p I -|- S P EN OMMELANDS t Op Zaterdag 27" Mei 1905. Herziening der Kiezerlijsten 1906— 1907 Godsdienstig en zedelijk VAN ALLES WAT Het officieel onderwijs Niet vergeten Vrank rijk Nagedachtenis ROND DE WERELD Holland Wie'rijden bij on weder Chinefsch Onverdachte getuigenis Duitschland Te Luik De archieven TELEFOON 52 Te trekken bij den UitgeverTh 36, in de Boterstrate, te Yper, en bij 's land boodschapthesen ofte posttegen 3 frank 's jaars Echt en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijk, niet kinderachtig; Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal STAD YPER Het Gollegie van Burgemeester en Schepenen der stad Yper brengt ter kennis van het publiek, «lat ingevolg artikel 55 van het kieswetboek, er zsi overgedaan werden, van 1steD Juli tof gjsten Oogst aanstaande, tot de herzie ning van de lijsten der burgers, di< geroepen zijn om deel te nemen aan de kiezing van de leden der Wetge vende Kamers,van den Provincieraad en van den gemeenteraad, van 1" Mei 19H6 tot 30" April 1907 Volgens ariikel 54 derzelfde wet, wordt ieder burger uilgenoodigd,voor den in Juli, itt bet Gemeente Secreta riaat, de titels in te dienen van her», niet geschreven staande op de in voege zijndelijsten.aanspraak mogen maken op kiesrecht, alsook van hen die, op deze lijsten gebracht zijnde met een onvolledig getal stemmen, aanspraak mogen maken op bijkomende sten - men. De burgers hebbeu er belang bh deze aanbeveling na te komeu, ter» einde, zooveel mogelijk, de bezwaren te vermijden vóór het Gollegie en vóór het hof van Beroep. Yper, den 15 Mei 49o5 De Burgemeester en Schepenen R. COLAERT. De Sekretaris, M. GORRISSEN. ene nieuwe schoolwet Oorlog T NIEUWSBLAD VAN YPER 't Nieuwsblad van Yper verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 f. 's jaars; 3 f. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad en is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. /.lies moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Boterstrate, Tk So, te Yper. De bekendmakingen kosten 0,fr. 15 de reke binnen't blad is 't 0,f.30 van 's Rechters wegen1; overdruk, 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Keeren van de Agence Havas, ,*e Bvussel, Tk 34, in de Zilver- strate, en te Parijs, n° 8, Place d& la Bourse, ontvangen bekendma kingen voor 't Nieuwsblad van Yper, v.m al die buiten Oost- Westvlaandern wonen. Een der voornaamste kenmerken van het vlaamsche volk, was ten alle tijde zijne gods dienstige en zijne zuivere zeden. Van over eeuwen reeds werd er door de overheid geijverd om de godsdienstigheid onzer voorvaderen te bewaren en meteen zijne echte vlaamsche zeden. Alle pogingen aangewend om het vlaam sche volk zijne liefde voor God en godsdienst te ontnemen zijn mislukt, zoolang als de zedelijkheid werd in eere gehouden. Niet alleen bij de Vlamingen, maar ook bij onze stamgenooten van Duitschen oorsprong, evenals bij de bewoners van Zuid Afrika en Noord-Nederland zijn verwijfde zeden als eene ontaarding veracht en verafschuwd. Cronje, de beroemde Zuid Afrikaansche generaal, ondervraagd over den oorlog met het overmachtige Engeland, gaf getuigenis van den heldenmoed van zijn volk, vertelde van de dapperheid van zijn mannen, maar hetgeen in zijn verhaal meest trof, het was de oprecht eenvoudige godsdienstigheid, bene vens de aartsvaderlijke zeden van de Trans- valers en Vrijstaters. Dr Kuyper, de opperminister van Noord Nederland, tracht door wijze wetten en gepaste maatregelen de godsdienstigheid