eNGELMABEN Nota Zij zijn tegen het geloof niet De nieuwe posthalle te Yper Processie Priesterlijke benoemingen Koning Alexander en Draga vermoord WIELRSJDEHS-COUH^EN en prijskamp voor peerden nSeefd ',n' """""""«'i b^cbuuU!6Craik M,"ar"Jk - wij niet en zullen dulden dat ze hier onze deugdzame, brave, christene streken komen verpest' hun haring en zal hier niet braên en de ste kiezinge zullen wij wel weten van welke gazette van Yper de kandidaten venijnige valschaards zijn. 't Is u genoeg zeggen, heer opsteller van 't Nieuwsblad, dat wij u ten volle goed keuren: aan u dat volk te ontmaskeren. Werkt meesterlijk voort't ommeland van Yper zal u weten ter zijde te staan in den strijd. Wij bedanken nog eens uit ganscher herte al de katholieken van gelijk welke gemeente die gebruik hebben gemaakt van hel Nieuws blad om protest aan te teeltenen tegen de godloosheden van 't Weekblad, en de hou ding van M. Nolf. Wij bedanken bijzonderlijk onze dappere vrienden uit het Katholiek Volkshuis van Poperinghe die de eerste een flink antwoord gesiuurd hebben, Dank ook aan Komen Dank aan Wervick Dank aan Langhemarck Dank aan de twee edelmoedige Yper- linten Het Weekblad bewijst dat het verlegen zit; 't zijn al die brieven die M. Nolf doen beven, want die brieven komen van.... Kiezers Het Weekblad in zijn nummer van 25 mei 4903 schrijft letterlijk Godsdienst en Bijgeloof. Het is algemeen gekend dat de klerikalen nog vele lichtgeloovige menschen van ons afkeerig maken door te zeggen dat wij het geloof aanvallen. Wij wil:en daar heden nog eens over spre ken om de pennelakijën uit de klerikale bla den te overtuigen, dat wij niet vijandig zijn aan de godsdiensten, doch integendeel het bijgeloof bestrijden. Er is tusschen godsdienst en bijgeloof een oneindig breed verschil. Wat kan het ons maken dat er in de we reld 685 gekende godsdiensten zijn en dat eenieder in de overtuiging leeft, dat bij slechts in zijn eigen geloof kan zalig worden. Ons persoonlijk is het gelijk of men aan Christus, Confucius, Mahomed, Brahma, Boedha of Luther gelooft. Wel neen zij zijn tegen hel geloof niet. Wat verder in 't zelfde artikel lezen wij Juist diegenen, die eene degelijke en verstandige ontwikkeling hebben, zijn de verdraagzaamste menschen. Die hebben het een of het ander over godsdienst gelezen en de ondervinding opgedaan dat al de gods diensten door de menschen zelf zijn gemaakt om het goede onder het menschdom te bewaren.... Nog eens zij zijn tegen het geloof niet. En zij loochenen de goddelijkheid van ons geloof, want zij loochenen de goddelijkheid van Christus die de christelijke leering eerst in de wereld gebracht heeft... maar toch zij zijn tegen het geloof niet. Juist gelijk of zij tegen de kloosters niet zijn. En in zijn nummer van Zaterdag 2 Mei 4903 schrijft het Weekblad 1° bladzijde: «Frankrijk komt, met «een grooten en verdienstelijken bezemslag, zich te zuive ren van de kloosterplaag. 't Is onbetwistbaar eene stoutmoedige -onderneming op de rechten welke de heilige roomsehe kerk eischt. De kloostervereenigingen zijn de militie der kerk en de voorposten van het pausdom. 