ïiENGELMAREN MEN 1/RAAGT VAN ALLES WAT Passchendaele in ruste Priesterlijke benoemingen Eedgerecht van Westvlaanderen Wettelijke besluiten Maar laat ons dit getal als vastgesteld aan veerden,dan komen wij datdit jaarde opbrengste in gansch de wereld 1,470.000 cwts of quin- taien zoude zijn. Welnu het is sedert eenigen tijd algemeen aanveerd dat men jaarlijks ongeveer 2.000.000 cwts of quintalen hoppe verbruikt, zoodat er dit jaar, volgens die opgaven een te kort in de opbrengst zou zijn Yan 530.000 cwts of quin talen. Dat tekort kan enkelijks uitgevaagd worden door oude hoppe die in de handen der hoppe- kweekers, brouwers of hophandelaars is ge bleven. Maar volgens alle berichtingen zoowel van uil den vreemde als van Engeland zelve, is het algemeen bestatigd dat sedert meer dan 20 jaren de stock de oude hoppe nog nooit zoo straf is uitgeput geweest als heden. De toestand is dus geheel en al ten voordeele der verkoopers, en dat heeft men op al de groote markten kunnen bestatigen. Te Nurem berg, de eerste hoppemarkt van Duitschland, is er eene groote vraag naar hoppe. België maar vooral Amerika sloeg de zelfde richting in. Verders onderzocht de vergadering der N.A- E. H. G. den toestand van Engeland. Volgens het verslag door het Landbestier gegeven ge bruikte de Engelsche brouwerij in 1901-1902 jaarlijks 650.000 cwts. Als men daarbij de 50.000 cwts voegt vereischl voor 't uitvoer en andere noodwendigheden, vindt men dat En geland 700.000 cwts moet hebben. Welnu vol gens hoogere opgaven heeft het slechts eene opbrengst, (die zijner koloniën inbegrepen van 500.000 cwts, zoodat er een tekort zal zijn van 200 000 cwts, maar hier bijzonderlijk is er geen oude hoppe meer te vinden. De Engelsche hop- kweekers zullen dus maar te beter varen. De vergadering der hopk weekers heeft be sloten,eenen brief te zenden naar al hare leden, in den welken nauwkeuriglijk en met cijfers aan de hand den toestanh van zaken bekend is gemaakt. Alhoewel onze Poperingsche hoppekweekers den brief niet ontvangen hebben, zoo kunnen zij nogthans uit die Londensche vergadering ook hun nut trekken.Een ding springt in 't oog: Jaarlijks zijn er 2.000.000 cwts hoppe noodig, maar dit jaar zullen er maar 1.470.000 cwts op gebracht zijn er is dus bijgevolg een groot tekort die niet kan vervangen worden door oude hoppe daar er schier ge°n meer is. Een tekort in de opbrengst van vruchten die volstrekt noodig zijn, brengt natuurlijk een hoogen prijs bij. Welnu (speculatie daar gela ten, en ze ware hier moeilijk) geheel leege prij zen zijn niet te vreezen.Maar hebben wij nu den geheel hoogen prijs of zullen wij nog hooger geraken That is the question. B. J. Londen, den 12 September 1903. (1) Een acre is 4017 vierkante meters. Wat de Belgen drinken Wie denkt hier niet aan al ons overvloedig schinken en drinken. België is 't land van belofte voor den heiligen drankhandel Nederland telt ééne herberg voor 170 inwoners Duitschland ééne voor 210 inwo ners Noorwegen ééne herberg voor zeven duizend vijf honderd inwoners, en België, niettegenstaande den slechten tijd, telt 190 duizend herbergen, of ééne herberg voor 36 it woners, dat is voor 8 huisgezinnen of, vrouwen en kinders afgerekend, voor 12 mannen, van boven de 17 jaar, den herber gier ook meêgeteld Niettegenstaande den slechten tijd, werd er in België van 1898 tot en met 1901 voor 605 millioen frank genever gedronken, of voor 150 millioen frank 's jaars Van 1898 tot 1901, niettegenstaande den slechten tijd waarover ook vele rijken bitter klagen, bleven de wijnkelders goed voorzien. Er werd in België 1,175,000 hectoliters wijn ingevoerd. Gerekend tegen 130 fr. den hectoliter, dat maakt 152 millioen frank De Engelschman diinkt jaarlijks 147 liters bier de Duitscher 125 liters, en de Belg, niettegenstaande den slechten tijd, 250 liters bier Als wij bij die 152 millioen frank,verteerd aan wijn, de 615 millioen voegen, version den door het monster Genever, en de 1,346 millioen frank verzopen aan bier, dan staan wij voor de verbazende somme van 2,107 millioen frank, of 526 milioen fr. 