van zijn volk te handhaven. Keizer Wiilem, de machtige vorst der Duitschers, laat geen enkele gelegenheid voorbij gaan om zijn volk tot zedeiijkheid en godsdienstigheid op te wekken en aan te moedigen. En waar haalden de Duitsche soldaten in den oorlog van 1870 die geheime macht om spijts alles te zegepralen over het fransche volk? Bij eiken soldaat vond men, benevens landkaarten van Vrankrijk,om goed den stand te kennen van het land dat zij wilden bemees teren, ook een gebedenboek, waar de krijgs man kracht ensterkte putte om de wisselval ligheden van den oorlog met onverschrokken moed te verdragen. In Duitschlandis de soldaat niet beschaamd onder het geleide zijner oversten ter kerke te gaan, en niet zelden gebeurt het dat men in de misse officieren aan dén altaar ziet, die heel stichtend en zedig de misse dienen,alzoo aan hunne onderdanen hetvoorbeeld gevende van ware godsdienstigheid. Ook is in Duitschland, Holland en Zuid Afrika de krijgsoverheid streng tegenover dezen die door godslastering of onzedigen klap de mindere mannen verergenis geven. Hier in ons katholiek Vlaanderen, heeft de vrijmetselarij den kop opgestoken, en wilt door Godtergende vloeken en ontuchtige liederen en gezegden trachten te verkrijgen wat zij door hare geheime werking nooit bekomen zou,namelijk de ontchristening van ons vlaamsche volk. Mannen zijn opgestaan, en het gevaar inziende, hebben zij besloten manhaftig te strijden tot behoud van onzen heiligen godsdiensten onze onverbasterde zeden. Dal is het werk van het Christen Vlaamsch Verbond. Reeds duizenden leden hebben den oproep van denhoofdman,heeradvokaat Devisschere. beantwoord en zich laten inschrijven als lid van dat verbond, wiens doel en strekking zondag avond zoo wel en zoo krachtdadig werd uiteengezet door den welsprekenden brugschen redenaar. Dat verbond bedoelt vooral eenen dam op te werpen tegen den stroom van goddeloos heid en zedeloosheid, die ons voornamelijk uit het Zuiden komt aangespoeld, door vuile gazetten, kijzige boeken en printen, als een andere vuile Spiere.langswaar de fransche verrotting Belgie inkomt. Daartoe strekken i° Het bestrijden der goddelooze en zede looze drukpers, hetgeen hier in Y'pei bijzonderlijkeene noodzakelijkheid geworden is. 20 Het verspreiden van deftige liederen. 3° Het bekampen van schandalige printen, kaarten, enz. 40 Het wegnemen van vuile bladen,boeken, prenten en schriften. 5° Zelf het voorbeeld geven om nooit geen halve noch geheele vloeken uit te spreken noch ontuchtige of zedelooze liederen ol gesprekken te voeren ofte aanhooren, en dit zooveel mogelijk bij onderhoopigen beletten. 6° Edele en heilzame Vaderlandsliefde aanvuren en bij het volk de godsdienstige en zedelijke gebruiken te helpen in stand houden of weer in te brengen. Eene afdeeling van dergelijke bond werd zondag avond hier te Yper ingericht onder het Eerevoorzittersehap van den Z. E. H. kanunnik De Brouwer, pastor-deken van St-Maartens en met de medewerking van de heeren AntoyJulien, Baus Jules, Bouquei Remi, Bouteca Kamiel, Delahaye Gustaaf. Dehem Maurits,Desramault Gustaaf, Dumelie Eugeen, Flamey Gustaaf, Gruwez Daniel, Louwyck Achiel, Morlion Robert, Nolf Ka miel, Notebaert Joseph, Seys Ernest, zoon Vandenboogaerde Emiel,Vanderghote Henri Werbrouck Gustaaf, en Callewaert B. en Sobry H.,afgeveerdigden bij den provincialen bond. Wij juichen hertelijk de inrichting toe van een dergelijk verbond en zijn overtuigd dat zij, gelijk heer Advokaat Devisschere zoo welsprekend