D i T i E N OMMELANDS, m m m m m m IÉ m lil Op Zaterdag 18" Maart 190b. 5 centimen 't biad. 40ste jaar. Talmerk 2047 4» JSieuwjaargiften aan Z. II. Paus Pius X In Rusland VAN ALLES WAT Vrijdenker Engeland en Duitschland Beschermt de vogels ROND DE WERELD Oorlog Spanje STADSNIEUWS Avondfeest Shakespeare Vrankrijk Jef Casteleyn De Kattefeesle Groenselteelt Voordrachten II 111 TELEFOON 52 Te trekken bij den UitgeverTh 36, in de Boterstratete Yperen bij 's land boodschap we zen ofte post, tegen 3 frank 's j lars, Echt en recht, 't ouc! Volk indachtig; Kinderlijk, niet kinderachtig; Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal De bekendmakingen kosten 0,fr. 15 de reke binnen't blad is't 0,f.30 van 's Rechters wegen f. 1; overdruk, 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Keeren van de Agence Hacas, 'e Rvussel, Tk",3i, in de Zilver- strate, en te Parijs, n° 8, Place dc. la Bourse, ontvangen bekendma kingen voor 't Nieuwsblad van Yper, van a! die buiten Oost- Westvlaanderen wonen. Do achtervolging der Russen Hulptroepen uit Kharbin Generaal Kouropatkine De russische vloot Gener ;al Oku te Moukden De laatste weerstand De verliezen De buit 't Nieuwsblad van Yper verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 f. 's jaars; 3 f. en den vrachtloon builen Belgenland. Het blad en is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. /.lies moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Boterstrate, Tk 36, te Yper. m smgyamaa Bedrag der vorige lijst fr. i 547.34 Aan den H. Vader 2.00 Stephanie Budin, Yper i.oo Ter eere van de Onbevlekte Ontvangenis en van den H. Jozef 5.00 Totaal fr. 15 5 534 De personen, die nog begeeren nieuwjaar giften te zenden voor Z. H. den Paus, gelieven hunne jonste te sturen naar Mr Mallié, Bergstraat, 52, Brussel. In een dagblad van Beieren heeft een Russisch vluchteling afgeschilderd hoe in zijn land de deserteurs behandeld worden noor de overheid, in vredestijd. In sommige gouvernementen worden ze niet veroordeeld tot tuchthuisstraf, die straf zou te zacht zijn, ze worden gestraft met eene ijselijke geeseling, die gewoonlijk den dood van den gestrafte voor gevolg heeft. Hieronder laten wij de beschrijving vol- gon, die de Russische vluchteling van die bestraffing geeft De meeste soldaten van het regiment, waarvan ik deel maakte, in het zuiden van Rusland, waren Tartaren. Het heimwee, de Zucht naar vrij en avontuurlijk bestaan in do Steppen, dreef velen onder hen aan om te deserteeren. Zij ontvluchten met dozijnen de verafschuwde kazerne om even als wilde dieren in holen te gaan wonen. Ook verliep er geene week of een of ander dier weggeloopen soldaten werd gevangen en naar de kazerne teruggebracht.Hij kwam voor den krijgsraad en het vonnis was onver anderlijk Geeseling van 200 slagen met de roede In de kazerne, een oud fort der Tartaren, werd heel het regiment opgeroepen en op het oefeningsplein geschaard. Midden op die open plaats stond eene groote tafel, een soort van schavot, dat voor de uitvoering der straf bestemd was. Aan beide zijden lagen hoopen versch afgesneden roeden, die vooraf goed afge kookt waren om te beletten dat ze zouden breken,en nabij die roeden stonden soldaten, uitgekozen om hunne lichaamskracht en hunne brutaliteit. Zij moesten elkander aflossen bij de bestraffing. De veroordeelde werd aangebracht. Hij staarde hal sstarig naar den grond om de blikken zijner regimentmakkers niet te zien. Achter hem volgden de geneesheeren en een ziekendiener. Een officier vatte den veroordeelde bij den schouder: op zijn hevel werd hij opgelicht door 4 mannen, die