DIT IS EN OMMELANDS, op Zaterdag 3n Juni ï905. Herziening der Kiezerlijsten 1906 1907 Liberale en Katholieke besturen Propaganda ROND DE WERELD Vrankrijk Eene bom Later nieuws De schurk VAN ALLES WAT Hoe moet men gaan De scheiding van Kerk en Staat Prijskamp voor Merrie- veulens en kweekmerriën van inlandseh ras Een deserteur De trekkracht door twee locomotieven afgeschaft In Amerika TELEFOON 52 Fe trekken hij den Uitgever7'* 36, in de Boteretrate, te Yper, en bij 's land boodschap tve zen ofte posttegen 3 frank 's jaars Echt en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijk, niet kinderachtig; Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen 2al De bekendmakingen kosten 0,fr. 15 de reke binnen't blad is 't 0,f.30 van 's Rechters wegen f. 1overdruk, 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Keeren van de Agence Havas, ,'e Brussel, Tk 31, in de Zilver- strate, en te Parijs, n" 8, Place da la Bourse, ontvangen bekendma kingen voor 't Nieuwsblad van Yper, van al die buiten Oost- Westvlaandern wonen. STAD YPER Het Collegie van Burgemeester en Schepenen der stad Yper brengt ter kennis van het publiek, dat ingevolge arlikel 55 van het kieswetboek, er za! overgegaau werden, van lsleD Juli tot 31sten Oogst aanstaande, tot. de herzie ning van de lijsten der burgers, die geroepen zijn om deel te nemen aan de kiezing van de leden der Wetge vende Kamers,van den Provincieraad en van den gemeenteraad, van 1Q Mei 1906 tot 30n April 1907. Volgens arlikel 54 derzelfde wet, wordt ieder burger uifgeaoo(ligd,vooR den ln Juli, in het Gemeente Secreta riaat, de titels in te dienen van hen niet geschreven staande op de in voeg» zijndelljsten,aanspraak mogen maken op kiesrecht, alsook van hen die, op deze lijsten gebracht zijnde met een onvolledig getal stemmen, aans] raak mogen maken op bijkomende stem men. De burgers hebben er belang bii deze aanbeveling na te komen, ten einde, zooveel mogelijk, de bezwaren te vermijden vóór het Collegie en het bof van Beroep. Yperden 15 Mei l9o 5 De Burgemeester en Schepenen R. COLAERT. De Sekretaris, M. GORRISSEN. 1871 1872 1873 1874 1875 1876 1877 1878 1879 1880 1881 1882 1883 1884 Oorlo* Te Parijs Donderdag UWSBLAD VAN YPER Wmm i W If I IVI bmm bmam i**\ I \mJ? W t Nieuwsblad van Yper verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 f. 's jaars; 3 f. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad en is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. /.lies moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Boterstrate, Tk £6, te Yper. Te zamen Te kort Katholieke besturen Overschot 13,439,000 12,465,000 10,272,000 2,411,000 5,354,000 Te kort 1,080,000 3,859,000 5,645,000 43,941,000 fr. 10.584,000 10,584,000 33,357,000 fr. over Liberale besturen 3,t t5,ooo fr. te kort 89,000 fr. 6,060,000 fr. 15212,000 fr. 18,254,000 fr. 16,237,000 fr. Te zamen 58,967,000 fr. te kort Katholieke besturen Overschot Te kort 1885 746,000 1886 2,i85,ooo fr. 1887 14,300,000 1888 18,767,000 1889 15,705,000 1890 5,295,000 1891 7,624,000 189a 6,»6o,ooo 1893 7,584,000 1894 9,260,000 1895 7,317,000 1896 6, io3,ooo 1897 5,771,000 1898 12,101,000 1899 17,601,000 1900 i5,o5o.ooo 1901 2,540,000 1902 3,2i5,ooo 1903 2,83i,ooo 1904 1,520,000 Samen 161,029,000 fr. Te kort 746,000 fr. Totaal 160,783,000 fr. over, Sedert 1901 betaalt het katholiek bestuur jaarlijks 12 miljoen aan de ouderdomspen sioenen der werklieden. Dat de kiezers oordeelen. 