DIT IS T EN OMMEL.ANDS, m m Öp Zaterdag, 14en Maart 1903. 5 centimen 't blad. 38ste jaar. Talrnerk 1242 Voor den Paus Van waar de redding Bewindschappelij k. N ieuws Italië Holland Rusland Engeland en de Congo Griekenland en België Venezuela en België Vereenigde Staten Het Pauselijk Jubelfeest Verslag der Kamer Te trekken bij den UitgeverTk 36, in de Boterstrate, te Yper, en bij 's land boodschap wezen ofte post, tegen 3 frank 'n jaars. 't Nieuwsblad van Yper verschijn! 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 f. 's jaars; 3 f. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad en is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. /.lies moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Boterstrate, Tk £6, te Yper. Echt en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijk, niet kinderachtig; Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal De bekendmakingen kosten O,fr.13 de reke binnen't biaü ia 't O,f.30 van 's Rechtérs wegen f. 1overdruk, 5 fr. 't honderd, iecter boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken." De Heeren van de Agence H.AVAS.te Brussel, Tk 32,in de Magdalena strate, en te Parijs, n° 8, Place de la Bourse, ontvangen bekendma kingen voor 't Nieuwsblad van Yper, van] al die buiten Oost- Westvlaanderen wonen. Vorige lijst ff- 1503.44 Eerw. Heer Bestierder en Zusters van 'l Hospitaal, Wervick 15.00 Stephanie Budin, dienstmeid 1.00 De negentiende eeuw heeft groote dwa lingen beleefd, die niet alleen op godsdien stig en zedelijk gebied, maar ook en daar door zelf op huishoudelijk en stoffelijk gebied vele onheil bcwrocht hebben. Het Liberalismus heeft langen tijd ge heerscht op de puinen der Fransche om wenteling omtrent gelijk raven en gieren zweven boven een doodenveld na een bloe- digen oorlog. Met zijne goddelooze en ont- christenende gedachten, met zijne dolingen nopens de zending van den Staat, met zijne onbeperkte vrijheid, zijne gemaakte gelijkheid en zijne valsche broederlijkheid, heeft het, in de algemeene verwarring, een ongeluk- kigen toestand te wege gebracht, die, zelfs op stoffelijk gebied, zijne weergè niet vindt in vele vroegere eeuwen. Maar 't is het lot der dwalingen van niet te blijven duren: de eene verdrijft de andere; en om te beteren 't geen de vorige misdaan heeft, doet de volgende dikwijls nog slechter werk dan de eerste. Zoo is het gebeurd met het Liberalismus Uit de onverdragelijke huishoudelijke toe standen welke die dwaling voortbracht, is eene tegenwerking ontstaan. Het Socialismus met dezelfde gedachten bezield en uitgaande van dezelfde grondbeginsels als 't Liberalis mus heeft een anderen weg ingeslegen en om de kwalen te genezen die, bijzonderlijk voor 't werkvolk, uit de «vrije concurrentie» of onbeperkte vrijheid van 't Liberalismus gesproten waren, heeft het geen beteren middel gevonden dan van 't eene uiteinde tot het andere over te gaan. Het Liberalismus heeft de menschen, voor al de minderen, gewond met ze alleen te laten staan, aan hun zeiven overgeleverd, en met ze tedoen vechten onder malkander voor leven en welstand. Het Socialismus wil ze genezen met ze te binden en beweegloos te houden onder de stalen ijskoude hand der aldoende gemeen zaamheid. Alzoo is de eene kwaal door eene slechtere verdreven. Tegenover die dwalingen staat de Katho lieke Kerk, onroerbaar en vast, docr Gods hand gebouwd op eene rots, die Christus is en zijn Stadhouder hier op aarde. Van haren Stichter, die 