MENGELMARËN Wat van rond de wereld Priesterwijdingen Buiienlandsch Nieuws De premie Opgepast Zot en.... Nolf? Demblon Buyl MERKWEERD1G REDDINGSTOESTEL Men heeft Dinsdag te Dover in den hevigen storm, die er woedde, een welgeslagen proef genomen met een bolvormige reddingsboot, door den Noordschen kapitein Donvig uitge vonden. Kapitein Donvig nam met twee matrozen en een man van de Doversche reddingsboot plaats in dien bol van aluminium, en men legde daar verder zakken zand in, tot men het gewicht had van 20 personen. De sleepboot Lady Vita nam den bol op sleeptouw, in de richting van South Foreland. De wilde golven wierpen het zonderlinge vaar tuig aanhoudend heen en weer het was soms geheel er onder bedolvenmaar het volgde gedwee alle bewegingen en de luchtkoker, welke er midden uit omhoog stak, kwam nooit onder water. Op eene plaats waar de zee het onstuimigst was, maakte men den bol van de sleepboot los en nu dreef het reddingsvaartuig, aan zichzelf overgelaten, nog even veilig rond, zonder dat de ontstuimigste golven het onderst boven konden keeren. Na verloop van een kwartier maakte toen kapitein Donvig een zeil vast aan de luchtpijp en met behulp daarvan werd de bol veilig en wel naar Dover teruggebracht over een zoo ontstuimige zee, dat volgens deskundigen een gewone reddingsboot er niet door zou zijn ge komen. De mannen binnen in verklaarden, dat zij 't geen oogenblik ongemakkelijk hebben ge had op hun tocht. De proefneming heeft dus goed voldaan en kapitein Donvig is vol vertrouwen, dat men weldra zijn reddingsvaartuig algemeen in ge bruik zal nemen in de havens en aan boord van groote schepen. DE SNELHEID DER BIEEN. Een bieën- houder had eene wedding gedaan dat twaalf bieën, losgelaten op 5 kilometers afstand hun ner korven, binst denzelfden tijd er in zouden wedergekeerd zijn als twaalf duiven op den zelfden afstand op te laten. De eerste bie was terug in hare woning 1/4 minuut voor dat de eerste duif haar hok bereikt had, drie andere bieën kwamen op bestemming voor de tweede duif en het overige der twee groepen was om trent te gelijkertijd elk in zijne woning. De bieën hadden de duiven overwonnen. SCHEEREN IN DE GEVANGENIS. - Nieuwe voorschriften zijn uitgegeven op het dragen van den baard voor gevangenen. Voor gevangenen, die straffen opliepen van 3 maanden en minder, mag den baard niet af geschoren worden, tenzij op bevel der genees heerenen als maatregel van zuiverheid. Gevangenen, die meer dan drie maanden moeten zitten s, worden tweemaal per week geschoren. De gevangenisbestuurders kunnen echter aan deze voorschriften de verzachtingen aanbrengen die zij noodig oordeelen. VERGIFTIGING DOOR EEN KINDERTROM PETJE. Dezer dagen werd bij een achtjarig jongetje te Ween en, dat tevoren nimmer ziek was geweest, verlamming van de beide beenen geconstateerd, zonder dat men er aanvankelijk eene verklaring voor kon vinden. Uit een door een professor ingesteld onderzoek bleek, dat de ziekte veroorzaakt was door een kinder trompetje. Het mondstuk van het speelgoed bestond uit een mengsel, dat 88 deelen lood, 3 deelen tin en 9 deelen antimonium bevatten. Men had hier te doen met een geval van lood- vergiftiging, zooals meermalen voorkomt bij het gebruik van loodhoudende tinnen kroezen, die ook bij ons ten lande wel gebruikt worden. EEN NIEUW BEROEP. De kroniek van een Romeinsch blad heeft een nieuw beroep ontdekt, dat buiten Rome nog weinig uitoefe naars telt. Het is namelijk de vliegenvanger die uit vuilnishoopen en dergelijke plaatsen rotte vruchten verzamelt. De vliegen, door dit aas gelokt, vangt hij met de hand en hij ver koopt ze aan vogelliefhebbers, die ze als lek kernij aan de zangvogels toedienen. Op ge noemde wijze verschaft de vliegenvanger zich een daggeldje. OM HET VUUR BETER TE DOEN