s EN OM M ELAN lil 111 1 I p "jf i lil 11 t# M Op Zaterdag 7n Mei 1904, 5 centimen 't blad, 89ste mar, Talmerk 2001 AAN DE KIEZERS Oorlog Eerste groote veldslag De russische verliezen Stad Yper Gemeenteraad lllli PM Te trekken bij den UitgeverTh 38, in de Boterstrats, te Ypef'en bij 'land boodschap we sen ofte post, tegen 3 frank 's jxars. 't Nieuwsblad van Yper verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 f. 's jaars; 3 f. en den vraebiioon buiten Belgenland. Het blad en is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. /.lies moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Boterstrate, Tk iö, te Yper. Echt en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijkniet kinderachtig Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal Telkenmale dat het kiezing was ot is, voor de Wetgevende Kamers, komen de liberalen af met bun oud versleten liedje iveg met de belastingen Wij hebben dat oude deun tje gehoord van in onzo kinderjaren, en de liberale nakomelingen, herhalen het nog op den dng van heden, zonder ooit den staat van zaken te overleggen ot te onderzoeken, ot het land in vooruitgang of welstand verkeert of niet. Zoo zongen de ouden en zoo piepen de jongen,maar a li ij d op dezelfde wijze voort. Wij zullen nu eenen korten oogslag wer pen, en met officieele cijfers bevestigen, betgeen de katholieken hebben gedaan, ten voordeele van het algeracen welzijn. Ten eerste De katholieke regeering be taait jaarlijks voor werkmanspensioenen de som van 15 000 000 fr., zegge VIJFTIEN MILJOENEN FRANKS, zonder de belastingen te verhoogen Wat hebban de liberalen ge daan voor den werkman?? Zij beloofden veel maar gaven 0. Ten tweede Voor den landbouw, deszelfs verbetering en uitbreiding, wat hebben de katholieken betaald 1° Toelagen verleend door het Gouverne ment, aan de landbouwers van '1884 lol 1902, vfior verliezen in hunne stallen, de som van 41,367,840 fr., zegge ELF MILJOEN, DRIE HONDERD ZEVEN EN ZESTIG DU! ZEND, ACHT HONDERD VEERTIG FR 2° Voor verbeteringen der rund- en peer denrassen, heeft de Staat betaald, van 1885 tot 1901, de som van 4 601.963 fr., zegge VIER MILJOEN, ZES HONDERD EN EEN DUIZEND, NEGEN HONDERD DRIE EN ZESTIG FRANKS. 3° Voor het landbouwonderwijs heeft d Staat betaald van 1884 tot 1901,als toelagen, meer dan 16 000 000 fr., zegge ZESTIEN MILJOENEN FRANKS. Wat zegt gij daarvan, landbouwers? Dat is wat anders bé, dan liberalen prietpraat Voor het leger, wat hebben de katholieken niet gedaan t Soldatenleven hebben zij weten te veraangenamen on bovenal te ver- zedelijken aan de werkmanskinderen die soldaat wierden, hebben zij één frank daags pensioen toegestaan En wat hebben de libe ralen gedaan Q. Voor het volksonderwijs der lagere scho len heeft de katholieke regeeriog ais gewone en buitengewone toelagen tot in 1901 be taald, de som van 10 577.859 fr., zegge TIEN MILJOEN. VIJF HONDERD ZEVEN EN ZEVENTIG DUIZEND, ACHT HONDERD NEGEN EN VIJFTIG FRANKS. Daar zè, groote liberale babbelaars en domme schreeuwers, weerlegt nu als gij kunt, zonder liegen of bedriegen, onze be weringen en onze cijfers. Mijnheer de Gouverneur In het koninklijk besluit van 3 September 1885 dat, krachtens de wet van 21 Augustus van zelfde jaar, de gebreken vermeldt welke aanleiding kunnen geven tot koopvernieti ging, zijn al de vormen van tuberculose niet onder deze gebreken opgenomen. De long tering alleen is als vernietigend aangeduid, van den verkoop en van de ruiling van die ren niet tot afmaking bestemd, en enkel wanneer de waarde van bet verkocht ot geruild dier do 150 frank overtreft. Daaruit volgt dat bij het koopen of ruiler, van niet ie slachten rondvee, de koopvernia tigingden verkooper niet treft, wanner' deze dieren aangetast zijn door eenen anderen vorm van tuberculose dan dezen hie; bove aangeduid. In