Liberale verkwistingen vao 1880 tot 1890 Be Reuze trekl de maskers af Be maskers af En geeft pardaf Keer u eens om, Reu je, Reusjet Keer u eens om, Reusje komt. Kiezers, oordeelt Kiezers En ja, er waren verkwistingen. Wij zouden van meer dan eene kunnen spreken, maar wij willen ons voor den oogenblik bepalen bij de groole verkwistin gen,die zij deden ten voordeele van de stads scholen, die zij on\e scholen noemden. Alle jaren verteerden zij, als gewone uit gaafvan 3000 tot 4000 fr. voor prijsdeelin- gen aan hunne stadsscholen. Onder andere voor de 25 leerlingen van het communaal kollegie, waaronder zelfs vele vreemde kinders waren, betaalden zij 500 fr. prijzen, dat is per leerlingvreemde lingen medebegrepen, 20 fr. prijzen. Maar 't en is daarmeê niet uiter waren immers nog buitengewone uitgaven. Als gij peist dat er van 1880 tot 1884, dus in den loop van vijf jaren, voor 2! ,500 fr. buitengewone onkosten gedaan werden voor prijsdeelingen, schoolfeesten en studiebeur zen Moot gij dan nog vragen waar het gold ging Nog meer. Maar 't en is nog maar een begin Over tien jaar heeft het Nieuwsblad in 't lange en in 't breede uiteen gedaan wat al geld er jaren lang door de liberalen ver kwist werd ten voordeele dor rijke kinders. Als de menschen van Yper die ongehoorde verkwistingen vernamen, ze stonden ver baasd en waren zoodanig verbitterd, dat menige liberaal zelf de afschaffing van 't communaal Collegie «n van Mmc Junckers rijke bewaarschool eischte. Eikendeen heeft dat nog wel onthouden. m js$ 9 En inderdaad het ging alle palen te bui ten, en daarom willen wij nog eens die ver kwistingen herinneren Jaarlijkse he uitgave door het oud liberaal bestier gedaan per Ir-er!log in het communaal Collegie 1000 fr. voor Staat, Provincie en stad, Waarvan de stad alleen betaalde 460 fr. per leerling. In Mme Junckers rijke primaire school, 126 per leerling. In Mme Junckers rijke bewaarschool, 100 fr. per leerling. Dat waren drie scholen, waar de rijken hunne kinders, ten laste van werkman en burger, deden onderwijzen en opvoeden. Voor d;e scholen deden zij ons, voor iederen leerling, \ulke ongehoorde sommen betalen, maar voor 4e arme Volksscholen was het geheel wat anders. Voor de kinders van werkman en burger verteerden zij maar In Mme D'Haeseleire's primaire school 60 fr. In de Looie 57 fr. In Mme D'Haeseleire's bewaarschool 25 fr. Vergelijkt de cijfers en verklaart of wij het recht niet en hebben van te zeggen dat het oud liberaal bestier schandalige verkwistin- gen deed ten voordeele der rijke scholen Wat zij gedaan hebben in 't verledene, zouden de liberalen nog doen in 't toeko mende, want sedert dat zij voor ons geluk van het stadhuis verwijderd zijn, klagen en kermen zij geheele dagen over de afgeschafte scholen die HUN zoo iief waren, maar ONS zoo kostelijk. Wat wij tot hiertoe schreven over de schoolverkwistingen ten voordeele der rijken is reeds verbazend, maar er is nog veel meer, Oordeelt. Gaat waar gij wilt, in alle vrije betalende scholen bezorgen de ouders de schoolbe- hoeiten hunner kinders. Zij gaan dit zelf koopen naar de winkels of ten minste betalen er voor in schole. In de rijke meisjesschool van Yper en ging het alzoo niet, dat ware te lastig ge weest voor onze liberale heeren. Al wat de rijke jufvrouwtjes noodig hadden voor schoolgerief werd hun mildelijk geschonken: 650 fr. voor school behoeften en 100 fr. voor garen en naalden Is dat geloovelijk Maar iets dat schabouweiijk is, 't is dat er voor schoolbehoeften merkelijk meer toege staan werd aan de rijke kinders dan aan de arme. Voor school- en naaibehoeften betaalde het liberaal bestier Bij Me J uncker voor 91 rijke kinders 750 fr. Bij Me D'Haeseleire voor 261 arme kinders 650 fr. En Pol Vermeulen, die van 't oud bestier deel miek Waarom en protesteerde hij niet ten voordeele der arme kinders of wa ren zijne kinders ook in de rijke scholen Nog andere verkwistingen zouden wij kun nen aanhalen, maar 't is genoeg.Enten ander, een mensch zou hem kwaad maken als hij daar te veel in roert 't Is gelijk wij dikwijls zeiden 4- 4* TSSBP 4* Jt

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1903 | | pagina 56