D T IS EN OMMELANDS, t m Op Zaterdag 7° November i 003 5 centimeii 't blad. 38ste jaar Tal merk 1275 Nieuwe Inschrijvers Nieuwsblad Gratis Staatkundige Omschouw Frankrijk Rusland Duitschland Spanje STADSNIEUWS Over de kiezing In 1890 In 1903 Katholieke Wacht Koninklijke Fanfare Te Deum Hoogeschool-uitbreiding Eert vader en moeder BEDROG VAN ALLES WAT Veevoeding Te trekken bij den UitgeverTk 36, in de Boterstrate, te Yperen bij 's land boodschap we sen ofte post, tegen 3 frank 's j aars. 't Nieuwsblad van Yper verschijnt's Vrijdags, en *s Zaterdags na de markt, tegen 3 f. 's jaars; 3 f. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad en is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. lies moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Boterstrate, Is 36, te Yper. Echt en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijk, niet kinderachtig; Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal De bekendmakingep; estesé,. .iü de reke binnen't blad is 't 0,f.30 van 's Rechters wegen f. 1; overdruk, 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de Agence HAVAS.te B. ussel, Tk 32,in de Magdalena- strate, en te Parijs, n" 8, Place de la Bourse, ontvangen bekendma kingen voor 't Nieuwsblad van Yper, van al die buiten Oost- Westvlaanderen wonen. Ouze nieuwe inschrijvers die een abonnement nemen voor het jaar 1904 zullen het ontvangen vau den dag hunuer in schrijving tot einde December 1903 De inschrijvingen wordeu genomen in de post of bij de briefdragersvoor Yper ter drukkerij van dit blad. Abonnenteu voor het buitenland believen bet, beloop hunner inschrij ving voor Nieüfvjaar op te zenden ten einde alle onderbreking in 't ontvan gen van 't Nieuwsblad te voorkomen. Zaterdag avond, omtreut 5 ure, is in de kerk van den H Joannes-Bap- tista, te Belleville-bij Parijs, eene dy- namietbom ontploft. Er bevond zich op dat oogenbük veel volk in de kerk, voornamelijk kinderen. De bom was gelegd op den offerblok voor de ar men, rechts aan den ingang legen een pilaar. Zij bestond uit eene houten doos van 32 millimeter,s dik op 4 5 centimeters lang en 40 centimeters hoog zij was geladen met jachtpoeier en eene andere springstof. De ontplof fing was zeer hevig, doch gelukkig werd niemand gekweis' en is er enkel stoffelijke schade. De kerk wordt nu door de policie bewaakt. Werkstakingen ln Parijs gaat het nog altijd even slecht, ter oorzake van de plaatsing- hureelen. De Kamers hebben wel eene wet gestemd waarbij ia vijf janr die bumelen afgeschaft worden, maar 't volk en is daarmee niet tevreden en wil de onmiddellijke en volledige af schaffing zonder vergoeding. Zaterdag avond heerschte er eene groote beweging rond de Arbeidsbeurs en ia het 40e arrondissement, waar veel bakkersgasten wonen. In de rue de Gbartres hebben een honderdtal bakkersgasten een plaatsingbureel aangevallen zij hadden reeds het uit hangbord afgerukt, toen de policies Ier plaatse kwam en de aanvallers uiteendreef. Er werden drie aanhou dingen gedaan. Wat later werd op den Boulevard Magenta een ander plaatsiugbureei bestormd en verwoest; de policie moest verscheidene malen chargeeren om de menigte uiteen te drijven. In Rusland is weer een moordaan- slaggebeurd op eeu der machthebbers. Prins Galitzine, gouverneur van den Caucasus, was bijna als slachtoffer gevallen van de woede der Armeniërs l'oen hij, van zijn vrouw vergezeld, om 4 ure 's namiddags van een wan deling terugkwam, werd hun rijtuig aangevallen door drie bandieten. Een hunner poogde hem in het ge laat te treffen, terwijl de heide anderen hem uit het rijtuig trachten te sleuren. De kozak, die de prins vergezelde, wierp zich op de aanvallers, terwijl de koetsier de zweep over de paarden legde. Toen lieten de moordenaars hunne vervolging af en verdwenen in het struikgewas. Maar een detachement kozakken, aanstonds ter vervolging uitgezonden, wist hen op te sporen. Een hunner werd op de plaats dood gescholen, de beide andereu bezweken aan hunne wonden. De gouverneur had ïutussehen Iwee dolksteken gekregen, die den schedel niet aoorboordeu en uitzicht geven op eene spoedige