'Ms door haar dat de herstelling der pries- terregeering voortgezet wordt bij al de katholieke volkeren. Men schaft ze af met een pennetrek. En geen enkele bisschop staat op om den ban vloek over die goddelooze regeering uit te spreken En de Paus, de grootmeester en de opperste beschermer der kloosters, kondigt niet de minste bul van prolestatie af. Wat zeggen wij Hij ontvangt den gezant der Fransche Republiek en wenscht hem geluk. Is het niet stichtend Ja, Weekblad, zeer stichtend is uwe taal, zekerlijk zijt gij ook tegen de kloosters niet. En in de zitting der Kamer van Vrijdag 3 April 1903 tengevolge der interpellatie van M. Crombez over den inval der fransche kloosters in Belgenland, en der beknibbeling van' de handelwijs van het staatsbestuur, door Crombez, Demblon, Daens, Furnemont en anderen, MM. Feron, Devigne, Hymans, Dufrane, Jomez en Lepage stelden de volgen de dagorde voor De Kamer, de aandacht der regeering roepende op de noodzakelijkheid, de on- afhankelijkheid der burgerlijke samen leving, de regelmatige werking onzer openbare instellingen en de belangen der bijzondere nijverheid te beschermen tegen de overweldigingen der verborgen doode hand der kloosters, gaat over tot de dag- orde. Deze dagorde wordt verworpen door 60 stemmen tegen 27 en 1 onthouding (M. Daens), M. Nolf heeft er voor gestemd. En M. Nolf is ook tegen de kloosters niet en aangezien de kloostervereenigingen de militie der kerk zijnn, ja, M. Nolf is ook tegen kerk en godsdienst niet. Elk zegge het voort De stad Yper is verrijkt met een der schoonste praalgebouwen niet enkel van Westviaanderen maar van geheel Belgenland. Te midden der Rijselstraat, de rijkste der straten van stad in lieflijke ouderwetsche gevelkens, rijst statig een gothisch gebouw van den zuiversten middeleeuwschen trant. De helft bestond en is hersteld, de andere helft is bijgebouwd. Of men toen ten tijde bouwen kon Onwillekeurig houdt men stil voor dit gebouw, in volle bewondering, om er de zuiverheid der liniën, het spel van de vens- termoneelen en ramen, de mooiheid der fijn uitgebeitelde koppen en kanteelen, de lichte spitsigheid der zijtorrekens, de verfraiï van het arduinen veurstwerk, de sierlijke majesteit van gansch den voorgevel, de op tooiïng van elk deel en de pracht van de bureelzaal te bestatigen. Iets dat eigenaardig is aan zulke kunst werken, 't is dat iedereen, hoe onkundig ook in stiel of bouwtrant, voor dat pronkjuweel ingenomen en aangedaan is, en één en de zelfde uitdrukking van gevoelen op zijne lippen vindt: Hoe prachtig Hoe schoon Zekerlijk zal de een of andere wel vinden te beknibbelen dat het jammer is dat het dak in tichels gelegd is en de torren iD schaliën gedekt zijndat de onderste vens ters min gothisch schijnen te zijn dan het overige; dat het nut van zulke uitgestrekte onkostelijke kelderingen twijfelachtig is; dat het glaswerk boven en te midden het bu reel te vele macht aan de zonne geeft; dat de afleidende koperen waterbuizen lomp en on sierlijk zijndat de boomtjes voor dit gebouw zouden moeten verdwijnen, enz.., al op werpingen die minder de eene dan de andere gegrond zijn; maar altijd is hel waar, dat wij het katholiek ministerie niet genoeg dank kunnen wijten van onze prachtige stad met zulk eene voortreffelijke posthalle ver rijkt te hebben. 't Ware te wenschen dat 's avonds, bij zonderlijk tegen het achterjaar, die aller- lieflijkste voorgevel met feller lanteernen verlicht wierde. Dat gebouw en het nieuw krankzinnig' huis in de Thouroutstiaat, zijn ware monu menten die zullen overgaan tot het nakome lingsohap. Zijn zij kostelijk geweest, zij heb ben werk gegeven aan kunstenaars en werk lieden, en tevens zij verheffen den geest, zij verwekken een edel kunstgevoelen en zij versieren en veredelen onze aloude kunst rijke stad. Zondag aanstaande is het twaalf jaren geleden dat ik eenen ouden Yperling hooide zeggen daarwij zullen nu eene processie hebben gelijk over vele jaren, en gelijk het altijd zoude moeten geweest hebben. Ja, 'lis twaalf jaren geleden dat de pro cessie van het Heilig Sacrament door het katholiek bestuur op den ouden voel herin gericht is. De liberalen hadden dertig of vijl en dertig jaren vroeger langzaam