BRAN DEN. Hoeveel ongelukken worden er niet veroorzaakt door het gieten van petrool op slecht brandende vuren Eene zeer ernstige fransche gazet geeft een ander en volstrekt gevaarloos middel om het vuur beter te doen branden: men moet een- voudiglijk de petrool vervangen door eenen vingergreep suikerpoeder. De gazet, waaruit wij dit recept knippen, beweert dat het suiker poeder bijna zoo spoedig als de petrool de half uitgedoofde vuren levendig maakt. Men kan altijd eens beproeven. Verleden Zaterdag heelt Zgne Doorluch tige Hoogweerdigheid Monseigneur Wafïe laert, Bisschop van Btugge, 6 nieuwe pries ters, 24 diakens en 15 onderdiakens gewijd. 33 Heeren ontvingen de Heilige Kruin. Onder de priesters treffen wij Eerw. Heer Loosbergh van Yperaan. Wij bieden hem en zijne achtbare familie onze hertelijkste gelukwenschen. Mochte E. H. Loosbergh als priester veel goeds te weeg brengen ter meerdere eer en glorie Gods en zaligmaking der zielen. Onder de Diakens vinden wij de Eerw. Heeren Geerebaert van Brielen E. H De Baecker van Poperinghe en E. H. Vanden Driessche van Moorslede. Onder de Sub diakens: Eerw. Heer Héri- bert Muylle van Poperinghe E. H. Ollevier René van Moorslede en E. H. Vanden Busscue van Dranouter. Aan allen eenen hertelijken proficiat Frankrijk DE FAMILIE HUMBERT GEKNIPT TE MADRID IN SPANJE. Ze zijn toch eindelijk gevonden die colossale aftrochelaarsbende Ziehier hoe men er de hand opgelegd heeft Het is ten gevolge eener naamlooze aanklacht in het fransch gezantschap toegekomen en luidende als volgt: Aftruggelaarster mad. Humbert woont Calle Ferraz dat rond het huis der Ferrazstraat een bewakingsdienst door de policie van Madrid ingericht werd. Wanneer de prefekt Sanchez Guerra oor deelde dat de onderrichtingen voldoende waren, machtigde hij den veiligheidsoverste aan den minister van justicie en aan het par ket de toelating te vragen in de Ferrazstraat huiszoekingen te doen. Vrijdag avond werd het gihu omsingeld, waar de vluchtelingen sind^ 10 ure van den avond rustig te bed lagen. Na middernacht leverde de onderzoeksrechter aan den veiligheidsoverste de gevraagde toelating af. De policieopziener Caro, evenals de agenten Oi'donnez, Marino en Arquello, die hem verge zelden, hebben de ontvangen bevelen behendig uitgevoerd. De opziener Caro, die deze uit voering bestuurde, is een 34 jarig man, ver standig en oppassend, die zich reeds in menige aanhoudingen van beruchte spaansche mis dadigers onderscheiden heeft. Het spaansch gouvernement zal hem beloonen. Rond 2 ure van den morgend kwamen de agenten in de Ferrazstraat aan en de opziener Garo belde. De portierster deed verschrikt open en wees het appartement aan, dat de familie Humbert-Dauriguac bewoonde. Men riep en men hoorde het van overouds in gebruik zijnde venstertje openen, langs hetwelk, in Spanje de huurders zien, zonder bemerkt te worden dan werd het weer gesloten en men hoorde langs binnen gefluister en aanstonds daarop over en weer geloop. Achteraan het huis, waar er gendarmen ge- plaats waren, zagen deze laatsten opeens haas tig een groot venster openen, langs waar ver scheidene personen schenen te willen naar buiten springen, maar, de wachten ziende, trokken zij zich terug en sloten weer het raam. Tien minuten verliepen nog en de agenten her haalden meermaals den eisch te openen in naam der wet. Eindelijk werd de deur geopend door een man van kleine gestalte, met zwart haar en bakkebaarden en in 't zwart gekleed, 't Was Romain Daurignac. Hij vroeg wat de agenten wilden. Men vroeg hem zijn naam en voor naam, waarop hij verklaarde: Waartoe zou het dienen te loochenen, wij zijn de Hum bert's. De eerste kamer welke de agenten binnentraden, was bewoond door een man met reeds zeer grijzende haren en die zich inder haast aankleedde. In