T IS EN OMMELANDS, Op Zaterdag 10n Juni 1905, 5 centi men 't blad. 40ste jaar. Talmerk 2059 Herziening der üiezerlijsten 1906 1907 ROND DE WERELD Duitschlanc Marokko Engel a nel Zweden en Noorwegen Nog Duitschland Nog de oorlog VAN ALLES WAT STADSNIEUWS Sareis aanbeveling Een schoone trio 't Is om te lachen Gemeenteraad TELEFOON 52 Te trekken bij den Uitgever, Tk 36j in de Boterstrate, te Yper, en bij 's land boodschap we sen ofte posttegen 3 frank s jaars. Echt en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijk, niet kinderachtig; Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal 18* De bekendmakingen kostpn 0,fr.l5 de reke binnen 't blad is 't 0,f.30 van 's Rechters wegen f. 1overdruk, 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. g| De Keeren van de Agence Havas, 'e B: ussel, Tk 34, in de Zilver- strate, en te Parijs, n° 8, Place d& la Bourse, ontvangen bekeudma- kingen voor 't Nieuwsblad van Yper, van al die buiten Oost- w Westvlaandern wonen. STAD YPER Het Gollegie van Burgemeester en Schepenen der stad Yper brengt ter kennis van het publiek, dat ingevolge artikel 55 van het kieswetboek, er zal overgegaan werden, van 1sleo Juli tol gjsten Oogst aanstaande, tot de herzie ning van de lijsten der burgers, die geroepen zijn om deel te nemen aan de kiezing van de leden der Wetge veude Kamers,van den Provincieraad en van den gemeenteraad, van 1° Mei 1906 tot 30» April 1907. Volgens artikel 54 derzelfde wet, wordt ieder burger uitgenoodigd.vooR den 1» Juli, in het Gemeeule Secreta riaat, de titels in te dienen van hen niet geschreven staande op de in voeg», zijnde lijsten,aanspraak mogen maken op kiesrecht, alsook van hen die, op deze lijsten gebracht zijnde met een onvolledig getal stemmen, aanspraak mogen maken op bijkomende stem men. De burgers hebben er belang bij deze aanbeveling na te komen, ten einde, zooveel mogelijk, de bezwaren te vermijden vóór het Collegia en vóór het bof van Beroep. Yperden 15 31 ei 19o5 De Burgemeester en Schepenen R. COLAERT. De Sekretaris, M. GORRISSEN. Oorlog 1860 1880 1885 1ö90 1900 In 1903 heeft men er Absinthe Haring )c tien geboden der Gezondheidsleer Oog en Op zoek Menscheneter Geschenken Cigaren De liberale propaganda Vrouwelijke ontvanger VAN YPER 't Nieuwsblad van Yper verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 f. 's jaars; 3 f. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad en is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. /.lies moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Boterstrate, Tk S6, te Yper. Op te merken is het nog dat keizer Willem ïjnen opperminister Graaf von Bülow tot de weerdigheid van Prins verheven" heeft, juist als M. Delcassé ervan doorgaat. t Is voor den oogenblik al over vrede dat de tijdingen loopen. Japonic zou willen de hand geven en vrede sluiten op voorwaarde dat de Rus vier millard betale, dat Port- Arthur aan Japonië blijve, dat Corea onder gezag sta van Japonië, Mandchourie aan China en Vladivostock vrije haven. Daarbij moet de ijzerenweg van Mandchou rie nog onder her toezicht staan van de mo gendheden. Indien den Rus niet en tracht met Japonië overeen te komen zal hij nog eene nieuwe taffelmg krijgen te lande en Japonië zü zijne eischen weder hooger en hooger stellen. Verleden weke waren 't de feesten ter eere van koning Alfonso, tijdens zijn bezoek ter fransche hoofdstad, die om zeggens alle dag en weekbladen bezig hielden. Thans is hel de beurt aan Duitschland waar Prins Eitel, de toekomstige Duitsche Keizer, deze weke getrouwd is met Groot-hertogin Cecilia van Mecklenburg. Gansche kolonnen der groote dagbladen staan vol met bijzonderheden over dit huwe lijk. Alle mogendheden, tot Vrankrijk toe, hadden gezantschappen gezonden om de jeugdige echtelingen geluk te wenschen en geschenken aan te bieden. Al heeft de franschman.uit beleefdheid, in die algemeene feestviering willen meedoen, dat en wil juist daarom niet zeggen dat de oorlog van over vijf en dertig jaar reeds ver geten is en dat fransch en duitsch maatjes geworden zijn, verre van daar. 