D I T S S EN OMMELANDS m m srtns.M vs Op Zaterdag 20n Oogst i904. 5 centimen 't blad. 39ste jaar. Talmerk 2016 FEESTEN Ontvangst van den heer Gouverneur Baron Belhune Naar 't Gasthuis Naar St-Maartens Museum Merghelynck Ontvangst Het feestmaal Heildronken Antwoord Slot Concerts en Vuurwerk Bedankt Hoe vindt gij dat? Ons water TELEFOON 52 Te trekken bij den UitgeverTk 36, in de Boterstrate, te Yper, en bij 's land boodschap we zen ofte post, tegen 3 frank 's jaars 't Nieuwsblad van Yper verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 f. 's jaars; 3 f. en den vrachtloon huiten Belgenland. Het Mad en is niet min teirekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. /.lies moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Boterstrate, Tlc lö, te Yper. Echt en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijk, niet kinderachtig; Y perschVlaamsch enbovenal God getrouwe ik wezen zal De bekendmakingen kosMn 0,fr.l5 de reke binnen't blad is 't 0,f.30 van 's Rechters wegen f. 1; overdruk, 5 fr. 't honderd. Iedei boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Keeren van de Agence Havas, te B. ussel, Tk 34, in de Zilver- strate, en te Parijs, n° 8, Place de la Bourse, ontvangen bekendma kingen voor 't Nieuwsblad van Yper, van al die buiten Oost- Westvlaanderen wonen. Zondag 21 Oogst Ten 2 ure, groote feeste door den bond van de Football-Clubs van Vlaanderen en Antwerpen en Concert door de Koninklijke Fanfare, in 't park van het kasteel op het Hooghe. Donderdag 25 Oogst Ten 7 ure 's avonds, in 't Volkshuis, op voering van DOCTOOR FAUST door Studenten der Hoogeschool van Leuven, ten voordeele van 't Standbeeld van Rodenbach. (zie verder in Stadsnieuws). Zondag 28 Oogst Ten 5 i/a ure, Turnfeest door St Michiels- Turners met medewerking der Harmonie, in den hof van den Katholieken Kring. Zondag 11 September Op het Hooghe, Turnfeest door St Mi- chiels-Turners, met medewerking der Har monie. Zondag 25 September Ten 5 l/j ure, Concert in den Katholieken Kring door de Koninklijke Fanfare en de koorzangers l'Orphéon. Overheerlijk weder begunstigde de laatste en verre de voornaamste feeste van onzen Tuindag van 1904. Alle huizen waren bevlagd op den door tocht, en 't statiepleiD, met zijne prachtige gothieke zegepoort waar al boven in groote letters het vriendelijke Welkom prijkte, en de reeks masten, aaneenverbonden met kransen en bekroond met vlaggen en wim pels en te midden dat kunstig bloempark 't was oprecht schoon, overschoon. Het sta tiegebouw was ditmaal ook versierd en waarlijk met smaak en 't strekt den heere statieoverste MHamei lynck toteere. 't Was bij den elven als de trein uit Brugge de statie van Yper binneiistoomde. Als de heer Gouverneur afstapte, werd hij ontvan gen door den heer Burgemeester Colaert, omringd van Schepenen en raadsheeren, door den heer arrondissementscommissaris Merghelynck, den heer Senator Baron de Yinck en door afgeveerdigden van de ge meenteraden van het arrondissement. Op het plein vóór de statie bood de kleine Renea Uolaert den vertegenwoordiger des konings een prachtigen bloemtuil, terwijl ze in eenige woorden Baron Bethune namens de Yper6che bevolking welkom wenschte. De heer Gouverneur bedankte het lieve kind en nam vervolgens de burgerwacht en de pompiers in oogenschouw, binst dat de stadsharmouie de BrabangonDe speelde en dat op de vestingen de kanons gedurig met hunne donderende stemmen de feeste heinde en verre verkondigden. Op de Maloulaan stond een lange stoet te wachten. Bij de zegepoorte zag de heer Gouverneur den stoet voorbijtrekken. Y'orenop de gendarmen te peerde, dan volgden de koninklijke Fanfare, in haar prachtig uniform, het muziek der weezen- jongens en de weezen. Vervolgens