D IT IS EN OMMELANDS, m ZONDAG 27 APHIL MAANDAG 28 ftPRIL PLAATSELIJK STAATKUNDIGE OISCHOüv/ Holland Zaterdag, 2d April 1902. 5 centimen 't blad. 37ste aar. Talmerk 1889 Kiezing van 25 Mei 1902 GHËLUVELT Meeting te Meeting te GHELÜWE Meeting te BECELARE Meeting te BOESINGHE Transvaal Spanje IN DE KAMERS 18 centiemen daags en 9 centiemen Eene ezeloore van 't Weeke blad ïn de Wacht Fiasco Uit Westnieuwkerke Algemeen Stemrecht Revolutie en Werkstaking Hoe zij 't Algemeen Stemrecht eerbiedigen Kortrijk. H. Haar Processie Dadizeele Te trekken bij den UitgeverTk 36, in de Boterstrate, te Y-per, en bij 's land boodschap wezen ofte posttegen 3 frank 's jaars. 't Nieuwsblad van Yper verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 f. 's jaars; 3 f. en den vrachtloon buiten Belgenland. Hel blad en is niet min teirekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. lies moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Boterstrate, Tk 36, te Yper. Echt en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijkniet kinderachtig Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal De bekendmakingen kosten 0,fr.l5 de reke binnen 't blad is 't 0,f.30 van 's Rechters wegen f. 1; overdruk, 5 fr. 't honderd. ledei boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken.* De Heeren van de Agence HAVAS.te Brussel, Tk 32,in de Magdalena- strate, en te Parijs, n° 8, Place de la Bourse, ontvangen bekendma kingen voor 't Nieuwsblad van Yper, van al die buiten Oost- Westvlaanderen wonen. Katholieke Kandidaten Senaat VERCRUYSSE GEORGES Plaatsvervanger VANDEN PEEREBOOM PAUL Kamer COLAERT RENÉ VAN MERRIS FÉLIX THEVELIN EMILE Plaatsvervangers THEVELIN EMILE FRAE1JS ERNEST BRUTSAERT CHARLES KATHOLIEKE BOND kwart voor ten elven in de Bewaarschool. 's Achternoens ten 3 1/2 ure in 't lokaal der Xaverianen 's Avonds ten zessen in de Bovenzaal van 't Stadhuis. ten 7 ure 's avonds in de Zwane, bij Mellon-Coppin, voor de Kiezers van ZCYÖSGHOTE en BOESINGBE. De hollanders zien met kommer de verschillige toestanden der ziekte hunner beminde Koningin. De typhus want 't is wel die vreese- lijke ziekte die Wilhelmina heeft aangetast, de typhus volgt zijnen natuurlijken gang, en tot 'iu toe kan niemand met eenige zekerheid er den uitslag van kennen. De besprekingen voor den vrede zijn gestaakt en de boeren-commau- danten zijn naar hunne legers weer gekeerd. Zullen de engelsche voorsteilen aanveerd of geweigerd worden Wie kan het zeggen Dat de engelschen den vrede verlangen en toegevingen zullen doen om hem te verkrijgen, dat is zeker. Het. spaanscbe volk maakt groote toebereidsels voor de eedaflegging van zijnen jongen Koning Alfons XIII. Kamer en Senaat hebben deze weke ver gaard en zich bezig gehouden met s lands zaken. Buiten dinsdag tijdens de bespreking over de onlusten van Leuven, is alles uitne mende kalm afgeloopen. De socialisten zijn gekoeld zonder blazen. Ze hebben in de fameuze algemeene werk staking hun laatste poêr verschoten, en ze zitten nu te koekeloeren op malkaar gelijk... een uil in een ankeigat De naaste weke zal ongetwijfeld de zittijd eindigen en de kiesstrijd voor goed aanvan Liberalen en Socialisten, die al te zami n voor de herziening der grondwet gestemd hebben, zullen den 25° Mei de gelegenheid vinden om te bewijzen dat meer dan de helft van 't land de herziening wil. De kiezers zullen kunnen vrij en vrank beslissen, als de grondwet moet herzien zijn of niet, en dit zonder oproer of werkstaking, alleenlijk met hun suimbi iefken. Een pensioen van 18 centimen daags? 