't al geeft, heeft zij de beloften ontvangen van dit leven en van 't leven hier namaals. Altijd te strijden, maar altijd te zegepralen dit ishaar lot hierop de wereld. En hare leering nog onlangs voorgehouden door Leo XIII, onzen roemrijken Paus, is niet alleen bekwaam om deziel te verzorgen, maar ook zoodanig geschut voor het tijdelijk geluk, dat zij het niet beter zou kunnen be werken indien zij voor niets anders van God gegeven ware. In die leering ligt de redding en daar ligt zij alleen. De katholieke leden van den ge meenteraad van Rome hadden beslo ten aan den raad voor te stellen, ter gelegenheid van het pauselijk jubel feest, aan Z. H. Leo XIII de heil- en zegewenschen der roomsche bevolking uit te drukken. De burgemeester van Rome, M. Golonna, verklaarde dat hij dat voorstel zou bestrijden, onder voorwendsel dat de Paus den koning niet erkent, en dat hij dus den Paus ook niet wil erkennen 1 Die kleingeestige beslissing bewijs eens te meer de noodzakelijkheid der herstelling van het tijdelijk gezag van den H. Stoel te Rome waar de Paus moet regeeren, kan er geene plaats zijn voor sen koning ea zijne handlan gers, die het pauselijk gezag durven miskennen. Krachtdadige maatregels zijn geno men om de aangekondigde algemeene werkstaking te beletten. Ook begin nen de socialisten hen wat koester te ïouden, en 't is even waarschijnlijk als wenschelijk dat de vrede door geen erge wanorders zal gestoord worden. NieuYve katholieke leider Tengevolge van het afsterven van Mgr. Schaepman, zal het M. Kolhman zijn, die als leider van de katholieke groep in de Hollandsche Kamer zal ptreden. Frankrijk De ergste vijanden der Fransche regeering in haar voortdurend werk van kerkvervolging en dwingelandij, zijn eigenlijk geen vijanden, maar vijandinnen. Combes weet het wel, dat juist de vrouw, de moeder, het langst zal rachten het geloof voor haat en voor ïare kinieren te bewaren. Daarom zal hij de ridderlijke aard der Franschen schijnt verdwenen de vrouwen gaan bestrijden. Generaal André is er mee begonnen. Wanneer eene dame, vrouw van eenen officier of minder militair, be tend staat als godvruchtig, wanneer zij dikwijls ter kerk gaat of ijvert voor terkelijke instellingen, dan wordt tot straf en vei beteringsmiddel haar man, en dus ook zijzelve verplaatst naar een minder gewenscht garnizoen. Hoe kleingeestig, hoe hatelijk en ïoe rechtveerdig. L'CEuvre des Écoles d'Orient schrij fl De katholieke aartsbisschop van Mo- hiler, metropoli taan ven deRoomsch- tatholieke Kerk, in Rusland, die voor ie katholieke geestelijke orden en de terkelijke scholen verlof tot vestiging in sommige deelen van het rijk had aangevraagd, heeft van het ministerie van binnenlandsche zaken een gunstig antwoord ontvangen. Voortaan is de minister gemachtigd om, zonder lusschenkomst des kei zers, aan alle geestelijke orden en in richtingen van katholiek onderwijs, welke zich in Rusland willen vestigen, iet daartoe strekkend verlof te geven. Wat betreft de kloosterorden, die uit Frankrijk werden verbannen,deze zullen zich, na bedoeld verlof gekre gen te hebben, naar goedvinden kun nen vestigen in de provinciën, waarin eene geregeld kerkelijke hiërarchie bestaat, te weten in heel West-Rus- aud in de Baltische provinciën, Po en, Lithuaniëu, in het Zuid-Westen en zekere gewesten van Azia. Ziedaar wat er gebeui t au pays du knout zegt hel tijdschrift, en in Frankrijk mag men zelf niet een huis bewonen, dat u toebehoort. In