MENGELMAREN Voor de rookers De spoorwegabonnementen Prinses Stephanie GEMEENTERAAD Priesterlijke benoemingen Sterfgeval Boekennieuws In vroeger artikelen hebben wij gezien dat eiwit- en vetstoffen ook door verbranding in het lichaam, warmte en kracht voortbrengen. Maar die mogen daarvoor niet verbruikt worden, want zij zijn te kostelijk. Zoo wij in onze rantsoenen koolhydraten, namelijk suiker genoeg geven, dan sparen wij op die wijze de zoo dure eiwit- en vetstof. Het zou ons te ver leiden hier de uitslagen van de talrijke proeven te bespreken dte daar omtrent genomen zijn doch wij vatten hieronder de besluiten samen van geleerden als Grandeau, Kuhn, Ramm, enz. die vele onderzoekingen en vergelijkende proeven met melasse gedaan hebben. 1" Suiker wordt allervoordeeligst aan werkdieren gegeven. V Het bevordert op buitengewone wijze de gewichtstoename van het dier, of, in ander woorden, het werkt gunstig op de vleescb en vetvorming. 3° Eindelijk, hunne proeven hebben bewe zen dat suiker even gunstig werkt op de melkafscheiding en dat het boter levert van allereerste hoedanigheid. Hoeven wij er bij te voegen dat eene zeke re hoeveelheid melasse, bij het voeder gemengd, de spijzen smakelijker maa t en zonderling den eetlust prikkelt Dit gezegd, zullen wij in een volgend artikel een of ander melassevoeder bespreken, ten einde onze lezers op de hoogte te houden van den vooruitgang. Hoeveel tabak mag men medenemen als men naar Frankrijk reist Deze vraag is op nieuw geregeld door een besluit van 18 Aug. 1903. Daarin wordt gezegd dat de reizigers ten titel van persoonlijken voorraad mag medenemen, op regelmatige wijze aan gegeven, een maximum van 30 sigaren, van 50 tot 100 cigaretten volgens gewicht of een hoctogram tabak zonder samenvoeging dezer hoeveelheden. Eene proef gaat door het spoorwegbestuur genomen worden om de abonnementen van 5 en 15 dagen te vereenvoudigen. De kaarten zouden alleen het portret van den abonnent dragen en niet meer moeten geteekend worden. Deze maatregel zal, indien de proefnemin gen voldoening geven, uitgebreid worden tot de abonnenten voor de schoolgangen en wel licht ook total de andere abonnementen. Het afleveren der abonnementskaarten zou daardoor veel vereenvoudigd worden. Ook zou de tijd dat men de kaarten op voorhand moet nemen, veel verkort worden. Is erg ziek te Lucerne, Zwitserland. De prinses lijdt aan eene buikvliesontsteking, die onrust inboezemt. Sedert lang reeds was prinses Stephanie ziekelijk. Op den verjaardag van het over lijden van koningin Maria-Hendrika, hebben de graaf en de gravin van Vlaanderen, die zich te Luzern bevonden, in de hoofdkerk dier stad een jaargetijde doen celebreeren voor de zielerust der vorstin. Prinses Stepha nie heeft, ondanks hare zwakheid, den dienst willen bijwonen, en zij deed zich ineen draagstoel in de kerk brengen. A! de aan wezigen waren diep ontroerd. Heden zaterdag ten 5 ure OPENBARE ZITTING Op het kerkhof werden twee lijkredeu uitgesproken door den heer schoolopziener Renter, namens bel onderwijzend personeel, n door meester Ach. Tatighe, hoofdonder wijzer, namens de oud leerlingen, den ge meente- en kerkraad an al de inwoners. De honderden toehoorders werden dooi de treffende woorden der redenaars tot tranen toe bewog n. Eikendeen voelde het verlies dat men deed in meester Steleman, d; geestelijk overheid vooreerst, die in hem steeds een trouwe en verkleefde vriend en medewerker had gevonden, die zelfs niet geaarzeld en had zijne toekomst op te offeren om de stem van zijn geweten te volgen en de god: dienstige opvoeding der jeugd te