't Heeft zelfs weinig gescheeld of er ont stond een nieuwen oorlog tusschen onze twee machtige geburen, en alle gevaar en is misschien nu nog niet gansch voorbij. Dat is nog al een schoon land te noord westen van Afrika. Vrankrijk was daar nog al de vriend en wilde 't r.og meer zijn. Alles was geschikt zoodanig dat er reeds eene overeenkomst bestond tusschen Vrankrijk, Engeland, Spanje en Italië, en dat Vrankrijk ginder eene heele hervorming zou invoeren om er later volstrekt meester te spelen. De reize van Keizer Willem heeft geheel dat plan doen in duigen vallen, maar Willem bleef uitnemende verbitterd op Vrankrijk en voor namelijk op den minister van Buitenlandsche zaken M. Delcasse', die had laten van zijn tonge rollen dat Duitschland dank aan hem, overal alleene stond. Dinsdag nu in den franschen ministeraad is geheel die kwestie op het tapijt gekomen en M. Delcassé heelt zijn ontslag ingediend en is vervangen voorloopig door den opper minister, M. Rouvier, die nu zal trachten de zaken weder goed te maken. De onvriendschap ging zoo verre dat keizer Willem zelfs geenen brief gezonden heeft naar Voorzitter Loubet om hem zijne wen schen aan te bieden over het mislukken van den anarchisten aanslag tegen hem en koning Alfonso gepleegd. Zal het aftreden van M. Delcassé daar verbetering inbrengen en de vijandschap tusschen de twee landen verminderen t Is te hopen. Zeker is het M. Delcassé opent- lijk zijnen haat toogde tegen den Duitschman en dat keizer Willem hierover zeer verbitterd was. Koning Alfons is tegenwoordig nog te Londen, waar gelijk te Parijs, de eene feeste na de andere gegeven wordt te zijner eere. Zoolang de dynamiet in 't concert niet meê en speelt, 't is nog al aangenaam, zulke reizen, maar een Koning is den dag van heden weinig gerust. De Storthing van Noorwegen heeft de ontbinding gestemd der vereenigde landen. Feitelijk zijn daardoor de twee landen van elkaar gescheiden. De ministers hebben hun ontslag gegeven omdat Koning Oscar wei gerde de gestemde veranderingen en het zelfbestuur voor Noorwegen goed te keuren. De Kamer vraagt dat een jonge Prins tot Koning van Noorwegen zou gekroond wor den en heeft den opperminister Michelsen gelast met het voorloopig bestuur. gemiddeld 20 millioen kilos in België wor den binnengepeuzeld. Dit is toch geen bewijs dat de Belgen geen haring lusten. De haringvangst is in Holland een voor name nijveraarstaak 6796 schuiten met 35748 visschers bemand en daarbij 23groote stoombooten, bestaan en leven van de haringvangst. Toen onze Leopold, onze wakkere en ver standige vorst, die alle landen doorkruist en alle zeeën doorvaren heeft, te Brugge het groote zeekanaal bezocht, zegde hij aan de Bruggelingen Proficiat, mijne kinde- en, ik wensch u geluk met u schoon zee kanaal en uwe nieuwe haven, ziet nu toe dat gij nieuwe verkeerwegen langs de zee vindt om uwen handel en uwe welvaart uit te breiden. De Bruggelingen hebben op dat vaderlijk woord niet geslapen,en gezien de uitgebreid heid van de Holiandsche haringvisscherij. die van jaar tot jaar toeneemt, en van welk goedje er jaarlijks 25 millioen kilos worden naar België gebracht, hebben de Brugge lingen het initiatief genomen eene groote ationale Brugsehe haringvisscherij maat schappij in te richten. Dus toekomend jaar zullen de Belgen hunnen eigen haring eten; dit zal misschien het heugelijkste feit zijn dat het derde jubeljaar onzer onafhankelijkheid kenmer- merken zal, en niemand denkt er aan het te vermelden. Gisteren Woensdag hadden bij Berlijn militaire feesten plaats ter gelegenheid van het huwelijk van den Keizerlijken Prins. Keizer Willem had eene bijzondere uitnoo diging gezonden naar het fransch gezant schap. Na de feeste is de Keizer met het fransch gezantschap in automobiel naar Berlijn terug gekeerd. Heeft Willem daardoor op eene bijzondere manier zijne voldoening willen