w Frankrijk Lemahieu en Vandenboogaerde. Hoe moet gij stemmen? Lemahieu Vandenboogaerde De Hospicen 1899 1900 1901 1902 Poperinghe Hoogeschool-uitbreiding Benoemingen Brief Kerkelijke Kronijk ROND DË~WERELD c«i I i zijn misschien rapper dan ik om van zwart •wit te maken, maar van den landbouw en kennen ze niets I (Algemeen en langdurig gelach.) Ten anderen, over veertig jaar, woonde er op de hofstee waar ik nu woon, een zeke ren heere Bossaert, die gemeenteraadslid en hospiceheer was onder het liberaal bestier Heeft er hem dat ooit iemand verweten En als hij kon gemeenteraadslid en hospiceheer zijn, hoe en zou ik niet vrij zijn van het eerste alléén te doen 1 (geestdr. toej.) Wij landbouwers, hebben van de katho lieken veel meer te verwachten dan van de liberalen, al de wegen, die nu in goeden staat zijn, 't is dank aan de katholieken al wat wij verkregen, 't was door de katho lieken, daarom zullen alle buitenlieden als één man stemmen voor de katholieke lijste wij verhopen dat de steelieden hetzelfde zullen doen en dat wij Zondag eene groote meerderheid zullen hebben, 't Zal de zege praal zijn van waarheid en recht(toej.) M, Cofaert, onze achtbare burgemeester, moet daarna nogmaals het woord voeren. Vrienden, zegt hij, ik en weet niet als gij de bladjes leest, die de liberalen rond strooien om de kiezers te bedriegen, en leu gens te verspreiden. Ten anderen, de libe ralen gelooven zelve hunne leugens niet want op hetzelfde bladje weerleggen zij al hunne beknibbelingen en staat er dat de katholieken bekwame bestierders zijn. Wat beteekent dan al hun gebabbel en al hun gekrabbel Punt voor punt weerlegt de welsprekende redenaar al hetgene de liberalen gezeid en geschreven hebben en hij steunt voorname lijk op de groote werken hier verricht, wer ken die van Yper een der schoonste en ge zondste steden van België hebben gemaakt. Ook al de beknibbelingen nopens de hos icen worden weerlegd, eu 't is begroet met e donderende toejuichingen der menigte dat M. Colaert uitroept Katholieken van Yper, hand in liane vooruit rond het katholiek vaandel, zoo manhaftig en zoo weerdig omhoog gehouden door onzen achtbaren en eerbiedweerdigen voorzitter M. Struye. Zoolang mij de ge zondheid blijft zal ik aan de zijde van M Struye zijn, te zamen met de andere heeren waarvan geen een ons verlaten heeft, en al te zamen zullen we Zondag de schoonste zegepraal behalen, die de katholieke partij van Yper nog verkregen heeft. Eene ongehoorde geestdrift ontstaat en binst verscheidene minuten duurt de betoo - ging voort, wanneer M. Cyr. Boone opstaat en naar voren komt. gaat elk brkfken alzoo toogen aan ien Voorz'tter, dat hij den zegel Va zien en gii steekt, zelve de brtefkes in de busse. Die busse staat juiste vóór ien president. Nu krij <t gij uwen convocatiebrief weder, gij trekt er van door, e- gaat eene ferme pijpe smooren en een pinie goè bier drinken op de gezond heid van de mannon voor wie gij ge kozen hebt, de heeren Elk zegge 't voort M. Boone houdt el' aan om hier in 't openbaar de ge zegden van M. Nolf te logenstraffen. M. Nolf en heeft het recht niet mijnen naam te leenen en te zeggen dat ik de katholieke partij verlaten heb. Ik ben en blijf katholiek en nu zoowel als den 18 October raad ik eikendeen aan te stemmen voor geheel de katholieke lijste, zooals ik het altijd gedaan heb en altijd zal doen. Die krachtige en fiere woorden doen de geestdrift teD top stijgen. Bravos en toejui chingen weerklonken opnieuw, terwijl M. Boone van alle kanten geluk gewenscht wordt, en 't is onder dien indruk en met de zekerheid eener schoone zegepraal, dat