9 DIT IS 1 E N OMMBLA N II BERICHT its 1 %de" wereld II1 n Op Zaterdag 16° Juli 1904. 5 centimen 't blad. 39ste iaar. Talmerk 2011 |f Ij b Aan nieuwe inschrijvers Herziening der ki zerslijsten 19 04 STADSNIEUWS In den Katholieken Kring 11 Juli Slad Yper Gemeenteraad Oorlog Frankrijk Duitschland Provincieraad lil! ;rr H saw Ipfife fill TELEFOON 52 Te trekken bij den Uitgever, Tk 36, in de Boterstrate, te Yper, en bij 's land bood schap wezen ofte posttegen 3 frank t tors. 'I Nieuwsblad van Yper verschijnt 's Vrijdags, en *s Zaterdags na de markt, tegen 3 f. 's jaars; 3 f. en den vrachtloon buiten P.elgenland. Het blad en is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. /.Hes moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Boterstrate, 1* ;,o, te Yper. Echt en recht, 't oud Vólk indachtig; Kinderlijkniet kinderachtig YperschVlaamsch enbovenal God getrouwe ik wezen zal De bekendmakingen kosten 0,fr.l5 de reke binnen 't blad is 't 0,f.30 van 's Rechters wegen f. 1; overdruk, 5 fr. 't honderd, leder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. DeKeeren van de Agence Havas, te B'ussel, Tk 34, in de Ziiver- strate, en te Parijs, n° 8, Place de la Bourse, ontvangen bekendma kingen voor 't Nieuwsblad van Yper, van al die buiten Oost- Westvlaanderen wonen. Van heden af tot het einde van 't jaar kan men 'f Nieuwsblad van Yper bekomen aan 150 fr. De herbergiers befalen maar den helft, dus 0.75» fr. Voor deze is hel noodig ook den naam der herberg op !e geven. Hond de kiezingeu hoort men altijd lieden klagen dat zij op de kiezerlli sten niet en staan, of het getal stem men niet hebben dat hun toekomt. Welnu, 't is nu de tijd om hunne zaken te doen in regel stellen. In de maand Juli moeten de gemeentebe slieren de kiezerslijsten herzien, dt nieuwe kiezers er op brengen en hun de stemmen geven waartoe zij recht hebben. Dj Katholieke Vereeniging van Yper roept de aandacht onzer vrien den op dat punt haar bureel zal kosteloos al het noodige doen om de rechten van de katholieken van het arrondissement te doen gelden. Z> mogen hen in persoorie of per brieve wenden tot dat bureel, in de Meeucn- strate (Katholie me Kring). STAD YPER De Gemeenteraad, Bepaalt als volgt het programma van het Gemeentefeest van 1904 Zaterdag 6 Oogst Ten 6 ure 's avonds, zal de beiaard de opening van het Gemeentefeest aan kondigen. Ten 8 1/2 ure, CONCERT, Groote Markt, door de Stadsharmonie. Zondag 7 Oogst Ten 7 ure 's morgens, Esplanade, Prijskamp in Vinkengezang. Ten 9 ure, uitgang van de Processie van 0. L. V. van Tuine. 's Middags, Groote Markt, Duivenlossing. Onmiddellijk nadien, CONCERT, door de Koninklijke Fanfare. Schieting met den Handboog, ingericht door de schuttersmaatschappij Denrooden Hert. Ten 3 ure, Esplanade, Groot Gymnastisch Feest, ingericht door de Turners van St Michiel, met de medewerking van de Turn- gilde der Weezenschool en de Turngilden van Brugge, Kortrijk en Rousselare. Ten 8 ure 's avonds, Groote markt, GROOT Concert, door de Stadsharmonie. Maandag 8 Oogst Ten 10 ure, inde Halle, Prijsdeeling,aan de leerlingen der Staatsmiddelbareschool. 's Middags, CONCERT, Groote Markt. Ten 2 ure, Boomgaardstraat, Hondenloop. Ten 8 ure, CONCERT, Groote Markt. Dinsdag 9 Oogst 's Middags, CONCERT, Groote Markt. Ten 3 ure, Veemarkt, Wielrijdersfeest en Ringsleking, (ingespannen.) Ten 8 ure, CONCERT, Groote Markt. Woensdag 10 Oogst Ten 8 ure, CONCERT, Groote Markt. Donderdag 11 Oogst Ten 3 ure, Prijsdeeling aan de leerlingen der Nijverheidschool. Ten 4 ure, op 't Zaalhof, Volksspelen. Ten 8 ure, CONCERT, Groote Markt. Zondag 14 Oogst Prijskamp voor Reisduiven, ingericht door den Duivenliefhebbersbond. Kruisboogschieting in den doel, ingericht door de maatschappij Les vrais arbalétriers. Officieel bezoek van