's jaars, meer dan een half milliard Zoodat op elke dag, die opkomt, België, niettegenstaande den slechten tijd, één milli oen 440,000 frank aan drank uitgeeft Mislukt schandaal De liberalen en socialistische bladen van Yper en van elders hadden over eenige weken met veel beslag gemeld dat op een belgische bedevaarderstrein naar Lourdes 100 kilos gebranden koffie door de douaniers aan de grens waren aangeslagen de bedevaarders haddeD den koffie in Frankrijk willen bin nensmokkelen en moesten onmiddellijk eene boete van 1,200 fr. betalen Uit het onder zoek is echter gebleken dat de koffie door den ambulanciedienst bestemd was voor de 300 arme zieken, tijdens hun verblijf te Lourdes. Men had vergeten de aangifte op de grens te doen, en daar er volstrekt geen inzicht van smokkelarij bestond, beeft op de 1,200 fr. hetfransch tolbestuur 1,050 fr. teruggegeven. De overige 150 fr. zijn nog minder dan de helft der douaanrechten, die moesten betaald worden dit bewijst wel dat het tolbestuur de dwaling ofwel den al te grooten en ongepasten iever der douaniers eikeud heeft, en het schandaal valt dus /jeheel en gansch in 'i water. Bemerk dat het fransch Combesbestuur nogthans niet al te zeer de beêvaarten ge negen is Het rook en Na den Hollander staat de Belg aaugeboekt als de sterkste roo'ker der wereld. Jaarlijks worden hier 2000 hectaren grond aau de tabakteelt voorbehouden en de oogst b; draagt 8,500,000 kilos. Doch daarmede vinden wij nog onze gading niet, mits de invoer der tabaksplant 9 1/2 millioen kilos bedraagt. In 1901 werden hier gekweekt en inge voerd 17,711,000 kilos tabak, dit maakte 3 kilos per hoofd, vrouwen en zuigelingen inbegrepen. Zoo wij den tabak gemiddeld aan 3 frank den kilo rekenen, zien wij dat in rook zoo wat voor 54 millioen franken 's jaars wordt opgejaagd. Door het wijs handelen der Geestelijke Overheid, en het goed bestier van den gemeenteraad, zal de gemeente van Pas schendaele, den dag van 18 oktober, rustig zien voorbijgaan. Dit zal de ingezetenen herrinneren, hoe kalm, voorspoedig hunne gemeente was in de jaren van den heer Jules Bayarts-bestier. Immers in den verloopen 4-jarigentermijn wierd er buiten een algemeen politie regle ment, eene bepaling op de gtoote der nieu we herbergen,een telefoontoestel voor koste- looze dienst en nut der ingezetenen, een nieuw hospitaal, de overname der kalsyde naar de statie en hare scboone en merkelijke verbetering gedaan daarbij, door de voor uitziende zorg der heeren gemeenteraadsle den, werden bij de zeventien kilometers, nieuwe gravier in macadam gelegd. Door 't voorzichtig bestier was er jaarlijks nog een batig slot Op de dienstjaren van 1899 1900-1901-1902, is er meer dantien duizend franken overschotdit alles zonder voor esn frank nieuwe lasten te heffen. Eere dus aan de heeren Geestelijken! Hulde aan de heeren Gemeenteraadsleden, die samen hand en hand weten te werken tot groei en bloei van Passcheadaele Mgr de Bisschop heeft benoemd Onderpastor te Molendorp bij Oostende, eerw. heer Vande Gasteele, onderpast. te Wytschaete. Onderpastor te Wytschaete, eerw. heer Debacker,leeraar in het collegie te Dixmude. Onderpastor te Lauwe, eerw. heer Demo nie, leeraar in het collegie te Poperinghe. Z. H. de bisschop van Brugge heeft de volgende EE. HH. naar de hoogschool van Leuven gezonden voorde