D I T I S EN OMMELAND mm Op Zaterdag 8" April 1905. 5 centimen 't biadu 40ste jaar. Talmerk 2050 ROND DE WERELD Schrikkelijke aardbeving in Engeisch-Indië Dood van Mgr. Favier Ellende in >punje Koning Edward in Frankrijk a Koningin Alexandra Te Kales Naar Marseille In Ifaro' ko Rusland Keizer Wilhelm te Tanger VAN ALLES WAT Japansche aankondigingen Onderwijzers in beschikbaarheid Vanwaar komt de influenza De «griffe» der burgemeesters Een trek vau liefde van Pius X Verboden te lachen in Rusland Japonië Te trekken bij den Uitgever, Th 36, in de Bolerstratei te Yper, en bij 's land boodschap we sen ofte posttegen 3 frank 's jaars. Echt en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijk, niet kinderachtig; Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal M. 1011 bes ifisiukte aanslag tegen de Czaar De rechten der Polen VAN 't Nieuwsblad van Yper verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 f. 's jaars3 f. en den vrachtloon buiten Belgenïand. Het blad en is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. lies moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Boterstrate, Tk £6, te Yper. m m m m De bekendmakingen kosten O.fr. 15 de reke binnen't blad is't 0,f.30 van 's Rechters wegen f. 1overdruk, 5 fr. 't honderd, ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Keeren vau de Agence Havas. te Brussel, T!g34, in de Ziiver- strate, en te Parijs, n° 8, Place la Bourse, ontvangen bekendma kingen voor 't Nieuwsblad van Yper, van al die buiten Oost- Westvlaanderen wonen. Dinsdag in den vroegen morgen heeft eene geweldige aardbeving gansch het land, van Agra tot Simla, verwoest. Men heeft elf schokken gevoeld, waarvan een drie minuten duurde.Geen het minsteonderaardsch gerom mel kondigde het natuurverschijnsel aan. De eerste schok was zoo plotseling dat de Hin does, die gehurkt hunne «houka» rookten, met 't gelaat tegen den grond geworpen wer den. De schokken richttenzich van het westen naar het oosten. Te Missouri kon men onmogelijk recht blijven staan. Alhoewel men nog niet de belangrijkheid van de schade schatten kan,is het zeker dat al de gebouwen en al de huizen van de stad min of meer geleden hebben. Een deel van het Savoy- Hotel is ingestort, alsook verscheidene ka tholieke kerken. Op verscheidene plaatsen gebeurden kleine aardinzakkingen. Men spreekt van talrijke slachtoffers; hier werd eene vrouw gedood, daar werden verscheide ne inboorlingen erg gekwetst. Uit de distrikten van Dolvadern en Rady- poure komt de tijding toe dat daar ook de de schade overgroot is. Lahore is een der meest beproefde steden De aardbeving was er zoo geweldig, dat men er nooit grootere gevoeld heeft. Langs alle kanten vluchtten de inboorlingen uit de bouwvallige huizen.Men vreest dat er vele slachtoffers zijn.In de steden waar vele hooge en schilderachtige oude hui zen ingestort zijn, vielen de hooge huizen op deze die lager stonden. De torens van de Gulden Moskee zijn in gestort,-de muren van de Moskee van Ouazis- khad zijn gescheurd. Te Simla werden de huizen ook erg beschadigd, maar te Delhi is de schade gering. Het is de tweede maal op 3ojaar tijd dat zulke ramp Lahore treft. In december 1875 deed eene aardbeving verscheidene gebouwen in puin vallen; een zeker getal personen wer den gedood. Drie jaar vroeger werd de stad Lebrée, in dezelfde streek gelegen, door eene aardbeving ten gronde vernield. Lahore telt ongeveer 210,000 inwoners; deze stad is omringd met eenen muur voor zien van dertien poorten. Verscheidene ge bouwen van Lahore dagteekenen van de regeering der mongooische keizers. De stad Dharmsale is door de aardbeving ten gronde vernield. Al de huizen liggen in puin. Verscheidene europeanen en een groot getal inboorlingen zijn omgekomen. De ellen de is groot tusschen de bevolking. Te Lahore is de verwoesting zoo groot dat er geene grootere aangestipt wordt in de geschiedenis van Indië. De steden Arnritzar, Jullundur, Eerozepor, Muitan, Rawalpiudi