746,000 De Bond der Katholieke kringen van België hield zijne aigemeene vergadering te Sint Nikolaais, in de feestzaal van het Sint-J ozefsgesticht «Propaganda» was ter bespreking en het was nog al op den toon der Jeremiasklach ten, dateene woordenwisseling ontstond. Er was weinig goeds gedaan... het eene was ontoereikend en het ander niet voldoen de. De Drukpers liet te wensclien en. er moest verandering komen. Op eens komt een jeugdig en pront man vooruit, met ernstig woord en het hert op de lippen. «Mijne Heeren» zegde de spreker, beknib belen is gemakkelijk maar doen en helpen is heel wat anders Ik, persoonlijk, spreek van ondervinding. Wij hebben in ons arrondissement te strijden, moeilijk en lastig, en moeten bekennen dat wij weinig ondersteuning vinden voor de drukpers, zelfs bij onze beste vrienden. Helpt ons wij vragen niet beter dan goed te kunnen doen. Langdurige toejuichingen kwamen deze verklaring begroeten, want menigeen der aanhoorders moest die verklaring bevesti gen. En wie was die spreker De Burgemeester van Dendermonde, de Volksvertegenwoordiger De Bruyn, later minister van Landbouw... en slachtoffer der beknibbeling. De Socialisten geven het voorbeeld aan de Katholieken. Op ieder dorp, in elke wijk, hebben zij hunnen «spioen» die dag- en weekblad op de hoogte houdt van den strijd. De katholieken die «propaganda» verlan gen, voor hunne princiepen, moeten het blad dat zij verkiezen ook ondersteunen door hunne mededeelingen. Het kan het nieuws niet uitvinden, het moet het ontvangen om het te kunnen verspreiden. Ook de aankondigingen niet te vergeten Dat helpt de gazette leven. En wil een blad vele deugd doen, bet moet gemakkelijk zijn bestaan vinden en door vrienden en kennis sen geholpen worden. Het is niet te betwijfelen Dag- en W' eek blad oefenen op de menigte eenen grooten invloed uit. De strijd onzer eeuw is gelegen in het schrift veel meer dan in het woord. De pen is het wapen Wij herinneren ons eene geschiedenis... Van over lange jaren. Wij lezen in een Hollandsch blad Daar is geen grooter belang voor de gebeele maatschappij, dan dat het voedsel zuiver is en aan de eischen der gezondheidsleer voldoet. De regeering doet de boter controleeren, zij het dan ook ter wille van den handel met het buitenland, en noodzaakt de verkoopers van kunstboter openlijk daarvan blijk te geven, opdat bedrog zal worden buitenge sloten. Het vleesch wordt in vele gemeenten gekeurd, om te voorkomen dat den ingeze tenen bedorven of minderweerdige waar zal worden geleverd. Ook visch is in vele ge meenten aan keuring onderworpen. En regeering èn gemeenten ijveren en dragen zorg zooveel als in hun vermogen is om deze levensbehoeften van deugdelijke kwaliteit te doen zijn. Trouwens geen wonder. Het is een wel begrepen volksbelang, en het mag een taak van de openbare gezondheidscommissiën genoemd worden om dat belang te bevorde- n. Vreemd mag het daarom worden genoemd, dat het grootste, het voornaamste, het meest noodzakelijke volksvoedsel het brood niet aan keuring is onderworpen. Te meer is dit opmerkelijk, omdat zoo herhaalde keeren berichten in de pers de ronde doen over kunstmeel of dergelijke vervalschingen welke het gewone meel moeten vervangen. Zij, die het meeste daarvan ondervinden, zijn wel de werklieden. Het brood wordt in de groote steden aan de huismoeders een of twee centen goedkooper geleverd, dan de gewone prijs en om dat voordeeltje te hebben eet de werkman soms brood, dat dikwerf nadeeligis voor zijne gezondheid en in ieder geval hem niet dat voedsel verschaft,hetwelk voor het behoud zijner krachten noodig is. Men is, en zeer terecht, gekant tegen het gebruik, althans tegen het misbruik van sterken drank, maar zou het geen tijd worden dat ook eens te velde werd getrokken tegen het gebruik van minderweerdig brood Een voedsel toch waarop de werkman en zijn gezin grootendeels moet teren Zaterdag laatst hebben de vereenigde Russische vloten deze van Japonië ontmoet in de zeeëngte van Corea. De Russische vloten zijn totaal vernield of gekaapt dooi de Japoneezen. Het verlies voor de Russen is veel grooter nog dan hunne nederlaag van Moukden. Inderdaad, sedert 10 maanden hadden de Russen alles in 't werk gesteld, noch kosten noch moeite gespaard om met twee machtige vloten in het verre Oosten te geraken, daar de Japoneezen het