In 't Volkshuis M. Cyr. Lemahieu mengêlmarën Lessive du Génie M. Struye M. Vandenboogaerde M. Lemahieu M. Colaert. Landbouw, Handel en Nijverheid De Heeren Lemahieu en Vandenboogaerde Landbouwers, stemt voor uwen vertegenwoordiger. LIEFDADIGHEID VOOR DEN PAUS VAN ALLES WAT Volksgebruik Die verlicbte Franschen Schoolbestuurders^ opgelet Eene statistiek Handelaars, stemt voor den vertegen woordiger van den handel M. VANDEN BOOGAERDE ROND DE VVERELD Duitschland De koning te Berlijn Rusland Frankrijk Assisen van West-Vlaanderen Moncarrey-Criem Zondagavond ten zessen hield de katho lieke Bond zijne eerste kiesvergadering in 't Volkshuis. De kiezers waren in groot getal opgeko men en op ieders wezen lag het verlangen naar den strijd, de overtuiging van eene nieuwe en beslissende zegepraal. zat voor en benevens hem de andere geko zenen van 18 October, alsook de andere raadsheeren, met M. Boone.die nog in dienst is, benevens verscheidene voorname katho lieken, waaronder de heeren Meerssernan en Adrien Iweins d'Eeckhoutte. M. de Voorzitter, met die krachtige stem me en dien iever van eene eerste jonkheid, begon met te zeggen dat het Comiteit als kandidaten behield de heeren Lemahieu en Vandenboogaerde. Eert 3 geestdriftige betooging begroette die woorden. Die twee mannen, zei de spreker, verdie nen zekerlijk uw vertrouwen en als gekoze nen zullen zij niet ons te gare werken om het stoffelijk en zedelijk wslzijn van werk man en burger te bekomen. Onze tegenstrevers en weten niets in te brengen tegen het katholiek bestier, de uit slag van 18 October heeft het bewezen, gelijk hij ook bewezen heeft dat iedereen zijnen plicht niet gekweten en heeftwant onge twijfeld werd er misbruik gemaakt van onze al te groote goedheid. Wij hebbe.t altijd bestie d met rechtveer digheid en goedheid. In 't toekomende zullen wij ook rechtveerdig zijn 't is onze plicht en we'n zulle» er niet aan ie kort komen. Wij zullen goed zijn ook, maar bijzonderlijk met dezen die met ons zijn Die met ons niet en zijn, ze zijn tegen ons, Geestdriftige toe juichingen). Kiezers van Yper, mannen van geloof en orde, dapper en wakker aan 't werk en den 7° Februari zal de zegepraal van 18° October volledigen. Als één man zult gij stemmen voor de heeren Lemahieu en Vandenboo gaerde. (Bravo bravo verschijnt op het verhoog en 't is een geest drift en handgeklap zonder weergade. De kandidaat zegt dat hij bijzonderlijk handel en nijverheid vertegenwoordigt. Hij zal krachtdadiglijk de belangen van handelaars, nijveraars en werklieden ven digen. gelijk hij het vroeger heeft gedaan. Het kuischen van Dickebusch vijver zal he t de geit gen heid geven om werk te verschaffen aan 't werkvolk. Meer dan ooit za' hij aandrin gen om de voltrekking te besomen van de vaart van Ccmen, die hij hoopt allichte te zien beginnen. (Nieuwe toej.). Nu komt naar voren en geheel op zijn gemak, in keurige klare tale, als iemand die gewend is van in 't openbaar te spreken, doet hij 'zijn gelegenheid uiteen. Kandidaat van de boeren, zegt hij, 'k heb eerst de boeren geraadpleegd om te weten als ik moeste kandidaat blijven. Eenpariglijk ware*! ze van gevoelen dat ik moest blijven omdat de landbouwbelang-n door niemand beter als door eenen landbouwer kunnen verdedigd worden. Te lande en genieten wij niet van al de verbeteringen gedaan in stêe, maar wij heb ben van het katholiek bestier toch reeds vele bekomen, namelijk de verbetering van de buitenwegen. Wij zijn er dankbaar voor. Er is nog vele te doen en wij zullen bet trachten te