E N m m m m FEESTEN STADSNIEUWS Processie VAN WAT ALLES Rede en godsdienst. FjSm t Nieuwsblad van Yper verschijnt 's> Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 f. 's jaars; 3 f. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad en is niet min teirekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. lies moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Boteustrate, T* 36, te Ypeb. Echt en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijk, niet kinderachtig; Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal W De bekendmakingen kosten 0,fr.l5 de reke binnen't blad is 't 0,f.30 van 's Rechters wegen f. 1overdruk, 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Keeren van de Agence Havas, te B.ussel, Tk 34, in de Zilver- #strate, en te Parijs, n°8, Place ije la Bourse, ontvangen bekendma kingen voor 't Nieuwsblad van Yper, van al die buiten Oost- w Westvlaanderen wonen. Zondag i 1 Sep tem hor Op het Hooghe, Turnfeest door St Mi- chiels-Turners, met medewerking der Har monie. Zondag 25 September Ten 5 1/2 ure, Concert in den Katholieken Kring door de Koninklijke Fanfare en de koorzangers l'Orphéon. Zmdtg toekomende ten 4 en half. uitgang van de klaaisprccess'e. prachtige Sint Ni Avondfeestje Donderdag, 15 Oegst, zijn de Bruggelin gen in onze stad aangeland en hebben er 's avonds in 't Volkshuis hunne nieuws gierig verbeide volkskluchte Doktor Faust opgevoerd. De talrijke menigte toeschouwers, die om 7 uren de groote zaal vervulde, heeft een sprekend be wijs opgeleverd dat het edelmoedig en vaderlandsch werk der studenten door gansch do katholieke bevolking van Yper verwellekomd en hooggeschat wierd. Op de eerste rangen merkten wij in 't bij zonder de geestelijke en burgerlijke over heid van stad aaD. Menigvuldig waren de personen van rang die wij er aantroffen voornamelijk hebben wij met vreugde besta- tigd in hoe groot getal de damen en jonk vrouwen van hoogeren stand tot do vertoo ning waren opgekomen, door hunne ver- eerende tegenwoordigheid hebben zij eens voorgoed bewezen dat de vlaamsche vrouw ook de vlaamsche zaak weet ter kerte te nemen, wij 'betuigen er hun onzen besten dank om. Uit de naburige gemeenten waren insgelijks talrijke toeschouwers aanwezig. Naar het verslag der Gazette van Thieltgeven wij hier eene korte be schouwing over het stuk zelf. Kluchtig, fijn getrokken, kunstig voor- gedregen, menigmaal met levendig hand geklap begroet, moet het stuk FAUST de spelers voor hunne moeite ruimschoots schadeloos gesteld hebben. In Faust vinden wij den geleerde die door zijne onverzaad- bare weetgierigheid en hoogmoed gedreven, spijts de vermaningen van zijnen schuts engel, zijne ziel aan den kelscken geest verkoopt en ten eeuwigen verderve gesleept wordt. HANS WORST (te recht aJs de grootste kluchtenaar der wereld aange kondigd) wist door zijne luimige kwinksla gen eu potsierlijk voorkomen, de lachspie ren van iedereen aangomaam in beweging te stellen. De tooueelgroep mag er fier op zijn onder kaar gering getal leden zoo een fijnen speler te tellen aan dezen jongen kunstenaar onze bijzondere gelukwenschen. MEPHISTOPHILES vertolkte wonderwel den haat, de zelfzucht van den verleidenden hellegeest. De andere spelers wisten met hunne soms ingewikkelde rol behendig om •te springen. Tusschen de bedrijven speelde de heer Chielens het klavier naar het gevoelen van verscheidene toonkundigea heeft hij op meesterlijke wijze de aangekondigde stuk ken op het klankberd vertolkt. Het geest driftig gejuich der aanhoorders heeft hem reeds op voorhand getuigenis