godsgeleerdheid, MM. Buysschaert en Van der Heeren voor de handelswetenschappen, M. Haerens; voor de wijsbegeerte en letteren, M, De Wilde en Mullie voor de wiskundigewetenschappen, MM. De strooper en Ollevier. Zijn benoemd tot leeraar van zedelijke godsgeleerdheid in 't seminarie vari Brugge, de E. H. Alfons De Cuypern, doctor in wijs- begegeerte en in godsgeleerdheid der gre- goriaansche hoogschool van Rome tot lee raar van H. Schrift, in vervanging van den E. H. Debruyne, die kloosterling wordt, de E. H Ach, Gamerlynck, vroeger leeraar van zedeliji* e godsgeleerdheid tot leeraar van geschiedenis en aardrijkskunde in 't collegie vari Kortrijk, de Z H. Em Van Cappel, ka i didaat in wijsbegeerte en letteren (afdeeling van geschiedenis) tot leeraar in het collegie van Meenen, in vervanging van den E H. Mahieu, die kloosterling wordt, deE.H. Hec tor Van Cauwenberghe, priester in het semi narie in het collegie van Poperinghe, de E. H. Deloddere, id. in 't collegie van Nieu poort, de EE. HH. Oscar Lagae en René Dupont, id. in't collegie van Dixmude, de E. H. Amaat Van Elslander, id.tot oppasser in't pensionnaat vanAvelghem.de E. H, Jo seph Bonne, diaken in het seminarie. Onder de lijst der gezwoornen komen de volgende personen onzer streke MM.G. Delva, handelaar te Wervick. H. Baes, huidevelter te Popeiinghe. A. Peene, brouwer te Bixschote. G. Bruneelde Montpellier, provincie raadsheer te Kemmel. Een Koninklijk besluit van 5 September schikt den doorgang over de brugge van de Ypervaart te Zuydschote van den tram Yper- Dixmude-Poperinghe. De heeren rechters Vandaeie, van Yper, Ollivier van Antwerpen en Dumortier van Kortrijk, zijn ridders der Leopoldsorde be noemd. YPER Men heeft verledene week 's nachts onder de «Donkere Poort» der Halle, een magazijn open gebroken, waarin het goed lag van Edmond Devos, koopman te Isegbem, die hier wekelijks ter markt komt. De dieven hebben voor eene weerde van rond de 300 fr. ellegoederen mede genomen. De diefstal werd Vrijdag avond door den koopman zelf bestadigd. Men hoopt op het spoor der daders te zijn. SINT DENIJS Maandagavond rond 11 ure, terwijl de ker mis in vollen gang was, kwamen eenige dron ken steenbakkers voorbij de herbergvan August Decock. Zij wilden er binnen om nog een glas te drinken, doch de herbergier weigerde hun den toegang. De werklieden werden woe tend en doorkorven de deur der herberg met hunne mes sen. Om de kerels weg te jagen, riep de herber gier zijnen zoon Cezar. Deze laalste opende de deur en wilde de ruststoorders verjagen.Nauwe lijks was hij buiten of hij werd door messteken in den linkerarm getroffen. De jongeling liep terug in huis, haalde een geladen geweer dat in de keuken aan den muur hing en schoot. Een der steenbakkers Florent Vanhoutte,22j. oud, wonende te Ootegbem kreeg gansch de la ding in de borst. De ongelukkige deed nog eenige stappen en viel. Eenige uren later kwam een werkman van den ijzerenweg, die naar zijn werk ging, voorbij en vond Vanhoutte liggen de ongelukigge ademde nog. Men droeg hem in een naburig huis waar een priester hem de laatste H. Sacramenten kwam toedienen. Een geneesheer diende het slachtoffer de noodige zorgen toe doch vruchteloos. Vanhoutte stier rond 4 ure 's morgends. Het gemeentebestuur werd verwittigd en deed het lijk naar het doo- denhuis overbrengen. Dinsdag is het parket van Kortrijk met een wetsdokloor ter plaats gekomen. In den namid dag werd Gesar Decock, die 24 j. oud is, op be vel van het parket aangehouden en naar't ge vang van Kortrijk gevoeid. Hij verklaarde dal hij dacht zich in staat van wettige zelfsverdedi- ging te bevinden loen hij het geweerschot loste. ALCOLISME EN KRANKZINNIGHEID Dr. Koller, onderbestuurder van het gesticht te Cery, in Zwitserland, heeft belanghebbende cijfers gegeven, nopens den invloed van'tal- colisme op de krankzinnigheid. Op de 3946 verpleegden van beide geslachten opgenomen gedurende de jaren 1881-1900 v aren er 620 alcolisten of l5.77o. Hiervan wa ren verre weg het meestendeel mannen. Op de 1703 behandelde vrouwen waren slechts 56 alcoiisten of 3. 