hem de kleeren van het lijf rukten en eenige stonden later lag de man, naakt en stevig gebonden op de tafel. De soldaten, die het ambt van beulen moesten vervullen, hieven de handen op. In elke opgeheven hand hadden ze eene der roeden een geroffel der trommel vo!gde en de roeden vielen met kracht op het naakte lichaam nederwant de beulen hielden er aan van hunne handigheid blijken te geven aan hunnen overste. Van de eerste slagen zijpelde het bloed van den rug van den martelaar.Een scherpe doordringende kreet, gevolgd door een her haald geroep weerklonk. De officieren- glimlachten vergenoegd en de soldaten, die gedwongen toeschouwers der bestraffing, wierpen een somberen blik op elkander. Ook zij zagen verzuchtend uit naar hun verafgelegen vaderland. Om dat weer te zien, was hun makker de kazerne ontloopenen nu onderging hij de straf van zijn deserteeren. Intusschen werd door de beulen hun bloedig handwerk voortgezet maar de gemartelde soldaat had weldra geheel opge houden met huilen en kermen ook zijn reutelen stierf uit. Hij lag bewusteloos. Nu kwam de beurt aan geneesheer en ziekenoppasser om hun ambt te vervullen. De geneesheer stelde al de middelen der geneeskunde in 't werk om den bewustelooze zijne bezinning terug te bezorgen. Een zucht volgde.de bewusteloosheid was voorbij en opnieuw kwamen toen de roeden met kracht op het reeds doorhakkeld vleesch neder 1 Opnieuw sprong het bloed met gulpen uit de wonde Een kreet die niets menschelijks meer had, en weer lag de arme soldaat bewusteloos maar ditmaal had de genees heer den armen gemartelde niet zoo spoedig tot het besef van zijn rampzaligen toestand terug gebracht. Eindelijk gelukte het om in den gemartel de weer eenig leven terug te brengen... en voor de derde maal werden de roedeu gebruikt om hun werk te verrichten. Het slaan hield nu niet neer op vooraleer de onder-officier, die gelast was te teilen hoe veel malen de roeden den rug van den veroordeelde hadden gestriemd, door een teeken te kennen gaf dat hij t;t twee hon derd had geteld. Toen werd de gestrafte van de plank losgemaakt, door de soldaten opgericht en door hen ondersteund naar het hospitaal gebracht. Daar kwam de rampzaligen soldaat aan. op de beenen gehouden door dezelfde sol daten, die daar juist zijne beulen geweest waren en werd dan verder aan zijn loï overgelaten. De meeste dier slachtoffers van de onmen schelijke tucht in Rusland bezwijken spoedig 11a hunne bestraffing, anderen weer worden zelfs dood weggebracht en de meeste overlevenden blijven hun leven lang kreupel ronddolen. Een vrijdenker stelde aan iemand de drie volgende vragen ie waarom zegt men, dat God alom tegenwoordig is, ik zie Hem niet; toon mij waar Hij is? 2e Waarom wordt de mensen om zijne zonden gestraft? Hij heeft immers geen vrijen wil; hij kan immers niets doen tegen Gods wil? 3e Hoe kan God den Satan met een helsch vuur straffen, want deze is zelfs uit vuur gemaakt en vuur kan vuur toch geen kwaaddoen? De ondervraagde nam een aardkluit en wierp hem den man m:t kracht tegen het hoofd, De vrager door dat onverwacht ant woord verrast, klaagde hem aan bij het ge recht. De rechter liet den dader komen en vroeg hem Waarom wierp gij den man eene aardkluit naar het hoofd, in plaats van hem een antwoord te geven?» De beschuldig de antwoorde; «Dat was juist mijn antwoord en wel het beste dat ik geven kon. De man zegt, dat hij nu hoofdpijn heeft. Ik zie die hoofdpijn niett laat hij ze mij eens toonen, dan zal ik hem God toonen. Hij is tot u ge komen om mij aan te klagenjwelk recht heeft hij daartoe? Ik had immers volgens zijne eigene