E N MELANDS m op Zaterdag 13n Oogst 1904. 5 eentimen 't blad, 39ste jaar. Talmerk 2015 jjzsa^ BOND DE WERELD In Holland De Oorlog Frankrijk M. Waldeck-Rousseau Later Jubelfeest In de Iweinszaal 't Verslag M. Beyaert Het feestmaal X m I 11 i I TELEFOON 52 Te trekken bij den Uitgever, Tk 36, in de Boterstrate, te Yper, en bij 's land boodschapwesen ofte post, tegen 3 frank s jaars. t Nieuwsblad van Yper verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na j de markt, tegen 3 f. 's jaars; 3 f. en den vrachtloon buiten Belgenland. W Het Wad en is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. lies moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Boterstrate, T* £o, te Yper. Echt en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijk, niet kinderachtig; Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal was 't Woensdag kiezing voor de Eerste Kamer (Senaat), die tot heden in meerderheid liberaal was. Er zete - den daar, tot nu toe, 21 liberalen tegen 23 anti-liberalen. Nu, na de kiezing, zijn er nog 18 liberalen tegen 29 anti-liberalen. [b t «christelijk anfirevolufionnair» minis'erie beschikt dus over de meer derheid ia de twee Kamers. De libe ralen gaan gedurig achteruit in Hol land. *- De verliezen der Japaners voor Port-Arthur Op 7 Augustus telegrafeerde gene raal Stoessel uit Port-Arthur: At de aauvalleu der Japaners tegen Port- Arthur op 26, 27 en 28 Juli onderne men, zijn door ons zegepralend afge slagen. De Japaners hebben een tien duizendtal mannen verloren. Onze verliezeu beloopeu tol omtrent 1.500 man gedood of gekwetst, waaronder 40 officieren. De vloot heeft de troepen bijgestaan do >r hel beschieten op kant, van het japansche leger. Voordeel door de Russen behaald Op 6 Augustus stuurde generaal Kouropatkine het volgende telegram naar den Keizer te Sint Petersburg: Op 5 Augustus werd eene vei ken ning gedaan op den zuidelijken vleu gel van den vijand. Onze kanonnen beschoten met goeden uitslag het dorp Enchwanchan (Nanchau chwang?) op 48 kilometers ten noordoosten van Niuchwaug. Dit dorp werd ia brand gestoken en eene vijandelijke afdee- ling, samengestelduit 2 of 3 schadrons en verschillende compagnies, nam in allerijl de vlucht, een aantal peerden achterlatend, evenals een deel van een konvooi krijgsvoorraad en de ketels die den mondvoorraad bevatten, wel ken men aan het bereiden was. He! vuur onzer kanonnen heeft de vluch telingen achtervolgd en tezelfder tijd verdreven de kozakken de japansche ruiters uit eeu naburig dorp vau Tan- tsiau-pu. Ouze ruiterij heeft ook de japansche voorposten van Tu-lu chai verdreven, op 5 kilometers van Enchwanchen. Verleden Zondag was 't herstem ming voor den algemeenen raad iets in den aard van onze provinciera den. De uitslag ervan heeft heel weinig verandering gebracht in den toestand. 't Fransche volk en gevoelt nog niet genoeg ie roede die hem geesell, en zooals de groote fransche sehrijver Paul de Gassagnac zegl: de grooten peizen enkel op reizen, kasteeleo, bad steden, leute en plezieren, en burger en werkman trachten de grooten na te apen. Ongelukkig land die in 1901 de eerste wet deed stem men tegen de kloosters is deze weke gestorven. Hij moest opnieuw eene operatie onderstaan. Beroemde heelmeesters waren gevraagd en de operatie was De bekendmakingen kosDn 0,fr. 15 de reke binnen't blad is 'l 0,f.30 van 's Rechters wegen f. 1; overdruk, 5 fr. 