en Mussoorie zijn uiteen geschokt. De grond beefde verscheidene minuten lang. Te Kas- hmire, Dahousie, Dehradon, Pukal, Maler- Kothla is de schade ook groot en zijn er vele slachtoffers Nadere bijzonderheden ontbre ken. Te Lahore werden 70 inboorlingen ge dood en verscheide gekwest. Men heeft de aardbeving te Calcutta en te Bombay gevoeld, doch slechts licht. Mgr Favier was 68 jaar oud; 43 jaar Jang behoorde hij tot de missies in China. In het Orde der Lazaristen getreden, werd hij on- middelijk na zijne priesterlijke wijding en zijne studies, te Parijs voltrokken,naar China gezonden. Hij gaf bewijzen van eenen onver- moeibaren iever en maakte zich in vele om standigheden uiterst verdienstelijk, en laatst nog, tijdens den oorlog van 1900, toen de missie te Peking woedend belegerd werd en de belegerden in den uitersten nood verkeer den. Mgr Favier, eens de rust hersteld, sloeg moedig de handen aan 't werk om de bescha digde kathedraal te herstellen en de afgebran de kerken, scholen en weezenhuizen der missie herop te bouwen; hij richtte ook een internationaal gasthuis en eene groote fransch chineesche school op. Mgr Favier had in 1899 van den Paus een coadjutor bekomen in den persoon van Mgr Jarlin deze zal hem,van rechtswege opvolgen als bisschop van Peking.Mgr Jarlin was sinds dertien jaar de verkleefde medewerker van Mgr Favier. Hij is geboortig uit het bisdom Montpelliea en 48 jaar oud. De fransche regeering heeft hem, ter gelijkertijd als aan Mgr t-avier, voor zijne deelneming aan de verdediging van Pei Tang, de fransche concessie te Peking, het kruis van het legioen van eer geschonken. In een groot deel van Spanje, voornamelijk in Andaluzië, heerscht eene groote ellende; ten gevolge van de aanhoudende droogte! vinden de boeren geen werk en zij leven enkel van den ondeistand,doorde burgerlijke en geestelijke overheden uitgedeeld.Te Jerez, te Utrera en in gansch Aragon, heeft niet alleen de landbouw, maar ook de veefokkerij van de droogte te lijden; de eigenaars zijn verplicht, met groot verlies,hunne kudden te verkoopen. En toch en is die vriendschap in 't geheele niet gemeend konden of dierven de fran- schen, ze zouden niet lange wachten hen te wreken over het affront van over eenige jaren te Fachoda in Afrika De groote dag. laden zijn nog altijd bezig met het bezoek van keizer Willem te Tan ger. Iedereen wil de ware reden kennen van dat onverwacht aanlanden. Vrankrijk en Engeland vooral zijn daar- meê erg bekommerd. En 'tis ongetwijfeld met dat doel dat Edward VII een bezoek heeft gebracht aan den Voorzitter der fransche Republiek te Parijs. t Is waar, men geeft voor reden dat koningin Alexandra te Marseille verblijft en dat koning Edward haar al door Vrankrijk gaat afhalen. Koning Edward vertrok uit Douvers giste ren Donderdag ten 12 en half s noens) met de stoomboot Queen. Hij is ten 1 ure 40 te Kales aangeland. Bij zijne aankomst werd Edward VII geest driftig toegejuicht. En 't waren vooral de franschen die riepen Leve de Koning 't Is aardig in de fransche Kamers zijn ze zoo bekommerd met hunne republieke en alshet volk ievers 'oen koning geware wordt, hun herte danst van vreugde a In de statie werd aan koning Edward een licht ontbijt aangeboden. In 't fransch heeten ze dat een lunch zeker omdat het woord lunch niet meer fransch en is als vlaamsch. Ten 2,40 stond de prachttrein gereed om naar Parijs te vertrekken, of beter naar Pierrefite, een klein statietje niet verre van Parijs. was uit Parijs vertrokken en kwam te Pierre fite ten 5.40. In afwachting der aankomst van koning Edward ging M. Loubet met den engelschen ambassadeur een koutertje slaan in t kamertje van deu statieoverste. Ze waren daar nog maar een kwartje, den tijd om een cigaartje te smooreu, als de koninklijke trein de statie binnenstoomde. Het rijtuig van den koning stond juiste voor de kamer van den statieoverste. Voor zitter Loubet ging tot bij de deure, binst dat koning Edward zijn hoofd buiten