DIT s EiM OMMELAND3, Op Zaterdag 12n Maart 1904. VOOR DEN PAUS Aan de herbergiers Zonder Godsdienst geen geluk ROND DE WERELD Frankrijk Oorlog 217,000 Russen Spanje STADSNIEUWS Avondfeest De kiezing goedgekeurd VAN ALLES WAT Ons land Groote en kleine gemeenten Kattefeeste Eene les die van hooge komt Drie spreuken Gelukkig België Onze Koning Te trekken bij den Uitgever, Tk 38, in de Boteratr ate, te Yper, en bij 's land boodschap we zen ofte post, tegen 3 frank s jaar 8. 't Nieuwsblad van Yper verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 31. 's jaars; 3 f. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad en is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. lies moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Boterstrate, Tk 36, te Yper. Echt en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijk, niet kinderachtig; Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal De bekendmakingeE c de reke binnen't blad is 't O,f.30 van 's Rechters wegen f. 1overdruk, 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. 1 De Keeren van de Agence HAVAS.te Brussel, Tk,32,in de Magdalena- strate, en te Parijs, n° 8, Place de la Bourse, ontvangen bekendma kingen voor 't Nieuwsblad van Yper, van al die buiten Oost- Westvlaanderen wonen. Yorige lijst fr. 1382 00 Eene dienstmeid, Yper 1 00 De Derde Orde van den H.Franciscus 01 00 E. H. Soete, bestierder, Yper. '10.00 Wij verzoeken de personen die van ge dacht zijn nog voor do Nieuwjaarsgiften aan den Paus in te schrijven dit niet meer uit te stellen. Met 20 Maart zullen wij de lijsu sluiten en het laatste geld opzenden. Al de herbergiers kunnen inschrijven op 'l Nieuwsblad van Yper voor half geld, 'tis te zeggen aan 1 fr. 5© 's jaars. Men geeft enkel zijnen naam cp, alsook het opschrift der herberg. Proefnummers worden op aanvraag kos teloos gezonden. Niet zelden valt het voor dat ouders, die zelfs de Kerk den rug keeren, hunne kinderen nochtans aan katho lieke, ja, priesterlijke colleges toever trouwen. Waarom zóo gehandeld Luistert naar het antwoord dat een dusdanige ongeloovige gaf aa n iemand, die hein de reden zijner handelwijze vroegik hoop, antwoordde hij, dat mijn zoon gelukkiger en tevre- dender wordt dan ik zelf. Zoo gaat het inderdaad. Overtuigd van hun eigen ongelijk, hij het onder vinden der aanhoudende ontevreden heid waarin ze buiten het christen geloof leven, willen ze hunne gelief den die zelfde ramp afweereD, en be zorgen hun daarom een onderwijs dat met hunne gezindheden geenszins overeenkomt. Dat zulke menschen geen geluk smakeu, hoeft niet vastgesteld. Veler leven kan hiertoe tot bewijs strekken. Nicolaas Lenau, een bekend Duitsch dichter, verloor op de hoogeschool van Weenen het vrome geloof zijner kin derjaren; hij werd diep ongelukkig en steeds ongelukkiger, totdat hij ge durende een kort verblijf te Stuttgard, den 29 September 1884, in eene on geneeslijke krankzinnigheid verviel en na zes jaren van deerlijke ziekte in een krankzinnigengesticht te Weenen stierf. Hoevelen, die in hunnen hoogmoed het geloof hebben over boord gewor pen, zijn, als zooveel verloren zonen, na lang in dwaling te hebben verkeerd, in 't vaderlijk huis wedergekomen en hebben daar, aan Gods hart, geluk en vrede wedergevonden Eenige jaren geleden stierven te Parijs drie man nen Emiel de Girardin, Littré en Gracin de Tassy, beroemd om hunne letterkundige wetenschappen, maar evenzeer bekend voor bunnen hel- schen haal tegen den godsdienst. Hunne beroemdheid bracht hun geeD geluk bij, en ze vonden den vrede des harten niet, dan wanneer zij aau de voeten eens priesters hunue fouten beleden en het geloof hunner kindsch- heid terugvonden. Daarom was het laatste woord dat zij stamelden Z mder godsdienst geene wijsheid, geene deugd, geen geluk. eenigt 't Is nog altijd vervolging tegen God en Godsdienst, dat in Vrankrijk de klokke slaat. Senaat, Kamer, Ministers, mindere ambtenaars, alles schijnt met denzelf den geest bezield en nog enkel voor doel te hebben de katholieken te ver volgen. Te Toulon, in 't gasthuis, zijn