't honderd, leder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Iieeren vau de Asence IIavas. te 6 ussel, Tk 34, in de Zilver- strate, en te Parijs, n°8, Place de la Bourse, ontvangen bekendma kingen voor 't Nieuwsblad van Yrer, van a! die buiten Oost- Westvlaanderen wonen. wel gelakt, maar de man is niet meer weder ontwaakt. Hoe groot de kunst van den heel meester ook weze, als God zijn werk nieten zegent, niets en kan baten. M. Waldeck-Rousseau was sedert eenigea tijd in onvriendschap mei Gombes. Hi' vond dat de apostaat Ie verre ging in het vervolgen der kloo sters en had willen den godsdienst oorlog doen ophouden. Zijne begraving zal wa .rschij'nlijf Dinsdag plaats hebben op de kosten van den Staat. Men verwacht hierover de beslissing van den familieraad. De familie Waldeck en heeft de be graving op staatskosten niet aan veerd. Dj lijkdienst zal heden Zaterdag plaats hebben in Sint Clolildekerke. Geen uitwendig eerbetoon zal aau- veerd worden. 't Is een troost te vernemen dat de heer Waldeck gebiecht heeft over eenige dagen en op zijn uiterste de H. Olie heeft ontvangen. Moge God zijne ziel genadig wezen! Dinsdag, kwart voor ten tienen, trok een lange stoet uit Sint Michielsschole naar Sint Maartenskerke, waar ten 10 ure een plech tige misse van dankzegging werd gezongen, gevolgd van Te Deum, ter gelegenheid van het zilveren jubelfeest der St Michielsschole. St Maartenskerke was proppende vol, hoe groot zij ook is. Een vijftig schooljongens voerden een misse uit in gregoriaanschen kerkzang, de eenige zang, die in de kerke op zijne plaats is. 't Was kapelmeester Lod. Van- koutte, die de jongens bereid had, en 't moet te zijner eere en lof gezeid worden dat de uitvoering weerdig was van den meester. Na de misse trok de lange lange stoet al de Leet, de Neermarkt en de Rijselstrate naar de Iweinszaal. Vorenop St Michielsharmonie in haar nieuw eu lief kostuim, zoo fijn uitgedacht, zoo meesterlijk in zijne eenvoudigheid, 't Strekt tot eere aan clen kunstenaar, die er het gedacht van heeft opgevat en... milde- lijk helpen uitvoeren. Na het muziek volgden Sint Michielstur- ners, de talrijke leerlingen der schole, de meesters, de oud-leerlingen, de vrienden en beschermers der schole, en de heeren Jubi larissen. Onderwege werden gedurig geestige deun tjes gespeeld en op vele plaatsen juichte het volk toe. Aan vele huizen wapperden nationale of Yperscke vlaggen. Kortom de stad was in volle feeste. Wat een verschil, zeiden de honderden toeschouwers, die den stoet met vreugde en fierheid aanzagen, bij die handvol kinders die over vijf en twintig jaar, onder 't geleide van zaliger M. Da Meulenaere en van mees ter Rogiers, al Sint Jacobsstrate naar de markt gingen als do klasse gedaan was, en die aldaar door 't spotgelach der geuzen van dien tijde werden onthaald. Sint Michielsschole is doodgeboren Ze 'n zal 't geen jaar houden klonk het dan ten allen kante, zelfs uit den mond van flauwhertige katholieken. En't is die doodgeborene, die sedert vijf en twintig jaar leeft en roert, en die, God lof! nog steeds in bloeienden toestand ver keert en wier zilveren jubelfeest werd ge vierd. Op eenige minuten was de Iweinszale proppende vol. Eerst werden verscheidene omstandigheidsliederen gezongen er wa ren er een heel boekje bereid Dan kwam een der tegenwoordige leerlin gen met klare stemme een schoonen Ledan- kingsbrief aflezen, die menigmaal door geestdriftige toejuichingen werd begroet. Vier andere jongens boden aan elk der vier jubilarissen een prachtigen bloemtuil aan, binst dat geheel de zale rechte sprong en geestdriftig juichte en zwaaide met hoe den en neusdoeken en riep dat 't dreunde Leve M. Meersseman Leve