Hoe de liberalen de Vlamingen uitschilderen Beteekeriisvol De liberale partij van Belgie en dear waren er pertank van <1 ie lange ver ouderde in, die vragen om 'ne keer in 't nieuwe gezet te worden. Nu de kiezers zullen daarvoor wel zorgen den 18° van de naaste maand. Maar weet je wat, Drake, gij gaat misver staan hebben g ster avond; in plaats van Reuze ziek 't was waarschijnlijk «geuzen ziek». En inderdaad, 't is lange dat ze ziek zijn, en de mislukte bakte van de manile statie van den 30" oogst heeft hen nog zieker gemaakt. 't Gaat dat zijn, Reusje, zei de Drake, en ze loeeh dat z'butste. En nu, 'k zou u nog iets willen vragen Wat is uw gedacht over de eeiste kiesvergü ringe in 't Volkshuis. Mijn gedacht, Drake, 'k ga 't u rechtuit zeggen: Schoon en deugdelijke vergaringe Meesterlijke opening van den kiesstrijd Die heeren Struye en Colaerl zijn toch wondere mannen! Altijd op de bres! En dan de andere heeren van 't komiteit; al oude kennissen van Reusje, al mannen van den echten eed Dappere, wakkere, ervarene, onverwinnelij- ke strijders! Geen twijfel of onder 't geleide van zulke mannen, moet de kiezing eene prachtige zegepraal zijn voor de katholieken. 'k Was juiste van zinne morgen nuchtend mij in grand tenue te zetten om een bezoekje te doen bij al die deftige heeren en om te zeggen dat zij op Reusje mogen rekenen. De geuzen zullen misschien verwonderd zijn mij alzoo te midden de weke op mijn uiterste beste tegen te komen. Maar dat ze oppassen, den eersten die in mijn weg loopt sla ik potverdikke in gruis. 't Is waar, daar zijn dagen, mijn bloed kookt als ik een geus zie, want bij dat zien zeg ik in mijn eigen: nog een van dat volkje dat alles wilt over einde helpen, alles godde loos en zedeloos maken, tot de jonkheden toe, en ja, zelfs de kinderen. De Drake, 'k zag het op haar wezen, was een beetje ontsteld bij 't hooren van deze woorden. Reusje, zei ?e, 'k wenschedatge morgen als g'uitgaat wat bedaarder zoudet zijn, zoo niet, 'k vreeze voor ongelukken, 'k Ben pertank kontent van t' hooren dat we van 't zelfde gedacht zijn over de heeren van t kieskomiteit. Gelijk gij zegt, die heeren zijn allemale op hunne plaatse, zij hebben hunne preuven gedaan, 'k Keere nu weere op mijne spilie; tot wederziens, en de komplimenten aan die heeren. 'k Zal 't doen Drake, en als ik nieuws wete van belang, zend ik eene dépêche naar boven. En de Drake rap lijk een katte de trappen op. 't Progrès en 't Weekblad van Yper hebben eenen brief gedrukt van de liberale Jonge Wacht van Rousseiare, waarin de Vlamingen on de schandaligste maniere voor verbeeste en zedelooze mannen uitgegeven zija. Reusje, die alles doorsnuistert, heeft dien brief opgeraapt. Hoort, vrienden, bij zal u een staal;je geven van dien properen brief De vlaamsche bevolking laat bet ons vlakweg zeggen is VER- ,1 BEEST EN VERLIEST ALLE ZE- DELIJK-GEVOEL, zooals de siafis- tieken en gebeurtenissen van eiken dag- het-bewijzen. Dat is te lezen in Progrès en Weekblad van 8 Augusti. Verbeest en zedeloos Wie zegt dat De liberalen. Welke liberalen? Vlaam sche liberalen. En d'Ypersche liberalen Zij herhalen deze leelijke, onrechtveerdige judaswoorden. Verbeest en zedeloos. Waarom Omdat wij in God gelooven. Waarom nog Omdat wij luisteren naar onze priesters in zake van Godsdienst en zeden. Waarom nog? Omdat wij noch liberaal, noch radikaal, noch socialist willen zijn. Bara had reeds in de Kamers gezeid dat wij ploegen zijn die in God gelooven. Berger had gesproken van de Vlamingen die allen 't koningzeer hebben. Gij weet wat dat wil zeggen. Anseele en consoorten hadden ons ai uitgegeven voor domm- dieren. 't Progrès en 't Weekblad doen meê met de geuzen, die ons uitmaken voor verbeest en zedelooze memchen. 't Gaat te verre, 't is eene schande, 't zijn Judassen die dat schrijven, zegt Reusje- en hij stelt dat op zijn boeüske. De Ypersche Vlamingen gaan dat indach tig zijn in 't stem<otja, en zij zuilen toogen aan de liberale bende dat zij noch voor verbeest noch voor zedeloos willen doorgaan M. Nolf zegt nog letterlijk in zijn discours: AL de liberale hingen van het arrondis sement zijn hier vertegenwoordigd... En 't waren er in 't gros, raadt e keer DRIE GEHEELE Naar den diepen In da marmijt Jamaar, 'k vrage het u Drie zou-je niet sterven in uw hemdsmouwen En eeniga reken verder roept hij uit Wij wonen de ontwaking enzer partij bij. Eert nieuiv leven ontstaat in onze gelederen. O 'ze liberale kringen vermenigvuldigen zich.v Potverduivekote Komt dat tegen Ge moetdaarvoren den kop hebben M. Nolf heeft een discours... gelezen op de feeste der Liberale Jonge Wacht. Hij wordt God zij gedankt geheel overge drukt in Weekblad en Progrès. Zoo is een meesterstuk te meer bewaard voor de... toe komst, en wij moeten hoopen in de toekomst. Onder andere staat er daarin wat de liberale partij in Belgie nog is. M. Nolf zegt Dat de betooging van heden voor u eene aanmoediging zij..., zooveel te kostelijker aanmoediging dat GANSGH DE BELGISCHE LIBERALE PARTIJ er aan gehouden heeft zich bij uw feest aan te sluiten. 5% y

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1903 | | pagina 85