de algemeene vergadering van het Verbond der Engelache Koophan lelskamers heeft men Dinsdag I Maart, de geweldige en valsche be schuldigingen besproken, welke tegen de regeering van den Vrijen Congo staat werden uitgebracht. De Voorzitter van gezegd verbond, zekere M. Holt, die, tusschen haakjes gezegd, nog geen kleine kiuchtspeler moet zijn, heeft het heel verstandig gevonden den laster door anderen tegen den Vrijen Gongostaat uitge bracht, te herhalen. Hij voegde er zelfs bij dat de Congo- staat de voorwaarden niet onderhoudt van het verdrag van Berlijn, in 1885 gesloten, dat de Gongostaat schijnhei ig te werk gaat in alles en dat de Bel gische Congo eene we:;v;ü!ijke hel en eene beleediging aan de menschheid geworden is, waar de negers gefolterd en gemarteld worden 1 Hij heeft zijnen aanval geëindigd met voor te stellen dat men de Engel- sche regeering zou verzoeken in on derhandeling te treden met de andere mogendheden die het verdrag van Berlijn mede onderteekend hebben, om te onderzoeken welke hervormin gen er in Congo kunnen ingevoerd worden. En daar durft een Engelschman voor den dag meê komen na de on- menschelijke behandeling, waaraan de Zuid-Afrikaansche Boerenvrouwen en kinderen van wege de Engelsche soldaten onderworpen werden in de hiterkampen Belgisch Congo, Engelsche Colonic, ziedaar het droombeeld der Engelsche slokkers Zij zullen nog een wachten. beetje moeten Een Grieksch koninklijk besluit verleent, voor een nieuw tijdvak van zes maanden, dus tot 20 September 903, mits wederkeerigheid, aan de in G.iekenland ingevrerde Belgische voortbrengselen, de handeling als de meest begunstigde natie. De Grieksche voortbrengselen zon den eveneens, gedurende heizelfde tijdvak, bij invoer, de behandeling als de meest begunstigde natie genieten. Bericht aan de handelaars. Uit Brussel vordt verzekerd,dal het Belgisch verslag Donderdag te Was- lington onderteekend is door baron Moncheur, minister van België, eu M. Bowen, Amerikaansch gezant, gevol machtigd onderhondelaar voor Vene zuela. Het verslag is,in algemeem n vorm, gelijk aan diegene welk onderteekend is geworden door de Amerikaansche regeer ing. Men weet dat de voornaamste schuldvordering, van welke Belgie de betaling eischt, diegene is van de Al gemeene maatschappij der Waters van Caracas eu welke, bij benadering, ge schat wordt op 13 miljoen. Zouden de Amerikaanders dan de veroveringkoorts krijgen De Amerikaansche Senaat heeft de zeevaartbegrooting met eenige wij zig1 ugeu aangenomen, en dus bepaald lat vier slagschepen en twee kruisers jer jaar gebouwd zullen worden, in ie plaats van de drie slagschepen en len eenen kruiser, die het Huis van Afgeveerdigden wilde toestaan. Te Home Volgens wij vernemen door de dagbladen en ook door bijzondere mededeelingen en brieven door onze laudgenooten ons toege zonden, zijn de feesten van 3 Maart in St Pie terskerk te Rome allerprachtigst,onvergeet baar, onzeggelijk geestdriftig en hemelsch verrukkend geweest. 