M. Struye Leve M. Biebuyck Leve M. Fraeijs over het vijf-en-twintig jarig bestaan der schole werd voorgedregen door den heer Griffier van 't Vredegerecht, G. Flamey, oud-leerling der schole. Spreker herinnert achtervolgens de on gelukswet van 1879, het stichten van vrije scholen ten alle kante, en namelijk hier te Yper Sint Michielsschole, hot nederig begin van dat gesticht in eene der zalen van Sint Vincents College, zijn rappen voortgang, dank aan de onverpoosde werkzaamheid van haren voortreffelijken bestierder,zaliger M. De Meulenaere, en den iever barer wakkere meesters. Verders herinnert het verslag den onge- hoorden bijval der schole in de prijskampen, waar zij eens te meer de uitmuntendheid betuigde van het katholiek onderwijs. In 1889 weidde schole pijnlijk getroffen door het afsterven van haren stichter. Deze word vervangen door eenen priester, Eerw. heer Neuville, die niet alleen de school in stand hield en nog deed aangroeien maar daarbij talrijke andere gilden stichtte, die met Sint Michielsschole verhonden wa ren en die alzoo'de weldaad van 't onder wijs uitbreidden, bekrachtigden, staafden en de go ie vruchten ervan deden voort duren Noe noa wij enkel de Turners, St vljchielshannonie, de spaarkas, de patro nage, de onthoudersbond, enz. enz., allen inrichtingen even bloeiend als de Sint Mi- ckielsschool zelve. In 1900 werd de ieverige heer Neuville vei vangen door den Eerw. heer Laga, een nau van 't vak, die onderwijs en opvoeding n de geliefde school nog gedurig doet vooruitgaan en ze aan 't hoofd der opvoe dingsgestichten van stad doet blijven. denige toehoorder uitte den wensch dit er.kweerdig verslag van M. Flamey te zien erschijnen in druk, om alzoo tot blijvend gedenkteeken te doen dienen van al wat er te Yper werd gedaan om de schoone ziel Ier kinders te redden uit de klauwen der .'oddeloozen. van Brugge, een strijder van de eerste ure voor de schoolkwestie, besteeg vervolgens liet spreekgestoelte eu binst omtrent eene uro hield hij de aandacht zijner toehoorders staande door zijne schoone voordracht over het onderwijs, de steun van 't Christendom in de samenleving. Met die krachtige stemme en diepe over tuiging, dat gemak van spreken hem eigen, herinnerde M. Beyaert ons het begin van den schoolstrijd, de ongehoorde pogingen lie werden aangewend om toch hier en daar, al was 't maar een enkel kind te behouden in de goddelooze scholen, de wraakroepende vervolgingen tegen armen en noodlijdenden, waarvan spreker verschillige voorbeelden aanhaalde, die hier te Yper zelve werden gepleegd door de beulen van den arme..., voorbeelden die diepe verontweordigitig de len ontstaan onder de toehoorders. Maar, mieken die herinneringen pijnlij ken indruk, zijne aanhaling uit den strijd vau O'Connell integendeel bracht troost en neni op dc wonde en een donder van toejui chingen brak los wanneer spreker de arme vrouw van Ierland ons voor 't gedacht bracht, die in den uitersten nood en moeder van tien kleine kinderen haren man zij tie plichten herinnerde en deed stemmen voor den wakkeren O'Connel. De man keerde terug naar 't gevang, liever dan te stemmen tegen zijn geweten, liever dan de ziel zijner kinderen te leveren in de handen der godde'' loozen. En wanneer spreker in uYgggstering bij zijne slotrede uitriep Neen 1 ze zullen haar nooit hebben De schoone ziel van 't kind stond geheel de zale recht en uit volle borst weerklonk het strijdlied van voorheen, ter wijl de omstaanders den spreker hertelijk geluk wenschten. De tijd was voorbijgevlogen zonder dat men