wapperen Jammer dat de heer De Vreese met zijn standbeeld niet gereed was, en dat men alleenlijk een houten namaaksel heeft kun nen onthullen De heer J.Vandaele,scliepene van Kortrijk namens het Groeninger-comiteit bood het gedenkteeken aan de stad Kortrijk aan. Ouder kanongesehut en eindelooze toe juichingen viel de doek,die het gedenkteeken omhulde, neder. Wuivend gingen de vaan dels en standaarden over ende weêre,terwijl uit duizenden monden de Vlaamsche Leeuw weerklonk M. Reynaert, volksvertegenwoordiger en burgemeester van Kortrijk, sprak daarop de feestrede uil, en aanveerdde den praalzuii Daarna speelden vier muzieken de «Vlaam sehe Leeuw», welken duizenden en duizen den geestdriftige Vlamingen over den Groeningerkouler deden weergalmen Onvergetelijke dag Onovertroffen plech iigheid Lange nog zult gij in de geheuge nisse der Vlamingen blijven leven Melden wij dit ter eere van liberale priesterhaters dat Mgr Waffelaert, bis schop van Brugge, de plechtigheden met zijne tegenvvoordigtieid opgeluisterd heeft Bemerkt ook, orider meer bijzondere mannen, drie westvlaamsche ministers: MM Liebaert, baron Surmont de Volsberghe, en Vauder Bruggen. De Feestcantate is om 6 1/2 ure, op de Groote Markt, uitgevoerd geweest, dooreen 950 uitvoerders, 't Muziek is van H. Karei Mestdagh, bestierder dei muziekschool van Brugge, en de woorden van H. Tb. Sevens, van Kortrijk. Prachtig Overheeriijk De cantate is in vier deeleu samengevat Zegelied. De Strijd. Lofzang aan Groeninghe. Volkslied. Lange en kunnen wij niet uitbreiden. In twee woorden gezeid: De schoonste en best- verdiende lof welken wij M. Mestdagh kunnen toezwaaien is deze dat 't muziek wonderwel ongelooflijk wel past op de woorden. Verdienen eene bijzondere meldinge en zullen zonder twijfel blijven leven Den Lof zang en vooral het Volkslied. Hoe liefhoe schoon Bravo M. Sevens Bravo Bravissimo M. Mestdagh 's Avonds hadden wij de veriicluinge van het park en van 't Groeniiigheveld. 't Was oprecht puik en tooverlijk! Toen het machtig muziekkorps van Bincbe Les Pélissiers om te sluiten den Vlaam;chen Leeuw aanhief, zongen duizenden en duizenden monden geestdriftig mee, zoedat wij eene weerga- looze betooging bijwoonden. En zoo liep die heuglijke dag af, die in de geschiedenisse van 't vlaamsche land in gulden letters zal aangeteekend blijven Maandag 18 Oegst. Om 9 me begint inde zaal van Groeninghe, en jon ,elingspatronage, niet ver van het gedenkteeken, de Vlaamsche Landdag, inge richt door den Vlaamsch Katholieken Lands bond. Aan het bureel zetelen MM. Juliaan De Vriendt, oud-volksvertegenwoordigerpas toor-deken De Gryso de zeer eerw. h. Hugo Ver:iest, pastoor te Ingoyghem Jan De Block, van Puers Van Eeckhout, schrijvei van den Landsbond; Cantillion, senaleur Van Kerckhoven-Donnez, oud-voorziter van den Nederduitschen Bond van Antwerpen. Advocaat De Visschere,van- Brugge,neemt het voorzitterschap waar. In de zaal,Vlamingen uit alle gouwen van het Vlaamsche land, geestelijken en ver scheidene dames. Spreken opvolgentiijk MM. Juliaan De Vriendt --Jan De Block De Visschere zeer eerw.heer deken De Gryse advokaat Ad. Henderickx—Baels—Van der Cruyssen. Geestdrift zonder einde in de talrijke ver- gaderinge. Werden bijzonderlijk toegejuicht tweevoorsiellen:één wegens eene Vlaamsche Hoogeschool, en één nopens het gebruik van t Vlaamsch in 't beslier van Kortrijk Om 11 ure, tweede uitvoeringe der can tale. Nogmaals meesterlijk spelen en zingen vóór duizenden toehoorders. Nooit nog en zagen wij een schouwspel als 't geene wij te zien kregen bij t eindigen der cantateEen wuiven