DIT IS EN OMMELANDS, Op Zaterdag, 6en December 1902. 5 centimen 't blad. 37sw jaar. Talmerk 1921 Koninklijke Fanfare Willen is Kannen Bewindschappelijk Nieuw3 Engeland Frankrijk Duitschland Amerika De aartsvader van 't liberalismus Alfred De Musét Stad Yper. Gemeenteraad De Kamer Er wierd geen een gevonden! <ma Te trekken bij den UitgeverTh 36, in de Boterstrate, te Yper, en bij land boodschap we sen ofte post, tegen 3 frank 's jaars. 't Nieuwsblad van Yper verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 f. 's jaars; 3 f. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad en is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. /.lies moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Boterstrate, Tk £6, te Yper. Echt en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijkniet kinderachtig Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal De bekendmakingen kosten 0,fr.l5 de reke binnen 't blad is 't 0,f.30 van 's Rechters wegen f. toverdruk, 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de Agence HAVAS.te Brussel, Tk 32,in de Magdaiena- strate, en te Parijs, n° 8, Place de la Bourse, ontvangen bekendma kingen voor 't Nieuwsblad van Yper, vani al die buiten Oost- "Westvlaanderen wonen. Nieuwe inteekenaars op 't Nieuwsblad voor 1903 rijgen de gazette voor nieten van nu tot Nieuwjaar. Zaterdag 13" December, avondfeest soirée-tabagiemet medewerking van de heeren Maifait van Brugge en Mariën van Mechelen. Zondag 21 December, zal Willen is Kunnende tweede winterfeeste geven in 't Volkshuis. Breidel en De Coninck historisch drama in 4 bedrijven, Drie koppen voor één beul blijspel. Vieze weren Minister Chamberlain is eene vieze k wan te. Hij is nu naar Zuid-Afrika vertrokken, zoo gezeid om met eigen oogen te kunnen waarnemen hoe de zaken daar staan en er orde in te brengen. Vooraleer te vertrekken heeft hij de boerengeneraals geroepen en hun ge zeid dat hunne schoolreis rond de wereld hem in 't geheel niet aanstond, daarbij dat zij te kiezen hadden tus- schen deze twee dingen ofwel aan stonds die reize staken, ofwel nooit meer in Zuid-Afrika terugkeeren. Daar zie, nadat de schamele Boeren van allés door de Engelschen beroofd zijn, is het hun zelfs niet toegelaten de liefdadigheid der wereld in te roepen. Wat nog leelijker is, 't is dat Cham berlain eenen brief geschreven beeft aan generaal Botha,waarin hij de vol gende groffe verdachtmaking zoekt te werpen op President Kruger. Zekere personen, in Europa ver blijvende, zoo schrijft hij, moeten groote sommen geld in handen heb ben, weike, tijdens den oorlog, van uit Transvaal naar Europa werden gezonden of gebracht. Ik noodig u uit tezamen met mij die personen op te zoeken, ten einde hun rekenschap te doen geven over die gelden, die zij ten onrechte in hun bezit houden. Generaal Botha heeft op dat schrij ven geantwoord dat hij zulke personen hoegenaamd niet kent en dat hij vol strekt niets weet van somman die vóór of tijdens den oorlog naar Europa ver zonden werden. De beschuldiging tegen Kruger had hij reeds ten anderen met verontweer- diging gelogenstraft, daarbij voegende dat verre van geld medegenomen te hebben, president Kruger integen deel den helft van zijne fortuin ten beste gegeven had om de kosten van den oorlog te dekken. Ander nieuws over Zuid-Afrika, is dat de toestand van beleg in Trans vaal nu toch eindelijk opgeheven is. Dat zal evenwel al niet veel verbete ring te wege brengen. Het eenigste verschil't is dat al de zoogezeide mis daden of overtredingen die gepleegd wierden gedurende of om reden van den oorlog, van nu voort, in plaats van door de krijgsraden, door de bur gerlijke rechtbanken zuilen gevonmsd worden. Arme Boeren Nog twee krijgstochten De engelschen hebben nog twee oor logen op den nek een m Somahland lanes de oostkust van Afrika, en een in Iu.iiën tegen de Waziris. 