het bemerkt had en 't was met spijt dat men de uitvoering der schoone cantate moest verzetten tot later, in eene der feesten van Sint Michiels turners. De Ten één ure werd in het Volkshuis een feestmaal opgediend aan lond de drie hon derd oud-leerlingen, vrienden, beschermers, tegenwoordige en oud-professors van Sint Michielsschole. Aan de eeretafel, voorgezeten door den zeer Eerw. heer Kanunnik De Brouwer, zaten de heeren Jubilarissen, de heer Sena tor Baron de Vinck, Burgemeester Colaert, de eerw. heeren Pastors Vandermeersch, Ryckeboer en Meersseman, de eerw. heeren Willaert, Laga, Claeys, Neuville, Lepere, De Meulenaere. De heeren Griilaert, Henri Roets, Beyaert, Callewaert-De Meu'enaere, Doktor De Roo,Meester Rogiers, G.Flamey, Henri Crabbe, Ernest Arfeuille, Joseph Casier. De zale was prachtig versierd en deze die ermee belast waren halen veel eere van hun werk. Het feestmaal was lekker bereid door de zorgen van den heer J ulien Deproost en dat de dienst niets te wenschen liet,behoort zelfs niet gezegd te worden, daar de heer Jules Baus, een meester in dat vak er zich mjde belast had. Nu en dan speelde Sint Michielsharmonie 't een of 't ander deuntje, ofwel een der lie deren voor de feeste gemaakt, dat door al de aanwezigen werd meegezongen. Bij het nagerecht stelde de zeer eerw. heer kanunik De Brouwer de gezondheid voor van Z. II. den Paus en van Z. M. den Koning. Waar Kerk en Staat te zamen gaat, is ruste en vreê in dorp en steê. Eene geestdriftige Braban^onne begroette zijne woorden. Vervolgens stelde hij cenen heildronk in aan elkeen der vier jubilarissen, alsook aan een vijfden jubilaris, de weledele heer Baron Surmont de Volsbergho, wereldlijke voor zitter van het schoolcomiteit, wiens gezond heidstoestand hem niet toe en laat zich in ons midden te bevinden en met ons dit jubel feest te vieren. Als blijvende herinnering aan de feeste van heden stelt de zeer eerw. heer Deken voor, in Sint Michielsschole eene marmeren gedenkplaat te stellen met in guldeD letters de namen der stichters. Daverende toejuichingen begroetten zijn voorstel en eene geestdriftige betooging wordt gebracht aan de gevierde jubilarissen. M. Fraeijs, als lid van 't bureel, bedankte, in eene prachtige redevoering, namens de jubilarissen. Hij herinnerde de ongelukswet van 1879, den manha ftigen strijd der katholieken, met zaliger Minister Jules Malou aan 't hoofd, de kiezing van 1884, die de vrijmetselaars wegzond en vrede en ruste wederbracht in 't land en een einde stelde aan den school strijd, 'tlaud door, buiten in Yper, waar de geuzen meer dan ooit een razenden strijd voerden tegen het christen onderwijs, tot dat ze den heugeiijken 1 Februari 1891 op hunne beurt werden buiten gezet. Intusschen groeide en bloeide hier 't chris- stelijk onderwijs in menigvuldige scholen onder het wijs beleid van zaliger kanunik Boone, van den eerw. Deken Boone en van kanunik De Brouwer, dank het voorbeeld en de onuitputtelijke mildadigheid van mannen als onzen eerbiedweerdigen medejubilaris, den alomgeachten heer Napoleon Meersse man. Sprekör sluit zijne prachtige rede met de ezondhéid voor te dragen van de eerweerde hoeren bestierders Neuville en Laga. 