de pro cessie getracht te niet te doen eerst was het 't magistraat dat weigerde 't Hoogweer- dige met hunne tegenwoordigheid te veree ren later onttrokken zij de de gendarmen, de knechten der weezenschool met hun tnu ziek, en nog later het pompierskorps, en van 4878 naar 4884, tijdens 't liberaal mi nisterie, de soldaten, 't Was al dat zij kon den onttrekken. Doch eenige van de gemeen teraadsleden van dien tijd vonden het te veel dat 't carillon hem liet hooren gedurende den doortocht der precessie hun klachten of gedachten wierden aanhoord, en 't caril ion bleef stil. Maar den Witten Donderdag en Gorden Vrijdag, om de christenen te tergen, dan moest het carillon spelen Die mannen deden dat niet uit haat tegen den godsdienst, in 't geheele niet, integendeel 't was uit ge negenheid voor den godsdienst, vraag hei maar aan Auguste... Nu, de bevolking heeft met die mannen gedaan gemaakt, en met reden, en 't is gelijk die oude man in verrukking en blijdschap zeide processie is op den vroegeren voet weer ingericht en de Yperlingen en zullen de oude niet wederroepen, zijt gerust, Au guste Ook, is iedereen niet overtuigd dat de pro cessie volk naar stad roept, dat vele Yper lingen op wandel gaan, en is het niet een oud en gegrond spreekwoord waar er volk is, er is nering Monseigneur de Bisschop van Brugge heeft benoemd Bestuurder van het Oudmannenhuis, te Thielt, deE. H. Vanden Bulcke, bestuurder der priorij van Ste Godelieve, te Ghistel Bestuurder der Zusters Lamotte, te Yper, E. H. Barbier, professor in 't bisschoppelijk koilegie van Oostende Professor in gemeld keliegie, E. H. Ver- straete, priester in 't seminarie; Eerw. Heer Van Seynhaeve, landbouw ingenieur in het pensionnaat van Avelghem, is bestierder benoemd van 't klooster van Ghistel en algemeen bestierder der landbouw- stichtingen in 'i bisdom van Brugge. Eerw. Heer Dorsan Reynaert, landbouw ingenieur en professor in Sint Lodewijks collegie van Brugge, vervangt E H. Seyn haeve te Avelghem. Londen 44 Juni. Men meldt uit Keulen dat koning Alexan der van Servië en koningin Draga dezen nacht vermoord werden en dat Pieter Kara georgevitch door het leger koning van Servië is uitgeroepen. YPER. Onze peerdeloopen van verleden Zondag zijn uitermate wel gelukt, yeel yolk, wonderschoon weder. Jammer dat, om deswillevan denhof- rouw de rijschool de feesten niet en heeft kun nen opluisteren. Herstellingswerken. Op 23 juni, om 10 ure 's morgends, zal in de bureelen van den be velhebber der genie te Yper, Veemarkt n° 16, overgegaan worden 1° tot de aanbesteding der zware herstellingswerken, uit te voeren aan de kazernen dergendarmeriën van Bizet, Meenen, Moescroen en Poperinghe. -- Bestek 2,468 fr. Borgsom 250 fr. Som le besteden voor onvoorziene kosten 100 fr. 2° tot de aanbesteding der verbeteringswerken aan de krijgsgebouwen der plaats Yper. Be stek 10,220 fr. Borgsom 1000 fr. De inschrijvingen moeten aan den bevelheb ber der genie gesiuurd worden per aanbevolen brief, ten laatste den 20 juni ter post besteld. WERVICK. Versteeningswerken. -- Op 2juli, om lOure, s m orgends, zal ten sladhuize te Wervick de aa nbesteding plaats hebben der werken tot ver steening van de buurtwegen nrs 1, 2, 26, 27, en 28. Bestek 24,692 fr. 18. Borgsom 2000 fr. LOCRE Hu heeft de dood verdiend. Dezer dagen deed ik eene wandeling al Locre. Alle huizen waren tot mijne verwonderingbevlagd.Ik Irok in eene herberg binnen om mijwat'uit te rusten, eenige verversching le nemen, en mijne nieuwsgie righeid (e voldoen. Seffens vernam ik dat een jonge priester, M. Wyckaert, een mijner oude studiemakkers dien dag zijne eeremis ging doen. En van 't een op 't ander vernam