gegeven van zijne kunde, Iets nieuws voor ons, Yperlingen, en daarbij zeer aantrekkelijk was het klucht lied Wijvenpraat waarmee Hans Worst ons verraste na het 2° bedrijf, en waarin op zoo n eigenaardige en tevens geestige wijze al het belachelijke en kinderachtige uit den huiskring van den verfranschten Vlaming in het daglicht gesteld en naar verdienste duchtig over den hekel gehaald wierd. De overgroote bijval dien het lied genoot heelt bewezen dat ook in Yper de tijd niet is van Tu ne sortiras plus avec maman Si tu paries encor toujours flamand Vooraleer te eindigen rekenen wij het als een plicht opentlijk hier hulde te brengen aan het verhevene streven onzer jeugdige vlaamsche vrienden van Brugge, die, zegt de gazette van Thielt, zoo meesterlijk het vermaak tot nut eener overheerlijke zaak weten te doen strekken.» Inzonderheid bren gen wij hulde aan dezen onder hen wiens rotsvaste vlaamsche overtuiging en manne lijke wil alléén het vermochten in zijne ziel het grootscko ontwerp te doen ontstaan wiens verwezenlijking wij overal, en niet het minst in onze stede, met de schitterend ste uitslagen bewonderen mogenvolgaarne schreven wij hier zijnen naam neder, vrees den wij niet dal zijn nederig gemoed er mocht door gekwetst worden... Het edele voorbeeld dier Bruggelingen diene tot lesse en leering voor zooveel andere jongelingen, wier zalig nietsdoen in hunne jeugd enkel vermag alle gevoel van eigenweerde in hun herte te verdooven... Dat ze aan hen dus leeren hun zeiven naar weerde te schatten, durvers, ondernemers en vlaamsche wer kers worden. Stadsgenoten, die uwen milden penning gejond hebt in het liefdewerk jegens onzen grooten Albrecht Rodenbach, uit ganscher herte danken wij u voor uwe welwillende ondersteuningniet te vergeefs hebben onze vrienden van Brugge tot u hunnen op roep gedaan...Vlaanderen en het Vlaamsche volk zullen er u dankbaar voor zijn. Ec-nigc bemerkingen n pens de bemesting van bet I oef. Nauwelijks is de oogst geschoven en de stuiken of mandelen recht gezet, of de ploeg of de ontstoppelaar snijdt reeds door den akker en zaait de vooruitziende landbouwer zijn loofzaad uit, dat hem aan wintervoeder voor zijne huisdieren zal voor zien. Docli de ver-tandige boer die zijne intresten bemint, weet dat het noodig is den grond van die voedende bestanddeelen te voorzien, st kstof, fosfoorzuur en kali, die alleen eenen goeden oogst verzekeren kun nen. Verscheidene goede bemestingsfor- mulen werden voor deze teelt reeds opgege- geven, zoodat het onnoodig ware er nog op terug te keeren, ware het niet dat wij beter achtten de minerale bemesting, vooral der kali, op de voorvrucht toe te passen. Inderdaad, de raap is een snelgroeiend gewas, dat op betrekkelijk zeer korten tijd, vooral wanneer het nog vóór den winter vervoederd of ingekuild wordt-, of ten ge volge van eenen laten oogst slechts laat koD gezaaid worden, een maximum van voeden de bestanddeelen op betrekkelijk korten tijd moet kunnen opslorpen. De gezuiverde kalizouten zijn hiertoe opperbest geschikt, aangezien de zwavel zure kalium rechtstreeks door de planten opgenomen wordt en de chloorkalium, wan neer er genoeg kalk in den grond aanwezig is, snel ontbonden wordt, waardoor de chloor in den ondergrond uitloogt en de kali bijna onmiddelijk opneembaar wordt. De ongezuiverde kalizouten daarentegen moeien eerst in den grond ontbonden wor den en de ondergeschikte zouten, welke aan de kieming hinderlijk zijn, uitspoelen. Bijgevolg schijnt het ons voordeeliger, aangezien de rapen moestal op vlas, op rogge en zelfs op tarwe