woorden geen vrijen wil, en hij heeft geen recht te verlangen dat ik gestraft worde, daar God de oorzaak was, dat ik de aardkluit tegen zijn hoofd wierp. En eindelijk,hoe kan aarde aarde kwaad doen De man is immers uit aarde gemaakt. Aarde kan aarde niet schaden, als vuur vuur niet benadeelen kan.» Wel gepast en vatbaar antwoord, niet waar? en leert daaruit, lezers, tot welke uit zinnige gevolgtrekkingen de vrijdenkersleer ons leidt. Engeland, dat zoo zeer houdt aan zijne heerschappij over al de zeeën der wereld, ziet met klimmenden nijd den vooruitgang der Duitschers ook te water. Indien Engeland het dorst wagen, het ver smachte de Duitsche vloot, maar daar moet hetniet meeraan denken. Duitschland gewoon aan tucht, aan orde en aan gehoorzaamheid gaat onder een verlicht geleide met reuzen stappen vooruit op alle gebied. Geen zeesche pen zijn zoowel ingericht als de Duitsche; en de Keizer spaart geene moeite om de Duitsche vlag met eer te water te laten begroeten. Terwijl de Fransche vloot door de misda dige nalatigheid van een minister Pelletan op de ergste wijze ontredderd is,telt de Duitsche op het oogenblik 38 pantserschepen,6 groote kruisers en 80 torpedobooten. De begrootings-kommissie heeft de regee ring de gewone en buitengewone kredieten toegestaan, dat wil zeggen 23ï.6oo.ooo mark voor de jaarlijksche begrooting der zeemacht. Wat de nieuwe vlootwet betreft, waardoor het getal groote kruisers van 6 op 12 gebracht wordt en de torpedobooren van 3oo a 5oo ton) van 80 op 101, de Rijksdag zal er niet veel moeilijkheden tegen aanvoeren. Al deze schepen behooren niet tot de nieuwste uitvindsels.Doch 12 pantserschepen zijn in vier jaar aangebouwd, 8 andere zullen weldra gereed zijn. Verwonderen wij ons niet, dat Engeland zich ongerust maakt en dat sommigen het kind moet versmacht worden nu en dan herhalen. Het is in het begin van het lenteseizoen dat de vogelnesten door de schoolkinderen en jonge gasten het meest nagejaagd en vernield worden. Ik neem aan dat de prille en speelzieke jeugd niet eens weet wat kwaad zij hiermede doet, in aanzien van tuin- en landbouw, het is hierom dat de ouders en onderwijzers ge durig moeten aandringen, vooral de vogel nesten te beschermen welke de oprechte wel doeners zijn in onze hoven en moestuinen. De ouders mogen niet toelaten dat hunne kinderen met vogeleieren thuis komen, nog veel minder de eierschalen aan eenen draad of tak te rijgen,en ze als een pronkstuk tegen den muur te hangen of op het schap te zetten Zij zullen weldoen hen gedurig voor oogen te stellen, dat de wet streng verbiedt de nes ten te rooven van die lieve zangvogels, welke door hun gezang ooze tuinen verlustigen en op zulke wondere en habielcjjj wijze van schadelijke gewormte en rupsen zuiveren. 't Zal wel niet slecht zijn de kleine zorge- loozc gasten bij tijds eens voor te rekenen het goed dat sommige vogels in onze tuinen ver richten,en hoe barbaarsch en onmeedoogend men zou te werk gaan, met die nesten uit te rooven, waaraan zij zooveel zorg en zooveel lielde besteden. Een koppel meesjes, die zeer vroeg in de lente nestelen, brengen zoo iets van 16 tot 20 meesjes voort, die van af hunne uitbroeiïng elk ten minste 20 rupsen per dag als voedsel noodig hebben. De ouders dier lieve vogeltjes brengen dus dagelijks 20 maal 20 rupsen aan hun dierbaar kroost, dat is 400. Gesteld dat men hunne nesten gerust late en dat men ze ongestoord laat voortleven,dan zullen van dit talrijk huisgezin gedurende drie lentemaanden in 90 dagen 400 X 90: 36.000 rupsen verslonden hebben. Hieruit mag men afleiden, dat een land bouwer of