verkrijgen, met zooveel te meer zekerheid daar de buiten in den raad zal vertegenwoordigd zijn. Dat en wilt juiste niet zeggen dat ik mij met de belangen der stêelieden niet en zal bezig houden, in 't geheele nietals ik iemand kan plezier doen, 'k ben altijd gereed en hoe meer hoe liever. De stad en de buiten moeten te gare werken voor het algemeen welzijn. (Geestdriftige en langdurige toe juichingen). Nu is 't In die krachtige mêeslepende tale, hem eigen,doet de spreker eerst eene vergelijking tusschen de kandidaten der twee partijen De katholieken hebben de heeren Lemahieu, vertegenwoordiger van den landbouw en Vandenboogaerde, vertegenwoordiger van den handel en de nijverheid en de liberalen komen op met twee advokaten (Gelach). De buitenlieden hebbes recht vertegen woordigd te zijn op het stadhuis,en niemand beter dan M. Lemahieu zal die plaatse ver vullen. Reeds veel werd er gedaan voor de buurtwegen, maar er is nog veel te doen, zooals M.' Lemahieu zegt. Eene school moet gemaakt worden op St-Jacobs buiten en zij zal er komen, (toej.) M. de, Burgemeester herinnert vervolgens de belangrijke openbare werken door het Katholiek Bestier verricht en bij spreekt meteen over den bloeienden toestand der financien, die toegelaten heeft in dertien jaar 240000 fr. overschot van de gewone ont vangsten voor buitengewone werken te gebruiken. Vervolgens spreekt de redenaar over den toestand der hospicen, die volgens de reke ning van 1902 meer dan 14.000 fr. over hebben. Wat heeft men tegen ons in te brengen Dat wij te goed zijn, te gematigd, te onpartijdig In alle geval, ten zijn onze tegerstrevers niet die dat zouden kunnen zeggen, 't zouden moeten onze vrienden zijn! Maar ik mag u verzekeren dat wij in 't toe komende onder dat opzicht niet meer en zullen moeten beknibbeld worden. Wij zullen goed zijn met de goeden, vriend met de vrienden, maar tegoed zijn, niet meer (Herhaalde en geestdr. toej.) Wij zijn het recht en de macht. Het recht, omdat wij strijden voor geloot en vrijheid de macht, omdat alle werken, alle inrichtin gen de onze zijn. En onze inrichtingen en werken en moeten maar piofijt doen aan dezen alleen op wien wij kunnen staat maken. (Beweging) Wij rekenen op u. Wij zijn allen eensge zind, onder het zelfde katholiek vaandei al onze hoofdmannen zijn hier tegenwoordig. (toej) Wij zullen alle middels gebruiken om onze tegenstrevers te beletten van te zeuren gelijk den 18 October. Ik heb daarvan klare bewijzen in banden. Men zal u zeggen dat er moeten Contro leurs zijn op het Stadhuis. Dat was vroiger misschien waar, als de schepenraad en de gemeenteraad, de bureelen, allen van de zelfde partij waren, 't En is nu nog juiste niet geheel en gansch alzoo. (gelach) Ik heb van 1887 tot 1891 controleur geweest. De liberalen hebben alles gedaan wat mogelijk was om het te beletten. Eü zij en hadden geen ongelijk. Als de wet geen controleurs aan en stelt, gij moet den wolf uit de kudde houden, (herhaald gelach) De wolf, 't was is in den tijd, 't is nu MM. Iweins en Nolf, want de liberalen en zijn niet tevreden met eenen Controleur, zij t roe ten er twee hebben, en den 18 October vroegen zij er zelfs tien op vijftien raads- hoeren. nieuw gelach) Katholieken van allen rang en stand Bin gij zelfs, liberalen, die noch van radikalen noch socialisten en wilt, eensgezind aan 't werk en als een man gestemd vooi de mannen van orde, voor de vertegenwoordi gers van (Bravo Bravo geestdr. toej 't Is rond acht ure als de vergadering uil oen gaat en men zegt elkaar tot wederziens bij