meesterschap op zee te benemen en alzoo misschien Port-Arthur terug te krijgen of ten minste den vijand tot aanveerdbai e v redevoor waarden te dwiDgen. Dat alle3 is totaal mislukt. Al die schoone slagschepen, kruisers, torpedobooten, enz. die de schoonste en snelvarendste waren die er bestonden, zijn in den grond geboord of hetgeen nog erger is voor Rusland door den vijand bemeesterd. De vlote had voor Rusland eene weerde van rond de 400 millioen franken. Daarbij nog zijn Rodjesventsky en twee andere admiraals inde handen der Japonee zen gevallen. De opper-admiraal is zelfs zoo erg gekwetst dat men voor zijn leven vreest. Dat is 't nieuws dat ons nu deze weke bij brokken en stukken is toegekomen en nog gedurig toekomt. Japonië heeft natuurlijk zulke overwinning niet behaald zonder zelf gevoelige verliezen te ondergaan. Zulks is onvermijdelijk, maar hoe groot ook die verliezen zouden zijn, ze zijn wel vergoed door de winste op den vijand. Zal 't daarmeê nu uit zijn en vrede ge raken Wie kan er dat voorzeggen Maar moet de Rus hem nu nog niet overgeven, 't ware oprecht uitzinnigheid en zeker is 't dat Japonië van langs om minder zal content te stellen zijn meteen kleintje. Geheel de weke zwijgt in Vrankrijk de politieke om bezig te zijn met het Konink- sken van Spanje. Alfonso XIII beeft op verzoek van het fransch bestier, eens Parijs gaan bezoeken, de machtige wereldstad. Van daar gaat hij naar Engeland, en misschien al door Beigië naar Duitschland. De koning is nog jonkman hij en is ten anderen nog maar 19 jaar oud gewillig en de kwa tongen zeggen dat hij op reize gaat om een vrouwe te zoeken. Daarvoor en moet hij juist wel naar Vrankrijk niet gaan, maar, wat wilt gij, Vrankrijk is zijn naaste gebuur, en voor de goede overeenkomste is het goed somtijds een koutertje te slaan met zijn gebuurs Nu Alfonso is daar nu sedert Dinsdag te Parijs en 't volk van die groote wereldstad is er om zot te worden van blijdschap, 't Zijn natuurlijk feesten de eene na de andere en op den dooltocht is er geroep en getier van Leve de Koning Leve Spanje dat ge waarlijk niet en begrijpt boe de iranschen, die zoodanig verzot zijn op koningen en keizers, zelve niet en trachten om er eeneü te krijgen. Woensdag heeft de koning met Voorzitter Loubet eens de voornaamste gebouwen van Parijs gaan bezoeken. In 't Pantheon bleef hij lang bij het graf van Napoleon en nam bet zweerd in zijne handen waarmede de machtige keizer over honderd jaar zegevierde te Austerlitz. In de hoofdkerke werd hij ontvangen door den kardinaal Aartsbisschop en iedereen was gesticht over de oprechte godvruchtig heidvan den jongen koning. Als men de trappen opging gaf Alfons zelf zeer eerbiedig den arm aan den grijzen kardinaal. Na een bezoek aan de voornaamste gebou wen ging men ook eens naar de Hallen, een soorte van markt, waar men alles verkoopt. De verkoopers en verkoopsters, die een geheel leger uitmaken,hadden onder ben een jong meisje uitgekozen om voor den koning oen dichtje op te zeggen, door den Victor Hugo van hunne gilde opgesteld. Als 't meisje den koning eenen bloemtuil gaf stond Alfonso recht en stak bet kind een gouden armband over de hand en gaf het daarbij een paar klinkende piepers 1 Maar zè 1 Als 't volk dat hoorde en zag daai was geen houden meer aan 't was roepen en schreeuwen en dansen, klaar van blijdschap, en t geroep van «Leve Alfonso» weerklonk nog altijd als de koning reeds lang was weggereden. Is het volk verheugd en opgetogen door de komste van den jongen koniDg, daar zijn ook «schoeljen» die te voren en daarbinst zoowel als achterna opentlijk verklaarden en nog herhalen dat men den koning moeste vermoorden. Er waren weleenige aanhoudingen gedaan van anarchisten, maar wat voordeelMen laat gedurig in aanspraken en gazetten hei voik opmaken Nu, Woensdagavond was er vertooning iu den Schouwburg, en na-de >ertQQning, juiste vijf miuuten