3% terwijl er onder de 2243 mannen 564 drankzuchtigen waren of 25. 1 Hoeveel ellende heeft ook de drank onder dit opzicht op zijne rekening MODENTENTOONSTELLING Naar er gemeld wordt zal er te Oostende ge- duren le den zomer van 1904, eene Wederland- sche Tentoonstelling van vrouwenmoden ge houden worden, staande onder de bescherming van H. H. Princes Clementina van België en onder die van het stedelijk bestuur van Oosten de. Er zullen afdeelingen zijn voor kleederen, hoeden en coiffure, en benoodigheden van de toiletkamer, reukwerk, kantwerken, juweelen en aanverwante nijverheden, voor vrouwenlet- terkunde en boekhandel voor vrouwenarbeid en Kunstgewrochten. De lentoonstellers voor de afdeeling VII (vrouwenletterkunde en boekwerken) en de af deeling IX kunstgewrochten zullen geen plaatsgeld betalen. Het algemeen secretariaat der Tentoonstelling is gevestigd, Zuidlaan 7 te Oostende. DE KANTWERKSTERS Hei Brusselsche Office de Travail heeft on langs de uitkomsten, van een onderzoek in zake der kantennijverheid het licht doen zien, welk onderzoek onder de leiding van den heer P. Verbaegen, plaats had. Uit dit onderzoek bleek dat de kantbewer king in alle provinciën, behalve Luik, voor komt, doch hoofdzakelijk in Vlaanderen waar 43.746 personen zich met dezen nijverheidstak bezig houden. Het werk geschiedt overigens als huisnijverheid, in dier voege dat tusschen kantwerkster en verkocper in den regel een tusschenpersoon, veelal een klooster instaat. De werktijd bedraagt gewoonlijk 12 tot 13 uur per dag. In den zomer ligt het werk mees- lal stil uithoofde van den veldarbeid. Behalve de beroepskantwerksters zijn er veel vrouwen en meisjes, die als nevens beroep het kantwer ken 5 tot 6 uur per dag beoefenen. De kantwerkster ontvangt voor ruim 12 uur werken aan gewone kant ongevoer 60 cen tiemen, en aau fijnere kant 1.25 fr. tot 1.35 fr. per dag In Brussel bestaan enkele fabrieken, waai de kantenijverheid gecentraliseerd wordt ge dreven. Hier wordt 10 tot 12 uur daags ge wrocht, en zijn de loonen hooger, namelijk twee frank per dag, middageten medegerekend, en in groote werkhuizen zelfs 2.50 fr. N1EUWPOORT Maandag morgend spoelde alhier op 't strand een lijk aan het moet een belgische visscher zijn en waarschijnlijk een van Oostende.De man nen der vuurschepen verklaren dat zij in de laatste dagen veel lijken op zee hebben zien vlotten, waaruit men besluit da er talrijke schipbreuken hebben plaats gehad. Men is te Nieuwpoorl zeer ongerust over het lot van vier visscherssloepen, die reeds veertien dagen op zezijn en er gewoonlijk maar tien of elf dagen blijven. MIDDELKERKE. Dinsdag rond den middag werkte de metser diender Pieter Eerebout aan een inopbonw- zijnde huis op 't gehucht Walraverszijde, toen een werkgezel bij ongeluk eene mortelkuip van boven naar beneden liet vallen. De kuip kwam terecht op het hoofd van Eerebout, die schrik kelijk gekwetst ten gronde stuikte. Klooster zusters, die de poklijders op 't geüucht verzorgd hebben, bevonden zich gelukkig in de onmid- delijke nabijheid en dienden den gekwetste de noodige zorgen toe dank aan de doelmatige verzorging dezer heldinnen bevindt het slacht offer zich nog onder de levenden. Een zoon maakte aan zijnen vader wijs dat hij congolees kon st reken. De vader het niet kunende gelooven vroeg hem hoe men in 't congolees