D T IS EN OMMELANDS, r B li Up Zaterdag, 22en November 1902. 5 centimen 'I biad 37ste jaar. Talmerk 1919 Leve Z. Al. de Koning Aanslag op het leven des Konings li n 'tl! H j Te trekken bij den UitgeverTk 36, in de Boterstrate, te Yper, en bij 's land boodschap toe zen ofte poit, te jen 3 frank, 's jaars. 't Nieuwsblad van Yper verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 f. 's jaars; 3 f. en den vrachtloon huiten Belgenland. Het Mad en is niet min teirekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. l'es moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Boterstrate, Tk 16, te Yper. Echt en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijkniet kinderachtig Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal De bekendmakingen kosten 0,fr.l5 de reke binnen 't blad is 't 0,f.30 van 's Rechters wegen f. 1; overdruk, 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de Agence HAVAS.te Brussel, Tk.32,in de Magdalena- strate, en te Parijs, n° 8, Place de la Bourse, ontvangen bekendma kingen voor 't Nieuwsblad van Yper, vanj al die buiten Oost- <k Westvlaanderen wonen. li jiu^ü luümsiu iiSi i JlülÜ^Ülillllll^llïï^v- ra Z. M. LEOPOLD II Naar eene onlangs getrokken lichtpr-nt ^iiHïïi^iïïiiiirii^ififiiii^iiii'iiïïi^iifiiiii^ifii^iïïi do diepste Met do diepste verontweerdidng hebben wij vernomen dat, zaterdag laatst, een laffe aansla* werd -epleegd op het leven des Konings. Zulke aanslagen tegen vorstelijke personen of regeeringsboofden hebben Wij in Europa, sinds eenigo jaren, meermaals weten gebeuren. E'-n kei zer van Rusland, eene keizerin van Oostenrijk, een koning van Italië en zelfs een president der Fransche repu bliek vielen als slachtoffers van anar chistische moordenaars anderen zooals de prins van Wallis, thans ko ning van Engeland, kwamen er ongedeerd van af. Tot nu toe waren de Koning en de uit ganscher herte, dat Leopold II eu koninklijke familie van Belgenland zijne opvolgers, door hun wijs beslier, van dergelijke snoode aanslagen be- België tot den hoogsten trap van zede vrijd geblevende vaderlandsche eer- j lijken en stoffelijken vooruitgang eu bied en genegenhei 1, welke de bel- j vrede mogen brengen. ze beramen en uitvoeren, ineer nog gericht zijn tegen het wettelijk gezas en ;e instellingen waarop het berust, dan tegen de personen die ze verlegen woordigen en dat dez laatsten, bijge volg, enkel gebaat en door geweteu- looze kerels naar t leven gestaan wor den, om lat z j de hoogste uitdrukking zijn van gezag, orde, wettelijkheid, va derland en beschaafde samenleving. Verheugen wij ons dus, als goed' vaderlanders, dat de goddelijke Voor zienigheid Z.M. den Koning beschermd heelt tegen het gevaar dat hem be dreigde; scharen wij ons steeds dichter rond den troon, die het zinnebeeld is van onze vrije, volksgezinde en vader landsche instellingenen wenschcn wij, gische bevolking baar vorstenhuis toedraagt, scheen als eene on verbreek - bare vesting, die zijne leden tegen alle persoonlijk gevaar beschermde. Zaterdag echier beeft, te Brussel ook, een van die aanslagen plaats ge- Leve de Koning Leve de koninklijke familie F. V. G. had, waarvan de dader, een Italiaan- Lijkdienst ter nagedachtenis sebe anarchist, den Koning tot, mik- 1 - - punt en tot slachtoffer had gekozen. Gemkkiglijk heeft hij zijn plan zoo onbehendig uitgevoerd, dat niet alleen Z. M. gren het minste gevaar heeft geloopen, maar dat zelfs niemand, wie het ook zij, geraakt werd door