IÉ I I f: MENGELMAREN mm Ml VAN AI.LfiS WAT Het groeten bij de verschil!ige volkeren Good uitgevoerd De vrouw der toekomst Fruit Bloedig vleesch Moeten eieren rauw of gekookt geëten worden Shah van Perzïë Voor de landbouwer LE THERMOGENE Eene zonderlinge Erfenis Examens Boekennieuws VIAAMSCUE OOGST l'ükj. I I 11 Sii i si i 1 mil: SUM I'll' ••I I B|; in Het is zeer opmerkenswaardig hoeveel het groeten bij de verschiilige volkeren verschilt. De Vlaming zegt: Goên dag-, en hoe is h 1 De Hollanders, een zeemansvolk, hebben hun groet aan de zeetaal ontleend Zij zeggen Hoe vaart gij De Engelsch man vraagt How doyou dol Hoe doet gij De Duitscher zegtWie geht es hoe gaat het. In Servië groet men elkander als volgt \ijn er reeds eikels De voorspoed de zwer vende volkstammen van het land, hangt ai van de grootere of mindere hoeveelheid eikels welke er zijn. De Griek zegt Poe charis Zijt gij vroolijk, tevreden. De oude Romeinen zegden Ave! Ik groet u. De Israëlieten Sjagloom leka. De vrede zij met u. Bij het scheiden zegt de Belg Vaar wel of tot weder\iens. De Engelschman zegt Vaarwel. De Duitscher Leben sie wohl. Leef wel. De Russen schijnen te nie zen. Hun afscheid is Prosjtjai. Verschoo ning. Andere slavische volkeren zeggen Sdravo. Gezondheid. Ofwel Strait ostani Blijft gezond. Vale, houd u kloek, zegden de Romeinen tot de krijgslieden. Belgen, Duit scbers, Hollanders en Franschen nemen den hoed af bij het groeten. De Spanjaard zegt Besus sus manos. Ik kus uwe handen doch hij doet het niet.) De Rus kust de voeten van zijnen meester de Boheem de kleede ren van iemand die hij wil eer bewijzen. De Laplanders wrijven de neus tegen het reuk orgaan van den stamgenoot met wien zij gesprek komen. De Turken kruisen de ar men op de borst of op het hoofd en buigen In Japan moet de onderhoorige de schoenen van zijn meester losmaken, dan de rechter hand in 's meesters linkerhand leggen, ver volgens de armen op knieën laten vallen en zich rechts en links buigen, roepende Aeugh, aeugh. Doe mij geen kwaad, de meeste eilanden van den Stillen Oceaan is de gewone groet het tegeneen wrijven van de reukorganen der personen die elkander ontmoeten. De Mooren loopen gezwind naar de personen die hen groet en schieten hunne geweeren af. Drie neven erven de nalatenschap van een ouden zonderling, op voorwaarde dat zij ieder 10G0 fr. in zijn doodkist moeten leg gen. Jan legt er 1000 frank aan goud ins en Piet 1000 in zilver. Kees gevraagt of hij er ook zijn 1000 fr. heeft ingelegd, antwoordt Zou ik niet den wensch vervullen van zoo'n goeden oom. Ik heb uit de kist geno men de 1 oOO fr. in goud en de 1000 fr. in zilver, en er ingelecht een wissel op zicht van 3000 frank. Eugenie Waar gaat gij naartoe, Em ma Emma. ik ga een uurke velorijden, dan in de club een sigaar rooken, en dan ga ik naar do protestatievergadering tegen het streven der mannen om de vrouwen emaci- patie te beletten. En gij waar gaat gij heen Eugenio. ik ga in de restauratie eten. Mijn man heeft niet het minste verstand van koken en zijn vader heeft hem nogal twee jaar op een kookschool gedaan. Het is ongelooflijk hoeveel fruit er tegen woordig te plukken is. Te Brussel was er zulken overvloed dat de koopmans, die eene uur voor het begin van de markt toekwamen, geene standplaats meer konden vinden en en dat voor het aangebracht geen kooper ge vonden werd. De appellen (merg sap) en de peren worden er verkocht te beginnen van 2 fr. de 1C0 kilo. 