dit is 9 e rsi OMMELANDS, Grand Concert HL Ik Op Zaterdag 25" Februari 1905. 5 centimen 't blad. 40ste jaar. Talmerk 2044 JSieuwjaargiften aan Z. II. Paus Pius X FEESTEN Zondag 26 februari i 905 Maandag 27 februari Zondag 5 Maarl Shakespeare Maandag 6 Maarl Zaterdag 11 Maarte 1905 POLEN Onze Franschmans VAN AlLRS WAT rattendooder Om te weten hoe oud een kieken is H. Sakramentskongres Nieuwe bankbriefjes Een russische reus Potplanten Schotelwassehen Porcelein Tafelmessen Kasserollen, ketels, blik en vertind keukentuig Hoe moet de Vlaamsche benaming Aardewerk en steengoed Glazen Karaffen TELEFOON 52 Te trekken bij den UitgeverTk 36, in de Boterstrate, te Yper, e?i bij 's land boodschap we zen ofte posttegen 3 frank t jaars Echt en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijk, niet kinderachtig; Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal Dimanche 26 Février 1905 )e electriciteit als M BERTEN Flesschen T NIEUWSBLAD VAN YPER 't Nieuwsblad van Yper verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na jg de markt, tegen 3 f. 's jaars; 3 f. en den vrachtloon buiten Belgenland. w Het blad en is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. .lies moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Boterstrate, f|| T* £o, te Yper. De bekendmakingen kosten O.fr.lo de reke binnen 't blad is 't 0,f.30 van 's Rechters wegen f. 1overdruk, 5 fr. 't honderd, teder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. gH De Keeren van de Agence Ha tas, le B.ussel, TJ£34, in de Zilver- #strate, en te Parijs, n° 8, Place d& la Bourse, ontvangen bekendma kingen voor 't Nieuwsblad van Yper, van al die buiten Oost- W' Westvlaanderen wonen. Bedrag der vorige lijst fr. 135o.34 Naamloos, Vlamertinghe 100.00 's Avonds ten 7 ure en half, in de Iweins- zaal, Groot Concert door de Koninklijke Fanfare. Op verzoek van vele eereleden zal het Concert maar beginnen ten 'Y en half. SALLE IWEINS donné le a 7 i/a h. du soir, par la FANFARE ROYALE sousjla direction de M. EUG. VERSTRAETE, ir Prix du Conservatoire Royal de Bruxelles, avec le concours de Mademoiselle M. JOLIET, cantatrice, ir Prix du Conservatoire Royal de Bruxelles, Mademoiselle VAN ELSLAHDE, pianiste, laureate du Conservatoire Royal de Gand, Monsieur ALB. DE JONGHE, ténor, ir Prix du Conservatoire Royal de Gand, Monsieur EUGÈNE LOONIS, mandoliniste, Monsieur J. HUYGHE, guitariste, M. E. WENES, pianiste-accompagnateur LECAIL Massenet van hun land bezingen en daar schuilt de levenskracht van dat heldenvolk daaruit straalt de hoop, ja, de zekerheid der verrij zenis. De Polen, hoezeer ook verdrukt en gekluisterd, laten den moed niet zinken. Ze hopen dat er omstandigheden zullen komen, die alles zullen ten goede brengen ze ver wachten dat er een verlosser zal optreden, een Mozes, die hunne ketens zal verbrijze len ze leeren de wapens en de exercitie onder de verfoeide Russische vlag, met het betrouwen dat ze eenmaal hunne krijgskunst en hun oorlogstuig tegen hunne verdrukkers zullen richten. Over eenigen tijd stierf een der grootste dichters van Polen. De Rus ver bood aan alle nieuwsbladen niet alleen van den lof van dien dichter te verkonden, maar ze mochten zelfs zijne dood niet kenbaar maken. De Polen mogen zelfs in het Poolsch geen enkel telegram wegzenden't moet Russisch zijn, alleen Russisch. Doch tusschen Rus en Pool