het volk langzaam de zale verlaat en malkaar tot wederziens zegt Zaterdag avond, ten 8n in het Volkshuis. Kiezers va a Yper, Zondag van acht tot 1 ure moet gij gaan stemmen, elk naar zijn kies bureel. Als gij daar toekomt, met uwen uitnoocligingsbrief meê, ge gaat. bin nen, toogt uwen uitnoodigingsbrief of convocatie aan den Voorzitter, die u één, twee, drie of vier roode stem brieven geeft, volgens het getal stem men waarop gij recht hebt. Met die brieven trekt gij in een der kieskotjes die daar staan, kijkt als de lessenaar niet vuii gemaakt en is en legt uw briefken of uwe brlefkens open. Op ieder briefken staan er twee reken namen links onder nummer één, twee advokaatjeslaat ze waar ze zijn en zwicht er u van. Kijkt liever naar den rechterkant, daar staan onder nummer 3 twee namen de eene landbouwer, de andere koop man en n ij veraar. 't Is daar dat gij zijn moet. Gij neemt het potlood van eenen vinger dikke, dat daar ligt, en maakt schoone dat rood puntje zwart in hel zwart vierkant onder nummer Doet dat op ieder van uwe brief kens maar niet elders als oneer nummer Dat 't nu moeste gebeuren dat een van uwe briefkens vuii gemaakt is, gij en moet daarin niet verschieten gij gaat naar den Voorzitter, toont hem het vuil briefken TOE GEPLOOID en vraagt een anderde Voorzit:er MOET u een ander geven en mag nogthans niet kijken wat er aan het briefken is dat gij weeregeeft. Als gij nu gedaan hebt met AL uwe briefkens, ge pl oit ze wener toe ge- iijk te voren, met den STEMPtL AL JBUITEN en de namen al binnengij In onze voorgaande nummers hebban wij gesproken over den geldelijken toestand ie oospicen en klaar en duidelijx uiteengedaan waar de oorzaken zijn van bet tekort in de rekeningen sedert eenige jaren. Progrès en Weeke Blad en zijn algelijk nog niet tevreden. Zij herhalen hetgeen iedereen reeds lang weet, namelijk dut de nospicen in 1900 fr. 30.098.13 te kort midden. Zij vragen ons de rekeningen te geven van 1900, 1901 en 1902. Wij doen het vandage en alzoo zullen de kiezers eens te mesr zien dat de bospic. ueereu goede bestierders zijn en wijs gt'btn tield hebben met naar middels te zoeken om her evenwicht te brengen in de ontvangsten en uitgaven. Wij beginnen met Gewone ontvangsten 350 031 40 Gewone uitgaven 373 026 44 Te kort 22 995 04 Buitengewone ontvangsten 385 705 15 Buitengewone uitgaven 329 972 35 Overschot 55 732,80 Algemeen overschot Ir. 32 737,71 En dit alles ter eere van den verdienste lijken heer Felix van Marris, volksvertegen woordigers,wien het Zijne Hoogmogendheid den Koning beliefd had te belasten met het burgemeesterschap van Poperinghe. 't Was kort vóór den drieën als de trein uit Yper te Poperinghe stil hield. Bij hei "it3tappen werd de heer Burgemeester ver welkomd door den heer Scbepene Vanden Berghe, die hem naar de Wachtzaal van le ilasse geleidde, waar geestelijke en burger lijke overheden vergaderd waren om den heer Van Merris geluk te wenschen. T wee bevallige meisjes, 't dochtertje van >1. Schabalie en 't kind van M. J. Debeir, ooden namens de stad Poperinghe aan den vertegenwoordiger des Konings een prach igen ruiker en een heerlijken palmtak aan, orwijl zij op de bevallig?ute manier den vol jenden welkomgroet uitspraken Achtbare Ha-'i' Burgemeester, Bij het aanbieden van dezen bloemruiker, aanzien wij het als eene eere U, in naam van de leerlingen der Benedictiaen, onze rechtzin nigste gelukwenschen tee te sturen, geiukweu- schen voor het verheven ambt, waartoe gij ge roepen zijt, gelukwenschen voor het groote goed zoo Gij zult, achtbare Heer Burgemeester gij het hem laatst