M. den Baron Bethune, Gouverneur der Provincie. Ten 11 ure, Vandenpeereboomplaats, Monstering der scholen en Kinderkooren. Ten 4 ure, CONCERT, Groote Markt. Ten 5 ure, Vandenpeereboomplaats, Japansch Vuurwerk. Ten 9 ure, Minneplein, Groot Vuurwerk Maandag 15 Oogst Ten 2 ure, Maloulaan, Ringsteking, (in gespannen). Ten 8 ure, CONCERT, Groote Markt. Zondag 21 Oogst Prijskamp in het Lijnvisschen, ingericht door de maatschappij De ware liefhebbers, aan den Kasteelgracht (Meenenpoort). ONDERSCHEIDENE FEESTEN Prijskampen in biljardspel, bolspel, kaart spel, enz., ingericht door de verbondene maatschappijen, zullen plaats hebben op Tuindag en de volgende Zondagen. Onderscheidene feesten zullen insgelijks des Zondags plaats hebben in de buiten wijken. Bijzondere omzend- en plakbrieven zullen de omstandigheden der verschillige prijs kampen en feesten opgeven. ALGEMEENE SCHIKKINGEN Gedurende de Kermis zal het publiek vrijen toegang hebben tot het Muzeum en de Halle (Nieuwwerk). De Zwemkom zal open zijn van Zondag 7 tot Maandag i5 Oogst medebegrepen. Gedaan in zitting te Yper, den 2 Juli 1904. De Burgemeester-Voorzitter, ItiQQLA ET. De dd. Secretaris, N* B&UB3Y, 't Is morgen Zondag 17 Juli, ten 5 ure namiddag, dat de feeste plaats heeft in den hof van den Katholieken Kring. Koninklijke Fanfare en zangersgildePOr phéon» hebben hunne meewerking beloofd. Maandag laatst heeft Yper, evenals vele andere vlaamsche steden en dorpen, nog maals op plechtige wijze onze roemrijke voorouders herdacht en eere en hulde ge bracht. Aan de openbare gebouwen, aan vele bij zondere huizen, voornamelijk in de Rijsel- strate, hong de vaderlandsche driekleur. Welgemeenden dank aan al dezen die tot de opluistering van dit vaderlandsch feest hebben meegeholpen. Dank zelfs aan dezen, die dooronnoozele beschimpingen de ernstige menschen hebben aangewakkerd om meer dan ooit meê te vieren. 's Avonds, in 't stille van den avond, was onze prachtige Groote Markt dicht bezet, en niet alleen ons werkvolk, dat vlaamsch is in t herte, maar de burgerij, en zelfs de hoogere standen, iedereen was opgekomen om door zijne tegenwoordigheid hulde te brengen aan dezen die den grondsteen geleid hebben van ons onafhankelijk bestaan. De Koninklijke Fanfare haalt eere van haar schoon Concert. De stukken waren wel gekozen, te beginnen van den zegezang de Vlaamsche Leeuw die nogthans verre is van meesterlijk gearrangeerd te zijn, integendeel tot het machtige lied der Vlamingen van den onsterfelijken Peter Benoit 't Volk juichte begeesterd toe en als be dank u speelde de Fanfare nog ons vader landsch lied. Verslag der zitting van Zaterdag 9 Juli 1904 De openbare zitting begint ton 5.40. De lieer Burgemeestér zit voor. De heeren Fraeijs, Canepeel en Iweins d'Eeck houtte zijn belet de vergadering bij te wonen en hebben zich doen verontschuldigen. M. Sobry vraagt dat de Beiaard zou spelen en dat de Vaderlandsche Vlagge zou uitgesteken worden op den Halletoren Maandag 11 Juli, ter herinnering aan onze roemrijke voorouderen. M. de Voorzitter. Dit werd voorgaande jaren gedaan en zal dus ook dit jaar gedaan worden. M. Sobry Dank u. Godshuizen Eene verpachting van onroerend goed, die 900 Ir. meer opbrengt als vroeger, wordt gunstig beoordeeld. Verordening op het bouwen De heer Voorzitter. We zullen overgaan tot de tweede lezing der verordering op liet bouwen. Ik heb van M. Sobry een bijgevoegd arti kei ontvangen, bedoelende het verbod van huizen te verhuren in appartementen, 't is te zeggen een hnis te verhuren aan verschil- ligen en ook de kelders afzonderlijk te laten bewonen. Ik heb aan den heer Schepen Struye over dat voorstel gesproken, en ban met hem van oordeel dat dit voorstel niet *vhtvankelijk is, want dat zou voor gevolg.hebben geene kwartieren meer temogen vei huren, zelfsniet aan officieren. 