er nog zusters om de zieken te bedienen, Waar aan 't hoofd stond en tot over korten tijd, uen kerel, die opentlyk zijnen haat deed kennen tegen al at God en Godsdienst aangaat en die, sprekende over de nunnentjes, dik wijls zo.i, dat hij hoopte algauw DIE VUILIGHEID buiten te krijgen. Die vuiligheid Die heldhaftige zusters van liefd die alle ziek feu, besmettelijke gelijk andere, steeds engelen zijn van zelfs- opoffering Die maar en vragen om de zieken te kannen helpen, troosten en genezen 't is vuiligheid Nu, die kerel is nu over dagen teruggekeerd naar 't gasthuis, besmet met eene ziekte, die walg en afkeer inboezemt voor iedereen hij is aangetast van eene ziekte,de moderne melaatschheiddie hij zich zelveu heeft aangedaan 1 Gelukkig voor hem «die vuiligheid» is daar nu nog om hem te bezorgen eu te troosten Denkt gij dat die zustertjes nu aan hun vroegeren beschimper zijne woor den hebben verweten? O neen, geluk kig zijn zij hunnen vijand tè kunnen helpen en opbeuren en nog gelukkiger zouden zij zijn konden zij erin geluk ken dien man te genezen, ten minste naar ziel, want voor lichamelijke herstelling is er geen hoop meer I Nog altijd weinig nieuws vau den oorlog. De vijanden schr jven gelijk benauwd van malkaar. Noch op zee, noch te lande, niets bijzonders te melden nopens veld- of zeeslagen. 't Is waar, de Japoneezen hebben Vladivostock beschoten, maar geene schade aangericht. De Bussen en hebben alleenlijk niet geantwoord op ie vijandelijke beschieting. Eene draad ma re uit Moscou vertelt dat eenige Japoneezen aangehouden zijn niet verre vandezeslad. Ze waren voorzien van dynamiet en beschikt de brugge over de Volga te doen sprin gen,waarovei de groote transiberiaau- sche ijzeren weg loopt. 't YVas non bareelwachter die hun ne doening bemerkte eu ze heeft doen aanhouden, vooraleer zij hun ontwerp konden ten uitvoer brengen. De Russische dagbladen eu spreken er niet vau, uit vreeze van de bevol king benauwd te maken. Ni eenigen tijd toegeluisterd t hebben, begaf zich de jonge vorst naar een der andere za'.en, waar een hoogleeraar, die vroeger z;jn leer meester geweest was, het woord voerde. Toen dë hoogleeraar aankon digde, dat hij het ontwerp de voor rechten en bevoegdheden van 't hoofd van den Staat» zou behandelen,zegde de koning glimlachend tot een stu dent, die naast hem zat Dien leer gang ken ik al. Zoo ging het voort. Overal gaf de jonge koning van groote hertelijkheid en minzaamheid blijk. Hij bezocht de prachtige boekerij van de Hooge school en vertrok fen slotte onder het geestdriftig gejuich der studenten Zoo opgewonden waren de jonge ingen dat zij liet koninklijk riituig van alle zijden omringden. Enkelen klommen zelfs het rijtuig in. Toen de pol cie zich hiertegen verzetten wil de, gaf de koning een teeken, dat zij Hen moesten laten begaan. De vorst liet toe dat zij met hem meereden. Zelfs bood hij hen onderweg sigaren aan. Daarop liet hij hen in het paleis komen, waar zij met de overige stu denten, die bet rijtuig nagesneld wa ren, den vorst co zijne moeder eene geestdriftige huldebetooging brach ten. zullen tegen den 17 Maart in Maud- ïhourie zijn,volgens een parijssche ga- zette. De transiberiaansche ijzerenweg voert dagelijks tot 5000 man naar Mandchourie. Om een gedacht te geven van de reize, dient er enkel opgemerkt dat men 18 of 19 dagen op den trein moet zitteu om vau Moskou in Midden Rusland, naar Moukden te reizen, en dan is 't nog cukel per sneltrein. De Vos Zie; bevat een merkweerdig verslag over'de wijze waarop de jon ge koning van Spanje zijnts popuiari ieit tracht te verhoogen. Ilaarcorres pondent deelt mee dat de koning, eenige dagen geleden, plotselirg een bezoek kwam brengen aan de Madrid- sche hoogeschool. Hij had van du voornemen niet vooraf kennis gege ven en was slechls van z'jn lrfmaar >chalk vergezeld. De koning begaf zich daarop naar een der leergangen, en zette zich, tot groote verbazin?, van de aanwezige stud riten, naast den hoogheraar.'Daarop wenkte hij ie studenten w er te gaan zitten et zegde Hier heeft niets anders plaats ge had, M. de professor, dan dat het ge tal van uwe studenten met één ver raeerderd is. 