verklaard hebt, den weg volgen welke hij zoo lang en zoo w g heeft. Uw dienstwillig karakter en «we groot verkleefdheid aan de stadsbelangen, blijven ons tot stellige waarborg ook moogt gij n wie omstandigheden op de vaste medehulp geheel den gemeenteraad rekenen, wij zulten dus met volle vertrouwen de toekomsle aan schouwen. Mochtel gij zoo als uwen hoogue jaarien voorzaat, lang aan 'l hoofd van ne. gemeentebestuur, het weizijn en den vooruit gang onzer gebeide stad bewerken. Zulks is fle vurige wensch van geheel de bevolking, oxt heden uwe plechtige inhuldiging als Burge meester met zooveel geestdrift komt vieren. In deze vaste hope, aanveerd, achlbare Heer Burgemeester, de uitdrukking onzer rechtzin nige gevoelens van diepen eerbied eu volle ver kleefdheid. De Eerweerde heer Deken De Huister namens de geestelijkheid, bracht op zijn- beurt hulde aan de verdiensieiijkheid va. den heer Van Merris als vrome christen wijze bestierder, vriend van burger en werk man en beschermer van den arme. Geestdriftige toejuichingen bewezen da de omstaandera eens waren met de twet sprekers om buide te brengen aan de greoti- verdiensten van den nieuwen Burgervader. Van Merris kon moeilijk zijne ontroe net eigenaardig groepje der Koormaatschap, pij, trok bijzonderlijk de aandacht der toe schouwers en werd menigmaal toegejuicht. Ten achten werd er een prachtig vuur werk afgeschoten en tot slot of Bouquet had oen geheel 't stadhuis als in laaiende vlamme -ezel. Daverende toejuichingen braken los vanneer de heer Burgemeester op het balcon •/erscheen en zijne brave medeburgers groette en bedankte. Wij eindigen met den kreet Zondag zoo dikwijls herhaald LeveM. Van Merris! Leve Poperinghe dat gij als Plaatsvervanger van Zijne Majesteit hem 8afl den KoniDg m onze stad 7-ult le wege brengen. IJJ™" £,,|jjk, woorie„ M<llkle bjj zijnen vriend en heer Schspene Vaude Gewone ontvangsten 351 548,09 Gewone uugaveri 381.646 82 Te kort 30 098,13 Buitengewone ontvangsten 150 37i,74 Buitengewone uitgaven 129 994,31 Overschot Algemeen te kort fr. 19.720 70 De goede God helpe u in uwe moeilijke en verhevene bedieningHij beware u lange jaren onder ons en verleene u steeds de getrou heid, den eerbied, de liefde en de dankbaarheid uwer onderdanen. De kreetLeve Mijnheer de Burgemeester klinke ia volle akkoorden Juicht, Poperinghe naars I JuichtVreugde, heil, geluk en tevre denheid aan onzen achtbaren heer Burge meester De heer Van Merris, zichtbaar ontroerd, bedankte de lieve kleines,en beloofde steeds eene levendige geheugenis te bewaren van hunne schoone woorden, en van die prach tige bloemtuilen hem beden zoo gulhertig aangeboden. Wanneer de heer Burgemeester buiten kwam was 't een oorverdoovend geroep van Leve de Burgemeester! Leve M. Van Merris! binst dat het stadsmuziek da Brabanponne speelde en dat het kanon heinde en ver ging verkondigen dat Poperinghe een nieuwen burgemeester had. De Stoet kwam vervolgens voorbij den heer Burge meester en tros al de Yperstraat naar de Markt. Een en vijftig maatschappijen en groepen namen er deel aan en alles ging in 10 377 43 k08te or^e' daak vooralsan de zorgen van M. Schabalie, dia met de heeren der Gom missie alles zoowel geschikt had. U zeggen Gewone ontvangsten 360.224,95 Gewone uitgaven 386 599 50 Ts kort 26 374 55 Buitengewone ontvangsten 228 384 96 Buiteugewone uitgaven 205 819 65 Overschot 22.565,32 Algemeen te kort fr. 3.809,23 De cijfers hebben wij in ons laatste num mer gegeven. De gewone begrooting geeft 2 858 14 te kort en een overschot van 17.621.86 voor de buitengewone begrooting, dus een aige meen overschot