Raad voor de zieken Abonnementen van 5 dagen Het proces Humbert Onderwijzersbelangen De halve frankjes Vlamingen en Walen Vlaamsche Landdag te Dendermonde \V ettelijke besluiten Muilperen Verloren Stelen Lj Mill Gij zult leed en kommer schuwen, Over werk en over daad; Noch in huis, noch op de straat Hoesten, als gij 't niet kunt letten, Met den zakdoek voor den mond; En uw fluimen zult ge ontsmetten,, Of verbranden op den stond. Spoel den mond, en kuisch uw tanden !s Avonds eer gij slapen gaat Voor het eten wasch uw handen, Eet gestadig en met maat; Laat de melk eens duchtig koken; Leen aan niemand uw gerief: Haat alcool en tabak rooken En heb orde en reinheid lief. Slaap alleen, met open i uiun 't Liefste langs den zuideikant Leg bij open weer u buiten Op een rieten ledekarfl. Neem het stof met natte doeken, Van de meubels en den vloer Laat de zon in al de hoeken Stralen van uw huis en koer. waarden als d~genen in de gemeenten dei o« reeks, zuilen aanspiaak hebben op eene wedde van I 550 .~r. na vei loop van het 4e vierjaarlijkse^ tijdvak en van 1 700 frank na verloop van het 8e. Al de spoorwegslatiën en halten van dtn Staat hebben aan bet bestuur der Staatspoor wegen,den 16 augustus, eene opgave moeten zenden van de abonnementskaarten voor vijf dagen, afgeleverd van 1 tot 18 Augustus, lsook de abonnementskaarten voor 15 dagen gedurende hetzelfde tijdvak verkocht in 1903 en 1902. Voor Brussel Noord bevat die op gave de volgende cijfers: Abonnementen van vijf dagen, van 1 tot 15 augustus 1903, 2.222; abonnementen van 15 dagen, zelfde tijdvak, 1903, 1,648 abonnementen van 15 dagen, zelfde tijdvak 902,1 835, Eindelijk heeft die geruchtmakende zaak der ontvreemding van 100 miljoen franken hare ontknooping gekregen voor het assisen hof der Seine te Parijs. Na lange en ingewikkelde pleidooien van de advokaten Libori, Clunet en Hesse, heeft Mad.Humbert Zaterdag het woord gekregen, om de verklaringen sf te leggen welke zij gedurende den loop van het rechtsgeding herhaaldelijk beloofd had te toen. Nu zou zij het verschrikkelijk geheim openbaren waar mede zij altijd schermde en dat het gansche land met verbazing moest slaan. De menigvuldige toehoorders in de ge rechtzaal zijn ten volle teleurgesteld gewor den, want Therese Humbert heeft eens te meer een verzinsel voor öeu dag gebracht. Zij verklaarde dat zij voor haren waren naam Regnier heette en afstamde van den bespieder, die betrokken werd in het proces van maarschalk Bazaine. 't Fortuin zou in 1870 gevormd zijn geworden en vermeer derd door bet gebruik der intresten. Die Regnier was niet vreemd aan de gebeurte nissen die de overgave van Metz voor gevolg hadden. Regnier werd den 17 septemberl874 door den krijgsraad van Parijs bij verstek veroordeeld tot de burgerlijke degradatie en tot de doodstraf. Hij is arm gestorven en, volgens Mad. Humbert, beweert, zou een zijner zonen de ware Crawford zijn, die de titels der miljoenen bezit welke uit de beruchte brandkas zijn verdwenen. Deze verklaring van de slimme bedriegster ontgoochelde eenieder, want men had zich toch aan iets anders verwacht en om 6.45 had de uitspraak plaats der gezwoornen, die op niet min dan 257 vragen te antwoorden hadden. De antwoorden waren bevestigend op al de vragen, doch verzachtende omstar, digheden werden in aanmerking genomen De betichten werden plichtig verklaard aan schriftvervalsckingen en aftruggelarijen. Therese en Frederik Humbert werden veroordeeld tot vijf jaar opsluiting, (de kleinste straf die men toepassen kan Romain Daurignac lot drie jaar gevaoj? Emiel Daurignac tot twee jaar gevang, Therese en