't Was bij 't zeggen zelfs van een protes tant die naar Le Temps, van Parijs, zijnen indruk overbriefde, een gedurig, zwellend machtig en onmatig Evviva 11 Papa Ré dat uit duizende en duizende herten en monden borst, bij 't verschijnen van Zijne Heiligheid den Paus, en gedurende de plechtigheid, lijk 't bruischen van de Middellandsche zee in 't volle van 't tempeest. Door den wille van Zijne Heiligheid den Paus, hebben de Belgen eene voorbeboudene plaats in de Domkerke bekomen. Zoo groot is de genegenheid van Paus Leo XII1 voor zijne geliefde Belgen, dat niet tegenstaande zijne vermoeidheid, en het verbod van doktoor Laponi.hij zich verhaast heeft om Zondag laatst aan de Belgen een bijzonder gehoor te geven. En ofwel zij nkel voor den Paus hebben mogen voorbij trekken, om zijnen zegen le ontvangen, 't was aan onze Belgische pelgrims eene over- groote gunst en voldoening. Leve Leo XIII, de vriend der Belgen Te Yper Zaterdag avond teil 7 ure hebben het kkoord geluid van de vier parochiale ker ken, de klokken van al de gestichten, en het beiaardspel van den Halletoren de blijde feest van Zondag aangekondigd. 's An der dags morgend hebben vele geloovigen hunne communie opgeofferd voor den Hei gen Vader; ten tien ure zijn in de versierde kerken.de hoogmissen met bijzondere plech tigheid en daarna het dankgebed de TeDeum gezongen geweest. Ten twaalf ure, onder het blijde geluid van al de klokken der stad, heeft een defiige stoet van alle katholieke gilden en inrichtingen, met den gemeente raad in korps zich gevormd om naar de hoofdkerk van St Maarlens naar het solem neele Te Deum te gaan deelnemen. Prop- pensvol was de groote kathedrale kerk.Rond het altaar stonden een dertigtal priesters in t witte gewaad, acht met koorkappen aan, rondom den Heer Deken geschaard en heften allen met eene stem een prachtige Te üeum aan. 't Was waarlijk indrukwekkend en schoon. Geheel de stad was bevlagd, en gansch in beweging. In 't Volkshuis s Avonds ten 8 ure, boven de duizend nieuwsgierige toehoorders waren in'tVolks- buis vergaderd. Het lokaal was geheel behangen en mooi versierd vlaggen, opschriften, gedichten, verlichte zinnebeelden, en gemaakte bloe menkranzen wisselden zich bontkleurig en vroolijk af. Hulde aan Z. H. den Paus Leo XIIILeve de Jubilaris doorklonk in al de gezangen, had weerklank in alle herten, ontroerde alle gemoederen, en welde op in geestdriftige kreten en vreugdegebaren De jubelzangen door den Orphéon uitgevoerd met begeleiding van St Michiels harmonie, waren verscheiden en machtig Bijzonder toonkleurig en lief kwam het triomflied voor (woorden van P. H. en mu ziek van M. Louis Morel). Eerw. Pater Van Langemeersch, S. J., hield eene kernachtige en boeiende aan spraak waarin hij, de welsprekende en goedgekende volksvriend, Z. H. den Paus heeft doen uitschijnen ia zijne liefde voor de werkende klas en als den krachtigsten voor staander van hare billijke rechten. Hoe schoon hij deed uitkomen den wereldbe- heetschenden invloed van het machtige woord van den Godsgezant, den eerbied weerdigen grijzaard van 't Vatikaan Ook bekwam hij de welgemeende toejuiching van al de diepbewogene toehoorders. Bij zijn aftreden van 't verhoog gingen Mijnheer de Deken en pastoor, de Heer Burgemeester en Heer Schepene Struye, Mijnheeren Biebuyck, Boone en anderen hem hunne gelukwenschen en dankbaarheid aanbieden. Drie levende tafereelen sloten het feest a) De Paus zegent een korps zouaven. b) Overwinning der zouaven over de Garibaldiërs te Mertana. c) Verheerlijking van Leo XIII, paus-jubi laris. Meesterlijk opgevat, vol kleur, verschei denheid en levendigheid waren die taferee len, voorgesteld door de gilde van O. L. V van Thuyne en de leerlingen van St Vincen tius' kollegie. Overheerlijk was het schouw spel. Het laatste tafereel verwekte de alge meene toejuichingen, en allen als uit eenen mond, hieven aan het blijde Viva Leone Poperinghe Hier oek werd zondag laatst de