mengëlIaren Lessive du Génie Tandpijn, hoofdpijn Rhumatismlijders Water Burgemeesters Moncarrey-Criem Almanach Hachette Tegen tand- of kiespijn, congestie naar bet hoofd, hoofdpijn, is het voetbad een uitste kend middel. Het water moet tot over de enkels reiken en goed warm zijn 8 MO minuten blijft men in het water. Voor rhumatismlijders. Het vakblad De Bicënvriend bevat het volgende middel om deze martelaars van hunne kwaal te genezen: Men beweert steeds dat rbumaiism door steken der bitën genezen wordt. Om dit te staven heeft d }cter Tere van Marburg, in eene lezing, die hij hield in de Maatschappij van geneeskunde te VVeenen, verhaald, dat bij 800 lijdersaanrbumatismus, beenderziek ten, hoofdkoortsen, die als ongeneesbaar be schouwd worden, genezen heeft door het steken van bieëo.De rhuoiaiismuslijders voe len de steken maar, wanneer ze dikwijls achtereenvolgens herhaald worden. Men doe de hire i steken op en rondde plaatsen waar de kwaal nestelt. De doctor deed een zieke door zes honderd bieën ste ken en hij bekwam volkomene genezing. Hij beweert dat gezonde menschen, die door bieën gestoken worden, nooit aan rhu- matismus zullen lijden. Bericht aan lijders van rhumatismus. Hetzelfde blad heeft ook een middel tegen het tlerecijn Men wikkele het gezwollen lichaamsdeel in eenen doek met honig doortrokken. De pijn houdt spoedig op en ook het zwellen des anderdags is men volkomen genezen. Ook weet men dat verkoudheden en ze kere ontstekingen genezen bij middel van honig. Wie heeft er goesle om eens te proheeren? Om te weten of het water goed is. Een blad geeft hier den volgenden raad Laat een weinig zeep in alkool oplossen en laat eenige druppels in een glas van dit water vallen. Indien het water melkachtig wordt, is het een teeken dat het slecht is. Indien het niet verandert of er slechts een dun woUje in verschijnt, dan is het water goed. De benoeming van Burgemeesters en zal maar gedaan worden na NieuwjaarDat is nieuws voor den nieuwen van Sint-Loois. UIT YPER De genaamde Jeróme Demol, beestenkoop man, alhier, liet zaterdag morgend zijnen velo staan bij de Vleeschhalle. Toen hij twee minu ten later builen kwam, was een onbekende dief met zijnen velo gaan loopen. Denzelfden dag werd er van den wagen van den voerman Jan Plaetevoet van Woeslen, die zijne standplaats heeft aan de herberg «Boeren- hol», een zak aardappelen gestolen. Nieuwjaar nadert en 't wordt tijd van op dc naamkaartjes te peizen. Vraagt ze van nu af in de drukkerij van 't Nieuwblad van Yper. Daar zijt gij zeker van netten druk, spoedige en goed- koope bediening. Zaterdag laatst, op de Botermarkt, wierd nog maals, eene boerin van haren geldbeugel ont last, inhoudende -18 fr. Wanneer zal men (och beter voor hun zorgen geld Zondag morgend rond 7 ure, viel Pieter Derille, 73 jaren oud, werkman in de gaz en wonende bij het gazgeslicht, zoo ongelukkig door eene valdeur, met het hoofd vooruit op den grond, dal zijn schedel gekloven werd. Het II. Oliesel is hem aanstonds moeien toegediend worden.