't Is sedert eeuwen dat er llier te Yper, en namelijk op de groote markt, kelders ver huurd worden als bijzondere huizen en geene eden bestaat om dit nu te vqrbiedon. Indien er gevaar bestond voor de openbare gezondheid, ware er altijd middel voor mij, als hoold der policie, maatregelen te nemen, maar ik geloof niet dat er reden bestaat om bet voorstel van M. Sobry aan te nenien. M. Sobry. Mijn doel w»S enkellijk de aandacht te roepen van den Schepenraad op den buidigen toestand, die bestaat voor namelijk op Sinte Pieters, waar soms zes, acht of tien buisgezinnen 't zelfde buis be wonen, tot groot nadeel der openbare ge zondheid en der zedelijkheid. Ik bedoelde enkel dit in 't toekomende te beletten en te voorkomen dat er zouden bui zen gebouwd worden om in kwartieren te verburen M. de Voorzitter. Dan behoordetgij te zeggen dat het verboden was huizen te bou wen om in kwartieren te verhuren, maar vermits gij uw voorstel niet staande houdt, dring ik niet aan. Ten anderen, dit voorstel zou kunnen onderzocht worden, wanneer er kwestie ware de beluiken te verbieden, die veel nadeeliger zijn voor de openbare gezondheid dan bet bestaan van verhuiirde kamers of celders. De heeren Fraeijs en D'Huvettere hebben op het einde der laatste zitting onze aan dacht gevestigd op bet bouwen op afstand deropenbare besteenigde buurtwegen. Dit en is niet in onze bevoegdheid, het hangt af van de provinciale overheid. Wij hebben de verordening op het bouwen in't vlaamsch vertaald; dat lieel't ons twee dagen tijd gevraagd, want zulke vertaling is heel moeilijk Wij zulleu dus kunnen voldoe ning geven aan onzen collega M. Sobry, maar ik boud eraan te verklaren dat enkel de franscke tekst de officieële zal zijn. We'n mogen ons niet in gevaarstellen moeilijkbe den tegen tekomen door verschillige teksten. M. Sobry. Ik houd eraan dat er over de twee teksten zou gestemd worden, zoowel over den vlaamschen a's over den franschen. Wij zijn hier allen Vlamingen en de Vlamin gen hebben het recht te weten waartoe zij verplicht zijn. M. de Voorzitter. Zij zullen bet weten door do vertaling, die nevens den franschen tekst zal staan. M. Sobry. Eene vertaling is geen wet. M. de Vorrzitter. De verordeningis ook geen wet. Ten anderen, ik twijfel of bet reglement stemmen in de twee talen wel wettig is. Laat ons voor ditmaal ons tevreden hou den met de vertaling; tegen een volgenden keer kunnen wij onderzoeken als we mogen in de twee talen reglementen maken en stemmen. Voor nu, een tekst de officieële, en ditmaal de franscke. M. D Huvettere. Hoe wilt gij dat wij door eene enkele lezing in state zijn over u.ve vertaling te oordeelen. Waarom beeft M. Sobry zelf' geene verta ling gemaakt M. Sobry. 't En ging niet wel zijn. (gelach.) M. de Voorzitter. Dat is een heel moei lijk werk, dat vele tijd en studie vraagt. Dan moet bet nog afgeschreven en gedrukt worden. M. Sobry. Waarom hebt gij ons de teksten niette voren gezonden Wij hadden te huis kunnen overzien. M. de Voorzitter.De tijd en was er niet. Maar ik en wil in geen geval dat de twee teksten officieël zouden zijo, ten minste voor dit reglement. Wij kunnen later zien wat er te doen staat. M. Sobry. Dan doe ik geen voorstel meer, maar ik zal mij bij de stemming ont houden, omdat ik mijne medeburgers niet en wil dwingen gehoorzaam te zijn aan iets dat ze niet en verstaan. M. de Voorzitter leest de artikels in t fransch en in 't vlaamsch. In een der arti kels is re\ de-chaussée vertaald door bene den. De beer 1) Huvettere doet opmerken dat die vertaling niet en deugt; 't moest zijt gelijkvloers. M. de Voorzitter. Dat en zou niet ver staan zijn. Dat vertalen is soms heel moeilijk. In de tuindagprogramma's wordt revue des écoles vertaald door Monstering der Scholen en t zal er alzoo opstaan. M. Bouquet. 