i s EN OMMELANDS, E I Op Zaterdag, 13 Juni 1903. S centimen 't blad. 38 jaar. c; 1255 Ons antwoord aan de plechtige uitdaging van Het Weekblad Een heilige Sant Open Brief aan M. isolf, Sint Alfons gewroken De houding van den Rector Uit Boesinghe ste '3®? 7V trekken bij den UitgeverTh 36, in de Boter strata, te Yper, en bij 's tand boodschap we zen ofte post, tegen 3 frank 's j lars 'T Nieuwsblad van Yper verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 f. 's jaars; 3 f. en den vrachtloon buiten Belgenland. HeL blad en is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. lies moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Boterstrate, Tk £6, te Yper. Echt en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijk, niet kinderachtig; Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal De bekendmakingen kosten 0,fr.l;» de reke binnen 'l blad is 't 0,f.30 van 's Rechters wegen f. 1; overdruk, 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken." De Heeren van de Agence HAVAS.te B ussel, Tk,32,in de Magdaiena- s tra te, en te Parijs, n° 8, Place de la Bourse, ontvangen bekendma kingen voor 't Nieuwsblad van Yper, van. al die buiten Oost- Westvlaanderen wonen. Hel Weekblad schrijft Met afkappin jen en weglatingen kan men altijd iemand beschuldigen zoo schrijft'(Nieuwsblad van Yper ia ziju nummer vau 23 Mei 1903, 4e kolom van de tweede bladzi jde. En nochtans afkappen en weglaten is altijd hetgeen dit bladje doet om zijne tegenstrevers to lasteren, to beleedigen en te minachten. Wij dagen Nieuwsblad» pieeh- tiglijk uit de artikelen die wij ge schreven hebben en die door hem aangevallen zijn, GANSCH le willen inzetten in ziju toekomende nummer. Wij zullen dan kunnen zeggen voor de eerste maal dat het vlaamsch ka tholiek gazetje van Yper nauwkeu rig geweest is. Dan ook zullen wij toestemmen met hem te spreken. Maar vooraleer dat wij met hem re deneeren moeten wij verzekerd zijn dat het zijne gewone slechte trouw zal weglaten. Elk zegge het voort. Ten eerste: Wij laten ons toe te doen bemerken aan het IVeekblad boe bet katholiek Nieuwsblad wat haastiger is om te antwoorden aan de uitdagingen van zijne tegenstrevers. De uitdaging van 't Weekblad ver scheen in zijn nummer van Zat» rdag, 6 Juni 1903, eu reeds in ons volgend nummer van heden Zaterdag 13 Juni volgt ons antwoord. Integendeel de eerste uitdaging van het Nieuwsblad verscheen in nummer van Zaterdag, 23 Mei 1903, en heden Zaterdag 18 Juni... hebben wij nog geen woordeken antwoord gezien. Moest het Weekblad zoolange pei- zen... om iets uit te vinden Alleenlijk,in nummer van Zaterdag 6 Juni antwoordt het Weekblad mei... eene vrage Ten tweede Het Weekblad moet eenigszins bedwelmd geweest zijn van den slag dien onze uitdaginge hem gaf, om niet te zien dat wij het Week blad niet uitdagen, maar wel zijn troetelkind en hertenagel, den ultra- FANATIEKEN M. NOLF. Ten derde .-Ofschoon wij door onze uitdaging geene bespreking ofte discussie wilden uitlokken met het Weekblad, omdat zijne lage, vuile aanrandingen en NOOIT BEYVEZE- NE beschuldigingen alleenlijk walg veroorzaken onder alle weldenkende lieden, toch willen wij de uitdaging van het Weekblad niet onbeantwoord laten, opdat het Weekblad daaruit, niet kunne besluiten dat wij benauwd zijn. Is er benauwdheid in 't spel, 't is wel hij eutwien, nietwaar en om reden Ten vierde Wij bedanken boven dien hel Weekblad van trch eens zich te gevveerdigen met het Nieuwsblad bezig te