dezen laatster, tijd heeft men lang r.s den verkoop de nietigheid ervan in gerechte zien vervolgen. Die rechtsvordering is ge steund, eenerzijds, op het bestaan der tuberculose op het oogenbiikdar vet'kooping. en anderzijds op de bepaling van artikel 2 van het reglement van 10 Augustus 1897, dewelke deverkooping.de te koopstelling en de ruiling verbiedt van runderen door tuberculose aangetast of ervan verdacht. Daar bij een rund de ziekte kan ontstaat na drie of vier weken stalling met zieke dieren, ontbreekt, na dit tijdsbestek, alle grondslag aan da rechtvordering tot koop nietigheid, in voormelde gevallen, aangezien de tuberculose in den sta! van den kooper kan gewonnen worden. Om een einde te stellen aan al die betwi stingen en geschillen, heb ik het goedgevon den aan de koninklijke bekrachtiging eer besluit te onderwerpen waarbij artikel 2 vervangen wordt door eene bepaling opge steld in dien zin dat de aangetaste of verdachte dieren, volgens de gevallen, onderworpen worden aan de maatregels van opslultings of beperking door het regiemem voorzien. (Zie bijlage De wijziging van ar tikel 2 zd de veever koöpers gerust stellen, die niet zonder reden klaagden onbepaald blootgest- id te zijn aan processsn tol koopnietigheid. Doch zij zal ook den kooper verplichten waakzamer te zijn dan ooit, en in geval van twijfel alle aoedige waarborgen te vereischen. Lu ter zal het misschien goed (gevonden worden door de wetgeving net bestek te doen bepalen waarbinnen tie kooper de nietigheid des verkoop vragen mag. Dit vraagstuk is voor het oogenblik onderwor pen aan hel onderzoek der commissie belast met hel beoordeelen der toe te brenger; wijzigingen aan de wet van 3 Juli 1894. Wat er ook van zij, gij zu't het voorzeker nuttig oordeelen, Mijnheer de Gouverneur, de aandacht der landbouwers en der land Douwvereenigingen te vestigen op de hier boven vermelde punten, alsook op den zin der in vorig artikel verhaalde maatregelen, zooals bij blijkt uit de andere artikels van het koninklijk besluit van 10 Augustus 1897. Het reglement van 1897 betreft drip soor en van tuberculeuze runderen, te weten: 1° Dieren p clinisehe wijze door tuber culose aangetast. 2° Dieren op clinisehe wijze van tuberou lose verdacht, en 3° Dieren die, zonderde clinisehe ken merken der ziekte te vertonnen, aanzien worden als aangedaan omdat zij op kenmer kende wijze rëagierden na de inspuiting dar uberculine. De dieren der twee eerste soorten moeten door den aangenomen veearts, bekend ge maakt worden aan den toezicht er-veearts 'art. 10) en de opsluiting begint van dit )ogcnblik af. Van zijnen kant, is de toeziener jjehouden binnen de acht dagen de hem bekendgemaakte dieren te onderzoeken; wordt het diagnostiek door hem nietbe vèsligd, de .opsluiting houdt op. Indien, integendeel, de toeziener het diagnostiek bekrachtigt, vergt bij de afmaking der op clinisehe wijze aangetaste dieren. Die afraa <in& moet plaats grijpen binnen do acht dagen en de opsluiting wordt te dien einde verlengd. Voor de dieren welke door den toeziener verdacht zijn, beproeft men ze met (uberculine, tenware do eigenaarervan hier tegen opkwam; deze die reagieren worden binnen de acht dagen dier vaststelling afge maakt; de opsluiting wordt eveneens ver lengd. Indien de eigenaar weigert zijn dier ie iaten tuberculineeren, woidt hel beest opgesloten tot wanneer men vaststelt dal het ziek of gezond is. Ik onderzoek de gevallen niet waarin de oeziener zelf het bestaan vastgesteld beeft der clinisehe teekens van tuberculose, of van kenteekens welke het dier doen verdach ten. 11 dit geval kan de opsluiting verkort worden. De dieren der derde soort moeten niet opgesloten worden. Zoolang zij jie kontee kens der tuberculose niet vertoonen mag ze de eigenaar naar de weide laten geleiden, ze benuttigen als