't Gaat alzoo als men overal baas wk spelen. Onderhandelingen met 1. H. den Paus Frankrijk heeft het protectoraa van 't Oosten. Dat wil zeggen dat rankrijk van 's Pauzen wege belast is met de christenen te beschermen in Azia. Jamaar met al die oolijke toeren van Baas Combes, wordt Frankrijk ïoe langer hoe meer onweerdig van die edele zending. Aan den Patriole wordt uit Bome geschreven dat er nopens het protec- oraat langdurige onderhandelingen zijn gevoerd tusschen het Vatikaan en iet Fransch ministerie van buiten- audsche zaken. Moest Z.H.de Paus zijn vertrouwen aan Frankrijk onttrekken geheel de ransche invloed in 't Oosten ware om zeepe. Dat deFranschen maar opletten. De wind van achter De Liberie van Parijs beweert dat e aartsschelm Combes van zin is zijn ontslag te nemen zoodra de Kamers zullen bijeenkomen in Januari. Combes zou vervangen zijn door louvier die een gezapiger ministerie aan 't bewind zou brengen. We zullen zien als 't waar is. De Fransche Kamer Zijn me dat drollige gasten ginder Ze hebben nu een voorstel neerge- egd, volgens hetwelk eene patente zou geheven worden op het dagloon er vreemde (dus der Belgische) werk- ieden. Eene schoone belasting voorwaar. Iedereen weet dat de Franschen danig vele arms te kort hebben om lunne landerijen en akkers te bewer ken, dat ze jaarlijks de hulpe moeten inroepen van duizenden en duizenden Vlaamsche veldarbeiders. Kwamen de Vlamingen hun werk niet doen, hun oogst zou vorten op het land. En daar ?i, ze gaan nu eene belasting leggen op dezen die zij niet missen kunnen. Vindt men toch aardige menseheu in de wereld De financiën 't Schijnt dat de geldelijke toestand in Duitschland nog al wat te wenschen overlaat. De begrooting die binnen eenige mgen moest neergelegd worden .draagt een tekort van 150 miljoen mark (een mark is 1 fr. 25). 't Kan nog al gaan. Het landsbeheer zal voorstellen lit tekort te dekken door eene vermeer dering van rechten op het bier en den tabak, de twee grcote liefhebberijen er Duilschers. Of het gaat opsprake lijden moedig Germanje 1 De toltarieven 't Is sedert een tijd groote twist en kweste in de Duitsche Kamer wegens de douanen- of toltarieven. De socialisten noen niets anders als stokken in de wielen steken en be .emmeren op de ongeschofste wijze alle ernstige bespreking. Het katholiek centrum, dat eigen lijk niet ingenomen was met het voorstel der Regeering, heeft nu ver klaard dat,om een einde te stellen aan de schandige houding der socialisten, het de voorgestelde wet zal stemmen, op voorwaarde dat zekere rechten van 25 ten honderd verminderd worden. Daarmee is de Regeering weerom boven water. De Jezuieten in Duitschland Het Pruisische landsbeheer heeft aan het katholiek centrum beloofd, in den tegenwoordigen zittijd het wets ontwerp neêr te leggen waa-bij de Jezuieten zouden mogen terugkeeren in Pruisen. Als 't maar waar is, want 't is de eerste keer niet dat men zulks belooft over den Rhijn De landengte van Panama Tusschen Noord- en Zuid-Amerika igt eene smalle striepe gronds de andengte van Panama, die bespoeld is Westwaarts door den Grooten Oceaan, 'ostwaarts door den Atlantisschen Oceaan. Sedert lang is er sprake van de twee oceanen ofte groofzeeën door een machtige breede vaart te verbin- n. 'tZou nu toch eindelijk ten u t- voer kunnen gebracht worden. Ja maar de Vereenigde Staten van 't Noorden en Colombië van 't Zuiden iggen geweldig in stokke wegens die vaart. De Vereenigde Staten hebben troepen afgezonden, Colomb:ë is daar tegen in verzet gekomen, de Staten lebben hu ine troepen teruggetrok ken, Colombië heeft geld geëischt... sortom eeu geschil. Wanneer zal het effen gerakeu en hoe Cuba Ge weet dat wonderschoon eiland, wegens hetwelk de Vereenigde Staten van Amerika oorlog voerden tegen Spanje. De Spanjaards wierden weg geborsteld en Cuba was verlost,zeiden ze, van despaansche dwingelandij. Ewel wilt ge hooren wat aardig nieuws er nu komt van ginder 't Schijnt dat geheel Havana, de hoofdstad, in rep en in roere staat en 'at de beweging niets anders is als eene betooging... fegen Amerika. Ge urig schreeuwt men in de straten van: Weg met de Amerikaanders! Ziedaar hoe dat het gaat... Ge smijt een puid weg en ge krijgt eene pad de in de plaatse. Slaapt gij tevreden, Voltaire? en zweeft uw afschuwelijke