genezing. Toen hij zich had laten verbinden, liet prins Galitzine zich zien in eene der zalen vau het gouvernementsge bouw, waar vertegenwoordigers van de burgerij van Tiflis hem eene warme ovatie brachten. De bevolking is diep verontwaardigd over den aanslag; de schouwburgen hebben hunne voorstellingen geschorst tea teeken van deelneming. Aldus meldt het Russisch ber.cht 'at wij in zgn geheel geven. Of die deelneming der bewoners van Tiflis nu ernstig gemeend is, be twijfelen wij ten zeerste. Want de bevolking van Tiflis is grooiendeels samengesteld uit Arme niërs. En die zijn op het oogenblik woe dend op Rusland. Immers ,1e regeeriug heeft het be heer overgenomen van de Armenische kerkgoederen. De Bussen beweren dat hij de ker kelijke instellingen in den Caucasus een schandelijk wanbestuur heerscht. Daarna hebben zij zich over de goe deren onterfd, eu ze in hun bewind gebracht, den Armeniërs den biooten eigendom overlatend. Maar daarmede zijn deze begrijpe lijkerwijze nie' ingenomen. Zj protesteeren heftig en verwekten i.er gelegenheid van de overdracht der kerken te Tiflis en Eiisabethpoi ern stige onlusten aar het leger bij te pas kwam. En nu hebben hunne handlangers eeu moordaanslag gewaagd op den vertegenwoordiger van het Russisch gouvernement. Die aanslag bewijst te duidelijker hoe vinnig hun haal is tegen het alles annexeerende Rusland. En zijne mislukking zal de dwinge- !andij der autocratische regeering nog vermeerderen. Want het gaat hard tegen hard en van toegeven is bij den Rus nooit sprake. De czaar of keizer van Rusland heeft !e Wiesbaden eene bijeenkomst geha i met keizer Willem. Die keizers en koriinge,; moeten ook nu en dan visiten doen, hetzij uit beleefdheid, hetzij oin het een of ander voordeel te bekomen, of sommige moeilijkheden etïea te klappen. Nu, te Wiesbaden waren niet alleen de twee keizers, maar daarbij nog de keizerinneu vau Rusland en Duitsch land, den groothertog van Hessen, prins en prinses Heinrich van Pruisen, prinses Andries van Griekenland. Uit Alainz werden 24Ü0 soldaten naar Wiesbadén gezonden om met het gar- uizoen dier slad de haag op den door tocht van den keizerlijken stoet te vormen. De koning van Griekenland reist nu in Vrankrijk hij is voor den oogenbiik in Parijs, waar hij ongekend en als eenvoudig burger rondwandelt. De groote onlusten, ter gelegenheid der werkstakingen, zijn nu ten einde. De soldaten zijn reeds uit Bilbao ver trokken, en alleen nog de ruiterij doet een rondeken in stad. Het regent al daar bij stroomen en dat verkoelt ook nog al den iever om te manifesteeren. Een isluchtigaai d beeft naar een orusselscb blad Le XXs Siècle de mare gezonden dat de kiezing van Yper verbroken is Woei sdag nucblend verscheen het blad met dat nieuws en in eenige minuten was 't de stad road. De liberalen vertelden aan al wie 't hooren wilde en fisr lijk pauwen, geloofden alreeds dat August burgemeester was. Hunne reizigers liepen zelfs de mare overal rond uitbellen en in Brussel, Gent, Antwerpen, Leuven, 't was overal 't eersta Weet ge 't nieuws de kiezing van Yper is verbroken.» .Emmer, dat 't 's avonds reeds overal ge weten was dat 't eene kluchte was en dat de Deputatie nog de kiezinf van Yper niet en heefi onderzocht, verre van verbroken Wat meer is, er bestaan hoegenaamd geene redens om de kiezing te verbreken, en de liberalen zelvezijndaarzoowelvan overtuigd, dat ze reeds op voorhand de Bestendige Deputatie uitschelden voor al dat leelijk is, omdat ze overtuigd zijn dat de kiezing moet en zal goedgekeurd worden. werd de kiezing verbroken, omdat de libera leu een stelsel van zeuren hadden ingevoerd, die de kiezers kon dwingen te stemmen zooals zij het begeerden. Iedereen hier te Yper kent dat stelsel nog, dat beslond in het plaatsen der sieskotjes op zulke wijze dat de kiezers aan aaalkaar hunne kiesbrieveo konden overbanden, en dan in een stelsel van enveloppen, waarvan zekere voorzitter van de liberale associatie te dien tijde maar al te wel wist te spreken. Nu, dat is gekende historie waarop niet meer weer te keeren is. In 1890 werden de liberalen van Ypdr als zeuraars gebrandmerkt en dat merk en zal nog zoo gauw niet uitgevaagd worden. en hebben de liberalen niet geldiglijk gere klaraeerd tegen de kiezing. 