uitdrukken over het aftreden van M. Delcassé? Wie weet het De Keizer kan wel spreken maar hij kan evenwel zwijgen. Telegrammen uit St-Petersburg melden dat Rusland aan Japonië de voorwaarden gevraagd heeft waarop er vrede kan gemaakt worden. Des te beter; laat ons hopen dat er algauw aan de schrikkelijke moorderij een einde zal komen. De russische troepen hebben op 5 Juni de Japansche voorposten te Nachiatoun aange vallen, doch zij werden teruggeslagen. Den zelfden dag hebben de Japaners de Russen te Sholatze verjaagd en die stad alsook de naburige hoogten bezet. Het gerucht is in omloop dat het leger van Lienewitch omsingeld is. Maarschalk Oyama beschikt over meer dan 600.000 man, in vijf legers verdeeld. In 185U dronk men er In 1830 was de absinthe in Frankrijk bijna onbekend. 73,500 liters 134,600 1,268,700 5,792,200 11,251,700 12,963,700 i) 13,289.100 liter van deze smerige likeur gedronken En sedert 18 maanden heeft het verbruik niet opgehouden met den dag aan te groeien Arm land, waar gaat gij naar toe Zoolang de Belgen hun eigen huishouden doen, dat is nu 75 jaren, moest Holland ons eten verschaffen ai de pan- en pekelharing die wij te eten kregen moesten wij van Holland krijgen. 4 1/2 millioen kilos worden er hier gemiddeld per jaar verslonden dan is de droogeharing, den bukhem buksharing niet bij begrepen, waarvan Een Parijsche uitgever heeft de volgende ijsvraag uitgeschrevenIn tien raad gevingen op beknopte wijze de algemeene regels weergeven, ons door de gezondheids leer aangewezen om gezond te blijven. Dr Ducornet, die den prijs bekwam onder de 500 mededingers, zond het volgende antwoord in. 1. Algemeene gezondheidsleer. Sta vroeg op, ga vroeg naar bed en houd u bezig over dag. 2. Gezondheidsleer der ademhaling. Water en brood onderhouden het leven, doch zuivere lucht en zon zijn onontbeerlijk voor de gezondheid. 3. Gezondheidsleer der spijsvertering. De matigheid ie het beste elexir van lang te leven. 4. Gezondheidsleer van het vel. De reinheid bewaart tegen roest de best onderhouden machines doen bet laDgst dienst. 5. Gezondheidsleer van den slaap. Vol doende rust herstelt en versterktte veel rust verslapt en verzwakt. 6. Gezondheidsleer der kleeding. Wie zich goed kleedt, bewaart zijn lichaam met de vrijheid zijner bewegingen, zijn uoodige VrCtlC warmte en beschut het tegen de plotselinge weersverandering. 7. Gezondheidsleer der woning. De nette en vroolijke woning maakt den haard prettig. Gezondheidsleer der zinlijkheid. De geest rust uit en wordt weer scherp in de ontspanning en in het vermaak doch het misbruik leidt tot hartstocht en harts tocht leidt tot ondeugd. 9. Gezondheidsleer van den geest. De vroolijkheid doet het leven liefhebben, en de liefde tot het leven is de helft der gezond heid. Treurigheid en ontmoediging ver haas ten integendeel den ouderdom. 10. Gezondheidsleer van het beroep. Zijn het uwe hersenen die u voeden Laat uwe armen en beenen niet stijf worden Verdien uw brood met lichaamsbeweging Vergeet niet uw geest ts verrijken met nut tige kennis en uwen gedachtenkring te verbreeden. Welke oogen dienen niet om te zien maar om te voelen De eksteroogen. Een goed middel om met zulke oogen niet te moeten voelen is het volgende Beproef het eens, beste lezer, en ge zult ervan overtuigd zijn. Laat bladeren van klimop een vollen dag trekken in een half glas sterken azijn 's Avonds als men slapen gaat, iegge men dan een van die klimopbladeren op de eksteroog en men bin de het daarop met een linnen doekje vast. 