-De ongelukkige is bezweken. In den nacht van Zaterdag tol Zondag hebben dieven de kar gestolen van M. Leclercq, been houwer in de Tempelstraat; die kar stond gewoonlijk op den koer der herberg Le Sal mon Seminariestraat. De beenhouwersknecht Richard Deproost, besloot maandag namiddag op zoek te gaan naar de gestolen kar van zijnen meester. Na wat rondgewandeld te hebben op St-Pieters, zag hij iemand het Christoffelstraatje ingaan met de ressorts eener kar; hij kreeg achterdenken, vervolgde den man en zag hem een buis binnen trekken alwaar men bezig was de wielen eener kar te schilderen. Nu twijfelde hij niet meer; t waren de wielen en de ressorts der gestolen ka;'. Te vierklauwe liep hij de policie verwittigen, die aanstonds medekwam en beslag legde op de weergevonden deelen der kar. De man die bezig was met de wieltn te schilderen, had daarmede nog niet gedaan; hij zegde dat schilderwerk te moeten doen voor onbekenden. De herkende voorwerpen werden naar het policiebureel ge bracht. Een neerstig onderzoek wordt gedaan om de daders te vinden, alsook de nog ontbre kende deelen der kar. Misschien zal men ook alzoo op het spoor geraken van eene andere gestolen kar, die ston.l in hel Hótel de Gand en toebehoorde aan M. Moncarey, slachter. Dinsdag avond, rond 9 1/2 ure, gebeurde er in de statie alhier, een schrikkelijk ongeluk. De genaamde Ilenri Bogaert, 56 jaar oud, geboortig van Middelburg, in Holland, zonder familie en ongehuwd, sedert 36 jaar in dienst bij den Staatsspoorweg, was na zijn gewoon werk als freinwachler volbracht te hebben, te wege langs den spoorweg naar zijn logislhuis De Congo. Opeens werd hij door den eigensten trein, waarop hij dienst gedaan had, verrast; hij viel over de riggels en werd letterlijk onder den bagage-wagen verpletterd. Werklieden uit de statie, jammerkreten hoo- rende, kwamen toegesneld, deden den wagon wegrollen, en vonden de ongelukkige gansch bebloed, met beide beenen en een arm afgere den. Hij moet wel twaalf meters ver medege- sleept geweest zijn. Een priester en D' Delie werden in der haast bijgeroepen, maar eenige oogenblikken nadien is hij bezweken. Het slachtoffer wierd nog denzelfden avond naar 't gasthuis overgebracht. UIT POPERINGHE Doorde rechtbank van Yper is zekere [B.., die onlangs opgetrokken was met het hondekarke van M. Callewaert, bakker te Poperinghe, en met het geld derbrooden erbij, donderdag bij verstek veroordeeld tot 6 maanden gevang en 26 fr. Loete. DE SUIKER De suiker is in ons land vele verbeterkoopt, en 't verbruik ervan is ook fel toegenomen. Dit zal voor de landbouwers ook te goede komen want er zullen meer suikerbeeten ge plant worden. Met dien goedkoop van 't SHiker, wordt er nu uit België, vele van die «zoetigheid» in Holland gesmokkeld. In de Middeleeuwen was de suiker raar en duur een pond suiker gold alsdan tot.... 45 frank Op het laatse der XVde eeuw, gold Madere- suiker fr. 7.30 en kandijssuiker nog tot 15 frank het pond. De prijs van het suiker daalde van langs om meerhij kwam op 3 frank, fr.2.50, en zelfs fr. 1,25 per kilo. Nu onlangs, door het verleegen van de rech ten verleegde het suiker nog merkelijk, en kost nu 60 tot 65 centimen per kilo. UIT ROUSSELARE Maandag avond, rond 5 ure, stonden do poer den van M. H. Facou-Vanhouz* lbrouck, brou wer te Rousselaere, aan een geladen bierwagen gespannen, in de Borstelmakersstraat. Tijdens de afwezigheid der voerlieden, die eene ton bier in een naburig huis losten, maakten straat bengels de teugels los, en de peerden gingen op hol. In de Zuidstraat botste de kamion tegen een lanteernpaal en deze werd verbrijzeld. De peerden vielen neer en werden erg gekwetst de kamion is erg beschadigd. Ongelukken van personen zijn er niet te betreuren. AREND