acht dagen op dezelfde ure, ten zessen, in 't Volkshuis, Ik weet een lieflijk bloempje staan, Dat uit der heemlen gaarde Naar hier gebracht werd en geplant Op onze treurige aarde. Waar 't lieflijk groeit en bloeit Daar zijn de hoven blijde Zijn kleur is rein, zijn geur is zoet, En 't bloeit elk jaargetijde. Maar 't beeft niet voor zijn liefst seisoen De blijde lent verkozen 't Bloeit op de sneeuw het liefst en als De grond ligt toegevrozen. Dan spreidt het liefst zijn kleur en geur Langs wegen en langs stegen Dan siert het mildst ons tranendal Dan is 't liet bloempje een zegen. O vrienden, dat uw hert met mij Het winterbloempje roeme s 't bloempje der Liefdadigheid t Is 's Heeren liefdebloeme. Vorige lijst fr. 1002 00 Mr Louis Roets, Schoolopziener, Yper 20.00 Jongeling, bandelaar Poperinghe, voor de spoedige genezing van een fabrikant 0.50 Jongeling, handelaar der hoppestreek, voor lichamelijk en geestelijk welzijn 2.50 M. Theodore Benoist Zusters, Dra- noutre 3.00 Mr Ma8 Tack-van Elslande, Ypres. 109.00 Voor Z. H. Pius X, Paus en Koning, Poperinghe O. II. 29.00 Pensionnaat der Rousbrugge-Damen O Pius, onze goede Vader, Wij, uwe kiuuers al te gader, Wij smeeken uwen zegen af Om onbeschroomd, tot aan het graf Getrouw te blijven, kloek en sterk, Aan onzen plicht tot God èn Kerk. 70.00 Et' bestaat zoo 't schijnt, een koninklijk besluit van 1855, waarbij de benamingen elle, pond, pinte, roede, zak, stuiver, enz. onwettig verklaard zijn, en in de aankondi gingen van de te koop gestelde waren en goederen moeten vervangen worden door namen behoorende tot het tientallig stelsel meter, kilo, lieter, hectolieter, are, frank enz. Ondanks dat besluit welk binnen kort zijn vijftigjarig jubelfeest zal mogen vieren, wordt er nog altijd graan bij den zak, bier en andere vloeistoffen bij de ,^)inte, veld vruchten bij de roé, kruideniers waren bij 'i pond, en vooral kleêrstoffeij?'^ d'elle yp.j\ kocht. &S f M. de minister van werk heeft de burgemeesters e. naars aangemaand de overt] punt op te sporen en woontv is eventwel zoo ingeworteld, dat men wellicht noch eene halve eeuw zal noo- dig hebben om ze uit te roeien. Dat zs taai is, bewijst het woord cllegoederen zelf, dai nog niet gemakkelijk door metergoederen zal vervangen worden. Tegen die gewoonte opkomen, gaat zoo veel te moeielijker, daar 't verbod enkel slaat op de aankondigingen van koopwaren en goederen, op de openbare akten, enz. De notarissen zijn verplicht de oppervlakte der onroerende eigendommen welke zij verkoo- pen, in hectaren, aren en centiaren aan te duiden doch meer dan ééns wordt bun door de belanghebbenden gevraagd hoeveel gemeten of roeden dat wel uitmaakt. De benaming in oude maten, munten en gewichten, zal nog zoo gauw niet verdwij nen. jverheid, ïcteambte- dat do ge- Een groot schip Vienne is op dool geraakt, want zoowel een schip als een vingerhoed geraakt verloren. Natuurlijk dat er achter gezocht wordtde eene zoekt ze langs de Marrocaansche kust, en de andere op de lersche Zee. Of een enkel Franschman de tusschenkomst van St-Antouius veizocht, patroon in verlorene zaken, weten wij niet maar stellig is het dat langs alle kanten waarzegsters te rade worden gegaan, om te weten waar ergens de Vienne mag drij ven. Een blad van Marseille ging ook eene dier wijven te rade, en aan den reporter vertelde zij. dat hel schip op 39.05 Noorderbreedte en 9.05 Westerlengte was. Daarop voortgaande, zouden de opsporin gen onmiddellijk aanvangen, maar bij nader bedenken heeft men bevonden dat dergelijke breedte