DIT IS EN OMMclLANDS, CONCERT Up Zaterdag, 6eri Juni 1903, 38ste jaar. Talmerk 1254 Uitdaging Paus Leo XIII vriend van 't werkvolk De arbeid voor den christen arbeider Een goed gedacht M. Nolf op den pijnbank Liberale bestuurders Mijnheer Ane-Onyme Iets Yoor Co i mis-Voyageurs Te trekken bij den UitgeverTh 36, in de Boterstrate, te Yper, en bij 's land boodschap we zen ofte posttegen 3 frank 's j iars. 't Nieuwsblad van Yper verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 f. 's jaars; 3 f. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad en is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. lies moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Boterstrate, Tk co, te Yper, Echt en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijk, niet kinderachtig; Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal De bekendmakingen kosten 0,fr.l5 de reke binnen 't blad is 't 0,f.30 van 's Rechters wegen f. 1; overdruk, 5 fr. 't honderd, leder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. DeHeeren van de Agence HAVAS.te B ussel, Tk 32,in de Magdalena- strate, en te Parijs, n° 8, Place de la Bourse, ontvangen bekendma kingen voor 't Nieuwsblad van Yper, v ;n al die buiten Oost- Westvlaanderen wonen. ZONDAG 7 JUNI door de KONINKLIJKE FANFARE van 's middags tot 1 ure. Programma 1. Rismarck, pas-redoublé L. Moeremans 2. La confiance, ouverture Vanremoortel 3. Adieux a la pension, mszur ka de concert Canivez 4. Lakmé, fantaisie Delibes, 5. Crépuscule, valse V. Carnewal Mijnheer Nolf, radikaal Kamerheer van Yper Wij hebben de eer UEd. plechiiglijk ie vragen indien gij, ja of neen, de artikels afkeurt van 't Weekblad, nummer van Zater dag 9" Mei, en van Zaterdag 16" Mei 1903. artikels die wij in het nummer van 't Nieuws blad, 23° Mei, aan de kiezers van 't arron dissement hebben medegedeeld. Hel zou ons spijten UEd. te zien langer onze uitdaging onbeantwoord laten, en aan UEd. te moeten loepassen hetgeen het Week blad, in zijn nummer van 16n Mei, uitdruk kelijk beweert Nu, zwijgen is goud waard en is als zoo veel als eene toestemming Zwijgt gij, gij keurt gemelde artikels goed. Het Nieuwsblad. Als zijne encycliek verscheen, dan was het als een zonnestraal in de duis ternissen, als eene lichtbaak over eene stormachtige zee, als een rotsvaste grondslag, waarop het heerlijk ge bouw moest gevestigd worden van het christen vereenigingsleven. Dit gebouw wordt steen voor steen opgetrokken de gansche wereld door: Van uit het Vatikaan volgt de grijze bouwmeester, die het plan ontwierp, de werkzaamheden, den vooruitgang van het christelijk herinrichten der maatschappijen wanneer eene schaar chrislene werken, door ijver somtijds misleid, de lijnen van het bouwplan uit het oog verliest, dan komt er van den grijzen Paus eene vingerwijzing «niet zool... dit is recht en dit is plicht!... maar ozoo vaderlijkzoo wijs, zoo krachtdadig soms, dat geen man van goeden wil hem kan weer staan. O 1 wat moet het den edelen Gevan genen van 't Vatikaan goed aan 't herfe doen, als hij gansch de wereld rond zijne verknochte kinderen op zijne vaderlijke wenken, al die arbei- dersvereeniglngen ziet slichten, die vakbonden, waar de geest der chris- tene middeleeuwen in herleeftDat is ZIJN werk met Gods gratie begonnen! Doch Paus Leo ook is geen gewone Staatsman, alhoewel hij mijlen verder