Frederik Hurnbest werden daarbij nog verwezen ieder tot 100 fr. boet Therese en Frederik vielen elkaar in de armen toen zij het vonnis hoorden uitspreken Dinsdag hebben de twee veroordeelden Therese en Frederik hunne voorziening in verbreking geteekend. Dat zal dus nog een tijdeken aanslepen. De wet tot wijziging der schoolwet van 20 september 1884 18 september 1895, is in den Moniteur verschenen en luidt als volgt: Art. 1. In afwijking van het eerste lid vaB artikel 15 der wet tot regeling van het lager onderwijs, wordt het bedrag der na verloop van het 5e en het 6e vierjaarlijksch tijdvak verschuldigde vermeerdering gebracht op 200 fr. voor de onderwijzers en hulponder wijzers in de gemeenten der 5= reeks, en op 180 fr. voor de hulponderwijzers in de ge meenten van de vierde reeks. Art. 2. 1. De onderwijzers,hoofd eener school in de gemeenten der 5° reeks, die in deze hoedanigheid, op 1 januari 1897, 15 tot 20 jaar dienst telde, zal, met ingang van januari 1904, eene wedde van 1,800 fr. ge- nieten, welke op 2,000 fr. zal worden ge bracht, na verloop van liet volgende vier jaar lijksch tijdvak. 2. De onderwijzer, hoofd eener school in de gemeenten der 5e reeks, die in deze hoe danigheid, op 1 januari 1896, ruim 20 jaar dienst telde, zal, met ingang van '1 januar 1904, aanspraak hebben op eene wedde van 2,000 frank. 3. De hulponderwijzers in de gemeenten der 8' reeks, die op 1 januari 1896, minstens 15 jaar dienst telden, zullen aanspraak heb ben op eene wedde van 1,500 fr. na verloop van het vïeijaarlij isch tijdvak en van 1,700 fr. na verloop van het 5®. 4. De hulponderwijzers in de gemeenten der 4e reeks, verkeerende in dezelfde voor- Er wordt aangekondigd dat de Fransche regeering de halve frankjes met da beeltenis van Napolf onIII gaat inlrekïen en vervangen door deze met het beeld De Zaaister. Hut is hopen dat dit zoo spoedig mogelijk zal ge schieden, want er zijn tegenwoordig al te veel half frankjes waarop bijna niets meer te onderscheiden is en die dan ook op vele plaatsen geweigerd worden. Het overwicht der Vlamingen in België is verzekerd door hunne geboorten. Van 1870 ot 1900 klom de Waalsche bevolking van 1.960.000 tot 2 880.000 of 80 p. h. de vlaamsche van 3.000.000 tot 4 200 000 of 40 p. h. Wij moeten hier bijvoegen dal de Walen-aanwas' maar schijn is, hij bestaat bijna geheel uit vlaamsche uitwijking. De zuivere waalsche geboorte bedraagt 21 op duizend bij de vlaamsche boeren gaat de geboorte verhouding tot 33 op duizend. Zondag De landbouwdecoratie van tweede klasse is toegestaan aan de volgende personen onzer streke A. Bouckenhove, Vlamertingbe, L Dan neel, Oostvleteren, H. Debacker, Merckem, P. Debaeze, Elverdinghe, F. Deriuivelaere, Kemm I, A. Depuydt, Boesinghe, P. Gloire, Reninghe, A.Haelemeersch.Yper, C Huster camp, Oostvleteren, B. Joseph, Kemmel, S. Kino, Watou, P. Outlier, Wulveringhem, D. Rambour, St Jan, l. Samyn, Yper, P. Van Beveren, Oostvleteren, J. Vaii.de Voorde, Kemmel, Louise Verhille, Watou. Oh r een paar weken w-.nddde de fameuze volks vei teg»-.» woord igur «aa Doornik, M Henry Crombez, te Nieuwpooit ep 't strand. Hij ontmoette er M.Madoux, opsteller van de Etoile, een liberaal blad van Brussel, die ,V3. C-ombez nog al gehekeld had nopens zijne ondervraging over de kloosters. M. C'omsez v. rw -et dat aan M. MaJoux, en ze gingen aizo'o aan 't kijven, ij zooverre dat Crombez ru gramschap uitriep ge naoogt u aanzien als 'nen klets gekregen te hebben vair mij. Daar zijn er twee voor één, zei M. Ma- doux, en hij gaf Crombez daar alzoo een paar muilperen... die bloosden gelijk een krieke. Jamaar,Crombez