verzekeren; het gemeentebestuur, dat sedert vijf en dertig jaren m Mijnheer Steleman den wijzen raadgever aanzag, die steeds alle moeilijkheden wist te vereffenen; de ouders, zelve meesUl oud-leerlingen van meester Steleman, die bij ondervinding wisten welse de groote weerde was van den overledene als opvoeder en raadgever. Het is dan niet te verwonderen dat geheel de gemeente om zeggens in rouw gedompeld lag en dat droefheid en treurnis op ieders wezen te lezen stond. Mochte de algemeene deelneming der inwoners en de openbare hulde aan den overledene betoogd, eenigszins de droefheid matigen der achtbare familie Steleman, die wij hier de uitdrukking onzer rechtzinnige deelneming aanbieden. De Z. E. H. Vandermersch, gewezen pastor van Zandvoorde, is Zondag overleden. Hij was te Moorseele geboren in 1845. Zijn Hoogweerdigheid den Bisschop van Brugge, heeft benoemd Onderpastor van O. L. Vrouw, te Brugge: E. H. Frutsaert, licentiaat in Godsgeleerdheid bij de Hoogeschool van Leuven. Onderpastor van Sint Anna, te Brugge E H. Meysman, onderpastor te Ghistel. Onderpastor te Ghistel E. H. Bouve, onderpastor te Lisseweghe. Onderpastor te Lisseweghe :E. H. Berton, gewezen hulppriester van den E H. Pastor, aldaar. De E. H. Sansen, onderpastor van O. L. Vrouvvskerk, te Brugge, is bestuurder be noemd van het krankzinnigengesticht St Juliaan, te Brugge. Dinsdag had te Emelghem de plechtige begraving plaats van den alomgeachten heer Frans Steleman, rustend onderwijzer, schrij ver van den kerkraad en gemeenteontvan ger aldaar, alsmede de groote ieveraar van alle gilden en vereenigingen, die tot nut en vermaak der inwoners op de gemeente be staan. De ontelbare leerlingen en oud-leerlingen van den overledene, in alle klassen en stan den der samenleving verspreid, priesters, advokaten, notarissen, doktors, onderwij zers, handelaars, nijveraars, allen hadden er aangehouden om hunnen betreurden meester en zijne bedroefde familie eene laatste hulde te komen bieden en door een goed gebed hunnen dank te betuigen aan den "noeit volprezen onderwijzer, den wijzen raadge ver, den vriend van armen en rijken, die sedert vijftig jaar met waarlijk kwistige hand zijne weldaden ronddeelde. Ten 9 ure, kwam de geestelijkheid het lijk uit het huis halen, om ter kerke en vandaar ter laatste rustplaats te geleiden. Een lange stoet ging vooraf, bestaande uit schoolkinders.de zangersgilde«DeKerels» en afgeveerdigden van alle andere bestaande gilden en genootschappen. De hoeken van het baarkleed werden gehouden door de heeren Al. Renier, vrije schoolopziener te Kortrijk, Em. Vandemoortele, burgemeester, Verhulst, voorzitter van den kerkraad, er' Depoorter, voorzitter van St-Vineentiusge- nootschap. De misse van Requiem werd gezongei door de befaamde zangersgtlde, onder het beleid van haren bestierder M. Desmarets. met Bij Callewaert De Meulenaere, Botersiraat, te Yper, is onlangs verschenen Almanak van 't Weezenhuis te Mulagumudu. Dat boeksken van 80 bladzijden, met talrijke schoone printen, geeftee: st benevens de gewone tijdrekening ook deze van ludië waar de missie gelegen i3. T Is een eigenaar dig gedachten de beschrijving van de tijdre kening en van de Indiaansche feestdagen enz., is zeer belangwekkend. Daarop volgen verschülige verhalen die ons nader bekend maken met hel christen beschavingswerk en met het volk van Iodië Zij wakkeren medeen de gevoelens van naastenliefde aan voor aime bewoners van die verre heidersche streken. Die het kcopt aan den genade en prijs van 0,25 centiemen, zaler eere aangename lezing in vinden voor de lange winteravonden en tevens