ziet dan anderen. Hij is voor ons, Ka tholieken, het hoogste gezag op aarde, omdat hij de plaatsbekleeder is van Christus, de opvolger van Petrus, die tot herder is gesteld der volkeren Weid mijne lammeren, weid mijne schapen. Hij is de vader der Chris tenheid. Ook van hem geldt het woord; Eert uw vader,opdat gij lang moogt leven op aarde Ook aan hem zijt gij, arbeiders, verschuldigd, wat uw kind verschuldigd is aan u gehoor zaamheid, eerbied en liefde. Gehoorzaamheid. Luistert naar Leo, die alleen bedacht is op eeu eeuwig en lijdelijk geluk. Wacht u voor de valsehe profeten der socialisten, waar voor hij ii waarschuwt. Eerbied. Spreekt allijd over hem met eere en verdedigt hem, zooals onze zotiaven Pius hebben verdedig» met hun bloeden hun leven. Spreek altijd over hem m< t eere. Gij kuril he doen, want: zijn naam is glorie, zijn woord \ic(o'ie en de daad historie Liefde. Bemint hem, uwen drie-en- nëgentigjarigen vader. Verzacht zi'ri lijden door on wankelbare trouw.Steunt hem in al zijn goede werken door den St-Pieterspenning Maar bovenal, bidt voor hem. Neemt den rozenkrans, zoozeer door hem aanbevolen, in uw vereelte handen en bidt met uwe kin deren, dat Leo, die de negentiende eeuw heefl beheerscht en de twintig ste heeft ingewijd, zelf een eeuw moge leven. Lang leve Leo XIIIPaus der chris- tene wereld en vader der werklieden Bedenk wat gij van dage doet, Bedenk ook wal gij morgen moet, Bedenk hoe g' aan uw leven Door werk zult weerde geven. Een leven zonder werk gelijkt Een raam waarin geen beeld en prijkt. F. W. Weber. Bemint het werk, christene man,'tis eene plicht voor u. Voor ons allen geldt het woord Gods in den eersten boek der H. Schriftuur. In het zweet uws aanschijns zult gij uw brood eten. Gij hebt van uwen Schepper lighaam-en zielekrachten ontvangen, die gij moet benut igen door heilzamen arbeid. Bemint het werk, 't iseenegroote weldaad voor u. Het houdt u gezond naar ziel en lichaam, 't is voor u eene bron van vrede, 't verwijdert van uwe ziel menige bekoring, en 't schenkt haar kracht en sterkte. Zoolang Samson bezig was, hield bij zijne reuzenmaebt, maar eens dat hij in de armen der wellustigheid insliep, heeft hij ze verlo ren. ZoolangSalomon den tempel bouwde, was bij de beste en de wijsite der koningen, maar eens zijne werken gedaan zijnde, ging zijne wijsheid te niet, en hij verviel in zonde. Men vroeg eens aan den godvruchtigen kardinaal Bellarmin, welke klasse van men- schen best en gemakkelijkst hunne zaligheid kunnen bewerken, en hij antwoordde die- gene die geheele dagen werken om huri brood te verdienen. Zij beginnen 's mor- geus vroeg en eindigen 's avonds laat, en hebben geenen tijd om ledig te zijn. Zij hebben alle gelegenheid mogelijk om de deugden te oefenen. Bemint het werk, 't is eene eer voor u. Een werkman in arme kleederen, met zijn aangezicht bruingebrand van de zon en zijne handen vol eelten van te werken een man, die dag in dag uit, onverdroten en neerslig zijn zwaar werk verricht, 't zij in fabrieken, 't zij in werkwinkels, 't zij te lande op het veld, verdient duizendmaal meer achting en aanzien, en is duizendmaal meer eere weerd, dan een voornamestraatjonker, dan een rijke tijdvermoorder, die den lieven langen dag anders niets zoekt dan vermaken. Iemand, die overleg heeft en een edel karakter, zal vol eerbied den nederigen werkman