ik er welhaast dat daar verledene week een trouwe menschvriend het slachtoffer was geworden zijner zelfopoffering. Ziellier wat men mij vertelde Een jongeling van Locre had zijnen hond aan den kruiwagen gespannen om eene kuip water te halen. Toen de jongeling wilde terugkeeren was de houd niet rap genoeg aan 't werk en zijn onervaren meester spande hem af om hem eene duchtige rammeling te geven. Maar het beest volgde wel licht het voorbeeld zijns meesters en schoot ook in kolerie en de meester ziende dat hij welhaast ging moeten onderdoen, stelde het op een loo- pen zooveel hij kon, gevolgd door den kwaden hond. Maar aan eenen korten draai gekomen schoot den voet om van den zeerelooper en hij viel ten gronde, waar hij in het grootste gevaar verkeerde van overreden te zijn door een rij tuig dat in .volle vlucht hem zeernakend was. Eens klaps veranderde de hond van gesteltenis en in plaats van zijn meester te verlaten en hem een zekeren dood te laten doorstaan, greep hij zijnen meester vast eerst bij den bil om hem uit den weg te trekken. Daar niet gelukkende greep hij hem bij den arm en gelukte erin zijns meesters leven le redden. En met wat heeft men dat trouwe dier be loond Met de koord aan den hals en den kne- pel op den kop, zoo heeft men mij verteld. Och hoe wreed, als '1 zoo is. Een dierenbeschermer. BUURTSPOORWEGEN VAN ROUSSELAREOPBIXSCHOTE EN D1XMUIDE. De kennisgeving der stukken belrekkeiijk de ontwoipen lijnen van de buurtspoorwegen van Bousselare naar Bixschote en Dixmuide is sedert 2 juni laatst geëindigd. De Bestendige Afveerdi- ging van den Piovincialen Raad van West-Vlaan deren heelt reeds ia zitting van 5 dezer het deel der tusschenkomst van de provincie vastgesteld in he_t leggen van die lijnen. Dit deel beloopt tot 672.000 fr., het zij dus het vieide deel van het kapitaal, dat beloopt tot 2,690,000 fr. Zoodra de Nationale Maatschappij van buurtspoorwe gen in bezit zal zijn van deze stukken, zal zij doen overgaan tot de voorloopige studiën be trekkelijk de vraag tot vergunning dezer lijnen. POPERINGHE. Brand. Zondag is er brand ontstaan bij den landbouwer Bossaerl, op den Werf eene schuur en een wagekot zijn de prooi der vlam men geworden. De pompiers waren spoedig ter plaats en hebben de andere gebouwen kunnen viij waien. De schade beloopt eenige honclerde franks. BRIELEN BIJ-YPER. Eeremis Het dorp was maandag en dins dag volop in leest. In deze gemeente van waar men bij menschengeheugengeen dorpsgenooten als piiesters kent, vierde men deze twee dagen de plechtige eeremis van twee jonge priesters beide parochianen van Brielen, deEE. HM. Maes en Van Gheluwe. Het zoo lieve kerkje was op zijn beste versieid en op alle huizen der ge meente wapperde de nationale vlag. STADEN. Brand. - Maandag avond ontstond er een begin van brand in de woning der wed. Devis- schere. De genaamde Leopold Vanoost heeft het vuui kunnen uitdooven. De schade is gering. MEENEN. Aanslag op den burgemeester A. Pardoen.— Maandag morgend rond 10 ure werd de stad in iep en roer gebracht door het gerucht vaneenen moordaanslag op M. Pardoen, burgemeester, gepleegd. Het gerucht was maar al te wei ge- giond. Ziehier wat er gebeurd was. Bond 10 ure was M. Pardoen, zooals naar ge woonte uitgegaan om zijne zieken te bezoeken. Hij kwam juist uit de woning van M. Lagae, toen hij rakelings door twee revolverschoten het hoofd getroffen werd. De dader, na nog v scheidene schoten gelost te hebben, nam vlucht, maar eenige moedige mannen waaruu der MM. Hector Hoilevoet, gemeenteraadslid Am. Vanden Berghe, Jan De Meester van Hale- wijn, hielden hem tegen en leverden hem aan de policie over die op het gerucht