een goed werk verrichten. Daarom kunnen wij dien airnanak genoeg aanbevelen. Gazette van Kortrijk LEW WALLAGE. li 33 IV - U i t, vertaald en bewerkt door Mauritz J. C Devos. Een zwaar boekdeel groot 8° van 500 hl. Prijs 3 fr. 50. De vertaling van het beroemd werk van Lew Wallace, BEN-HUR, is Verschenen! Oorspronkelijk in de engelsche taal geschre ven, werden tol nu in Engeland en Amerika over een mtllioen afdruksels verkocht. BEN HUR is het schoonste boek der XIXs eeuw bet is een historiesche roman, een treffend varhaal van de eerste jaren van het christen dom, gebeurtenissen ontstaan gedurende het leven van Onzen Heer op aarde. Nu verkeert men met Joden, dan met Romeinen, verder met Woestijnbewoners. Aard en karakter dier velschillende volken zijn meesterlijk geschetst. Daar nog ontwaart men eenen zeeslag, eenen kampstrijd in den Circus, sen oproer in Jeruzalem; Rome, Antiocl ië, Jeru zalem ontrollen rekewijs hunne pracht en hunne ellende, benevens hunne grootheid en hunne schande, 't Is cveral het werkelijk levert van Rome en Judea, van het oude Oosten. D a t alles is door weven van de roerend s.e voorvallen, balangwekkende omstandighe den, liefelijke tafereelen, groötsche vour stellingen, heimelijke gevolgen. Gedurig is men aangezet voort te lezen, om het vervolg, den uitslag of deze of gene gebeur tenis te kennen men is ontroerd, angstig, trillend en weenend van aandoening, waarneming en medelijden. QUO VAÜIS is een heerlijk boek, maar 8EN-HUR is het nog veel meer. BEN-HUR was ai vermaard toen QUO VAD1S verscheen; nog heeft BEN-HUR dat voordeel dat een ieder het ongestoord en ongedeerd lezen mag. Te bekomen bij Callewaert-De Meulenaere, Bolerstraat, 86, te Yper. YPER Sedert een tweetal jaren verdwenen talrijke brieven met geldweerden in het postkantoor. Nietu instaande de neerstige opzoekingen der policie en der postbedienden, gelukte men er niet in de plichtige te ontdekken. Donderdag was er weer geld verdwenen uit het postbureel. Een briefdrager had eene storting moeten doen voor de lijfrentkas- Hij had deze storting niet gedaan. De briefdrager werd ondervraagd en loo chende het geld ontvangen te hebhen. Eene huizoeking is zijne woning gedaan, leidde tot de ontdekking van eene groote hoeveelheid brieven van spaarboekjes, welke in het post kantoor ontvreemd waren. De briefdrager heeft volledige bekentenissen gedaan en is naar het gevang overgebracht geweest. Wij vernemen dat de Heer Josef Didier-Meu- rin, Keizer geschoten heeft in de maatschappij De ware kruisboogschutters. BRIELEN Maandag morgend, heeft een jachtbewaker in de Yperiee, tegen Boesinghe, het lijk ontdekt van Amand Lemahieu, landbouwer alhier, die sedert twee weken uit zijne woning verdwe nen was. De drenkeling had nog al zijn geld, ongeveer 650 franken, bij hem; alsook zijn zakuurwerk. Het lijk wierd naar zijne woning overge bracht. De begravenis van 't slachtoffer had Woensdag plaats. DE LOTING De milicieloting zal voortaan plaats hebben in iedere gemeente. De lotelingen zullen dus naar geene vreemde gemeente moeten gaan om te loten. Vele ruzie en gevechten zullen aldus ge spaard worden. OIJGHEM Maandag namidddag rond 5 ure, heeft een 7jari- ge knaap twee vlasschelven in brand gestoken. Deze vlasschelven hoorden toe aan R. Arnye van Desselghem. De schade beloopt ongeveer 2500 fr. Er bestaat verzekering. Men is er in ge lukt twee nevenstaande mijten voor vernieling te vrijwaren. MEENEN Maandag avond ten 6 1/2 ure, ging mejuffer Marguerite Dubois, leerlinge der normaalschool te Tielt, en alhier wonende, Statiestraat, met 2 barer zusters uit. Zij