stak. Na nen hert dijken handdruk zei Edward Dat is toch neu keer wel van u mij hier te komen goèn dag zeggen Voorzitter Loubet stapt in het rijtuig van den koning en de engelsche ambassadeur ofte gezant gaat hem in een hoekje zetten, binst dat de andere heeren een woordekeu gaan klappen in het ander rijtuig met de heeren die meê zijn met den koning. Twee minuten later wordt er geschuifeld: de trein gaat voor it en de koning groet de personen die buiten staan. In 38 minuten is de trein in de Lyonstatie van Parijs. Bijna ni maud en was in de statie Als de trein stilhield is Edward seffens uitgestapt, ge volgd door M. Loubet. M. Lcubet is nog eenige oogenblikken blijven klappen met den koning en bij het afscheid zei hij Wel bedanktM. de Voorzitter, voor uwe vnende.ijkheid en ge ief mijne hulde aan te bieden aan Me vrouw Louuet Dan beeft de koning nog wat gesproken met den engelscben gezant en ten 7.10 is de trein vertrokken naar Marseille, waar bij beden Vrijdag nucbtend ten 9 en ba'if is angekomen. Zou men niet zeggen franschen en engelscben zijn oude maatjes ja de beste vriendeD der wereld jmmm Bmst dat M. Loubet en koning Edward malkaar flikflooiden rond Parijs, hadden andere fransebmans xVl. Cecil Gurney, engel scben consul, belast de koningin te gaan groeten, die to Marseille op haar schip was Victoria and Albert. De koningin hoeft gevraagd om persoon lijk den beer burgemeester te bedanken voor het vriendelijk onthaal der bevolking en daarop is M. Gbanot met een bootje naar liet schip gevaren en de koningin beeft op nieuw den burgemeester gelast te zeggen aan de bevolking dat zij uitnemende gevoe lig is aan de blijken van genegenheid die baar gegeven werden. Te Tanger is het bericht toegekomen dat de fransche ontdekkingsreiziger M.de Segon zac, die nog altijd door den cheik Sultana gevangen gehouden wordt, in goede gezond heid verkeert en wel behandeld wordt. De cheriff van Pajerouai heeft aan den cheik geschreven,om hem te vragen,M.de Segonzac onmiddelijk in vrijheid te stellen; hij stelt zich borg voor de betaling van het gevraagde losgeld. Er wordt verteld dat maandag avond, op het oogenblik dat in het keizerlijk paleis te Tsarskoie-Selp den dienst der week afgelost werd, de policie een officier der kozakken opmerkte, die,met een licht kasje in de hand, in den vleugel van het paleis drong, waar de Czaar verblijft. Het gelaat van den officier was onbekend en de politieagenten sloegen zijne bewegingen gade;zij bemerkten dat zijn sabel niet op de voorgeschreven wijze was aangegord en dat hij geene ordonnandieleer- zen droeg. Er was niet aan te twijfelen de verdachte kerel was geen officier. De policie ondervroeg hem, en, na eerst geprotesteerd te hebben, liet de zoogezegde officier zich aanhouden. Het kistje, dat "hij droeg, bevatte twee bommen. De aangehou dene weigert op de hem gestelde vragen te antwoorden en men heeft geene papieren in zijn bezit gevonden. Er zouden nogtans, in verband met die zaak verscheidene aanhou dingen gedaan zijn, onder andere van eenige policieagenten. De policie heeft insgelijks de oudste doch ter van een gewezen provinciegouverneur, graaf Leontieff, aangehouden, die dicht bij 't duitsch gezantshap te St-Petersburg woont. Ten gevolge van een naamloozen brief werd er bij haar eene huiszoeking gedaan, en in hare kamer, onder het bed, werden verschei dene kistjes ontdekt, twee bommen en ont plofbare stoffen bevattend. In de laatste weken hebben talrijke hooge- schoolstudenten te St-Petersburg zich ge- zelfmoord. Mudenten onder do wapens Ten gevolge der sluiting van de hooge- school van Warschouw, werden woensdag 1600 studenten naar huis gezonden al degene die vrijstelling van dienst bekomen hadden om hunne studies te kunnen doen, zullen nu onder de wapens geroepen worden. De russische mimsteraad heeft besloten de voorschriften, waardoor het aan de Polen verboden werd staats ambteTK te bekleeden, af te scfraffen, uitgenomen vooVte,^etgeen de hoogere