D S T EN O fvl M E L A N D S m m m m kond de geheld Op Zaterdag 8D Juli 1905. eentimeü 't blad Herziening der Kiezerlijsten 1906 1907 Holland VLAMINGEN frankrijk Zweden en Noorwegen Rusland Oorlog VAN ALLES WAT Te onthouden Ooi hollende peerden te doen stilstaan Ontvlekkbn der kleederen Tegen liet zuur worden der melk Gczondlieidsflesschen Nieuwe centen Papiernijverheid Koopvernieligcne gebreken Gemeenlelaksen STADSNIEUWS Tram Koninklijke Fanfare Sladsharmonie Gouden Bruiloft Slad Yper Gemeenteraad 40,e jaar. Talmerk 2062 TELEFOON 52 Te trekken hij den UitgeverTh 36, in de Boterstrate, te Yper, en hij 's land boodschap icesen ofte posttegen 3 frank 's jaars. t Nieuwsblad van Yper verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 f. 's jaars; 3 f. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad en is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. /.lies moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Boterstrate, Tk S6, te Yper. Echt en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijk, niet kinderachtig; Ypersch, Viaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen 2al STAD YPER Het Collegie van Burgemeester en Schepenen der stad Yper brengt ter kennis van het publiek, dat iugevoig'- artikel 55 van het kieswetboek, er zal overgedaan werden, van 4slen Ju 1 i tol 31sieD Oogst aanstaaude, tot de herzie ning van de lijsten der burgers, die geroepen zijn om deel te nemen aaD de kieziug van de leden der Wetge vende Kamers,van den Provincieraad en van den gemeenteraad, van ln Mei 1906 tot 30" April 1907. Volgens artikel 54 derzelfde wt t, wordt ieder burger uitgenoodigd,voor den 1" Juli, in het Gemeente Secreta riaat, de titels in te dienen van hen niet geschreven staande op de in voege zijnde lijsten,aanspraak mogen maken op kiesrecht, alsook van hen die, op deze litsten gebracht zijnde met een onvolledig getal stemmen, aans; raak mogen maken op bijkomende stem men. De burgers hebben er belang bi deze aanbeveling na té komen, ten einde, zooveel mogelijk, de bezwr.-'-n te vermijden vóór het Collegie en het hof van Beroep. Yper, den 15 Mei I So 5 Do Burgemeester en Schepenen R. COLA EBT. De Sekretaris, M. GORRISSEN. Scholen Godshuizen Disch Orgelspel Tuindag <(rv> LAD VAN YPER 0 m De bekendmakingen kosten 0,fr.l5 de reke binnen 't blad is't 0,f.30 van 's Rechters wegen f. 1; overdruk, 5 fr. 't honderd, leder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Keeren van de Agence Havas. 'e B ussel, Tk 34, in de Zilver- strate, en te Parijs, n° 8, Place du la Bourse, ontvangen bekendma kingen voor 't Nieuwsblad van Yper, vm al die buiten Oost- Westvlaandern wonen. Gansch Belgenland viert, opgetogen, 75 jaren eigen volksbestaan, 75 jaren vrede en vrijheid, 75 jaren rust en welvaren Doch velen vergeten dat de grondvesten van het prachtig gebouw dat wij Belgenland noemen,gelegd werden, niet in t jaar dertig, maar over ruim 600 jaar, toen de Vlamingen, op Groeninghcveld, de macht knakten van 's lands erfvijand en* hem beletteden, in 't vervolg, hier nog vasten voet te krijgen. Groeningveld, gij zijt de bakermat van België's zelfbestaan Reuzen van i3o2, gij zijt het die 't heden- daagsch België schraagt Daarom op 11 Juli aanstaande, den Gul densporenslag herdacht met wapperende vlaggen, gezang en gejuich, muziekgespeel en klokken'geluid. Op dien dag God bedankt om de toen gewonnen vrijheid waar wij nu de vruchten van genieten. Op dien dag, in volksvergaderingen, gesproken van vrijheid, vrede, heerlijk erf goed gekocht met het bloed en 't leven der helden van i3o2. Dan ook gewezen op het onrecht, op de taaiverdrukking die wij Vlamingen, wij meerderheid der Belgen, heden ten dage, na ;5 jaren onafhankelijkheid, nog te lijden ebben in 't onderwijs, in 't leger, in de stauts'hedienin8en> overal Als'fee "tgeschenk van