werkdieren en al het mogelijk profijt eruit trekken. Doch, te rekenen van de vaststelling der kenmerkende reactie, ,nogen deze dieren voor geene andere bestemming verkocht worden dan voor de afmaking, die binnen de acht dagen na de levering moet geschieden. Niets verplicht overigens den eigenaar het dier dat gerea gierd heeft te doen afmaken (art. 17). Hij verliest enkel, na drie jaren, alle recht op de schadeloosstellingen voorzien in artikel 26. De duur der opsluiting cn deze der beper Kende maatregelen door bet nieuw artikel 2 van het reglement bedoeld, zijn dus klaar en duidelijk geregeld en kunnen verminderd worden in alle geval den eigenaar erbij belang ueeft da dieren te slachten vóór het vervallen der tijdbestekken. Om alle geschil te vermijden, zal do toe ziener zorgen in handen van den eigenaar en van dezen die zieks en verdachte dieren stalt, een bericht te laten den maatregel aan duidende waarvan zij het voorwerp zijn alsook de beschrijving der dieren. De for muien n" 60 of 61 kunnen dienen in geva van dieren door tuberculose aangetast. Wat de dieren betreft die geene zieketee kens vertoonen maar die gereagierd hebben bij de beproeving met tuberciifine, zal d inventaris der iuberculiaatie, formuul nr 22. die dezè dieren met den graad dei reactie opgeeft, als bericht aanschouwd worden. De Minister van i.andbouw, B00 M. van df,r Bruggen. De bekendmakingen kosten 0,fr.l5 de reke binnen't blad is t 0,f.30 van 's Rechters wegen f. 1; overdruk, 5 fr. 't honderd, leder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De lïeeren van de Agence Havas. te Brussel, Tk 34, in de Zilver- strate, en te Parijs, n° 8, Place de la Bourse, ontvangen bekendma kingen voor 't Nieuwsblad van Yper, van al die buiten Oost- Westvlaanderen wonen. Do vloot van \ladivostock Don 23 April ii|<Je vroegte, hebben drie kruisers de hitvcn van Vladivo stok verlaten en zijn den 25 April voor Won-San verschenen; zij stopten op ongeveer 5 mijlen afstand van den ingaog der baai. De admiraal zond twee forpedoboofea uit. Toen deze de. baai bin non vaardin, vonden zij er den japausehea hande'sstooiabool Gaijo-Maru. De bemanuing bestaande uit een dertigtal koppen, kreeg bevel aan wal Ie gaan. De Ru.-scn deden daarna bet schip springen. Den 26, werd nog een japansch handelsschip in den groud ge board. Den zelfden ddg, fen 11 ure 's avonds hield de vloot een groot ja pansch transportschiptegen, deKiotd chi-Maru, metende 6/100 ton. De bemanning, die de russische vloot aanzien had voor een japansch smal deel, had don vlsggegroef gegeven. Toen de manschappen hunne dwaling bemerkten, sprongen zij in de stoom sloepen en poogden te vlucbhn, doch zij werden door de russische kotters gevangen genomen! De Kionichi-Maru werd in den grond gehoord bij middel een er mek a nieke mijn en van jeenige kanonsèhó ten. De japaners, aan boord gebleven hielden niet op met schieten en deden geene. poging om te' vluchten, alhoe wel zij sioepan ter hunne beschikking hadden. Zij schoten' tot het oogenblik dat het schip in de diepte verdween. Behalve krijgs- en mondvoorraad had hel schip ongeveer 2000 ion kolen aan boord, bestemd voor admiraal Makamoura. Ia het geheel werden 210 krijgsgevangenen gemaakt, waar onder 12officieren en cenige personen, ivicr hoedanigheid nog niet gekend is. Den 27 April 's avonds is de russi sche vloot zonder ongeval te Vladivo stok weergekeerd. Men meldt dat de eerste veldslag werd geleverd aan den Jdou. Men zegt dat 46.000 Japoneezen Dónder- ag, 28 April, er 30 000 Russen aan vielen die eene versterkte positie opzetten. Zaterdag morgen, 30 April, iep het gerucht dat de Japoneezen .