droeg een kleinen kaban in de hand, bevattende eene gouden broche en andere juweelen ter waarde van ongeveer 50 fr. In de Statiestraat werd die kaban baar eens klaps uit de hand gerukt door een boosdoener, die ermede de vlucht nam langs de Kunst- en Gazstraat. IJZERMIJNEN IN DE KEMPEN In de poviaciëu Limburg en Antwerpen waar men kolen ontgint,is men nu dicht bij Stabroeck op het grondgebied der gemeente Cappellen (streek Verbrande Stee), volop bezig ijzererts op te graven. Eene duitsche maatschappij doet de ontginning. Aan den halt van dentram liggen reeds over- groote klompen erts. '4 a 500.000 kilos zullen vooreerst worden opgeraven, per tram naar Lillo gezonden en aldaar op Rijnbooten voor Duitsccland ingescheept. Het schijnt dat er in de omstreken tusschen de gemeenten Cappellen^ Hoevenen en Stabroeck veel ijzererts in den grond zit. En terwijl dit erts naar Duitschland wordt gebracht halen onze ijzerfabrieken hun erts uit Zweden en uit Spanje WAASTEN Wij hebben de verledene week de aanhouding gemeld van eene vrouw, die zich, aan de statifi der Roode Brug, in gezelschap van twee man. nen bevond, waarvan een op 't zicht der tolbe ambten eene som geld achterliet voort-komende van eenen diefstal bij M. Pollis-Cappelle pic egd en die met zijn makker de vlucht nam. De aangehoudene vrouw heeft geweigerd de twee mannen kenbaar te maken; men heeft haar in 't gevang van Yper, ter beschikking van het parket opgesloten. M. Polis-Cappelle heeft het geld, dat nog in papier op zijne naam gerold was, voor zijnen eigendom erkend. De man van den betichte,eeu herbergier van Kortrijk,is op zijne beurt aange houden, alsook nog een man en eene vrouw. Men vermoedt dat deze drie laatste personen niet vreemd zijn aan den dinfstal bij M. Boulez, fabrikant te Kortrijk, gepleegd. Waarschijnlijk belmoren die aangehoudenen tot eene goed in gerichte bende. EENE KLEINIGHEID Wil men weten hoeveel het spoorwegbestuur gedurende het jaar 1902 betaald heeft voor be schadiging en verlies van koopwaren die per ijzerenweg waren verzonden t Vier miljoen zes Eene kleinigheid nietwaar 1 Sus jongen, zie dat gij over dien steen niet valt. Waar vader De vader valt er zelf over). Hier zi, ezelskop. Advokaat. Hebt gij maar één den nek afge snêen Moordenaar. Ja, maar één. Advokaat. 't Is spijtig Hadt gij geheel de familie den nek omhewrongen, ik deed u zot verklaren. KORTRIJK. Sedert verscheidene maanden werden er in Kortrijk en omliggende gemeenten talrijke po gingen tot brandkasdieften gepleegd. De nacht schuimers die telkenmale met verscheidenen moesten zijn,openden de koffer-forts bijna altijd op dezelfde manier, met een krik of met beitels en daarom was het gerecht overtuigd dat al deze dieften door dezelfde kerels moesten ge pleegd zijn. Sedert de diefte bij M. Boulez, was door M Looghe,policiekommissaris,en den onderzoeks rechter M. Pringiers een streng onderzoek inge steld en het gerecht hield het oog op verschei dene mannen, onder ander een van Kortrijk gehuwr, die veel dronk, nooit werkte en niet tegenstaande hij in Frankrijk verblijft,veel naar Kortrijk kwam in gezelschap van zonderlinge kerels; zij Kwamen samen in eene herbeig van Overleie. Zaterdag morgend werden op bevel van den onderzoeksrechter door den policiekommissaris van Meenen, M. Vandenbossche, twee kerels aangehouden en naar Kortrijk gebracht. Na een lang onderboor werden zij naar het gevang gevoerd. Het waren zekere Beauprez, August, 27 jaren oud, en Debaere Victor, beiden wonen de te Meenen. De laatste bood op het oogenblik zijner aanhouding, tegenstand. De policie, die vernomen