EN OMMELANDS m m m m m Op Zaterdag 31" December i9u4. 5 centime!) 't blad. 3ös,e jaar. Talmerk '2037 VAN ALLES WAT Politiek testament van Kruger Raadgevingen aan de jonkheid Roode laster Heldinnen Ratten en Zilverwerk Eieren Natuurlijk Een dag in bed Een huisbaas-millionnair Russen en Japoneezen STADSNIEUWS A voi dfeesi Nieuwjaaravond Ontvangst Gaz Brandweer TELEFOON 52 Te trekken bij den UitgeverTh 36, in de Boterstrate, te Yperen bij 's land boodschap wezen ofte post, tegen 3 frank, s jaars. Echt en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijkniet kinderachtig Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal -WHS" 6S&9&Z 't Nieuwsblad van Yper verschijnt 's Vrijdags, en *s Zaterdags na de markt, tegen 3 f. 's jaars; 3 f. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad en is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. /.Hes moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Boterstrate, T* So, te Yper. De bekendmakingen kosten 0,fr. 13 de reke binnen't blad i»'t 0,f.30 van 's Rechters wegen f. 1overdruk, 5 fr. 't honderd, ledei boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Keeren van de Agence Havas, te B' ussel, Tk 34, in de Zilver- strate, en te Parijs, n° 8, Place de la Bourse, ontvangen bekendma kingen voor 't Nieuwsblad van Yper, van al die buiten Oost- Westvlaanderen wonen. Bij de begrafenis van den oud Staatspresi dent Kruger, te Pretoria, heeft generaal Louis Botha lezing gegeven van hèt laatste schrijven van Paul Kruger aan zijn volk. Het Boerencongres, in Mei, te Pretorii vereenigd. zond den president een telegram Generaal Botha bevestigde dat in een brief en daarop heeft de president op 29 Juni ge antwoord.Hij heeft nadien niet meer tot zijn volk gesproken.Den 14 Juli is hij overleden Ziehier dit document, hetwelk kan door gaan als het politiek testament van den grooten Staatsman Het is mij een groot voorrechtde ontvangst te kunnen erkennen van uw kakel telegram van den 25 Mei en uwen brief van den 29 dierzelfde maand, waardoor mij den groet wordt overgebracht van het congres van 23-25 Mei te Pretoria gehouden. Bij alle treurigheid en leed, die mijn lot zijn, stemde mij deze groet tot dankbaarheid. En van ganscher harte dank ik allen, die, te samen gekomen om te beraadslagen over het heden en de toekomst, gedacht hebben aan hunnen ouden staats president en daar door getoond hebben, het verledene niet te vergeten. Want wie zich een toekomst scheppen wil, mag het verledene niet uit het oog verliezen. Daarom zoekt in het verledene al het goede en schoone, dat daarin te ontdekken valt, vormt daarnaar uw ideaal en beproeft voor de toekomst dat ideaal te verwezent- lijken. Het is waar: veel van wat was opgebouwd is thans vernietigd, vernield, gevallen. Doch met eenheid van zin en eenheid van krachten kan weer worden opgericht, wat thans daar neder ligt. Het stemt mij tevens tot dankbaarheid te zien dat die eenheid, die eendracht bij u regeeren. Vergeet de ernstige waarschuwing, die ligt in het woord verdeel en heerscb,» en maak dat dit woord op het Afrikaanscbe volk nooit van toepassing zal kunnen zijn. Dan zullen onze nationaliteit en onze taal blijven en bloeien. Wat ikzelf nog daarvan zien of beleven zal, ligt in Gods hand. Ge boren onder de Engelsche vlag, wensch ik niet daaronder te sterven. Ik heb geleerd te berusten bij de bittere gedachte de oogen te zullen sluiten in den vreemde, als een balling bijna geheel alleen, ver van bloedverwanten en vrienden, die ik waarsctiijnlijk nooit zal