ïulp ontvingen eu het gevecht zou voortduren. Men yerzeke-t dat de Jsponeescbe scherpschutters ver scheidene Russische officieren neer- chofen, welke men zeer gemakkelijk ran opmerken ten gevolge hunner uniformen. Een telegram uit Washington be weert dat de Japoneezen overwonnen. Uit Tokio wordt gemeld dat de Japoneezen de aanval op den Jalou begonnen hebben en dat zij er in ge- ukt zijn zich op den rechter oever neer ie zetten. Hel gevecht is Zondag herbegon nen. De 12° Japansche afdeeling heeft Zaterdag den Jalou overgestekeu dicht bij Wijn, voor den dageraad. Ten 8 ure 's avonds was eene tweede brug bij Wijn gereed. Twee afdceliiigen trokken over de rivier binst den nacht en trokken al den linker kant der Russen weg. Al de Japansche batterijen van den linker oever cn eene vloot kauonneer- booten namen deel aan den aanval. De Japoneezen hebben Zondag Kia- Liea-Tse ingenomen,die aanzien werd s de sleutel van de steling der Rus sen, op den rechteroever van den Jalou. Men denkt dat de Russen zich zul- ven hebben; 'tis dan ook ecu ware zegepraal voor het japansche landle ger, doch 'i is geene definitieve zege praal, en de kansen kunnen nog gemakkelijk koeren, Iu het gevecht van 30 April werd de luitenant-kolonel Pakhalow gedood en vijf andere officiers gekwetst. De ver liezen aan soldaten zijn nog niet gekend. In het gevecht van 26 Aprii was de russische luitenant SenseiufF gedood geweest; hij werd door de japaners te Wi-dschu begraven; op 'iet slagveld vond men 95 dooden en 5 levende peerden. Er wordt ook gezegd dat de russen 2000 man verloren hebben, dal 3 generaals en 30 officieren buiten ge vecht gesteld zijn, maar misschien zijn die cijfers wel overdreven. ïen terugtrekken Teheng. Feng Ouan- Uit do eemgzins verwardedepechen, uit russissche en japansche brou,blijkt niettemin dat de japansche troepen de Jalou-rivier zijn overgetrokken en de russische iroepon achferuiigedre Verslag der zitting van 30 April 4904. De zitting wordt geopend teil 5 ure, onder voorzitterschap van M. den Burgemeester Colaert, en in tegenwoordigheid van al de Raadsheeren cn den Secretaris. 't Verslag der voorlaatste zitting wordt zonder opmerkingen goedgekeurd en dit der laatste zitting lag geheel den dag reeds ter inzage der leden op het bureel", bijgevolg nog meer dan eene halve ure vóór het begin der zitting. De heer Voorzitter beeft de stadskasse onderzocht en alles in regel bevonden. M. D'fluveUere klaagt over den toe stand van den veloweg en bijzonderlijk van "e voorlanden van aan de Bascule tot aan de statie van Zillefceke. Hij vraagt dat de Schepenraad zc-u maat regels nemen om die wegen in behoorlijken staat te doen herstellen, daar het niet genoeg is station te maken voor tram en ijzereaweg, nen moet er den toegang van gebruikbaar ma'een. De heef Schepete van openbare werken zal de zaak welwillend onderzoeken en de noodige maatregels nemen. M. D'Huvettere vraagt nog dat de Raad zou terugkomen op de beslissing genomen nopens de pr< raiën die verleend worden aan de leerlingen der Looie... M. de Voorzitter. Die beslissing werd eenparig genomen!... M. D'Huvettere. 't Is waar, maar er kunnen nieuwe omstandigheden zijn, gelijk voor Dreyfus algemeen gelach) die eene her ziening wenschelijk maken. M. de Voorzitter. De Schepenraad zal onderzoeken en later beslissen. Er is ten anderen nog werk op den winkel en wij zullen wel doen aan 't dagorde te beginnen. Burgerwacht De rekening van 4903 wordt eenparig goedgekeurd. Muzeum De rekening wordt eenparig goedgekeurd. Bewaarscholen De rekening der verschiilige bewaarscho len worden ook zonder opmerkingen goed gekeurd. ICeukenschool Rekening van 4903 goedgekeurd. St-Jacobs De rekening voor 1903 wordt goedge keurd, na eene opmerking van den heer D'Huvettere, die in grondbegin tegen den alieenverkoop van 't was is, door de Kerk fabriek. £r> Re he -Voorzitter en Struye doen tffëglK fabriek geheel en gansch in orde is ïpde wet. De Kei4/'", SO mme gelWu1 de kosten tM j-prdt bemachtigd om eene