de tweede kamer, twee vrouwen in nacht gewaad en die men aankleeden deed; dan, in de volgende plaatsen de andere vluchtelingen, die door tusschenkomst van een vertolker op de vragen der policie antwoordden. Behalve Romain Daurignac, verklaarden allen geen spaansch te kennen. Allen getuigden eene hevige aandoening, met uitzondering van Romain Daurignac, die niet in het minst ont roerd scheen en op alle vragen antwoordde. Het schijnt dat de Humbert's reeds te Parijs aangekomen zijn. Men zegt ook dat zij reeds veel aardige dingen uitgebeld hebben en dat verscheidene groote katten in 't geheele op hun gemak niet en zijn. Het is door eeu naamloozen brief, verleden week ontvangen door den franschen gezant te Madrid, M. Patenotre, dat de schuilplaats der Humbert's ontdekt werd. Die brief, zegde men, was geschreven door eene vrouw, die vroeger in betrekking geweest was met Romain Daurig nac en die sedert eenigen tijd door de fransche policie bewaakt werd. De premie van 25,000 fr. uitgeloofd voer de aanhouding der Humbert's, zou nu toekomen aan die vrouw, ofwel, indien zij zich niet doet kennen, aan den policieop ziener Caro, die de aanhouding gedaan heeft. Naar het nu schijnt, heefteen man zich reeds in het fransch gezantschap te Madrid aange boden om de premie te trekken; hij zou bewe zen hebben de scbijver van den brief te zijn, doch heeft verzoent voorloopig zijnen naam niet bekend te maken. Oostenrijk. EENE BU1TSCHE PRINSES OP VLUCHT. Eene depecbe uit Dresden meldt dat de gemalin van den kroonprins van Saksen in den nacht van li tot 12 dezer schielijk Salsburg verlaten en naar den vreemde vertrokken is, alle be trekkingen met hare familie afbrekend. Men gelooft dat de prinses in een oogenblik van zinsberoering gehandeld beeft. Aan het hof zijn al de winterfeesten en ook deze \an 't Nieuwjaar tegenbevolen. Niets deed den slag voorzien die de koninklijke familie en 't Sak sische volk getroffen 'beeft. Eene officieele mee- deeling, meldende dat de koninklijke princes hare familie verlaten heeft zonder gedacht van terugkeer, heeft in de openbare kringen een pijnlijken indruk verwekt- Ondanks hare vijf kinderen, wist men dat de princes niet gelukkig was in haar huishouden, maar niemand voorzag de tegenwoordige ont knooping. Het gerucht is in omloop dat het ter oorzaak van de betrekkingen van haren man met eene tooneelspeelster van den hofschouwburg van Dresden, dat de prinses er toe besloten heeft bet echtelijk dak te verlaten, daar zij de aan houdende ontrouwigheden van haren echtge noot ondragelijk vond De prinses had zich bij haren vader begeven, maar deze laatste raadde zijne dochter de ver draagzaamheid en de toegevendheid aan. De prinses, verontweerdigd over deze raad gevingen, verliet het paleis en haar broeder zou het eveneens gedaan hebben om te bewijzen dat hij de houding zijner zuster goedkeurde. Van een ander kant wordt er door eene depeche uit Salzburg bevestigd dat de prinses vertrokken is in gezelschap van haar broeder, Joseph-Ferdinand, en dat zij zich naar Zwit serland begeven hebben. Zij hebben het inzicht uitgedi ukt te Geneve de Kerstfeesten door te brengen en leven zeer afgetrokken. De aartshertog Leopold-Ferdinand is maandag van Weenen aldaar aangekomen. Hij heeit met de primes en met zijn broeder een onderhoud gehad en is denzelfden avond naar Weenen teruggekeerd. Spanje EENE LADING ANARCHISTEN.