's xMorgens is dan het bobbeltje zoo week geworden, dat het van zelf wegvalt. De jonge koning Aipnu&se van Spanj heeft officieel kenbaar gema-akt, dat bij voornemens is te trouwen, maar. hij heeft zijn nestjeu niet gewezen en geen ha.lf woor deken laten uitlekken waar hij zijne'-v\yUoi: korene zoeken zal. Nu moest gy de Spaansche gazetten eens zien,allen wijzen hem hier en daar naartoe., maar zij weten er niets van, en slaan er naar gelijk 'n en blinde naar 't ei. Vele prinsesjes die huwbaar zijn, denkende dat de koning zijne keus nog niet gedaan zou hebben, zitten met poppelend bert te loeren of zij soms de uitverkoorene niet zijn, waarop koning Alphonse zijne oogen laten vallei, heeft. Vele zijn er geroepen, maar één enkele uitverkoren. Op 10 April laatsleden, kregen twee fami lieleden twist in eene herberg der Kerkstr.,te Amsterdam. A. V... maakte zich plotselings zoo driftig,dat hij zijn tegenstander plotseling een slag op het hoofd gaf, en hem te gelijker tijd een stuk van de onderlip afbeet. De ge kwetste moest naar het gasthuis gebracht worden, en tegen A. V.. werd proces-verbaal gemaakt. Verleden Donderdag achternoen, stond gezegde A. V... wegens vermeld feit voorde Amsterdamsche rechtbank. Het bleek dat de aangeklaagde het afgebe ten stuk lip had opgeëeten. De rechtbank eischte tegen den mensehen- vleescheter 4 maanden gevang. Het schijnt dat er een geheel paleis zou noodig zijn, om al de huwelijksgeschenken te bergen welke aan de groothertogin Cecilia von Mecklembourg, ter gelegenheid van haar huwelijk met den duitschen kroonprins gege ven worden. De vorsten van Europa en Azia hebben de kostelijkste voorwerpen afgestuurd. Een rijke mantel, met fijne edelgesteenten opgezet, wordt aan de groothertogin door keizer Willem geschonken; eene kroon met prachtige paarlen, wordt haar aangeboden door den koning van Engeland; de Czar schenkt een halssnoer in smaragden: de koning van Italië eenen armband met turkozen de keizer van Oostenrijk geeft als huwelijksge chenk eene prachtige koets met vier witte paarden; Paus Pius X zendt een ingelegd tafereel, in het Vatikaan vervaardigd; de Sultan van Turkije geeft kostelijke tapijten van Smyrna; de Mikado van Japan en de kei zer van Corea, hebben ook rijke geschenken afgezonden. Aan de groothertogin zal verder, door eene nationale inschrijving, een tafelservies aange boden worden, dat niet minder dan 1 i2,5oo frank gekost heeft. De oogen zijn de spiegel, zegt het spreek woord. Een franschman meent dat hetzelfde moet gezegd worden van de cigaar. Hij beweert namelijk de baatzuchtigen rooken tot het laatste eindje op; de verstrooiden ste ken wel tien keeren aan; de vrijgevigen doen den eenen of den anderen trek en werpen de cigaar weg; de gruwzamen verpletteren ze woedend tusschen de tanden; de zacbtmoedi- gen bereiden haar een rozenbed op hunne lippen de ongeduldigen schudden ieder oogenblik de asch af; de droevigen laten het vuur uitgaan; de gekken rooken zeer veel, de verstandigen zeer weinig of niet. Onze lezers zijn dus verwittigd. De vrijmetselaarsloges hebben besloten overal in 't land,in de Vlaanderen lijk elders, met dekiezingeneenigemannen uitte koopen om tegen de katholieken op te komen. t Is nu 21 jaar dat de liberalen slapen, dat ze hun botten vagen aan de werkmenschen en aan de boeren, dat zij naar den buiten niet omzien, dat zij de katholieken wetten laten maken om den boerenstand op te beuren,dat dat zij die kaloten laten werken om boeren bonden, Raiffeisenkassen en kweeksyndikaten te stichten, alsmede spaar- en lijfrentkassen, en mutualiteiten van onderlingen bijstand, dat zij aan de katholieken vrijen teugel gelaten hebben om den buitenmensch gelijk den werkman te helpen en te redden. Maar nu, zeggen de liberale propaganda- makers, is 't onze toer, wij zullen niet meer slapen, nu dat alles gedaan is, zullen wij maar alles omverwerpen om te herbeginnen. En nu zijn de liberale propagandamakers aan 't beloven gegaan van alle mogelijke en onmogelijke zaken, doch de kiezers, die bij ondervinding weten wat die artisten belovers voor doel hebben, zullen he» met al hunne ijdele beloften wandelen zenden. De gemeenteraad van het Stadje Limburg (provincie Luik), heeft mejuffer Hendrick.in vervanging van wijlen haren vader, tot gemeenteontvanger (of ontvangster)benoemd Dat is eene zegenpraal voor de ontvoog ding der vrouw. Tot nu toe waren het meest de priesters onzer