den kogel,die voor den vorst was bestemd. Deze misdaad, juist gepleegd op den naamdag des Konings, heeft niet enkel in de hoofdstad, maar he* gansehe land door, groote opschudding en ont roering verwekt. Wat ons betreft, katholieken, die de der twee koninginnen Zaterdag laatst, 15 November, was hel de feestdag des Konings. In plaits van het gewoonlijk Te Deum», wierd er, te dier gelegenheid, in de hoofdkerk te Brussel, een plechtige lijkdienst gezongen, ter nage dachtenis van HH. MM. wijlen tie Konin ginnen Louise-Maria en Maria-Hendrica. Geheel de koninklijke familie woonde den lijkdienst bij. Al de heeren van 't Hof, de atgeveei'digden van Senaat en Kamer enz waren er tegenwoordig. De toeloop van volk, groot en klein, was ongehoord. Ten 12 ure werden de laatste gebeden aan de praalbaar gezongen en, tien minuten overgroote meerderheid der bevolking jater) |jep de roerende plechtigheid ten uitmaken, wij moeten, na ons afgrij zen voor die euveldaad te kennen ge geven te hebben, den Hemel danken omdat zij geen noodlottige gevolgen gehad heeftWtj moeten God danken omdat zij door geenen landgenoot maar door eenen vreemdeling werd gepleegd en ons troosten met de ge- dacbie dat de Belgische grond, neen, niet geschikt is voor het kweeken van dergelijke wangedrochten. Wij zullen ons des te meer verheu gen over die afwending van een drei nend gevaar, daar wij weten dat die einde. De Koning en de Koninklijke familie ver lieten de kerk. Drie hofkoetsen stonden gereed. De Koning klom in de eerste, met den graaf van Vlaanderen en Prins Albrecht. In de tweede, de prinsessen. In de derde, de Hoogweerdigbeidsbekleeders van het Hof. Eenige oogenblikken later reden de drie nofkoeisen met het eeregeleide gidsen in vollen galop langs den Treurenberg naai het paleis terug. De moordpoging Toen de stoet aan den hoek van de Ko aanslagen, in de plannen van hen die J ningstraat en Warandegang, rechtover het Park, gekomen was, waar zich eene groote menigte op de gaanpaden verdrong, kwam plotseling een kerel uit den eersten rang nieuwgierigen, deed een paar stappen in de richting van de laatste koets, haalde een revolver te voorschijn en loste twee revol verschoten. Men hoorde het gerinkel van glasscherven die op den grond vallen, en uien Kon bemerken dal de ruit der derde noGoeis verbrijzeld was. Was er iemand getroffen De woede des volks De aanhouding Men oordeele over de ontroering die zich van het volk meester maakte, doch deze ontroering maakte bliksemsnel plaats voor eene zoo gewettigde als groote verontweer diging. De ellendeling, die geschoten had, werd door het volk vastgegrepen, ontwapen i en net stokken en vuisten geslagen. Policie- agenlen in burgerkleeding, die tusschen kwamen om den kerel uit de handen te halen en aan te houden, werden een oogenblik aanzien voor makkers van den dader, en kregen hun deel van de slagen. De vergissing werd spoedig bemerkt. De menigte jouwde den schurk, die door de policie in hechtenis genomen werd, duchtig uit; men hoorde roepen: Ter dood! Slaat nern dood En nog steeds vielen siokken e.