D I T N OMMELAND S, GRAND CONCERT Op Zaterdag 29° April 1905. 5 cent!men blad. 40 u jaar. Talmerk 2053 ROND DE WERELD Koning Edward Aardbeving in India VAN Ai.LES WAT Naar de stad Tegen den kanker Ontrupsing STADSNIEUWS Slad Yper Gemeenteraad TELEFOON 52 trekken bij den UitgeverTh 36, in de Boterstratete Yperen bij 's land boodschapte es en ofte post, tegen 3 frank s jaart. Echt en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijk, niet kinderachtig; Ypersch, Vlaamsch en,, bovenal, God getrouwe ik wezen zal Ville d'Ypres Vrankrijk Verlichting ,l&f$T?kkin8en- 't Nieuwsblad van Yper verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 f. 's jaars; 3 f. en den vrachtloon buiten Belgenland. w Het blad en is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. m Hes moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Boterstrate, s§| Tk 36, te Yper. De bekendmakingen kosten 0,fr. 13 de reke binnen't blad is 't 0,f.30 van 's Rechters wegen f. 1overdruk, 5 fr. 'I honderd, teder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. DeKeeren van de Agence Hacas. 'e Brussel, 1^34, in de Zilver- strate, en te Parijs, nu 8, Place dr la Bourse, ontvangen bekendma kingen voor 't Nieuwsblad van Yper, van al die buiten Oost- Westvlaanderen wonen. organise par 1 Harmonie Communale de la ville d'Ypres, le Lundi, i Mai igo5,a 7 heures du soir, en la grande salie des Halles, avec le concours de MeUe JEANNE FLAMENT, contre alto des concerts du Conservatoire Royal de Bruxel- les Me,le G. CORNÉLIS, harpiste, ir prix du Conservatoire Royal de Bruxelles et Mr Edouard Jacobs, violoncelliste, professeur au Conservatoire Royal de Bru xelles. Programme lr0 partie 1Adagio et Allegro de la ire sym phonic, par FHarmonie Commu nale, Saint Saéns 2. Romance, pour harpe, par Melle G Cornelis, J. RlSLER 3. Adagio et Allegro du concerto en mi mineur, pour violoncelle, par M. Edw. Jacobs, Davidoef 4. Panis Angelicus, CÉSAR FRANCK avec accompagnement d harmonium, violoncelle et harpe, par Mclle J. Flament. 5. Transcription del'op. Samson etDalila, par l'Harmonie Com munale, Saint Saéns 2e partie 1. Les francs Juges, ouverture, par ('Harmonie Communale, BEREIOZ 2. Valsepour harpe, par Mclle G. Cornelis, HASSELMANS 3. A/ Sérénade de Milenka, J. BLOCKX BHet RoosjeP. BENÖIT avec accompagnement de violon celle, harpe et piano, par Meiie j Flament. 4. ALe Cygne, SAINT SAÉNS B/ Humoresque, DVORAK q TarentellePOPPER par M. Edw. Jacobs. 5. Ballade pour harpe, par MelIe G. Cornelis, G. PFEIFFER 6. AHeitres de tristesse, KERVÉGUEN BBerceusepar Melle J. Fla ment. Brahms On pourra se procurer des cartes d'entre'e aux jours et heures annoncés par les affiches et par les cartes-avis, et en outre, le Lundi, t Mai, de 11 h. a midi. Vrankrijk dat over eeue halve eeuwc de meestei was vande wereld,voor wien Europa eerbiedig nederboog, het iiere Vrankrijk heeft moeten duim leggeu voor het kleine Japonië, over eenige jaren nog bijua onge kend. De russische vlote had eene schuilplaatse gezocht en gevonden iu de fransehe beziitin- gen van het Oosten. Japonië heeft geëischt dat de vlote daarweg trok en 't l'ransch ministerie heeft seffens bevel gegeven aan de russische schepen weg te varen, t Was hoog tijd, anders kwam er misschien een nieuwen oorlog uit, die nog veel erger hadde kunnen worden, daar Engeland zonder twijiel voor Japonië hadde partij getrokken. Dat hadde een algeineenen oorlog kunnenveroorzaken. De toestand en was dus niet al te goed, zooveel