— De stoom boot Maria Christina is gisteren te Cadix aangekomen met eene lading Spaansche anar chisten uit tsuenos-Ayres.Nog een andere stoom boot is op weg met 25 anarchisten, Cataloniërs en Italianen-, eveneens uitgezet uit de Argen- tjjnscha Republiek. Deze 2j zullen te Barcelona en te Genua aan wal gezet worden. Italië KERSTMIS IN HET VATIKAAN. - De Paus heeft gisteren aan de kardinalen meegedeeld, dat i ij Dinsdag aanstaande heeft bepaald als den dag, waarop de jaarlijksche ontvangst ter gele genheid van het Kerstfeest zal plaats hebben. De Paus zal eene toespraak houden. Leo XIII geniet steeds nog een goede gezond heid. Zaterdag zou hij in de Consistoriezaal den Oostenrijkschen gezant ontvangen,die hem twee geschenken, een van den keizer en een van de stad Weenen, ter gelegenheid van zijn jubileum komt aanbieden. Macedonië GRUWELEN IN MACEDONIË. - Thans zijn nogmaals ergerlijke wreedheden aan 't licht ge komen, gepleegd door turksche soldaten in Macedonië. Te Serbinowo hebben zij een aa.ital vrouwen en jonge meisjes in een groot huis opgesloten,enzedaar de schandelijkste onteering doen onderstaan. Een lOjarig meisje werd letterlijk in stukken gehakt. Anderen werden verworgd, na onteerd te zijn. Een t2jarige knaap, 6 mannen en 5 ouderlingen werden langdurig gemarteld, en ten slotte afgemaakt. Werklieden, mannen en vrouwen, gij allen die in den loop van dit jiar 65 jaar ou 1 ge worden zijt, (en die de andere noodige voor waarden vervult Belg zijn, in België ver blijven, en in nood verkeeren) vergeet niet dat gij nog voor Nieuwjaar aanstaande voor den eersten Januari 1903 uwe aanvraag moei dom om uw pensioen van 65 frank te krij gen voor 't jaar 1903 vraagt gij bet niet voor nieuwjaar, dan zult gij niets krijgen. Ook gij, werklieden, mannen en vrouwen die meer dan 65 jaar oud zijt, en die de ver leden jaren vergeten of verwaarloosd hebt uw pensioen intijds te vragen, zorgt er nu intijds voor, en vraagt het nog voor nieuw jaar 1903. Niet meer uit te stellen 't is hoog lijd na nieuwjaar is het te iaat. Mocheu Nolf, de liberale kamerheere van Yper, vroeg in de sectiën der Kamer, aan den Minister van oorlog, dat hij de rijschool te Yper zou laten. Geheel wel En Mocheu Nolf had zorg dat seffens te kletsen in 't Wekeblad. Nog ai welAls een ander van u niet. en spreekt, ge moet van u zeiven spreken, niet waar? Maar pervliukers als er te stemmen valt over de legerbegropiing, bijgevolg voor het noodige geld om de rijschool te onderhou den, Mocheu Nolf stemt tegen. Oprecht, Mocheu Nolt, zijt ge niet be nauwd dat de Minister zal peizen niet dat ge zot, niet dat ge Nolf, maar dat ge ZOT,... en NOLF zijt?... aan het Wekehlad van Yper Ons artikel van over veertien dagen op rekening van M. B...uyl, brietw;sselaar van het liberalo- radicalo- socialisto- democrato aelbroukachtig Wekeblad van Yper, heefi juiste getroffen de liberalen reclamèèèren Vlak in mijn ooge zei blende Maaie Zietbier waarvan rr spraak is. Wij hebben volgens de Patrie van Brugze, aan onze geëerde lezers laten weten dat de liberaal die, volgens M Vandevelde zelve, M. Dembtn opgehitst bad schandalige lezingen le houden in de Kamers, niemand andets is dan «Onze B ..uyl briefwisse laar van 't Ypersch'macronbladje. Daarop schiet 't Weekblad uit 't Week (sic) blad deelt de antwoorde mee van Dembion zeive.die schreef als volgt in ieverseen socialist voddeken Men heeft te dezer gelegenheid M. Buyl beschuldigd mij hierin geholpen te heb b nM. Buyl moet totaal buiten het debat worden geplaatst. Zijne tusschenkomst bepaalt zich bij dit, dat hij mij zijn exem- plaar, extracten van de zedelijke theologie bevattend, heelt overhand'gd. werk dat ik in mijne bibliotheek bezat, maar slechts later terugvond. M. Buyl heeft mij dus geen raad behoe ven te geven ik handelde uit eigen bewe- ging, zooals ik het doe sedert acht jaar, vooraleer onze uitmuniende collega van Oostende, gekozen in 1900, lid der Kamer was. Daarop vraagt, och Heere toch het innon- cenblad van Yper, of het Nieuwsblad de eerlijkheid zal hebben zijn schandalige be ledigingen jegens M. Buyl in te trekken. Hier is het antwoord, korten klaar le De bcleediger van alles wat een Belg en een deftig burger dierbaar is, noemt M Buyl mijnen uitmuntende collega van Oosten de. Proficiat Buyl raag fier zijn over een complimentje, komende van zulken gast Demblon drukt zijne voldonuing uit over Buyl 2e Wat houdt nu die zoo zoogezegde te rechtwij ing in Zij bevestigteenvoufig het geen reeds gekend was 't Is wel Buyl die den vervalschen tekts aan Demblon gegeven beeft. Demblon bekent het. Het brandmerk aan Buyl toegediend was dus verdiend. 