en waaien met hoeden en zakdoeken! een handgeklap zonder einde een roepen en kreten van Bravo HipHoerah dat de lucht ervan weer galmde De helden der cantate Heeren Sevens en Mestdagh wierden letterlijk door de begeesterde studenten opgenomen,op hunne schouders geplaatst, en, tusschen de toe juichende scharen, naar 't Damberd ge dregen Overgetelijk Nogmaals om 12 ure, concert door de Pélissiers van Bincbe. Wonderschoon Bravo, Binche Vlamingen en Walen - gij bewijst het kunnen elkander verstaan en bovendien uitnemende wel Uit eene veel te prijzen oplettendheid begon en eindigde de fanfare van Binche altijd met den Vlaamschen Leeuw Bravo En of de Vlamingen hen toejuichten Om 2 1/2 ure moest de Geschiedkundig Stoet uitgaan. Ongelukkiglijk het goot water De feesten zijn uitgesteld. Honderd vijftig duizend menschen zijn teleurgesteld En de stoet die zoo prachtig, zoo over prachtig moest zijn. De uitgang van den historischen praalstoet is on wederroepelij k vastgesteld op Zondag aanstaande, 24 Augusti, om 2 1/2 ure. Mocht de zonne nen keer lachen De blauwe oolijkaards vau Yper zullen zeker algelijk schrijven in hunne gazetten De feesten van Kortrijk waren wat alle fees ten van katholieken zijn, zonder geestdrift en vier Weet gij waar er geessdrift was, onb scbrijvelijk Juiste zoovele als in een oude wijfs kerkgang In de liberale feeste van Juli laatstleden En deftig dat ze fluiten en beurelden En rechte dat ze... krom liepen En gilden, liberale gilden Diep m de 36 Leve de ware Vlamingen Leve de Katholieken Het derde tafereel was de Zege of de geestdrift in de stad van Yper, den avond van 11 Juli, als het eerste nieuws aankwam, van de overwinning te Kortrijk. Maar schoone, maar schoone zei iedereen. En het deed deugd van die joDge schoolknapen met zooveel overtuiging te zien spelen. De proficiat was verdiend, dien M. de Deken, op het einde der plechtigheid, toe- wenschte aan Meesters en aan leerlingen. Moge da St Michielsschool, zei M. de Deken, altijd meer en meer voortbloeien 't Is ook de vurige wensch van het Nieuwsblad van Yper. Te Kortrijk werden Zondag in de statie meer dan 42.000 kaartjes afgenomen. De Gilde van O. L. Vrouw van Thuyne was de eenigste Ypersche maatschappij, die in den volksoptocht meeging. 't Is Zondag root Festival te Veurne. Onze Koninklijke fanfare was er ingeschreven, maar moet naar Kortrijk deel gaan nemen aan den stoet. Sint Sebastiaan, die zegt dat zijn voorza ten aan den Guldensporenslag deel namen, en doet alleenlijk niet meê in de verheer lijking van die voorzaten Te Keulen is onze Koning zijn gouden uurwerk ontstolen; die dieven en sparen niemand. Er gaat eene baan voor wielrijders gemaakt worden van Rijsel naar Meenen, Gheluwe, Yper, Veurne, Oostende en Duinkerker. Tegen den zomer te naaste jare, moet zij gereed zijn. lu Vrank rijk is er voor een half jaar reeds 175 miilioen te kortDat zijn mij daar de bestierders De Burgemeester van Ant werpen en de Gouverneur van Brabant geven alle twee bun ontslag. De gouverneur is 84 jaar oud en geboortig van Rumbeke. Zijne ouders waren bakkers op Rumbeke plaatse. De katholieken gaan te Brussel een lokaal bouwen voor hunne versehillige werken 't zal 800.000 fr. kosten. Generaal Gronje, de oude Boer, die op Sinte Helena gevangen was, is terug naar Transvaal. Gisteren, Donderdag, is te Kortrijk, het nederlandsch taalkundig congres geopend. Generaals Botha, Dewet en Delarey zijn te Brussel. De hoppepluk zal te Poperinghe beginnen rond 8 September, 't Is drie weken later als gewoonte. Dinsdag laatst was 'i prijsdeeling in iiet katholiek volkshuis voor