< vuisten op den ellendeling, die, slechts met de grootste moeite, door talrijke agenten, middelerwijl langs alle kanten tuegeloopen. ui de Banque Auxiliaire gesleept aon wor den. Een eiodelooze, geestdriftige kreet van Leve de Koning steeg uit de menigte op, en luidop hoorde men roepen uit de volksklas en den wensch uitdrukken, den moordeuaai voor lien minuten cader de handen te mogen (lebben. De verontweerdiging over den laf' ten aanslag was algemeen. Yoorloopig onderzoek Eene afdeeling gendarmen te peerd kwam ui volle vaurt afgereden om een deel der Koningstraat te ontiuimen. Het gewoel in gemelde straat was een oogenblik onbeschrij teiijk. Eenige minuten later hield een huur rijtuig voor de Banque Auxiliaire stil. De nestuurder dezer Bank stelde beieidwillig eene zaal ter beschikking van de policie laar werd de aangehoudene, die er 45 tot 50 jaar uitzag en gekleed was als een wer* man op zijn zondags, onderzocht. De kerel /vas doodsbleek en beefde geweldig met verdwaasde blikken zag hij rond. De enkele woorden, die men hem hoorde uitspreken, deden vermoeden dat hij een vreemdeling en meer bepaaldelijk een ita liaan is.In zijn bezit vond men een bankbiljet van 20 fr., papieren, een neusnijper, eene sigarenbuis en een zakdoek. INaar het commissariaat Ten 12 1/2 ure werd de dader stevig geboeid, door de policie in de huurkoets geleid. Uit de menigte steeg er opnieuw een gejouw, gemengd met doodsbedreigingen op, terwijl men ook onophoudend Leve de Koning hoorde roepen. Het rijtuig, om ringd van tien gendarmen te peerd, reed in volle vaart naar het kommissanaat der I!t0 afdeeiing, Regenciesiraat.De gendarmen moesten met den sabel zwaaien om door de menigte te kunnen geraken.Zeker is het dat, ware de schurk in handen van het volk ge vallen, hij er niet levend zou uitgekomen zijn. Ondervraging In het policiebureel der Regenciestraat, waar hij naartoe was gebracht, heeft hij ge zegd dat hij zekere Rubini is, geboren te Btnardo, bij Napels, in 1859. Hij is dus 43 jaar oud. Hij beweert dat bij als spioen in dienst geweest is te Londen voor rekening van hei Italiaanseh gouvernement. Dat is echter sterk te betwijfelen; gouver nementen kiezen geene anarchisten voor nunne agenten. Hij zou over veertien dagen naar Brussel gekomen zijn om den Koning der Belgen te dooden. Hij had eerst getracht te schieten in de kerk, maar de koning was te gued omringd en hij heeft het niet gewaagd. Hoe Rubini gemist heeft Daar de koningsmoorder in de kerk achteruit gestooten werd, heeft hij niet iunnen 2Üen uit welk rijtuig de koning stapte, eu daarmede heeft hij moeten schieten op goed valle 't uit. Daar Robini een vreemdeling is, kent hij net koniuklijk rijtuig niet dat nochtans zeei merkbare kenteekens draagt. De kerel dacht dat de koning in de laatste hofkoets zatzooals men weet, had de grijze vorst met zijn broeder, den graaf van Vlaan deren, en zijn neef, prins Albert, plaats ?°nomen, v Igr^s hQt gebruik, in de eerste koets. Wanneer de Koning zich naar de St Gudu takerk begaf, zat hij in de derde koets,maar hij den terugkeer hevond hij zich in de eerste en aan die bijzonderheid is het te danken dai de anarchist op hem niet heeft geschoten. In de koets waarop de dader geschoten heeft, bevond zich, onder andere, M. graat d'Oultremont, groot maarschalk van 't Hof De kogel vloog den graaf rakelings ondei de km door Niemand werd gelukkiglijk ge treffen. In het zelfde rijtuig bevonden zien eveneens generaal Strauch en graat d'Assctie, groot-ceremoniemeester van het Hof. Een der ruiten van de koets werd door den kogel verbrijzeld. Men heeft den kogel tus schen de bekleeding van de koets terugge vonden. Het wanen der misdaad De revolver waarmede Rubini geschoten heeft en welke in het gedrang verloren was, is teruggevonden en naar het policiebureel gebracht. Het is een revolver bull-dog, van Engelsch