glimlach nog op uwe ontvleesde beenderen Voltaire De liberalen zijn fier over hunnen aartsva der. Hij was slim, maar hij was ook boos. lij heeft lessen gegeven, maar die nergens geene verbeteringen hebben aangebracht, in tegendeel heeft hij onzeggelijkveel menschen bestolen en ongelukkig gemaakt met hun het geloof te ontrooven Ik wil u hier eenige staalkens aanhalen der handelwijs van Voltairede lezer zal oordeelen of de liberalen er bij winnen, met de voet stappen van zoo eenen aartsvader te bewan delen. Voltaire huilde tegen de Infüme de Afschuwelijke! Dat was tegen het cbri stendom, maar in zijne briefwisseling met zijne vrienden, zegde hij het volgende van de werkende klas Wij hebben te doen met een groot deel deugenieten, die weinig hebben nagedacht, met een deel klein volk, met ruwaars, dron kaards endieven. Preekt gij lieden hun, alsgij wilt, dat er geene hel is en dat de ziel sterfe lijk is, ik voor mij. zal hun in de ooren tieren dat zij zullen verdoemd zijn, indien zij mij be stelen! Bewijs van rechtschapenheid. Het geliefkoosde werk van den aartsvader van 't liberalismus was de vernieling der christelijke leering,Hij schreef nog sprak van niets anders, dan van écrasez l'inf&me «Te midden vanaluwe vroolijkheid, tracht altijd de Afschuwelijke te verpletteren Onze bijzonderste bezigheid, moet bestaan in het bevechten van het wanschepsel ik vraag maar 5 of 6 goede woorden per dag dat is genoeg het zal er niet meer van op staan. De eerste plicht is van de Infóme te verdelgen. Wat doet gij voor 't oogenblik? Werkt gij aan meetkunde, aan geschie denis, aan letterkunde Wat gij ook doet verpletter de Infame «Wakker al mijne broeders aan, om de Infüme te vervolgen, met de stem, met de pen, zonder eene poos te rusten Vervolg de Infame ik wil geen ver bond met haar aangaan! Ik ben bezitter van zeventig jaar ik wensch nog eenige jaren te leven om de In fame te belpen vernietigen Zal ik sterven zonder de laatste slagen gezien te hebben, toegebracht aan hel afschu welijk monster, dat verpesten dat doodigt Écrasons l'lnfame Dat is getrokken uit de brieven van Voltaire aan d'Alembert, aan Damileville en anderen 't Liberalismus De raad van Voltaire is stiptelijk gevolgd door de liberale drukpers. Op alle wijzen tracht zijden godsdienst te bespotten, op alle wijzen trachtzij de waarheden van het geloof te loochenen, en 't eenige doel is altijd de christelijke leering uit de herten der men schen te rukken. De kleine liberale gazetten, die voortdoen methetgeen zij uit de grootere moeten rapen, zijn dikwijls nog de ergste en 't is bij voor keur het goddeloosste dat zij uitpluizen. Zoo ziet men gemeenlijk, in die verpestendeblad- jes, niets anders dan aanvallen tegen den Hemel, tegen de onsterfelijkheid der ziel, tegen 0. Lr. Vrouw, tegen de Biecht,tegen al hetgeen de brave lieden meest beminnen en eerbiedigen. Hunne leus is ook écrasons l'infame. Maar och Heere, wat zijn die verkrenkte dwergtj^s tegenover het reuzenwerk der Hei lige Kerk Als nietige aardwormen zullen zij verdwijnen, en spijts al hunnen vuigen lastei zal de Kerk altijd even helder blijven over leven Eerbied voor 't volk. Nooit heeft een mensch meer misprijzen getoond voor 't volk, dan de liberalen hun aartsvader. Terwijl hij te Ferney verbleef, deed hij in 't park van zijn kasteel een kerkje oprichten uoven welks deur er gebeiteld stond Deo erexil Voltaire, (Voltaire heeft dat voor God gebouwd,) en bij schreef aan Ma lame D'Ar- genlal, den 14 Januari 1761 Ik ben ze ven en zestig jaar oud ik ga naar de mis van mijne parochie ik sticht mijn volk, ik bouw eene Kerk, ik ga er te communie, en ik zal mij doen begraven, mordieu, spijts de schijnheiligaards. En eenige dagen later, den l<n Februari 1761, in eenen brief aan d'Alembert, gaf hij aan zijne vrienden van Parijs het teeken van den aanval tegen het christendom. Het is genoeg met 5 of 6 wijsgeeren, du elkan jer verstaan, zegde hij, om den reus omver te werpen. Ware hot mogelijk dat 5 of 6 mannen van verdiensten, die zich ver staan, nietzouden lukken, na de voorbeelden, die wij hebben van 12 suis (de apostels) die jelukt hebben. Daarom, schreef hij aan Mms d'Epinay, moet men de Infame belachelijk maken, en hare voorstaanders ook. Men moet het wangedrocht langs alle kanten aanvallen en het voor altijd uit het goede gezelschap ver bannen de godsdienst is maar gemaakt voor mijnen kleermaker en voor mijnen voet knecht 't Is wonderbaar hoe de liberalen onzer ijden de les van grootvader Voltaire van ouiten kennen en in voege brengen 't Verslag der zitting van 9 October is goed gekeurd en dit van verleden zaterdag ter inzage der leden op het bureel neergelegd. 