niet in zee maat* ta midden Spanje gelegen is. Wie had het daar verwacht De Bien Püpuc roept de aandacht der schoolbesiuu.ders op iets dat van het groot ste belang is. Er worden uit Parijs schrijfboeken voer scholieren naar ons land gezonden en aan onze schoolbestuurders te koop geboden, waarvan de omslag onderrichtingen voor de scholieren draagt. Daar komen onder ander de plichten jegens het vaderland in voor, en als een dier plichten wordt opgegeven de ge noorzaamheid aan de wetten zelfs aan de enrec'ilveerdige wetten Andere ORderrichiingen, op die zelfs; e schtijfboeken gedrukt, zijn van denzelfdm aard. Zulken onzin moogt ge onder de ooge uwer leerlingen niet laten, heeren school bestuurders. Het is niet waar dat men aan onrectu veerdige wetten moet gehoorzamen. Di ware in strijd met geweten en natuurrecht. De H. Thomas van Aquirien zegt urdruk aelijkdal eene wet, strijdig met het natuur lijk recht, niet verplichtend is. In 1903 telde België 7.000.000 inwoners tegen 3 785 814 in 1831. Het getal on geleerden is gezakt met 21 t. h. van 1886 to; 1900. Op den ouderdom van 15 tot 25 jaren is bet getal dergenen die kunnen lezen en schrijven 90 t. h. De leerlingen, in d>~ lagere schoien onder Staatstoezicht, zijn nu ten getalle van 793 916 legen 399 628 m 1857. In dat jaar waren er 5 931 onderwij zers, in 1900 waren en 16 632 Er ziji 302.444 leerlingen die een spaarboekje bezitten, de gespaarde gelden bedragen meer dan 8 millioen fr. In 1830 waren ei op de universiteiien 1 071 studenten, in 1900 waren er 5 265. In 1846 waren m 114 751 nijvertieidsbazen met 314 842 werklieden, in 1896 telt men 326.089 mj verheidsgestichten met 1.102 244 werklie den. In 1835 trok men 2 600 000 ton kolen, in 1900 omtrent 24 millioen ton, voor eene waarde van 408 miilioen. Er liggon nu 9 millioen kilometers steenweg, in 1830 slechts 3 millioen. In 1856 lagen er 714 kilometers ijzeren weg, in 1900 ruim 4 560 kilometers.—In 1901 werden erl 855.770 spaarboekjes ingeschreven, ter weerde van 717 millioen. Mochte God onze vorst nog lange behouden toi weiziju van ons dierbar Belgenland De koning van BelgenlandLeopold II is Dinsdag naar Berlyn gereisd om eene onderhandeling te hebben mei den Duitschen keizer Willem. Onge twijfeld is het doei dier reize de moei lijkheden die onze vorst tegenkom' van wege de engelsche geldwolven, die gedurig loeren en middels bera men om ook Gongoland binnen te palmen. Koning Leopold is reeds naarVrank- rijk gereisd voor die zake, naar Oos tenrijk en nu naar Duitschland. Onze vorst is alzoo gedurig bekommerd mei het welzijn,, den vooruitgang van om- dierbaaryidudeken en dank aan zijn invloed en aan zyne aan houdende pogingen staat ons vader land aan bet hoofd der landen van geheel de wereld, voor hetgeen handel en nijverheid betreft. Woensdag heeft koning Lyp"! 1 een bezoek gebracht bij den duitschen rijkskanselier, graal vonBulo-, en zijn kaartie afgegeven by de vreemde gezanten te Berlijn. 's Namiddags ten 4 ure, hebhe» keizer Willem en koning L'opol.i ir rijtuig eene wandeling door de stralen der stad gedaan, temidden yan eei grooten toeloop vau nieuwsgierigen Óp de Nolleudorfplaa'.s z .n z j uitge stapt eu de keizer heeft aan konirm Leopold het stelsel van d n on .craanl- schen en luchtspoorweg u.tgclegd, dn Se Berlijn ingericht is. 