't Is voor niet Bij de fruitkweekers is 't hetzelfde. Deze vinden ook geenen koopman voor hunne vruchten en zijn verplicht ze zelf te plukken, er meê naar de markt te rijden of in kelders te gieten om een beteren tijd af te wachten. Veel fruit word aan de hoornbeesten en verkens toegediend als voedsel. deed daar onderrichten, bezorgde baar eene vorsïelijke opvoeding en buwde op 45jari gen ouderdom de 1 Sjarige schoonheid. Het zoo ongelukkig paar, schijnt het. leefde, tegen alle verwachting, in eendracht voort, en met vreugde zag zelfs de rijke edelman de geboorte van eenen erfgenaam e gemoet. De door liefde verblinde culerling, hij was ondertusschen de zestig genaderd, werd nochtans erg verongelijkt. Zijne vrouw vertrad hare heiligste plich Deze bloemlezing moge de spiegel zijn, waar men 't geestesleven der Vlamingen in leven zie, en de Fakkel die lichten moge en liefde doen ontbranden bij wie oogen heeft voor een zwaren tak van den Nederlandschen stam. Dit boek bevat de schoonste Dicht- en Prozastukken der volgende vermaarde schnj- Streuvels, Cesar vers Hugo Verriest, Styn Gezelle, Karei Vandewoestyne, Albrecht Rodenbach, René Declercq, Reimond Styns, Cyriel Buysse, Gustaaf D'hondt, Emmanuel - - - Victor De Meyere. en en begunstigde eenen moor, die zij als I De Bom, Maurits Sabbe, Lode Boekelmans, Herman Teirltnck, Pros August Vermeylen, Alfred Hegenscheidt, ok in dienst had genomen. Want op ondubbelzinnige manier bracht Per Van Langenconc Vele menscheu meenen dat bloedig vleessh voedzamer is dan goed doorbraden vleesch. Dat is eene groote dwaling. Bloedig Vleesch iu min verteerbaar en vervormt zich dus moeilijker. Daarenboven bevat het aan stekelijke microbenmiddens, die het vuur niet heeft kunnen aantasten. «Oplükinders die met bloedig vleesch gevoed wordeu, schrijft een geneesheer in de Moniteur de I'Alimentation, zija er acht die wormen hebben en er noodlottige gevolgen van dragen, daar dit krielgedierte het voedsel verslindt dat zij zei ven behoe ven eu tevens hunne darmen doormijnt. Ouders die hunne kinders kloek willen, moeten het bloedig vleesch vervangen door goed gebraden vleesch, goeden bouillon en dikke soep. Dusdoende zullen zij voor hun ne lievelingen groot gevaar van ziekten en uitputting vermijden. Rauwe eieren zijn moeilijker te verteren dan gekookte, omdat zij slechts in geronnen toestand door de maag opgenomen kunnen worden dit heeft gelijk bekend is door ko ken plaats. Geef men nu rauwe eieren aan de maag, dan moet deze het verteren zelf doen en wordt dus noodeloos bezwaard. Hierbij komt nog het gevaar van bedorven eieren, die niet altijd door reuk of smaak te kennen zijn door het koken word elke be smetting belet. Proeven hebben bewezen, dat zelfs hartgekookte eieren sneller en be ter verteerd worden dan rauwe. Dit geldt ook voor het eiwit dat in vleeschvezels zit. Rauw vleesch is niet zoo voedzaam en ver teerbaar als gekookt of gebranden. De prijs eener vlooi.Op 5 September is de heer Barber de Seattle, bij Wasting- ton, aangekomen. Hij zag er hoogst verge noegd uit. En geen wonder. Een jacht in de Poolstreken is voldoende geweest om rijk te maken. Zijne vangst op de jacht kan gemakkelijk in het kleinste doosje dat men kan uit vinden. De heer Barber, heeft namelijk eene vlooi, welke men zich slechts met de grootste moeite kan aanschaffen. Het is namelijk de vlooi van den Poolvos. Ze ontbrak nog in de verzameling van den heer Rothschild te Londen, die 2,50ü pond sterling, of 