te meer dat de moeilijkheden met Marokko nog maar half en half vereffend en zijn. Heden zaterdag avond keert de Koning van Engeland naar Parijs wedeiHij gaat er twee-drie dagen verblijven en zondag heeft er Ier zijner eere een groot feestmaal plaatse bij President Loubet. Deze week werd er te Bordeaux een standbeeld opgericht aan Gambetta, oud- Voorzitter der Fransehe Republiek, die aan zijn iand weinig goed, maar door zijn gods diensthaat veel kwaad heeft gedaau. Over de aardbeving, die zulke rampvolle gevolgen heeft gehad in India,ontvangen wij ter overname den volgenden brief van Pater Emmanuel,leeraar in 't college van Lahore Lahore, 6 April 1905 Uit de gazettenzult gij misschien reeds ver nomen hebben wal er eergister voorgevallen is in Indië. He: was Dinsdag morgen 4 April, een weinig na 6 ure 's morgens. Al met eens begint alles te schudden en te beven: de daken kraken, de muren barsten open huizen en boomen, alles staat te dansen de menschen waggelen op hunne beenen, de vogels verlaten al schreeuwen hunne schuil plaatsen in éen woord de wereld scheen te vergaan. Wat was er dan gebeurd? Eene aardbeving de schrikkelijkste die ooit in Indië gewaar geworden is. Ik zal u mijne gewaarwordingen eens vertellen Eerst en vooral mogen wij God bedanken dat wij hier in de school en elders bij de Paters geen ongelukken te betreuren hebben alleenlijk hier en daar de gebouwen zijn wat bescha digd. Wij hadden 's avonds laat eene vertooning gegeven met de lanteerne magique, en daarom hadden wij wat langer blijven slapen dan naar gewoonte. Opeens boor ik den plancher boven mijn hoofd kraken, en mijn bed voel ik weg en weer schudden daarop hoor ik nevens mijne kamer in de groote zaal waardeleerliugen slapen een geschreeuw. Al de jongens komen mijne kamer binnen gestormd, roepende Father, the roof is falling the rooi is falling (het dak gaat invallen Op twee drie seconden stond alles in rep en roer, en het dak kraakte vreeselijk, de deuren en de vensters rammel den verschrikkelijk wij stonden daar al te waggelen lijk zattelaps, juist als op een schip te midden van de zee. Het schokken duurde omtrent tien minuten. Wij dachten er nog niet aan naar buiten te loopen, zoodanig stonden wij verslegen waarlijk dat was nu de vreeselijkste en zonderlingste gewaar wording die ik ooit in mijn leven gevoeld heb. Wat zal het toch wreed zijn als de wereld zal vergaan 't is in zulke omstandig heid dat de mensch ziet hoe klein, hoe nietig hij is. De groote schok duurde eigent 1 ijk maar 20 a 3o seconden; hadde 't moeten lan ger duren, dan had er zeker niets meer recht gestaan in Lahore en in gansch den Punjab. Als de aarde nu stil lag, hoorden wij in de verte een gewoel opgaan van volk in de city; er moeten zeker ongelukken gebeurd zijn, en weldra vernamen wij dat er buizen en tempels ingestort waren, en vele menschen onder de puinen begraven. Ir, de statie van Lahore zijn de wachtzalen ingestort er was gelukkiglijk geen volk in. Het stadhuis is gansch vernield. Vele andere groote gebouwen zijn erg beschadigd. De voorgevel van de kerk van Anarkali is losgescheurd een deel van de nonnenschool zal moeten afgebroken worden Onze school heeft niet geleden, alleenlijk eenige kleine scheuren in de muren.Door de gazetten hebben wij vernomen dat omtrent geheel Indië van de aarbeving geleden heeft In de bergen is het nog erger geweest dan in de pleinen. In eene zekere plaats zijn al de Europeanen, uitgenomen zes, onder de puinen hunner huizen