wederzien,ver van den Afrikaanschen grond, dien ik wellicht nooit meer betreden zal, ver van het land waaraan ik mijn leven gewijd heb om het te openen voor de beschaving en waar ik een eigen natie zag ontwikkelen. Maar die bitterheid zal worden verzacht, zoolang ik de overtuiging mag blijven koes teren dat het eenmaal aangevangen werk wordt voortgezet. Want dan houden mij staande de hoop en de verwachting dat het einde van dat werk goed zal wezen. Zoo zij het! Uit de diepte van mijn hart, groet ik U en het gansche volk. (w. g.) S. J. P. Kruger. Onder dezen titel heeft onlangs een Amerikaan een vlugschrift laten verschij nen, waarin hij zeer pratiksche wenken geeft aan hen, die zich een goeden stand in in de maatschappij willen verzekeren 1. Hebgeene andere bekommernis dan om u eene loopbaan te kiezen en vraag u daarom af«Waartoe ben ik goed 2. Verlies nooit eene minuut van uwen tijd. 3. Gebruik al uwe krachten in tot een enkel doel. Blijf niet in nuttelooze aarzelin gen dralen. 4 Toon u altoos goed gezind, en gewen u om de kleine wederwaardigheden des levens te verdragen. 5. Heb goede manieren. Een lieftallig mensch kan de rijkdommen ontberen alle deuren staan voor hem open. 6. Heb achting voor uw eigen zeiven en regel daar uw gedrag, lleo ook vertrou wen in u zeiven om cok vertrouwen bij anderen op te wekken. 7. «Werken of sterven dit is de leuze der natuur. Hij die niet werkt zal verstande lijk, zedelijk en lichamelijd sterven. 8. Wees nauwgezet in alles. Beloof niets, vooraleer goed nagedacht en de omstan digheden goed gewogen te hebben, maai houd onverbrekelijk uw woord. 9. Twintig zaken half verricht, zijn zooveel niet weerd als eene enkele goed gedaan. 10. Uw leven zal zijn wat gij het zult ge maakt hebben. De wereld geeft ons terug, wat wij haar geven. 11. Leer nut trekken uit het mislukken uwer ondernemingen. 12. Zorg voor uwe gezondheid, het kost baarste wat gij bezit; en daarom wees .matig in alles. Over eenige maanden vertelden de socia listische en liberale bladen dat te Tivoli twee Paters Capucienen zouden gevochten hebben ter wille van eene vrouw, 't Was het socialistisch blad Asino van Rome, dat liet eerst dit vertelsel had medegedeeld. De Paters Capucienen hebben een proces inge spannen, en daar werd bewezen dat het vertelsel slechts eene eerlooze lastering was. De hoofdopsteller van de Asino is nu door de rechtbank van Rome, voor laster veroor deeld tot 15 maanden, en briefwisselaar tot 10 maanden en 15 clagen gevang, en beiden tot verscheidene duizende franks schade vergoeding. Zullen "de anti-godsdienstige bladen, die het lasterlijk vertelsel hebben overgenomer het nu terechtwijzen en die veroordeeling melden Neen, daarom zijn zij niet eerlijk genoeg. Zusters Juliana en Melanie werden uit Frankrijk gedreven en kwamen naar Sint Jans Molenbeek toe. De pokken daar ontstaan zijnde, bleven zij gedurende twee maanden arme pokzieken erzorgen, in een afgelegen gebouw der ge meente. Zestig dagen leefden de heldinnen daar van de wereld afgezonderd, in eene doodende, verpestende lucht. Heer Pirmez, liberale schepene van de gemeente, moest haar openbaar hulde bren gen in den Gemeenteraad, en haar eene gouden medaiiie van wege den minister overhandigen. Wanneer zullen wij liberale damen van den vrijdenkersbond dezelfde daden van doodsverachting uit naastenliefde zien ple gen En dat zijn de heldinnen waarvan t Weekblad als uitzinnig van vreugde zong, wanneer ze door Combes uit Vrankrijk werden gejaagd Ziet gij die rokjes waaien En moesten vroeg