62,500 fr. had beloofd aan dezen die ze hem zou bezorgen. De heer Barber heeft twee dezer insekten medegebracht. De diertjes schijnen in goe de gezondheid te verkeeren en hebben niet tegenstaande hunne kleine getalte, gemak kelijk weerstand geboden aan de vermoeie nissen eener reis tegen welke vele men- schen niet bestand zouden zijn. Zij moeten nog slechts over den Atlan tis chen Oceaan steeken. Men hoopt dat de 2 nieuwe kostgangers die aan den Londenschen verzamelaar 125,000 frank kosten, een nakomeling schap zullen nalaten. Fransche aardappelsoep. Men neemt 1 L. geschilde en in stukken gesneden aar dappelen, eenige schijven gele wortels, wat selderij, prei en peterselie, 1/4 K. magere ham en 1/8 IC. boter. Stoof alles zoolang op een matig vuur, totdat de massa geel gekleurd, voeg 2. L bouillon toe, bind de soep met een lepel meel, doe er zout naar smaak bij, eeu weinig peper en wat noot muskaat; en kook dat alles langzaam fijn. Is dat klaar, dan doet men de gezament- lijke wortelen door eene haren zeef, laat alles nog een tijdje stoven en doe verdere bij deze soepballetjes van wittebrood, en uiet te fijn gesneden, geblankte kruiden, zooals peterselie, selderykruit, kervel en eenige blaadjes salade. Vier kleinzoons van den Shah van Per- ziè zijn te Brussel aangekomen om hier, onder het toezicht van hunnen leermeester, Montaudon, een franschman, hunne studies voort te zetten. De oudste, 16 jaar, zal de leergangen der krijgsschool volgen de tweede 15 jaar, zal het internationaal recht studeeren. De twee jongste zullen in een collegie geplaatst werden. Hoe men spoedig mest kan bereiden. Op eene lage groen onkruid of dergelijk plan- tenafval ter hoogte van 20-25 centimeter plaatst men, nadat deze is platgetrapt, eene laag gebrande ongebluschte kalk, en gaat zoodoende voort totdat al het planten- een kind. de schuldige betrekkingen dei tioeder met de* neger aan het licht. De bedrogen echtgenoot verzamelde mie der, kok en eenen medeplichtigen diens', node in de echtelijke kamer en bedreef ei -ene vierdubbele moord. Dank machtigen invloed werd hij enk e uil Spanje gebannen. De rampzalige Spanjaard ging riaa Parijs de Berristraat bewonen, en leefde r zeer afg trokken. Overigens, bet ongelu- volgde hem op den voet, koris daarop verd tij stekeblind en het eenige dat het vei bleef, was een nog aangroeiende zucl t ot spekuleeren en wagen, die zim fortuir- ot 400 mi lioen deed s'ijgen, toen hij in 1881 overleed. Hij werd, en van hier- voort is alles ievestigd waar, op 21 Mei 1881 begra ven. Volgens luid zijne uiterste wilsbesebik ing moest zijn kolossaal fortuin den eudsU ijner zusters kinderen, te goede komen '.ekere José Mora y Riera. Indien deze som? mocht sterven vóór de dood van den eifli er, verviel nonkels goed op den broer van urstgenoemden erfgenaam,Alejandro Mora. Vlocht die ook zijn moeders broer in 't graf zijn voorgegaan, was het heel fortuin voor Gonzalo Mora een derde broer. Eindelijk was nog een vierde persoon aangeduid, heer P., die van de millioenen moest genieten, als de drie voornoemde neven in de eeuwigheid waren getreden, bij ei flaters dood. De eerste erfgenaam stierf voor laatstbe doelde, zijn broer Alejandro, marüies de Casa R era, erfde de 400 millioen. Hij nam de zonen van zijnen jongeren broeder Gon zalo aan, wier vader ondertusschen gestor ven was. Hier nu wordt de zaak ingewikkelder. Er is eene vraag bij de Purijsche recht bank ingekomeu-strekkende om Alejandro, de