O I T S EN OMMELANDS Op Zaterdag 29n Juli 1905, 5 eeotimen 't blad. 40ste jaar. Talmerk 2065 Herderlijken brief ROND DE WERELD Rusland Engeland Vrank rijk Oorlog VAN ALLES WAT Het feestmaal der burgemeesters te Brussel Bezadigd liberalism Middel tegen vliegen Om eieren te bewaren Een beetje duur Een ingebeeld miljoen Eene slechte inpakking Sterke boter Te Luik TELEFOON 52 Te trekken bij den Uitgever, Th 38, in de Boterstrate, te Yper, en hij 's land boodschap ice sen ofte posttegen 3 frank s jaars t Nieuwsblad van Yper verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na w de markt, tegen 3 f. 's jaars3 f. en den vrachtloon buiten Belgenland. W Hel blad en is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt t|p op voorhand betaald. /.lies moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Boterstrate, Tk £6, te Yper. Echt en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijkniet kinderachtig Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal De bekendmakingen kosten 0,fr.l5 de reke binnen 't blad is 't 0,f.30 van 's Rechters wegen f. 1overdruk, 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. - De Keeren van de Agence Havas, 'e Brussel, Tk 34, in de Zilver- strate, en te Parijs, n° 8, Place ds la Bourse, ontvangen bekendma kingen voor 't Nieuwsblad van Yper, van a! die buiten Oost- Westvlaandern wonen. (Vervolg) De mensgeworden Zoon Gods zoo gaat de bisschop van Meaux voort, heeft niet enkel al de plichten vervuld, welke de same n- leving vereischt van eenen mensch vol liefd e voor ons en redder van ons allen, en tevens de plichten van eenen goeden zoon ten op zichte zijner ouders, aan wie hij onderdanig was maar hij heeft ook de plichten vol bracht van een goeden burger, zich zeiven aanziende als gezonden tot de verloren scha pen van het huis van Israël. (.Wanneer hij op de rampen denkt, welke reeds Jerusalem en het Joodsche volk van nabij bedreigden, dan kan hij zijne tranen niet weerhouden; en dit medelijden, dat hem bij zijnen zegetocht aanvat, verlaat hem ook niet te midden zijner pijnen. «Trouw en verkleefd tot het einde toe aan zijn vaderland, hoe ondankbaar het ook was, gunt hij het nog een bijzonderen blik, ter wijl hij zijn bloed vergiet, en die grocte offe rande opdragende tot uitboeting voor het gansch menschdom, wil hij dat de liefde tot het Vaderland er ook hare plaats in hebbe» Het valt gemakkelijk te begrijpen, dat de vaderlandsliefde, onder den invloed van zulke lessen en voorbeelden, welhaast bij de christen geworden natiën in volmaaktheid toeneemt. Inderdaad, zij vermeerdert en groeit aan in hun midden, naar mate dei- verhevenheid van de Evangelische waarhe den, naar mate der hoogere voortreffelijk heid van de inzichten, welke het Evangelie aan die volkeren inboezemt, alsook der heerlijkheid der belooningen, welke het aan den volbrachten plicht belooft. Schoon is de geschiedenis der verheven daden van zelfop offering, welke zelfs nog op onze dagen, die liefde, door den Godsdienst gevoed, in den schoot der samenleving uitwerkt schoon de geschiedenis der daden van edelen geestdrift, welken zij er verwekt en aanvuurt. Vruchte loos zijn dan ook de pogingen van sommige uitzinniger), die er aan gedacht hebben den eerbied en de liefde van het Vaderland in de harten uit te dooven! Niets zal in den mensch dat krachtig gevoel van verkleefdheid aan geboorteland en nationaliteit kunnen uitroei en niets zal in de zielen de weerkracht ver zwakken, die hen tot de grootste dingen bekwaam maakt. Die gedachten, die overtuigingen, die gevoelens zijn zeker de uwe, zeer lieve Broe ders en wij verheugen ons te zien, hoe zij als verjongen, nieuw leven en nieuwe krach herwinnen ter gelegenheid van het vijf en zeventigste verjaren van den heugelijken dag, waarop ons welbemind Vaderland in de rij der onafhankelijke natiën plaats nam. Eene