houden... in zake van gods dienst en zedelijkheid. Wij hebben toch reeds zoovele malen onze beweringen bewezen, STUKKEN IN DE HAND (onder an dere in ons nummer van 23 Mei 1903, 40" kolom van de tweede bladzijde), en 't Weekblad zweeg, zweeg lijk ver moord 1 En nogthans datzetfde Week blad schreef in nummer vau 16 Mei, LETTERLIJK: Nu, zwijgen is goud waard en is als zooveel als eene toestemming. Wij bedanken nog hel Weekblad omdat hel ons eene gelegenheid te meer geeft aan de lezers vau 'i Nieuws blad duidelijk te bewijzen (niet alleen lijk fe b'weren, zooals het Weekblad doet) hoe uitzinnig, hoe razend, GODS II ITEND, hoe vuil, GODDELOOS, de uitvallen zijn van reeds veel te veel genaamd geuzegazetje. Ten vijfde Hier volgt nu het arti kel dat wij meest bedoeld hebben en waarovei wij M. Nolf hebben uilge daagd en nog uitdagen. Alfons de Ligouri is een der grootsle heiligen voor liet pastoorsvolkje, want de deugdzame man schreef in zijnen tijd een handboek voor biechtvaders, waarin e» u zeer groot aantal van de ouzedelijkste en ontuchtigste vragen in voorkomen, die door onze kerk vaders en andere vaders en moeders, jonge dochters en jeugdige meisjes moeten en mogen gesteld worden. Sommige dier vragen zint zelf zoo onzedelijk dat een oude eoc.., bij de lezing ervan door den grond zou zin ken van schaamte, eene die nochtans iri geen klein gerucht zou verschie eu eu niet licht rood zou worden. Voor dien hoogst ouzedelijken praa! werd de zeer vrome Alfons heilig verklaard. Verscheidene kadodders Renkin, Carton, Pi!, De Groole c-n andere nu- liteiten, tot zelfs fcoerken Van Brussel huilden en tierden, om hooren en zien te doen vergaan,dat de heilige Ligouri, Alfons» pour les dames, s.v.p. nooit zoo iets geschreven had en dat de vertaler, zekere Grassmann, een af schuwelijke falsaris was. Ja maar, praten zijn geen oorden, zegde de heer Lucien Anspach, leeraar aan de hoogeschool van Brussel, en om de kadodders te overtuigen van de propere theorie van hunnen heiligen Sant, kocht hij zich een latijusch boek werkje aan van Fonskeu, de vuile pater en gaf er eene fransche ver taling van. Die vertaling werd aan het oordeel onderworpen van twee leeraars der Brusselsche hoogeschoolde heeren Vanderkindere en D weishouwers, die de vertaling goedkeurden. Daarop zond de heer Lucien Ans pach oen schrijven naar den rector der Leuvensche hoogeschool, het Alma Mater der klerikale zuigelingen of' de stokslagers. Daarin vroeg de heer Lucien Ans pach aan Mgr Hebbelyuck, rector der hoogeschool, dat hij twee godgeleer den zou aanstellen om de fransche vertaling van het handboek voor biechtvaiers van St Alfonsius» te on derzoeken. En... beste lezers, weet ge wat Mon- seigncurken op dien open brief geant woord heeft Niets, hij zweeg tot hiertoe gelijk een visch Nu, zwijgen is goud waard en is als zooveel als eene toestemmiug. Met op den open brief van den heer Lucien Anspach niet te antwoorden, erkent de rector van Leuven dat alles richtig is in de vertaliug van den heer Lucien Anspach eu dat Sint Alfonse de Lignori eene der vuilste eu sme- rigste heiligen is, die bezig zijn met rijspap te eten met zilveren lepels in den hemel..., of ten ware... dat de oogen van St Pieter op dit oogenblik opengegaan waren en dat de vuile Sant hals over kop gedonderd ge weest is in het diepste der hel, om er in zoet gepeins zijne vuile daden te overweggu. Ten zesde Week bladje, ge me be weringen meer, als't u belieft, in 't algemeene. Bewijst met