groeten, en misprijzend nederzien op die zwierende luierikken, die niets stichten tenzij kwaad in de samenleving. Schoon zingt de dichter Het eerekruis op meenge borst Loont wat een dapere strijder dorst Op 't slagveld. W it een pen Met scherp verstand geschreven of Gedicht heeft glorie, eer en lof Verdient dat, doch 'k - ken Geen schoonet eerete/' «u dan Twee eeltevuisten voor n'en man Aangaande de vuige aanvallen van 'i radi kaal Weekblad (waarvan het Nieuwsblad in zijne twee vorige nummers spreekt), gaf ons een katholieke werker het volgende goed gedacht. Al de katholieke sprekers, conferenciers, enz., zouden moeten, geheel bet arrondisse mentdoor, in alle soorten Aan vergaderin gen (onderlingen bijstand,- kiescomiteiten, patronagen, enz.) lezinge geïen van de lage, godtergende vischwijventaal- van 't Weekblad over God en Godsdienst. De menschen mogen en moeten weten dat de Ypersche geuzen het bestaan van God loochenen, Christus een simpele mensch noemen, (Weekblad van Za tei'dag 23 Mei), Gods lieve Heiligen en onze Beschermers doen doorgaan voor vuilaards, enz. enz. Ons volk zal erbij walgen de merschen en weten niet dat het zoo verre gaai. Zij moeten ook, die katholieke sprekers, toonen aan de brave buitenmenschen hoe M. Volf zulke artikels toelaat, aanmoedigt, en wie weet, misschien zelve opstelt. Zij moeten toonen aan onze christelijke bevolkinge van Vlaanderen ;at het wel en duidelijk alzoo is 't en is geen overdreverid beid, geen politieke bekladderinge, maar wel en duidelijk gelijk het Nieuwsblad zegt. Immers het Nieuwsblad daagt reeds ver scheidene weken M. Nolf uit, om te zeggen of hij ja of neen, zulke smerige artikels goed keurt. En M. Nolf zwijgt... zwijgt lijk ver moord!... Wat beteekent dat Popeiinghe en Komen hebben reeds ge- irotesteerd en M. Nolf verantwoordelijk ge maakt, is het dat hij zwijgt. Wensche dat er vele zulke flinke brieven kwamen maai daarom moeten de katholieke werkers en sprekers het volk onderwijzen nogmaals de menschen zijn bedrogen in onze geusjes zij weten niet of durven niet peizen dat, bachlen een zoo beleefd voorkomen, er een zoo hatelijke godshater schuilt. Katholieken, aan 't werk Trekt de mas ters af Tot daar onze knappe katholieke Yperling. Wij steunen hem en vragen of dat niet misschien de stofte ware van een schoone voordracht in ons katholiek Volkshuis, t'Yper?.. De uitdaging door het Nieuwsblad aan M. Nolf gestuurd nopens de smerige,goddelooze artikels van de gazette der liberale associatie waar hij aan 't hoofd van staat, heeft overal den besten indruk gemaakt en de algemeene goedkeuiinge weggedregen. Verleden week deelden wij twee flinke brieven mede, eenen uit Komen en eenen uit °operinghe. Vandage nemen wij geerne verschillige protestatiën op tegen de goddeloosheid der Ypersche geuzen protestatiën uit alle kan ten van 't arrondissement ons toegekomen. Uit Yper Mijnheer de opsteller van 't Nieuwsblad van Yper, Na 't lezen van uw voorlaatste en laatste nummer, waarin wij den haat jegens onzen katholieken godsdienst vernamen, welke onze liberale kopstukken bezield, teekenen wij uit alle krachten protest aan tegen zulke godlasterende taal. E. V. en P. A. Uit WerYick. Hier ook hebben de smerige nummers van het Weekblad eenen walg veroorzaakt. Nolf en zijne klieke zijn diepe gedaald het zijn godshaters en geloofsverzakers. Men kan