machtige opwelling van vaderlands liefde doet thans de herten van al zijne kin deren kloppen, en van den eenen tot den anderen grenspaal van Belgie spannen ook aller geest en wil te samen, om door geest driftige betoogingen dien luisterrijken ver jaardag te vieren. Alhoewel ons vaderland maar klein is, wanneer men enkel acht slaat op het getal zijner inwoners en den beperkten omtrek van zijn grondgebied, is het groot nochtans door zijn leven en streven, en sterk doorzijn een dracht en op dit oogenblik vertoont het zich in het aanschijn der gansche wereld als eene natie,die, bewust van tot heden toe hare plichten getrouw te hebben volbracht, een parige dankzeggingen tot den Hemel doet stijgen, de banden toehaalt, die haar aan hare Vorsten vasthechten, en op haar verleden steunend, de toekomst met gerusten en zekeren blik te gemoet ziet. Alles rechtvaardigt die nationale fierheid alles wettigt die vaste en grootmoedige hoop Daar komen inderdaad in de geschiedenis der wereld weinig voorbeelden voor, dat een volk, gelijk nu het Belgisch volk, gedurende een tijdruimte van vijf en zeventig jaren eenen onafgebroken vrede zoo binnen- als buitenslands genieten mocht, en blijken gaf van zulken vruchtbaren en krachtigen levens bloei op allerhande gebied hetzij in zake van maatschappelijke wetgevi.ng van wetenschap pen.van kunsten,van letteren,van landbouw van koophandel of van nijverheid. Menig vuldige getuigenissen uit het buitenland konden hier ingeroepen worden; zij erkennen dat België aan het. hoofd der beschaafde natiën vooruitstreeft op alle gebied der men- schelijke bedrijvigheid. Gezegend zij de Heer, omdat Hij aan ons Vaderland een uitgelezen deel in zijne gun sten geschonken heeft Want aan de godde lijke Voorzienigheid 't is onze plicht het te belijden moeten wij vooral de buiten- gewonejwelvaart van België als aanderzelver eerste oorzaak dank weten. Welke Christen zoude er aan twijfelen De Voorzienigheid Gods regelt immers den loop van alle menschelijke dingen. Alles is aan God onderworpen en, zoomin als bijzondere personen, kunnen de maatschap pijen zich aan zijn bestuur onttrekken, of aan zijne oordeelen ontsnappen. Nu, de natiën, als natiën, overleven zich zeiven niet in de eeuwigheid, vermits de uitverkorenen aan den voet van Gods troon maar éene over- groote familie uitmaken, waarin alle stam men en rassen en talen versmelten. Nood zakelijk moet God dan op aarde, tijdens hun bestaan alhier, deze volkeren beloonen, die recht hebben op zijne bermhertigheid, en deze straffen,die van den weg zijner geboden fwijken. De Heer, zoo staat erin de heilige Boeken geschreven, verdelgt tot in de grond vesten de natiën, wederspannig aan zijne wet, en op hunne puinen vestigt en verheft hij de natiën, die zich aan Hem onder werpen. Laten wij dan die zichtbare en onophou delijke bescherming des Hemels, welke ons Vaderland geniet, openbaar erkennen. Wij hebben ze te danken aan die algemeene hoogachting voor het recht, aan de liefde voor den plicht, aan dien eerbied voor de waarheid, aan die deftigheid van zeden gen gewoonten, aan die gematigdheid van leven, welke sedert eeuwen reeds het gemeenschap pelijk eigendom van ons volk is. ('i Vervogt). iet teneinde. Hij gaat zijnen tijd uit doen maar 'n zal hem niet meer laten voordragen, ten minste zoo zeggen het de dagbladen. De Senaat en heeft tot nu toe nog geene veranderingen voorgesteld op e scheiding van Kerk en Staat, maar 't en :s ook nog maar de commissi» ie de wet onderzoekt. Koning \lfonso is deze weke per automobiel naar Lourdes gereisd, om iet wonderbeeld der heilige Maagd te Taan vereeren. Die vorst en duikt zijne godvruchtigheid niet en kan alzoo velen tot voorbeeld dienen. D ze weke weid eene kloosterzuster oor Minister Ëtiemie vereerd met het kruis van het Eereh gioen. 