name en toe name, met dag en date, gelijk hel Nieuwsblad gedaan heeft in deze hui dige polemiek over Sint Alphonsus en gelijk wij gedaan hebben in ons artikel over Bosmans (waarover he: Weekblad zwijgt lijk vermoord), aau- teekeneude kapittel en bladzijde. Ten zevende Involge het boven staande, gelieve het Weekblad ons be wijzen te leveren, met dag eu date,van dat afkappen en weglaten dat altijd, zegt het liberaal voddeken, hetgeen is welke de katholieken doen om hunne, tegenstrevers le lasteren, te beleedigen en le minachten. Ten achtste Weglaten en weglaten is twee. liet Weekblad weet bet wel, maar wil het niet weten. Weglaten zoodanig dat de zin en de strekking van 't gezegde volstrekt niet verande ren, doel er niets aan. Maar weglaten zoodanig dat de zin en de strekking teenemaal anders zijn, dat. is vervaNchrn. Wij hebben '1 een eu 't ander weg gelaten in 'i artikel van 't Weekblad. Doch uit dat weglaten en volgde geene zinsveranderiug. Doch wij beweerden en bew<-ren nog dat Bosmans (Foei!) eu. na Bosmans, het nog ver- foeilijker We kblad z >odanig achter- gelalen hebben dat er de zin geheel bij verandert. Daarvan hebben wij voorbeelden gegeven zie Nieuwsblad, nummer van 23 Mei laatstleden. Ten negende Wij verwachten on geduldig en onverschrokken het ant woord van 't Weekblad j doch een ant woord gelijk het zijn moet, met de puntjes op de Dj os, met bewijzen me degedeeld, met name en toename (nietwaar Jules Bosnians?), met dag en date. Ten tiende 't Was M. Nolf dien wij uitdaagden... 't is't Weekblad at ant woordt.,. zonder antwoorden. Opdat M. Nolf zich niet langer zoude kunnen onttrekken, en opdat het Weekblad M. Noli's vuil lijnwaad niet zoude trachten te wasschen, sturen wij aan M. NOLF, den open brief die volgt. liberalen Kamerheer Heer Volksvertegenwoordiger, Reeds verscheidene weken lang hebben wij in net Nieuwsblad, van Yper protest aan geteekend tegen de lage, goddelooze aanval ten van 't Weekblad. In bijna ieder nummer van dit liberaal blad worden valsche beschul digingen uitgebrachttegenkerkengodsdienst, priesters en kloosterlingen, tegen wcerlooze nonnekens bijzonderlijk, en dat al, zonder schier ooit een nameot date of plaatse aan te duiden. Zulk eene polemiek schijnt i en stel selmatige bevechunge te zijn van al wat de ehristene en christelijke bevolking van Yper en 't arrondissement nauwst aan 't hei te ligt, bestrijding zoo veel te eerloozer dat de be schuldigingen algemeen zijn en dus onmoge lijs kunnen vervolgd worden. Hetgeen echter de maat der gansche gods lasteringen en de maat van ons geduld heeft doen overlüopen, bet zijn de godtergende artikels verses.eueti in 't Weekblad tegen den H. Alphonsus van Liguori, eu wel bijzonder lijk bet artikel getiteld En dat wij in ons nummer van vandage aan onze Lezers mededeelen. Het Weekblad, Heer Volksvertegenwoor diger, betitelt zich zelf «orgaan der liberale verbintenis vas Yper en 't arrondissement». Het orgaan, dat is te zeggen, de taalvoerder, de phonograaf zouden wij zeggen, die de ge dachten en strekkingen der liberale verbinte nis getrouw wedergeeft. Welnu, van een anderen kant, iedereen weet dat gij, Heer volksvertegenwoordiger, tiet officieel hoofd, de voorzitter zijt der' liberale verbintenis en alleszins haargroole werker, «son chef-hom me. Daaruit besluiten wij, met de schier alge meenheid der bevolking, dat gij verantwoor delijk zijt voor de artikels die wij laken, eri die ons zoo inuig kwetsen in onze godsdien