's Avonds had, aan 't Hef te Berlijn, in de Ridderszaal, een familiediner plaats, waarloc al de prinselijke, pcr- sonnagies die zich te Berlijn bevinden, uilgenoodigd waren.De keizer zat aan tafel tusschen de groot-hertogin vau Baden en de groot-hertogin van Sak sen; vervolgeus, langs de rechterzijde, zaten de groot-hertog van Saksen, de hertogin van Schleswig, de kroon prins van Duitschland, en, iaügs de linkerzij ie, de groot-hertc g van Meck- lemburg-Schwerin, de he, login Fre- herik-FerdiDand van Schleswig en prins Eiiel-Frederik. Rechtover den keizer bevonden zich p nses Hein- rich, tusschen den koning der Belgen eu den groot-hertog van iaden. Een uitmuntend veder begunstigde woensdag avond de verlichtingen die te Berlijn plaats hadden ter gelegen heid van den verjaardag des keizers Eene aanzienlijke menigte verdrong zich in den omtrek van het keizerlijk kasteel om de talrijke vorsten, naai Berlijn gekomen, !e zien voorbij trek ken. De toebereidselen voor den oorlog worden onverpoosd voortgezet,zoowel van den kant der Russen als van den kant der Japoneezen. Intusschen wor den er nog pogingen gedaan om, als 't mogelijk is, in 't vriendelijke over een te komen De regeering heeft door de ooge van eene naaide gekropen met de ouder- raging over Elzas eu de uitdrijving van den eei w. heer Deli or. D «Blok heeft niet gedurfd Combes afzetteu en is wei verplicht geweest met eene kleine meerderheid hem zijn ver trouwen te behouden. UIT POPERINGHE Zondag aanstaande 31 dezer h- eft de piecht. ge inhuldiging plaats van onzen achtbaren welbeminden volksvertegenwoordiger m. Fe,^ Jrn der stad; mon s ter-d uiv en losla ti n g 0p de G& ge- op de Van Merris als burgemeester der stad. Om ure, luisterlijke stoet van al de maatschaDMi KINDERMOORD.-Donderdag verscheen voor het hof de genaamde Julie Demey, ongehuwd, kleermaakster, te Yper, i9 jaar oud, beschul digd van kindermoord. Volgens den akt van be schuldiging vond men den 15 November laatst leden, in eenen soepketel, waarop het deksel lag, h t lijkje van een pasgeboren kind. Volgens de wetsgeneeskeeren was het leefbaar geboren en in den ketel verstikt. De beschuldigde,die bekentenissen heeft afge legd, beweert dat hare moeder haar aangeraden heelt ziek van ket kind te ontmaken de moeder zou zelfs tegenwoordig geweest zijn wanneer kare dockter ket kind in den ketel stopte. De besckuldigde die over twee jaar een eerste kind gekad uad, koudt staan dat zij gekandeld keeft uit sckaamte en nood. De jury, de voorbedachtkeid afwijzende, ver klaart de besckuldigde plicktig aan onwrijwil liga kindermoord en verzacktende omstandig- keden in aanmerking nemend, veroordeelt ket kof kaar tot 5 jaar opsluiting. UIT MOERE Zondag morgend stapte in de statie vanMoere een onbekende van den trein, vooraleer deze stilstond. De man viel, kwant onder de wielen terecht en werd de beide beenen letterlijk afge reden; de dood was oogenblikkelijk. UTJ HALEWIJN Maandag avond werd de udbeamte Olive, van ketfransch tolkantoor te Ilaiewijn, gelegen op eenige meters afstand van deoelgischegren», door twee jonge kerels, gek en or- smokkelaars, aangerand, uit wraak omdat ij hun daags te voren sm >k kei waar afgenomen had. De toi beambte werd ontwapend en ra i zijn eigen stok verscheidene malen op hel hoofd geslagen. H.