voor middernacht, afèsde koning naar buis reed, werd er op den drasj van eene strate een bomme gesmeten di ontplofte op eenige centimeters van 's konings rijtuig. Twee peerden werden op den slag gedood en drie vier soldaten gekwetst,alsook eenige personen uit het volk. Seffens werden aan houdingen gedaan, maar men is niet zeker dat men den plichtige vastheeft. Trouwens waar de bomme gesmeten werd, was 't nog al duister, en men weet niet zeker als ze van rechts of van links, van uit het volk of van uit eene venster van het Hotel du Louvre gesmeten werd. De policie en 't gerecht zullen dat nu trachten op te klaren. Ondertusschen, al dat treffelijk is moet zulke mannen gelijk de anarchisten afkeuren, en meteen hunnen oorsprong, want 't is de gewone gang van liberaal naar socialist en van socialist naar anarchist. Van zulke en andere deugnieten, spaar ons, Heer I Volgens tijdingen uit Parijs, zijn er 16 gekwetsten, maar geene die erg zijn, God dank 1 Als de koning wist wat er gebeurd was, stond hij recht en stak zijne hand uit naar het volk, om te toogen dat hij niet gekwetst en was. President Loubet deed hetzelfde. En 't volk juichte toe, dat er haast geen einde aan en kwam. Intu8schen was de policie rap aan 't werk; de straten werden afgezet en men vond oeuevens brokken nagels et geutijzer nog eene tweede bomme die gelukkiglijk niet ontploft en was. t Schijnt dat de anarchist die de twee bommen gesmeten heeft, een Spanjaard is, van Barcelonahij noemt Mona. t Zou eene samenzweering zijn opgestookt door zekeren Malato, die reeds aangehouden is, maar die weigert te antwoorden op hetgene hem gevraagd wordt. Mona, zoo gauw hij de bommen gesmeten had, spoeterde weg zoo rap hij kon. Een man uit het volk had het gezien en liep erachter, roepende: houdt vast! Hijging hem juiste bij den schouder grijpen als hij om verre gereden werd door eenen wielrijder. Mona was intusschen weg en men heeft hem niet meer weder gezien. De man die Mona achtervolgd heeft is zekere Chevigny. Hij is door de policie ondervraagd en dank aan hem beeft men de juiste beschrijving van den schurk, die, hopen wij, al gauw zal vast zitten en zijne welverdiende straffe zal ondergaan. Maar die eerst en meest zouden behooren gestraft te worden, dat zijn de opstokers. Wat baat het eenige der ongelukkigen ge vangen te nemen en te onthoofden zelfs, van dezen die den raad der opstokets volgen, als men gedurig opnieuw het volk door woord en schrift laat opmaken Militaire feesten waren bereid voor den Donderdag, maar Koning Alfonso, als ware christen, wilde eerst God dienen en aan 't franscbe volk het goed voorbeeld geven Daarom was hij ten 6 en half opgestaan en spijts al de vermoeienissen van den vorigen stond was hij vóór den zeven en half in Sint Clothildekerke. Ilij nam plaats op eenen bidbank in den koor, en 't was oprecht stichtend om zien hoe godvruchtig de jonge koning bad binst geheel de misse. Den godsdienstplicht vol- oracht, vertrok koning Alfonso met zijn gevolg, en korts na 8 ure kwam President Loubet hem halen om naar de maneuvers van Chalons te gaan. Na de militaire oefeningen kwam de koning naar Parijs weder, ten 6 ure 10 m. Binst Jen doortocht van de statie tot aan het Paleis stond eene zee van volk, en van ten allen kante steeg een oorverdoovend geroep op van «Leve de KoniDg «Dood aan den moordenaar binst dat bloemen en bloem tuilen voor en op het rijtuig vlogen, kortom 't was eene ongehoorde begeesterende betoo- friug ter eere van den Spaauschen koning, die zoo gelukkig ontsnapt was. Wat moet men doen om wel te gaan, met de minst mogelijke vermoeiing, het vrije spel der spieren bevoordeeligende en met de meeste bevalligheid en zekerheid Men moet den voet met de voorpunt eerst op den grond zetten en vermijden dat men te veel op den binnen- of buitenkant drukke. Het slijten der zolen zou, om regelmatig te zijn, zich het meest aan den