zei, machtig zal bijdragen tot den zedelijken vooruitgang en tot het in stand houden van den godsdienst bij ons vlaamsche volk. C. RONJE Dinsdag heeft de Tweede Kamer van dt Staten Generaal (hetgeen overeenkomt mei onze Kamer van volksvertegenwoordigers: gestemd met 56 stemmen tegen 38. Door die wet worden de vrije katholieke en protestantsche scholen gelijkgesteld mes deofficieele scholen. Aan de vrije gestichten zal betaald worden voor lokalen en school- oenoodigheden de vrije onderwijzers zullen dezelfde jaarwedden en voordeden genieter als de officieele meesters. Dit alles in even redigheid van het getal leerlingen van elkt school. Is dit geeneschoone en geene rechtveerdige wet Elk krijgt gelijk. Elk bekomt het zijne. Wat zijn wij daar nog verre van in ons katholiek België Inderdaad i° In België krijgen de hoogescholen van den Staat te Luik en te Gent, en zelfs di vrije vrijmetselaars hoogeschool te Brusst i millioenen hulpgeld van den Staat en de stao Brussel. De katholieke hoogeschool vai Leuven, die door meest leerlingen gevolgd wordt, wier onderwijs beroemd is, krijg geen centiem 2" De rijke liberalen zenden hunne Win ders naar athénées en middelbare scholen,dit stukken van menschen kosten, waarvoor dt Staat millioenen uitgeeft. De katholiek» collegiën, die het vertrouwen van de over oote meerderheid der ouders genieten ontvangen geen centhulpgeld noch van Staat noch van gemeente. 3° Wat de lagere scholen aangaat, de vrijt gestichten ontvangen een hulpgeld, dat verre beneden de sommen staat, welke de officieel», scholen kosten. Dus, in ons katholiek België zijn de katho Heken nog verre achteruit gesteken, bij hetgeen nu in Holland door de wet toegestaan wordt. Ehwel.hetgsne bij ons gedaan wordt, is, in de oogen vari de liberalen, nog te veel De katholieke scholen zouden, volgens dit vijanden der vrijheid, geen duit uit Staats- ot gemeentekas mogen ontvangen; 'tzou al voor de liberalen, en voor hen alleen moeten zijn! In den vreemde, zelfs in proteslantscht landen, kunnen wij menige lessen voor onzt liberalen vinden. Iragen bij de bruiloftfeesten van den kroon prins. Nog altijd geen betrouwbaar nieuws over den oorlog, noch van te lande, noch van te water. Er werd gisteren gemeld dat er een zeeslag zou geleverd zijn, waarin de Japoneezen verslegen werden, maar dezen morgen wordi het nieuws alreeds gelogenstraft. Zoo gaat tiet gedurig met alle tijdingen die van het oorlogsveld toekomen. De twee Staatahoogscholen van Gent en uik kosten 2,548,100 i'r., terwijl deze van .euven, die ver verheven staat boven de ».wee officieele te zamen, geen centiem kosi tan het laad. Het middelbaar onderwijs kost 4,624,460f. De onkosten van het lager onderwijs beloopen 17,599,900 fr. Dat is te zamen een schoon aantal mil ioenen, die heel het land betaalt, ook de katholieken die daarbij zeiven voor hunne -cholen en het onderwijs hunner kinderen zorgen. Wij hebben destijds het overlijden gemeld hier ter stede van den achtbaren Heer Louis Roets, opziener van 't vrij onderwijs voor de dekenijen Yper, Poperinghe en Meenen, en voortijds onderwijzer te Beernem en te Sweveghem. Wij vernemen nu dat de talrijke onderwij zers, oud leerlingen en vrienden van dien verdienstvolle man, om zijne nagedachtenis te bewaren en uit dank voor al het goede,dat hij gedaan heeft in eene loopbaan van meer dan vijftig jaren aan het volksonderwijs toe gewijd, op zijn graf een gedenkstuk zullen oprichten. Een berek is reeds gevormd dat zich met het