der schoten toegesneld was. M. Vanden Bossche, poiicie- kommissaris aanstonds verwittigd, opende een eerste onderzoek en verwittigde het parket. De dader, Gasp-Leon Verfaülie, bijgenaamd de Makke, is een stoelvlechter, 23 jarenoud, en heeft bij het leger gediend. Sinds zondag morgend was hij ui het bezit van het wapen gekocht bij M. Constant Debne. Hij schoot ver scheidene kogels af op eene schijf, omde dracht van het wapen te meten en maandag van in den morgend vroeg, vatte hij postinde Bijsselstraat waar de woning van den burgemeester gelegen is. 't Is dan dat hij zijn plan uitvoerde. Hij wei gert allen uitleg te geven over de drijfveer zijner ver laffe daad. Eene huiszoeking door den policie kommissaris gedaan bij Fille Joseph, Lammer straat, waar hij op logement was, heeft ver scheidene anarchistische bladeren, alsook de Vooruit en het Volksrecht doen ontdekken. De verontweerdiging der meenensche bevol king iszeer groot en aanstonds werd door de hoof den van de katholieke partij eene protesiatie te gen de laffe aanranding uitgeplakt. Doktoor Lauwers van Kortrijk heeft de twee kogels uit de wouden gehaald, en de toestand der gekwetste is voldoende, 't Is te hopen dat de achlbare burgemeester ten spoedigste mogelijk zal hersteld zijn en zijne bezigheden zal kun nen hernemen. UIT VOOBMEZEELE. Het is op maandag 22" Juni aanstaande dat d? wijdvermaarde processie van hel II. Bloed haren gewonen omgang zal doen binnen ons dorp. Iedereen weet te spreken overden luister en de pracht van die processie, docr hetgene het verleden jaar te zien was, ter gelegenheid van de 750' verjaring van deinkomsl dier kos tel ijke Relikwie. Dit jaar nog zullen de groepen zoo talrijk en kunstig zijn als verleden jaar. Van alle kanten van het Bisdom en van hel Fransch-Vlaanderen komen, het jaar door en wel bijzonderlijk binst de novene die de pro cessie voorengaat, talrijke bedevaarders deze kostelijke relikwie vereeren. Woensdag nog laatstleden hadden wij het genoegen van in on nederig en rustig dorpje eene bedevaart te zien van boven de honderd Jufvrouwen van Kortrijk onder het geleide van de zusterkens van liefde, enz. ONDER BELGISCHE VLA L De stoomboot Vaderland der Red Star Line is de genationaliseerd en vaart, sedert eenige dagen onder de Belgische vlag. 't ls een goede stap tot verwezenlijking der Belgische Handels vloot. De suiker ia pakken van de Tiensch Maalderij zijn de beste. Te koop bij all kruideniers VOOR DE BOUWST1ELEN. De hoogere arbeidsraad heeft een ontwerp voorgelegd aan den minister van arbeid, om het werk der bouwwerklieden te regelen. He.t ge bruik van ladders zou niet meer toegelaten zijn ingehouwen van 12 meiers hoogte. Al de stel lingplanken moeten aaneengebonden zijn. Zondag 21 Juni gegeven door het gemeentebestuur en den Rapid-Club van YPER. 1000 FR. PRIJZEN Provinciale kiezing. in het kanton Achel is M. de notaris Spaas, van Overpelt, katholieke kandidaat, zonder strijd tot provinciaal raads lid gekozen. Zonder strijd gekozen. M. Lathouwers, ge- meentesekrelaris te Eygen-Bilsen, is, zonder stryd, uitgeroepen tot provinciaal raadslid van üet kanton Bilsen (Limburg). Als plaatsvervan ger is aangeduid, M. A. Houben, eigenaar te Langerloo. VOOR DE FBANSCIIMANS. De heer De Trooz, minister van binnen- andsche zaken, heeft aan de onderwijsop- zichters der beiie Vlaanderen onderrichtingen gezonden voor het inrichten van Fransche les sen in de scholen van volwassenen, voorname lijk voor de werklieden dienaar Frankrijk gaan werken. Hun getal wordt op 40,000 geschat en het is gebleken dat de menigvuldige geschillen die tusschen werklieden en hunne patroons ont staan, hieraan te wijten