fsbrikaat. Ik heb het wapen te Londen gekocht, zegt Rubini, om hier den koning of den prins te komen dooden. Nog de ondervraging Rubini heeft rechtuit verklaard dat hij een strijdend anarchist is en opzettelijk naar België is gekomen om den Koning te doo den. Het spijt hem, zegt hij, niet gelukt te zijn. Sedert zijne aankomst te Brussel, ging hij dagelijks naar de statiën om te zien of de Koning niet afstapte. Rubini heeft met veel overvloed van woor den den lot gemaakt van de koningsmoor- ders Gaserio, Bresci, Gzolgosz, Luccheni en Angiolillo. Nadere bijzonderheden van Rubini De naam des daders van den aanslag op den koning is eigenlijk Genuaro (Januari) Ruoino, alias Rubini, geboren te Bmionto, Aoninkrijk Napels, op 23 November 4859. Hij heeft het uiterlijk niet van een moor denaar. Hij is een klein ineengedrongen kerel, die eetder een lastig innerlijk heeft. Hij is kaalhoofdig, draagt een dikken afhan genden Knevel en heeft eene dubbele kin. De neus, zeer dik, gaat bijna rechtaf; de donkere blik is hard, maar doordringend soms schittert dit oog onder de dikke wertk- brauweu.Het overige van het gelaat is zacht en glimlachend. Rubini lacht soms zonder ophouden. Hij jokte met de magistraten, die hem onder vroegen, jokte met de bijzondere agenten die hem in hel kommissanaat onderzochten. En toen de agenten, na zijne kleedeten te hebben doorzocht, de meening uitdrukten dat hij ergens wel iets zou kunnen verborgen nebben, trok de Italiaan al schaterlachend zijn wit hemd open en toonde zijne borst. Het voorgaande van den anarchist Tijdens eene kortstondige afwezigheid van het parket, werd, in het komissariaai aan Robini een ontbijt opgediend dat hij met veel eetlust verorberde.Middelerwijl vertelde nij eenige voorvallen uit zijn voorgaande icven. Hij zegde dat hij anarchist werd in het regiment. Hij diende als sergeant-majoor bij het 50e linie, in garnizoen te Fiorencië, en bevond zich op het punt te worden in vrijheid gesteld, toen hij zekeren dag, verontwaardigd over wat er rond hetn gebeurde, aan een socialistenblad der stad, een artikel zond tegen zijnen generaal. Het artikel verscheen. Rubini werd ver volgd en tot 5 jaar opsluiting veroordeeld door den krijgsraad. Toen hij liet gevang verliet, werd hij socialist. Hij verkocht de kleine eigendommen die hij bezat en deelde het geld uit aan boeren der omstreken van Napels. Toen hij niets meer had, verliet hij zijn land en begon te reizen. Hier en daar werd hij boekhouder om in zijn onderhoud te voorzien. Over 7 jaar ontscheepte hij te Londen en vestigde er zich.Na eenigen tijd trouwde hij, hij kreeg een kind, nu 4 jaar oud. Hij woon de te Londen met zijne familie en de zuster zijnrr vrouw. Hij kwam er in betrekking met de Londensche anarchisten, die hem weldra in hunnen kring opnamen. Hij was nog lid van dien kring toen hier in België in April de onlusteD losbraken. Hij zond alhier geld henen om de werksta kers te steunen, maar was razend kwaad toen de socialistische leiders bevolen het werk te hernemen. Eenige weken nadien werd Rubini uit den narchistischen bond te Londen verbannen, daar men beweerde dat hij een mouchard was. Toen zwoer hij dat zijne daden de be schuldiging, tegen hem ingebracht, zouden logenstraffen. Hij koesterde nog slechts een droom eenen koning te dooden. Leopold II vooral, daar men over hem veel sprak in de Engelsche bladen. Hij kwam daarom te Brussel aan op 28 O&tober. Sinds dien dag was hij zonder geld *n