een Olifant ver taalde Ta..., antwoordde de zoon. En twee Olifanten vroeg hem de vader Ta, ta..., was d' antwoord. En drie Olifanten Ta, ta, la... En honderd Olifanten, dat zult ge zeker niet kunnen vertalen En de zoon begon Ta la ta ta, ta ta la ta ta ta ta, ta la ta... hij zong de brabanconne. HEULE Zondag, tijdens de peerdenkoersen in de Meld lestraat, geaeurde er een janmerlijk ongeluk. Een peerd, in volle vaart, had een werkman van Heule Isidoor Denys, omgereden. De jockey werd door den schok ontzadeld. Men droeg den gekwetste en de jockey in een na burig huis, waar zij door doktor Yserbyt ver zorgd werden. De toe.-tand van Denys was zoo erg, dat de ai me man seffens moest bediend worden. De jockey had slechts eenige lichte kneuzingen bekomen. CORTEMARCK Maandag morgend, rond 8 ure, was een voer man van M. De Kuypei', aannemer te Oostende, met zijn gespan naar Cortemarck gekomen om steenbi'okken te halen aan den oven van M. II. Lezy. De voerman had het peerd ontbreideld, om het le eten te geven. Opeens verschrikte het peerd en ging op hol. De voerman werd omgeworpen en overredende ongelukkige werd met gebroken arm opgenomen. De ge naamde Achiel Vanthournout heeft het hollend dier met levensgevaar tegengehouden. M. R Vanroose, die met een kruiwagen aangereden kwam, ontsnapte aan eene gewisse dood. Van- thournout verdient voor zijne moedige daad beloond te worden. BRUSSEL Woensdag morgend, rond 6 ure, ontstond er- brand in de Nationale Bank, in de bijzondere appartementen van den gouverneur M. Van Boegaerden. Het was den schoonzoon van dezen laatste, M. Vanden Buleke, bestuurder-generaal der kanselarij en gevolmachtigd gezant, die het eerst den brand ontdekte. Hij was door een sterken brand reuk, die in zijne slaapkamer, gelegen op het tweede verdiep, doordrong gewekt geworden. Hij spoedde zich naar bene den en zag dat bet op 't eerste verdiep brandde. Na het personeel gewekt te hebben, verwit tigde hij per telefoon de pompiers der vierde afdeeling, die seffens ter plaatse snelden. Eenige minuten later bevonden zich a! de pompiers- posten van Brussel voor de Bank- Het vuur dat begonnen was in het telefoonkabinet van den gouverneur, had het bureel van M. Van Hoe- gaerden aangetast en, op 't oogenblik dat de pompiers in het appartement kwamen, version den de vlammen de bibliotheek, die eene menigte werken van groote weerde bevatte. Na drie kwartuurs werken waren de pompiers den brand meester. Al de meubels van hei bureel en van het aanpalend kabinet zijn ver nield. Men schat de schade op 30,000 fr. M. Van Hoegaeiden, die, op dit oogenblik mei zijne familie opreisis, werd seffens per telegram verwittigd. Men heeft tusschen de puineii voor werpen van weerde gevonden, nameiijk juwee len die door het vuur beschadigd zijn. Men denkt dat de brand veroorzaakt is door een feil aan de electriciteitleiding. DE BELGISCHE NIJVERHEID IN DEN VREEMDE Eene belgische firma is gelast met den aanleg van een elektrieken tram tc Joannesburg Zuid-Afrika de werken zullen 63,000 st. kosten. WIJTSCHAETE Omtrent 2 jaar geleden werd M. Burggraeve, geneesheer le Wijtschaete, vermoord gevonden in den gang zijner woning. De moordenaars bleven onbekend. Deze week kreeg zekere Dupont van Meesen, twist met zijne vrouw. Ten toppunt van woede verklaarde de vrouw dat haai man M. Burggraeve vermoord had. De Burge meester ontbood de vrouw en zij herhaalde hare verklaring. Dupont is aangehouden. Een leerjongen Suikerbakker, bij M. LAT EUR NieuwsiraatN26 te Wervicq. MEENEN Zondag gebeulde een jammerlijk ongeluk op den trein van Rousselare naar Meenen. Een jonge bediende der statie van Rousselare was van den trein gevallen. Een windslag hadzijnen hoed weggerukt