had dat de vrouw van Julien Lefevre, kleermaker,wonende teLys-lez-Lannoy(Frank rijk), in den namiddag naar Kortrijk kwam,hield de wacht aan de statie en de vogel liep in de val. De vrouw werd aangehouden en na een langdurig onderhoor naar het gevang gevoerd. Men vond op haar stukken van een Drief, die samengebracht werden de brief was geschre ven door den vierden verdachte, zekeren Van- dewinkel, en vrouw Lefevre moest ermee naai' eene herberg van Overleie geld gaan balen dat hij aldaar gedragen üad. Zich betrapt ziende, had de vrouw den brief aan stukken gescheurd. Vandewinkel, die reeds lang door de policie en gendarmen opgezocht wordt, was over eenige maanden in Overleie bijna aangehouden geweest. Verscheidene gendarmen traden eene» Duinkerke js de prijs van 13 herberg binnen, alwaar hij zich bevona zij na-1 S In den nacht van dinsdag lot woensdag heb ben de nachtschuimers langs hier in de Zwe- De suiker in pikken van de Tiensche Maalderij zijn de beste. Te koop bij alle kruideniers JABBEKE Inden nacht van zaterdag tot zondag zijn dieven ingebroken bij M. De Meulemeester, handelaar. Zij wisten wellicht dat deze soms groote sommen in zijne woning heeft. Zij zijn echter in hunne verwachting bedrogen geweest, want zij hebben maar eene som van 30 frank kunnen rooven. WILD ZWIJN Dezer dagen, toen M. Cypriaan Vande Weghe op jacht was in de Pitthembosschen, tusschen Thielten Eeghem, hebben, de stouwers een wild zwijn opgejaagd. Het was echter zoo rap, dat de jager het met onder schot kreeg, hoewel hij het vervolgde tot op het grondgebied van Wijngene, waar het inde bosschen verdwenen is. Over eenigen tijd heeft men ook een jong wild zwijn gezien in de omstreken van lJper e„ ook niet kunnen VANGST De eerste haring is langs onze kust ver schenen. Belgische zoowel als engelsche sloepen brengen eene macht van die heerlijke vischjes te Oostende aan. De haringvangst schijnt over men hem bij den kraag en vroegen hem zijnen naam. Zonder aarzelen zegde hijlk ben Vaneenoo Arthur De gendarmen namen in lichtingen en daar het signalement van Van eenoo goed met dit van Vandewinkel overeen komt werd hij tos gelaten nadat men hem een evolver, dien hij op zak had, afgenomen had proces-verbaal werd tegen hem op den naam van Vaneenoo, voor het dragen van verboden wapen, opgemaakt. De kerel wordt nu ieverig opgezocht. Een aanhoudingsbevel werd door den onder zoeksrechter M. Pringiers tegen de twee andere verdachten, Victor Verhelst en Julien Lefevre, alsook tegen vrouw Beauprez, afgeleverd, Ver- helst werd vrijdag door de policie van Toerkonje aldaar aangehouden en eene huiszoeking ten zijnent gedaan leverde geenen uitslag op. De andere verdachte, Julien Lefevre, werd te Lys- lez-Lannoy aangehouden en met zijnen makker naar Rijsei gebracht, in afwachting dat zij uit geleverd en naar Kortrijk gevoerd worden. Men denkt dat het dezelfde kerels zijn, die over eenige dagen te Waasten en Boesinghe op dezelfde wijze de kofferforts opengebroken en geledigd hebben. Op het oogenblik der aanhou ding van vrouw Beauprez heeft men op haai' eene som gelds en andere voorwerpen voort komende van de diefte van Waasten gevonden. Het is te hopen dat men weldra de andere leden der bende kunne aanhouden. Voor het oogenblik hebben de kerels te ver antwoorden voor drie diefstallen het stelen van een krik bij Sagaert, ondernemer, en bei tels bij Deweerdt, werktuigmaker deze voor werpen werden in het bureel van M. Boulez, nevens den opengebroken kofferfort gevonden. In den nacht van dinsdag tot woensdag deed de genaamde Maroo Gustave-Guillaume, werk man, geboren