't Is eene schande en eene spotternij Zoo riepen socios en liberalen wan'teer ons katholiek ministerie twaalf miljoen be schikte, om geheel België door, pensioenen van 65 frank aan den ouden werkman te kunnen geven. En ziet, pas eenige dagen geleden, wordt de algemeene werkstaking uitgeroepen. Jamaar geen werk, geen brood. Wie zal den werkman geld geven om brood te koopen Wij, zeggen de Soeios, wij zullen zor gen, en inschrijvihgslijsteu rondzenden. En de lijsten gaan rond. De schatrijke Janson geeft 500 frank. De miljonair Vandervelde en zijne vrouw geven er elk..50 De slimme duitsche socialisten zenden f0 duist mark, ot 12 duist 500 frank. Nog eenige andere sociale kopstukken jonnen een mager penningske. Hoeveel Mijnheer Nolf gaf, en weten wij nog niet. Maar in alle gevallen, als 't al bijeenge- scharteld is, heeft men bijna 30 duist frank. En daar men schikt dat er 300 duist werk stakers zuilen zijn, zoo vindt men dat er mogelijkheid is VAN EENEN GEHEELEN DAG HET WERK TE STAKEN, EN AAN IEDER WERKMAN 9 GEHEELE GENT1 MEN TE GEVEN!!! Aan eenen werkman 18 centimen daags geven, zoolang hij leeft, zonder dat hij daar voor iets moete doen dat vonden de volks vrienden belachelijk. Eenen werkman, zelve tegen zijn wille en dank, uit zijn werk trekken, in de zwarte armoede werpen, en dan hem voor eenen enkelen dag komen paaien met 9 centimen dat is sociale en liberale menschlievendheid NEGEN centimen 't is de prijs van een franschbroodje. ACHTTIEN centimen 't is de prijs van een franschbroodje met een stuk kaas. Men ziet dus dat die arme dutsen van werkstakers den kaas van hun broodje heb ben laten pakken Lachen a part, verdienen die sociale en liberale uitbuiters van 't volk iets anders dan de verachting van alle weldenkende lieden Wij lezen in 't Weeke blad Zitting van Zaterdag 12 April 1902. De vermeerdering van het getal leden der wetgevende Kamers wordt gestemd met 110 stemmen legen 7 klerikale orithoudin- gen. M. Nolf heeft er voor gestemd. Bemerkt die woorden tegen 7 klerikale onthoudingen, gevolgd van deze M. Nolf heeft er voor gestemd. Als men dit te gare legt, ziet men duide lijk dat Kareltjes blad aan die 7 hunne ont houding verwijt als voortkomende uit hunne klerikale gedachten. Maar, in dit geval hier, zijn er een en zes tig klerikalen die er voor gestemd hebben. Teilen deze dan met De waarheid is dat die zeven onthouders redens hadden die in 't geheele, noch van verre noch van bij, 't klerikalismus aan gaan. Het is dus eene dwaasheid van wege Weeke blad uit te komen met die kleri kale onthoudingen. Veronderstelt (hetgeen wel mogelijk is dat een liberaal van 't gedacht zij van de zeven omhouders. Die liberaal zou met veel meer recht aan M Nolf kunnen verwijten met de klerikalen gestemd te hebben. De vergadering van zondag werd voorge zelen door M. Iweins d'Eeckhoutte, eere voorzitter, en voorzitter van den Katholieken Bond. Spijts de feesten van Dadizeele, die veel Yperiingen hadden uitgelokt, was er veel volk in de zaal. Na de voorstelling der kandidaten, deed M. 1 weins d'Eeckhoutte het belang inzien der kiezing van 25 Mei, en cniek den lof der kandidaten, die, als iedereen zij l beste doet den 25 Mei zegepralend zullen uit de stera- busse komen. (Toejuichingen). MM. Va') Merris, Thevelin en Colaert ne men beurtelings bet woord om eenige punten van hun programma te bespreken. De heeren Van Merris en Tnevelin beh.in delen voornamelijk de kwestien vau 'i on derwijs en de openbare liefdadigheid. M. Thevelin heefi bestatigd dat M. Nolf altijd met de socialisten stemde. M. Golaert bespreekt de laatste gebeurte nissen. Radikaien en socialisten zijn verant woordelijk over het gestorte bloed. Te Yper is een verbond gesloten iusschen radikaien en socialisten. De kiezers zullen hunnen afkeer voor dat verbond te kennen geven, met den 25 Mei den 3" katholieken kandidaat te doen doorgaan. (Levendige toejuichingen) M de Voorzitter herinnert verder dal er den 11 Mei nog eene vergadering zal gebou den worden, ditmaal voor