GEVANGEN Zaterdag morgend is een arend gevangen op de hofstede van Van Bergheaan 't Sas-van-Gent. Die koning van de lucht weegt 33 kilos, en de uitgespreide vleugels zijn t meter 80 centi meters wijd. UIT RUMBEKE Maandag namiddag, rond 3 ure is de schuur met den óogst van den landbouwer Leenknecht, op 't gehucht Razaud, ten gronde afgebrand. De schade beloopt 1000 frank. UIT ISEGHEM Zondag nacht werd er in de Rousselaerstraat duchtig gevochten. Zekere Auguste Dehuile be kwam een steek inde palm van de rechterhand; zijn broeder werd aan de linkerhand gekwetst. Da daders worden door de policie aange houden. WILDE BEESTEN Uit Engelsch Indië wordt gemeld, dat er daar alsaan veel menschen door de wilde beesten verscheurd of verslonden worden, een 30,000 ii. de laatste twaalf maanden. Do wilde beesten die gevaarlijkst zijn voorden mensch zijn eene zekere soorte van serpenten. Daarna komen lijgeis.beeren, wolven, hyenas, panters, enz. De wo'ven moeten ginder van eene kwaó en hongerige soorte zijn want 't wordt gerekend dat deze beesten meer als 5.6C0 menschen gedood hebben. De menschen in Indië beleven waarlijk geene kans. Over korte jaren do peste daarna dc hongersnood, en nu de toenemende plage der wilde beesten. UIT OOSTENDE I De tentoonstelling van vrouwen-moden, welke j gedurende het aanstaande badseizoen te Oosten de zal gehouden worden, belooft schitterend te zijn. De wereldsteden, die, op het gebied der vrouwen moden, den toon geven, hebben reeds talrijke by tredingen toegezegt: Parijs, Weenen, LondeD, Berlijn, St-Petersburg zullen waardig vertegenwoordigd zijn. De groote belgisehe fir- mas zullen voorzeker niet ten achter b ij ven. Dezo tentoonstelling, van een gansch nieuwen aard, zal duizende bezoekers aanlokken. Het algemeen sekretariaat is gevestigd Zuidlaan, 7, Oostende. MORESNET-NEUTRE Alzoo noemt een gemeeutje gelegen tusschen België en Duitschland, langs den kant van Ver viers. Het is geheel en al onafhankelijk. Hetgeruchte looptnu, te Moresnet,dat Duitsch land goest heeftom de gemeente i.i te lyven. De bewoners zyn nu volop in ue weer, om tegen die inlijving op te komen. Zij vragen dat België er zou tusschen komen, en zouden veel liever bij ons land ingelyfd worden. UIT OOSTKERKE Wij hebben over eenige dagen gemeld dal een landbouwerszoon, Richard Vantiove, vanOost- kerke, door de rechtbank van Brugge veroor deeld was tot 15 dagen gevangenis om den E. II pastoor Vermeersch, dier gemeente smaad woorden en beledigingen naar het hoofd te hebben toegeworpen, terwijl deze eerbicdweer- dige p.iester de laatste HH. Sacramenten naar eenen stervende droeg. Dezelfde jongeling verscheen nu vrijdag me zijnen broeder voor eenzelfden rechtbank, ui hoofde van eerroof jegens den E. II. Vermeersch en zekere vrouw Gallant, eene inwoonster del gemeente. In den iuatstcn kiesstrijd voor de ge meenlekiezingen hadden beide betichten een lied verspreid en gezongen dat een verdichtsel was van eerroovende aantijgingen jegens den achtbaren geestelijke en vrouw Gallant. Zij stonden daarboven terecht voor braak van af. sluitingen gewelddaden gepleegd op 18 Octo ber laatst. De rechtbank, verzachtende omstandigheden in aanmerking nemende spruitende uit den jeugdigen ouderdom der betichten, die slechts 17 en 18 jaar tellen, veroordeelde hen niet voorwaardelijk). Camille Van Hove tot lSdagen gevangenis en 52 fr. boet Richaard Van