erver, gestorven te verklaren. Dit sterfgeval zou voorgekomen zijn in 1878 te Sun Martin Sarocca, bij Barcelona Op dit tijdstip was die provincie in oproer alle officieële boekhouding sprong er nood zakelijk op krukken. Slechts op 12 April '1878 werd de verkla ring van 't afsterven gedaan, hoewel de man op 12 Januari van 't zelfde jaar df eeuwigheid inging. Het is zekere Pietro Riers, die zulks be weert, zich steunende op drie feiten le Ale jandrq werd in 1822 te Barcelona geboren, niet. in 1843 gelijk zijn kerstbrief aangeeft 2e De tnan moet dus 82 jaar zijn op heden, niet 70 gelijk de huidige erfgenaam schijnt. 3° Heer Casa Riera, weigert te zeggen waar hij vroeger verbleef voor hij de mil lioenen kwam opstrijken. Daartegen brengt do ware of vei meende Alejandra in. 1° Hij nam de familie zijns overleden Adolf Her- iJo fr. o.8o 3.oo 3.5o L. Lambrechts, D. Haute, Edmond Van Offel, ckenrath. De prijs van deze uitgave, 3i6bladz. is ingenaaid 3 fr. 25. Hugo Verriest Op wandel Regenboog Voordrachten Styn Streuvels Doodendans Langs de wegen 4-5o Zonnetij 3.5o Zomerland 3.5o Tolsto'i 2.00 Guido Gezelle Volledige werken. Vicomte d'Ursel La Belgique charitable. 8oo pages, broche' io fr. Verders te bekomen alle klassieke en bibliotheekwerken. YPER Maandag avond tijdens eene vechtpartij in het Café Neptune, vischmart, beeft zekeren Jacques Achilleeen mesteek bekom n. Dinsdag voormiddag speelden Iwee kinderen, Clarysse Maurice, vijf jaar oud, en Coffin Au gust, 3 jaar, op het Zaa'hof en vielen in een waterbak. De kinderen zouden ongetwijfeld verdronken zijn, zonder de tusschenkomst vari een soldaat der artillerie, die erin gelukte hen ongedeerd uit 't water te halen. VLAMERTINGHE Onzen welgekenden Carbon, komt eene nieuwe medalie te ontvangen, en ditmaal is hét een vergulden metaal, gezonden op naam der Zangersgilde van Duijikerke in 't Fransche. Vanwaar men al décoratien zendt? WESTOUTRE Gisteren Donderdag avond rond 9 ure, ter wijl de bewoners reeds te bed waren, is er- brand uitgeborsten in het huis van de weduwe Leonie Caron, wonende bij de herberg De Nedergraaf Alles is de prooi der vlammen geworden, uit genomen wat kleedingstukken en beddegoed. Naar men zegt, bestaat er verzekering. RKNINGHELST Verleden zaterdag achternoen is er brand ontstaan in het huisje van Bouckenhove, boe renwerkman, wonende nabij de herberg De Poeper alles is de prooi der vlammen ge worden. Er is verzekering, maar ver beneden de weerde. PLOEGSTEERT Jules Spillers, 18 jaar oud, werkman bij MM. Duhot en Cie, te Houplines, is van een notelaar gevallen. De jongeling brak den schedel en bleef op den slag dood. KOMEN Op de Sinte Annaplaats hebben twee mannen verwoed gevochten de eene heeft den andere verscheidene messteken toegebracht. De ge kwetste, Jan Duthoit, drukkersgast, verkeert niet in gevaar. broeders aan. 2° Heer P., de vierde legataris, kwam materiaal is verbruikt. De bovenste laag enj,;ijn voordeel getuigen 3° de akte van zijn de buitenzijden moeten goed met aardejeigsn overlijden deed hij teniet, en zij die ze bedekt worden. De hitte welke zich in de stapel ontwikkelt is zoodanig, dat deze spoedig in brand zou geraken, als de lucht toevoer niet afgesloten is. Na eeDige dagen is de omzetting geëindigd, en heeft men een mest welke gezamentlijke plantenvoeding- stoffen bevat. Behalve dat deze mest geen jaren'ange ligging en bewerking vereischt heeft hij nog het voordeel dat hij geen ont- kiembare zaden bevat: al het