'i' Gustaaf Delahaye, namens de gen, stelde een heildronk in aan de ou^^^^feigenwoordige onderwijzers van Sint Michielshij bracht eene roerende hulde aan den stichter M. De Meulenaere en sloot zijne aansprake met eene prachtige lofrede aan den onvermoeibaren iever van eerw. heer Neuville en aan den verdienste- ijken heer Ilenry Roets. Meester Rogiers van St-Jan bedankte na mens deoad-onderwijzers, en herinnerde de onschatbare diensten aan de scholen bewezen door M. De Meulenaere, wiens onverpoosden iever en onwankelbaar betrouwen alle moei- ijkheden zijn te boven gekomen en dank aan wiens taaie werkzaamheid de schole, met 12 leerlingen begonnen, reeds een jaar en half nadien 68 leerlingen telde in de tweede klasse alleen. Hij bracht eere en hulde aan de leden vau het katholiek schoolcomiteit en tot slot dronk de spreker op den groei en bloei van 't katholiek onderwijs in 't algemeen en bijzonderlijk van Sint Michielschool. De eerw. heer Laga, bedankte de aan wezigen voor de eere hem aangedaan, maar bijzonderlijk voor den steun en de hulp geschonken om den bloei der katholieke scholen te helpen bevorderen. Hij bracht hulde aan zijne verdienstelijke medewer kers, de heeren onderwijzers die alles aan wenden om de kinders eene christelijke opvoeding te verschaffen en zelfs hunne gezondheid niet en sparen om aan de jeugd een deugdelijk onderwijs te geven. De eerweerde heer Neuville, op zijne beurt kwam eere en hulde bewijzen aan de heeren jubilarissen, aan den heer De Meulenaere, aan al de andere tegenwoor dige meesters en aan de oud-leerlingen, die de steun zijn van alle katholieke volks, werken. Hij dronk op de gezondheid van Sint Michiels harmonie en van haren be stierder heer G. Desramault. De heer Callewaert-De Meulenaere be dankte voor de eere en hulde bewezen aan zijnen overleden schoonvader. Hij brengt hulde aan het stadsbestuur dat de vrijheid van onderwijs eerbiedigende, zijnen milden steun geeft aan de vrije ge stichten, die de jeugd opleiden, derwijze dat zij een rotsvasten steun zijn voor Kerk en Vaderland. De heer Burgemeester Colaert bedankt namens het Stadsbestuur, en herinnert al het goede door de katholieke Sint Michiels- sehool tot stand gebracht en sluit zijne rede met eene warme hulde aan vroegere eu tegenwoordige Bestierders en Meestei-3 der Vrije Scholen. De heer Colaert was inderdaad de man die eerst en vooral als gemeenteraadsheer, de uitwerksels heeft gevoeld van het vrij onderwijs. Wanneer hij in 1887 eerst en alleen van de katholieken een bresse miek in het liberaal fort, dat het stadsbestier van Yper uitmiek, vond hij zijn voornaamsten steun in het groot getal bekwaamheidskie zers, hier te Yper gevormd door den heer De Meulenaere, door meester Rogiers en door andere heeren onderwijzers der vrije scholen, 't Zijn de bekwaamheidskiezers die de eersten de kans hebden doen keeren en 't is dank aan hen dat de opening werd gemaakt waardoor in 1891 de katholieke meerderheid het stadhuis binnentrok. Wanneer de heildronken ten einde waren en dat de geestdrift gedurig aangevuurd, ten toppe gestegen was, klonken ten allen kante geestige liedjes, blijde deuntjes, en kluchti ge zetten en 't was reeds 5 ure gepasseerd, als men 't Volkshuis verliet, om zeggens met tegenzin, èu om de schoone dingen die men er gehoord had èn om de aangename uren die daar waren voorbijgevlogen. 't Nieuwsblad van zijnen kant biedt aan de heeren jubelarissen insgelijks zijne eer biedige hulde en hertelijkste gelukwen- schingen en verhoopt, hij vijf eu twintig jaar, als 't God belieft, den gulden jubilé van St Michiels School te mogen meevieren, met de mannen aan 't hoofd, aan wier mil de ondersteuning de geliefde schole een groot deel van haren bloei heeft te danken. Leve Sint Michielsschool Leven de J ubilarissen 1 it li ju T NIEUWSBLAD VAN ■TM fljij

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1904 | | pagina 1