verpletterd De broeder van één onzer leerlingen is onder de slachtoffers. Meer dan eene uur lang hebben wij nog kleine schokken gevoeld en binst dat ik de H. Mis zegde, hoorde ik nog de deuren rammelen. De godslamp in dekapel zwaaide wel eenen meter weg en. weer. Naar men zegt zijn er hier van tijd tot tijd aardbevingen over eenige maanden nog, is er eene geweest 's nachts, maar daar heb ik niets van gevoeld. Is het geene soort van geestverbijstering die onze boerenzonen aanzet dorp en haard te vluchten, hunne velden, wouden en wei den te verlaten, ploeg en zeis te versmaden en naar de stad te trekken, niet om er op avontuur te leven, dat zou eene zekere geest ontwikkeling en karaktersterkte doen veronderstellen, maar om er een postje te vinden waarvan men leven kan zonder te werken En die droomen zijn zoodra verzwonden. Hoe talrijk ook het leger beambten is die de openbare bureelen opvullen, toch kan on mogelijk aan alle aanvragen voldaan worden Het spaarpotje dat bij het vertrek werd mee genomen is alras leeggepeuzeld dan komen de ontberingen, de honger en de ellende, die kwaadvuurstokers, dan ja dan beklaagd men het zich dorp en ouders verlaten te hebben. Sommigen, maar ze zijn klein in getal en 't zijn nochtans de eenige die bewijs van gezond verstand geven, sommigen den slechten gang der zaken ziende,keeren terug... Vader bromt misschien wel, maar moeder opent hart en armen en de stadsche flinker van gisteren zal morgen achter ploeg of eg loopen. Meest van tijd echter gaat het geheel anders toe. Misplaatste schaamte houdt ze tegen, ze zijn bang dat de vrienden zouden lachen. En dan... Dan wordt er langst de straten geloopen en op eenen morgen voor den eenen wat vroeger, voor den anderen wat later kom de volledige ontbering en de honger... Daar is het dat kwaad hen wacht... een straatlooper lokt hen meê... er wordt gezvvendelt... gestolen... gemoord alles is verloren. Hadde die boerejongen t'huis gebleven, dau had hij gewis eene eerlijke plaats in de samenleving gevonden. Wie kent zulke per sonen niet Ongelukkig verloren schapen Van u is het dat de dichter zegt Zij komen in de stad den stedeling verdringen Op 't nauwe werkterrein dat hij beschikbaar heeft. God schiep tot ed'ler taak u als de sledelingen Boer waart gij en 't geluk verbeide u als g:j '1 bleeft Aan welken last, zeg op, hebt gij u nu onttrokken Kwaamt g'ooit in een pa eis zeg mij dan met welk recht Was 't niet omdat gij do livrei had aangetrokken Vrij waart g'j gisteren, ja maar heden zijt gij knecht... Ja, inderdaad, hier en daar is er wel eene die zich omhoog werkt maar dat is de uit zondering ;en is hij gelukt, ten welke prijze het geweest en hoe zeldzaam rijpt de vrucht van zulken noesten arbeid Ziehier wat de heer DE BEUCKER, de gekend tuinbouwkundige te Antwerpen, aan Het Handelsblad schrijft, naar aan leiding van het artikel tegen den kanker ook door ons blad medegedeeld Zijn het de bladeren van de bloem, of van de plant, oi beiden te z-smen Dit zal wel spoedig geweten zijn door de geneesheeren maar ter geruststelling van uwe lezers, wil ik zeggen, dat het plantje geheel en gansch onschadelijk is, en ook sinds langen tijdtot geneesmiddel gebruikt wordt, natuurlijk tot verschillende doelein den de wortel, de bloempjes, de bladeren en zelfs het zaad van het viooltje worden gebruikt als geneesmiddel. Van dit plantje, genaamd Viola adorata, zijn er sinds jaren door zaaiingen, vele mede soorten verkregen en de lezers weten genoeg dat er met