lijk 'nen droeven jongen, liep zeere naar de policie om een proces te doen maken. Nu heeft hij zijn proces willen intrekken, maar M. Madoux en wilt niet meer, zoodat geheel dien hutsekluts nu in het korte voor de rechtbank van Veurne zal komen. Daar en zal geen leute te kort zijn. Verloren op de route van Veurne naar Yper eu Meenen, een kussen van automobile, over trokken met gilf leder. Verzoekt het terug te brengen aan 't bureel van dil blad, tegen beloo ning van 10 franken. en Maandag hadden te Dendermonde, in de ruime zalen vao het stadhuis, dc jaarlijksche Landdag en Zitdag plaats van den Viaamschen Katholieken Landbond. De vraagstuk ken van het vluamsch onderwijs in de verschillende scholen en h t ge bruik van het vlaamsch in het leger en in do hoogeschoien stonden aan het dagorde. Zondag namiddag ten 4 ure werd con stoet gevormd van ccn dertigtal maatschappijen met vaandels en kartels, d e met muziek aan 't hoofd en onder het zingen van den Vlaams-hen Leeuw en hel L;ed der Vlamingen» do stralen doortrok. 0.n 4 1/2 ure kwam de stoei voo" het stadhuis aan, waarvan de congressisten üe groot e fees! zaal opvulden. Aan het bureel namen plaats; MM. Van Damme, burgemtes ter, Tibbauh Van Brusse volksver tegenwoordigers, Flor. Hcuvclmans, Janssen s, gewezen volksvertegen woordigers, schepenen, provinciale raads'eden, professor De Ceulenper, Devismher advoka&t, enz. Mi uissens zat de vergadering vcor. M. Van Damme wenschte de congressisten welkom en M. Janssens dankte Den dermonde voor het feestelijk onthaal. M. Flor. IlciiV-lmans sprak over het gebruik van het vlaamsch in de burgerwacht; dit gebruik is verplich tend, maar alhoewel sinds zes jaar gestemd, is de wet in vele korpsen nog niet in toepassing Eenige dagen geleden, nogtans, heeft do bevoegde minister beloo'd er op te waken dat deze bepalingen stipt nagekomen worden. Onder de toejuichingen vangansch de vergadering werd er besloten, op voorstel van M.Jacssens,een telegram van genegenheid te zenden aan de leden van het katholiek congres te Keulen. M. Adolf Hendricx, van Antwerpen, sprak ten gunste der wet Coremans op 't gebruik van 't vlaamsch in het onderwijs. M. De Schrijver van Den dermonde,maakte den lof der vlaam sche beweging. De verwaarloozing der ernstige studie van het vlaamsch heeft in het politiek leven treurige vruchten voortgebracht. M. Devisschere, van Brugge, dron aan op de noodzakelijkheid van 't wetsontwerp Coremans, als protest tegen den hoogeren stand die dc vlaamsche taal onmachtig is. M.Leon Van Puyvelde sprak in naam der- studenten en eischte voor hen een aanzienlijk deel in de vlaamsche be weging. M. Karei Brants verdedigde eveneens het wetsontwerp Coremans in naam van het arrondissement Brussel en van de provincie Braband Wanneer toch zullen do vrouwen op de botermarkt beter voor bun geld zorgen 't Is langs alle kanten uitgeplukt op de boter markt en spijts dat al, zijn er Zaterdag nog eens twee boerinnen hunne geldbeurze ge fli.mpt, de eene met 85 fr. en de andere met omtrent 35 franken. te eken herkend BLANKENBERGHE Ondanks het stormweder waagde zich, zon dag, een bader, M. D. P..,van Gent, nog al ver van het strand. Hij hield zij n twaalfjarig zoontje op de schouders. Opeens werden beiden onder eene groote golf bedolven toen de vader terug verscheen, was hij alleenzijn zoontje ver smoorde op eenigen afstand. Een andere bader, M. M.., van Marchienne-au-Pont zwom naar het kind en gelukte erin het van eene gewisse dood te redden. PRINS ALBERT Prins Albert is woensdag namiddag per bijzonderen trein, uit Florenville vertrokken, van het kasteel.des Amerois