zaad is dood gebrand door het kalk. Men kan juist voor deze mest de oukruidplanten met een bol wassende of ajuinachtige wortels gebruiken omdat in de andere gewone mesthoopen zulke wortels hun groenkraclit meestal niet verlieze. psielden,liepen eens veroordeeling op. Dat is nu die vermaarde Cisa-Riera zaak, die heel Frankrijk ontfulst. Mr August Denecker van Moorslede, oud leerling van St-Vincents college, komt zij examen af te leggen van kandidaat in wijs begeerte en letteren. Mr René Louf van West-Nieuwkerke, oud leerling van St-Vincents college, heeft het eerste examen afgelegd van kandidaat in natuurlijke wetenschappen. Hoest Keelontsteking ROLLEGHEM Zondag nacht werd M. Leo Maertens, 69 jaar oud, eigenaar op 't gehucht Tombrouck alteen wonende langsheen den buurtspoorweg Moes kroen-Kortrijk, terwijl hij te bed lag, door een kwaaddoener, een kerel van groote gestalte, met zwart gemaakt gelaat en barrevoets, die zonder gerucht te maken binnen gedrongen was, bij de keel gegrepen. De bandiet liet den ouden man die dacht dat zijn laatste uur geslagen was schielijk los en vluchtte langs het venster weg Maertens kleedde zich aan, greep eeu M "l^njs 's 'te kwestie var Komt te verschijnen, en verkrijgbaar in den Boekhandel Callewaert-De Meulenaere, te Yper, een 400 million, welke naar beweerd wordt ten onrechte door eenen vreemdeling is opgestreken, die zich voor den wettigen eifgenaam liet doorgaan. Hoort de geschiedenis Zekere Thomas, werd op 't la 1ste dei achttiende eeuw, in een ^schamele werk manswonirg van Catalogna<eeboren. Dank vlijt en meeslag, bvacht bij' het edelman en bewoonde op ^rte i/ I - s ee de bijzonderste straat van stad, Zekeren dag werd de bevalligheid van Kind van een Proza en poëzie van hedendaagsche Zuid Nederlandsche schrijvers, bijeengebracht door AD. HERCKENRATH. eene anthologie, gelezen hoofdzake- vensja.il Ljjk u-t ket werk der Vlamingen, die mêe hoofd hdjtxm gearbeid aan het tijdschrift Van Nu t door en straks i> of die, naar werk en geest te zeer meisje, I dezer groepeering verwant zijn, dan dat we 'fflgeil. Hij I ze achterwege gouden laten. maaierspik en ging buiten. Hij zag niemand iri uieer. De deur eener kas was opengcbiokea en - en stuk van 5 fr. dat op een der schabben lag was verdwenen. De dief moet van zin geweest zijn een houten koffer, dat op de slaapkamer staat, ook open le breken het ontwaken van d m eigenaar had den bandiet op de vlucht ge dreven. Het parket van Kortrijk is verwittigd. Over eene maand werd soortgelijk misdrijf bij de gezusters Flavie en Melanie Bonte te Rolle ghem gepleegd. DADIZEELE Dinsdag rond den middag kwam een hollend paard iu volle vlucht langs den Kuphoek t geloopen. Nabij de herberg De Peerlaerwerd het. tegengehouden door Gustaaf Sinesaeiens die met levensgevaar naar het dier sprong en hel bij de teugels greep. Zulke daad van moed verdient belooning. WEVELGHEM Zondag avond rond 8 ure is een geweldige brand uitgeborsten in het uitgestrekt gebouw der vereetiigde vlasu ij veraars, omtrent 30 meters lang, staande achter de statie. De ma ehienen geven terzelvertijd de elektrieke ver lich ing aan al de straten van Wevetghem en der gemeente Lauwe.Het vuur begonnen op een der werkplaatsen, nam weldra eene groote uit breiding. Van verscheidene uren inliet rond kon men den vuurgloed, dieover de statie sic eg ontwaren. De pompiers spoedig ter plaats ge sneld, stelden alles in het werk om bet vuur uit te dooven, maar alles was