MENGELMAREN :£3 VERDWENEN ill Wanneer men kalk De honing beschouwd als voedsel en geneesmiddel Eene misgreep Bedevaart naar iourdes in Vlaanderen Examen Late Pasdien LANDBOUW Landbouwers en Hoveniers B :i Iets over het vlas Leest en overweegt. PERCEEL i 63 fr. PERCEEL 11 95 l'r. PERCEEL III - 80 fr. au. i J 5 |tt I! S I,;:.'J S 5' Men doet de eksteroog geheel en gansch verdwijnen, met ze alle dagen met eene inbrandende oplossing van potassche te wasschen. in het oog heeft gekregen, mag men het niet met water uitwasschen, maar met olijfolie. Niet omdat, zooals men vroeger meende, het brengen van water bij kalk, het branden verergert, maar omdat daardoor de kalk in fijne deeltjes door het oog wordt verspreid, terwijl men juist moet zorgen de kalk bijeen te houden. Dit geschiedt door het gebruik van olie. Evenals de melk en de eieren,is de honing een uitmuntend voedsel.Hij veranderdt bijna gansch in bloed, versterkt, ontlast, prikkelt den eetlust, werkt rechtstreeks op de spieren Zij die door slaaploosheid gekweld zijn moeten vooraleer zich ter ruste te begeven een lepel honing nemen. Door dagelijks honing te gebruiken zal men vele ziekten voorkomen. Geeft de kinderen honing op hunnen boterham, gij zult alzoo de bloedloosheid (anemie) bestrijden en hen van borstkwalen bevrijden. Eene tas warme melk, gemengd met een lepel honing, geneest de influenza. Bedorven bloed doet een nakend einde voorzien. Welnu, geen enkel voedsel geeft krachtiger, rijker, zuiverder bloed dan de honing geen enkel voedsel werkt heilzamer op geheel het menschelijk gestel. Mondzweren worden genezen door honing gemengd met azijn. Onderwijzers, kanselredenaars, zij die veel in't openbaar moeten spreken, zullen wijse lijk handelen, met op hun brood honing te gebruiken en, daar suiker brandig is, deze in koffie, thee of melk te vervangen door honing. De personen die geregeld honing gebrui ken, zullen nooit over maag of buik, of ingewandontsteking te klagen hebben. Honing gemengd met look drijft de woi- men af. Honderd grammen honing, gemengd met vierhonderd grammen regenwater, is een uitmuntend middel voor oogontsteking. Om wratten te doen verdwijnen, bestrijkt men de handen met honing en men doet handschoenen aan. Honing met laurierolie of terpentijn ge mengd, geneest de wintergezwellen aan han den en voeten. Maar wacht u van vreemden en gepersten honing; eischt zuiveren, uitgeslingerden, inlandschen honing,gij zult dien niet meer dan twee franken den kilo betalen; gij zult tevens een nationaal landbouwprodukt be- voordeelen, en tot uitbreiding van de bieën teelt medewerken. De bieën bevruchten de bloemen; zonder dat die bevruchting plaats hebbe, kan men noch fruit noch zaad bekomen. De bieënteelt is dus nuttig aan land- en tuinbouw. Om zuiveren, inlandschen,uitgeslingerden honing te bekomen, wend u tot de bestuur ders der maatschappijen van bieënteelt, ze zullen u bereidwillig ten dienste staan. Daar en is geen minister die eenvoudiger is in zijnen omgang dan baron Van der Bruggen. Het is een ware gentleman die niets bezit van de stijvigheid van zekere nieuwmo- dene edelmans met politiek blazoen. Nu* baron Van der Bruggen, die zeer wel 't vlaamsch kent en er fier over is, bleef over eenige dagen stilstaan vóór een wachthuisje der brusselsche tramways en bemerkte dat de vlaamsche opschriften vol missen waren en waar er b. v. het woord correspondance vertaald werdt door overeenkomst Ziende dat er binnen een controleur was, de minister sloeg met den vinger op de ruit en riep den agent. De geroepene stak de schouders op en bleef voort staren in zijne cijfer-papieren. De Minister riep opnieuw en de controleur kwam bij. Hij. Hewelwat wilt gij? Minister. Mijn vriend, ik wilde u alleenlijk de schrikkelijke fouten doen op merken die in de vlaamsche opschriften staan. Hij. Wat kan u dat schelen Minister. Gij zoudt dat moeten doen veranderen. Hij. (Hooveerdig). 