millioenen pakjes van dit bloempje jaarlijks ten allen kanten verzonden en ver kocht worden. In het zuiden van Frankrijk worden ze het meest gekweekt om de bloembladjes te plukken, te drogen en voor de apotheek klaar te maken die bloembladjes moeten droog en donker bewaard worden in goed gesloten flesschen of zij verliezen hunne kleur, en ik denk wel, dat alle apothekers er van voorzien zijn, want de docters schrijven het dikwijls genoeg voor. De olie uit de viooltjes getrokken is nog al duur, vraagt er maar eens naar; ge kunt begrijpen hoe ver bazend veel bloemblaadjes er noodigzijn om een enkelen kilo olie te verkrijgen Als men in The Lancet nu schrijft het zijn de bladeren van de viooltjes, dan zal dit denkelijk wel beduiden, de groene blade ren van het plantje zelf, anders zou men het toch noemen de bloempjes of de bloem blaadjes. Wat er van zij het is te hopen dat het eene weldaad mag zijn voor de lijdende menschen; wij hebben het altoos bij de hand de bloem blaadjes bij den apotheker, en de groene blaadjes zijn er winter en zomer voorhanden; dus gemakkelijk genoeg voor onze genees heeren, om er bij wete gebruik van te maken Een koopman, die op de vraag van den voorzitter der rechtbank te Bamberg, in Beieren, of hij getrouwd was, ten antwoord gafOngelukkig ja is deswege gestraft met 10 mark boete. Het openbaar ministerie had drie dagen hechtenis geëischt. Een inwoner van Vendée had zich te beklagen over de schade welke de musschen in zijnen tuin aanrichten. Vooral de kool- en de radijsbedden hadden bij het ontkiemen der zaden veel te lijden, want nu drie a vierdagen was alle zaad verdwenen ook was het opkomende saladegroen weggepikt. Daar de slakken er insgelijks veel schade aan toebrachten, strooide de Vendeeër kalkpoeder over zijne zaadbedden en tot zijne groote verwondering lieten de musschen ze nu ook met rust. Sedert dien dag strooit bij ieder jaar bij het begin der lente, wanneer het zaad aan 't wellen gaat, wat kalkpoeder over zijne groentebedden en de ontkiemende zaden worden door de menschen niet meer aange raakt. Dit goedkoop middel heeft dus een dubbel voordeel het verwijdert ook de slakken. De ondernemers van het onderhoud der beplantingen langs de wegen zijn aan dezelfde verplichtingen onderworpen. Art. 2. In geval de belanghebbenden verwaarloozen zich, binnen den gestelden tijd,naar de schikkingen van het vorig artikel te gedragen,zal de bewerking van ambtswege en ten koste der overtreders verricht worden, op bevel des burgemeesters en or.geminderd de straffen waarmede art. 5 van het tegen woordig bevel dreigt. De kosten der bewerkingen zullen, desnoods door het plaatselijk bestuur ver haald worden, als in zake van belasting. Art. 3. Benevens de ambtenaren en agenten der rechterlijke policie zijn de agen ten van den wegendienst, het bestuur van Brugge en wegen, de provinciale Dienst der Werken en het Boschbeheer van den Staat, belast met de overdredingen aan het tegen woordig bevel op te sporen en vast te stellen. Art. 4. De burgemeester waakt op de stipte uitvoering der maatregelen door het tegenwoordig bevel voorzien. Art. 5. De overtredingen der schikkin gen van «rt. 1 zullen gestraft worden met eene boet van 5 tot 15 fr. De boet zal kunnen verminderd worden, als er verzachtende omstandigheden bestaan: zij zal in geen geval minder dan I frank mogen wezen. De late Pasehen van dit jaar, geeft aan leiding tot allerlei aanmerkingen. Men moet eigentlijk tot aan het jaar 1818 achteruit gaan, om