leefde van aalmoezen. Hij kreeg onlangs 5 fr. in het Italiaanseh konsulaat. Dan ver kocht hij nu en dan kledingstukken hera den, schoenen, scheermes, enz. Steeds koesterde hij zijnen droom een koning dooden. In het gevang Daar men vreest dat Rubini zich in het gevang zou kunnen zelfmoorden, zal hij het voorwerp zijn eener bijzondere bewaking. Geene medeplichtigen Het is nu bewezen dat Rubini te Brussel met niemand in betrekking stond. De Koning Het is de baron Goffinet die den koning alle mogelijke uitleggingen heeft gegeven over den aanslag. De Koning heeft naar de namen doen vragen van degenen, die tot de aanhouding bijgedragen hebben. De Koning scheen niet ontroerd. Hij heeft genoenmaald en is dan per automobiel naar de Luxemburg-statie gereden, waar hij den trein heeft genomen naar Groenendaal, zooals vooraf geschikt was geweest. Tijdens heel de wandeling, maakte de Koning niet de minste zinspeling op de ge- ueurtenis van den middag. Om 5 uur kwam Z. M. in het kasteel te Laken aan. Verklaring van graaf d'Oultremont Graat d'Oultremont was in het 3de rijtuig van 't Hof met generaal S^raueh aan hel spreien, toen plotselings de rechter ruil van het rijtig in siuküen vloog. Graaf d'Oultremont ontving eenige glas scherven in t gelaat,doch werd niet gewond. De ru'iten van de galarijtuigen zijn van zeer dik glas en geslepen. Bij het aflaten van het raam, om te zieii wat er gebeurde, werd de ruit gaoseh verbrijzeld. De kogel werd in de houten omlijsting van het raam gevonden. Graat d'Oultremont verklaarde niet de minste ontroering te hebben beleefd. Eerst dactu hij dat men met steenen wierp naar de galat ij tuigen. Hij is zelfs tevreden dat de d - der op hem geschoten heeft, want hadde hij het tweede rijtuig gekozen, daar kon hij princes Clementina, princes Elisabeth en de gravin van Vlaanderen hebben getroffen. Prins Albracht Prins Albrecht, die met den Koning en den graaf van Vlaanderen in 't eerste rijtuig zat, had de losbranding gehoord en meende vooreerst dat geschoten werd op het tweede rijtuig waarin zijne gade zich bevond. In het paleis gekomen was hij gelukkig te zien dat allen ongedeerd waren gebleven. Gelukwenschen Toen de koning in het paleis terug kwam, werd hij door de prinsen en prinsessen, alsook door de hooge personnagiëu van het Hof, geluk gewenscht over de mislukking van den aanslag. Van zijnen kant heeft de Koning eraan gehouden graaf d'Oultremont geluk te wen- schen, die aan den dood ontsnapt is door een louter toeval. Talrijke voorname personen, onder andere, de leden van het diplomatiek korps, hebben zich naar het paleis begeven om Zijne Majesteit geluk te wenschen. Eene verklaring van Rubini Rubini heeft zondag aan eenen zijner bewakers verklaard Het was Koning Leopold niet dien ik het inzicht had te treffen, zeide hij, o neen! Te Londen, zeide hij, wilde ik Koning Edward VII dooden. Het is het volk van Londen dat mij belet heeft zulks te doen. Dat volk is zoo beest.dat het mij zou dood geslagen hebben, indien ik hunnen Koning had moeten dooden. Ik heb het niet durven doen. Mijn droom was den koning van Italië te dooden. Zijn vader is vermoord. Hij zal hetzelfde lot ondergaan. Doch ik had geen geld om naar Italië te gaan. Daarom had ik besloten dezen koningte treffen. li HH T'! 1 II II fitst SP III: lp! kd EP li B H I NIEUWSBLAD VA m 1... hnn rlin M. i:J Mt,; 4': I tl' "0 vi! In HI HM i 11 iji V 1

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1902 | | pagina 1