zijn, dat de werklieden niet genoeg fransch kunnen. De gemeenten moeten de scholen inrichten, maar de legeering verleent toelagen. ANTWERPEN. De veertien overlevende landverhuizers van de Huddersfleld zijn zaterdag vertrokken. Al leen de twee gebroeders Donishouk, die gansch hunne familie in de schipbreuk verloren heb ben, zijn naar Oostenrijk teruggekeerd de anderen, wat hersteld van den doorstanen schrik, hebben besloten de reis naar Canada voort te zetten en zijn ingescheept aan boord van de Ashton, die hen Grimsby gebracht heeft van daar zullen zij Ameiica bereiken. Zij toon den zich zeer dankbaar voor de zorgen, die hun tijdens hun verblijf te Antwerpen toege diend zijn. DE SIROOP DE PRATERE is de best, hedendaagsche borstremedierij genees' zeker en spoedig den hoest, bronchieten, influenza, keelpijn, stemverlies, vallingen, asthma, tering, enz. Volgens de proef gedaan door de groote geneesheeren is de SIROOP DE PRATERE de krachtigste aller hoestgenczende reme diën,omdat zij spoedig en rechtstreeks werkt door de ademhaling op al de borstpijpen zonder de maag te hinderen. Prijs 2 frank. Te bekomen te Yper, apotheek May en Libotte; Poperinghe, apotheek Monteyne, en overal. LOCRF Dinsdag van in den vroegen morgen bromde de klok in den monumentalen toren en verkon digde gansch de streek dat er iets grootsch te doen was. Om 10 1|2 u. ging de nieuwe priester, de eerw. Heer Valeer Wyckaert zijne eeremis doen. Gelukkige Heer, gelukkige ouders en fa milie. Maar zij alleen waren de gelukkigen niet te Locre op dien dag. Immers ai de Loerenaars deelden in dat geluk en ten bewijze ervan waren alle huizen bevlagd en stroomde het van volk in de kerk. Hoe indrukwekkend was die plech tige mis waarin zeven priesters dienst namen Zulke ceremoniën zijn iets buitengewoons toi Locre maar ze n doen daarom niet te min deugd aan 't herte. Was de zang der H. H. voorzangers onlaak- aai, verrukkend was deze des jonge priesters die met zijne schoon e, ronde stem en snel ge- passen toon de prefatie en pater noster zoo stichtend doorhaalde. Na deze plechtigheid namen de genoodigden om twaalf ure plaats in eene zaai der meisje school vooraf met veel smaak geschikt, door de Eerw. zusters der H. familie, tot het vrienden maal door de achtbare familie Wyckaert aange boden. Men heeft maar de spijskaart te overzien om te raden of iedereen zijn buikske een zielmis heeft gedaan. Maar wat al beloofd toch die jonge nieuwe priester Van vlugheid van geest, zoelheid van karakter,van grondige kennissen en zeer groot gemak van spreken heelt hij dien dag meer dan eens bewijs gegeven. Dat God hem een kloeke gezondheid,lange ja ren verleene tot geluk zijner achtbare familie, tot vreugde der Loerenaars. WOENSDAG 24 JUNI 4903 Groote P J3E111 >10 >1AEKT TE YPER Voor de prijzen, tie de piakurieven. SCHRIKKELIJKE ZEERAMP 400 DOODEN Zondag laatst is, bijna het zicht der groote stad Marseille, eene schrikkelijke zeeramp ge beurd. Op eenige kilometers van den kaap Croi- seite, zijn twee stoomschepen van de Compa gnie Fraissinet de Lihan en de Insulai re op elkander geloopen. De Liban had Marseille, om tl 1/2 ure 's morgends, verlaten, om naaar Brestra(Corsi- ka) en Livourno te varen. De« Insulaire kwam van Nizaen Touloti. De stoombootBlechamp», van den loodsdienst, bevond zich om 12 1/2 ure op 2 mijlen ten zuiden van het eiland van den Maire, toen hij den Liban en den Insulai re op elkander heeft zien loopen. Aanstonds is de Blechamp naar den «Liban gestoomd, daar dit laatste schip het meest bedreigde scheen, laderdaad, het water stroomde van alle kanten in den Liban die trachtte het land te be reiken. Zeventien minuten later stond geheel het vorenste deel van het schip reeds onderwa ter, en zonk welhaast geheel en gansch. De Blechamp van zoo hij het ongeluk ge waar werd, snelde tri' plaatse der ramp. Da loodsboot n1' 10 deed hetzelfde en de reddings boot van een hongaarscli schip de Rackossa bewees ook groote diensten, evenals een ander schip der maatschappij Fraissinet. 