't Is heden zaterdag avond de laatste winterfeeste der Koninklijke Fanfare in de I vrinszaal. De liefhebbers van schoon muziek zullen er kunnen hun herte ophalen, te oordeelen naar den spelwijzer. Onder de medewerkers, bemerken wij den beroemden kluchtzanger M. Mariën van Mechelen, twee violouisten, twee kunstzan gers, de koorzangers l'Orphéon dus meer dan genoeg om de moeilijksten te vol doen. Vrijdag achternoen kregen wij uit Brugge de volgende draadmare, verzonden ten 3.55 ure Nieuwsblad Yper Kiezing vandaag goedgekeurd tot spijt van die 't benijdt. Ernest. Seffens wieid het nieuws aan 't hoofd der gazette gedrukt en de dépêche aan de voordeure uitgeplukt, waar zij tot in deri avond het voorwerp was van de nieuwsgie righeid der voorbijgangers. De eerste, die bleef staan om te lezen, was nen blauwen gij hadt moeten zien welkeen gespe hij trok 't Was nen slechte sou weerd om hem te bewonderen Van 's avonds reeds was het nieuws de stêe rond gekend, maar Progrés en YYeeke Blad en gebaarden van geen eentje ze peis den zeker 't is bij acht dagen nog tijd genoeg •m zulk nieuws aan onze lezers te vertellen. En in plaats van nieuws drukken ze hun bladje vol met... het verknopt beslag der Kamers. Nu wat wilt ge et' aandoen Gapré, de weervoorzrgger uit Zwitserland, was zelve weêrziek, en had niets van hem laten hoo- ren, is 't aan te verwonderen dat bet weder niet goed en is. Te midden van da beroering die al de geldweerden medesleept, is het goed vast te stellen hoe standvastig de verschillige Bel gische renten blijven, het hoofd biedenda aan het orkaan en zulk weerstandsvermogen toonende, dat wij, met gewettigden hoog moed om het credit van ons land, er de aandacht mogen op vestigen. Terwijl a He gelijkweerdige renten der Europeesche lan den, in min of meer belangrijke verhou dingen, hunnen tol betalen aan de terug werking, blijven alleen de Belgische renten onwrikbaarzooals trouwens blijkt uit onderstaande lijst 3 p. c. Belgische rent 99,SO 3 p. c. Pruisische consol 88,50 3 p. c. Fransche rent 95 00 3 p. e. Russische consol, 1886 75,00 3 p. c. Italiaansche rent 74,50 3 p. c. Spansche rent 75,00 2 1/2 p. c. Belgischerent 88 50 2 1/2 p. c. Engelsche consol 861/8 2 1/2 p. c, Hollandsche rent 785/8 Wie schrijft er zulks De liberale Etoile Beige Ziehier eene kleine tafel uit het werk! Dictionaire des communes Beiges mi 11410 hectaren Geel 10852 Lommei 10590 Zoelenaai 206 Geeraarsdbergen 191 Hrrve 197 Sottegem 161 Herten 131 St-Joos ten Noode 111 Ledsberg 109 Dixmuide 107 Blankenberghe 85 Biuche. 77 Groot-Looz 56 lodimont 18 'l En was wa°rlijc geen feesteweder, Zon dag laatsi,en de markuiamers en fuoreman nen waren oprecht te beklagen Zondag en Maandag, Zondag bijzonderlijk. Zal'iidig was er nog al wel volzin stao maar Zondag hebben er ter staye dui t kaarijes min gegeven geweest dan verleden jaar. En in de wekedagen en was 't weder ooz in 't geheele niet aangenaam, integendeel. Het weinig bevolkte Zoetenaai slaat dus, zake van uitgestrektheid, niet aan den steert der belgische gemeenten. Hodimont, bij Verviers, dat maar 18 hectaren groot is, heeft integendeel eene bevolking van 5000 zielen. Herve met zijne 197 hectaren, licht mid den in het grondgebied van Battice. Deze gemeente is 2442 hectaren groot. Het testament van Hare Majesteit de Ko ningin Maria Hendrika komt openbaar ge maakt te worden. Dit is mijn testament. In den naaoi des Vaders, des Zoons en des Heiligen Geestes, Amen. Dat de heilige wil van God, altijd rechtveerdig, altijd be- minnehik, overal en in alles geschiede dat Hij geloofd en gebenedijd weze in al 'e Eeuwigheid. Is geet mijne onsterfelijke ziel over in de handen van den Eeuwigen God. Ik bid Hem mij te willen vergaven, gelijk ik ook vergeet aan allen, die mij vrijwillig of onvrijwillig doen lijden hebben. ls dit niet treffend Hoe steekt zulk testament af met de stuk sen die men den ongelukkigen doet teeke nen die in de klauwen vallen der vrijmetse larij, en die door de liberalen