of late liberalen en socialisten hier meester worden in ons ge liefde Belgenland.lang en zou het niet duren, of onze Combisten zouden ook nonnen en kloosterlingen 't land uitjagen en bij het vertrek der geliefde heldinnen nog eens zingen in uitbundige vreugde Ziet gij die rokjes waaien Eene vrouw schrijft in een Londensch tijdschrift Mijne zuster woonde gedurende den laatsten herfst, in een eenzaam huis op de westkunst van Ierland Zekeren avond zette de meid het potter- pateel op tafel, legde er een mes bij met zil veren hecht, en verliet de kamer. Als zij na eenige minuten wederkwam, was het mes verdwenen. Die meid wist aan mijne zuster te zeggen dat de ratten dit mes voorzeker weggenomen, en zij hield staan dat die knaagdieren reeds veel zilver moesten ge stolen hebben. Men zocht overal het mes, en vond het ten slotte onder de gedekte tafel. Achter eene kas, die maar slecht kon verschuiven, vond men ook een ander botermes, dat reeds ruim drie maanden verloren was. In een rattenhol.niet verre van daar, zag men eenen zilveren lepel en een gewoon tafelmes. Daar bij mijne zuster veel zilverwerk verdwenen was, en men de oorzaak ervan ontwaarde, deed men ook eens den vloer openbreken, en tot hare groote verwondering, vond men verscheidene zilveren theelepelkens, die weggesteken waren onder de schoren. Het is ongelooflijk, welke groote voorliefde de ratten hebben voor het zilverwerk. Men denkt algemeen dat het grootste deel der eieren opgeëten wordt, doch 't is een dwaling. Voor het drukken van katoenen geweefsels gewoonlijk calicot genoemd worden ieder laar40 millioen dozijnen eieren gebruikt. Voor het klaren van wijn, 10 millioen dozijnen. Portretten makers en andere nijverheden, hebben millioenen eieren van doen bij zoo verre dat niet de helft der eieren als voedsel genomen worden. Ingevolge een akkoord gesloten tusschen de liberalen en de socialisten van den pro vincieraad van Brabant zou M. De Coster, lie provinciale senator was, opgevolgd worden door gezel Eibers, socialist, wiens kiezmg, als senator van Brussel, ongeldig was, omdat hij den cijns van kiesbaarheid niet betaalde. Een liberaal, met toestemming zijner partijgeuooteu vei vaugen door eenen socia list Natuurlijk Trees, Trees, 't is al negen uren, en gij ligt nog in bed, Zooals gij ziet, Jan. Maar, vrouw, zijt gij ziek Zoo gezond als een viscb. En mijn ontbijt Zorg maar zelf voor uw ontbijt. Ik blijf in mijn bed. En hoelang gaat dat duren Den ganschen dag, Jan. Vrouw, gij zijt gek. Niet zoo gek als gij, Jan. Terwijl ik in mijn bed blijf, verbras ik ten minste mijn geid niet, ik krenk mijne gezondheid niet, ik dien niet tot spot van iedereen. Nu, dat doet gij, Jan. Beter dus een dag in 't bed te liggen, dan een dag in de kroeg te zit ten. Nu, gij hebt gisteren Maandag gevierd in de kroeg, ik vier vandaag Dinsdag in het bed. A's gij wilt, zullen wij zoo alle weken doen. Vrouwlief, sta op, ik beloof u, het is gedaan met dat kroelloopen. Aanstonds ben ik klaar, beste Jan, en wij zullen er eene goede tas koffie op zetten. St Jansbode. Een eigenaardig mfilionnair is dezer dagen te Newcastleripou-Tyne, Northumberland gestorven. Deze begon als schoenlapper en liet, toen hij zijne oogen sloot, ettelijke millioenen na. Georges Handyside, zoo heette bij, werd rijk door grondspeculatie en zoo was hij bezitter van geheele straten in zijn geboortedorp geworden. Maar 't was een braaf huisheer, deze In de laatste jaren zijns leven liet hij dikwijls huizen tegen den grond halen om ze in moderner stijl