't Is al wat ge mij te zeggen hebt Minister. Ik geloof wel dat dit het zeg gen weerd is. Hij. Hewel ik, 'k vaag er mijne botten aan en wat meer is, wat zaken hebt gij daarmee Minister. Als 't belieft. Hij. Wat kan u dat maken Moeit u met uwe zaken Minister. Maar 'k geloof dat dit mij een betjen aangaat, ingezien ik Minister van Landbouw ben en dat de tramways van mijn beheer zijn. Hij. (getroffen en buigende met den kepi in de hand) Ik wist niet. wie zou er dat gedacht hebben.... Minister. Stel u gerust mijn vriend en zegt aan uwen opper-direkteur dat de Minis ter van Landbouw begeert dat men deze schroomelijke fouten verbetere, missen welke een professor van lagere school niet zou dulden bij de slechtste leerlingen van zijne klas. Daarna gaf de minister de hand aan de Controleur die verslagen stil bleef staan. Advokaat Elastiek had een loopjongen noodig. En daar kwam een manneken zich aanbieden. De advokaat ondervroeg het manneken en onder meer zei hij Liegt gij nooit, manneken Somwijlen sprak de jongen. Zoo Weet gij wat er van u zal wor den als gij liegt Ja. Wat dan Laat eens hooren. Ik zal een groot advokaat werden, ge lijk gij, als ik maar goed kan liegen..Dat heeft mijne moeder mij dezen morgen nog gezegd... (OOSTACKER) Op dinsdag 2enMei aanstaande,vergaderen de bedevaarders van gansch Vlaanderen aan de voeten hunner Moeder, rond de wonder- rotse van het vlaamsche Lourdes te Oost- acker, om Maria onbevlekt te danken over verkregen gunsten en nieuwe weldaden door hare milde hulp van den hemel te verkrijgen Wij Yperlingenj kinderen van Onze Lieve Vrouw van Tiiuyne, mogen daar niet te kort blijven. Altijd toonden wij dat de Moeder van Jesus ons dierbaar was, de jubelfeesten der dogmaverklaring van de Onbevlekte Ontvangenis waren er een bewijs van. Nu zullen wij nogmaals in eene openbare belij- uis van ons geloof onze liefde en vertrouwen tot Maria, de uitdeelster aller gratiën lucht geven en talrijk te Oostacker vereenigd zijn De onkosten der reis (trein heen eu wèer) beloopen 3° klas 3,15 Jr.; 2e klas 5,30 fr, Wij vertrekken uit Yper om 6,50ure 's mor gens langs Cortemarck, en keeren terug uit Gent om 5,44 ure 's avonds en zijn te huis ten 8,32 ure. Gelijk de voorgaande jaren komen de pelgrims bijeen bij St-Amandsber. stadhuis, en al bidden en zingen, stipt ten 10 1/2 ure vertrekken zij Lourdeswaarts, waar eene plechtige Hoogmis en een lol zul len gezongen worden. Een noenmaal aan 1,50 fr. per hoofd zal te Oostacker bezorgd worden voor deze die het verlangen. De inschrijvingen voor Yper worden aan- veerd van heden af tot Donderdag avond '27 April bij de EE.HH. Desmet,Delameilleure, Denys en Outtier. Mr Albert Barbry, oud-1 Vincents college heeft zijn afgelegd van veearts. FP&jGSï,f> .x 'T' Vi"-Z betreft. Hebben wij onze Golden River i iet? Wij móeten dus het mogelijke doen om onze goede faam te behouden en deze winst bron ten profijle te maken. eerling van Sint laatste examen April, 9si Mengelwerk vau 7 Nieuwsblad van Yper, Nr 21 door HENDRIK DE ZEINE DERDE DEEL IV Boven goto en schatten Uwe faam van kunstenaar Men kan het niet weten. Dit had de handlanger van Firstman met ernst uitgesproken en het was ook hetgeen de boezemvriend van den schilder, den beeldhouwer Hubert Rens vond en ver klaarde,als zijn kunstbroeder hem den brief voorlegde, want hij had zich gehaast naai de woning zijner geliefde Angelina tesnellen. om aan baar en hare ouders het bericht kenbaar te maken. Deze laatsten traden ook de meening bij van hunnen zoon, en zelfs hunne dochter raadde hem de reis naar Duitschland aan, zoodat de jongeling