7® klasse in de Looie M. de Voorzitter. Het maken van eene zevende klasse in de Looie heeft aanlei- ding gegeven in de vergadering der afdeelin- gen, tot opmerkingen, die een nieuw onder zoek der zake verdienen. De schepenraad stelt voor dit punt op het dagorde te brengen van eene volgende zitting. Stadsrekening M. de Voorzitter. De rekening van 1901 is door de afdeeling van geldwezen onderzocht geweest. De gewone inkomsten bedroeg-i ri fr. 354.455 04 De gewone uitgaven fr. 312.424 55 Overschot fr. 42 020 49 Buitengew. inkomsten 158.224 3 4 Buitengew. uitgaven 100 135 24 Batig slot 58 089 10 Algemeen overschot 100 109 59 De gewone uitgaven zijn gedekt ew est met de gewone ontvangsten voorzien in de begrooting van 1901 Twee kredieten worden overschreden Art. 28. Aand el van stad in de kosten van den werkrechtersraad 11 86 Art. 96. Aandeel van stad in de. pensioenen van oud-onderwijzers 832 75 Tezamen 844 61 Dat komt omdat het aandeel van stad in het pensioen van een oud leeraar, gestorven in den loop van 1900, niet voorzien was in de begrooting van 1901. Ieder jaar moet de stee in de begrooting beur aandeel schrijven van de pensioenen 't voorgaande jaar toegestaan. Wij stellen u voor die somme op de alge- meene overschotten te nemen, en de teke ning van 1901 goed te keuren. Gelijk gij zult zien in de begrooting, die wij bij eenige dagen zullen neerleggen, is art. 1 overschot der vorige dienstjaren voor 1903 beraamd op 67.000 fr., 't hoog ste dat wij nog gehad hebben. Het gewoon overschot is nagenoeg het- elfde als het middengetal der tien laatste aren, en't overtreft merkelijk 'tmiddenge- al van de jaren '1 881-1890. De gewone ontvangsten zijn gestegen tot 354 445.04, de eoogste somme die wij nog Dereikt hebben. De rekening wordt eenparig goedge keurd en de openbare zitting geheveu ten 4.50. Openbare zitting van 29 November 1902 De openbare zitting begintten 4.35 onder voorzitterschap van M. den Burgemeester R. Golaert, en in tegenwoordigheid van de heeren Bergbman en Fraeijs, schepenen Siruye, Boone, Begerem, Fiers, Vanden Boo gaerde, Vandprgbote, Venden Peereboom Bouquet, raadsheeren en Gorrisseuschrijver De heer Iweins d'Eeckhoutte, onpasselijk heeft zich doen verontschuldigen, en de heer D'Huvettere, die in de vergadering der at deelingen geweest was, en is niet kunnen blijven voor de openbare zitting. Dinsdag, Woensdag en Donderdag werd de bespreking voortgezet over het weisvoor- stel Woeste, bestrijding van de zedeloosheid in voordrachten, liederen enz. Donderdag werd er zitting gehouden met gesloten deuren 't is de eerste maal dat zulks gebeurt sedei t 't jaar 1830. 't Was als gewoonte Demblon, die aanleiding gaf tot dien maatregel. Felix dief van ambacht, landlouper uit goest, vereerd met ik weet niet hoevele veroordeelingen, was bezig met diep te me- diteeren in eene celle der gevangenis. Uitgestrekt op zijn ledikant, cijfert en lelt hij op dat hij achttien maanden zal krijgen, en het hangt hem aan den hals gelijk een medailje dat hij een speelreisje zal doen naar Cayenne, kosteloos, op een Staatsschip. Dit verveelt hem. Al bezit men geen duim lands in Frankrijk, houdt men nogtans van er te blijven. De lucht is er zoo aangenaam, de bazen ikoo- pen er goeden genever, de SiaatK en welriekendeu tabas. Alles, alles zie', i er geern ja, tot de gendarmen (oe, die toch geene kwade jongens zijQ. Ja zij kennen NIEUWSBLAD VAN YFE w in w

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1902 | | pagina 1