weer te laten opbouwen, waarna de oude bewoners er weer in mochten trekken tegen denzelfde huurprijs. Origineel was de wijze waarop deze vriend van patriarchale zeden in zijne straten de huur ophaalde. Hij deed dat zelf. Dan verscheen hij met een koeienklok en een kruiwagen, belde de huurders te zamen, én wierp het geld dat zij hem brachten achteloos in den kruiwagen. Van zieke huisvaders nam hij nooit huur penningen aan integendeel, hij nam een handvol geld van zijne kar en stopte het den armen drommel in den zak. Eens had hij weer een gulhartige streek bedacht en liet bekend maken, dat de wedu wen, onder zijne huurders, geen huur hoef den te betalen, zoolang zij ongehuwd zouden blijven. Toen niettemin eenige damen met frisschen moed aan het trouwen gingen, werd hij zeer boos en verbaasde zich erover tegen iedereen, die hem aanhooren wilden, dat verstandige menschen liever huwden dan huurvrij te wonen. Ofschoon de oorlog nu reeds bijna tien maanden in gang is, wordt er voortdurend over dien krijg gesproken. De afgrijselij ke verliezen door de Japaners voor Port- Arthur geleden, het vertrek en de reis der Baltische vloot, het feit dat twee machtige legers elk van minstens 200.000 man, onbe weeglijk tegen over elkander blijven liggen, dat alles word druk besproken. Eene vraag die natuurlijk dikwijls gesteld wordt en waarop iedereen het antwoord moet schuldig blijven.' is deze Wie zal de overwinning behalen?-Tot wiens voordeel zal de oorlog eindigen' Zekere personen, den gedurigen vooruit gang der Japaners voor Port Arthur besta- tigende, en inzien# dat admiraal Togo gansch meester is op zee, voorspellen de neerlaag der Russen. Andere in aanmerking nemende dat dagelijks nieuwe troepen uit Rusland naar 't oorlogsveld worden gezon den, dat Kouropatkine reeds beschikt over meer dan 300.000 man en weldra aan 't hoofd zal staan van eten leger van 400.000 man, die personen zijn van gedacht, dat de Japanners op het einde het onderspit zullen moeten delven. Wie van bei te heeft gelijk Het ware roekeloos op die vraag een bepaald ant woord te willen geve», want proieet spelen is een gevaarlijk stieltje, daar de toekomst maar al te dikwijls het tegendeel inhoudt van hetgeen men voorspeld had. Wij willen nogtans in dit geval de beweegreden aanha len, die eenen F1afis cherv-PVr^-gajpjpkmf tamelijk wel op de hnogte van dc-.UoeN^, toelaten een antwoord ten voordeele^vmj Rusland op bovenstaande vraag te geven In welke voorwaarden werd in bet van Februari de oorlog begonnen In goede voorwaarden ivoor Japan, j slechte voor Rusland^ Japan had zich sedert jaren op dien oor log voorbereid, en toen in het begin van dit jaar de vijandelijkheden begonnen, was 't gereed. Zijne vloot was strijdvaardig en on middellijk kon het 80,0ü0 man naar Corea zenden. Rusland, langzaam van natuur, had den oorlog niet voorzien en was dus niet gereed. Ook was de tocht der Japanners een ware zegetocht. Overal ook werden de Russen achteruit gedrongen. Hadden alsdan de Ja pansche generaals met alle geweld vooruit- gerukt, niets hadde aan hunnen zegevieren den tocht kunnen wederstaan. Kouropat kine hadde een bloedige neerlaag ondergaan, de Russen hadden gansch Mandctiourie moe ten ontruimen en waarschijnlijk hadde de oorlog a'sdan een einde genomen. Maar neen, de Japanners verliezen twee volle maanden: Juli en Augustus, en als zij in het begin van September aanvallendj optraden, was Kouropatkine in staat, hen' zoo goed te wederstaan, dat zij hen wel eenige kilometers hadden doen acnteruit gaan, maar dat zij er niet in gelukten hem eene gevoelige neerlaag toe te brengeD. Thans is daarvan geen spraak meer.