van 14.763,74 Er is Dog te bemerken, zooals wij het «ver veertien dagen gezeid hebben dat sommige bestieren du gewonte hebben late te beulen zoo was er meer dan 3000 fr. die reeds badds moeten betaald zijn op de rekening van 1902 en op die msnier was zelfs de gewone begrootiug us overschot. Blijkt uii bovenstaande cijfers met klaar en duidelijk dat de bospiceheeren reeds de begrooting in evenwicht hebben gebracht of ten minste dat na korten tijd, uitgaven en inkomsten zullen in evenwicht zije, eu als de vooi uitzichten van die heeren verwezent lijkt worden, dat er allichte zelfs een schoon overschot zal zijn. De kiezers mogen dus geheel gerust ev weinig bekommerd zijn met alles wat de schrijvelaars van Progrès en Weeks Blad bun zouden willen wijs maken. wat er in dien langen langen stoet meest indruk miek, öf da talrijke leden der Coa gregatie, óf de deftige mannen van ons Volkshuis, met hunne prachtige banier, die wapperde in den wind, óf bet schoon ge zang der schooljongens, óf de talrijke leer lingen vau ons zoo bloeiend Collegie, met hun muziek, wie kan dat beslissen? Wie zou daarover durven uitspraak doen?'t Ware ver metel inderdaad, want idles was om ter best, alles om ter liefst Op de Markt gekomen, werd de stoet in oogecschouw genomen door den heer Burgemeester, die voor eiken hoofdman van gilde of vereeniging een vriendelijk woord ten beste vond en allen bedankte, voor de eere hem aangedaan. 't Geen bijzonderlijk eikendeen getroffen beeft, 't is als M. Van Merris de gendarmen en hunne overheid bedankte voor hunne medewerking. Het vlaamsche vqIk ziet geern de gendarmen,die nedei ige en verdienstelijke handhavers der openbare orde. Zooveel te liever worden ze gezien, omdat zij den schrik en den haat op zich trekken van alle kwaad doeners, van sociale of i ndere deugnieten. Een jongen van Meester Deksirsschieters schole sprak den heer Burgemeester aan namens zijue makkers, in dezer voege Geachte Heer Burgemeester, Eerbied voor alle overheid ls voorzeker d'eerste deugd Die in 't herie wordt geleid Van onz' lieve knechtenjeugd, Daarom, op dees blijden stond Roepen wij met kracht en zwier Eens van herte als uit één mond Leve 't hoofd van 't StadsbestierI Vooraleer het stadhuis in te gaan, zongen VOOR DEN PAUS de schoolkinders en deleden der bloeiende a, o An koorzangmaatschappijen vrije Burgerseenige Vorige lijst fr. 1218 00 vlaamsche liederen, begeleid door't muziek, onder 't bestier van M. Dieryckx. Da Congregatie der jonge dochters, Boesingbe M. W., Yper, om den zagen te bekomen over hun huisgezin Eene dienstmeid 52.00 20 00 2 00 Sedert ouheugelijke tijden en heeft Pope rioghe geen feeste meer gezien, noch bijge woond, als deze van Zondag 31 dezer. En toch ware 't weere wat gunstiger geweest 's euchtens en was 't waarlijk geen weêre 't zou nog merkelijker schooner en beter geweest zijn. De versiering van huizen en straten was wonderwel gelukt. Maar 't schoonste nog, verre 't schoonste, 'l was de eensgeziudheid ■•an de Poperingbenaars in 't versieren. Er was om zezgens geen huis hoe klein of hoe groot, of 't was versierd met vaan dels, wimpels, testoenen en bloemen. Bloe men?... Ja ja, te midden den winter en zijn ze te Poperinghe niet verlegen om geheel hunne stêe in eenen bloemhof te herschep pen. En zegepoorten dat er stonden, en jcboone, welgepaste dichten en jaarschriften j In het Stadhuis sprak de heer Schepene Vandén Berghe eene merkweerdige redevoering uit, die wij ge lukkig zijn hier te kunnen mededselen. Achtbare Heer Burgemeester, Ik acht mij gelukkig U te mogen in deze plechtige omstandigheid, namens