geen anderen naam toepassen aan man nen die zulke polemiek voeren, doen voeren of laten voeren. Langemarck Heer opsteller van 't Nieuwsblad, Bravo Nieuwsblad, g'heht daar een goed t?edacüt gehad van dien zeeveraar nen fer men muilestopper te geven. Nolf, jongen, ge moet waarlijk op uw verstand zitten oftewel er niet veel hebben, .odien gij meent door zulke smerige en las terende artikels ons door en door katholiek volk tot uwe goddelooze partij te trekken. Alzoo vrijwillig en schaamteloos van de lichtgelovigheid der volksklasse gebruik maken om ze te bedriegen en ze tot haar ongeluk te leiden, dat noemen wij hatelijk, verachtelijk, verraderlijk en onweerdig,zelfs van wege eenenvolksvertegenwoordiger. (Eerbiedig opgedragen aan het onbaat zuchtig Weekblad.) Vrijdag morgend is een liberale schepene van Heyst-aan-Zee veroordeeld tot vier boeten van 50 fr. ieder om als openbaar ambtenaar profijt getrokken te hebben uit daden, ge pleegd in de uitoefening van zijnebediening. Geheel onlangs werd ook een liberale bur gemeester van eene andere kleine badplaats door dezelfde rechtbank veroordeeld tot eene boet van 200 fr. om door de gemeentekas een maaltijdje te hebbert doen betalen, dat hij aan eenen bediende van het bestuur van Biuggen en wegen had aangeboden in een hotel. Dit dineetje kostte de bagatel van 80 fr. of 40 fr. per man Het beroepshof van Gent heefl dit vonis bekrachtigd. Nestje Atehie atchie atchieeeeeee Reusje God zegene u, Nestje. Ge zoudt daarvan niezen niezen, enèè Misschien kent gij mijnbeer Ane Oriyme niet beter dan Mijnbeer Ortgenaamd 'k Zal hem dus ook aan de geëerde Lezeis van't Nieuwsblad vorenstellen. Mijnheer Ane Ouyme is een man van in de vijftig jaar, alzoo een verbastardeerd hottentotje. Wat hem lichamelijk best ken merkt 't is dat hij, onder den neus, een nog in de oogen springend accent circonflexe draagt. Die man is weinig of niet gekend, of schoon hij nog al veel gevoyageerd heeft, bij voorbeeld rond de frontieren van waar hij, met pak en zak naar Yper is komen wonen. Ons Ypertje was dan liberaal, o maar zoo liberaal, en zoo kwam het dal Mijnheer Ane- Oriyme, die zijn hoedje keerde naar den wind, nog al aftrek vond en bevoordeeligd wierd. Nu, zijn artikel pastte ook nog al wel: Onze Saint Patieke geuzen deden zulk... schoon werk, dat zij het op slaanden voet deden... blinken. Van verstand 's wege draagt Mijnheer Ane- Onyme geheel wel zijn naam, alhoewel hij al niet vele fransch en kent. Hij peist nog- thans dat hij de fransche tale meester is want als hij ze vaste grijpt, hij draait en hij keert ze, wringt en kraakt... dat zij een ware martelaresse gelijkt. Owi, zei Louis, en hij koste maar dat fraDSch In andere vakken, zeggen deze die hem van bij kennen, is 't al niet veel beter gelegen. Nu, kan die mensch dat hel pen dat zijn valhoedje te stijf spande als hij nog in zijn rokske zat, en dat alzoo zijne hersenpanne niet en kon ontwikkelen 't Is verloren maar een beetje geleerdheid hebben is een schoone zake, en wij wakke ren al de ouders aan om wel naar te zien of de valhoedjes van hunne kinders niet te vele spannen. Immers 't miskomt toch zoo leelijk van een benepen, bekrompen verstand te hebben. Wilt gij er het bewijs van Veronderstelt eens een kind dat het onge luk heefteen spannend volhoedje te moeten dragen. Binst zijne apejaten zal de bekrom penheid