't Is zeven- ig jaar en me r dat die heldhaftige uster dienst doet om zieken te bezor gen en op te beuren. In 1870 deed zij s0 kilometers te voet om van een uitschee generaal genade te bekomen oor twee krijgsgevangenen.,.Wie weet,morgen vernemen wij misschien lat, die zuster gelijk zooveel andere'! and uitgejaagd is, omdat zij... een gei aar is voor Yrafekrijk De duifsche Keizer Willem is op eize ia 't Noorden met zijn schip Hohenzollern en cp 5t onverwacht- leed hij de mare naar zijn confra ter den Grar der Russen dat hij hem geern hadde gesproken. Seffens is Alexander op reize gegaan en de twee vorsten hebben malkaar ontmoet op zee en te zamen «genoen maald op den Hohenzollern. De fijnste speurders werden dooi alle groote gazetten uitgezonden om wete te komen wat er tusschen de twee vorsten beraadslaagd of' besloten is, maar niemand en weet het tot nu c-e. Willem is ne rappe spreker, dal weet iedereen, maar kan hij welspre ten, hij kan ook wel zwijgen en 'n zal hem niet lichte de tonge laten pelen. De russische gezant Minister With s Woensdag uit Cherbourg naar New- York vertrokken om deel te nee eL aan de onderhandelingen voor den rede, die door iedereen gewenscht wordt, maar daarom niettemin onze ker is. 't Engelsch minislerie^dat verledeni weke eene nederlage kreeg in Kamers, heeft hem Maandag weder opgeholpen. Oude en ziekelijke ka merleden, die men sedert maanden niet gezien en had, 'i was al opgeroe pen en op die manier was ML Balfour zeker van zijne meederheid. De tegc partij wss 't geware en weigert-- laarom aan de stemming van ver trouwen deel te nemen. Dat en wil juist niet bewijzen da de tegenwoordige meederheid zeker i nog aan te blijven in de kiezing va; e naaste jare dat is zelfs gehee wafelachtig. Den !Sn Januari aanslaande is zevenjarig voorzitterschap van M.Lou Aisaaa nog kleine schermutselingen waarin meestendeels de russen den klop krijgen, 'f Is klaar te zien dal van wederkanten de groote slag wordt nitgest ld, fotdaf, men kunne geraken aan eenen wapenstilstand, lie misschien hij acht dagen reeds zal gesloten zijn. God geve 't De versiering der groote wandelzaal van het gerechtshof en der omloopende gaande rijen was smaakvol opgevat. De tafels waren rijk versierd met bloemen. Ziehier wat men at en dronk Hollandsche zalm met Griebichsaus n Durhamsch ruggestuk met groenten Gebraden Brusselsche kapoenen Mirabellenmoes H Wildpastei Romeinsche sla Chester Cake li Gebak, ooft, nagerecht De tafels werden bediend door 25 opper- kelners. Het tafellaken aaneengenaaid, zou eene lengte van eenen kilometer gehad hebben en de 3ooo servetten vertegenwoordigden eene lengte van 2400 meters De gerechten kwamen ten gerechtshove aan, gansch gaar en in staat om te worden opgediend. Elke dischgenoot had recht op eene halve flesch Pommerol en eene halve flesch cham pagne St-Marceaux, die op tafel stonden. Verder werd er geen wijn meer verschaft. Verschillige burgemeesters uit kleine dor- dorpen waren in blauwen kiel, met den Bel gischen sluier omgord. Er werd verorberd 4,500 broodjes, 800 romeinschesaladen, i5o pakken wortels, 100 kilo snijboonen,4o8 ossenharsten. 35o hoen tjes, 35okilo wildpastijen, 400 kilo zalm, 100 liters |Griebichsaus, 175 koeken voor de tusschengerechten, 40 kilo allerhande desser ten, 25 kilo Chester-Cake, 400 kilo mirabel lepruimen. Er waren op de tafels i5.5oo tellooren 6,700 vorken,7000 lepels,4,5oo messen, 7,500 drinkglazen, 4000 desserttellooren en 400 salaadkorfjes, inmaakpotten, mostaardpotjes en zoutvaatjes. Er zijn 1,046 roomers gebroken. 