dit jubeljaar, eischen wij, Vlamingen, rechten volstrekte gelijkheid met de Walen. - - De scheiding tusschen Kerk en Staat is in de fransche Kamer gestemd met 108 stemmen meerderheid. Niemand en is over de nieuwe wet tevreden de kerkhaters vinden het veel te gematigd en vreezen dat de Kerke, nu zij van den Staat in 't geheele niet meer af en hangt, te veel vrijheid zal genieten, terwijl de katholieken natuurlijk niet content en zijn van eene wet die in vele plaatsen alle godsdienstoefeningen zal onmogelijk maken. De wet is nu verzonden naar den Senaat die ze op zijne beurt zal onderzoeken en stemmen. De toestand tusschen Duitschland en Vrank- rijk klaart meer en meer op, zoodat alle gevaar vooroorlogvolkomen geweken schijnt. Er zal nopens de kwestie van Marokko eene conferentie plaatshebben tusschen de mo- gendheden.eens dat Vrankrijk en Duitschland te gare zullen beraadslaagd hebben over hetgene er in die bijeenkomsten moet behan deld worden. Het ministerie Kuyper heeft zijn ontslag ingediend tengevolge der kiczingen waar het nu vier stemmen minderheid heeft in de tweede Kamer. Waarschijnlijk zal nu een ministerie sa mengesteld worden uit gematigde mannen van alle gezindheden, die de politiek zullen daarlaten om zich alleen met 's lands stoffe lijke belangen bezig te houden. Een liberaal ministerie ware onmogelijk, daar de liberalen zouden moeten rekenen op de socialisten om te kunnen bestieren; en bij de minste moeilijkheid lage 't ministerie om- verre. Daarbij in de Hoogkamer heeft het mini sterie Kuyper nog eene groote meerderheid, die natuurlijk geene politieke wetten stemmen zou tegen hare goeste. De moeilijkheden tusschen de twee landen zullen ongetwijfeld in 't vriendelijke .Vereffend worden. Tot nu toe weigert koning Oscar een zijner zoons te laten koning worden in Noorwegen, en de Noren hebben.zoo schrij ven de gazetten, het postje aangeboden aan Graaf Lonyay, den echtgenoot van prinses Stephanie, dochter van onzen koning Leo pold. Wij hebben verleden weke in 't korte den opstand gemeld van een russisch oorlogschip te Odessa. Tot nu toe en heeft de bemanning haar nog niet overgegeven.Admiraal Krieger is wel met 5 andere oorlogschepen naar Odessa gekomen, maar is daags daarna naar Sebastopol weergekeerd met nog een schip minder; een nieuwe bemanning was in op stand en deed mee met die van de Prins Potemkine. De Potemkine isWoensdag uitOdessa naar de kusten van Ru menie vertrokken. Admiraal Krieger heeft de vuren doen uitdooven en de bemanning voor eenigen tijd in verlof laten gaan. Men weet nog niet juist waarom de admiraal aldus heeft gehandeld. Heeft hij de Potemkine niet in den grond willen boren, of vreesde hij misschien dat de bemanning zijner schepen niet zou gehoor zamen,en zich bij de muiters zou aansluiten, gelijk de Pobiedonost^eff gedaan had Van den oorlog is er weinig nieuws, tenzij dat de gezanten voor de vrede benoemd zijn en na 8 Oogst bijeenkomen te Washington. Intusschen duurt de strijd voort. Uren der missen na 8 ure, in de verschil- lige kerken van Luik, des Zondags. Ten 8 ure Mis in de hoofdkerk, in Ste- Foi, in St Jan, in St Nicolaas, in Ste Kathe- rina (paters kanunikken van Lartanen,) in St Lodewijk (paters Jezuieten) in St-Pascal, Hesbayestraat (Minderbroeders,) in de kerk der Redemptoristen, Hors-Chateau, in het H. Sacrament (Boulev. d'Avroy,) in St- Lambertus (paters Oblaten). Ten 8 1/2, hoogmis in het H. Kruis. Ten 9 ure, hoogmis in al de parochiale kerken (uitgenomen in het H.Kruis en in Ste- Maria), gelezene mis in de hoofdkerk. Ten g 1/2, hoogmis in Ste Maria en in de kerk der Salesianen. Ten 10 ure, hoogmis in de hoofdkerk, gelezene mis in Ste-Katherina,in St-Lodewijk (nabij Longdoz.) in St Pascal. Ten 10 1/2, gelezen mis in St-Vincentius, in St Denis, bij de paters Redemptoristen. Ten 11 ure, gelezene