te Brussel terug gekeerd. De prins zal, met den opperstaf van het leger, zalerdag aanstaande naar de groote krijgsoefeningen vertrekken. Den woensdag 2 september zal hij naar Brussel terugkeeren om in het Paleis der Akademies de opening zitting van het internationaal congres van gezondheidsleer voor te zitten. ROOBORST Zondag nacht waren verscheidene personen vergaderd in de herberg de hert, gelegen op een honderdtal meters van de statie, langs dc straat naar het dorp, Men bakte koeken. Zekere Leon Van de Wiele kwam binnen en begon onderduims ruzie te zoeken. Hij werd daarom door den baas buiten gestoken. Daar maakte hij nog wat lawijd en stample op de vensters. De baas der herberg wild® buitengaan om Van de Wiele te doen ophouden, doch werd hierin door zijne huisgenooten belet. Zekere Van den Noortgaete was echter achter den rug van den baas naar buiten gegaan. Wat er daar gebeurd is, weet men niet goed. Eenigen tijd later, rond 12 ure, vond men in den gang, tusschen liet huis van M. Stevens en de herberg i e hert, het lijk liggen van Van den Noortgaete. De ongelukkige had in de bil eenen vreeslijken messteek gekregen; in den onderbuik droeg het lijk ook eene gapende wonde; in de richting van het hart was een doodelijke messteek toegebracht. Spoedig werd de policie verwittigd, die den vermoedelijken dader nog denzelfden nacht van zijn bed haalde. Hij is naar de gendarmerie van Munkzwalm overgebracht. Van de Wiele is 32 jaar oud, en nauwelijks een jaar gehuwd. Het slachtoffer was 24 jaar oud, metser van sliel, en woonde bij zijne ouders in de herberg kleix holland, aan den uitgang der statie. Het parket van Audenaarde is met den sneltrein, die voor deze gelegenheid te Rooborst stilhield, ter plaats gekomen en heeft de lijkschouwing gedaan. Er was volstrekt geene veete tusschen den aangehoudene en het slachtoffer. Zaterdag hadden zij samen gepikt en gedurende gansch den dag geen den minsten twist gehad. Alleen de drank en dat gevloekte nachtzitten zijn hier weeral de oorzaak van het drama. ROUSSELARE Zondag gebeurde alhier in het Oudmannen huis een pijnlijk ongeluk. Rond 8 ure 's avonds toen de kostgangers reeds op de slaapzaal waren, vluchtte opeens een hunner, Vital Valcke, 66 jaar oud, die aan de vallende ziekte leed, naar den trap, stuikte over de leuning en kwam, van eene hoogte van zes meters, met hel hoofd op de vloersteeneu terecht. Valcke weid met gekloven schedel opgenomen en stierf een kwartuur later. Een oppasser, die beneden aan den trap stond en den man op hem gekregen had, werd aan den schouder gekwetst. SPIERS Maandag avond rond 8 ure, ontstond er brand bij den daglooner Liétard. Tengevolge van den geweldigen wind nam het vuur eene groote uitbreiding en weldra stond het huis ii. vuur en vlam. Geburen, alsook de eerw. heer pastoor, kwamen toegeloopen, redden bet vee en eenige meubelen en deden al het mogelijke om den brand meester te worden. Hunne pogingen bleven evenwel vruchteloos; al wal zij nog konden doen was de naburige huizen vrijwaren. De woning van Liétard is geheel afgebrand. De schade beloopt verscheidene duizende frank. Er bestaat geene verzekering. De oorzaak van de ramp is onbekend. DE WETGEVENDE ZITTIJD Het Staatsblad van dinsdag bevat het konink lijk besluit, gedagteekend van Bad-Gastein, 22 augusti, waardoor de wetgevende zittijd 1902-1903 gesloten wordt WEVELGHEM Donderdag morgend, rond 5 ure, zagen vlas bewerkers, die zich naar hun werk begaven en over de spoorbaan gingen, te midden der baan eenen grooten bloedplas. Eenongeluk vreezende, gingen zij eenige meters langs de baan en von den tegen eenen