de kinders der kostelooze St Aloysiusscbool. De ouders van de leerlingen en de weldoeners van het vr.je katholiek onderwijs waren in groot getal opgekomen. Zaten al vooren de Zeer Eer- weerde Heer Deken, Mr de Burgemeester Colaert, vele Priesters van stad, enz. enz. De prijsdeeling was kort en goed. Het kluchtig stukje Oeie mijne ooren heeft den grootsten bijval genoten. Wat wierd er toch hertelijk gelachen Lie jonge spelers nebben waarlijk eere gehaald van hun werk. Woensdag wierd er voor een talrijken uitgelezen publiek, prijsdeeling gehouden voor de leerlingen der bloeiende St Michiels school. En welk eene prijsdeelingVan 'i begin tot het einde 't was een herdenken aan onze dappere voorouders van 1302. 1302 wierd ons in drie tafereclèu voorgesteld. Eerste tafereel, ten Strijde l speelde te Yper op de groote markt, daags voor den slag. Het was een levendig vertoog van den heldenmoed onzer voor ouders. Het tweede tafereel, de afbeelding van Hoop en Vrees onder de t'uuisgeblevene Yperlingen, den nuchtend zelve van den strijd. De vaste hope van te zegevieren gin gen zij putten in 't gebed. Eene protestantsche dame gebruikte alle middels om van hare meid, een katholiek meis je, eene protestante te maken. Over van ver driet, zei het braaf kind dikwijls zonder verre te peizen Moge madame sterven Jamaar Jaco, de papegaai, had die woorden opgeraapt, en ais madame in de keuken komt, roept hij haar tegenMoge madame stervenDie woorden sloegen deerlijk aan madams herte, en zij ging den heer Dominé erover spreken. Ik heb, zegt de Dominé, eenen papegaai die vele schoone schietgebedekes van buiten zegt, gij zult hem voor eenigen tijd in uwen keuken zetten, en in dit heiltg gezelschap zal uwe Jaco allichte die kwa spreuke vergelen hebben. Zoo gezeid, zoo gedaan. Nu zè als, na korten tijd, madam voor den eerste keer heure neuze in den keuken steekt, Jaco groet haar als naar gewoonte met deze woorden Moge madam sterven I Heer, verhoor ons gebed tiert de tweede, bij wijze van schietgebed. Mama, is mijn nieuw broerke uit den hemel gekomen Ja, Louitje. Mama, is broerke misschien op zijn voetjes gevallen Waarom, Louitje E wel, omdai zijn beentjes zoo krom zijn M. de baron O. de Negri, rechter te Yper, is benoemd tot rechter bij de recht bank te Brugge, ter vervanging van M. De Schieter de Lophem. M. J. Lagae, advocaat te Kortrijk, plaats vervangend rechter aldaar, is benoemd tol rechter bij de rechtbank van Yper. Eerw. Heer Wambeke, pastor te Aveca- pelle, is overleden in den ouderdom van 59 jaren. GHELUWE. Rijdt voorzichtig a. u. b. Zaterdag, 16 Oogst, rond 5 1/2 ure 's avonds, reed eene automobiel in volle vlucht de kalsij van Yper op. Aan de herherg Het gouden Hoofd ontmoette zij een koppel peerdeu die een groot voer strooi wegvoerden. De peerden verschooten en gingen op de vlucht, 't Was vervaarlijk om zien In een oogwenk was een der voorwielen af, en nog slierde de wagen in volie vlucht vooruit. Eene stake van den tram wierd in tweèn gekrakt, en't scheelde weinig of de peerdeleider die moedig de peerden trachtte te betoomen, wierd tegen de kastanje- hoornen verpletterd. Kan er daar niets aan gedaan zijn aan dat zot rijden i Peerden verschieten, loopen weg... en de automobiel is gaati speiten De heeren zouden moeten denken dat een boeversleven ook een menschenleven is! Ons dunkt dat men genoeg toegeeft aan die rijders, tot geheele kalsijden toe? Zouden wij van hen niet mogen verwachten dat zij wat gezapiger rollen ^Die heerén immers hebben al den tijd V V ft

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1902 | | pagina 2