stige gevoelens. Het Weekblad is het orgaan, is de pbono graaf van uwe gedachten en gevoelens. Wij verzoeken UEd. ons niet te paaien met onrechtstrecksche redensnoch met ons te zeggen dat gij niet verantwoordelijk en zijt voor alles was het Weekblad drukt. Wij geven UEddat toe; ja, wij aanveerdeh dat gij voor alles wat het 'Weekblad uitbraakt niet verantwoordelijk en zijt edoch gij zijt het noodzakel ,k voor watde artikels betreft, of liever, geheel dien verwoedenden strijd tegen God en Godsdienst. Niet één man der katholieke partij is per soonlijk verantwoordelijk voor alles wat hel Nieuwsblad schrijft doch het staat vast en niemand en loochent die waarheid, dat. moest het Nieuwsblad ooit God en Kerke op zoo gemeene wijze aanranden, de hoofden der katholieke associatie daarvan zouden ver aotwoordelijk zijn, en dat zij in ons blad zulke lasteringen niet zouden dulden. Wij twijfelen geenszins, Heer volksverte geawoordiger, of gij zult eraan houden uwe candida'.uur welke door al die ongods dienstigheid groot gevaar loopt te verde digen en te bevoordeeligendoor eene klinken de afkeuring van die goddelooze polemiek van het orgaan der liberale associatie waar gij het hoofd van zijt, en door eene geloofs belijdenis in regel. Aanveerd, Heer volksvertegenwoordiger, onzen heuschen groet. Het Nieuwsblad. Tegenover al den smaad en laster uitge braakt door het godtergend Weekblad op den H. Ailonsus van Liguori, stellen wij de volgende onomstootbare bewegingen die be wijzen met welke trouw onze radikale tegen strevers te werke ga m. Ten eerste. Het is onloochenbaar dat ge heel die zonderlinge bespreking van den H. Alfonsus uitgelokt wierd door de beschul digingen, in volle Kamers van den socialist Dembion. Demblon las zoogezeide slechte uittreksels uit de werken van den H. Alfonsus, vertaald door zekeren Grassmann. Wilt gij nu geheel de historie kennen ge lijk zij door een schrijver van den Palriote uit Weenen (hoofdstad van Oostenrijk) over gebriefd wierd in date van 9" December laatstleden. Na de dood van Grassmann drukte een katholieke gazette Grassmann was de schrijver van een spotschrift geschreven met het doel van lage speculatie. Teri anderen die zedenverdediger was slecht befaamd (décrié) om zijne zeden.» De zoon van Grassmann deed een proces aan den katholieken gazeischrijver M. Lang. Er waren twee punten klaar te trekken. Was M. Grassmann een man van slechte zeden Was het werk (spotschrift) van Grassmann waar of valsch Hei eerste punt wierd niet opgeklaard. Wat hel tweede punt betreft, zielhLr. M. Englebrecht, leeraar van latijnsche taal en letterkunde aan de Hoogeschool van Weenen heeft dat spotschrift van Grassmann en de ware werken van den H. Alfonsus onderzocht, en trok daaruit het volgende besluit De werken van Alfonsus van Liguori zijn werken van hooge zedelijke waarde. Wat het werk betreft van Grassmann .het is niet eigent- lijkeenspotschrift: hetgeen dat werk kenmerkt, 't en is niet de nijdige passie, 't is de onbe voegdheid. Grassmann die vele schrijft en straf oppervlakkig is, en was niet bekwaam een werk Dus, volgens 't beweeren van een profes sor van d'Universiteit van Weenen, Grass mann vertaalde Sint Alfonsus' werken uit hel latijn, zonder latijn te kennen. En 't is daarop dat men Sint Alfonsus aanrandt en beschuldigt Ten tweede. M. Vandervelde had, na en volgens Demblon, Sin! Alfonsus ook beschul digd. De Palriote katholiek dagblad van Brussel, daagde M. Vandervelde uit van Tf bewijzen