hovenier, die het overgroote voor deel geniet in zijnen hof of boomgaard slechts een neemt twee meezennesten te bezitten, 72,000 rupsen zou vernietigd zien, die in tegenovergesteld geval in staat zouden zijn heel zijnen moeshof te bevuilen en het groot ste deel der bloezems zijner fruitboomen af te eten en te vernielen. De meesten der meesjes nestelen tweemaal in het jaar, dus zullen dit enkel koppel mees jes, indien men hun met rust laat, 144,000 ruspen in hunne tuinen vernietigen, en wat zal de nieuwe meesjesfamilie, die wellicht uit een 3otal bestaat,op zijne beurt niet voor hun onderhoud en voor dit der zijnen noodig hebben, als zij volgroeid en gepaard zullen zijn Gij ziet wat roekeloos en onbezonnen werk onze kleinen verrichten,als zij barbaarsch en onmeedoogend hunne handen aan de vogel nesten steken, wav-moorddadig werk zij begaan tegenover de lieve vogeltjes, die ons niets dan goed doen. en onder alle opzichten ons totgroot nut en vermaakdienen,waarover zij vast en zeker op onze bescherming zouden mogen rekenen. Wij kunnen dus niet genoeg aandringen bij ouders en oversten, krachtdadig mee te werken voor het behoud en de bescherming der lieve vogeltjes, die onder alle opzicht onze grootste weldoeners zijn, en hen aan te manen hunne kinderen dit beschermingsge- voel als eene ware deugd in te prenten. begrepen generaal Nakhimoff. Er zijn 36,000 Russen op het slachtveld gebleven het getal dooden en gekwetsten beloopt 90.000. De Japanners hebben den volgenden buit ge maakt: 20 vaandels, een 6otal kanons, 60,000 geweeren, i5o wagons, 1000 munitiewagens, 200.000 houwitsers, 25 millioen kardoezen, eene groote hoeveelheid graan en voeder, spoorwegmaterieel, 2000 peerden, talrijke landkaarten, 1000 wagens met uniformen en uitrustingen, een millioen ratioenen brood, 70,000 ton brandstof, 60 ton hooi, veel ge reedschap, tenten, telegraafdraden en palen, enz. Eene depeche van generaal Kouropatkine meldt, dat zaterdag de Japanners de achter hoede van het 3e Siberisch legerkorps hebben aangevallen, 't Is te zeggen nu eigentlijk de voorhoede die welk het dichtst bij Thieling moet zijn. Het ie Russisch legerkorps was zaterdag geraakt tot op 25 versten van Thie ling de troepen volgden de mandarijnsche baan. Zij zuilen moeten slag leveren tegen een Japansch detachement, voornamelijk samengesteld uit ruiterij, dat haar op den weg van Thieling vooruit is. Ten noorden van Moukden zouden een groot getal Russische soldaten door de Ja panners ingesloten zijn zij zullen tot den laatsten man moeten strijden of zich over geven. In den omtrek van Aoka hebben een aantal Russen zich gevangen gegeven. De Japanners hebben aanzienlijke sommen geld buit gemaakt. Men verzekert dat ten westen van Moukden twee Russische legerafdeelingen omsingeld en gansch vernietigd werden. De Russische troepen uit Kharbin hebben bevel ontvangen zich met der haast naar Thieling te begeven, waar men een aanval van de Japanners verwacht. Er zouden echter slechts 20,000 man uit Kharbin kunnen ge zonden worden. Generaal Kouropatkine zou aan den czaar gevraagd hebben, hem te ontlasten van het opperbevel over de Russische troepen in Oost Azie, daar hij dingend, lichaamlijke en zedelijke rust noodig heeft. Er wordt gezegd dat er woensdag 55 Rus sische oorlogschepen het eiland Madagascar verlaten hebben op weg naar het Verre Oosten O ook Na Moukden hebben de Japoneezen Fuchun aan de Houn-rivier bezet. Op 37 mijlen bezuiden Tieling hebben de Japoneezen den ijzerweg opengebroken. Te Moukden moesten de Russen 100 kanon nen achterlaten. Donderdag nacht heeft het leger van gene