volgen, de kan en ook wel de fosfoorzuur bemesting dezes voedergewas op de voorvrucht toe te passen en goud onder te werken, liet sodanitraat of het ammoniaksulfaat daarentegen moet rechtsreeks er op aangewend worden. In vorige artikels duidden wij als mini mum bemesling der tarwe eu rogge respec tively k eene hoeveelheid van 100 tot 150 en tot .200 kgr. chloorkalium aan, of 400 tot 500 eD 500 tot 600 kgr. kaïniet. Wordt de kalibemesting nu voor loof op het vorig graangewas of op vlas toegepast dan zal het noodig zijn deze hoeveelheden nog met 75 tot lüOkgr. chloor- of zwavelzure kalium, of 300 tot 400 kgr kaïniet, en 300 tot 400 kgr. superfosfaat of ijzerslakken te verhoo- gen. Meieendaele. Kiesheren tot den Senaat Het Staatsblad kondigt de lijst af der burgers die den leeftijd van 40 jaar bereikt hebben en in de Staatskas ten minste 1200 frank rechtstreekRche belastingen, met in begrip van het patentrecht, storten, ol'wel hetzij eigenaar, hetzij vruchtgebruiker zijn van onroerende goederen in België gelegen, waarvan de kadastrale opbrengst ten minste 12,000 frank bereikt,en dus verkiesbaar zijn tot den Senaat in al de provinciën. Antwerpen telt er 139, Brabant 383, West-Vlaanderen 173, Oost-Vlaanderen 218, Henegouw 182, Luik 148, Limburg 42, Luxemburg 15, Namen 93. De aanstaande zittijd Te Brussel voorziet men, in de politieke kringen, dat de aanstaande parlementaire zittijd kort zal zijn en dat van in Mei de Kamers hunne werkzaamheden zullen slui ten. Daarvoor zijn twee redenen de eerste dat iedereen het eens is om in de eerste dagen van Mei de tentoonstelling van Luik te openen. De tweede reden, met de eerste in betrek king, is dat het niet past dat volksvertegen woordigers en senators te Brussel weerhou den worden, wanneer men in hun arrondis sement de feesten inricht van het groot nationaal jubileum. De zitting zal kort zijn, dat valt niet te betwijfelen. Men zal de begrooting stemmen en alles wat men hopen kan indien alles goed gaat is dat de Kamers niet uiteengaan zonder bet land te hebben begiftigd met eene goede wet die ten voordeele van den werkman zal bevestigen, wat men zeer tenreebte genoemd heeft, bet recht op de Zondagrust. Men verzekert ook dat bet wetsontwerp op de mijnen dit jaar zelfs niet zal neerge legd worden. Waartoe goed, zegt men, aangezien bet tocli niet zal gestemd worden, zoolang op voorband die stof geleverd aan de declama ties der socialisten, die geene andere oplos- singaannemendan de exploitatie der mijnen door den Staat Die vertragingen zijn te betreuren, want zoolang eene nieuwe wet niet zal gestemd zijn, zullen de vragen tot mijnconcessies in de Limburgsche en Antwerpsche Kempen, niet worden toegestaan. 't Zijn overigens niet de socialisten alleen welke tegen deze concessies gekant zijode koolmijnmaatschappijen van Henegouw en vau de provincie Luik zijn reeds ongerust over de concurrentie die de Vlaamsche kool streek bun weldra zal aandoen. En zij verlangen dat deze zoo laat moge lijk in uitbating gesteld worde. Ware er geen middel veel en nuttig werk tedoenin de Kamers met al het gebabbel dei sociale en andere woordkramers af te schaf fen, en te verbieden dat er lange zagerijen plaats hebben Wat kciier Willem van Duitschland er van denkt Keizer Willem van Duitschland heeft menige redevoering uitgesproken. Deze aanspraken werden in eenen boek vereenigd en uitgegeven. In eene dezer redevoeringen lezen wij Degenen die den godsdienst niet nemen als grondsteen van hun leven zijn verlo- ren. 