te Meenen den 16 juli 1868, wonende Kapelstraat, citéSte-Anna, gehuwd en vader van twee kinderen, de venster zijner slaapkamer open. Op eens verloor hij het even wicht en viel op de straatsteen-en. Op het huif geroep der vrouw kwamenspoedig eenige geburen toegeloopen die den ongeluk kige in huis droegen. De geneesheer, M. Mille- myns, ter plaats geroepen, kon slechts de dood bestatigen. LAUWE Zaterdag namiddag rond 1 uur, is er brand ontstaan in de fabriek, van M. Deltour- Vereecke, koopman in vlas. Het vuur brak uit tusschen een hoop hout en zakken die boven den ketel lagen. De pompiers waren don brand spoedig meester. ROUSSELABE Dinsdag nacht, rond li ure, werd de portier van de fabriek Declercq-De Littes, aan de vaart, door een ongemeen gerucht gewekt. Dit gerucht scheen voort te komen uit het bureel, palende aan zijne woning. Gewapend met een revolver ging hij zien, doch vond de deur van het bureel gebarrikadeerd. De man keerde terug naar zijne slaapkamer, trok een venster ópen en loste eenige revolverschoten hij zag vier kerels de vlucht nemen. Na de deur van het bureel open gebroken te hebben vond de portier een venster open langs den kant van dentrekweg; de dieven hadden een hefboom en ander gereedschap achtergelaten, waarmedezjj gepoogd hadden het kofferfort open te breken; dit meubel was reeds verplaatst. De daders zijn onbekend. Twee uren later drongen kwaaddoeners in de koopwarenstatie te Rumbeke, gelegen op een kilometer afstand der fabriek Declercq De Lit tes zij stolen er vier pakken koopwaar. Men denkt dat op de twee plaatsen dezelfde kwaad doeners aan 't werk geweest zijn. De policie van Rousselare en Rumbeke heeft een streng onderzoek geopend. OOSTENDE 126 zeilsloepen, waarvan 118 met donkey, zijn ingeschreven voor den winterwedstrjjd 60 dezer sloepen hebben een scheepsjongen aan boord. In April waren er slechts 25. Men weet dat M. Francotte, minister van nijverheid en arbeid, met het oog op de toekomst onzer vis scheiij, alles inspant wat mogelijk is om onze visschers aan te zetten scheepsjongens aan boord te nemen men ziet dat zijne pogingen vruchten hebben gedragen. Maandag namiddag ging het peerd van den voerman Vandepoele, van Mariakerke, ophol aan Petit Paris.» De voorman werd ten gronde geworpen en brak een been Op dit oogenblik waren de scholen juist gedaan ongelukken waren te vreezen, toen de briefdrager Remy Sobry vastberaden naar den kop van het peerd sprong en, na eenige meters ver medegesleept te zijn geworden, er in gelukte het dier te bedwingen. DE GAL, HET ZUUR, DE SLYMEN. De moeilijken stoelgang, het onzuiver bloed, brengen alle soorten van onpasselijkheden voort. Om deze kwalen te vermijden en te ge nezen is er niets beter dan van tijd tot tijd een pilleken van Depratere te nemen. Deze pillen worden maar verkocht per doos, aan 1,50 fr. in alle apotheken. Te bekomen te Yper apotheek May en Libotte. veghemstraat hunne ronde gedaan en in ver scheiden i werkmanswoningen hunnen buit gaan zoeken. Bij Victor Verbrughe hebben de schelmen bij middel van braak en beklimming, 13 groote konijnen gestolen, die deze arme werklieden gekweekt hadden om binnen eenige dagen te verkoopen en met dit geld hunnen huispacht van 3 maanden te betalen. Vervolgens namen zij eene kuip met wasebgoed mede, die zij omtrent 200 meters verder gedragen hebben, na eenige kinderdoeken op den grond geworpen te hebben, zochten zij er de schoonste stukken uit en namen ze mede. Bij Victor Glorieux stolen zij de wasch die te bleeken lag, alsook eene mansbroek bij Victor Gallens 5 konijnen, een waschpot en eene on derbroek, wat