mis in de Ste Foi, Ste Maria, St Martinus, St Nicolaas St- Remakel, St-Servatius, Ste-Veronica, St- Lambertus. Ten 11 1/2, gelezen mis in St-Antonius, St Bartholomeus, St Cristofel, H. Kruis, ;">t- Denis, St-Jacobus, St-Jan, Ste-Margaretha, St-Vincentius. Een Fransch tijdschrift deelt mee dat,toen op zekeren dag te Montreuil een peerd voor een licht wagentje pijlsnel voortvloog.zekeren Leopold Horsin, op 5o meters van het dier verwiiderd dat op hem aankwam, zijn blau wen kiel uitdeed, dezen in elkander draaide en zoo snel hij kon, er meê ging draaien in kringen het peerd steigerde, maar bleef op twee meters van hem staan. Er kwam hulp opdagen,het peerd werd gegrepen en Horsiii wierp zijn hiel over den kop. Ik ben een boerenzoon, zei Horsin, aan de over zijn meesterstuk verwonderde toe schouwers reeds meer dan 5o keeren heb ik van hetzelfde 1.liddei gebruik gemaakt en slaagde altijd. Men behoeft slechts een kiel, een voor schoot, om het even van welke kleur, in kringen rond te draaien, om de peerden tot staan te brengen, waarbij zij zelfs niet opzij springen.Zij blijven beweegloos staan,omdat de draaiende voorwerpen hun schrik aan jagen en zij daardoor tot bezinning schijnen te komen. Gevlekte kleedingstukken moeten seffens gereinigd worden versche vlekken kan men licht uitmaken, terwijl de oude niet zelden aan alle middels weerstaan. Bougievlekken moeten eerst goed afge- krapd en geborsteld worden. Men legt onder en l oven de vlek een kladpapier, waarop men herhaalde malen een heet strijkijzer zet, ter wijl men telkens het papier verlegt tot er geen vet meer ingedrukt wordt. Vet- boter en olievlekken worden ge woonlijk met naphta of benzin uitgemaakt. Men borstelt de plaats rechts en averechts men legt een dubbel gevouwen linnen onder de vlekken, en men wrijft haar met een wol len doek, in naphta of benzin gedoopt dit vocht, en meteen het opgeloste vet dringen dóór 't goed en 't linnen. De naphtareuk vervliegt spoedig als men de kleederen in de lucht openhangt. Olieverf en vernisvlekken wrijft men met kruim van oudbakken brood, terwijl zij nog nat zijn. Droge vlekken laat men weeken in een mengsel van alkool en terpentijngeest, dan wrijft men haar met benzin. Pek en teervlekken: maakt men met alkool of terpentijngeest uit oude vlekken moet men eerst met boter bestrijken en week laten worden. Kragen van manskleederen alsook het onderste der mouwen, worden gereinigd met een mengsel van ammoniak met even zooveel regenwater, of met zuivere benzin. Men bevochtigd der, kraag daarmede bij middel eener spons,waarna men hem afkrabt met den rug van een mes. De kraag wordt beurtelings bevochtigd en afgekrabd, tot het mes geen vet meer wegneemtmen spoelt hem dan met de spons, wischt hem at, en hangt het kleedingstuk te drogen. Slijk wordt met eene natte spons afge nomen. Als het slijk de stof deed verkleuren, wrijft men de vlekken met den dooier van een ei, en spoelt ze dan met zuiver water. Ook kan men op de verkleurde plaats lichtjes natgemaakten wijnsteen leggen. Zurenfouten Tot het uitmaken van versche plekken door azijn, citroensap of bijtende zuren veroorzaakt, gebruikt men ammoniak met water aangelegd; men spoelt met zuiver water zoohaast de vlek uit is. Als een zuur met eene alcalische zelfstan digheid (soda, potasch, kalk, ammoniak) verbondenwordt, maken zij elkaar wederzijds onwerkzaam,zoodat tegen zuurvlekken am moniak, en omgekeerd tegen zoutvlekken azijn of citroensap zal aangewend worden. Niet alle kleuren blijven bij deze behandeling onbeschadigd in den regel lukt het gebruik van zuur best op blauw goed, en dat van ammoniak op zwarte, grijze violet- of gra naatkleurige stoffen. wordt het volgende middel gebruikt op een liter melk die men kookt voegt men een eet- leper suiker. De melk houdt zich dan goed gedurende twee dagen ondanks de