't Is daarom dat ik gansch mijn kei- zerrijk, gansch mijn volk, het leger, mijn zei ven en mijn Stamhuis onder de bescher- ming stel van bet Kruis, de woorden herinnerende van den heiligen Petrus, dat er geen redding is buiten God. Vergelijk die taal aan de doening van de bestuurders van Frankrijk, met den geloofs- verzaker Combes aan 't hoofd. Wat verschil! 't Is de dag en de nacht;. Combcs, de minister van Frankrijk zegt Wij zullen bet geloof uitroeien De groote keizer van Duitschland roept tot zijn volk Wij zijn verloren indien wij den godsdienst laten te niet gaan. GELIJK IN dat, in Amerika, de regeeringNreeneJYe..'|*el ding betaalt aan de bedienaars van gelijk welken eeredienst. Een radikaal blad vraagt waarom men dien toestand niet evengoed in Frankrijk en ook in België zou kunnen invoeren. Welnu, die toestand beeft in Frankrijk en ook in België bestaan, en 't zijn de katholieken niet, maar wel de Jacobijnen der Fransche revolutie, die hem hebben af geschaft. In Amerika geeft de regeering niets aan de eerediensten, maar zij laat ben iets dat onze Fransche en Belgische vrijdenkers en vrijmetselaars aan den katholieken gods dienst niet willen verleenen; namelijk de vrijheid en het gemeen recht. In Amerika hebben de kerken en de bisdommen de bur gerlijke rechts-persoonlijkheid, evenals de handelsmaatschappijen zij kunnen goede ren bezitten en erven. Dat konden zij hier ook vóór de Fransche revolutie, doch deze beeft de geestelijke -en kloostergoederen in beslag genomen, 't Was om dat onrecht eenigzins te herstellen betgeen de liberalen altijd vergeten dat de begrooting der eerediensten werd in gesteld. Wel verre van Amerika te willen navolgen, weigeren onze anti klerikalen aan de kloos terlingen zells bet recht, persoonlijk gelijk ieder burger, goederen te bezitten. In dat opzicht zijn de Belgische liberalen en socia listen al zoo erg als de Fransche antikleri kalen, aangezien zij eenparig de dwinge landij en de rooverij van Combes en zijne trawanten toejuichen. RUPSEN. Een nieuw middel om hoo rnen van rupsen te bevrijden deed zich zeer toevallig aan de band. Een landbouwer bad eenige kleine stuk jes stof opgemerkt, welke aan eene heg hingen en uit zichzelf opgerold en opgevuld met kleine rupsen. De boer stak nu eenige lapjes wollen stof in de takken zijner vruchtboomen en vond na eenige dagen ze uit zichzelf opgerold en gevuld met geheele rupsenkoloniën, welke zich daar voor den regen waren komen be schutten. De toevallige ontdekking zou wel eens zeer belangrijk kunnen wezen voor de vruchtboomen, en als boos weder nadert is er de proef mecle te nemen. Een verloren, tien uitverkoren Valt Frankrijk van den H. Stoel af, de andere landen benaderen hem meer en meer, en bewijzen den H. Vader om prijs, hunne hoogachting en verkleefdheid. Cardinaal Vannuttelli werd dezer dagen geestdriftig in Ierland ontvangen. Graaf Gziezen herneemt zijne plaats van Oosten rijkscben gezant bij den H. Vader, met bet zichtbaar inzicht Frankrijk een lesken te geven. Zie boe vriendelijk keizer Willem zich tegenover bet Pausdom aanstelt, boe hoffe lijk de Vereenigde Staten bandelen bij elke gelegenheid, zooals bij voorbeeld in de zaak der Pbilippijnen. Vergeten wij niet op dat zonderling treffen de aandacht te roepen, dat Rusland zijnen gezant naar bet Vatikaan zond, toen de de Fransche werd teruggeroepen. Een ver loren, tien uitverkoren. WIE KOOPT ER HEM In de tentoon stelling van S -Louis is er een hoed le koop, gezonden door Mexiko, die eene waaide heeft van meer dan 15 000 fr. Dal is eene andere kerel dan onze Trois Francois HONGERSNOODSTEENEN. De groon droogte van dezen zomer is, door