raal Oku de statie van Sujatan bezet, en er eene groote hoeveelheid mondbehoeften en krijgsvoorraad buit gemaakt. De berichten zeggen 6.000.000 kardoezen. De Japoneezen rukken maar altijd vooruit. Generaal Oku is Maandag namiddag met zijnen staf te Moukden aangekomen. In de Russische gasthuizen heeft men 3oo gekwet ste Japanners gevonden. Na het vertrek der Russen hebben de chineezen verscheidene gasthuizen en andere gebouwen te Moukden in brand gestoken. Generaal Kouropatkine, met 70.000 man zijner beste troepen, zou zich te Ouzin-Ta'i op 20 versten ten Noorden van Moukden be vinden en houdt er wanhopig den strijd vol tegen de oprukkende Japanners. De verliezen der Japanners worden geschat op 41,000 manschappen. Maarschalk Oyama seint dat er meer dan 40,000 Russen gevan gen genomen geweest werden. Zaterdag nog werd eene russische kolom aan de Pou-rivier krijgsgevangen gemaakt. Van de Russen zijn er meer dan 140.000 man buiten gevecht gesteltzij hebben 400 stuks veldgeschut, 100 belegeriagskanons en 20 vaandels verloren. Er werden 3oo officiers gedood en 1100 gekwetst. Men denkt dat er in het geheel ongeveer 60,000 Russen gedood en 80 000 gekwetst werden. In de laatste gevechten zijn verscheidene Russische soldaten, door de geledene ontbe ringen uitgeput, zinneloos geworden zij legden op hunne eigene wapenmakkers aan, of stormden met gevelde bajonnet op de boomen los, welke zij voor Japanners aanza gen. Velen vielen op de knieën, maakten groote kruisteekens en begonnen bitter te weenen. Er wordt gezegd dat gaflsch de Rus sische belegartillerie, die in den omtrek van Moukden opgesteld was, in de hadden der Japanners gevallen is. Maarschalk Oyama seint éafer mee: 40,000 Russen gevangen genomen zijn Men verzekert in officieële kringen, geene spraak kan zijn van vrede. dat ei- Dezen morgen kwam de tijding datTieling, die om zeggens de sleutel is van Mandchou ne, ook ingenomen is door de Japonneezen. De Russen zeggen dat zij de stad vei lat.n hebben in goede orde. Indien dit waar is, dan is het in alle gaval een bewijs dat ze niet in state waren die stad te behouden. Er wordt nog gemeld dat de Japoneezen tot aan Moukden, en zeker nu ook verder op, den ijzerweg hebben versmald om te doen dienen voor hun materiaal. Zij zouden al de houten blokken afgezaagd hebben, waar op de rillen rustten, zoodat alles zou moeten vernieuwd worden, indien vroeg of later de Russen wederom den ijzerenweg konden be- meesteren 't geen zeer onwaarschijnlijk is. 21,000 fr. bijna genoeg om de kosten te betalen. Een kapelle, die 60.000 fr. werd geschat is voor 1200 fr. verkocht aan eenen aanne mer van af brake. En zoo gaat het met al dat gestolen kloostergoed. Als de fransche werklieden hun pensioen moeten krijgen van de opbrengst van dat gestolen goed, zij zullen nog lang mogen wachten. En kwamen hier ooit de liberalen weder om aan het bestier, zij zouden doen gelijk in Vrankrijk. God spare ons daarvan 1 Zaterdag hare lieve winter- soiree- De Fanfare heeft feesten gesloten met eene tabagie. HeerJos. Derudder, altijd gereed als men zijne medewerking vraagt, heeft met zijn gekend talent filies d'Arles en La Neige» gezongen van Flégier.Te zamen metdenheer Gam. Castel werd nog op keurige wijze een duo gezongen van Concone dat door de toe hoorders geestdriftig werd toegejuicht. De jonge heer J. W. verwierf welver dienden bijval met zijne lieve kluchtliederen en zijne alleenspraak. Hij bezit eene prach tige tenorstem, die met gepaste oefening, eene groote uitbreiding zou verkrijgen. Als gewoonte heeft de Fanfare met kunst en kennis twee schoone stukken