streken die door het kiezig blad be- modderd en beschimpt werden. Sedert het Week Blad in 't fransoois verdedigd en gedeeltelijk gedrukt wordt verschijnen de vuilste dingen in onze moedertaal niet meer. Alzoo eene aanmoediging van Jean sans peur die zijn aanzichte niet en durft toogen noch zijnen name zetten, een aanval tegen den Rus, en eene aanbeveling van een god deloos bladje, 't is altemale in de tale van het Zuiden. Des te beter. Deze weke zijn 't de missionnarissen die de eere krijgen van bemodderd te zijn. Sarei beveelt zijne lezers een blad waar al voren een priesterhoofd hangt te slingeren, terwijl een wildeman bezig is met het overige van s priesters lichaam op te peuzelen. Als Sarei dat prentje bekijkt, zijn hertje verlangt om tc mogen meedoen met zijne maatjes uit Bangala en in vervoering roept hij iedereen bij om dat schoon prentje te bewonderen en ook zulk een bladje te koopen. Verspreidt les Cor beaux. En bij zes maanden zal 't Week Blad zoowel als 't Progrès op alle toonen roepen en schreeuwen dat ze niet tegen den gods dienst zijn, integendeel... ze zien de priesters zoo geerne... dat zij ze zoün opeten T In den open brief, die de moedige Jan Zonder Vrees 's nachts heeft doen rond dragen hier te Yper, en die naar Karei Deweerdt geschreven was, haalt die zelfde Jan de getuigenis aan van zjnen achtbaren ambtgenoot M. Karei Malato. Niemand en had tot nu toe van dien Sarloo Malato gehoord en hij was niet meer gekend dan Jan zonder Vrees zelf, die niet geern gekend en is en in den klaren niet en durft komen, uit vreeze. Nu, die Sarloo Malato, al heet hij geen Jan met of zonder Vrees, en is toch niet be vreesd van hem te doen kennen hij durft... Tot bewijs Malatoja juist dezelfde Sarloo Malato, is aangehouden voor deel neming aan den anarchisten aanslag tegen Koning Alfonso te Parijs. Dat is ten minste een Sarloo zonder Vrees, geheel anders als dien Jan. En dien Sarloo Malato, anarchist zonder Vrees, is de achtbare collega van Jan met Vrees, die schandalige brieven 's nachts doet rondstrooien in Yper, en die'nen tweeden brief gezonden heeft naar den anderen Sarloo, in t Week Blad overgedrukt den 2ja Mei. Zoo uat Sarloo Malato, die de Collega is van een opsteller van t Week blad, Jan zonder Vrees, meteen ook de collega is van den anderen Sarloo, opsteller-uitgever van zijn persoonlijk Week blad. Twee Sarloo's en 'nen Jan een schoone trio Sarloo van 't Week blad vond dat de aan vallen tegen den godsdienst, tegen O. L. Vrouw, tegen de voorname katholieken, dat alles maar lachedingen was, hoe vindt hij den aanslag tegen Koning AJfonso en tegen Voorzitter Loubet Zondag laatst en gebaarde hij van niets. Heeft Jan met of zonder Vrees misschien gevraagd dat men in t Week blad over zijn achtbaren Collega niet en zou spreken En dat het Week blad niet en zegge Jan zonder of met Vrees is ons onbekend 1 't Staat alle weke te lezen dat naamlooze brieven of mededeelingen in 't Week blad niet overge» drukt worden. Sarloo moet bijgevolg den schrijver kennen van dat schandalig strooi briefje dat door gekende liberalen zelve als een schandaal werd bestempeld. En diezelfde Jan zonder Vrees, medewer ker van 't Week blad en aan M.Deweerdt bij gevolg wel bekend is, de kollega van Sarloo iVlalato, den aangehouden anarchist. Wat peist het Progres daarvan die u over eenige maanden verloochende, en nu nog geen woord en heeft durven reppen noch van uwen Jan zonder Vrees, noch van zijnen makker Charles Malato Zal het voort zwijgen en door zijne stilzwijgendheid geheel de doening van u en uwe makkers goed keuren Morgen, zaterdag, vergadert de gemeente raad ten 5 namiddag, om te spreken over 19 Aanbesteding voor de kolen van 't wa terkasteel 2° Bijgevoegde lijst der kinders recht hebbende op kosteloos onderwijs. 3° Afschaffing van den vervoerdienst tusschen Woumen en Yper. 40 Peerdemarkt. 5* Voorlanden in de Waterkasteelstraat,

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1905 | | pagina 1