Hove tot 30 fr. boet. DE RUGPIJN Komt uit dezelfde oorzaken als het rhumatism voortook bestaat er slechts év-n middel om er zich van te ontdoen dit is eene flesch Elixir Vincent tegen jucht en rhu- nenjeüf B Depot apotheek Becuwe, oude apotheek sens, en M. Douck, Rijseislraai, Yper. Aert- maüsm in UIT MEENEN Zondag morgend, rond 10 ure, bevond de genaamde Desmet, C van Meenen, Busbeke- straat, zich nabij de Arke, toen hij plons een aanval van vailende ziekte kreeg. De arme jon gen sukkelde in de Leie en zonk om seffeus weer boven te komen. Daar hij doordekwaal gansch stijf geworden was, biet f hij op het water viot- ten en de felle strooming van het water spoelde hem mee naar de brug waar een schip gemeerd lag. De schipper trok hem uit en bracht hem in 't schip waar M. Pardoen geneesheer en de E.H. Dewinter hem kwamen verzorgen. De jongen was ongedeerd na 300 meters ver op het water te hebben gedreven. Hij rnag van geluk spreken. Ware de arme jongen tot bezin ning gekomen in 't water, voorzeker hadde men een ongeluk te betreuren gehad. Dinsdag avond rond 6 1/2 ure gebeurde erop hel gehucht Sebastepol, grondgebied van Hale- wijn, een geheinzinnig drama. Mad. Edmond Verbrugghe, beenhouwster, bevond zich in haren winkel en las een dagblad, toen een kerel binnenkwam en schapenvleesc'n vroeg. Mad. Verbrugghe antwoorde dat zij er geen had. De kerel,die nogal goed gekléed was, vroeg20 centi men leverpastei en legde 1 frank op den loog. Toen Mad. Verbrugghe de tooglade wilde ope- neD, bracht de onbekendede vrouw een scniik- keiijkeu vuistslag toe. De vrouw greep een mes om haar le verdedigen doch zij werd den pols vervrongen en ontwapend. Het slachtoffer riep dan luidkeels om hulpen de kwaaddoener liet zijne leverpastei en het frankstuk acnter en nam de vlucht in de richting van de grens. Geburen kwamen op het geschreeuw toegeioopen en vonden mad. Verbrugghe bewusteloos van ont roering. Tusschen het volk, aan de deur, ston den twee mannen die verklaarden dal de kerel inde richting van Halewijn gevlucht was. Men denkt dat't twee medeplichtigen waren die op den uitkijk gestaan hadden. DURE AARDAPPELS Eene nieuwe soort van aardappels is te Ham, in Engeland, verkocht geworden aan 5000fr. voo''2 kilos en half. De soorte van aardappels weerstaan aan all' guurheden van het weder en groeit zeer snel, terwijl de knollen smakelijk zijn men kan niet meer. Te minsten, alzoo wordt er gezegd en verzekerd. Men denkt dat binnen eenige jaren, de op brengst dezer 2 kilos en half zoo groot zal zijn dat de aardappels reeds tegen -40 centimen zul len kunnen verkocht worden, 't Zou nu eens moeten waai' zijn, dat er eene nieuwe goè, wei- groeiende, veelgevende en taaie soorte van aard appels gevonden is 1 UIT ZARREN Zondag nacht zijn dieven ingebroken bij den herbergier Ed. Wiune zy stolen er 15 sargies, regenschermen en eenige frankon. UIT STADEN Verleden week bezochten dieven het hof van de weduwe Desmet, landbouwster, en stolen er- vijftien kiekens en vijftien konijnen. De daders zijn niet gekend. NIET BESTELLEN OP ZONDAG Een comiteit is te Rotterdam gevormd om aan den minister van posterijen te vragen, postze gels in te voeren, zooals de Belgische, met het bandje niet bestellen op zondag. De inüépenüance bekent dal de Hollandsche brievenbestellers met geluk, dezen maatregel zouden zien tot stand komen. Niettemin heeft onze Belgische