gespeeld, die eens te meer hare goede faam doen aan groeien. De eere van den avond kwam grootendeels toe aan den jongen Brugschen piston, die als een ware kunstenaar heeft gespeeld. Ook werden M. Hollebeke de toejuichingen niet gespaard. Hel kon vermetel schijnen nog eens voordrachten te geven over een onderwerp waarover nog maar pas eenige dagen geleden werd gehandeld. En nogthans, die de eerste voordracht gisteren avond hebben bijge woond, hebben verrukt de zale verlaten De heer Verhaeghe kent Shakespeare's werken hij heeft ze doorgrond, gewikt en gewogen en er al het fijne, het kunstige van doen vatten. De bespreking van Hamlet en is nog maar ten halven en zal Donderdag toekomende worden voortgezet. Bericht aan de achterblijvers 1 Zij kunnen te zeiver tijde een genoeglijken en leerrijken avond doorbrengen Ingangkaarten te verkrijgen aan 3 fr., familiekaarten aan 10 fr. bij M. Callewaert, drukker, en aan den ingang der Iweinszaal. De franschen zijn om zot te worden van blijdschap omdat de jonge spaansche koning Alphonse XIII, in Mei aanstaande, naar Vrankrijk komt. Hij zal den 3o Mei te Parijs aanlanden en er eenige dagen verblijven. Van daar reist hij naar Londen, Berlijn en Weenen. Groote feestelijkheden worden bereid te Parijs om eere te doen aan den jongen Vorst. 't Is wonder de franschen zijn zoodanig republikeinsch gezind en zij dansen van blijd schap als zij eenen koning zien. Een milliard van de kloosters Iedereen zal nog onthouden hebben dat de fransche Combisten zoodanig schreeuwden over het milliard dat de kloosters bezaten in onroerende goederen. Dat geld zou dienen om aan de werklieden, van 55 jaar en meer één frank daags pensioen te betalen. 't Is zelfs om de fransche geuzen na te apen dat de Belgische geuzen en Nolfisten ook één frank daags beloofden. 't Is nu vier jaar dat de Belgische werk lieden een pensioentje trekken en dat de fransche voortleven met beloften. Intusschen is men aan 't verkoopen der gestolene kloostergoederen. De staat heeft reeds 2 600.000 frank betaald voor onkosten. En de ontvangsten Over eenige dagen werden er een klooster 4ei dat officieel op 800,000 frank ge- 't werd overgeslegen voor de beroemde poëte nachonal en barde Eecloo i) heeft hier te- Yper nen leerling gevonden, die een liedje gemaakt heeft van de Gaze. en kost niet kluit 1 twee t Is waarlijk prachtig en 't vele 5 c. maar Eene halve centen en half 1 En hoe heet dat liedje «Legaz de la Cousine 1» 't Schijnt dat er nog een gaat uitkomen van denzelfden dichter, onder titel «L'anglais et les casseroles 1» Elk zegge 't voort Ons marktplein is dicht bezet met alle slag van barakken, die binst veertien dagen vele volk naar onze stad zullen lokken. Ook het zal de moeite weerd zijn eens een toertje te doen rond de markt theaters van allen aard, eene prachtige diergaarde, de wereldberoemde viographe Gérardy, de théater Opitz, die altijd zulken bijval geniet, benevens talrijke andere aantrekkelijkheden. Zondag 19 Maart, om 3 ure namiddag, zal in het lokaal der hof bouwmaatschappij van het arrondissement Yper Getemde Leeu wen Boomgaardstraat, de tweede les plaats hebben over groenselteelt. Zij zal gegeven worden door Mr N. Van Winsen, voorzitter der maatschappij. Deze les is vrij en kosteloos. De heer A. Verhaeghe schikt eene reeks van vijf voordrachten te geven iu de Iweins zaal. Die voordrachten zijo uitsluitend letter kundig en zullen handelen over drie voor name stukken van Shakespeare. Eerst Hamletdan Koning Lear en vervolgens De koopman van Venetië. iii lij'.

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1905 | | pagina 1