is tot nog toe geen de minste toenadering. Alhoewel onder éénen Keizer vereenigd, blijven ze elkander vreemd en vijandig. In 1893, toen de verovering van Polen den iooe keer verjaarde, moesten op bevel van den Gouverneur Gourko in al de kerken plechtige gedenkfeesten geschieden in alle steden moesten soldatenparaden plaats grij pen en de Poolsche edellieden moesten op het bal van den Gouverneur verschijnen. Welke vernedering voor het heldhaftig volk Tegen al dien dwang stelt Polen eensge zind en overal een en hetzelfde wapen zijne taal. Zoo lang het dit wapen vasthoudt, is het Poolsch volk niet gansch overwonnen, neen, het is onoverwinnelijk. Welke les voor de Vlamingen Programme 1Les Gladiateurs, ouverture pour Fanfare, 2. Sapho, air pour ténor, par M. de Jonghe, 3. Sonateop. 27, pour piano, par Mlle van Elslande, BEETHOVEN 4. Folie d'Hamlet, par Melle Joliet, AMB. THOMAS 5. Fantasiamarche de concert par MM. Loonis et Huyghe, 6. aJeugd en LiefdeL. MOEREMANS bGeurend, blowend bloeit gij. Roosje,door M.deJonghe, O.VAN DURME 1. aCzardas n° 1, G. MICHIELS bAir de Ballet, pour Fan fare, E. DE NEUFBOURG 2. Suzanne, par Melle Joliet, PALADILLE 3. Rhapsodie Hongroise VIII, par Mdle van Elslande, LlSZT 4. Pffcato du Ballet de Sylvia, pour mandoline et guitare, DELIBES 5. Duo de Carmen, par Melle Joliet et M. de Jonghe, BlZET 's Avonds ten 7 ure stipt, Prachtig Turnfeest, door de St-Michielsgilde en de St-Michiels- harmonie. Voordracht in de IWEINSZAAL over door Mr Leopold Soenens, substituut Oudenaarde. te 's avonds ten 8 ure, AVONDFEEST inde Iweinszaal, voor de leden van den Katho lieken Kring en hun huisgezin. 's Avonds ten 8 ure en half, Soirée- Tabagie in de Iweinszaal, door de Ko ninklijke Fanfare. Warschouw, in het fransch Varsovie, is de hoofdstad van Polen. De Russen, sedert weldra i5o jaren, laten niets onbeproefd om Polen te verrussen Om daartoe te geraken wenden ze alle middelen aan om het Poolsch spreken, het Poolsch schrijven en drukken het Poolsch leeren te verbieden. Niets mag Poolsch, alles moet Russisch zijn. Maar dat krijgen ze niet gedaan. De Russen weten eens de taal dood, is ook het volk dood. De taal is de ziel en het leven van een volk. Maar de Polen weten dit zoo goed als de Russen en, al hebben de Polen geen eigen Koning meer, geen eigene Grondwet, geen eigen leger, er is toch iets dat ze hardnekkig bewaren, een duurbaren pand, die ze in het heiligdom van elk huis als een reliek van het verleden eerbiedigen, en dat is de taal. De Poolsche moeder leert hare kinderen de taa! der voorouders, de Polen leeren de dicht stkuken hunner schrijvers, die hun het ver eden, de roemvolle daden en ook de rampen HetBerek tot bescherming van de West- Vlaamscbe tijdelijke uitwijkelingen naar Frankrijk heeft een kort overzicht van het verslag uitgegeven over zijne werkzaam heden binst het jaar 1904. YVij zijn verheugd het Berek te mogen gelukwenschen over den goeden uitslag, dien het bekomen heeft in zijn edel werk de bescherming van een zoo belangrijk deel onzer landsche bevolking. In dit verslag lezen wij dat binst den winter 1903-1904, hier in Vlaanderen 30 vergaderingen gehouden werden waar in het geheel 6,935 uitwijkelingen tegenwoor dig waren. Achttien maatschappijen van onderlingen bijstand of ziekengilden voor de uitwijkelingen zijn in onze gouwe inge richt geweest. Zij tellen 