dan ook spoedig per spoortrein naar Keulen vertrok en zijne vrienden in ongeduldige verwachting achter latende. Niet lang was Carl weg of hij zond in eeii korten brief zeer verrassende nieuwstij dingen, zoodat Hubert, die het schrift las, aan zijne ouders en de gansch ontstemde Angelina mededeelde Dat deze, die zij onder den naam van Johan Lundig kenden, geenszins derwijze heette, maar integendeel Carl Firstman moest worden genoemd, zooals do heer Rudolf Firstman, zijn oom, dien hij te Keulen had gevonden, hem in een vrien delijk gevoerd onderhoud had verklaard. Nadat Rudolf Firstman de Hipt te volgen onderrichtingen van zijnen plaaggeest had gekregen, deed hij zijnen neef roepen, die een verblijf dicht bij zijne woning zelve had gekregen. Toen de jongeling met hem samenzat en Marcus tot alles afluisterend was gereed, sprak de huisheer ernstig. Carl, ik heb u nog niet alles medege deeld wat u aanbelangt en gij weten moet. Wil mij uwe aandacht verleenen eu vooral goed bedenken vooraleer mij te antwoorden. De jonge kunstschilder bezag den spreker opgewekt en riep Spreek, mijn goede oom, ik ben op voorhand zeker dat hetgeen gij mij zult mededeeleu zeer goed nieuws zal zijn. Welnu ik moet u ditmaal spreken en wel over de middelen, die ik denk in het werk te stellen om uw geluk te verzekeren. Mijn geluk Ach oom wat zijt gij goed en ik weet niet hoe u te bedanken. De huisheer schudde het hoofd en weel voer ietwat treurig Och dank moet gij mij niet geven Tot hetgeen ik voor u doen zal ben ik wei verplicht, daar... Hij hield op want iu de uevenplaats had hij een licht gerucht gehoord, welk hem een sein of teeken toescheen. Luister, Carl, sprak hij met besluit, ik verlang dat. gij in het huwelijk tredet, en zoo gij dit doet en mij involgt schenk ik u een fortuin. Men hoort dat hij geenszins aan zijn neef gesproken had over het half miljoen, welke dezes vader had nagelaten en Carl, die voor- alsnu geenszins wist dat. zijn eigen vader zeer rijk was geweest, werd door de vurigste erkentenis vervoerd en greep de hand van zijn oom, uitroepende Ho Beste aller menschen, gij wilt mij doen huwen en zult mij een fortuin schenken zoo ik dit doe. Maar weet gij dan niet dat het mijn innigste wensch is De huisheer wendde het hoofd af. Hij kon den aanblik van dien eerlijken jongeling niet verdragen, te meer daar de gewetenlooze goed begreep welke begoocheling den jongen man vervoerde. Rudolf Firstman hief het hoofd sprak als met koortsig besluit. Hoor Carl, ik heb een beschermelinge, wier kennis ik u wil doen maken. De jongeling keek verbaasd en mompelde: Een beschermelinge... kennis maken... Ja, het is een eerlijk en braaf meisje, die nu den ouderdom van twee en twintig jaren bereikt heeft en Maar, oom.... Gretchen Rej/ndel is haar naam. Gij zult ze zien en gewis zal mijne keus u aan staan. Uwe keus, oom, maar zeggen Begrijpt gij mij niet Dit jaar valt Paschen past op 23 zoo heeft men een iale Paschen. Weet men, dat er regelmaat bestaat bij den oogenschijulijk onregelmatigen datum van Paschen, dat dan eens einde maart,dan weer in t laatst van April komt? De reden daarvan moet gezocht worden iu de bepalingen, vastgesteld door het Concilie van Nicaea in den jare 325 en die nog heden nageleeid worden. Daarin werd beschreven, dat Let i'aasch- feest m alle kerken tegelijk gevierd zou wor den op de zondag, die op de eerste volle maan naden aanvang van de leute volgt. Valt deze volle maan zeil op een zondag, dan moet Paschen op den daaropvolgeudeu zon dag gevierd worden. Deze bepalingen zijn daarom getroffen om een samenvallen vau het Christelijk Paaschfeest met het lsraëlie- tisch Paaschfeest te voorkomen. Het degin van de lente is 21 maart, aldus vastgesteld door het Concilie om de dag en ..achtsevening; men meende toen, dat deze datum onveranderlijk was. In verband hier mede moest Paschen dus tiuschen 22 maart en 25 april vallen. De vaststelling van den dag der volle maan geschiedde echter met door sterrekundige berekening,doch volgens eene berekening, die aangaf,dat alle 19 jaar alle nieuwe mauen weer op deczeideu zon dag zouden vallen. Deze periode, de inaancirkel, noemt men het Guldengetal; na verloop van 19 jaar vallen de verschillende schijngestalten van de Maan juist weer op dezcliue dagen en tijdstippen van het zonnejaar. Deepacta, of bijgevoegde dagen, vormen het getal dagen, dat aanduidt hoeveel dagen bij het eindigen van den laatsten dag des jaais sedert de nieuwe maan verloopen zijn.Na deze epacta, waarmée doorgaans de kerkelijke bijgevoeg de dagen worden bedoeld, bepaalde men te voren het Paaschfeest. In verband met de rekening van het Concilie en met de Juliaansche tijdrekening, die na alle vier jaren een schrikkeljaar voorschreef, moesten na verloop van 532 jaren de Paaschiate in dezelde volgorde terugkeeren. Maar de voorschriften van het Concilie van Nicaea en ook de Juliaansche kalander bleken in de pratijk mank te gaan. Zoo schoof het J uliaansche Paschen in den loop der eeuwen steeds verder af van de volle maan en van den werkelijken aanvang vau de lente. in 1582 bedroeg het verschil reeds 11 dagen en de kalenderverbetering, die paus Gregorius Xlilinvoerde,bracht het voorjaar weer op 21 maart en liet het sedert op dien datum staan.De volgende afwijkingen zulien zich pas over eenige duizeude jaren laten bespeuren. En wie dan leeft... Ook de aanduiding van de Paasckvolle maand werd aldus verbeterd. In de vorige eeuw Yiel «Paschen slechts éénmaal op den laatsten datum, dien van 25 April, namelijk in 1886. De volgende maai zal dit pas weer gebeuren in 1943, dan weer in 2038. Vroeg Paschen op den al.ervroegsten datum van 22 maart, viel het laatst ia 1818. Inde eerstvoigde 150 jaar zal dit niet meer gebeuren. In de laatste jaren werd de vlasteelt eenigszins op den achtergrond geschoven, ten gevolge der lage prijzen. Nochtans laten zekere vooruitzichten toe te hopen dat deze uitmuntende nijverheidsplant wederom stil- lenkens aan hare plaats in de vruchtafwisse ling zal hernemen. En dit ware te wenschen. Belgie is overi gens altijd op den eersten rang geweest voor wat de ylasopbrengstvan eerste hoedanigheid op en Vergeef het mij, neen Nogtans spreek ik klaar en duidelijk Die jonge maagd Gretchen heb ik voor u uitverkoren,ten einde uwe vrouw te worden. De kunstschilder sprong woest op. Weihoe, gij zegtdie... juffer, welke ik niet ken, zou mijne vrouw moeten... Luister, Carl, sprak Firstman, ik wil veel voor u doen en ik zal u daarvan weldri de bewijzen geven. Neem Gretchen, uit mijn band tot vrouw en eene groote fortuin zal de belooning.... Onmogelijk riep de kunstschilder. Ik heb aan mijne Angelina, met mijn woord ook mijn hert gegeven. Haliever heb ik mijne Angelina tot vrouw dan al de schatten der wereld Och zwijg onnoozele riep Firstman toornig uit, wat wilt gij eene vrouw boven rijkdom verkiezen. Waarom? Gij vraagt het mij Ha omdat men met werken schatten kan winnen, maar niet eene vrouw zooals mijne Angelina Gij kent haar niet, oom, maar wanneer gij haar zult hebben gezien... Ho ik wil baar geenszins zien Wat uitstaans heb ik met haar?... Komaan, uw woord Huwt gij Gretchen mijne bescher melinge en wilt gij rijk zijn Ik kan niet toestemmen en liever mis ik de fortuin,dan mijne uitverkorene laffelijk te verlaten I Niemand worde ooit mijne vrouw dan mijne Angelina. Carl, dat zal niet gebeuren. Het zal Ik zweer het voor God die mij hoort V Als een hinderpaal uit den weg geruimd Eene wijl stilte heerschte. Plotseling sprong Rudolf Firstman