ambten betreft. Er is 00^ besloten dat de ondergeschikte bedienden in L<4e negen gouvernementen van West-Rusland, taal der streek moeten kennen, t zij dus yYy, het geval, het poolsch of heMéttisch. hl Polen In het distrikt van Warschouw is de verkoop van revolvers, pistolen en kardoezen verboden. Te Lodz hebben twee dronken kozakken Zondag nacht vier voorbijgangers aangeval len; zij hebben er twee van gedood en de twee anderen gekwetst. De nihilist die te Lodz eene bom geworpen heeft naar de policiekommissaris, is zondag in het gasthuis overleden, zonder het bewustzijn weergekregen te hebben. Scha ikkf lijkc Hlend In het distrikt van Nijni- Novgorod sterven de vrouwen der reservisten van honger; tot nu toe hadden zij onderstand ontvangen van het zemstvo, doch de hulpmiddelen van dit laatste zijn uitgeput. Ter gelegenheid van het bezoek van keizer Wilhe.m was de stad Tanger reeds van in de week feestelijk uitgedorscht de huizen wa ren versierd en met bloemen en rijke drape- rijen. Overal waDperden duitsche en marok- kaansche vlaggen. De engelsche kolonie had een prachtigen praalboog opgericht en zelfs, op verzoek van het fransch gezantschap, hadden ook de leden der fransche kolonie hunne woningen versierd. Vrijdag morgen ten 8 ure kwam de stoomboot Hamburgvergezeld van het pantserschip Friedrich Karlin het zicht van Tange, en ten 9 ure verscheen hij op de reede. De fransche kruisers Du-Chayla en Linois,die in de haven liggen heeschen de fransche vlag in top en groeten de duitsche schepen elk met 2 1 kanonschoten Aan wal werden twee kanonschoten gelost. De Fried rich Karl beantwoorde de groeten. De bevelhebber van de Du-Chayla begaf zich aan boord voor het officiel bezoek. Uit hoofde van het slecht weder, is keizer Wil helm tot 11 3/4 ure aan boord gebleven. Het weer was toen beter geworden,en de keizer is aan wal gestapt. Hij heeft een lang gesprek gehad met Ab- del Malek. oom van den sultan, en heeft cpvolgentlijk eene marokkaansche afveerdi- ging en de duitsche kolonie ontvangen. Het diplomatiek korps, dat 's morgens naar de kaai gekomen was voor de ontvangst, was to n reeds vertrokken. De keizer begaf zich vervolgens naar het duitsch gezantschap. Bij zijne aankomst op de Groot Sokkoplaats voerden araabsche ruiters een fantasia uit te zijner eer.Op zijnen doortocht in de stad werd de keizer geestdrif tig toegejuicht door de inboorlingen en de Spanjaards. In sommige steden van Japan hebben de werklieden eene aardige manier om hun werk aan te bevelen. Op den rechtervoorarm doen zij het ken- teeken van hun beroep tatoueeren. De schoenmaker draagt eenen schoen op den voorarm de houtkapper, eene bijl de timmerman, eene zaag, enz. Onder de afbeelding van het werkalm staat gewoonlijk Ik werk goed en goedkoop ofwel Ik werk beter dan mijne stielgenoo- ten De werkelooze arbeiders sloven de rechter mouw op en wandelen door de straten, tot dat iemand hun bezigheid verschaft. ln het driejaarlijksch verslag over den toestand van het lager onderwijs in Belgie, lezen wij dat het getal gemeenteonderwijzers en onderwijzeressen in beschikbaarheid door afschaffing van bediening, thans nog beloopt: 18 voor de provincie Antwerpen, 23 voor Brabant, 74 voor West-Vlaanderen, 42 voor Oost-Vlaanderen, 34 voor Henegouwen, 14 voor Luik. 33 voor Limburg, 41 voor Luxemburg en 68 voor Namen, zijnde totaal 347. Zij trekken samen 233,961 fr. wachtgeld, zegge gemiddeld een loon van 670 frank. Op een te Londen gehouden kongres van geneesheeren, werd een debat gehouden over den oorspong der enfluenza. Dr. Chifford Abutt, oud professor aan de hoogeschool van Cambridge, zegde dat deze ziekte ons uit het Noorden van China per expresstrein is toegekomen. Volgens hem is bet aan het leggen van den Transiberiaan- scben spoorweg te wijten, dat deze ziekte zich naar westelijk Europa heeft kunnen ^verzetten. De aandacht van het departement van bin- nenlandsche zaken werd geroepen op het feit, dat zekere documenten