't Is a' gedrukt. M. Sobry. Waarom Alen vlaamschen tekst lezen, die toch niet en teiL-JJavi's nut teloos werk. Het geheel reglement wordt gestemd met negen stemmen en drie onthoudingen: de heeren D'Huvettere, Bouquet en Sobry. M. D'Huvettere keurt sommige dingen goed in het reglement, namelijk hetgene betrek heeft op de herbergen, die openbare plaatsen zijn, maar andere, die de vrijheid krenken, kan hij niet stemmen. M. Bouquet hadde liever het reglement nader en beter onderzocht in de afdeelingen en wilt niet tegen stemmen, omdat hij het doel goedkeurt waarom het reglement ge maakt is. M. de Voorzitter doet opmerken dat het regiementin geheime en openbare zitting besproken wierd, en dat het sedert twee jaar gedrukt is. M. Sobryheeft reeds de reden zijner onthouding doen kennen. M. Fiers vraagt dat men de cijfers en wijzers zou vergulden van bet uurwerk op den Halletoren, vermits men er nu toch aan werkt. M. de Voorzitter. Dat zal gedaan zijn, ten minste voor het aanzichte dat moet ver maakt worden. M. Sobry zou geern hebben dat de Schepenen de raadsheeren zouden onder richten over hetgene er gaat gedaan worden aan de gebouwen van stad. De raadsheeren mogen toch wel weten wat er met het geld van stad gedaan wordt. M. Vanden Boogaerde. Daar zijn wer ken die wij niet en kunnen voorzien, gelijk dit aan de horloge. Zoohaast men bemerkt dat er gevaar is, moet het werkt gedaan worden. M. D'Huvettere. 't Ware veel beter de juiste ure te kennen als al de uurwerken van stad te zien vergulden. Waarom niet zorgen dat het verschil tus- schen de ure van stad en van de statie altijd hetzelfde zou zijn Gij hebt den telefoon in het policiebureel eB zoudt daar gemakkelijk kunnen van eene dei1 „.statiebedienden de juiste ure weten. Mits een 25 fr. 's jaars zou er een bediende blijde zijn de policie te ver wittigen. M. de Voorzitter.We zullen zien wat er kan gedaan worden. Dagelijks wordt per telefoon de uur gevraagd aan de statie, en de stadshorloge wordt met die van de statie gelijk gesteld, op eenige minuten naar, die altijd dezelfde zijn. Maar bet kan ook gebeu ren dat de statie haar uur op eens verach- tert. iM. Jules Vandenpeereboom M. de Voorzitter. We komen door de gazetten te vernemen dat de heer Staatsmi nister Jules Vandenpeereboom, provinciale senator gaat worden. Wij hopen dat de heer Vandenpeereboom zal in den Senaat voornamelijk bet arrondis sement Yper vertegenwoordigen. Hij beeft aan onze stad bijzonderlijk groote diensten bewezen, en namelijk met ons dat prachtig nosthotel te schenken, dat een der schoonste praalgebouwen is van ons land. De Schepenraad vraagt om bemachtigd te worden om een middel te zoeken eene geden kenis te plaatsen aan M. Vandenpeereboom, b. v. eene plaat in den zin van deze die in de static is voor den eersten Bestierder van de Vlaanders. M. Sobry. Ik vraag dat bet opschrift zou ia het vlaamsch zijn. M. de Voorzitter. Ik meende u betzelf de voorstel te doen. De heer Vandenpeere boom kau vlaamsch. (gelach). M. Begerem. Ik vraag eene franscho vertaling voor deze die geen vlaamsch en kennen, (herhaaldgelach). M. de Voorzitter. 't vlaamsch alleen is genoeg, tenzij M. Sobry zou voorstellen het te doen in 'tlatijn. (nieuw gelach). M. D'Huvettere. Laat ons van eersten af Esperanto nemen; binnen honderd jaar zal dat de wereldtale zijn uitbundig en herhaald gelach De openbare zitting eindigt ten 6.40 en publiek en raadsheeren verlaten lachende de Blauwe Zale. biedt, is door den Voorzitter der Repu bliek geteekend, in 't Staatsblad ver- scheneu en reeds gedeeltelijk ten uit voer gebracht. Als over drie-vier jaar het fiarisch ministerie zijne hatelijke wet rp het verhoogingsrecht deed stemmen en uitvoeren, wet waarbij men de kloos ters hun