grootste hitte. De Amerikaansche hygiënisten hebben onlangs een nieuw en zeer merkweerdig gebruik van het papier uitgedachtzij be dienen er zich van tot het verveerdigen van melkflesschen, die voor het vervoer van deze kostbare vloeistof veel geschikter zijn dan die in glas, dewijl door maar een enkele maal te dienen, zij de melk niet blootstellen aan ergelijke verslechtingen, tengevolge van gebrekkige uitspoeling of onvoldoende slui ting, te ondergaan. Deze papiereren flesschen zijn in vorm van eenen kegel, zij zijn voorzien van een onberispelijk stelsel sluitingstop en terzelf- vertijd, ten einde het zuiver te houden en de aanraking der lucht te vesmijden, ondoor dringbaar gemaakt in een bad van paraffine, ioo° centigraden heef =feeitojjden. Te Philadelphia, waar deze "ptapieren fles schen van een loopend gebruik 'xijn, doen de bacteriologische ontledingen Nje voor treffelijkheid uitschijnen der melk, in papier, op diegene in glazen bewaard. Deze laatsten houden eene onver gelijkelijke hoeveelheid meer microben in. De minister van geldwezen heeft de noodige hoeveelheid rood koper aangekocht voor het slaan van 20 millioen centstukken Twintig millioen centen is nog al een schoon hoopje. Er bestaan, naar 't schijnt, op de heele wereld 4000 papierfabrieken die jaarlijks 980,000,000 kilos papier leveren. 3oo,ooo,ooo kilos worden gebruikt door de dagbladen, 191,000,000 kilos door den boekhandel, 100,000,000 door den handel, 100,000,000 door den besiuurlijken dienst der regeeringen. 93,000,000 door de nijver heid. 85,000,000 door de scholen de rest, 101,000,000 door de bijzondere briefwis sering. Frankrijk verbruikt jaarlijks i35,ooo,ooo kilos papier: de dagbladen gebruiken omtrent 20,000,000 kilos. EenDuitscher beweert een peerd te hebben gekocht van eenen koopman van Engelmans hoven voor braaf, gezond en zonder gebrek. Het peerd werd overgebracht naar Geeste- munde in Duitschland den 27 Maart en stierf daar den 29 Maart aan longziekte. De Duitscher begroef het peerd met fat soen, verwittigde toen den verkooper en riep hem voor de rechtbank van Hasselt tot koop vernietiging en teruggaaf van dee koopprijs, ten beloope van 1300 fr. De verkooper antwoordde dat de Duitscher hem had moeten verwittigen alvorens het peerd te begraven; nu kon hij niet meer we ten, of het zijn peerd was dat de Duitscher in den grond had gestoken;hij kon ook niet aan het begraven peerd gaan onderzoeken waar van het gestorven was. De rechtbank oordeelde ook en stelde den Duitscher in 't ongelijk, zoodat de verkooper zijne 1200 fr. mag behouden. (Ga$et van Hasselt.) Het Staatsblad kondigt sedert eenigen tijd eene menigte koninklijke besluiten af, waar door zekere gemeenten, meestal door socia listen bestuurd, gemachtigd worden taksen te stellen op de bazen van nijverheids- en handelsinrichtingen, fabrieken, werkhuizen, mijnen, enz., taksen berekend volgens het getal werklieden die er gebezigd worden. De socialitische gemeentebesturen denken aldus de bazen te treffen, doch zij schijnen niet te begrijpen dat zij aldus deze laatsten aanzet ten, om meer en meer de werklieden door machienen te vervangen. Er bestaat reeds eene groote strekking om zooveel mogelijk den handenarbeid door machienwerk te vervangen, zelfs in stielen, waar men gedacht had dat zulks onmogelijk zou zijn. lneene menigte drukkerijen zijn reeds zetmachienen ingevoerd, en in de glas blazerijen worden ook reeds de werklieden door machienen vervangen.In België is alzoo eene groote glasblazerij les Verres spéciaux du Norddie reeds met zulke machienen werkt. In het belang der werklieden zelf zouden de gemeentebesturen zich zooveel mogelijk moeten onthouden, nieuwe lasten te stellen op de nijverheids- en handelson dernemingen, en vooral taksen berekend naar het getal werklieden. We vernemen uit Gheluwe dat de