liberale pers minister Vandenpeereboorn voor hel invoeren van dezen maatregel, op de hatelijkste wijze aangevallen. D E is het beste poeder om linnen, flanel en kleederen te wasschen, tafels, vaatwerk, houten of sieenen vloeren te sehusren. Vraagt kosteloos staal bij tc Yper. UIT VLAMERTINCHE Verleden Donderdag vierde het pompiers korps van Vlamerlinghe, den verjaardag van haar vijf en twintigjarig beslaan. Ten 9 ure 's morgends werd er een plechtige mis van dankzegging gezongen, waar ai de pompiers tegenwoordig waren. Na de mis, was er eene schoone prijskaarting voorde leden, in «Het Paviljoen» ,en daarach ter wierd hun, in hun lokaal «In den Hert» een lekker noen- en avondmaal opgediend. DE TIEN GEBODEN VAN DEN VLAMING 1. Gedenk dat gij geheel uw leven, Aan 't Vlaamsch de voorste plaats zult ge ven. 2. Spreek Viaamsch in huis met maag en vrienden Al moest er zich daar een Waal bevinden. 3. Gij zult uw kinderen 't Vlaamsch doen eeren En vooral aan uwe dochters leeren. 4. Daarom indien gij wijs wilt handelen, ZendFransche pensionat-n wandelen. 5. Om vreemden invloed te beletten, Koop Vlaamsche boeken en gazetten. 6. Spreek niets dan Vlaamsch met ambtena ren Maar zuiver, dat zal aanzien baren. 7. Schrijf Viaamsch, aan al wie Vlaamsch verstaat, En aan 't Bestuur in eiken graad. 8. Zoo gij per brief moet waren koopen, Schrijf Vlaamsch winst doel aile ooren open. 9. Gij zult in 't Vlaamsch uw waren merken, 't Zal heinde en ver ons aanzien sterken. 10. Op handelshuis cn magazijn, Behoort het opschrift Vlaamsch te zijn. UIT ZANDE De gazetten verhalen nog het een en't ander over het instuiken der kerk van Zande. Die kerke was zeer oud, en 't was een kleurig gebouw, dat doorde kennersin weerde werd gehouden. Er waren ook nog al eenige stukken van meesters in, en die nu of beschadigd, of verlo ren zulleu zijn. De kruisvinding was een schoone schilderij, die aandeu ingang der kerk hing, en juist daar om, hoopt men dat zij niet te erg beschadigd za zijn. Het tabernakel was een merkweerdig stuk in beeldhouwwerk, geheel in schelpen gemaakt, en welk door de kenner M. Waele, als zeer kun stig werd gehouden. Tot hoeverre het zai ongeschonden zijn, da is te weten. Er waren geen heilige vatsn in he tabernakel. Inzake van ilverwerk, bezat de kerk van Zande een relikwiekruisin gedrevenen verguld zilver, dat zeer keurig bewrocht en zeer oud moest zijn. Nu is de kerk van Zande, ingestort, en meu bels, oudheden en zaken van weerde, 't ligt al in den puinhoop- De vorige kerk van Zande was in den geuzen- lijd vernield geworden. Van de nu ingevallen kerk, heeft men bevondendat de moerpilaren waarop de toren rustte, hier en daar met steen gruis opgevuld waren, wat ze natuurlijk niet veel kloek te gaf. De Zandenaai'S zijn zeer begaan met hunne klokken, dc chors stonsete van deck, en 't is de vraag of zij in den hoop gebroken liggen of ge heel gebleven zijn. DE GOUDEN MEDAL1E Een huishouden te Leip, bij Berlijn, is in twee jaar met zeven kinderen verrijkteen tweeling in Januari 1902, nog een tweeling in Januari 1903, en nu op 1 December laatst een drieling UIT ROLLECHEM Zaterdïg morgend bevond zicb de helper van M. A. Deeolhgnies, metser, te Aelbeke, op eene stelling aan de in opbouw zijnde hoeve van mad. wed. Vandendi'iessche. Opeens storlte de stelling, waarop veel mate rialen lagen, niet schrikkelijk gekraak in. De melsersknaap kwam le