geld afpersle. Die maatregel en werkte niet rap genoeg en korts daarop werd eene nieuwe wet voorge dragen, waarbij al'e uiet-erkende kloosters konden gesloten worden. De erkenning zon volgens minister Waldeck, gemakkelijk toegestaan worden Men heeft gezien hoe Combes die belofte gehouden heeft. Duizenden vrouwenkloosters, die hunne erken ning vroegen, werden eenvoudig bui ten gedaan, de gebouwen gestolen en voor eenen spotprijs verkocht. ïntus- schen mochten de zusters van honger sterven of 't land uitgaan, 't was on verschillig voor de fransche godde- ioozeii. Jamaar, de vrijmetselaars vonden dal hun knecht Combes nog niet ge daan had, de kruisen moesten uit scholen en rechtbanken en nu wordt aan ALLE kloosterlingen verboden nog ouderwijs te geven, in afwachting dat het ook aan de priesters verboden worde, dat de kerken gesloten worden gelijk men alreeds gedaan heeft met de kapellen. En intnsschen gaan handel en nij verheid te nietgedurige twisten ont staan ten allen kante onder werksta kers, maar dat is Combes onverschil lig. Dat Yrankrijk te nietega, als men maar de godsdienst en kan ten onder brengen 't Is al wat hij begeert. Volgens de laatste berichlen zouden ie Japoueezen eene schrikkelijke ram- pe gded n hebben bij het veroveren van Port-Arthur. Zij zouden 30.000 man verloren hebben. Een feestmaal zal den heer Gouver neur der provincie aangeboden wor den ter gelegenheid van zijn officieel bezoek te Yper, op Zondag 14 Oogsl 1904. Dit feestmaal zal plaa's hebben in de Halle, ten 4 ure namiddag. Eene inschrijvingslijst berust in het Stadhuis (seeretariaaf). Z j za' gesloten worden den 1 Oogsl. De prijs der inschrijving is bepaald o[ JHrant^, wijn niet inbegrepen. l ]l2 Ulchurkenwet die in De,;ostfcronderwijs ver- Frank De keizer is ecu reisje gaan doen naar het Noorden. Hij vaart met zijn se' ip dat nog vergezeld is van torpe- dobooten en kruisers, naar de Noord- IJszee. Deze weke werden nogmaals zeer belan grijke punten behandeld en beslist door onze provincieraadsheeren. De heer DE GHEUS heelt een verslag ingediend om een hulpgeld te bekomen voor de groote herstelling aan de kerke van Dranoutre. M. DELAEY gaf verslag over eene vrage van de provinciale herverzekering tegen de sterfte der peerden. Die vrage werdkrachtdadelijk ondersteund door den heer d'Huvettere van Yper en M. Delaey heeft geweten met wien hij te doen had als hij de vrage van de herverzekering wilde doen begraven met... eene zinking. We geven hier een kort verslag der rede voering van M. D'HUVETTERE. Ik moet eerst en vooral den achtbaren verslaggever der tweede afdeeling bedanken omdat hij zoo juist rekening gegeven heeft over 't geen er gezeid werd en omdat hij zoo voorzichtig de vrage begraven heeft; daar zijn beulen die hunne slachtoffers met minder behoedzaamheid behandelen Maar is die zake zoo weinig belangrijk dat zij behoort begraven te worden zonder haar de hope te laten op verrijzenis Ik en geloof het niet. Vroeger hielden de boeren koeien of ossen om hunne vrechten te trekken of hun land te beboeren, maar nu doen ze dat met peerden. De peerdenkweek geeft hun ten anderen nog eene winste, die zij noodig hebben om hunne hofstedekens te kunnen begaan. Jamaar, als er een peerd komt te sterven, verliest de boer om zeggens alles, waar hij van een ongeluk op eene koei nog 70, 80, 90 tot 100 zelfs van de weerde terugkrijgt. Van een peerd en is er maar 't vel en de beenderen die eene zekere weerde hebben. 't Is daarom dat ik mijne vrienden voorstel eene toelage te verkenen van aioo fr. aan de herverzekering. Die toelage is wel gerecht- veerdigd, zooals ik het zal bewijzen. mm Iff m flSfli ill 1 I T NIEUWSBLAD VAN iBji i W- m m ft ft v f. t iHl pi l,v m ff

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1904 | | pagina 1