860 leden en binst het eerste jaar van hun bestaan betaalden deze gilden aan 39 deelgenooten, die ziek of gekwetst waren, 780 fr. Veertien zon dagen rekewijs werden, binst den zomer in Frankrijk vergaderingen gehouden, na melijk vijf in de Noorderlandsafdeeling, zes in de Pas de Calais en drie in de Oise. Het verslag deelt eenige brieven mede geschreven door uitwijkelingen naar hun nen toegenegen aalmoezenier E. H. Denys Hoe menigeen zal met ons niet zeggen, na die eenige uittreksels gelezen te hebben wat goede zielen onder die ruwe schors Een weekblad De Stem uit liet Vaderland, opgesteld voor onze uitwijkelingen, brengt hun wekelings in hun ballingsoord het nieuws uit het verlaten vaderland. In 1904 werden binst de 20 weken van 27 april tot 6 september dat het blad verscheen 42,975 nummers gedrukt. Het vereffenen der geschillen, die helaas zoo dikwijls ontstaan tusschen de Vlaam sche werklieden en de Fransche werkgevers heeft het Berek uit het oog niet verloren Door dezes tusschenkomst, werden aan eenige werklieden, verschillige sommen uit betaald,die anders voor hen zouden verloren geweest ziju. Mochte dit verslag in handen komen van al dezenzoo geestelijken als wereldlijken die zich met volkswerken bezighouden, om hun een klaar gedacht te geven van dit zoo verdienstelijk werk, de Bescherming der tijdelijke West-Vlaamsche uitwijkelingen naar Frankrijk mochte het medegedeeld worden aan de uitwijkelingen, opdat geen één van hen naar Frankrijk zoude trekken alvorens zijn adres te hel ben opgegeven. Dit verslag, dat een boekje uitmaakt van 72 bladzijden, is te bekomen bij den druk ker, M. Gustaaf Stock, Goudenhandstraat 14, Brugge, aan den prijs van 25 centimen Een onzer lezers schrijft ons Voor een jaar of zes was ik erg met ratten geplaagd. Alles wendde ik aan, geene kosten werden ontzien, doch alles was te vergeefs. Het spreekt van zelf, dat wanneer het 't gesprek medebrengt, men daarover klaagt. O, j) zeide iemand van die ratten kunt ge afkomen, wanneer gij wilt. Zeer nieuwsgierig vroeg ik natuurlijk door welk middel. Ge neemt», kreeg ik ten antwoord een lange turf (geen plagturf of schadden) hoe losser en vlossiger hoe beter en leg die drie dagen in runderpekel (of varkenspekel goed is, weet ik nietj en leg dan de turf op de plaats waar de ratten zich ophouden. Binnen acht dagen zult gij ze kwijLzijn. Dit middel heb ik toegepast en langer dan twee jaren ben ik er van bevrijd geweest, waarna ze wederom kwamen opdagen. Ik gebruikte weer het zelfde middel en, weg waren ze ook. Het is nu reeds weer bijna twee jaren dat ik geen last meer van de rat ten gehad heb. Komen de ratten op.twee of drie plaatsen, dan dan men de turf in twee of in drie stuk ken verdeelen; Het is een eenvoudig en nietskostend middel, terwijl het geheel onschadelijk is voor de huisdieren. In een graanmagazijn te Rochester ver oorzaakten de ratten zooveel schade dat de eigenaars alle middelen aanwendden om de plaag te keer te gaan. Noch katten noch val len,noch vergif hielpen. In plaats van te ver minderen vermeerderde het getal ratten. Nu kwam men op het gedacht de dieren bij middel van electriciteitte dooden Ziehier hoe men te werk ging Men nam een plat stukje koper en verbond dit met den elec- trischen draad. Op het koperen plaatje werd een groot stuk kaas gelegd. Daarna werd een tweede koperen plaatje op den