gelijkvormig ver klaard worden,door ambtenaren der gemeen tebesturen, bij middel eener griffe des burgemeesters. Dit is onregelmatig.aangezien de burgemeester of de afgevaardigde schepe nen alleen bevoegd zijn om, door een eigenhandig handteeken, een karakter van van echtheid aan ambtelijke stukken te geven. Onlangs bood de bisschop van een der armste diocesen, Mgr Bouquet, bisschop van Mende, aan den Paus eene beurs aan met 6000 frank, die hij had kunnen bijeen verza melen voorden Sint Pieterspenning 6000 frank! Het is niet veel en de bisschop achtte het dus noodig zijne kudden te veront schuldigen wegens hare armoede. Hij drukte den wensch uit, dat de Paus algelijk dat penningske zou willen aanveerden, en het niet naar de weerde aan goud, maar naar de bereidwillige liefde, waarmede het was bijeengebracht, zou willen schatten Respi- ce amorem dantisnon donum amantis. (Let op de liefde van den gever, en niet op de gave van den liefhebbende.)» Zoo als het schoone en diepzinnige woord van de Imitatie luidt. Pius X nam de beurs aan. «Die gifte is mij oneindig veel dierbaarder dan de rijkste geschenken, en met dankbaar heid neem ik haar aan. Maar nu wil ik u eene gelijke aalmoes voor uwe armen geven. Herneem de beurs de Paus vraagt hetu.» Maar Mgr. Bouquet zocht dat niet. Ten slotte is de beurs op het Vatikaan gebleven ter beschikking van den bisschop van Mende, die de waarschuwing ontving dat de Paus er niet zou aankomen. Het schijnt dat de Keizer van Rusland de Paus doen verzoeken heeft de katholieke Bisschoppen in Polen aan te sporen mee te werken tot de bedaring der gemoederen. De Bisschoppen hebben geantwoord, dat alleen de naam Rus in Polen zoo veracht wordt, dat zij, door voor Rusland te willen ieveren,alle liefde en gezag zouden verliezen. Ge ziet, gebuur, als 't nijpt, weten keizers en konin gen den Paus en de Bisschoppen wonen Zondag was de vertooning van een circus te Warschouw door een talrijk publiek bijge woond dat veel genoegen vond in de toeren van een gedresseerden ezel, Ferdinand de ezel volgde een soldaat na, die gedrild werd. - Voorwaarts beval de dresseur, doch de ezel stapte achteruit en hoe meer het voor waarts klonk ging de ezel achteruit. A ha riep August, ik zie dat gij Kouropatkine zijt. Een schaterlach ontstond onder het publiek dat de zet begrepen had. De vreugde was van korten duur. De policie deed den circus sluiten en August werd in 't gevang opge sloten Wat het lot van den ezel Ferdinand aangaat, het is onbekend. Een Hollander, die eenigen tijd in Japonië verbleef, schrijft Nimmer heb ik het gedacht gedeeld van schrijvers, die de Japoneezen schetsen als een volk van poëzie, en veel te rer gaan in hunne bewondering,maar dat neemt niet weg dat ik moet instemmen met de waarheid, dat er geen tweede voorbeeld bestaat van een volk, dat in zoo weinige jaren tot zulk een verba zende ontwikkeling is gekomen. Doch diezelfde reusachtige ontwikkeling heeft de ijdelheid van het volk, zijn trots,zijn zucht tot overheersching dermate opgewekt, dat de gevolgen niet te voorzien zijn van het overwicht dat Japonië in geheele Oosten kan verkrijgen, wanneer de mogendheden niet de handen ineenslaan, om aan overmoed paal en perk te stellen. «Dat is 't overwegend belang van Engeland, Frankrijk en Nederland, die in Azië zulke uitgebreide koloniën bezitten, en van Duitsch- land en Noord-Amerika, die er het grootste deel van den handel in handen hebben. «Van mijn kort verblijf,ditmaal inJaponië, breng ik de overtuiging mede, en het was dé vaste opinie van de verschillende diplomaten en deskundige personen, met wien ik mij te Tokio en te Jokohama kon onderhouden.dat Japonië zich met eene onovertrefbare volhar ding en eene onnavolgbare sluwheid op dezen oorlog heeft voorbereid, terwijl Rusland, vertrouwende op zijne kracht, het naderend gevaar nooit inzag en teenemaal onvoorbereid was. Het gele gevaar!...

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1905 | | pagina 1