gracht in eenen plas bloeu een man die ijselijk verminkt was en geen vam leven meer gaf. Hij werd spoedig voor den genaamden Achiel Balcaen, werkman, 26 jaar oud, wonende alhier, gshucht Molenwal. De statieoverste werd verwittigd en de ongelu kige werd naar het gasthuis gedragen. Een geneesheer werd spoedig verwittigd, die hem de noodige zoigen toediende; de linkerarm en been van het slachtoffer waren afgereden; het aangezicht was erg gekneusd. Men denkt dat Balcaen, die slechts sederl eenigs dagen uit Frankrijk teruggekeerd was en binnen eenige weken ging trouwen, woensdag avond om 11 ure door den koopwarentrein zal verrast geweest zijn met den barreel over te n en eenige meters ver geslingerd werd. Rond 11 ure had hij eene herberg aan de spoor baan verlaten. De geneesheer heeft hem de H. Sakramenten doen toedienen. Donderdag avond gaf de ongelukkige in ijseiijke pijnen den geest. MEENEN Te Hallewijn is een zeer erg feit gebeurd. Een stoeldraaier, vader van familie, wilde het werk niet staken omdat zijne kinderen zonder eten zouden zijn. 's Morgends, terwijl hij zich naar zijn werk begaf, werd hij door werkstakers ontmoet, die hem met geweld naar het maison du peuple sleurden en daar verscheidene uren lang opsloten. De policie verklaarde onmachtig te zijn om tusschen te komen, Het slachtoffer dezer opsluiting heet Louis Dhondt, is Dj jaar oud, gehuwd en vader van 5 kinderen, waarvan het oudste 8 jaar en het jongste slechts 9 maan den oud is. Hij woont op het gehucht den Berg en werkt sinds 7 jaar bij M. Levecque Daar de brave werkman geen deel maakle van het socialistisch syndikaat,dacht hij vrij te zijn aan den arbeid te blijven. Zijne vrouw was zelf aan M. Levecque komen vragen of hij haar man geene bezigheid tijdens de weikstaking kon geven en hij had hem gelast met het opruimen' en opkuischen der werkhuizen. De socialisten hebben wederom een bewijs van hunne dwingelandij en harteloosheid gege ven. Bebelaar Een almoes als 't u belieft Oude juffer zijt gij getrouwd? Bedelaar neen... Hebt. gij soms een oogs ken op mij ANTWERPEN Dinsdag morgend botste de stoomboot Duna, die in de haven kwam, nabij de Platijnkaai op het binnenschip Broedertrouwdat nabij oogen- blikkelijkzonk. Er bevonden zich acht personen aan boord van de Broedertrouw, waartusschen twee kinderen van 3 en twee jaar oud. Allen konden gered worden, uitgenomen de twee arme kinderen die jammerlijk verdronken. De tjalk Broedertrouw lag nevens de duitsche stoomboot Aachen, die gemeerd ligt aan de Van Dijckkaai en achter deze de brusselsche sleep boot President Vergote den XIVdaar tusschen lagen vier lichters. He tjalk werd bewoond door schipper Lenaerd Nouwen, 32 jaar, zijne vrouw, geboren Baelen, dezes zuster, vier kinderen en een knecht, allen thuis hoorende in de gemeen te Ambacht. Zuid-Holland. Rond half een 's nachts kwam da oostenrijk- sche stoomboot Duna, voor de stad aan en zwaaide, om de dok in te varen, doch zij botste met het achterschip tegen de tjalk die geheel verbrijzeld werd en weg dreef om aan de St-Mi- chielskaai schielijk in de diepte te verdwijnen. De zuster van Vrouw Nouwen was met een kind van drie weken in den arm kucnen over springen op een lichter. De Schipper met zfjne vrouw, drie kinderen en knecht, raakten te water. De schipper met twee kinderen in den arm, en zijne vrouw met een kind in den arm, hadden zich kunnen vastklampen aan eene ton Zoo dreven zen heel eind verder, doch ten laat ste begaven hun de krachten en twee kinderen verdwenen van tusschen hunne armen. De sleepboot President Vergote XIV kon den schipper, vrouw en een meisje van