den gemeen teraad, en ik mag zeggen namens gansch de be volking, tevens mijnen vurigsten dank en mijne hertelijke gelukwenschen toesturen. Mijnen dank, omdat gij op het aandringen van ons allen u hebt laten voordragen om de plaats van eersten magistraat der stad te be- kleeden, mijne gelukwenschen over het ver trouwen waarmede Zijne Majesteit de Koning u komt te vereeren. Sedert het onafhankelijk bestaan van ons land is het als een algemeen gebruik dat deze die onder de ingezetenen „nzer stad door het kiezerskorps van hel arrondissement wordt aangewezen om ter Kamer van Volksvertegen woordigers te zetelen, gezamentlijk hier het ambt van Burgemeester vervult. Zoolang de krachten van den hooggeprezen Heer Berten hem toegelaten hebben zich ten dienste zijner stadsgenoten te houden, heeft deze zoogezegde traditie zich verwezeutlijkt, alhoewel door degebrekkelijkheden des ouder- doms, thans van den gemeenteraad verwijderd, dat er in lezen waren Moesten wijze a^ overdrukken, 't Nieuwsblad en ware niettblijft M. Berteu met hert .n ziele in't raiïdden gtoot genotg, zoo .airrjwaren ze,^ digheid een laatste Buide te bieden aan zijne Allen zei den op hunne mauiere we'kotö of. onschatbare zelfsopoffering. De menigvuldige 1 weiischteb den held van de feeaie «eluk en,diensten welke^hij binnen den loop van meer -r dan eene haiveeeuwe door zijne onverpoosde Wf^2*2Tnbeid aan de stad heeft bewezen, zullen voor eeuwig in deszeifs handvesten geboekt voorspoed, kortom daar was neid in de viering, eene eert de vreugde, die op alle weze; huizen te lezen stond. iceopa itajód in pop alle blijven en bij het nageslacht een welverdiende dankbaarheid verwekken. De derde voordracht over het Evolutionisme, door M. Michotle, zal plaats hebben Woensdag 10 Februari, ten 8 ure 's. avonds. Men meldt ons de benoeming van M. Ra nsuil, notaris i,e Proven, als notaris te Wer- vick en van M. Haghehaert, kandidaat-notaris ie Vlamertinghe, als notaris te Proven. Berghe en den ZeerEerweerden Heet Deken alsmede de raadsheeren en de eerweerde geestelijken en beloofde steeds de voetstap pen te volgen van zijnen verdienstelijke» voorzaat, M. Berten, die spijts zijne hooge jaren, nog altijd bekommerd is met alles wat den bloei, den vooruitgang en het weivaren zijner geliefde stad betreft. Hier volgt de redevoering van M. Van Merris Mijnheeren, Na de schoone en aanmoedigende woorden die Mijnheer Stanislas Vandenbergbe en Mijn heer de Deken mij komen toe te sturen, en bij het aanveerden van mijn nieuw ambt, gevoel ik mijn hert met eene onuitdrukkelijke ontroe ring bevangen. De zwarigheid der verantwoordelijkheid wel ke op mij als voorzitter van het Kollegie van Burgemeester en Schepen, en ais Burgemeester- wegen zal, ontrust mij, zooveel le meer dat ik geroepen ben om op te volgen aan Mijnheer Berten, die bij ons eene zoo zoete geheugenis nalaat, en wiens ontslag de stad als in rouwe heeft gedompeld. Niettegenstaande zijne hooge jaren, niettegen staande eenige kleine gebrekkelijkheden, welke de ouderdom nasleept, hadden wij het gelukkig geacht M. Berten aan bet hoofd van het bestuur te rnogeu behouden. Maar heiaas gij weet he allen, en liet heeft ons oneindig veel spijt ge daan zijne beslissing was onwederroepelijk Al onze pogingen om hem van gedacht te doen veranderen, zijn vruchteloos gebleven. Hoe zou men kunnen nalaten hier hulde te brengen aan zijne verdiensten 1 Door zijne onpartijdigheid, door zijn goed en tevens krachtdadig karakler, door zijne ouop houdelijke zorgen voor al hetgeen de stad aan belangt, beeft bij bij ons alien een onweier staanbaar gezag