voorpunt en het minst aan de hielen moeten voordoen. Men moet bijzonderlijk vermijden van den hiel het eerst op den grond te plaatsen, want als men zoo gaat brengt dit eene voortgaande reeks schokken te weeg, welke zeer nadeelig zijn voor de ruggraat en voor de hersenen, b Y^ïfd rechthoudende, moet men e' t N? k *e stijf zijn, de armen vrij laten h.aV -"JMv&de schouders eene afgaande ric.V "W'-v' -Xjdien men deze kleine regelen wil volgen, vindt men in het gaan eene ware verlichting en een vermaak en er is middel om alzoo honderd jaar lang te kunnen gaan. Zekere M. Gérault Richard stelt in de fransche Kamer voor de kerkelijke feesten van O. H. Hemelvaart, O. L. V. Hemelvaart, Allerheiligen en Kerstmis als wettelijke feestdagen te behouden, doch er de namen aan te geven van Bloemenfeest, Oostfeest, Herineringsfeest en Familiefees!1 't Wordt tijd van het gebouw 't einden de Thourout- straat te vermeerderen, want ze zullen gaan afkomen Ten ware men in Vrankrijk zoo nauw niet en keek, om reden dat er te vele zijn Deze prijskampen zullen in onze provin cie geschieden op de volgende plaatsen en dagen Te Brugge, den zaterdag, 1 Juli, ten 10 ure's morgens,op de Burgplaats;te Thourout, den donderdag, 29 Juni, om 10 ure 's mor gens, op de Burgplaats: te Ghistel, maandag 3 Juli, ten io ure 's morgens, op de Groote Markt; te Dixmude, dinsdag 20 Juni, ten 10 ure 's morgens, op de Groote Markt; te Kort- rijk, zaterdag 24 Juni, ten 10 ure 's morgens, op de veemarkt; te Yper, maandag 26 Juni, ten 10 ure 's morgens op de Veemarkt. Eene treurige geschiedenis had voor het hooger krijgsgerecht een goeden afloop, die toont dat militaire rechters, hoe overdreven streng soms ook, toch wel eens goede harten kunnen hebben. Alexander D., van het eerste lanciers,kreeg in Februari van dit jaar, een telegram, mei- dende dat hij voor de tweede maal vader ging worden, dat de toestand zijner vrouw aller slechtst was en dat het oudere kind thuis was bij de grootmoeder die in doodstrijd lag en inderdaad korts nadien stierf dat het huisgezin in de grootste ellende verkeerde en hij noodzakelijk ten allen prijze moest trach ten naar huis te komen. Hij vroeg verlof aan, dat hem, ten gevolge van een ongelukkigen samenloop van omstandigheden werd gewei gerd. Hij deserteerde den ionenkwam den 19H terug,toen de toestand zijner vrouw eenigzins gebeterd en zijne moeder overleden was. Hij kreeg een kleine straf. Maar, dit vonnis, hoe licht ook, beroofde hem,krachtens de wet,van de maandelijksche vergoeding van 3o fr. waarop de milicianen recht hebben. Ook ging hij in beroep bij het hoogef militaire hof, dat den ongelukkige vrijsprak, op grond dat hij gehandeld had onder eenen aandrang, aan welken hij niet had kunnen weerstaan. Het beheer der spoorwegen beeft be sloten op de internationale treinen het trekken door twee locomotieven af te schaffen. In de meeste gevallen werd de maxi- mumlast voor ééne locomotief slechts met enkele tonnen overschreden en voor dit kleine gewicht dat te veel was. had men eene tweede locomotief noodig wat tot groote onkosten aanleiding gaf. Om hierin te voorzien, heeft de staat nu locomotieven laten maken, die om het even welken last kunnen trekken en voortaan de bijvoeging eener tweede locomotief over bodig maken. Het zijn de sterkste die op het vasteland loopen. Eene van die soort is te Luik tentoongesteld. In Amerika bezocht eene dame onlangs een kindertuin, en de onderwijzeres ver zocht de kinderen een oi ander dier na te bootsen, om de dame te amuseeren. Aan stonds begon een helsch lawaai hanen kraaiden, ezels balkten, lammeren blaatten en zwijnen knorden. Alleen een klein meisje zat daar rustig in een hoekje. Kom, Mieken, kunt gij dan geen dier nabootsen 1 Ik doe het. Wat zijt gij dan Ik ben een kieken dat een ei legtalg het gedaan is zal ik kakelen

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1905 | | pagina 1