de kind ars der verschiliige vrije en stadsscholen, allen prachtige groe pen vormende, die gedurig riepenLeve den heer Gouverneur De jury, die hadde moeten den eereprijs toekennen in dien wedstrijdom ter schoonst, hadde waarlijk te beklagen ge weest. Wat dient er meest beboft V Ofwel de heerlijke eigenaardige groep van het gesticht «Godtschalck te Locre, ot de kinders der Lamothen die met zooveel orde en zulke flinke manieren vooiuitstapten, terwijl ze hunne kransen en Yaaudeltjes draaiden en ^waaiden 1 of de bonte wemeling der stads meisjesscholen niet zooveel kunste opge schikt, of nog de ontelbare groepen van Sint ilichiels- en Sint Aloysius scholen, met Sint Michiels-Turners aan 't hoofd, die gelijk altijd, zoo flink en klil ber vooruit stapten, ot nog de leerlingen der jongensstadsschool, of de schoonegroep derweezenmeisjesschool in de eigenaardige kleeding der achttiende eeuw, ten lijde der stichters Jonker en Mevrouw van de Woestyne-van der Moere, wiens wapens in den stoet werden gedregen. Dit alles was zoo schoon, zoo lief, zoo aan doenlijk, dat de heer Gouverneur zijne be wondering niet verduiken en koude en luidop aan den heer Burgemeester zei Dat is een ongehoord vertoog, Mde Burgemeester, gij hebt mij eene aangename verrassing voorbereid.Fm M. de Burge meester antwoordde De verrassing is zoo groot voor mij als voor u, heer Gouver neur. Ik wist dat er een optocht der scholen zou gedaan worden, maar 'k en hebbe nooit kunnen peizen dat de feestcommissie,waarin M. Fraeijs mij heeft willen vervangen.de zaken zoo wel zou geschikt hebben, met het gering crediet dat we te hunner beschikking gesteld hadden. Zeker is 't dat die optocht in rijkdom en pracht, spijts zijne eenvoudigheid, verre van te gelijken aan een monster, een vertoog opleverde, die het onmogelijk is te beschrij ven. Niemand die het niet gezien en heeft en zou er kunnen een gedacht van hebben. En volk In de Statie-, Tempel- en Boter- straten en waren niet alleen de voorlanden dicht bezet, maar wel de helft van de strate zelf werd door de ontelbare kijkers inge nomen. Die er zoude aan twijfelen, heeft maar de schoone lichtprenten te gaan bekijken aan de vensters van den lichtprenter Antony- Permeke in de Boterstrate. Op de Leet was het schouwspel onverge lijkelijk: 251)0 kinders, allen op hun pij- kebeste en met de liefelijkste vaandeltjes, bloemen, testoenen, kransen, 't zou den onverschilligste ontroerd hebben. En als dan de lieve kinderstemmen, be geleid door de stadsharmouie, hunne drie liederen zongen onder 't bestier van M. Wittebroodt,dan waarlijk was t schouwspel zoo heeriijk dao het volk, in geestdrilt ont vlamd, daverende toej uicüingen liet hooi en. Kond de.. éénen werd de heer Gouverneur en de heeren gemeenteraad leden op een ontuijt uitgenoodigd bij den heer Burge- mee ter en herteiijk ontlma.d door Mr en .vlevrouw Coiaert. Het eerste bezoek, na het ontbijt, was voor de zieken en kranken in het gasthui verpieegd. De neer Gouverneur heeft verscheidene ziekenzalen bezocht en aan de lietdezusters zijne tevredenheid uitgedrukt over de ge zoude aangename iuent, die men overal inademde, over de reinheid die overat ueerschte, en hij heeft de zusters hertelijk bedankt en geluk gewensebt over de zorgen die zij aan de zieken besteden. in onze hoofdkerk werd de lioogc ambte naar ontvangen door de geestelijkheid en de kerkheeren. De heeren kanunik De Brouwer en Voor zitter Nap. Meerssemau hebben den Gou verneur de bijzonderheden der kerk getoogd en de kunstschatten, die Öiut Maarteus bezit, voornamelijk do prachtige autaar van O. L. Vr. van Tuyne, geteekend door zaligei baron Jan Bethune, vader van den heer Gouverneur en stichter van Sint Lucasscho le, die leeds zoovele bekwame bouwmees