te zien dat Paschen vroeger dan op 23 Maart kan komen. Later dan op 23 April, kwam Paschen in de jaren 1859 (24 April), in 1886 (25 April,) en dat zal voorkomen in de jaren 1943 (25 April) en 2011 (24 April). Wanneer komt Paschen nu In het Concilie van Nicia, dat in 325 na Christus gehouden werd, stelde men vast dat Paschen zou komen op den eersten zondag 11a de volle lent-maait Door de volle lentemaan, verstaat men deze maan die vol is op 21 Maart (begin der lente), of de eeiste volle maan die na 21 Maart komt. Het is dus vroeg Paschen, als het kort na 't begin der lente volle maan is het is laat Paschen, als de volle maan ver achter den 21 Maart komt. De vroegste dag op welken Pa,chen kan komen, is de 22 Maartdat zou ziju ingeval dat het op 21 Maart volle maan is als de 21 Maart op eenen zaterdag valt. De laatste Paschen welke men kan hebben,moet vallen vallen op 25 April dit komt voor als er volle maan is op 20 Maart, één dag voor het begin der lente; dan is het enkel opnieuw volle maan op 18 April, en is dat een zondag,dan komt Paschen acht dagen later 't is te zeggen op 25 April. Alle de volle maan op 21 Maart komt en als het dan zondag is, dan komt de Paschen acht dagen later. De parijzer Gaulois kondigt aan dat de vrijmetselaars der fransehe hoofdstad, een groot eetmaal opgericht hebben op Goeden Vrijdag, om alzoo, met den godsdienst en met de katholieken den spot te drijven. Wij zouden deze stommigheid niet ver melden, zegt de Gauloisware 't niet dat de voorzitter er van niet ware de oud-komman dant Pasquier dezelfde die als spioen der vrijmetselaars, bij de 300 aanklachten heeft gedaan tegen officiers van 't fransch leger Het is dezelfde Pasquier die over kort nog bestuurder was der parijsche gevangenis Cherche Midi Verscheidene officiers wandelen, na dat de aanklagerij uitgeko men was, geheelo dagen zich aflossende, met hunne rijzweepen voor de gevangenis, om den aanklager af te ranselen als hij verscheen maar Pasquier bleef binnen. En die lafaard en gemeene spioen richt nu, op Goeden Vrijdag, een groot vleesch- maal op. De goddeloosheid is Canaille schreef de Maitre, en 't blijft zoo. Een besluit van den heer Gouverneur der provincie draagt het volgende Art. 1. Alle eigenaar, pachter, huurder, vruchtgebruiker of andere gebruiker,die zijne eigen erven of die van anderen benuttigen, is gehouden, onmiddeiijk na den bloeitijd, de boomen, struiken, hagen of kreupèmout, op gemelde erven staande, te ontrupsen of te doen ontrupsen, en dadelijk de beurzenVof webben, die de rupsennesten uitmaken, vte verbranden. De heer Voorzitter zegt dat de raad zijn spijt uitdrukt te moeten scheiden van eenen ambtgenoot, die steeds verkleefd geweest is aan de belangen der Yperlingen. De heer Voorzitter heeft deze weke als afgeveerdigde van Yper de vergadering bij gewoond van de nationale maatschappij der buurtspoorwegen. Voor den tram van Nieuwkerke is men 't akkoord om de voortzetting te vragen tot aan de fransehe grens; om te gaan tot Steenwerck zullen de onderhandelingen voortgezet wor den. De zaak is nu in handen van den Staats raad van Vrankrijk. De heer Minister keurt de voortzetting af van de vertakking Pope- ringhe-Reninghelst tot Kemmel, maar wij verhopen dat hij van gedacht zal veranderen als hij de belangen zal kennen die aan de voortzetting der lijn verbonden zijn. M.D'Hu vettere vraagt namens sommige vlamingen dat de aanduidingen voor de ont worpen lijn Yper-Belle zoowel in 't vlaamsch als in 't fransch