inzamelen der inschrijvingen onledig houdt, onder het Voorzitterschap van den E H. Laga,Bestuurder van St Aloysiusgesticht te Yper. is het in Holland Binnen eenige weken algemeene kiezing. In Holland is eene regeering aan 't hoofd, die zich openlijk christelijk noemt. Zij be staat uit protestanten en katholieken, die een verbond sloten om de samenleving te verde digen tegen het goddeloos liberalisme en het revolutionnair socialisme, dat er een gevolg van is. In Holland gelijk hier werd het liberalisme al meer en meer vijandig aan den godsdienst, gelijk denwelken, en naderde steeds dichter bij het socialisme Vandaar het verbond van alle geloovigen, zonder onderscheid van geloof, om de grond beginselen, die eigen zijn aan eene christene samenleving, te verdedigen vandaar ook de aansluiting van alle vredelievende cn voor uitziende burgers bij de partij, die het socia lisme bestrijdt en er geen gemeens wil mee hebben. Zoo kwam de anti revolulionnaire partiji) tot stand. Zoo wordt het Verbond genoemd van de geloovige protestanten en katholieken. De nabijheid der kiezingen belet de Hol landsche anti revolutionnairen niet zich met de belangrijkste wetten bezig te houden Het artikel 4 van het wetsontwerp, betrek kelijk de scheiding van Kerk en Staat, ovei eenige dagen door de fransche Kamei gestemd, bepaalde dat het gebruik der Ker kelijke goederen zou verleend worden aan dt vereenigingen, die zullen gesticht worden om de uitoefening van den eeredienst te verzeke ren. De logebroeders en de socialisten waren zeer misnoegd over die stemming, en zij hebben pogingen aangewend om de Kamer op die beslissing te doen weerkeeren. Dinsdag moest het artikel 6 besproken worden, en de uiterste linkerzij had daai eene wijziging aan voorgesteld, die feitelijk artikel 4 vernietigde, en den Staatsraad heer en meester maakte over de kerkelijke goederen. Verscheidene redenaars, onder ander M. Rikot, hebben krachtdadig die wijziging bestreden en het gevaar doen uit schijnen, dat de stemming van dit voorstel zou opleveren. Groote toebereidselen worden gemaakt voor de ontvangst van Koning Alfonse in Vrankrijk. Er zullen te Parijs te dier gelegenheid prachtige feesten gegeven worden. Maar de anarchisten maken ook toebereid selen om hunnen haat tegen het Koninkdom bot te vieren twee van hunne mannen die bijzonder belast waren met den koning te vermoorden binst dat hij te Parijs verbleef, zijn aangehouden. Koning zijn en is toch geen aangenaam stieltje, want daar zijn er altijd op uit om u tc vermoorden, niet omdat gij misdoet, maar omdat socialisten, anarchisten en andere deugnietisten vijand zijn van alle gezag en voor leuze hebbennoch God, noch meester De liberale willen 't volk doen gelooven lat ze nog leven ze beginnen nu hemel en aarde te verroeren om met de aanstaande kiezing de bovenhand te verkrijgen. Zondag over 14 dagen was 't algemeene meeting in het land. Natuurlijk hebben ze uitgevallen op pastoors en nonnen, ministerie en katho- ieke partij,en gouden bergen beloofd tegen lat zij aan 't roer komen. Maar de Belgen ïebben hun dwangbestuur van 1879 eu hun- ue dwaze geldverkivistingen niet vergeten, laarom hebben zij de liberalen met klank afgestemd. Er zal nog veel water onder de Drug loopen vooraleer de liberalen nog eens aan het bestuur geraken. Een geuzenblad schreef onlangs Indien de liberalen in 1884 afgedankt werden in België, 't was omdat het liberaal gouverne ment, geld noodig hebbende om scholen te bouwen, overgroote lasten