tram Yper-Gheluwe zal rijden tegen Zondag 16 Juli. Hij zal ingehuldigd worden den 14" Juli en in gang zijn tegen de markt den Zaterdag, i5n Juli. Om te beginnen zullen er vijf trams per dag rijden in elke richting. Uit Yper naar Gheluwe ten 7 ure 10.26 135 1 16.34 18.58. Van Gheluwe naar Yper ten 5.20 9 ure12.3315.17— '8u. Zondag 16 Juli, bijzondere trein uit Ghe luwe ten 21.15 ure. De trams zullen de eerste maal rijden in elke richting Vrijdag aanstaande, 14" Juli. De Koninklijke Fanfare speelt morgen, Zondag avond, ten 8 en half, concert op de kiosk der Groote Markt. Zondag toekomende neemt de Koninklijke Fanfare deel aan het Festival te Gheluwe. Men vertrekt uit Yper, ten 1 1/3 ure namid dag per tram, van aan de Bascule. Morgen nuchtend ten 5 ure, reist het Stadsmuziek naar de Tentoonstelling van Luik. Men keert weder Maandag avond ten 10 ure. Maandag vierden de echtelingen Louis Maertens uit de Thorhoutpoorte hunne gouden bruiloft. Van 's nuchtends vroeg waren de geburen aan 't werk en ze hadden geheel de strate in eenen lusthof herschapen. Na eene misse van dankzegging in Sint- Maartenskerke werden de echtelingen op het stadhuis ontvangen en door het stadsbestuur geluk gewenscht. 's Avonds was er verlichting en muziek, en de gelukkige ouderlingen werden hertelijk geluk gewenscht. Louis Maertens en Vrouw, 't Nieuwsblad wenscht u ook nog vele jaren Verslag der zitting van Zaterdag 1 Juli 1905. De openbare zitting begint ten 5 ure 1 i Al de raadsheeren zijn tegenwoordig, bui ten M.Fraeijs.die uit stad is.De heer Boudry, bureeloverste, vervangt den heer Secretaris in verlof, 't Is M. de Burgemeester die voor zit. 't Verslag der voorgaande zitting wordt zonder opmerkingen goedgekeurd. M. Bouquet vraagt dat er een nieuwe wegwijzer zou geplaatst worden op den hoek der Tempelstraat, om den weg naar de zee te wijzen aan de automobicls. M. de Voorzitter. We zullen 't vragen aan het gouvernement, dat hangt niet af van stad. De rekening der betalende meisjesschool voor 1904, bedraagt 5825 fr. in ontvangsten, en 55o6 fr. 36 in uitgaven. Voor de kostelooze scholen is er fr. 13069,89 voor de Looie, 11 o55voor de meisjesschool, 11400,20 voor de aangenomen knechtenschool. te zumen 355o5,09 fr. Eenparig aangenomen. De verpachting van goederen der Gods huizen heeft 1279,50 fr. meer opgebracht dan vroeger. Gunstig beoordeeld. Dezelfde beoordeeling voor de twee grond- verkoopingen te Voormezeele. M. D'Hu vettere begeert te weten als het aan de koopers zal verboden zijn her bergen te bouwen op dien grond. M. de Voorzitter. Neen, omreden dat dit verbod toch van geen kracht en zou zijn. De verpachting derDischgoederen heeft 80 fr. min opgebracht dan den voorgaanden keer. Het reglement op de orgels werd naar de Bestendige Deputatie gezonden, die er over eenige opmerkingen heeft gemaakt van onder geschikt belang. Na een antwoord van den Schepenraad heeft de Deputatie hetreglementgoedgekeurd mits eene kleine wijziging. Er zijn voor Tuindag toelagen gevraagd voor een bedrag van meer dan 85oo fr. Daarbij niet gerekend toelagen reeds toege- zeid aan de koersen en aan twee wijkfeesten. De feestcommissie heeft over die vragen beraadslaagd en besluit tot het toestaan van 1310 fr. krediet. De Schepenraad stelt Ï3oo fr. voor. M. Lemahieu vraagt 3oo fr. in plaats van aoo voor de feesten op de Kalfvaart. Er worden daar maar alle 5-6 jaar feesten gege ven, en daarom ware't redelijk de toelage op 3oo fr. te brengen. Ten is niet meer als voor andere wijken, die alle jare toelagen krijgen. M. Bouquet ondersteunt het voorstel van M. Lemahieu, dat eenparig gestemd wordt. Het krediet van 55oofr. wordt ook een parig gestemd. De heer Voorzitter leest het ontwerp van Programma dat insgelijks wordt goed gekeurd.

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1905 | | pagina 1