en de jongen, die op den foergon stond, snapte er achter en stuikte op het pad. Hij werd naar het hospitaal van Meenen gedragen, waar een bijgeroepen geneesheer bestatigde dat zijn linker arm op twee plaatsen gebroken was. Het slachtoffer is de genaamde Seys Arthur, van Ledeghem. Men zal hem waarschijnlijk naar Ledeghem bij zijne ouders voeren. De echtgenooten Karei Deleu-Valcke, wonende aan de Brugsche Poort, alhier, vierden maandag de 50c verjaring van hun huwelijk. Groote feestelijkheden waren te dezer gelegenheid ingericht. In de St-Vedstiuskerk werd een jubelmis opgedragen. De echtelingen zijn te Meenen getrouwd den 18 april 1853. Zij hebben zeven kinderen, 41 kleinkinderen en zes achter kleinkinderen. Mad. Deleu is geboortig van Moorsele. Hare ouders hadden zeven kinderen, 2 zonen en 5 dochters allen zijn te Meenen getrouwd en nog in leVen. De oudste dochter is geboren in 1871, en de jongste in 1831. Het jubelpaar werd mamdag morgend in rijtuig naar de kerk gevoerd. De Z. E. H. deken, omringd van zijne onderpastoors, ontving de jubilarissen aan de kerkdeur en heette hen welkom. Daarna begon de plechtige mis en na 't evangelie wenschte de Z. E. H. deken de jubilarissen proficiat in eene korte doch wel gepaste aanspraak. Na de mis was er onUangst in het stadhuis waarde jubilarissen de eerewijn en een medalie werd aangeboden. Gansch den lag door was er feest in 't gebuurte der echte- ingen, waar zij eenieders achting genielen. Overlijd gingen Jan Sabels en Piet Vervliet vissehen. Eensklaps stuikt Sabels in '1 water en geluk kig dat daar menseden voorbijkwamen die konden zwemmen, of't was met Jan gedaan. Terwijl zij alles deden om den man tot bezin ning te brengen Zè" Jan, riep Vervliet, zilten er palingen ROUSSELARE Zondag namiddag, rond 5 ure, bevond zich Antoon Messiaen-Vauderbussche, daglooner, wonende in de Vijf-Wegenstraat, te Rousselare, met zijne vrouw en zijne 7jarige dochter Marie op den trein. Het kind wilde door de portel zien, doch deze ging plotseling open en 't arm kind viel uit den wagen op de spoorbaan. De trein, die uit Yper kwam,was niet voorzien van alarm signalen en het geroep der personen, getuigen van het ongeluk, alleen, verwittigde den trein- overste. Weldra stopte de trein; men ging op zoek en vond hei slachtoffer met bebloed hoofd; het had evenwel geene erge wonden bekomen. Men oordeele over den angst en de ontroering der ongelukkige ouders. IN GEEN LAND ter wereld zijn er meer rheumatiek- en jichtlijders dan in het onze, en dit is niet te verwonderen, gezien de gedurige vochtigheid die bij ons heerscht. En wat is hij niet beklagensweerdig, hij die door rheumatiek gekweld wordtZijn karakter verbittertna de raadgevingen van den ge neesheer en de remediën van den apotheker, neemt hij zijne toevlucht tot de specialisten; hij gebruikt zelfs de oüwe vrouwkens reme diën. Al deze pogingen mislukken, en gansch wanhopig, wenscht hij dat de dood hem van dit leven vol lijden kome verlossen. M. Vincent, 33, grensslraat, te Brussel,gelukte er iu deze wreede kwaal te overmeesteren. Na lange opzoekingen heeft hij deformuul ontdekt der kostbare remedie die volkomen de rheuma tiek en de jicht geneest. Door zijne ontdekking neemt de heer Vincent eene plaats in tusschen de nuttige uitvinders der menschheid, en on telbaar zijn diegene die hem eene eeuwige er kentelijkheid verschuldigd zijn. Het gebruik verspreiden van den Elixir Vin cent tegen rhumatism en jicht wordt eeneu plicht voor allen, en men kan er nooit genoeg publiciteit voor maken. EERNEGHEM Men heeft alhier in de volgende omstandighe den eme schrikkelijke misdaad ontdekt. De koeiwachter van mad. Romanie Speecke, wedu we Goddyn, 50.; aar oud, landbouwster