op en riep En zoo ik u eens zegde welke de reden is die mij aandrijft, u mijne beschermelinge tot vrouw te bieden, indien ik u.... De deur vlopg-opeü en Marcus Reyndel verscheen iriïd rood ontstoken gelaat. Meester, sprak hij, iemand moet u dringenjfi spreken. ocd) ik kom cicmstoncls. ^verdween, >an richtte de huisheer opnieuw het i >rd tot Carl. Het vlas groeit liefst op eenen zandigen leemgrond, rijk aan Davette, eu die daaren boven zeer ondoordringbaar is. De grond moet met de meeste zorg voorbereid worden. Eene diep* empleeging is altijd voordeeng. daardoor v^aekert men ie regelmatige ont wikkeling der wortels eu houdt men den grond tamelijk vochtig. Niet een plant is gevoeliger aan eene doelmatige bemesting: de fijnheid, de klea eu de stevigheid van den bast hangen er van af. "t Is daarom dat de Maatschappij to: bevordering der vl,-steelt, van Rijsel, cem- prijsvraag uitschreef over de bemesting vai het vlas. De studie van M. Alex. Lonay Staatslaudbouwkundige te Bergen, werd bekroond. Zij bevat zeer nuttige wenkeu.De proeven welke M. De Vuysfc, de bevoegde opzichter van het Ministerie van Laudbouw, gedurende versclii.'ige jaren te Borsbt-ke ondernam, zijn ingsgeiijks zeer afdoende. Wij meenen dus aan goede bron te putten, als wij uit een en ander eenige gedachten oiitieeueu betrekkelijk de bemestingswijze Een goede vlasoogst ontneemtper hectare: 57 kilos stikstof, 38 kilos fosfoorz .ur, 74 kilos potasch. De stikstof eu do potasch spe len dus de voornaamste rol. Onze twee schrijvers zijn het eens om te bevestigen dat stalmest en beer uitnemend geschikt zijn voor vlas Nochtans moet men het mest zoo vroeg mogelijk inwerken, want die plant is vijand van versche mest. Al3 potaschmest kan men voordee'ig chloorpotasch gebruiken gemengd met wat superfosfaat. Maar het ziju vooral de stikstofvetteu die al onze aandacht verdienen.Met sodanitraat moet men uiterst voorzichtig zijn, want het vlas wordt te veel opgejaagd en valt bij de eerste regenvlagen. Overigens hebben de landbouwers zelf meermaals opgemerkt dat nitraat eenen groven stengel geeft. 't Is juist om die verschilligo nadeelen te vermijden dat wij de voorkeur geven aan zwavelzuren ammoniak. Deze meststof im mers onderhoudt beter dan nitraat eenen regelmatigen groei en het vlas is veel fijner. Ook heeft het ammoniaksulfaat, in de proe ven van M.De Vuyst, gedurende drie achter- eenvolgeade jaren, de hoogste netto winst gegeven. Inderdaad die winsten kwamen op 144 voor sodanitraat en op 177 voor zwavelzuren ammoniak (zie verslag M. De Vuyst 1894). Uit deze proeven en ook uit al wat voor gaat besluiten wij dus dat het aunnoniaksui- faat de voorkeur verdient boven sodanitraat in de vlasteelt. 150 tot 20l) kgr. per hectare schijnt ons eene goede bemesting. Vergeten wij echter niet het ammoniak sulfaat eenige dagen vóór het zaaien te ge bruiken en het goed onder te werken. Meirendaele De culture der tomaat noemt in Belgie eene uitbreiding, deels tengevolge van liet overgroot gebruik dat erdoor alle standen dorsamonleving van deze gezonde vrucht wordt gemaakt, en an derdeels teroorraka dergrooto winst die zij dep landbouwer verzekert, wanneer dekweek doel matig geschiedt. Dit jaar legden wij op leemachtigengrond eene proef aan tea einde te onderzoekeu wélke mest stoften de beste uitslagen geven. Drie perceelen elk van 1 are oppervlakte wer den volgenderwijze bemest Perce 1 I 300 kgr. goed geteerdeu stalmest. Perceel II 4kgr. sodanitraat -j- 0 kgr. su perfosfaat -j- 2 kgr. chloorpotasch. Perceel III: Dezelfde scheikundige meststoffen min potasch. De stalmest en de minerale meststoffen werden eene maand op voortijd ondergewerkt: de helft van het sodanitraat werd onmiddellijk vóór het planten uitgestrooid, en de andere h lft vier weken daarna. Tiidens den groei hebben wij bestatigd dat de nlanten van perceel II krachtiger doorgroeiden. 