ters aan ons kunstlievend Belgenland heelt verschaft. Nog een bezoek en ditmaal aan het kunst- inuzeum van jonker Arthur Merghelynck. Mijnheer en Mevrouw Merghelynck ont vangen de hooge bezoekers. Jonker tterghelyuck verwelkomde den heer Gouverneur in welgepaste woorden en bedankte baron Bethune voor zijn vereerend bezoek en het stadsbestuur omdat het alzoo om zeggetis officiéél liet muzeun Merghe lynck had ingehuldigd. De neer Gouverneur bedankte op zijne beurt voor het vriendelijk onthaal eD wenschte den vernuftigen kunstvriend geluk over de rijke verzameling kunstschatten uijeenvergaarddat muzeum is eene eere voor het Vaderland, de Provincie en de stad. De bruischaai d kraalde in de glazen en de heer Merghelynck stelde de gezondheid voor van den heer Gouverneuren vervolgens werd een kort al te kort bezoek ge bracht- aan die onwaardeerbare verzameling kunstschatten, - die in het muzeum met zooveel smaak zijn geschikt. Ten 3 1/4 ontvangst der overheden in de eerezaal van liet Stadhuis. Beurtelings komen Senators, Volksver tegenwoordi-ers, provincie- en gemeente raadsleden, allerhande overheden en be dienden, pritsters en wereldlijken eere en hulde brengen aan den vertegenwoordiger des Konings. Dat bezoek, in den schijn zoo eentonig, en vervelend zelfs misschien, gaf aan deu heer Gouverneur "gelegenheid kern is te maken met velen zijner onderhoorigen. Voor allen had hij het gepast woord gereed, wijzen raad, lof, eere, aanmoedi ging. We hebben meer dan eens verwonderd geweest hoe die hooge ambtenaar zoo op't onverwachts het gepaste en juiste antwoord vond, in 't vlaamsch zoowel als in 't fransch, voor elke aanspraak, voor eiken bezoeker of groep bezoekers. Zeker is baron Bethune een diep verstand, een talentvolle redenaar, eeu fijne diplomaat. Ten vier me werd in de prachtige Pau- welszaal een feestmaal opgediend aan de voornaamste ingezetenen van stad en het arrondissement. 220 dischgenoten namen er deel aan. De zale was schitterend verlicht en bij het Beleg van Yper stond een verhoog voor de eeretafel, daarrond eenige planten en ei tusschen een wel geschikt bloemperk. Onder den Halletoren stonden de lesse naars van 't muziek, en tusschen 't verhoog en den toren drie lange tafels Aan de eeretafel zaten M. deu Burge meester, als Voorz tter nevens hem rechts de heer Gouverneur baron Bethune Sena tor Paul Van den Peereboom Schepeu Struye, oud Senator Biebuyck, Voorzitter der Rechtbank-Kanunik De Brouwer, pastor-deken Verhaeghen, lid der besten dige afveerdiging Pastor Ryckeboer, krijgsalmoezenier Bossckaerts, comman dant van de Rijschool Jonker Arthur Merghelynck Substitut Vander Moeren Gravet, Vrederechter Vanden Berghe, Voorzitter van den Disch Begerem, ge- meenterardsheerDe Bosschère, Vrede rechter te RousbruggeVanderghote, ge meenteraadslid; RabaudeRoriff, Voorzitter van 't beschermingscomiteit der werkmans woningen Iweins d'Eeckhoutte, provincie- en gemeenteraadsheer; Froidure, ingenieur; Vanden Peereboom, Vandevoorde en Cane- peel, gemeenteraadsheeren Moens, vrede rechter Vanderghote, ingenieur. Links van den Voorzitter zaten de heeren baron de Vinck, Senator Kamerheer Van Merris Sckepène Vanden Boogaerde Merghelynck, arrondissements commissaris; Tkienpont, Prokureur des Konings Ligy, commandant der Burgerwacht Vande- roug-draete, provinciale greffier Secretaris Gorrissen Vandaele, Onderzoeksrechter; Pastor Vandermeersch Vreuerechter Ty- berghien Pastor Meersseman Fraeijs, provincie- en gemeenteraadslid Henri Fraeijs, bijzondere schrijver van den Gou verneur Inspecteur veearts Decaestecker Lemahieu, gemeenteraadslid; rechter Veys; D'FIuvettere, provincie- en gemeenteraads heer Fiers, Sobry, gemeenteraadsleden Vrederechter Angillis en schoolopziener