te Eerne- ghem, had woensdag morgend de hseve verlaten om in 't veld te gaan werken. In den voormid dag, rond 9 ure, keerde hij in de hoeve terug, en een bloedreuK. prangde hem om zoo te zeggen de keel toe. Hij ging naar dc keukenen zag daar op don vloer eene streep bloed, die van de deur naar den inkom van den kelder liep. Da koei wachter daalde in den kelder en vond er zijne meesteres, het hoofd schier afgesneden, in een groo.en bloedplas liggen. De werkman liep de hoeve uit en op zijn hulp geroep kwamen weldra talrijke geburen toege- loopen. Mad. Speecke was, zooals wij reeds zeg- d -n, den hals afgesneden. Aan hare handen droeg zij talrijke schrammen, wat veronderstellen doet dat de arme vrouw, die zeer stern was lang aan het geweld van haren moordenaar heeft moeten weerstand bieden. Diefstal was de drijfveer van de misdaad, want de meubelen van het huis wa ren opengebroken en eene zokere s. m geld, als ook juweelen zijn verdwenen. Nogtansde bijzon derste kas, waar de spaarpenningen tier land bouwster verborgen iiggeu, is onaangeroerd ge bleven. Het parket van Brugge is woensdag namiddag ter plaatse gekomen voor het gebruikelijk on derzoek. De moordenaar heeft geen spoor ach tergelaten, dat tot zijne ontdekking zou kunnen leiden Men denkt dat tie moord gepleegd werd door een zwerverdie het vertrek van den koei« wachter zal afgewacht hebben om in de hoeve te dringen. DE JUBELFEESTEN VAN 1905 Er was gezegd dat de militaire kommissie der Jubelfeesten van 1905, die zich bezighoudt met de inrichting van een grooten geschiedkundigen stoei, een honderdtal kostuums had overgeno men, die voor den stoet der Gulden Sporen te Kortrijk gediend hadden. De Gazette van Kortrijk schrijft nu dat hei komiteit van dezen laatsten stoet van geheel de zaak nog geen en kele woord weet. EEN MOEILIJK ADRES In een postbureel der Vlaanders werd over eenige dagen e'en brief besteld met het volgeu* de adres Wee de Wee R,.. Ber heetn zeen da gaht Ru de zol da n. 550. De postbedienden, na lang al hun verstand gebruikt te hebben, gelukten er in de eerste woorden te ontcijferen Weduwe R... Ber- chem.Zij zonden den brief naar Antwerpen en daar werd het overige van het zonderling adres opgehelderd, a Ber heem zeen da gaht moelBerchem Sain te-Agathebeteekenen; hij kwam dan ook den bestemmeling toe. Moet de brief iu soortelijk hebreeusch gescheven zijn, dan beklagen wij degene die hem ontcijferen cuoet Vraagt bij uwe leveraars de suiker in pakken van de Tiensche maalderij. DE GAL, HET ZUUR, DESLYMEN. De moeilijken stoelgang, het onzuiver bloed brengen alle soorten van onpasselijkheden voort. Om deze kwalen te vermijden en te ge nezen is er niets beter dan van tijd tot tijd een pilleken van Depratere te nemen. Deze pillen worden maar verkocht per doos, aan 1,50 fr. iu alle apotheken, Te bekomen te Yper apotheek May en Libotte. ZICHTKAARTEN Het Staatblad van dinsdag kondigde een be richt af betreffende de frankeering der zicht- kaarten. Bij gebrek aan voldoende frankeering, worden velen dier Kaarten in de scheurmand geworpen: in de maanden juli en augusti samen meer dan 14.000. Het postbesluur herinert dat de zicht- of prentkaarten kunnen verzonden worden: 1° als postkaarten; 2° als drukwerk. 1° Als postkaart moeten zij gefrankeerd wor den met 5 centimen voor Begië en 10 c. voor het buitenland. Zij moeien dan ongedekt verzonden worden, t is te zeggen dat zij door geen papier mogen beschut zijn. De gedrukte of geschreven teks moet op de keerzijde slaan. Zijn die voor waarden niet in acht genomen, dan worden de kaarten loch verzonden, maar de bestemmeling moet eene overtats betalen.

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1903 | | pagina 2