betgeen hij beweerde. De Patriote» Beloofde bovendien 10,000 frank aan M. Vandervelde, indien hij die bewijzen kon leveren. Welnu, M. Vandervelde heeft die uitdagin ge NIET AANVEERD EN HEEFT NIETS BEWEZEN AHijd dezelfde, die liberalen, beschuldi gen zonder bewijzen. Een plicht blijft ons over, plicht dien wij met liefde en eerbied kwijten. De H. Alfonsus heeft aangevallen en be schuldigd geweest op de laagste manier. Een pennetwist met de goddelooze radi cale gazetten van Yper heeft ons zelfs ver plicht eene dier beschuldigingen over te nemen. ledereen weet hoe geweldig wij zulke eerloosheden afkeuren. Nogthans rekenen wij het ons als een plicht, hier, opentlijk, eene hulde te brengen aan den H. Alfonsus. Wij zeggen dus Eereaan U, il. Alfonsus, die thans, om uwe hooge deugden, bij God in den hemel troont Eere aan U, Grcotk Kerkleeraar, om uwe verstandige, wondere, kiesche werken over godsgeleerdheid Eere aan U, Ieverige Bisschop, voor al het goede, voor al de liefdewerken, gesticht onder uw zoo werkzaam be stuur Bid voor ons, uwe getrouwe bewon deraars, en bekom ons Gods mildsten zegen Bid ook voor uwe vervolgers... dat de rechtveerdige God hen, om hunne tergende goddeloosheden, niet straffe Als antwoord op het overgenomen artikel van 't Weekblad, zij het ons genoeg aan de Ypersche geuzen te zeggen dat het niet antwoorden of zwijgen van den Hoogeer- weerden Rector of Bestuurder der Leuven sche Hoogeschool 't geheele niet te verwon deren is. Waarom? - Omdat er in den open brief hem toege stuurd onder andere in volle letters staat Je me permets de Vous de mander si vous vous ralliez a l'avis de Pie IX et de Léon XIIIJe me plais croire qu'en celte matière vous rihé- siterez pas, Monsieur le Recteur Mag- nifique, A VOOS METTRË EN RE VOLTE CONIRE LE SAINT-SIÈ- GE... enz. Wij vertalen.... aangezien de liberalen van t geuzenbladje het verplichtend onder wijs noodig hebben. Jk laat mij toe u te vragen of gij u schikt naar het gedacht 'van Pias IX en Leo AIII.... Ik geloof geerne dat gijin deze zaken, niet zult aarze len, Hoogeerweerde Rector, IN OP STAND TE KOMEN MET DEN HEI LIGEN STOEL... (met den Paus)» enz. Het is reeds lang bewezen geweest dat Pius IX en Leo Xlll in 't geheele niet zede- looze leerlingen, komende zoogezeid van Sint Alphonsus, goedgekeurd hebben. De uitdaging (10 000 fr.) van den Patriote aan M. Vandervelde droeg op dat punt. Ten anderen, M. de Rector en kon, zon der zijne eigene weerdigheid te kwetsen, niet antwoorden aan mannen die, van wege eenen priester, een openilijken opstand vragen tegen den Paus van Rome. Elk zegge hei voort. Aan den heer opsteller van 't Nieuws blad. Hier ook in onze parochie heersebt er nog voortdurend algemeene verontweerdi- ginge legen de liberale scbrijvelaars van Yper. 'l Zijn onbeschaamde godshaters Al wat ze betractnen, 't is van hunne lezers te doen twijfelen aan hun geloove, den God van bum e eerste Communie te doen ver zaken, ze met hen meê te slepen naar 't eeuwig ongeluk, 't Is duivelswerk Dui zendmaal schande Dat ze, zij, in God niet meer en gelooven, 't is klaar, maar.... dat is hun zake, en, ze moeten wel weten dat DS B9EDH m m Ons antwoord TE BEOORDEELEN ALS DIT VAN ALFONSUS VAN Liguori daartoe ontbrak hem de bijzonderste hoedanigheid, te welen de kennis der latijn sche taal. Om, te oordeelen volgens de verta lingen van zijn spotschrift, Grassmann kende GEEN LATIJN

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1903 | | pagina 1