-i, slachtoffer viel bewusteloos. Middelerwijl had een andere tolbeambte. M. üupas, zich van den tweeden smokkelaar meester gemaakt, doch hij moest hem loslaten, dear een twintigtal andeie kerels, uit Belgie gek >me:i, den oiigelukkigen Olive omringden en po .gdenop belgisch grond gebied te sleepeu. M. Lupas haalde zijn gekwel sten ambtgenoot uit de handen en droeg hem kinnen het tolkantoor. Middelerwijl trok gansch de bende terug de grens over. M. Olive is erg, doch niet doodeiijk gekwetst. Een streng onder zoek is geopend. UIT POLL1NCKIIOVE Zondag avond is een ouderling, zekere A meele, van het feest der H. Familie terugkomende, door de duisternis misleid, in eenen graent ge sukkeld en verdronken. Men heeft maandag morgend zijn lijk gevonden. UIT PARIJS Eene oude boerin, mad. Pernet, onunoetle woensdag namiddag toevallig in een grooten bazar, te Parijs, hare dochter Alice, die haar sedert 15 jaar verlaten had en nu te Parijs al» groote dame woonde onder den valschen naam van Alice de C... De dochter wilde hare moeder niet herkennen, gaf haar veracatelijk eene aal moes en schold haar uit vour zinnelooze. De moeder was zoo diep ontioerd, dat zij dood neerviel, terwijl hare ontaarde dochter haastig den bazar verliet en met haai rijtuig wegreed UIT ROUSBRUGÜE In 74 jarigen ouderdom is hier overleden mad. Arsène Gornette, wed. Portier, de ouuste vau veeriig hinderen, allen van den zeilden va- uei, Josepn GurnetLe, die unemaai getrouwd geweest is. Markt. Om 6 ure, luisterlijke fakkeltocht volgd door ecu allerschoonste vuurwerk Groote Markt. D E is het beste poeder om linnen, flanel en -Herderen te wasscheri, tafels, vaatwerk houten of steenen vloerem te schueren. Vraagt kosteloos staal bij te Vper. UIT KORTRIJK liet arduin waaruit het voetstuk van hel gedenkteekenvan Groemuge moet gekapt wor den zal binnen korte dagen toekomen. Het proefbeeld op halve groote is geheel 0| gemaakt en zal welhaast ook naar Kortrijk gezonden worden. Ter plaatse op de Groeninge- ïaan zal eene overgroote tent opgeslegen zijn waarin de werken zullen voortgezet worden. Zondag namiddag, rond ten 3, was er begin van brand ten huize van Juies Delvoye, kleer maker en waschbleeker, in de Vooruitgang- straat. De bewoners waren afwezig, geburen die den brand geware wierden ziju in huis gedron gen en hebben het vuur uitgedoofd. Op het tweede verdiep was een brddezak met gesnijd strooi aan 't branden. Men weet niet hoe het vuur er aan gerocht is. Maandag achlernoene ten 3, is het parket ter plaatse geweest om een onderzoek in te stellen. In den nacht van Zaterdag tot Zondag, heb ben deugnieten nog eens gepoogd in te breken in de bureelen van den tram, Noordlaan. Zij werden gehoord, op de vlucht gedreven en bovendien begroet met revolverschoten, 't Is de tweede poging tot inbrake dezen winter. RAAD VAN DÉN GENEESHEER Met genoegen deelen we den volgenden brief mede van M. Daniël, Doctoor der godshuizen te Brussel Ik doe dagelijks den borstsiroop Deprate- re nemeu voor den hoest, bronchiet en long ziekten. Ik benom er wondere uitslagen mede: heti debesle borstrem die die ik ken. DE BORSTSiROOP DEPRATERE bestaande uit kleurlooze en tolubalsem-iroop, is verkrijgbaar aan 2 fr. de llesch bij den uit vinder te Oostende en te Yper, apotheken May, Libolle, Acrlssens en Donck te Poperinghe, Monteyne te Komen, Van Wind-kens Ie Meenen, Sioen en Rotiers te lseghem (Markt), Rodenbachte Waasten, Vander Marlière en overal. DE KONING TE BERLIJN Dinsdag avond ten y ure 48 is de koning der Belgen, vergezeld van graaf d'Oultremont, Bricoux en luitenant-kolonel baron Snoy, le Berlijn aangekomen. De personagits voor den eeredienst des konings aangesteld, zijn den vorst tot Spaudeau te gemoet gekomen. Eene kompanie vau het regiment Keizer Frans- Jozef heeft de militaire eer bewezen. De koning werd verwelkomd door den keizer, den kroon prins, de prinsen van het keizerlijk Huis, de prinsen van de regeerende Huizen van Duitsch land, en door de leden van het