verder bij zekeren Verbrughe, winkelier, 12 boterdoeken. Men denkt dat deze dieften door verscheidene kerels moeten ge pleegd zijn een streng onderzoek is door den kommissaris ingesteld. NOORDERLICHT Zaterdag, verscheidene uren lang, is de tele- graafgemeenschap van Frankrijk met de andere landen van Europa en Amerika, onderbroken geweestde telefoongemeenschap was daaren tegen in regel. Men schrijft dit zonderling geval toe aan magnetische verschijnselen, verwekt door een noorderlicht. Uit New-York wordt gemeld dat zaterdag nacht, van 2 tot 4 ure, een buitengewoon prachtig noorderlicht gezien werd. In een groot deel der Vereenigde Staten was verschei dene uren lang alle telegraaf en telefoonge meenschap onderbroken. Het Noorderlicht van zaterdag nacht, dat zulke groote stoornissen in de telegraafgemcen- schap in Frankrijk en de Vereenigde Staten heeft veroorzaakt, is ook in Noord-West- Duitschland waargenomen geweesthet werd daar gezien van 7 1[4 tot 8 ure 's avonds. VERJAARDAG Prinsje Leopold is dinsdag zijn derde jaar in getreden. Ter dier gelegenheid hadden de troe pen van het garnizoen van Brussel zondag- dienst. Prinses Albert heeft 's morgends met prinsje Leopold eene wandeling in open landau naar Ter Kamerenbosch gedaan. ONDER ANDERE is verschenen bij den Uilgever van 't Nieuws: blad van Yper den Almanak van 't Weezen huis te Mulagumudu voor 1904. Dit werkje is versierd met talrijke schoone prenten en bevat aangename verhalen nopens het christen beschavingswerk en het volk van tndië. Dit boekje wordt verkocht aan den genadigen prijs van 25 centiemen, ten profijte van 't Wee zenhuis. WESTNIEUWKERKE 't Schijnt dat er hier bij de viering der libe rale overwinning ongehoorde schandalen ge beurd zijn met zaken die den godsdienst aan gaan. Wij durven verhopen, in't belang der liberalen zelve dat hetgeen er verteld wordt, geen waar en is of ten minste overdreven, WESTOUTRE Ter gelegenheid der stemming van Westouter hebben erop denRoönbei-g groote feesten plaats gehad. De kiezers van dien wijk hebben op def tige wijze de kiezing gevierd van M. Alexander Deconiuck, als gemeenteraadslid. Geheel den dag donderde het kanon en 's avonds prachtige verlichting in de kapel. Den dag werd gesloten met eene deeling van 300 brooden aan den arme van rond den berg. De feestvierders gingen uiteen onder 't geroep van Leve het katholiek Westouter. BURGERSTAND VAN YPER van den 30 October tot den 6 November 1903. Geboorten Verkinderen Julia, Hoornwerk. Dehollander Ceorgius, Kasteelgracht. Vancoiüie Mauritius, Rjjssel steenweg. Andries Ivonna, Eigen heerdstraat. Hollebeke Daniël, Neêrstad. Justice Suzanna, Oude houtmarkt. Sterfgevallen Dewitte Sylvia,67 j.,kantwerkster,echtgenoot» van Turcry Gustavus, St-Maarteas klooster. Dierick Leouia, 58 j., zonder beroep, onge huwd, Boterstraat. Trigalet Maria, 68 j., z. b., echtgenoote van Ramais Joannes, Poperinghe steenweg. Polley Georgina, 34 j., z. b., ongehuwd, Bol- lingstraat. Dewitte Maria, 57 j., winkelierstor, weduwe van Depuydt Henricus, Dixmudestraat. Vanvleteren Ludovicus, 71 j., z. b., weduwaar van Piaters Amelia, van Boudry Cecilia, echtge noot van Debruyne Barbara, Hoornwerk. Vanhoutte Gaston, 3 m., Esplanade. Ronso Maria, 81 j., z. b., weduwe van Veys Joannes en D'haenens Desiderius, Poperinghe steenweg. De Goninck Juliana, 89 j., z. b., weduwe van Eelbo Petrus, Bolliugstraat. Decadt Victor, 2 1/2 j., Rjjssel steenweg. V V HONDERD DUIZEND FRANK. mnn hom hil kbQQÜ An VrRftffftll hfiQl ZÜII0 li H HARELBEKE

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1903 | | pagina 3