barkas te trekken, om ddelijke diensten. Godshuizen Verkoopingen van boomen en sparren worden eenparig goedgekeurd, alsmede de verpachting der goederen. Disch Een afstand van pacht van eene hofstede door Pillen ten voordeele van Soenen-Soete te Dadizeele, wordt gunstig beoordeeld. Studentenstraat De rechtlijning der straat wordt eenparig gestemd niemand heeft de minste klacht ingediend tijdens het onderzoek. Kolen Eene aanbesteding zal plaats hebben tus- schen de Ypersche kooplieden voor het leve ren van 12 wagons kolen van 10.000 kgr. ieder, 't Zullen moeten halfvette kolen zijn van Courcelles, of elders, mits zij dezelfde hoedanigheid bezitten. Al de Ypersche handelaars in kolen zullen mogen mededingen. Herstelling onzer praalgebouwen De herstelling van St Pieterskerk zal 125,000 fr. kosten, maar natuurlijk niet n eens gedaan worden. Meu zal beginnen met de-vensters, die op 27,196 fr. 57 be rekend worden. Daarvan betalen de Kerkfabriek, de stad, de provincie, 't ministerie van Schoone Kun sten er. 't ministerie van eerediensten elk een vijfde. De steê zal beur aandeel afleggen in twee of drie jaardoodingen. De raad stemt eenpariglijk 5439 fr. 33 voor dit werk. Over 45-50 jaar is de toren van Sint- fieterskerke hersteld, door onze voorzaten, en gelijk al de werken van dien tijd, laat die herstelling veel te wenscheia. De vak mannen waren dan ook van gedacht dat de steenen, gebruikt voor de herstelling van Sint-Maartenskerke ,n ue Haile, zouden hard worden in de opene lucht, en zij brokkelen af, zoodat geheel het werk te herdoen is... Maar laat ons daarover onze voorzaten niet te veel beknibbelen... te dien tijde had men weinig kennis en ondervinding van herstel lingen. De raaide van den toren op Sint Pieters moet dringend hersteld worden. Het aandeel van de steê in dien onkost bedraagt 952 fr.52 of een derde van geheel de uhgave. De Staat en de provincie en geven elk maar een zesde. Goedgekeurd. De begroeting der kerkfabriek van Sint Meters, voor 1904, bedragende 41.700 fr., wordt insgelijks goedgekeurd. M Sobry vraagt waarom de begrooting zoo late wordt voor den raad gebracht. Wij moeten er ons gedacht over geven, zegt de spreker, in September en we zijn al einde April als wij ze ter bespreking krijgen. De heer Voorzitter zegt dat in gansch bet land geene enkele begrooting en wordt neergelegd in September, 't Gaat al zeer wel als ze vóór Nieuwjaar besproken worden.... Wat deze van St Pieters betreft, gedurig werden er veranderingen aangebracht, en daar is de oorzaak der groote verachtering. St Maartens De heer Voorzitter herinnert dat de herstellingen gedaan over veertig-vijftig jaar veel te wenschen lieten, zoo onder opzicht van bouwmaterialen, die werden gebruikt, Is onder opzicht van kunst en stijl. Dank aan de pogingen van weledelen heer Baron J m Bethune en de St Lucas'school, heelt de ehristene kunst sedert eenige jaren grooten voortgang gedaan en bezitten wij thans be kwame bouwkundigen, die de noodige ken nissen bezitten otn onze meesterstukken van bouwkunst in haren oorspronkelijken trant te herstellen. Onze befaamde bouwmeester M. Coomans beeft de plans opgemaakt der herstelling van Balie en Sint Maartenskerke. De geheele herstelling van Sint Maartens kerke, de naaide van den toren raedebegre- pen, zal 654.000 fr. kosten. Dit werk zal slechts bij gedeelten uitge voerd worden, in de male onzer middels. Onze stad bezit zoovele praalgebouwen, dat het onmogelijk ware alles in eens te her stellen, al gebruikten wij daartoe al onze inkomsten.Hel Staatsbestuur behoort daarom rnildelijk tusschen te komen, gelijk ten an deren gedaan is voor Leuven en Oudenaarde, mfm nm H SI M lil ai Ut jtl'Rll' mm ral •■jfëifv i iï il YFER m W M a TT* 1 Jk i ,Jf 1 'I'1;

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1904 | | pagina 1