midden van dc slukken terecht en werd nogal erg aan de beenen ge kwetst. De arme jongen die slechts 20 jaar oud is, werd verzorgd door Dr Vanoverschelde van Aelbeke. UIT BRUGGE Zaterdag nacht rond 2 1|2 ure, hoorde een nachtwaker in de Pourbusstraat schuifelen en hij zag twee mannen vluchten, die hij niet kon achterhalen of herkennen. Rond 4 1[2 ure 's morgens werd de policie verwittigd dat er in de,Ezelstraat vier veulens in het wild liepen, zonder geleider. Zij werden gestald in den Zwarten hond, Naaldenstraat. Zondag morgend is Lodewijk Van Maeie, landbouwer te Varsse- naere, zijne veulens komen opeischen. Men vraagt zich af of de personen, die de n ach wach ter heeft zien vluchten, geen peerdendieven waren. In den nacht van zondag tot maandag, is, rond 1 ure, de genaamde Florimond Morbée, 33 jaar oud, handelsreiziger, aangerand geworden door een aantai boeren op de wandeling van Steen brugge. Hij werd erg gestoken zijn linker polsader is afgesneden. De ongelukkige is naar het gasthuis gebracht. Een der daders is gekend. Zaterdag voormiddag heeft een politieagent, op de Groote Markt, een kerel uit de Calvarie bergstraat aangehoudeu op't oogenbiik dat hij den geldbeugel poogde te stelen van eene vrouw uit de kleine Kuiperstraat. Tv ee andere perso neu waren denzelfden morgend reeds de slacht offers eener gauwdiefte geworden. De aange houdene heeft reeds voorsoortgllijke diefstallen veroordeelingen ondergaan. De Eerw. Heer Onderpastor, in naam der leden van,den Onderiingen bijstand, bedankte de weldoeners, en loonde hen den vooruitgang der sociëteit aan. Dit jaar is er iu de spaarkas gestort geweest; 13367 fr. in de iijfrentkas hebben dit jaar de 200 leden 1052 fr. gestort, terwijl de storting van het dooi 57 leden maar 256 fr. bedroe voorgaande jaar Maandag nacht heeft de policie in de Lange- straat een jongen ontsnapte uit Merxplas aan gehouden, die bij middel van een riooirooeler de ruiten verbrijzelde der woning zijner ouders Er is proces-verbaal tegen den deugniet opge maakt. EEN EEU WELING Op zaterdag laatst werd te Idegbem de honderdste verjaardag gevierd van Beuoit Van dermaelen. Groote feesten hadden aldaar plaats De honderdjarige is nog kloek en gezond; bij goed weder werkt hij nog op het land en kan nog gemakkelijk lezen zonder bril. Ook zijn ver stand is nog goed in den haak en hij zou vele zoogezeide groote verstanden nog de le.-se spellen. Maar hij was ook altijd een voorbeeld van matigheid en orde. WEERPROFETEN Men verhaalt, dat de weerprofeet Falb eens op eene boerenhofsfede kwam en 's middags een ritje wilde doen. De boerin waarschuwde hem, niet te ver te gaan, wijl het regenen zou Wat regenen zegde Falb, daar is geen ge dachte van. Ik zeg u dal het regenen zal, zegt de boe rin, en misschien krijgen wij zelfs onweer, want de koei schuurt met haren rug tegen den bals. Falb echter spotte er meê, reed uit met een vriend, doch weidra kwam hij doornat bij den boer terug. Heb ik het u niet gezegd zegde de boerin. Falb wilde nog wat tegenspreken en roemde op zijne kunst om het weer te voorspellen. Wat, weer voorspellen zegt de boerin; onze koei heeft daarvan meer verstand in ha ren rug, dan gij in uwen kop. UIT DICKEBUSCII Zondag laatst was het vergadering der leden van den Onderiingen Bijslaud en der Lijfrent- kas, in hun gewoon lokaal. Ouder al de leden van den Ouderlingen Bij stand wierp er eene