gelegd had op het volk. En niet tegenstaande die nieuwe lasten was er in 1*82 in de kas van 't land een tekort van 15 millioen franks, in 1883 een tekort van 18 millioen, in 1884 een tekort van 16 millioenen, en dan was de maat vol men zond ze naar de maan. De katholieken integendeel hebben sedert 1884 de putten gevuld die tie liberalen gegraven hadden en nooit hebben ze hunne rekening met tekort moeten sluiteu. Sedert 1884 hebben zij een gezamentlijk overschot -;ehad van 163 millioen franks. Dat heet men besturen. Bij de nadering van het seizoen wordt er opmerkzaam gemaakt, dat er levensgevaar aan verbonden is, wanneer men gedurende het onweer op zijn rijwiel zit of er mee in de hand loopt. De schrijver dezer heeft het ze'.f onder vonden, toen hij in den vorigen zomer met zijnen vriend door een onweder werd ver cast. Daarbij trokken de rijwielen, waarop zij zateii.door hunne staaldeelen den b ik sem aan, zoorlat zij van hunne rijwiele reslingerd en uit hunne vingertoppen er vuurvonken sloegen Zij waren toen ge dwongen. hunne rijwielen in den steek te laten en hun heil in eene gracht te zoeken. Wij raden dus ieder aan, bij een naderend onweer zijn rijwiel zoo spoedig mogelijk in zekerheid te bregen. naar 't zeggen van deze die hem vergezelden op deze wandeling, werd hij warmer, herte lijker toegejuicht dan het 't geval is geweest te Luik. Evenmin als de burgerij heeft de werken de klas gehoorzaamd aan het ordewoord der onthouding gegeven door de leiders der Populaire Men heeft zelfs een socialistisch schepene met de andere gemeenteraadsleden zijne hulde zien brengen aan den koning in het paviljoen, opgericht door de stad Luik Niets van dat alles is ontsnapt aan den koning, die een zeer fijn waarnemer is en die,hoewel niet dikwijls te Luik geweest zijnde, niettemin uitstekend het terrein ken de, op 't welk hij zich bevond. En ten rechte op zeer gepaste wijze tevens heeft de koning in zijne redevoering het Luiksche volk geprezen en herinnerd welk deel het genomen had in de stichting onzer onafhankelijkheid en in de ontwikkelingen van den voorspoed des lands. Een Engelschman at te Hongkong bij een Chinees en het smaakte hem nog al wel. Maar toen er vieesch werd opgediend, herin nerde hij zich gehoord te hebben, dat de Jhineezen katten eten. Hij zou het vragen maar hij verstond geen Chineesch en de Chinees geen En- elsch. Daarom wees de Engelschman op den schotel en vroeg miau, miau De Chinees schudde het hoofd en antwoordde wau wau 1 (het blaffen van een hond). Het is klaarblijkend, schrijft de socialis tische senateur Picard, dat België thans een tijtperk beleeft van buitengewonen voor spoed in al de vakken der nationale bedrijvigheid, in de kunsten, in de weten schappen. In de nijverheid zien wij de uitwerksels eener waarlijk merkweerdige en heropbeurende inwendige kracht. En dan durven liberalen en socialistische bladen vertellen dat het katholiek bestuur het land naar den ondergang leidtCitoyen Picard heeft zich echter verklapt. De Duitsche keizerin is bijna verongelukt te Wiesbaden. Zij begaf zich naar de kamers van den keizer, de handen vol papieren, welke zij aan haren gemaal wilde toonen, toen zij, den to.p afdalend, op haar kleed trapte en viel. Er was toen niemand in de nabijheid. Eerstop haar hulpgeroep kwam men toegeloopen. Zij had eene wonde aan den slaap bekomen eene ader was doorge sneden en had eene uitwendige en inwendige bloedstorting veroorzaakt, die gansch het gelaat heeft doen blauw worden. De wonde