— Nu zijn de Russen daar in zulk groot getal, dat de Japanners niet meer spreken van vooruit te gaan, maar er alleen op bedacht zijn den vijand tegen te houden. Welke is nu de oorzaak geweest van de onbegrijpelijke traagheid der Japanners? Niets anders dan Poit Arthur. Van in Juni hadden zij op, dat de Russische stad geen weerstand meer kon bieden, en zij wachtten slechts op den val der belegerde haven, om de 70,000 soldaten, die Port- Arthur insloten, bij de troepen van Kuraki te voegen. Dan zou de oppergeneraal Oyama over een leger beschikt hebben van 300,000 man, en zou men Kouropatkine met zooveel geweld hebben aangevallen, dat weldra de laatste Rus uit Maudchourië zou verjaagd geworden zijn. Maar Port Arthur bezweek niet; duizende Japanners sneuvelden voor zijne wallen zonder voordeel te bekomen 500 kanonnen wierpen, dag en nacht, hunne bommen op de Russische forten alles te vergeefs En zoo hebben zij de gelegengeid laten voorbijgaan, om uit hunne eerste overwin ningen voordeel te trekken. En wat gaat er nu gebeuren Port Arthur zal vallen, ongetwijfeld, en de 70.000 Ja panners van Nogi zullen naar Mandchcfurië gezonden worden, om het leger van Oyama te versterken. Maar ze komen te laatKou ropatkine heeft volk genoeg om ze niet te vreezen. Maar hoeveel dapperen zullen er dan nog vallen? De Japanners hebben overal verster kingen opgeworpen en zullen eiken voet grond verdedigen. Gelukt Kouropatkine in zijnen tocht, dan zal het slechts ten koste van duizende en duizende soldaten zijn, dat hij zich een weg zal banen naar het Zuiden. En dan, wat zal er noodig zijn om Port- Arthur te hernemen als de stad zou gevallen zijn? Zullen cle Japanners zulke hardnek kige verdedigers niet zijn als de Russen, en zal de grond rond die stad wederom niet met t bloed van duizende gedrenkt worden Alles doet dus voorzien, dat de oorlog nog lang en bloedig zal zijn, en niemand die zich met de zaak bemoeid, niemand die tracht aan dat ijselijk bloedbad een einde te stellen O, wereld! wanneer worden recht en| broederlijkheid eens waarheid?.... Ga\et van Merchtem. Zelden hebben we een zoo gezellig feest bijgewoond als dit op tweeden Kerstdag den Eereleden aangeboden door de leden der Gilde van O. L. V. van Thuyne. Eene zaal gestamptvol met een uitgelezen publiek een feestwijzer met kunst en smaak opgesteld. De afwisselende verschei denheid van muziek, lied en spel kon heel gemakkelijk de moeilijkste kunstcritici te vreden stellen. De jeugdige Cercle Symphonique Yprois, onder voorzitterschap van Mr Vonck, heelt met hare welwiller.de en hooggeprezen me dewerking het feest opgeluisterd. Dezel kunstkring heeft uog eens te meer bewezen dat zij, vol beloften voor de toekomst, waard is toejuiching en aanmoediging te vinden hij alle Yperlingen. Grescat florcat proficiat Eene bijzondere melding voor Mijnheer Eugène Verstraetetenor, en Mijnheer Louis Vènhoutte, pianist. AI. Vejetraete is geen onbekende in Yper; pi ijst naar waarde de ijverige en Getuurd er der Koninklijke Fan- 'j^- naar we meenen, is het de •^MVerstraete alhier optreed lof uitspreken ware over leest hebben bijgewoond 'enast en verrukt. Geen won der dat de toeschouwers na Récititif et Air de Slratonice en De Zwerven den zanger hervraagd hebben om hem ander maal te hooren en geestdriftig toe te juichen. Een woord ook over het blijspel in 3 bedrijven De Republiek van Uileghem en over de spelers. We zullen