prijsdeeiing gegeven, be staande uit: een zakuurwerk, brooden, vleesch stoffen, kleergoed,kolen, endrie «verrassingen» welke bijzonder gulhartig onthaald geweest zijn. De Eerw. Heer Pastor, Eerevoorzitter, innaam van M. A. Mahieu. Voorzitter, die door ziekte belet was, wakkerde de leden aan, en bedankte bijzonderlijk de 37 beschermleden der socisleit, voor hunne ondersteuning en hunne tegen woordigheid in het feest. Dan tot de leden sprekende, toonde hij dat d- eendracht en de samenwerking de eenige middels zijn om de maatschappij te doen bloeien. De leden dei sociëteit met de beschermleden verbroeder ende, is eene waarborg voor de loesomst. Den Heere L. Vandevoorde, secretaris, sprak eenige woorden aangaande de prijzen. Woensdag avond is hier een llinke jongeling toegekomen op de hofstede van Lemahieu, met de droeve mare dat hun schoonzoon Nuytteii, die woont tot Bcveren-aan-den Yzer, veronge lukt was door een zijner peerden en dat de boer en zijn zoon aanstonds moesten gaan zien. De zoon wilde in velo rijden, maar de vreemdeling zegda dat zulks onmogelijk was gezienden slech ten toestand derstraten ed dat er niets anders kon gedaan worden dan alle twee te zamen te gaan, en dat hij daar zou blij ven slapen. De zoon der hoeve wilde hem bij zich nemen in den peerdeuslal, maar de vreemdeling weigerde, zeggeude dat hij in geenen stal zou geslapen hebben, dal hij moeste binnen slapen.Aan zijne vraag were niet voldaan en hij is verplicht ge weest in den peerdstal te slapen, bij den zoon der hoeve en nog twee jonkbeden, die daar op het hof werken, 's Anderdaags is de boer, in gezelschap van den vreemdeling, met den vroegen naar Yper getrokken om met den tram naar Bevcren le rijden.Te Yper gekomen verliet de vreemdeling op eens den boer, zeggende dat eene commissie te doen had, en sedert heeft men hem niet meer weer gezien. Als Lemahieu bij zijnea schoonzoon kwam, vond hij lezen gaaf en gezond, niet bet minste ongeluk cn was er aldaar gebeurd, Om zijne schoonmoeder gerust te stellen, is Nuylten zelf naar Rousbrugghe gegaan ora per telefoon met zijne familie te spreken. Ongetwijfeld is de familie Lemahieu Dochy aan een ernstig gevaar ontsnapt en wij wen- scheu er haar geluk over. FRANKRIJKS BEVOLKING De volksoptelling van het jaar 1902 in Frank rijk heeft schromelijke, maar leerrijke dingen aan den dag gebracht. Er waren verleden jaar in Frankrijk slechts 83,945 meer geboorten dan overlijdens! Ons klein land alleen heeft er vier maal meer. Er zijn zelfs Fransche departemen ten, waai' minder geboorten dan sterfgevallen opgeschreven word.n: ten feit dal in geen en kelen Europeeschen staat voorkomt, want over al overtreft het gelal der geboorten verre dat der overlijdens. Op eene bevolking van 10000 zielen is dat verschil in Holland 150, in Duitschland 147, in Noordwegen 149, in Oostenrijk en Engeland 103, in Ilongarie 115, ia Italië 110, in België 109, in Zweden 108 en in Frankrijk... 