Luytten. Oud Minister Van l enpeereboom en VetcruysA', beiden Senators, hadden zich doen veiontschuldigen. Er werd veel cere gedaan aan de uitgeko zene spijzen en dranken. Het muziekaal gedeelte was toevertrouwd aan de Koninklijke Fanfare, onder 't beleid van M. Verstraete en de Stadsharmanie, bestierd door M. Wittebroodt. Tusschen de twee deelt n kwam de Stads- harmonie van Waasten, waarvan de heer Schepene Ghesquière Voorzitter is, ons^ Beau Danube Bleu door harmonie, 't Was ^J^^L-ftahgename verrassing. Binst geheel het feestmaal heerschte de gulhertigste vrolijkheid en de uren vlogen Bij het nagerecht stond de heer Voorzitter recht en met forsche stemme, die lunderde door de lange zale, droeg bij, omtrent in dezer voege, de gezondheid voor van Z. M. den Koning en van zijnen afgezant Mijne heeren, de glazen omhoog, en ge ledigd ter eere van zijne Hoogmogendheid Koning Leopold II. Te naaste jare zal Belgie de yï* verjaring vieren onzer onhafbankelijkheid Drie vierden van eene eeuw orde, vrede, voorspoed en geluk, die onze voorouders wel gedroomd maar nooit genoten hebben die andere volkoren ons benijden, maar die zij schijnen nooit te zullen genieten. Zekerlijk zijn het onze voorouders die ons vaderland en onze instellingen hebben tot tot stand gebracht, maar 'r is aan onze konin gen dat wij het behoud onzer onhafhanke- lijkheid en de bewaring onzer vrijheden ver schuldigd zijn Aan hen ook hebben wij ten grooten deele den voorspoed te danken die ons aan bet hoofd plaatst der natiën.Die welstand is voor al het werk van Leopold II, die door zijn edelmoedig pogen onze handel en nijverheid op het vreemde heeft doen kennen. In de 75 verloopen jaren, hebben slechts twee regeeringen malkaar opgevolgd. Mochte deze van onzen tegenwoordigen Vorst nog lang duren, tot welzijn van ons dierbaar Vaderland Aan Leopold II, onzen geliefden Koning! Aan Leopold den beschaver! Aan de Konink lijke Familie (Geheel de zale is recht gesprongen, en juicht geestdriftig de krachtige woorden toe van den gevierden redenaar). Een tafereel van Pauwels aanwijzende, vervolgt de spreker Als onze vorsten eertijds hunne blijde intrede deden in onze goede stad Yper, wer den zij met vreugde onthaald door onze roemrijke voorouders. Vandage brengen wij dezelfde hulde aan dezen die in onze pro vincie zoo weerdiglijk den Koning en het Staalsbestier vertegenwoordigt. Welkom, M. de Gouverneur voor ons 'n zijt gij geen onbekende, uwe benoeming, wij hadden vroeger de eer het u te zeggen, is door het Ypersche volk gulhertig onthaald geweest, en persoonlijk, was ik verheugd aan het hoofd der provincie een oud studiemak ker te zien, wiens voortgang in de studie den bekwamen gemeente en provincialen be stuurder deden voorspellen. Verders spreekt de redenaar over de vol trekking der vaart van Comen, wier gulden jubelfeest algauw zal moeten gevierd worden en waarvoor de provincieraad een wensch gestemd heeft, die M. de Gouverneur be loofde te zullen ondersteunen bij hooger hand. Die vaart is onmisbaar voor de uitbreiding van handel en nijverheid in ons arrondisse ment. En sprekende over de herstelling onzer praalgebouwen, herinnert M Colaert dat het de vader van den heer gouverneur is die de gothieke bouwtrant weder in eere bracht. De ervaren oudheidkundige heer Gouver neur zal ons met raad en daad helpen in de herstelling onzer praalgebouwen. En te midden geestdriftige handgeklap stelt spreker de gezondheid voor van den heer Baron Bethune, gouverneur van West vlaanderen. voorbij zonder dat men het geware wierd. De geestige fijne spreker, Baron Bethune, staat recht, en antwoord aan den heer Bur gemeester met die welsprekendheid, die wij reeds verschiliige keeren bewonderden Hij bedankt uit ter