grond gelegd, derwijze dat dit de eerstej'trede, het andere de tweede trede van een trap voorstelde. De draad van de gloeilampen die nu de stroom terugvoert wérd met dit koperen plaatje verbonden. Het eenvoudig toestel werd in een hoek geplaatst. Om den kaas te bereiken moest de rat dus op het eerste koperen plaatje stappen; dat hinderde haar natuurlijk niet, maar nu moest zij haar voorpooten op het andere Naatje zetten waarop de kaas zoo verleidelijk lag uitgestald, maar door die beweging vormt haar lichaam jf ist de verbinding die den electrischen stroojji voltooit, zoodat het dier dood neervalt, zonder zelfs tijd gehad te hebben om te piepen. Zelfs de oudste en wijste ratten vermoeden in deze uitvinding geen valstrik. Na de eerste proefneming vond men des morgends reeds verscheidene slachtoffers. Een vijftal van die vallen werden bijgeplaatst en thans behoort de rattenplaag in dit gebouw bijna tot het verleden. Tot den leeftijd van 4 1/2 maanden heeft kieken geen spoor aan den poot. Is het 7 maanden oud, dan is de spoor ongeveer 3 millimeterslangen recht. Is het kieken 2 jaar oud dan is de spoor z5 a 27 millimeters en gebogen. Op 3 jaar is de lengte 36 a 38 millimeters en gebogen met een stompe punt. Op 4 jaar is de spoor 5o a 54 en op 5 'aar 62 a 65 millimeters lang. Het internationaal H. Sakramentskongres zal op 4, 5, en 6 Juni aanstaande te Rome hehouden worden. De plechtige processie zal in de hovingen van het Vatikaan plaats heb ben en Z. H Paus Pius X zal er zelf aan deel nemen. Heel waarschijnlijk zullen er in het kort nieuwe bankbriefjes van ao frank in omloop worden gebracht. De Nationale Bank bestudeert tegenwoor dig de uit te geven type De tegenwoordige briefjes zullen niet lang in omloop ztjn geweest, vermits ze slechts sedert acht jaren gangbaar zijn. Dinsdag nu laatst, is er te Londen een russische reus aangekomen in de Victoria statie. De reus kwam van Berlijn hij is 2 meters 80 lang, en weegt 190 kilos. Hij werd naar den Hippodrom gevoerd in open rijtuig. De reus is 23 jaar oud hij is geboren te Tchar kov in Aziatisch Rusland. Hij spreekt Rus sisch en Duitsch. Op weg naar den Hippodrom, moest hij tweemaal staan, eens om zijn portret te laten trekken, en alsdan om de mate genomen te worden voor een nieuw tenue. Op de plaat sen waar hij stil hield, was de menigte zoo groot, dat de policie er orde moest hou den. De kleermaker die den reus de mate nam, moest op een trapken klimmen. Men zal ten minste i5 ellen goeds noodig hebben om eenen tenue te maken voor dien reus terwijl er voor eenen middelmatigen mensch maar 4 tot 5 ellen noodig zijn. AA.- Oud-Burgemeester van Poperinghe, Oud-Kamerheer voor 'tYpersche. Gisteren namiddag is te Poperinghe over lieden den eerbiedweerdigen heer Telix |Berten, oud-Burgemeester van Poperinghe, goud-Kamerheer voor het Ypersche, en binst Iverscheidene jaren ouderdomsdeken van de SKamer der Volksvertegenwoordigers. De heer Berten is gestorven in den geze- Igenden ouderdom van 94 jaren. Binst zijne lange levensbaan heeft hij zich! ten alle tijde ten dienste gesteld van zijne! medeburgers, steeds bezorgd met hun aller! welzijn, altijd gereed om dienst te bewijzen! en hulp en onderstand te verleenen aan al! wie in nood was. De plechtige begraving heeft plaats Dins-§ dag toekomende, 28 Februari, ten 10 en halfg ure. die in den kelder moeten