13 (der tien). Moet dat zoo voortgaan, dan zal de bevolking van dit land dezelfde blijven, en dat. is reeds eene virzwakking ten opzichte van andere bloeiende staten; ofwel zal de bevolking ver minderen, en dal is bet begin van het einde. Ge vraagt me naar de oorzaak van dien toe stand 't Zijn de slechte zeden en de ongods dienstigheid, door de overheden van dit land zoozeer begunstigd. Dit land, voorheen zoo schoon, Door godsdienst zoo verheven, Wordt door vrijdenkersgeest En door losbandig leven Zoo diep, zoo eindioos diep, Tot zijnen val gebracht. Dat 'i gansch zij tact verliest En niets meer wordt geacht. Onthoud dit, zie maar na En iaat de zaak maar gaan, Of 't blinde fransche rijk Dit vonnis zal ontgaan AJUINEN Een geneeskundig blad prijst den ajuin aan voor zijne geneeskundige eigenschappen. Zijn de zenuwen erg vermoeid, ajuin brengt u we derom op uw verhaal, zegt het blad. Ilet is ook goed legen den hoest, de valling, de griep, de tering, de slaploosheid, het graveel, de lever- en nierziekten en eindelijk verheldert hij de gelaatslint. Wat meer is, hij doet weenen hetgeen in som mige gevallen nuttig kan zijn. Te koop bij den drukker dezei de alom bekenden voor 1904 Prijs 1.50. UIT BEERNEM Sedert eenige dagen werd de genaamde Snoeck, wonende te Beernem, uit zijnen dienst vermist. Maandag is zijn Jjjk opgevist uit de Gentsohe vaart aan de Steenbruggen. UIT WERVIGK Een pakjesdrager en zijne twee zonen kwa men maandag avond in de herberg Le Gourrier Belge, Nieuwstraat. Daar de drie kerels dron ken waren, weigerde de herbergiaster hun drank. De herbergier kwam oo dat oogenbiik tknis en zette de dronkaards aan de deur. Feu der zonen bracht de herbergierster een mes steek aan 't voorhoofd toe. De dïie dronkaards gingen naar oen nabijgelegen afgebrand huis steenen halen en kwamen deur en vensters als ook al wat in da herberg breekbaar was verbrij zelen. De iolicie kwam toegeleopen on stelde proces-verbaal tegen de brutale kerels op. Da wonde die de herbergierster bekomen heelt is gelukkig Diet erg. UIT AVELGHEM Dinsdag nacht rond 1 R2 ure, hoorde mad wed. Vandemeulebroeke, koopvrouw, oen ver dacht gerucht. Zij riep baren zoon, die een re volver nam en 't venster zijnerkarneropen trok. Hij zag een man tegen den muur van het huis staan en loste een schot in de lucht. Vier kwaad doeners namen in verschillende richtingen de vlucht. DE GAL, HET ZUUR, DE SLY MEN. De moeilijken stoelgang, het onzuiver bloed, brengen alle soorten van onpasselijkheden voort. Om deze kwalen te vermijden en te ge nezen is er niets beter dan van tijd tot tijd een pilleken van Depratere te nemen. Deze pillen worden maar verkocht per doos, aan 1,50 fr. in alle apotheken. Te bekomen; te Yper, apotheken May, Libotte, Aerlssens en Donck te Poperin; ghe, Monteyne te Komen, Van Windekens - te Meenen, Sioen eullotiers; te Iseghem (Markt), Rodenbach.en Waaslen, Vander Martière. UIT DOTTENIJS Dinsdag morgend, rond 3 ure deed een be diende van den ijzerenweg, Gustave Destike, zijne ronde laagsheen de spoorbaan en ontdekte iusscheu iie staties van Dottenijsen Spiere het lijk van een man. Dr Vanneste werd ontboden en verklaarde dat de nogal diepe wonder die bet slachtoffer boven het linkerboog droeg.de dood veroorzaakt had. De ongelukkige weid er kend voorzekere Gustave Uavez, 34 jaar oud, wonende op het gehucht Trieu. Men denkt dat Gavez, die sinds zondag niet thuis gekomen was, beeft willen over de spoorbsangaan en door een trein zal verrast geweest zijn. Men beeft het lijk naar de woning der ouders, wier droefheid onbeschrijfelijk is, gebracht. Het parket van Koririjk werd seffer.s verwittigd enkeefdeen ouderzoek bevolen. De suiker in pakken van de Tiecsche flaaiderij zijn du beste. Te koop bij aile ruideniers

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1903 | | pagina 2