zouden gedaan worden, te meer dat er meer Vlamingen dan Walen zijn die van den tram gebruik maken. M. de Voorzitter. Uw verzoek zal in aanmerking worden genomen. M. D'Huvettere herinnert nog eens den slechten staat van den veloweg naar Zi 11e- beke op 't grondgebied van Yper, en hij vraagt dringende maatregels voor de recol- lettepoorte, die onder opzicht van gebruik baarheid en gezondheid veel te wenschen laat. M. Vanden Boogaerde.'t Zal onderzocht en gedaan worden. M. D'Huvettere. Danku, bijzonderlijk voor 't laatste. M. Lemahieu vraagt dat de stad zou openbare voordrachten inrichten nopens de wet op de werkongevallen, te zamen met het landbouwcomice, en hij vraagt ook dat de landbouwwegen zouden behoorlijk hersteld worden, voornamelijk de Bellewaardstraat. De Schepenraad zal 't onderzoeken. De rekening der burgerwacht wordt goed gekeurd. De disch geeft voor 20,000 fr. titels in waarborg om in de Nationale Bank een crediet te hebben van 16,000 fr. De Godshuizen worden bemachtigd om uit ter hand een partijtje land te verkoopen. Er heeft geene openbare verkooping plaats omdat de kwestie niet belangrijk genoeg is. De heer D'Huvettere vraagt waarom de stad ook alzoo niet te werk en gaatde kosten zouden ook minder zijn. Mde Voorzitter. De stad heeft dit reeds gedaan en zal het desnoods nog doen. De raad keurt de veranderingen goed, die de Schepenraad op verzoek, der bestendige Afveerdiging gebracht heeft aan het vergun- ningscontrakt. Het grootste deel der veranderingen zijn van ondergeschikt belang en bedoelen enkel eene wijziging van opstel. Wij hebben ze ten anderen vroeger reeds aangehaald. De stad aanveerdt dat de gemeenten moeten beslissen binnen de vijf jaar, als er eene verandering komt, die toelaat gemeen telijke vennootschappen te stichten, als zij meêdoen of niet. M. D Hu vettere koolhandelaars. M. de Voorzitter, komen. herinnert den brief der —Verder zal hij te passé Verslag der zitting van Woensdag 26 April 1905. De zitting wordt geopend ten 6.10. Al de raadsheeren, buiten M. Canepeel, zijn aanwezig, alsook de heer Secretaris M. Gorrissen. M. de Burgemeester voor. De heer Canepeel, die de plaatse vraagt van bestierder van het stedelijk slachthuis, geeft zijn ontslag van gemeenteraadslid. Hij bedankt de raadsheeren, met wien hij steeds de beste betrekkingen gehad heeft en hij zal steeds eene goede geheugenis bewaren van Om de gemeentelijke maatschappij te ver lengen tot meer dan 3o jaar en 6 maanden moet er eene uitdrukkelijke toestemming zijn van Deputatie en Gouvernement. Opdat deze die de nieuwe vergunning heeft overnemingen moge doen van de oude buizen, enz., moet de Raad daartoe bemach tigen, na onderzoek. De deputatie begeert dat er in 't contrakt sta dat alle werk dat door Yperlingen kan gedaan wordenaan onze stadsgenoten worde toevertrouwd. De rekeningen van de maatschappij die de vergunning heeft zullen jaarlijks aan deri Schepenraad voorgelegd worden. Reeds van in October werd dit gevraagd door het stadsbestuur van Waasten. Geheel het vergunningscontrakt wordt aangenomen met 12 stemmen tegen éene (M. D'Huvettere) en ééne onthouding (M, Fraeijs). Vervolgens worden de veranderingen ge stemd aan den bijgevoegden akt voor eene gemeentelijke maatschappij. Alle gemeenten van het arrondissement of er aan palende kunnen er deel van maken, mits de uitbating belangrijk genoeg zij om de kosten van eenen gazmeter te rechtveer- digen.

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1905 | | pagina 1