vijf en twin- ligste verjaring der verheffing van Z. H. L XIII op den pauselijken troon, f s>- h; - vierd. s Avonds te voren werd het vreu i, oor het indrukwekkend geluid der ri aangekondigd. Zondag, in den vroegen morgen s wapperde de pauselijke vlag of de vader:' sciie driekleur aan al de huizen, eene belv; dozijn uitgezonderd. Daarin ligt een bewijs dat de bevolking van Poperinghe van Pope ringhe in al hate standen trouw verkleefd is aan den H. Stoel, en aan den eerbiedweerdï- gen grijsaard die, reeds 25 jaar, als stad houder van Christus op aarde, regeert,en nu nog, gebukt onder den last van 93 jaar, de katholieke kerk met zooveel wijsheid en luis ter bestiert. Na de Hoogmis vergaderden de katholieke maatschappijen om zich daarna naar St-Ber- tenskerk te begeven. Deze leverde een schoon uitzicht op. De vaandels der maatschappijen stonden in drn koor in orde geschaard. De geestelijkheid, de gemeenteraadsleden, de andere overheden, de voorzitters der maatschpijen, v< le bijzondere ingezetenen der stad, enz., bekleedden deeersteplaatse> iedereen, ten andere, had het zich als eerien plicht gerekend de feestplechtigheid bij te wonen, en de groote kerk was nog te klein. Na het plechtig gezang van Te Deum, na de gebeden en den zegen met het Allerheilig ste Sacrament, werd er een geestdriftig lied O moederkerk van Rome uit volle bo>st gezongen door de leerlingen van het bis- schopelijk college. Ja, er was vreugde, in t herte, vreugde op 't geiaat aller oogen straalden van geluk. Daaina trok een lange stoet door de bij zonderste straten van de stad; er was geest driftig gespel, gezang en geroep wat bij zonderlijk opgemerkt werd was de groepv-u den Jongelingskring, die een schoon portret van Zijne Heiligheid L.o AIR droe*, met vlaggen en wimpels omringd. Men mag zeggen dat de bevolking van Poperinghe haar besie gedaan heeft eu op weerdige en grootsche wijze de verja- ing van 's Pausen troonbeklimming heeft. g gevierd Te Brugge, te Rousselare, te Kortrijk, tc Meenen, te Gent en overal in geheel B prachtige uitbersting van christeitj genheid, eerbied en liefde voor den meenen Vader van 't christendom. Te Brugge honderd banieren en vannen ,0 gingen zich schikken in dubbele hage tri de kathedrale kerk. Laatst kwam het paus lijk vaandel, gedragen door eenen graaf, oe waaf. Hij trok door, en alle and boogen zich eerbiedig voor hetpaur-ehj». v.„. del in zijnen doortocht. Leve Paus Leo XIII. Geheel de zitting van dinsdsg w d nomen door een onderzoek van de feige gebeurtenis te Piétrebais (Dij Nijv i) j Carnaval voorgevallen. Men weet dat er een mensch doodgeschoten, en een gendarm schrikkelijk vermoord werd. De socialisten, in plaats van die dubbele moord te betreu ren, hebben die gelegenheid te baat geno men om geweldig uit te vallen tegen al wie gendarm is. Debespreking is geëind' -.t het aanveerden der eenvoudige d socialisten stelden eene dagorde blaam voor de gendarmerie. M. Nolf heeft, gelijk altijd, gestemd met de socialis ten, terwijl MM. Huysman, Hymans, en an dere gezapige liberalen hen onthielden. Woensdag werd de bespreking voo' van het wetsontwerp van M. Buy (wn VI Nolf,... volgens het weekblad vao Yp r) u dend aldus De prijs van insenrij in het beknopt verslag (niet tezett- n ver knopt beslag») wordt verlaagd totéén frank.» (M. Daens, genezen van eene lange ziekte is weder op zijne plaatse.) w ■OBseasazs! .«mcra

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1903 | | pagina 1