vruchteloos en slechts de naakte muren zijn blijven recht slaan. Dank aan den moed der pompiers kon men be naburige huizen bevrijden. Gelukkig nog dat de ramp niet in het midden der week of den Vrij dag plaats greep, anders was «ene groote hoe veelheid vlas vernield geweest. De reizigerstrein, juist op het oogenblik van den brand aankomende, bleef op een hondertal meters van de statie stoppen, want men dacht dat het staande vlaswagens waren die in brand stonden,zoo geweldig sloegen de vlammen over de spoorbaan. Ten gevolge dezer ramp zijn 150 werklieden zonder werk. De oorzaak van den brand is onbekend. Alles is verzekerd. De suiker iu pakken van de Tiensche Maalderij zijn de beste. Te koop bij alle kruideniers BRUGGE Maandag namiddag bemerkte een inwoner van St-Andries, de 22 jarige Gust. Van Acker dat een peerd in eenen wagen gespannen en door zijnen geleider verlaten langs de St-Pie. terskaai(wijk St Pieters op den Dijk), in zijne strengen verwarde. 11' t dier begon reeds te steigeren. De voorbijganger wilde de strengen losma ken, maar bij dat gevaarlijk werk kreeg hij eensklaps zufk een geweldigen hoefslag in het "elaat, dat hij vier meters achteruit geworpen werd. De ongelukkige werd bewusteloos opge nomen, doch hij kwam weldra tot bezinning terug Hij droeg aan het voorhoefd eene vreese- ijke wonde. Gelukkiglijk waren de hersenen niet geraakt. Na eene eerste verpleging js 't slachtoffer naar zijne woning teruggeleid. AAN ONZE GEABONNEKRDEN raden We ,ari op hunne hoede te zijn tegen kinshoest en verwaarloosden zomerhoest. De geneesheer ou U niets beter kunnen aanraden dan de Siroop Depratere van kleurlooze nooiweegsche ■eren tolubalsem. Die wonderbare ontdekking is wereldberoemd en geneest onfeilbaar dm evaaGijkslen hoest, zonder de maag of het lai't le hinderen. Zij is te bekomen aan Iwee fr. de flesch (e Oostende alsook te Yper, apotheken May. Libot- irt, Ari-Lsensen Donck; te Poperinghe, Montey- aete Komen, Van Windekens; te Meenen Sioenen Rotiers te Iseghem (Markt) Roden- nach te Waesten, VanderMarlière en in alle goede apotheken. MEENEN Maandagnamiddag.om 4 ure, heefteen droe vig ongeluk plaats gehad in de woning der 'Chtgenooten Alois D'tiulster-Ghecquière, wo nende aan den Slinger, Bruggepoort. De vadt r was bezig met werken in hetzwingelkot en de moeder was juist naar eene gebuurvrouw ge gaan, toen nun vierjarig zoontje, Felix, al spelende in eene marmiet mul kokend water achterwaarts viel. Opliet geschreeuw van het kind kwam de nocder torgeloop,.ui en verloste het uit zijnen netelachtigen toestand. M. Van Ackere, genees heer, kwam korte r tijd daarna en diende liet kind de noodige zorgen toe, doch vruchteloos, linsdug naorgend, iond 6 ure, overleed het knaapje in de grootste pijnen. Indien gij bleek zijt, indien gij hoofddraaiïn- gen, schemeringen, oorsuizingenhebt, indien gij lijdt aan zenuwpijnen, of herlkloppingen gebruikt de krachtige ijzerpil van Doktor Ra- phaël en gij zult seffens genezen zijn. MOESKROEN Dinsdagavond, rond 6 1[2 ure, werd aan de oarreel der baan van Moeskroen naar Luigne de genaamde A. B cquaert, werkman in den weverij van M. Saffre, te Moeskroen, door eene lokomolief verrast en twintig meters ver ge slingerd. Het slachtoffer bekwam erge kneuzin gen aan het hoofd. Het personeel van de statie heeft den ongelukkige per berrie naar de woning zijner ouders te Herseeuwe gebracht. Twee vrouwen,die. schier op hetzelfde oogen blik als de jongeling over de spoorbaan