vijfjaar aan boord halen. De verdronken kinderen heeten Jan-Petrus Nouwen, 4 jaar, en Jan-Abraham Nouwen, 2 jaar. De knecht heeft zich kunnen redden op een luik van de gezonken tjalk. De Belgen te parijs Zoudag werd er in de kerk der Vlamingen, rue de Charronne, te Parijs een lijkdienst gece lebreed tot lafenis der zielen van drie belgen slachtoffers der ramp van den Métropolitain. De laatste gebeden werden gelezen door den be stuurder van het Werk der Vlamingen den Z. E H. Bert. De families der slachtoffers en talrijke belgen woonden de roerende plechtigheid bij Op 't hoogkoor hadden plaats genomen M. ba ron d'Anethan, gezant van Belgie MM. de Ray mond, sekretaris van het belgisch gezantschap Bastin, consul van Belgie, en Garcia geatta cheerde bij de belgische kanselarij 1® kalant. Gargon, breng mij twee zacht ge kookte eieren 2" kalant. Gargon, mij ook twee eieren maar geen rotte, zulte De gargon faan de spreekbuis)Vier zacht gekookte eieren waaronder twee niet rot DE JACHT Uit goede bron wordt gemeld dat de jacht zal geopet d worden op 5 september aanstaande in de provinciën Antwerpen, Braband, Oost- en West Vlaanderen en Limburg. EEN AMERIKAANSGHE HUWELIJKS A AN VRAAG Frans Riepers,een geboren Gentenaar, kwam als een arme knaap in Amerika, en werd te Phi- iandelphia in het huis van eenen welgestelden koopman opgenomen. Hij legde zich op de han delszaken met viijt en eerlijkheid toe, en wist zoo wel naar den zin te doen van zijnen baas, dat deze die weduwenaar en kinderloos was bij zijne dood, hem tot eenigen erfgenaam van zijn aanzienlijk vermogen maakte. Van dit oogenblik af was Frans plotselings een zeer rijk man geworden. Dit behoort in- tusschen niet onder de wonderen; want zoo iets geschiedt dikwijls genoeg,bijzonderlijk in Ame rika, maar wat zeldzamer geschiedt, is dit, dal niemand Frans geluk benijde integendeel ver heugde men er zich over, derwijl hij in al zijn doen en laten steeds de oude bleef. Zoo had hij zijn dertigste jaar bereikt en was een statig man geworden, zonder aan hel hu welijk te denken, ofschoon menige rijke koop mansdochter, menige jonge weduwe een goed oog op hem wierp. Zijn overleden patroon scheen hem van zijne zonderlingheden ook een deel tot erfdeel nagelaten te hebben. Toen hem derhalve eenïge vrienden deden opmerken, dat het nu langzamerhand tijd werd om naar eene vrouw om te zien viel deze herinnering hem als lood opzijn hert. Hij raadpleegde verschei dene dagen met zich zeiven, en besloot einde lijk, lot zijne vrouw eene landgenoote van hem te kiezen, onverschillig welke, indien zij maar drie eigenschappen in zich vereenigde, name lijk, indien zij maar braaf, arm en niet leelijk was. Zonder van zijn besluit iets te laten weten schreef bij aan een correspondant in Gent] en sloot zijnen brief met de volgende woorden Ook gelieve UEd. mij, per eerste gelegen heid, behalve de opgenoemde waren, een meisje te sturen tusschen de twintig en vier-en-twin- lig jaar oud, van middelmatige grootte welbe sneden gelaat, onberispelijk gedrag en gezond gestel. Op het laatste moet vooral gelet worden opdat zij in staat zij, de verandering van het klimaat te kunnen verdragen, en ik niet in het geval kome, dit artikel nog eenmaal te moeten bestellen, aangezien aan het vervoer te veel ge vaar verbonden is. Vermogen moet zij volstrekt niet bezitten. Wanneer nu dezelfde, in deze voorwaarden, hier aankomt en dezen brief, door UEd. behoorlijk gerugieekend, mij ver toont, zal ik denzelven dadelijk aanvoerden en veertien dagen na zicb, de liouderesse tot mijn wettige,huisvrouw nemen. De Gentsche verzender schudde zeker het