3e Maar, voegt Demblon er bij, om zijnen uitmuntende collega van Oostende eenig- zins uit den slag te trekken» Buyl heeft mij geenen raad gegeven. Ougelukkiglijk vooi Buyl en Demblon, die beweering wordt te gengesproken doorcitoyen Vandervelde, den oppersten hoofdman der socialisten. Ant woordende aan M. Hyinans die ^pm^'or'8 lezingen afkeurde, zegde Vanderve.de i lezingen geschieden op aanvraag v in een li beraal der kamer. Dit liberaal lid, t was Buyl. 4« Wie heeft er nu gelijk. Buyl of Vander veld:? Wie zegt de waarheid en wie liegt? 'i Is niet moeilijk om raden dal het Vandervel de is die waarheid sprak. Zijne verklaring komtgeen weke nadien, gelijk den tegen woor- ligen brief van Dernblom Vandervelde stelde Buy I's plicbtigheid vast op dei oogenblik zelf dat de daad gepleegd werd. Buyl is en blijft veroordeeld door de open bare meening. De elter-buyl'die opengo" oroken is, boezemt afkeer in... 5e Wie nu van 't Weekblad» of' 'i Nieuwsblad is den Uil YPER Bij de socialistjes. 't Gaat niet een beetje hij onze roode mannetjes. Ten bewijze het volgende dat men kan lezen in Vooruit YPER Opgepast. Sedert een geruimen i) tijd bestatigen wij dat leden van den Propa- gandaclub al te veel de vergaderingen ver waarloozen en nalatig zijn in het betalen der inleggen. Daarvoor beslaat er geene redenen. Daaren- boven, rusten inroesten, en wij zeggen wie i) voor zijne gedachten geen vijf centiemen per week kan missen, verdient den naam niet van f socialist. Allen weten dat wij groote plichten te ver- i) vullen hebben, bijzonderlijk ten opzichte van Het Volksrecht, ons lokaalblad. Om die reden heeft het bestuur besloten eene algemeene vergadering tc beleggen op maandag om 8 ure s'avonds, bij Logie. t In deze vergadering zal het niewe komiteit gevormd worden en de besluiten zullen on- wederroepelijk zijn. Niet meer betalen, zijn botten vagen aan de vergaderingen, dat doen de socialisten van Yper volges getuigenis van Voor u it. 't Roode boel tje draait nergers meer. AANBESTEDING. - Ziehier den uitslag der aanbesteding welke ten bureele van den ka pitein- bevelheber der genie te Yper plaats had voor de onderhoudswerken der krijgsgebouwen van Yper. Hebben aangeboden voor Yper (be stek 7,200 fr.) Mad. w' Th. Roose en zoon 11°/» vermindering L. Do Smidt, 9id. Gh. Spil- liaer, 7°/0 id. Didier-Meurin 5"/0 id. ;Ern. Beer- naert, 3°/o id. en Aug. Desmidt, 7% vermeer dering. VOOR DE VISSCHERS. MM. Colaert en De Groote, volksvertegenwoordigers, hebben aangedrongenbij M. den minister van landbouw omdat hij den vaarl van Yper naar der Yzer met nieuwe visschen zou bevolken. Het is reeds eene gedane zaak. 1000 calvisclijes werden in de vaart van Yper naar de Yzer en 1000 an dere in den Yzer zelve geworpen.Het zijn ame- rikaansche beestjes, zij hebben nu 15 centime ters en eenige nog wat meer ;zij behooren toe aan de familie: araerius nebulosus. God ze- gene ze en doe ze groeien en vermenigvuldigen. GEDRAAIDE POOTEN. - Gelezen op een venditie-plakbrief het volgende E me schoone Coulissietafel voor 14 personen met gedraaide poolen. Wilt gij suiker van eerste qualiteit? Neemt de pakken van de Thiensche maalderij. ZONNEBEKE De Heer geneesheer Vanwal- leghem, over van werk, kwam eergisteravond nog al late van zijne ziekronde..., te wege naai huis. Langs de bane, Langemarck waarts, over «den Hast» hoe het juist gekomen is, weet men niet, maar zijn peerd in eens verschoot en ging, in wilden draf, aan het loopen, al dat het rek ken kon. De koetsier, getrouw en bezorgd voor zijnen meester, als voor eigen vader, deed alle mogelij ke pogingen eerst om het peerd te stillen en in te houden en dan, daarin niet lukkende, hel on mogelijke, om, met gevaar van eigen leven, den heer geneesheer te bevrijden van stuik of stoot en wonde. Ook was het hij, die eerst in nakende gevaar kwam..., hij wierd gesleept langs de trame en juist vóór 't wiel, een geheel einde verre.., tot dat het peerd zelve gevallen is en spartelende hem losgerokken heeft met alles te doen buigen en bersten. Het gevaar was weg...., maar het peerd ook en 't wierd op de plaatse, niet verre meer van huis, aangehouden door Pol Godderis, die't goed gedacht kreeg, om verschol in huis te sparen, van het weder te leiden van waar het gekomen was; de heer Doktoren koetsier, gave en ge zond, kwamen het al tegen en 't mocht, als ge tuige van de rampe, meê gaan naai' huis. Het rijtuig, gebuild en verbrokkeld langs alle kanten, hebben zij in dien deerlijken staat moe ten in den brand laten, maar, hoe blijde 't konden 2 doode geweest hebben en 't en was maar ééne voiture uit den haak. NOG ZONNEBEKE Een ander ongeluk met slechtere gevolgen, is ook nog gebeurd op een anderen kant van de gemeente, al den Frezen- berg, in de herberg iden Haan» Een kind van 3 jaren oud, zoontje van Edu- ward Demeulenaere-Verschoore, is, al spelen, in eene kuipe gevallen vol kokende water. De moeder was juist in de wasschte en daar- meê moest zij gedurig weg en weder..., 't is binst eene korte afwezigheid, dat het kind erin viel..., deerlijk hem verbrande en dien ten gevolge gestorven is. VREESELIJKE MOORD TE ZEDELGHEM De genaamde Maes, koopman te Ruddervoorde, is zonder eenige reden, bij middel van vijf dolk steken, in eene herberg teZedelghem vermoord door zekere Alfons Rotsaert, 21 jaar. De dader heeft de vlucht genomen. In den namidaghad Rotsaert per velogereden. Volgens zijne bewering kwam hij eenen jongeling tegen, vergezeld Yan een meisje en beiden zou den hem van den velo geworpen hebben, 's Avond in de herberg meende hij in Maes dezen jonge ling te herkenen en hij stak Maes zonder de minste uitlegging 5 maal met den dolk in het lijf. iGHELUWE De eersteriggel van den tram Gheluvve-Yper is Dinsdag 23° dezer te Gheluwe gelegd geworden. De werken zullen nu ras vooruit gaan. MEENEN Zondag nacht zijn er dieven in gebroken in den stal van Soen Leopold, herber gier Au repos des Laboureurs en hebben er drie hennen en een haan gestolen. De policie- kommissaris bevond dat de diefstal moet ge pleegd zijn door personen die wel de ligging der plaatsen kenden, en was weldra op het spoor der dieven- Zij hebben volledige bekente nissen afgelegd. Het zijn gasten van de gebuur te, waaronder een slecht, befaamde kerel, die de hennen de koppen afgewrongen heeft. MOESKROEN Maandag is het parket van Korlrijk alhier afgestapt om een onderzoek in te stellen aangaande een nachtelijken diefstal over eenige dagen bij den wisselagent M. Bulté, Sta tiestraat, gepleegd. Verleden week dinsdag nacht waren dieven in het bureel gedrongen zij hadden het kofferfort opengebroken en eene som van 200 frank en wisselgeld gestolen. Er waren ook twee kasboeken verdwenen. TI1IELT Den 23 november 1902 werd Ie Clermont in Frankrijk een vrijwillige doodslag gepleegd op eenen werkman onzer stad, die al daar in de beetwortels werkte. Twee zijner laudgenooteu werden beschuldigd van die moord doch deze zijn weggevlucht naar Belgie en heb ben hun alaam en hun werkloon in den brand gelaten, zoo haastig waren zij om aan het fransch gerecht te ontsnappen. Tegenwoordig heeft het belgisch gerecht die