van Yper vroeger in de Lutte zoo dikwijls hebben aangeleerd geweest Denk tweemaal vooraleer te spreken en gij zult tweemaal beter spreken. Plutarch. Een liberaal republikeinsch orgaan de Echo de Parissprekende over de onwaarschijne- lijke veronderstelling van eenea algeraeenen Eu. opeenschen oorlog vraagt zich af of de Walen van België zouden verlangen bij Frankrijk ingelijfd te worden Het blad antwoordt De Walen zouden, op ditoogenblik, vol strekt geene reden hebben om Franschen te willen worden. Zij hebben de vrijheid en wij zouden hun de slavernij brengenzij bezitten de onafhankelijkheid en wij zouden ze onder werpen aan de onverdragelijkste aller ovurheerschingen, deze die het geweten verdrukten met de zeden in botsing komt. België zal weldoen altijd Belgisch te wil len blijven want moest het gelijk Ierland, gelijk de Elzas, de wet van den sterkste ondergaan, men zou aan zijne huisvaders verbiedeu hunne kinderen te zenden naar de school die zij verkiezen men zou aan zijne socialisten verbieden op de straat te komen met vlaggen van de kleur die hun aanstaat, Arme Fransche republiekeinen 1 Wij zijn zoover gebracht de vrijheid en da verdraag zaamheid te moeten wenschen gelijk in het Koninklijke en klerikale België. Wat moet de Echo de Paris aardig opkij ken als hij in onze liberale bladen, die gemaakte en geveinste verontweerdiging ziet tegen de klerikale dwingelandij, ea als hij in diezelfde bladen leest dat België een Combes noodig heeft, om hier da vrijheid.... op zijn Fransch in te voeren. Naar 't schijnt, hebben wij geenen Koning meer Een Parijzer boulevardblad heeft het ver klaard, de socialistische pers van België heeft het sedert eenwn dag of drij wel hon derd keeren herhaald en dan moet het maar gebeld zijn met onzen Vorst, en terzelf der tijd met het koningdom, waar België vijf en zeventig jaar vrede en voorspoed aan verschuldigd is. Hoe dat toch allemaal zoo ineens gekomen is Wel, de Koning ligt in proces met een zijner kinderen en met de schuldeischers van een ander zijner kinderen, 't Geldt te weten of het huwelijkscontract, voor ongeveer 50 jaar te Weenen gesloten, kracht van wet in België heeft. En omdat Zijne Majesteit dit rechtsgeding niet heeft willen vermijden, zou hij, zedelijk gesproken, afstand hebben gedaan van den troon, en den troon zelf in eene netelige positie gebracht zoo luidt de rechtspraak van den B'oiilevarddes Ita- liens, beaamd en bekrachtig^ door ,,4§ Bel gische communards. /J-v-.r, We zouden er eens hertelijk om lachen, ware dit proces op zijn eigen beschouwd geen droevige zaak. Maar langs welken kant is 't ongelijk Kon de Koning wel anders handelen dan hij doet Is het misschien niet beter dat de familietwist, opgerezen door het afsterven van wijlen de Koningin, nu beslecht worde in plaats van na 's Konings dood Maar dit alles valt buiten de bevoegdheid des publieks. Als vrijen burger heeft de Koning het recht zijne zaken te regelen zooals hij 't goed vindt, en de drukpers welke hem aanrandt naar aanleiding zijner daden als bijzonderen persoon, gaat hare rol te buiten, of beter,, vervult de rol van chienne d'enfer. Evenwel, de laster welke door bedoelde drukpers rondgevent, het venijn dat op het koninklijk hermelijn gespuwd wordt bren gen geenszins het uitwerksel teweeg dat boulevard en Maison du Peuple beoogen instede het koningdom te treffan of te be zoedelen, doet bel den glans meer schit terend uitkomen, welke het Belgische Vor- De dagtjn zijn lang en de jar u kort, voor! Henhuis over 't land verspreid. 1J Leopold II moge, ais mensch zijne ge breken hebben wie er geene heeft, smijte den eersten steen maar als souverein staat bij aan de spits aller vorsten, omdat denge/^ Aie zija leven in ledigheid ao-.r Socrate versoelt, wanneer eener- êeluk, anderzijds te veel tegen- hij, Koninkje .van een landje, groote dingen gewrocht heeft die groote rijken ons benij- üi J L. [■■■rwr^r^w^«aeaBEMggn.7rsrTffj UWSBLAD VAN YP m A 4* «i A 'O ÉJlJljl CJJ uo jai LI BVl l) TUU ft

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1904 | | pagina 1