11e vruchten van dit perk >varen insgelijks verscheidene dagen vroeger rijp. Wij hebben zorgvuldig de verschillende opbrengsten gewogen, naarmate do vruchten riip wierden, zoodanig dat wij de volgende uitslagen hebben bekomen PERK I - 340 kilogr. Tomatteu. PERK II 475 PERK III - 400 Vergelijken wij de uitslagen van perceel I en II, dan stellen wij bij dit laatste eene meerdere opbrengst vast van 135 kilogr. Doen wij de vergelijking van perceel Renin _an is er een verschil ten voordeeie van percc-el II van 73 kgr. En tusschen perceel I en III is er nog een verschil van 60 kilogr. ten voordeeie van het gebruik der scheikundige meststoffen. Deze proef leert ons dus dat de scheikundige meststoffen de grootste opbrengst geven, maar wij o telle n tevens vast, dat zij ook de grootste winst vorwfzei lijken. Inderdaad voor de mest stoffen aan percefl 1 toegediend betaalden wii 3 fr. voor de volledige scheikundige meststoffen van perceel II, 0,06 -\- u,3') -{- ,40 1,66 fr. en voor perceel lil sieclits i/Ö fr. Rekenen wij nu de tomatten tegen eenc-n gemiddelden prijs van 0,20 fr. por kilogr. dan bekomen wij de volgende sommen Verminderd van de uitgaven besteed aan de meststoffen blijft er dus voor PËRBEEL I 68 3 65 fr. voor PERCEEL II 95 - 1,06 92,34 fr. voor PERCEEL III 80 1,65 78,74 fr. Zonder rekening te houden Van de uitgaven gedaan aan arbeid blijft er voor perceel II vergeleken met perceel I, eene nettowinst van' 93.34 - 65 28,34 fr. Voorwaar een schoon profijt Landbouwers luistert dus Daar goeden raad en maakt een veelvuldiger gebruik van scheikundige mest stoffen. J. AIDIT. YPER Zondag morgen is een begin van brand ontstaan in den stal van den luitenant Férier, Rijie-Klarenstraat. Voorbijgangers hebben gelukkig het vuur kunnen uitdooven, vooraleer het groote schade had aangericht. Een rijtuig waarin twee Eerste Communie kanten zaten, botste zondag namiddag op den Zonnebekesteenweg tegen den boordsleen van het gaanpad en klonk om. De twee kinderen werden door de glasscherven gekwetst. De per sonen die de Eerste Communiekanten vergezel den, en de koetsier, die van zijnen bok gestuikt was, kwamen er ongedeerd van af. MOESKROEN Zondag nacht rond 11 ure, keerde Leon De- jongte,20 jaar oud,fabriekwerker,wiens ouders een schoienwinkeltje houden naast de kerk van Risquons-Toul.te Reckem.mct drie jongelingen van Moeskroen huiswaarts. Nabij zijne woning, rechtover de iioeve van M. J.-B.Dal,ontmoetten de vier jongelingen acht kerels, dis uit tegen overgestelde richting kwamen. Deze laatsten zouden met steenen geworpen hebben. Leon Dejonghe wierp terug. Een der aanranders kwam dan met een open dolkmes iu de hand op hem (oegeloopen en bracht hem een ergen steek in den nek toe. Het slachtoffer viel badend m zijn bloed op den steenweg en de acht kerels namen de vlucht. De gekwetste werd door zijne makkers naar zijne woning gedragen, waar Dr Scheppens, van Moeskroen hem de noodige zorgen is komen toedienen. De dader en de andere aanranders zijn gekend en een onder zoek is door de gendarmen ten hunnen laste geopend. KNOCKE-AAN-ZEE Het parket van Brugge is .naarKuocke gegaan om een onderzoek te doen over eene erge zaak. Eenige jongens waren naar den toren der kerk gegaan.Boven komende ontwaarden zij grooten rook. Zij gingen den koster verwittigen die, bij komende, bestadigde dat er schaveling eu hout, met petrol begoten, in den (oren rondgestrooid was. Hij kon gelukkig onmiddelijk het vuur uitdooven. Huishoudsters,koopt de suiker in pakken van Je Thiensche maalderij. K eering der jaren. De vrouwen die zich van tijd tot tijd het lichaam zuivere met de afdrijvende Walthery