herten voor het prach tig onthaal dat de Ypcrlingeu hem gedaan hebben. Wij zijn aan den vooravond van ons yi ja rig onafhankelijk bestaan, 't Is eene gedenke nis die moet gevierd worden. Onze koning is verbonden met al wat er sedert 4! jaar zingen"" Welzijn Van °"S vaderIand werd §e" 0 kent Yper. Nog onlangs is hij uwe bezoeken hij heeft uwe praal- .uwe onvergelijkelijke Hallen, uwe Maartenskerke gezien. De ko ^hersjfelling en ze zal gedaan Te Brugge is eene zeehaven gedolven, die i5oo meters verre in zee gaat, het reusach- tigste werk van heel de wereld. Maar de haven van Brugge zal moeten bevoorraad worden. Kleine beken maken groote stroo men. De vaart van Comen moet eene der bijrivieren zijn, die de haven van Brugge helpeu leven, te zamen met andere deelen der provincie. Gij eischt de vaart naar Comen en langs daar de verbinding met geheel het net van bevaarbare waters van geheel het land en van de zee, die uwe provincie bespoelt. Ik weet niet als ik alleen dit grootsche werk zal bekomen. Maar ik ben ondersteund door den provincieraad. Gij hebt den steun uwer Senators en Volksvertegenwoordigers, zij zijn wakker, rekent op hun, zij hebben veel te zeggen en kunnen veel bekomen van het gouvernement. Ik drink op de voltooiing uwer wenschenl op het geluk en den voorspoed uwer geliefde stad Yper 1 Geheel de zale dreunt van 't gejuich en 't handgeklak 1 't muziek speek Waar kan men beter zijn en 't is eene geestdrift zonder weergade. Korts daarna verlaat de heer Gouverneur de zaal, vergezeld door den lieer Burge meester en onder 't nieuw gejuich der aan wezigen, en 't is haast tegen wil en denk dat men de Halle verlaat, waar zoovele genoeg lijke stonden als rook zijn voorbij gevlogen. De heer Gouverneur is intusschen naai de statie gereden, waar hij nogmaals stads- bestier en bevolking bedankt heeft voor het gul hertig onthaal en dan per trein vertrok ken is naar zijn kasteel van Banhout te Heestert. Binst het feestmaal werden op den kiosk der groote Markt twee welgelukte Concerts gegeven, eerst door de stadsharmonie van Waasten en dan door de zoo gunstig geken de stadsharmonie van Poperinghe. 's Avonds werd de feeste gesloten door een schoon vuurwerk op het Minneplein, dat door honderden en honderden nieuws gierigen werd bijgewoond. Wij aanzien het als eene plicht eerst en vooral het stadsbestier te bedanken voor de prachtige feeste die het ons bezorgd heeft, feeste die aan onze ieverige neringdoeners veel profijt heeft bijgebracht. Lof en dank ook aan den verdienstelijken Voorzitter der feestcommissie, die te zamen met de andere leden, waaronder de heeren Li. Bouquet en JBaus eene voorname plaats bekleeden, alles zoowel en met zooveel orde geschikt heeft. Eere aan den heer Casier die zoo smake lijk het feestmaal heeft bereid. Dank aan de politie die onder 't beleid van den ondercommissaris Van den Hende, zoowel gezorgd heeft en overal zoo vriende lijk en meegaande was voor de rappor- t ur3 van de drukpers. Wat peist hef Progres van zekeren fcanddaat, volksvertegenwoordiger, die in de vuilste werkerskleeren in open rijtuig door den stoet reed bij de statie, binst dat het jufvrouwtje van M. Colaert haren welkorngroet zei aan den heer Gouverneur. De werklieden, die dat zagen, lieten luidop en meest van al nog hunne veronlweerdiging hooren voor zulke ongehoorde... onbeschofiheidl De bondgenoten der Ypersche libe ralen hebben te Gent in de samen - werkende volks'opperij een strooi briefje doen drukken, en hier te Yper Zondag nuchtend doen uitdeelen, waarin zij op de domste w jze onze w sterk westie bespreken Volgensdieslimmeriksen mogen do Yperiingen bijna geen water gebrui ken VAN YPER m

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1904 | | pagina 1