zaak in handen en het onderzoek duurt voort. INDIEN GIJ aan de jicht lijdt Indien gij aan rhumatiek lijdt Indien gij aldegeneesmiddelen beproeft hebt Indien gij alle wrijfmiddelen gebruikt hebt Indien gij geen uitslag bekomen hebt; Indien gij u wilt ontlasten van al dieongemak- ken, die uw leven vergiftigen, neemt dan het Elixir antigout teux et a ntirhumatis- m a 1 Vincent. Depot te Yper Libotte te Poperinghe ;Mon- teyne.Prijs 3 fr da ffesch. ROUSSELAERE Maandag heeft men uit de vaart het lijk opgevischt van Alois Callens, 54 jaar oud, herbergier, die den vorigen avond door de duisternis misleid, in het water gesuk keld was. Gallens was gehuwd en vader van vijl kinderen. YPERLINGEN ZIJN PRAKTISCHE MAN NEN. Door ondervinding hebben zij ge leerd dat het beste en goedkoopste middel om hoest,valling, bronc'hiet en andere borst kwalen te genezen, SIROOP BEPRATERE is. Ook als men iemand in onze stad vindt die blijk hoesten, zegt men, nog eenen die de SIROOP PEPRATERE niet neemt. Zoo zeker en zoo krachtig zijn de uitwerksels der SIROOP BEPRATERE, dat duizende in woners onzer stad en omliggende openbaar- lijk zeggen dat de SIROOP DEPRATERE eene onfeilbare borstreaaedie is. Deze dui zende getuigenissen in onze stad alleen aan getroffen zijn overtuigend. Prijs 2 franken de flesch. Te bekomen te Yp-r apotheek May. Poperinghe,apoth. Monteyne en in alle goede apotheken. KORTR1JK Sedert eenigen tijd werd in de O.-L.-Vrouwkerk herhaaldelijk de verdwijning bestatigd van verschillende voorwerpen. Toen de onder-koster Maandag morgend in de kerk ging. zag hij dat de offerblokken omgeworpen waren een dezer was verbrijzeld. Al de kassen dersakristij waren doorsnuffeld. Een paar schoe nen, eene vest en eene koperen schaal zijn ver dwenen. BRUSSEL De jaarlijksche prijs,die de Ko ningin aan den wedstrijd van het Koninklijk Conservatorium verleende, zal voortaan door prinses Clementine worden toegekend. In hel paleis van den graaf van Vlaanderen, heeft Mev. de gravin twee Kerstboomen inge richt: een voor de arme kinderen uit de wijk en een voor hare kleinkinderen. Groote beweging gisteren op de Karei Rogierplaats, aan de Noordstatie, door de aan wezigheid en het lange wachten der rijtuigen van den graaf van Vlaanderen, die kwamen om prins Karei van Hohenzollern met zijne gemalin en kinderen af le halen. Ter oorzake van den mist _was de trein twee uren in vertraging. Men voege daatbij, dat niet alleen ongeduld, maar ook zekere onrust heerschte natuurlijk ook in het grafelijk paleis ter oorzake van de on gevallen op de lijn, langs waar zij moeslen aan komen, ongevallen, welke wij in oris telefoonbe richt van gisteren gemeld hebben. AALST- NIEUWE BANDIETERIJ —Vrijdag avond, rond 5 1/2 ure, is een diefstal met ver zwarende omstandigheden gepleegd, ten huize van M. Constant Teerlinck, te Aalst. Twee ge maskerde personen, met zwart costuum, capu chon en zwarte handschoenen, zijn in het huis gedrongen. De vrouw, die in de achterkeuken zat, hoorde zachtjes vragen Phille, zijl gij daar De vrouw dacht dut het eene gebuurvrouw was en riep ja Daarop sprongen de Iwee gemaskerde perso nen in de keuken, grepen vrouw Terlinck vast, sloegen haar ten gronde en wierpen peper in hare oogen. Een der twee hield dan de vrouw vast en de tweede draaide het licht uit zeggende aan de vrouw: Indien gij durft roepen zijt gij uw leven kwijt 1 Dan is een der dieven naar boven geloopen en heeft daar op eene achterkamer een koffer opengebroken, en er ongeveer 200 fr. uitgeno men. In het weggaan hebben de daders de vrouw Teerlinck geweldig in het aangezicht geslagen en haar verscheidene stampen toegebracht,zoo dat zij len gronde is blijven liggen. Men heeft geen spoor van de daders. -

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1902 | | pagina 2