't En is maar achterna dat ze met alle slacb van reklama iëa voor den dag gekomen zijn, van kiezers die niet en mochten stemmen am reden van blauwerij of duivenmelkerij of ook nog omdat ze honderd jaar te jong waren, enz Zij vinden nu zelfs dat er stembrieven niet gestempeld en waren Wat wilt dat zeggen? Bestaat er misschien eenig betrek Insschen den eiseh van meestal de iberale getuigen, die grilden dat de stembrieven op zekeren hoek gestem peld wierden, en het feit dat er brieven niet gestempeld en waren Is er daar misschien een nieuw stelsel van zeuren onder verborgen en moet men aldaar eene der oorzaken zoeken van het grooter getal stemmen door de liberalen verkregen Dat alles is mogelijk Oude gewoonten zijn kwaad om laten Aan da katholieken in 't toekomende wak ker te zijn oogen en ooren open Anders we zijn gefopt Morgeu Zondag avond, ten 8 1/2 ure, algemeene vergadering. De heer Voorzitter Sobry, gemeen teraadslid gekozen, zal er plechtig ontvangen worden. Zondag 22 November zal de Konink lijke Fanfare spelen binst de elf en half misse in St Maartenskerke. 's Avonds plechtige ontvangst van het nieuw bestier en feestmaal in de Iweinszaal. Zondag 15 November, ten 12 ure, Te Deum in St Maartenskerke, ter ge legenheid van 'sKonings patroondag. De eerste voordracht met lichtbeelden zal gegeven worden den Woensdag 18November, ten 8 ure 's avonds, in de Iweinszaal, door M. Lson Mallinger, leeraar in 't koninklijk Atheneum van Oostende. Spreker zal handelen over Het Groot-Hertog* lom Luxemburg. De ingaeg is gesteld op 0 fr. 50. Persoonlijke kaarten aan 2 fr. Familiekaarten aan 5 fr. K iarten te verkrijgen bij M. Callewaert De Meulenaere, in de Boterstraat, 36, te Yper, en aan den ingang der zaal. Tolstoï, de beroemde Russische wijsgeer, vrijdenker ec socialist, heeft eene zuster die kloosterlinge is. Onlangs nog schreef hij haarZuster, leef immer naar de regels van het H. Schrift en nog hedendaags zien wij zelfs de ongcloovigste denkers verklaren dat het Evangelie veel heeft bijgedragen tot de vorming van hun karakter. Zoo wordt altijd hetgene wat waar en goed is, door iedereen geacht. Welnu een der grootste lessen van het H. Schrift is Eert vader en moeder en van de tien geboden is het, het eenigste waaraan eene aardsche belofte gehecht is Opdat .gij lang levet. Wij zien Noë zijnen zoon Cham vervloe ken, in zijns afstammelingen, omdat hij met hem gespot had en zijn vloek heeft zich verwezentlijkt. Op talrijke plaatsen geeft de Schriftuur voorbeelden van innige kinderliefde, en onze onsterfelijke Conscience heeft door zijne romans menige traan verwekt bij het afma len der kinderlijke gevoelens jegens vaderen moeder. Nu, Gods woord liegt nooitOpdat gij lang level op aarde in den ontkerinenderi zin blijft die voorzegging ook waarheid Zoo gij vader en moeder niet eert, zult gij niet lang leven op aarde. Ook hebben wij daarvan, jammerlijk genoeg, talrijke voor beelden voor oogen gehad. Felix Rodenbach schreef Een kind dat zijne oude rs niet eerbiedigt, is niet weerd te leven.» Verschrikkelijke waarheid, die men niet genoeg in den geest van het opkomend geslacht kan prenten. Ziedaar wat aangaat den zedelijken kant der zaak. Wat de stoffelijke zijde betreft,hoe Kan een zoon of eene dochter, die vader en moeder «iet telt noch eerbiedigt, door de wereld geraken Is er fortuin, zij zal ver brast worden is er geen, waar dan anders dan door vaders winst de middelen tot op voeding en onderwijs gehaald? Ik kende in mijn jongelingsjaren een vader wiens zonen egens he® oneerbiedig waren, omdat de man soms zijn al te groet leed in den drank wilde versmachten. Slecht middel,voorzeker, doch een mensch is «ensch en wie niet gezondigd heeft werpe den eersten steen. Hu geschiedde wel eens huiskrakeel, waarin de moeder ongelukkiglijk meedeed met hare zonen. Dat was te veel voor den man, die toch alles goed wilde. Hij gaf zich voor goed over aan den drank, ging elders 't genoegen zoeken dat uit zijn huis verdwenen was, verteerde veel geld, werkte weinig en zijn huis wierd in armoede gedompeld. De groote oorzaak lag wel zeker in de handelwijze der moeder, maar daarbij moet va3t en zeker de doening der kinders niet vergeten worden, want het woord Gods blijft immer waarheid Eert vader en moeder Opdat gij lang moget leven op aarde. Achter iedere kiezing hebben wij hetzelf- ste gehoord. De liberalen zijn geklopt, maar zij vallen eerlijk op het slagveld. Zij zijn gevallen on der den dwang, het bedrog, de uitkooping, de zeurderij en wat weet ik al van de katho lieke. 