niet tegen de waarheid spreken, alswanneer we zeggen dat de HH. H. Gorissen, G. FlameyM. De HemV. Cuvelie, J. Werbrouck, R. StaelensG. Mahieu, J. Casier, D. Gr uwe de verwachting van velen nog honderdmaal overtroffen hebben. Velen ouder die flee- ren zijn geoefende spelers thuis op het theater maar anderen verschenen voor de eerste maal... waarachtig, 't was wat deze laatsten betre t eene revelatie! dat belooft dat doet de toeschouwers verlangen om in het toekomende nog feesten van die soort bij te wonen. Aan allen een hartelijk woord van dank, een welgemeende geluk- wensch om hunne kunst, hun ijver, hunne zelfopoffeiing. Het feest van maandag laatst is het beste bewijs dat de Gilde van O. L. V. van Thuyne altijd voortgroeit en bloeit, altijd voort haar doel indachtig; «Deugd, Vreugd, Broederlijkheid streeft naar meer, naar beter, naar hooger Exelsior Spectator. w Dit jaar zal nieuwjaaravond op bijzondere wijze gevierd worden in den Katholieken Kring, heden Zaterdag 3i December. 's Avonds ten 8 en half Soirée-Tabagie door den Cercle Symphonique. Ten 9 ure 3/4, Prijsdeeling aan de winners op den biljard en daarna Nieuwjaarvvenschen. ft Ai De heer Burgemeester der stad Yper zal de overheden en andere personen ontvangen Zondag ten 11 ure. De Gemeenteraad van Yper komt vandage nog eens bijeen om te handelen over de gaz. De heer R. Froidtire zendt ons den hier- onderstaanden brief, met toelating hem aan onze lezers mede te deelen, indien wij oor- deelen dat het van belang is Yper, den 24 December 1904. Aan de beeren Voorzitter en Leden van den Gemeenteraad van Yper. Mijnheeren, Er blijkt uit de redevoeringen van de heeren Voorzitter en Schepene Struye, ter zitting van 12 December 1904, dat bet voordeel onzer aanbiedingen niet begrepen werd. t Is alzoo dat de Schepenraad geoor deeld heeft dat ontsteken, uitdooven en onderhoud (bec Auer) enz. ten laste van stad, aan deze meer dan 1 5oo fr. 's jaars zou gekost hebben. Welnu, er wordt algemeen aangenomen, en 't heeft herhaald geweest door M. den raadsheer D'Huvettere, in zitting van 3 De cember, dat dit onderhoud, enz. 10 fr, kost per bek en per jaar, dat is 4000 fr. voorde 400 bekken, die te onderhouden zijn. De Ypersche groep zou geneigd zijn dit aan te nemen aan die voorwaarden. Wat meer is, gelijk de bepaalde oplossing van de gazkwestie op vraag van M. De Brouwer nog verschoven werd tot eene volgende zitting, wij zullen misschien beter verstaan worden met ons voorstel te herhalen onder dezen vorm die op hetzelfde uitkomt. Bijzondere verlichting i5 c. per kbm. Stadsgebouwen 10 c. Openbare verlichting 10 c. Aansteken, uitdooven en onderhoud, ten onzen laste, en teruggave aan stad van 12,000 fr., voorstellen, die het u believe te onderzoeken. Aanvaardt, bid ik u, Mijne Heeren, de verzekering onzer hoogachting. De Ypersche Groep. (get.) L. Vandoorne, R. Froidure, L. Lapiere, a. Butaye, N. Vermeulen. De Bond der Belgische Brandweermannen heeft aan de Kamers den volgenden brief gezonden. De onlangs gebeurde rampen en bijzon derlijk de brand van het «Hotel du Phare» te Knocke op-Zee, hebben de openbare aan dacht getrokken op het gebrek in zekere gemeenten des lands aan reddingsmaterieel, geschikt om zulkdanige ongevallen te bestrijden. De vreemde dagbladen hebben zich met dezen toestand bezig gehouden en in Fran- kryk, Duitschland en Engeland, zijn zij het eens geweest om streng de belangloosheid af te keuren van het gemeentebestuur eener

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1904 | | pagina 1