be!gi»ch g- zant- scüap. Toen de trein iu de statie aankwam, »peetde een krijgsmuziek het belgisch volkslied. De twee vorsten groetten elkaar zeer vriendelijk. Na de voorstelling van hunne gevolgen eu üet delilé vooroij de eere-kompanie, reden de twee vorsten naar het keizerlijk kasteel, bege leid door een schadron dragonders van da keizerlijke wacht. LEVENDE DOODEN Een zonderling geval beeft zich in de Argen tijnen in de crimiiieeie wereld voorgedaan. Vier negers waren voor moord ter dood veroordeeld, hunne terechtstelling had plaats le Ameitung, provincie Cagoyan. Daar er geen enkel neger gevonden werd, welke de terecht stelling wilde doen, had men eindelijk een Amerikaan opgezocht, welke liet aangeboden offer aanvaardde en als beul zou optreden, belovende dat hij de terechtgesteiden zoo wei nig mogelijk zou doen lijden. De terechtstelling geschiedt in Spanje door verwurging, en ofschoon het vastgesteld is dat de terechtgestelde na eenige minuten dood is, bepaalt de wet dat de veroordeelde in de «Garotten moet blijven gedurende vier uren. Na die ïjselijke formaliteiten worden de lijken in opene doodkisten naar het lijkhuis vervoerd, waar ze door de familie mogen opgeeischt worden. Te Ameitung werden dezelfde pleegvormen gevolgd met dat verschil dat de l'amiliegenooten en nieuwsgierigen, als ze eene uur na de terechtstelling in het lijkhuis kwamen, er drie zagen recht zitten in liunm doodkisten, bidden de en smeekencie huu toch wal drank te geven, om hunnen brandenden dorst te laven. Een enkele der terechtgesteiden was dood, de drie anderen welke men spoedig de beste verzorging toedienden, v-aren na eenige dagen volkomen genezen en men heeft üeu in vrijheid moeten laten, daar zij als terechtgesteiden, volgens de wet dood zijn, en dat zij dus uiet opnieuw kun nen aangehouden woraen. Alles volgens dezelfde wet, zijn de vrouwen weduwen geworden en mogen hertrouwen, aunne goederen verbeuren of verkoopende mans mogen er als toeschouwers bij staan, maar zij hebben geen 'i minste rechi, ei' tegeu te protesteeren, omdat ze UÜUD zijn. Zonderlinge toestand inderdaad, en ik vraag mij af, wat men met die verrezene dooden aan vangen zou, iudieu zij nogmaals moorden of schelmstukken mochten begaan Zou de wet melaten dooden aan te houden en in de gevan genis op te sluiten of hen terecht le stellen Dat is zeer twijfelachtig, en zou vast en zeker kunnen oepleten worden, doch er is nog één middel, mochten me verrezene bandieten in tiervalliiig komen, men zou er niet van a' kunnen geraken of men zou hen levend moeten uegraven. Immers de dooden begraven, wordt door geene enkele wet vernod.m, en zoowel in de Argentijnen ais hier wordt net ai» een werk vau barmhartigheid beschouwd. UIT ROUSSELARB Verleden week werd üe jaariijksehb i'e'rfct gepredikt in de kerk. der E. P. Redemptoristen, door E. PTüeysseus, aan de duizend werkt'®" den en burgers deelmakende van het bioe"®' schap dor Rullige familie. Telkeu avuüd waren er rond de liau aariwezigeu. Aan de algemeen® communie den Zondag namen er ruim "y mannen deel; hoe sohuuc, hoe indrukwekkend. uoe sticUiend Hel soolali»inus zal üijveriieidstau macüleloos blijveii. Men heelt "1' uog ueproetd hier aanhangers te zoeken, uo"" vergeeisRousselare is eu b.yft katholiek, verkleeitaau net voorvaderlijk geloof eu cnristeue zeden. De sumer in pause:- vau de Tr '|öt; tUrtid. iij zijn ut buste, l'e soop "ij Ai U.Uchieia V A ft 4* ie ■k v 1.1 rw» nr»o I nifitarl ilk o Ul6

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1904 | | pagina 2