en eene rechtzinnige genegen heid verworven. Ik gel' of de tolk te zijn der gevoelens van eenieder, met hem de uitdrukking van onzen vurigsten dank ioe te sturen voor de menigvul dige diensten welke hij gedurende meer dan 50 jaren, gelijk M. Stanislas Vandenbergbe het u komt te zeggen, aan de stad heeft bewezen als raadslid, Schepme en Burgemeester. Maar het zij mij toegelaten bijzonderlijk aan uwe erken telijke geheugenis te herinneren, dat bij de groote weidoener is van al onze liefdadigheids werken, van al onze liefdadigheidsgestichten. Ik houd er aan insgelijks mijnen herteiijken dank uit te drukken aan mijnen achtbaren en eervollen collega en vriend Mijnheer Stanislas Vandenberghe, die gedurende een groot getal jaren, en bijzonderlijk in deze laatste jaren, al zijnen tijden zijne talenten gebruikt heeft voor 't welzijn en den vooruitgang onzer stad. Niet alleen heefi hij gewrocht met iever en vurigheid, maar ook met eene zelfsopoffering en eene oubaaizuchtigheid, waaraan wij allen hulde moeten toebrengen. Ik verklaar het u openhertig, 'k ben gansch oniroerd als ik overdeuke dat hij, voorzeker veet verdiensliger dan ik, en zich zeiven geheel veigetende, u gevraagd heeft, het vertrouwen dat gij in hem steldet, op mij te willen over zeilen. Dat teeken van genegenheid, Mijnheer Stanis las Vandenberghe, en zal ik nooit vergeten. Achtbare collegas, 't is eene groote, maar ook eene gevaarlijke eere, die gij mij aangedaan hebt, door mij aan te stellen om de bediening van Burgemeester te vervullen. Weest overtuigd, dat ik dit gevoel van ver trouwen, welke gij in mij hebt, zeer hoogschat, en u hierover mijnen oprechten dank aanbied. Door de oprechtheid en de rechtzinnigheid mijner denkwijze, heb ik veel aan politieke strijden deei genomen, en toch ik mag met overtuiging verklaren, nooit iemand wetens en willens miskend of gekwetst le hebben. In het vervullen van mijn nieuw ambt, zullen al mijne pogingen strekken om in u niet anders te zien dan goede collegas en ware vrienden. Nooit en heb ik de eer welke mij te beurt valt, noch gewenscht, noch betracht, daar ik te wel weet dat zulks de opoffering na zich sleepl van mijn gemak, en mij de sacrificie oplegt van al mijne persoonlijke neigingen, de sacrificie van al mijne vermaken. Laat mij dus hopen, achtbare collegas, dat ik in vergelding mag rekenen op uwe volle hulp laat mij rekenen op uwe kostbare medewerking die nooit te wenschen gelaten heeft in deze ver gadering, en ik bid God ai mijne pogingen te willen zegenen I Na een vriendelijken en welgemeenden handdruk aan olkendeen, kwam de stoei opnieuw in beweging om da andere straten van de stad te doortrekken, tusschen twee rijen groene sparren aan elkaar gehecht met bloemen en groen, en waaraan veelkleurige lanteerns hangen, gereed voor de verlichting vm 's avonds. Indien alle huizen en straten prachtig waren versierd, indien alle versiering bewijs gaf van bet schoonheidsgevoel en de gekende handigheid der Poperingscüe bevolking om feesten te schikken, eene bijzondere melding dient nogthans gemaakt te worden voor de Boeschepestraat, en voornamelijk voor de genuurs van den heer Van Merris. 