17 matrozen zijn gered. De Blechamp» heeft 40 passagiers opgenomen, die te Marseille wer den aan wal gezet. Van zoonaast de ramp gekend was, werden te Marseille bijzondere schikkingen genomen. Pompiers en ambulanciewagens brach en de aangespoelde lijken naar het hospitaal.'s Avonds om 5 ure had men reeds 30 lijken opgevischt. Wanneer de eerste reddingsboot bij den Li ban gekomen is, is dit schip al met eens door de zee verzwolgen en zijn de masten van het zinkende schip het water komen slaan op een meter en half van den reddingboot, die een oogenbiik bedreigd was meegesleept te worden in den reusachtigen draaikolk, veroorzaakt door hel zinken van den Liban Toen de i Liban zonk, zijnde stoomketels ontploft, hetgeen eene groote opborreling van water veroorzaakte, die wel vijf minuten duurde. Men hoorde hertver- scheurende kreten, waarop welhaast eeue dood- sche stille volgde. Daar het vorenste deel van het schip eerst on der water kwam, vlucatten de passagiers na tuuriijk naar het achtereinde, waar er eene ten stond. Deze tent werd bij het verderen volledig zinken als eene kooi, die de ongelukkige reizi gers belette zich te redden. Een bootsman, die de redding bijwoonde, zegt dat het schouwspel verschrikkelijk was. Mannen en vrouwen liepen al onder een. De bootsman gelukte erin 9 te redden. De Insulaire die op den Liban geloo pen is, werd ernstig aan de voorsteven bescha digd. Volgens den bevelhebber van den Insu laire is de Liban in min dan 10 minuten gezonken. Hij was in Engeland gemaakt in 1883 en mat 3000 ton. NADERE BIJZONDERHEDEN. De botsing tusschen de twee schépen is ont staan omdat zij voor malkander gedoken waren door liet eiland van den Marie. Ai met eens zag de bevelhebber van den Insulaire de masten van den Liban boven de rotsen uitsteken en schuivelde om den Liban le verwittigen, maar deze verstond het teeken niet en Kwam zich alzoo op den weg van den Liban plaat sen. De schok was geweldig. Een gat van 2 meters was in den Liban geboord. De kapitein hoopte er te kunnen in lukken van aan land te komen, door met verdapperden stoom, landwaarts te stevenen. Het schip is eerder gezonken. Het ongeluk is bij klaar weêr en stille zee gebeurd. HET GETAL SLACHTOFFERS Tot nu toe is het met geene zekerheid gekend. Alles doel veronderstellen dat er ten allerminste 100 menschen bij die ramp het leven verloren hebben. Immers op den Liban bevonden zich 250 personen. Onbeschrijvelijke tooneelen hadden plaats. Een man die hij de ramp zijne vrouw en vier kinderen verloor, is krankzinnig geworden. De Insulaire, die den Liban in den grond boordde, is te Marseille toegekomen zonder zijne reddingsboolen in zee te hebben gelalen. Dit feit wordt zeer besproken. De Liban is gezonken op eene plaats waar de zee 45 meters diep is. Het wrak levert uus gevaar op voor de scheepsvaart. Een matroos van bedrijf, die als passagier aan boord van den Liban reisde, hekelt het gedrag van den kapitein van dit schip. Deze zou zijn schip niet spoedig genoeg hebben doen van richting veranderen. 5 CLER1KALE SCHANDALEN Wij lezen in het huisgezin Maar altijd door blijft de stroom van leugen Xeïr 0,el' ^oosterlingen |-'//'°,.U"0'l':rs "iet bestaan, van geeste- verlveg gebeurd Z''n 1 <r«™ in ir- de on

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1903 | | pagina 2