't Is eeuwig en ervig hun slotwoord en dat er nog honderd kiezingen plaats hebben en dat de l.beralen nog honderd keeren gebuisd worden,zij zullen altijd voort roependwang, bedrog, uitkooping, zeurderij. Dat i3 eerst en vooral om hun eigen spel te duiken, in de hoop dat de kiezers niet en zul len letten op hetgene zij zelf hebben uitge meten. Maar daarbij nog de liberale bijzitters, in de kiesbureelen, en de getuigen die er zete len, als zij bedrog of zeurderij zien, waarom en maken zij van hun reebtgeen gebruik om te protesteeren en klachten te doen Die heeren en zitten daar toch met de oogen niet toe, en ware 't anders, en wordt er waarlijk gezeurd waar zij aan en bij zijn, wel 't zijn groote ezels Voor de liberalen en ware er maar één middel om hun tevreden te stellen, 't ware eene nieuwe wet, geheel korten bondig, als volgt Is kiezerAl wie liberaal is en deelmaakt van de liberale bonden en associatien. Zijn van 't kiesrecht beroofd Al degene die deel maken van katholijke bonden, con gregatiën, en die naar d'Hoogmisse gaan.» Met zulk eene kieswet zouden de liberalen voorzeker gekozen en overal meester zijn en blijven. De suiker als voedermiddel In de laatste jaren heeft men in de land bouwbladen met veel lof gesproken van de belangrijke rol die de suiker in de voeding der huisdieren speelt. Sommigeonzer lezers, die dit wellicht voor de eerste maal hooren, zullen misschien ongeloorig de schouders ophalen en onwil lekeurig de volgende bemerkingen maken Gaat men nu suiker aan de beesten geven Wat gedachten toch 't Is nog te duur voor het huiselijk gebruik, en, of- schoon irt vele gevallen de suiker wat smaak aan de spijzen zou bijzetten, zien wij Boe karig moeder de vrouw het weegt en meet voor den kookpotEn men zou spreken van het aan koeien en peerden te geven En toch is i et zoo. Maar bij niemand zal net geslacht opkomen gezuiverd suiker te vorderen. Zulks ja, dat wareveel te kostelijk. Daarom is een woord uitleg noodzakelijk. Ge moet weten, Geachte Lezer, dat bij het fabrikaeren van suiker, men het beetenmoes perst en dat het uit het sap is dat de suiker fgezonderd wordt. Doch men kan nooit al de suiker uil het sap trekken eD zoo blijft er nog een tamelijke groote hoeveelheid in de melasse of laatste sap achter. 't Is omtrent wat er gebeurt in de oliesla gerijen. Daar ook, alhoewel men sterk perst en zelfs scheikundige middelen ter hulp roept, is het nochtans onmogelijk uit de zaden al het vet te trekken. En het vet dat achterblijft in de koeken, is dat van geen groot belang in de voeding Welnu, de melasse der suikerfabrieken bevat nog omtrent de helft vaa haar gewich suiker. Vroeger maakte men daar nog alkooi van maar men heeft bestatigd dat dia melasse voordeeliger als veevoeder kan dienen, 't Is dus een afvalprodukt, rijk aan suiker, dat men aan de dieren geeft en alzoo is het mogelijk de suiker, onder dien vorm, zeer goedkoop te leveren. Doch het voederen van vloeibare melasse, die niets anders is dan eene soort van siroop, gaat nog al met moeilijkheden gepaard. Daarom heeft men ze met drooge stoffen vermengd en onder poederachtigen vorm in den handel gebracht. Wat is nu den invloed en de weerde van suiker als veevoeder Suiker is zeer gemakkelijk verteerbaar en de voedstoffen, waaruit het bestaat, gaan dus snel in het bloed over. Van al de koolhydraten is de suiker het spoedigst omgezet en heeft dus de grootste voedingsweerde om warmte en kracht te leveren. Nil SBLAB VAN YPER m m A a

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1903 | | pagina 2