hoofd, toen hij deze zeldzame bestelling las doch sinds verscheidene jaren met de zonder lingheden, zoowel als met de ordeliefde en stiptheid van zijnen co-respondent bekend, bedacht hij zicb niet lang, maar ging dadelijk aan het werk, om zich van zijnen last zoo goed mogelijk te kwijten. Doch waar zulk een meisje te vinden,dat aan al deze. vereischten be antwoordde. Na veie vruehtelooze naspooringen gelukte hem dit eindelijk. Marie Aldorf, sinds tien jaren wees een enge naar ziel en lichaam had tot in haar 22Kl® jaar onder den geesel eener heerschzuchtende tante geweest en werd steeds naar dier naam Faber genoemd.De tante stierf; elkeen verblijdde zich, dat het goede meisje uit de klauwen dezer draak verlost en door derzelver nalatenschap, voor el lende schadeloos gesteld was maar ziedaar kort vóór de dood der oude vrouw had zieh een neef in hare gunst weten te dringen, en werd door haar, bij testament, tot algemeeen erfge naam benoemd. Nauwelijks liet hij de arme Ma- ie eenige kleederen en linnengoed meenemen. Welk een wonder dat zij het Amerikaansche voorstel niet van de hand wees De Amerikaan sche koopman werd haar als een doorbraaf man aangeprezen, dien zij gerustelijk haar vol komen vertrouwen kon schenken. Zij besloot derhalve de reis te ondernemen, minder op de zeldzame echtverbintenis bouwende,dan wel in de hoop om eenen broeder van haren overlede nen vader te zullen opzoeken, die, gelijk zij zich herhinnerde in hare kindsheid dikwijls ge hoord le hebben, in Amerika gevestigd moest zijn. Men bracht haar nu met andere koopwaren die eene gelijke bestemming hadden,aan boord en van haar werd in de rekening met de vol gende woorden melding gemaaktEen meis je met name Marie Faber, 22 jaar en zes maan den oud, van karakter, zeden en lichaamsgestel als gevorderd is, en als bij het uitpakken zal be vonden worden ook van al de vereischte ge tuigschriften in den besten zin bijzonder naar UEd. genoegen zijn zal. De getuigschriften bestonden in eene doop akte; eenen brief van den pastoor, eene verkla ring van goed gedrag behelzende eene derge lijke, door al de buren onderteekend, die ver klaarden dat zij twaalf jaren lang de luimen eene- boosaardige tanfemet de grootste zachtmoedig heid verdragen had,en zulks hopen deed dat zij ook met eenen man,al ware hij deduivel zelf,goed zou over wrg komen en eindelijk de verkla ring van drie geneesheeren, van haar gezond ge stel getuigenis gevende. Aldus toegerust, aanveerdde Marie de verre gevaarlijke reis. Na den laatsten blik op de ver dwijnende vaderstad, na den laatsten traan, aan de nagdachtenis harer ouders gewijd vervulden vriendelijke beelden eener schoonere toekomst hare schuld vrije borst en met een vroolijk ge moed doorstond zij de veelvuldige onaange naamheden eener lange zeereis. Zij kwam geluk kig te Philadelphia aan, en nam in een der voornaamste logementen haren intrek. Nadat zij zich een weinig van de reis hersteld, van klee deren gewisseld en zichzelve moed ingesproken had liet zij zich naar het huis van M. Frans Riepers brengen. De gedachte, dat hij in huwe lijksaanzoeken ongelukkig geweest moest zijn, dewijl hij eene vrouw uit verre landen ontbood, boezemde haar juist niet liet voordeeligste denkbeeld van zijn voorkomen in en dit denkbeeld werd nog meer versterkt, toen zij zijne naar een paleis gelijkende woning betrad, die overal wel geen schitterende weelde maar des te meer solide pracht en ongekunstelden welstand kenmerkte. Men bracht haar op het ESF3£5e*"S3BS'2 GIJ ZULT OP DEN GROND NIET SPUWEN, *5. if

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1903 | | pagina 2