pil, bewaren eetlust, Inssche kleur, kracht en uitmuntend gezond heid. Wil naar uw verblijf' teruggaan eu u daar beraden, ik zal u verder spreken. Ga Ik zal u doen ontbieden. Wil dus wachten. De jongeling gehoorzaamde, groette en ging uit. Dan trad ziju oom de kamer binnen waar Marcus Reyndel zich bevond en wel schuim bekkend Yan woede. Bij den kelschen duivelbrulde de snoodaard met ingehouden stem, wat is die schoelje halsstarig koppig! Weihoe! hij wijst uw aanbod van do band en misprijst mijne dochter!... Wee over hemIk zal hem vreesclijk vinden. Marcus steen.ie zijn heer ontz; t. wat hebt gij voor, man ik niets Ha! ik geef mij met verloren en zal wel maken dat wij ons doel bereiken Wat hoeft er nu te worden gedaan Niet veel. Tracht uweu neef nog eenige dagen hier te houden. Dat zal onmogelijk zijn. Toch niet Veins u te overpeinzen. Geef een weinig toe en tracht tijd te winnen Ha en gij wat zult gij doen Ik zal wel de zaak gansch klaar spelen. Geef mij alleenlijk het briefje dat de dwaze gek u schreef om zijne aankomst te doen kennen. Hier is het, sprak Firstman en reikte het den schurk over. Komaan, nu eens de groote middelen gebruikt 1... Zijn heer bezag hem met angst eu wan trouwen. Wat zult gij doen, Marcus vroeg hij haperend. Dit zult gij later weten, meester, ant woordde de fielt, die tot zeer laakbare daden was besloten. Hij s'apte naar de deur, en morde nog 't Is begrepen, niet waar, heer Gij houdt uwen neef nog eenige dagen hier.Geef wat toe, en wees voorzichtig niet meer te zeggen dan hetgeen gij reeds hebt verklaard. Voor al het overige zorg ik en k mag u wel verzekeren dat het doelmatig zal zijn. Daarmee verliet de knecht den meester, die onthust alleen bleef. Marcus had zich behendig gezet. Ja een moeilijk werk. Het geschrift nabootsend van den brief, m het werk dien Carl uit Antwerpen had gestuurd naar zijnen oom, zoo stelde de snoodaard het bericht op, volgens welk Angelina met haar bloeder Hubert naar Keulen werd geroepen Nu weteu wij hoe het kwam dat Urbaan Rens, te zijner woning, twee zoo gansch verschillende brieven van Carl had ont vangen, en het geheim wordt ons verklaart welke de oude lieden te Antwerpen zoo verontrustte. Neen, t was haar geliefde Carl niet, die .Angelina naar Keulen riep, maar wel de snoode Marcus. Waarom Wij zullen 't spoedig weten. Hubert en Angelina waren spoedig naar Keulen vertrokken om er met den zoogezeg den goeden oom van Carl kennis te maken en zijne toestemming tot het huwelijk te ontvangen. Maar wat was er dan wel eigentlijk te vemen gebeurd, dat wij er Angelina buiten de stad zieltogend hebben gevonden, door een dolksteek doodelijk gewond, zoodat zij m allerkaast naar het gasthuis moest wor den gebracht, waar zij langen tijd lag zonder tot bewustzijn weder te keeren Ha de gewetenlooze Marcus had het plan uitgevoerd, ten einde, die hinderpaal voor de verwezentlijking zijner wenschen,uit deu weg te ruimen. En wat deed de boef? Nauwelijks was Hubert met Angelina te Keulen aangekomen in het «Hotel Kneff,, of een rijtuig hield stil en een man, al koetsier gekleed, kwam met een briefje voor eene reizigster, Angelina Rens gebeeten, biis den gasthofhouder. Dezo deed bet schrift aan de juffer be deden, zoodat zij met niet weinig genoegen lezen kon dat haar verloofde Carl haar ïingend bad naar zijnen oom te komen, natuurlijk alleen, terwijl Hubert een weinig nog zou wachten, totdat hij insgelijks werd atgehaa.d, zoo de zaken het huwelijk be treffende, goed uitvielen. Wanneer een geruimen tijd verloopen was en de avond inviel,werd de beeldhouwer met hevige onrust bevangen, daar zijne zuster met wederkwam, cn geene tijding liet ge worden. 0 't Vervolgt)

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1905 | | pagina 2