's Avonds ten zessen, ging eene luister rijke fakkeltocht door de voornaamste stra ten. Zij was ingericht door het Pompiers korps en bijgestaan door verscheidene maat schappijen. De Chineesche zonneschermeflt Yper, 31 Januari 1904. Den Heere uitgever van het Nieuwsblad van Yper Mijnheer, Ik lees in het nummer van uw weekblad ge- dagteekend 30 Januari 1904, tweede bladzijde, onder het opschrift Assisen van West-Vlaan- deren waarin gij melding doet van de zaak Julia Demey, dat deze beweert heeft dat hare moeder haar aangeraden heeft zich van het kind te ontmaken en dat de moeder zelfs tegen woordig zou geweest zijn wanneer hare dochler het kind in den ketel stopte In mijne hoedanigheid van verdediger in die zaak vind ik dat het mijn plicht is u te laten weten dat zulks gansch onwaar is en ik weet waarlijk niet hoe het op zoo lichte manier in het a Nieuwsblad ingelascbt is geweest. Het is ook onwaar dat Julia Demey tot 5 jaar opsluiting veroordeeld is geweesthet is tot 5 jaar gevang dat hel Hof haar heeft verwezen. Ik verzoek u die wijziging ier kennis van uwe lezers te brengen in het naastkomend nummer van hetNieuwsblad uw briefwisselaar heeft waarschijnlijk ter zitting van het Hof van Assi sen niet tegenwoordig geweest ot wel hij moet zeer weinig aandacht aan de zane gegeven heb ben. Het is nogtans geene reden om iemand te beleedigen. Geachte groeten. BEGEREM, adv. Kerk van den H. Marlinus. Broederschap van O. L. V. van Lourdes en vereeniging des gebeds tot bekeering der zon daars. Donderdag 11 Februari, verjaardag der l8" verschijning van O. L. V. te Lourdes. Volle aflaat voor de leden van 't broederschap. Solemneele Mis ten 8 ure. Solemneel Lof ten 5 ure. Oorlog Er wordt verzekerd dat de russische oorlogschepen te Port-Arthur en te Vladivostock reeds slagveerdig zijn. Het russisch leger in Azië, erin begre pen de troepen die nog op weg zijn, zou 370,000 manschappen bedragen. Uit Port-Arthnr zijn aanzienlijke troepen naar de grens van Mandchou- rië vertrokken; zij zullen te Port-Ar thur vervangen worden door nieuwe (roepen, waarvan men de aankomst verwacht. In de Engelsche Lordskamer heeft de minister van buifeulandschezaken, lord Lansdowne, verklaard dat er po gingen aangewend geweest zijn om het russiseh-japaansch geschil op vre delievende wijze te regelen, doch dat lapan het voorstel eener bemiddeling geweigerd heeft. Woensdag werd te Tokio eene bui tengewone vergadering van den ja- nanschen ministerraad gehouden, bij gewoond door verscheidene andere staatsmannen en drie admiraals. De beraadslaging heeft iaug geduurd, doch de uitslag ervan is niet gekend. Het gerucht is in omloop dat de stafoverste van het russisch leger aan admiraal A'exieff getelegrafeerd heeft dat hij den oorlog mag verklaren in dien de omstandigheden 't vereischen. Donderdag had de japansche regee ring het antwoord van Rusland op hare laatste nota nog niet ontvangen. Al de russische oorlogschepen heb ben Woensdag da haven van Port- Arthur verlaten; zij liggen nu op de reede, samen met 20 torpedobooten. Men weet dat de afvallige priester Charbonnel, die thans in de anti godsdienstige gazetten schrijft en zelfs reeds verscheidene malen veroordeeld geweest is voor lasterende artikels te gen de geestelijkheid, over eenige dagen aan de deur gezet werd in het parijzer blad l Action, waarvan hij medebestuurder was. De redens dier uitzetting zijn nog niet goed gekend, doch om zich te wreken, begint M. Charbonnel nu uit de kapel, of heter gezegd, uit de loge te klappen, want L Action is een orgaan der fransche vrijmetselarij, bestuurd en opgesteld door hoiigweerdigheldsbekieeders der loge. In eene buitengewone uitgaaf van zijn eigen weekblad la Raison, vertelt M. Charbonnel nu dat l'Action ver kucht was aan eene groep DeursjïtaB" Mk*L. 1 7*® .«-in.-.. 4e tk fr a-rr.ni ««„nep zoo «atriiit waren 70 Ivan 0IiS' lïat,£mJ t0!1 in, (?eze plechtige omstan- T. I' I - Lil Lof fl'J (TPél 'JPh f 'AUn tv A1 Tl A*.P i nn d a

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1904 | | pagina 2