al de kiezers van stad. De vergadering wordt ten 10 ure geheven De liberale associatie heeft opnieuw een flimpe afgeloopenGelijk verleden jaar lad zij gevraagd dat Minister Baron Surmont de Volsberghe hier te Yper van de kiezerslijsten zou geschrapt zijn, en gelijk verleden jaar heeft het Beroepshof van Gent op 8° April, die aanvrage verworpen: Minister Baron Surmont blijft kiezer te Yper tot spijt van die 't benijdt Onze briefwisselaar uit Westnieuwkerke schrijft ons dat de liberale socialists meeting van zondag laatst een groote fiasco geweest is. Uitnemende weinig volk en vol strekt geene geestdrift. De liberalen zijn hier oprecht ontmoedigd ze strijden voor de eere maar zijn overtuigd op voorhand dat ze geklopt zijn en dat we den 25 Mei 3 katho lieke kamerheeren zullen hebben in plaatse van 1/S (twee en Nolf). Het is dus uitgespeeld, dat uitzinnig en bloedig kluchtspel door vereenigde liberalen en socialisten gespeeld, 't is te zeggen de strijd om het algemeen stemrecht te ver krijgen. Wij noemen dit een kluchtspel, zeker niet dat het kluchtig of geestig was, verre van daar maar omdat geheel die werking van den kant onzer vijanden, socialisten en libe ralen, niets anders was dan huichelarij en fopperij. Ji huiebelaais en Uppers zijn de socLlis ten, zij die de eenvoudige werklieden wijs maakten dat geheel die strijd moest dienen om bun lot te verbeteren. Z 'O verre ging bet, dat de arme mijnwer kers der Borinage overtuigd waren dat de verovering van 't Algemeen Stemrecht hun aanstonds ging geven De overname der mijnen door den Staat Het verbod aan de ploegbazen de werk lieden te berispen Een weekloon van vijftig franken aan alle werkers, ervaren of niet. Die schoone beloften hadden door de sociale leiders en opmakers zóó dikwijls e zóó druk gedaan geweest, dat bet nutteloos ware een Borijner te willen doen verstaan dat dit alles valsch is. Hadden de Hoofdmannen der socialiste tiet ware doel van hunne werking moeten bekennen Hadden zij tot de werkers moeten zeggen 't En is voor u niet, maar voor ons dat gij moet strijden wij zijn wel gerust in uw lot, maar wij zien in 't algemeen stemrecht een middel voor ons om g-oote mannen te worden en aan 't bestier te geraken Voorzeker en hadden de werklieden zio licht niet een spel begonnen waarvan zij d gebrokene potten betaald hebben in de plaa s van de opstokeis. Huichelaars en foppers ook zijn de libera len geweest in die zake. Door hun verbond met de socialisten, hebben zij aan vele goedzakkige lieden doen gelooveii dat de socialisten toch zulk geene slechte jongens waren. Hoe dikwijls en hebben Progrès en Weeke blad aan de katholieken niet ver weten de menschen den schrik in 't lijf te gen met de socialisten als oproennakers uit te geven Dit alles, zeid n zij, en v.as niet anders dau spoken tri ijdele hersenschimmen waar mede de katholieken de eenvoudige lieden willen bedreigen. Maar wanneer de oproer losbrak, wan neer de liberalen hunne vriendjes aan 't werk zagen in die schurkenbenden die roofden en plunderden en branden en moordden dan stonden zij verschrikt, en als van de hand Gods geslegen. Eenigen van hen, beschaamd over het verbond met eene partij die zulke geraeene kerels lelde, trokken hunne boontjes uit het spelzeldzamen hadden den moed die wan daden openbaarlijk af te keuren; en verre t meeste deel gebaarde hem doof en dood als ware er niets gebeurd. Van dit laatste getal is mijnheer Nolf, die tot nu toe geen woord gezeid heeft om die openbare ergernissen te schandvlekken. Gelukkiglijk dat ons katholiek staatsbe stier dóór was om met kalmte en krachtda digheid den oproer te keer te gaan. Het oproerig kluchtspel hebben wij zien spelen in drie bedrijven. Het eerste bedrijf mag men betitelen de Bedreiging. Bedreigingen in de