gingen, vero. gelukten bijna ook. Een onderzoek is door het bestuurder spoorwegen geopend, ten einde de verantwoordelijkheid vast testellen. ZARREN Zondag morgen werd de veldwachter dezer gemeente verwittigd door een man van Iland- zaemc, dat een onbekende binst de eerste mis in zijn huis gekomen was d kinders alleen vindende, had de kerel hun geld afgetruggeld. De veldwachter gelukte er in den deugniet te ontdekken het is een oudveroordeelde, ge boortig van Couckelaero, die sedert lang in banbreuk verkeert en nog verscheidene straffen uit te doen heeft. De veldwachter beeft den ge vaarlijken kerel aan de gendarmen van Cler- eken overgeleverd. HEULE Maandag morgen heeft men op de spoorbaan naar St-Galherine bet verminkt lijk gevonden van een 23 jarigen jongeling, dienstknecht bij M. Foulon. Men denkt dat de ongelukkige zon dag avond langs de spoorbaan naar huis wil lende gaan, door eenen koopwarentrein verrast is. LEKE Vrijdag tegen den avond zijn de schuur en de stalling! n van Karei Adam, werkman, wijk Lappersfort, alhier afgebrand. Eene groote hoe veelheid hooi en strooi,aardappelen en gezaagd hout is dooi het vuur vernield. De oorzaak van den brand is onbekend. Er bestaal verzekering. De verstopheid die somtijds erge ontwikke lingen veroorzaakt (bloedopdrang, geraakt heid, ontstekingen) is seffens genezen door de slijmverdrijvende Pil van Dr Waltbery ROUSSELARE Alfons Dupont, wonende St-Jorisstraat, die zondag namiddag wilde leeren veloiijden, is zoo ongelukkig gevallen dat hij drie ribben brak. Hij is ter verpleging in eene herberg blijven liggen, daar de dokter zijn toestand ie gevaarlijk vond om hem huiswaarts te bren gen, alhoewel hij slecht een 50 tal meters van daar woont. KORTRIJK Dijsendag avond, rond ten 6, stond de Sioen- strate overende. In het huis n° 25, dienende voor logieslhiiis, genaamd Au Voyageur Éthanger, bewoond door Arthur Fremault, was er een kostganger doodgeschoten bij middel van eenen revolver,en de dader had zijn zeiven van 't leven gebracht. VOOR HET DRAMA. In het logist verbleef zekere Augustin Ver- haeghe als kostganger. Deze was zeer dikwijls bij drankeen was eene vervelende zage. Gisteren, in den vooravond, kwam bij dronke t huis en begon de andere kostgangers last g ta vallen. Omtrent een kwart vóór zes uren bad vrouw Fremault hem doen opmerken dat hij, bij dranke zijnde, moest zwijgen en naar bedde gaan. Dat en beviel hem niet; korts daarachter stond hij op zeggende naar den Tivoli, in de Wijn- gaardstrate, te gaan om een hemde dat de baas hem beloold had. Hij en bleef geen tien minuten weg dat hij terug het logement binnen kwam al binnensmonds klappende en trok naar den koer. HET DRAMA. V at hij op den koer gaan doen was, weet men niet, maar eensklaps komt hij in de keuken en een schot gaat af. De genaamde Hendrik Cotti- gnies, die op eenen stoel gezeten was, met den rugge naar de koerdeure, springt rechte, geeft eenen schreeuw, en roept: «Ik ben geschoten - Hij beeft nog de kracht gehad op den koer te loopen waar hij nede zakt en nog eens zegt Ik ben geschoten,'k ga sterven... Helpt mij." Lie man was inderdaad getroffen inden rugge en er loos veel bloed. Hy wierd door andere kost gangers in huis gebracht. Ondertusschen kwam vrouw Fremault, ver schrikt toegeloopen. De dader van den moord, die niemand anders was dan Aug. Verbaeghe, stond daar nog met den revolver in de band en

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1904 | | pagina 2