van zijn verstand noodlottig ge volg van dat spandershoedje gsene andere gevolgen hebben dan nu en dan eene bemer- kibge van den schoolmeesterDie jongen is toch taai van begrijpen of «lk beloove dat hij nen kei zitten heeft in zijn kop. Maar later kan dat meer miskomen. Trou wens men weet somtijds niet hoe eene koe een haze vangt, en hoe men van niét komt tot iel. Veronderstelt 't is een eenvou dige veronderstellinge dat het kind, waar van wij spreken, meer geluk of verstand hebbende, onverwachts rijke wordt. De rijkdom, ge en kunt niet weten, kan hare pretentie medebrengen. Welnu, moest dat kind, eens groot geworden, hoe bekrompen ook van verstand (om de wille van dat val hoedje), in zijnen kop steken van in den gemeenteraad te breken, ja zelfs van burge meester te worden, tot spijt van die 't be nijdt... En lacht niet, dat kan al gebeuren, want zoo Meester Gezelle zaliger dichtte Zoo 't al gebeurt dat beuren kan De koeien kunnen kachtelen Zoo kan men van eene misbakkene hersen pan o die valhoedjes willen een conseiller maken. Jamaar, hoe zal dat gaan Dat koeie kachtel... 'k misse, 'k wille zeggen die sim pelaar loopt gevaar, van als de kiesstrijd begonnen is, dat ze nen keer bij nachte, vóór zijne deur, eene perse planten met een val hoedje van boven... De gazetten zullen schrijven dat ze hem een standbeeld moeten oprichten waar hij zou prijken, gedregen op de schouders van eenige onvermoeibare her- bergpilaren, en bekroond met... het valhoed- e... In den gemeenteraad, geraakt hij er ooit in, als zij zullen spi eken van onderwijs, hij zal moeten zwijgen... en als hij nen keer zou rischieren van wat fransch te kraken, ze zouden in de zale kunnen een valhoedje op een suikerboonperse opsteken... Neen, voorwaar men kan, zonder zich belachelijk te maken, toch geen gemeente- laadsheei maken van een mensch die niet weet wat hij moet schrijven De ezel is het lier dat dwaast is of, de ezel is de dier die dwaast is. Laat ons weder keeren naar Mijnheer Ane Onyme. k En wete waarlijk zelve niet noe ik, h propos van Ane-Onyme, gesproken oeb van ezels. Nu men valt somtijds van 't fransch in 't vlaamsch... Is M. Ane-Onyme uit reden van dat valhoedje min bevoordeeligd onder op zicht van verstand, hij is ruime wel mede gedeeld in pretentie. Misschien is dat ook het gevolg van zijn spannend valhoedjehij heeft de glorie in den kop. Zoo kwam het dat hij mordicus wil op de lijste staan der liberalen. Ze hadden hem vele liever niet gehad, maar ja, men moet al dikwijls nen keer water in zijn wijn doen, en... opeen ezel riên in plaatse van opeen peerd. Nu 't wordt gezeid dat ze alzoo 't akkoord gevallen zijn. M. Ane-Onyme zal op dezelfde lijste ko men van M. Ongenaamd. Lukken zij, dan zal M. Ongenaamd van tijd tot tijd een brief- ke opstellen voor M. Ane-Onyme, om af te lezen in den gemeenteraad. Lukken zij niet... dan zal M. Ane-Onyme, voor zijne rekeninge, een groote buize nickeleeren of doeri nicke- leeren. 't Zal dan ten minste eene schitteren de nederlaag zijn. Dat is nu M. Ane-Onyme... met zijn val hoedje. Juuu peerd, zei Sissen, en hij reed op nen ezel. L. Acht. Velen spreken van en tegen den godsdienst gelijk blinden van kleuren, en wel dikwijls zonder te weten of te peizen dat zij hij ver- NIEUWSBLAD VAN YP V V V ft 9 9

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1903 | | pagina 2