Kamers, bedreigingen in dagbladeren, bedreigingen in meetingen. Indien 't Staatsbestier het Algemeen Stem recht niet en wilde geven, alles ging omver geworpen worden. En 't Staatsbestier, steunende op de orde ievende meerderheid des lands, weigerde aar en stellig het spel der oproermakers te spelen. Dan begon het Tweede bedrijfde Oproer. Droevige ge beurtenissen grepen plaats, die eene gevaar lijke weuding hadden kunnen nemen, ware niet dat ons katholiek Staatsbesiier wijze voorzorgen genomen had. En alzoo stootte de oproer tegen de ge- zamentlijice macnt van politie, gendarmen, burgerwacht en leger, die welhaast de orde wisten te handhaven. Nog een bedrijf bleef er over de alge meene werkstaking, die den vrijdag avond uitgeroepen, den volgenden maandag door de ontmoedigde leiders reeds ingetrokken wierd, al hadden zij bij dieren eede gezwo ren dat zij niet en gingen werken vooraleer hun recbt geworden was. er Neen, de vereenigde antiklerikalen en zijn maar flauw van afgekomen met hunnen reuzenstrijd voor 't Algemeen Stemrecht. De gebeurtenissen dezer laatste dagen en zijn niet gemaakt om hunne partij te verster ken integendeel. Het zou ons niet verwonderen moest van nu af het soeialismus in Belgie beginnen dalen. Altijd is het zeker dat, na de erge feiten dezer dagen, er in ons land niemand zal ge vonden worden die, orde en vrijheid en vre de begeer end, gemeens zal willen hebben met eene partij die zulke onnamelijke booswich ten in heure rangen telt. Wij verhopen dat die gebeurtenissen hoe droevig ook, de voorbode zullen zijn van de vreedzame doch krachtdadige wraak welke kiezerkorps zal nemen op 25" Mei aan staande. Iedereen kent ciloyen Terwagne, bijge naamd de wilde os der Polders. Hevige voorstaander van 't Algemeen Stemrecht, is hij bereid met de vuisten te werken tegen al wie van zijn gedacht niet en Dat die overtuiging ligt in het diepste van zijn herte, zal het volgende feit bewijzen. Daar was te Antwerpen groote vergade ring der socialen voor 't uitsteken van de kandidaten der aanstaande kiezing. De poll moeste beslissen de poll, 't is te zeggen de eenvoudige toepassing van 't Al gemeen Stemrecht in de kiesvergadering onder mannen van dezelfde politieke mee- ning. Welnu de poll, het Algemeen Stemrecht, besliste dat ciloyen Terwagne geen kandidaat meer was, en vervangen wierd door eenen citoyen Goetschalck. Natuurlijk dat citoyen Terwagne die be slissing aanveerdt door het Algemeen Stem recht uitgesproken Niet te doen Citoyen Terwagne briescbt gelijk een be zetene tegen die uitsprake van 't Algemeen Stemrecht, en hij weigert die uitsprake te aanveerden. Citoyen Terwagne immers slacht van al de sociale kopstukken zij willen het Alge meen Stemrecht voor zooveel het hun voor- deelig kan zijn. Anders... zijn zij er tegen. Is 't klaar genoeg Den 11" Mei, zondag voor Sinschen, ten 3 1/2 doet de H. Haar Processie haren jaar- lijkschen Ommegang ie Kortrijk. Vernieuwing in verschillige verbeeldingen wordt er bereid. Daarbij, een nieuwe groep met 96 deelnemende personen, vertoont de indrukwekkende tafereelen van den Kruis weg. Ten slotte wordt op de markt, vóór den laatsten zegen, een prachtige kerkzang uitgevoerd, waar niet min als 500 stemmen samen komen, begeleid door twee fanfaren. Bijzondere treins en trams in alle richtin gen. De krooning van het mirakuleus beeld van O. L. Vrouw, had zondag machtig vele volk naar de beroemde beêvaartplaatse doen toe- stroomen. Trains, treins, rijtuigen van allen aard, 't was alles opgepropt, zonder nog te reke nen dat duizenden en duizenden per velo of te voeteer naartoe getrokken waren. De plechtige en prachtige stoet van 's na middags was wpperbest. Godsdienstige en ÜT 7SBLAD VAN YPER v is.

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1902 | | pagina 1