werd onmiddelijk toegenaaid zij levert geen het minste gevaar op. De keizer, die zich naar Elser.bgch moest begeven, heeft verklaard dat hij zijne*-gemalin niet wil verlaten en haar zelf naarl\Berlijn zal terug leiden. Men denkt dat de keizerin De koning is van zijn bezoek te Luik teruggekeerd, vermoeid maar opgetogen. Vermoeid door zoolang recht te staan, nagenoeg zes uren zonder ophouden, voor eerst om al de hooggeplaatste personen te ontvangen, zoo vreemden als Belgen, die hem werden voorgesteld, daarna om de verschillende afdeeliugen der tentoonstel ling te doorloopeu. Hij heeft dat alles zeer kranig volbracht, zich bij zijne wandeliugen steunende op een stok en noch inspanning noch vermoeinis toonend indien hij soms bleef staan was het, om met meer aandacht een tentoon gesteld voorwerp nader te bezichtigen en niet om wat rust te nemen. Enkel in den trein, die hem naar Brussel terugbracht, kon hij wat rust nemen en nog heelt hij het vertrek een uur doen vei tragen. ik zegde dat hij opgetogen is teruggekeerd Wat zijn archieven Zijn het waarlijk, zooals men het wel eens hoorde zeggen, hoopenoude papieren zonder het minste nut En de archivarissen Zouden zij wezenlijk niets anders te doen hebben dan te beletten dat het vocht, het vuur, de ratten en de muizen deze oude papieren, die tot niets dienen en niemand belang inboezemen, verdelgen Helaasmaar al te waar is het dat,ondanks den vooruitgang van het onderwijs, deze valsche opvatting aangaande de archieven en de archivarissen nog bij het grootste deel onzer landgenoten verspreid is en dat men n den vreemde, in dit opzicht, niet beter bedee'd is. Deze bladzijden hebben voor doel dit langdurig misverstand bij het groot publiek te doen ophouden. De archieven zijn de rechtstitels van den Staat, van de provinciën, van de gemeenten en van de particulieren. Er bestaan dus staats-, provincie-, gemeente- en particuliere archieven. Natuurlijk zijn de samenstelling en het belang van al deze archieven niet dezelfde. Maar alle hebben een zeker getal gemeen zame uitwendige en inwendige kenteekens, welke wij hier willen doen uitschijnen om de archieven uitwat beter te doen kennen. Zooals men weet, zijn de meeste oude bescheiden op perkament geschreven. Naar mate men het huidig tijdperk nadert, neemt het papier de plaats van het perkament in en wordt heden bijna uitsluitend gebruikt. Perkamenten en papieren nemen den vorm van registers of afzonderlijke stukken aan. Deze laatste, naarmate zij van meer of min belang zijn, worden van afzonderlijke omhulsels voorzien en in kartonnen doozen geplaatst of wel met andere stukken in portefolio's of paketten vereenigd. Al deze registers, kartonnen doozen, portefolio's en paketten worden, gelijk de boeken eener bibliotheek, op schabben geplaatst en vor men eigenlijk een archiefdepot. Voorzorgen worden genomen tegen brand gevaar, vocht en knaagdieren, zoowel in de keus der meubels van het depot, als in het gebruik der bouwmaterialen. Rechtveerdigt het belang der archieven deze voorzorgen Ja, want kwamen zij te verdwijnen, zoo zouden niet alleen de belangen van den Staat maar ook die der bijzonderen gevaar loopen. Het is bijna overbodig te zeggen dat,sedert de archieven bestaan, zij eene kostbare bron zijn voor de geleerden welke de geschiedenis nog een verband op het gelaat zal moj'1^ **^daar wa8 ook wel reden toe want nooit. Jvan een land, van eene gemeente, van eenè

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1905 | | pagina 1