overwinteren, mo gen noch te veel begoten worden, nog geheel uitdrogen. Zet men de potten ruim, dan droogen ze snel uit en het gevaar ze te veel water te geven is dan grooter, omdat men zulke potplanten zeer dikwijls moet begieten in den winter. Neemt men echter de plant met kluit uit den pot en zet die in het zand in den kelder evenals men met koolplanten doet, dan komt ze meestendeels zonder gieten den winter door. Men walgt van spijzen in slecht gewas- schen vette tellooren voorgezet. De tellooren moeten kort na den maaltijd gewasscben worden, anders kleeft het vet er stijf aan. Men zal best een paar zinken bekken gebruiken, het eene met lauw, het andere met heet water gevuld. Men gebruikt eenen schoteldoek van groef linnen of eenen schotelwasscher van koordjes net houten handvast. Eerst wascht men 't kleinste en minst vétte gleiswerk men wascht elk stuk in het heete water en spoelt het in het lauwe; men schikt de gewasschen tellooren en ander gleiswerk in 't schotelrek en droogt ze af als zij afgedruipt zijn. Na het wasscben worden bekkens, schoteldoek en de pompsteen met kokend en laatst met koud water goed ge spoeld. wordt met koud water gereinigd en de 'skkenjmet zand uitgewreven kokend water neemt de kleuren spoedig weg en is gevaarlijk voor 't springen. maar het is een allergevaarlijkst bijtend vergif. Citroenzuur of azijn kunnen ook ge bruikt worden. (zie karaffen.) Ook gebruikt men soms lood- korrels, wat niet zonder gevaar is het ware beter een stalen kettingske te bezigen. Men wascht het lemmer in kokend water en droog ze af, houten beenen en hoorn hechten worden beschadigd, als men ze in het nat dompelt. worden met kokend water en soda afge- wasschen. Men schrobt het zwartsel der bodems af met zand en eene handvol strooi. wordt met kokend water en soda afgewas- schen. spoelt men in frisch of lauw regenwater, men laat ze afdruipen zonder zeat te drogen; desnoods zal men een weinig fijne asch in 't water mengen^om ze schoon te krijgen. worden weer helderrein.als men er gebroken eierschalencof fijne assche, of zand goed in omschudt met een weinig water. Zwavel zuur maakt^het glas onmiddelijk weer klaar, onzer stad geschreven worden schrijft men uit Yper. Uit alledaagsche ondervinding blijkt, dat deze benaming op minstens tien verschillige wijzen geschreven wordt. Inderdaad, men ziet en leest leper, lepere, Ieperen, lper Ipere, Iperen, Yper, Ypere, Yperen Ypers, en misschien nog andere. Het behoorde dus dezen staat van zaken te doen ophouden en, te dien einde, ééne enkele Vlaamsche benaming aan te nemen, zooals er ook maar ééne enkele Fransche benaming bestaat. Overwegende dat, vol gens de woord afleikunde en de oude betee- kenis, de benaming Yper als de nauwkeu rigste moet aanzien zijn dat, overigens, deze benaming alleen gebruikt wordt in de gewone uitgesprokene taal der streek, zoo heeft het Schepencollege in eene zijner zit tingen besloten i° Het woord Yper met Grieksche i wordt alleen als wettelijke Vlaamsche be naming der gemeente aangenomen. 20 Het college is gelast deze beslissing aan de hoogere overheid bekend te maken en het gebruik dezer benaming voor te schrijven in de besturen en gestichten van de gemeente afhangende. 3° Het publiek, alsook de besturen of comiteiten welke met het gemeentebestuur

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1905 | | pagina 1