de lage wederstand, in de Elbe, beneden Maagden buig dicht bij Rotensee, een opmerkelijke steen zichtbaar geworden. De steen ligt op den bodem der rivier en draagt het opschrift: 1631. Als gij mij terugziet, zuit gij wee- nen een toespeling op de droevige gevolgen van de groote droogte in dit jaar. Een ander van zulke horigersnoodsteenen is bloot ge ioec.de wol te krimpen, alvorens men gaal oreien. Dit doel meri op de volgende wijze De strengen wol in koud regenwater en zeep gelegd het water wordt op het vuur gezet en laat men 10 minuten koken. Daarna wordt de wol door koud water gehaaid en ie drogen gehangen. EEN PEPERKOEK WEERWYZER - Wij treffen in een fransch dagblad een eenvoudig middelijs aan, welke eenter weinig nut zou opleveren, daar waar snoepzuchtige lieden zijn. Ziehier nu in wat het bestaat Een heer van Brussel gaat jaarlijks met de kermis een Generaal in peperkoek koo- oen en hangt bem te huis met een nagel aan den muur op. Meu weet dat de luchtgesteltenis veel invloed heeft op peperkoek; de minste wak- 'e maakt hem zacht; droog weder.intgeendeel, maakt hem hard en broos. Telken morgsnd nu, alvorens uit te gaan, onde; vraagt de vernuftige uitvinder van dien zonderlingen weerwijzer, zijne meid Marianria, wat zegt de Ger.éiaal De meid gaat met de band op de peper koek drukken en antwoordt D,i Gecerael is week vandaag, neem maar uwen regenscherm mede, Mijnheer Is de generaal hard als steen, dan gaat Mijnheer gewoonlijk wandelen met zijn nieuwen hoed op. VOOR DE KEUKEN. Rijpe tomaten en andere rijpe vruchten moet men bewaren in turfstrooisel. Turfstrooiscl werkt ontsmet tend en doodt, behalve andere, ook de rot tingbacillen. Het geeft geen bijsmaak aan de daarin bewaarde vruchten. 1 I AMERIKA. - Men de f""bit tose' ra, de regëering^eene ve^j. een "&rgelijs. opschrift en is gedagveerd van üet ja HET goederriï en IN DER WOL, Wollen [assphen worden, krimpen 'it kan men voorkomen, In het begin der verledeoe eeuw sprak de wijsgeer Fichte van zijnen leerstoel Mijne heeren, binnen vijf jaar bestaat er geen christelijke gods- dierst meer, want de rede is onze godsdienst,Reeds lang is Fichte den gewonen weg der stervelingen in geslagen maar Christus kerk bestaat nog hij door alle eeuwen heen verkondigende, dat niet door de rede, maar door de openbaring den mensch uen weg tot den hemel gebaand wordt. Niemand zal betwisten dat de roen- schelijke rede een kostbaar geschenk is van Gods oneidige goedheid, voor hetwelk wij gehouden zijn Hem in nig dankbaar tezijn. Doch hoe schoon en kostbaar ook, is die rede nochtans zeer beperkt, en onbekwaam om op de gewichtigste vragen voldoende ant woord te geven. Mensch, waarom leeft gij Waar is uw oorsprong? Welk is uw einddoel? 1 e vergeefs zal de rede een antwoord zoeken op d e vragen. De inwendige stem van t'geweten ver vjjt u dat ge reeds dikwijls gezon digd hebt. Zal God u die zonden ver geven En ais Hij ze vergeeft, zal t dan effenaf ol onder voorwaarde zijn? en onder welke voorwaarde? Stelt die vragen aan de rede, en ze zal u niet antwoorden. Waarom geschiedt er zooveel on recht in de wereld De goddeloozen baden in wellust en genoegens som tijds, terwijl de brave menschen meer dan eens onder 't lijden gebukt, zich door het leven moeten voortsle pen. Welke oplossing zal de rede op die vragen geven Waarom moet de eene mensch den andere gehoorzamen, den eene voor den andere belastingen opbrengen, den eene voor den andere lijden en sterven Antwoord daar eens op, rede, ge kunt niet.

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1904 | | pagina 1