53o tel looren gebroken of verdwenen, 25 moes schotels en 18 salaadkommen beschadigd; 3 moslaardpotten, 29 zoutvat&ar4.oo koeverten en 89 servietten verdwenen, hetgeen in even redigheid nog weinig is. 1450 flesschen Bordeauxwijn en i5oo Champagne werden geledigd. Er was gezorgd voor i5oo flesschen spuit water, maar daar bleven er veel van over. L'étoile Beige, een bezadigd liberaal or gaan, is van meening, dat een toonbeeld van program voor de liberalen zou samen te stel len zijn met de volgende punten: De Staat geeft geen duit aan de eeredien sten; n De kloosters worden afgeschaft en verbo den; DeJezuieten worden over de grenzen gezet en gehouden; De priesters mogen het geestelijk kleed maar dragen in de kerk alleen. In de Republiek van Guatemala, in Ame rika, is dit program uitgevierd, naar 't schijnt; en VEtoile, een gematigd geuzenorgaan, is kontent. Wat moeten de anderen dan verlangen Zet in uwe kamer of winkel een ricinus plant. De reuk van deze schoone plant is niet hinderlijk. Bijzondere zorgen heeft ze niet noodig; zij groeit snel en moet ieder jaar maar wat versche aarde hebben. De vliegen verdwijnen. Ook de scherpe geur van laurierolie ver jaagt de vliegen in een oogenblik. Men druppelt de olie op watten, die men in schotelsop verschillende plaatsen zet.Zet men dan de vensters open, dan verdwijnen de vliegen. Doet men 5o stuks in een haringvaatje, bijna geheel gevuld met water, waarin een halve liter kalk geroerd, zoodat het water er uitziet als melk. Bij het gebruik neemt men de eieren er uit,leg ze één uur,niet langer, in azijn, wascht ze met koud water af en 3 mi nuten koken is genoeg voor een zacht ei. De fijnste proever gelooft dat hij een melkversch ei heeft. Voor de Mannen. Als men de laatste modebèriohfen moet gelooven eu er geene speculatie 'u 'i spel is van eenen f .brikant, die met eene groote partij biljardiakeu aanzijn been is gebleven, en nu ai zijne inedemenschen in hei gr en wil steken, dan zal dit jaar het Groen Geur naar do moJe zijn. Groene frakken, groene vesten groene broeken, ja zelfs groene boe len... Alle tinten van groen, van het liljardiaken tot het uniform der groen- agers zuilen tot het maken der hee- rencoslumon gebezigd worden. Alleen de schoenen zullen niet groen maar bij voorkeur geel zijn. Verbeeld u 'nen rossen met blauwe oogen, 'nen rooden neus, in een groen pak, met gele schoen ne regeboog in congé O, die mode toch Ouderdomspensioenen Eindelijk begint men in Frankrijk te den ken aan de oude menschen. Verledene week is in de Kamer3 de kwestie van de ouder domspensioenen ter bespreking gekomen Twaalf ontwerpen zijn neergelegd, waarvan de eene met het Duitsche stelsel verplich tende storting voor boer en Werkman met tussckenkomst van den Staat de andere met het Belgische stelsel gestemd op de mutualiteitoverkwam. Heel waarschijn lijk zal men zich bij het Belgische stelsel aansluiten. Doch de menschen die reeds te oud zijn om ten gevolge hunner eigene stor tingen een pensioen te krijgen, zullen gelijk in ons land ook een jaarlijks geschenk van den Staat ontvangen. Weet ge hoeveel? 50 fr. per jaar. En weet ge op welken ouderdom Op 65 jaar, juist gelijk hier. Dat gebeurt er in 't groote, vrije, verlichte Frankrijk, gelijk de liberalen roe pen. Welnu, wij zijn in ons land beter be diend met 65 fr. en dat alle liberalen eD so°iaiiaten nu maar schreeuwen, wij zullen hue neus naar Frankrijk keeren, waar hunne vrienden en voorbeelden mees ter zijn. Eene goede proefneming. In de nijverige fransche stad El.beeuf heeft het armbestuur eene belangrijke proefne ming gedaan. In plaats van den onderstand aan de armen uitsluitelijk in geld uit te deelen, houdt het bestuur, wel te verstaan na overeenkomst met de noodlijdende fami lie, eene som van 40 fr. achter voor de huis huur. Daar de huismeester op die wijze zijn geld zeker is, houdt hij zich bijna altijd te vreden met die som, zelfs voor huisjes welke hij anderzins, met min gerustheid wel is waar, 60 of 70 fr. per jaar zou kunnen ver huren. De armen van hunnen kant zijn he3 onderkomen zeker, en het bestuur spaart er geld mee uit. Zou dat in Belgie ook niet eens kunnen beproefd worden Wij lezen in een engelsch dagblad, dat te New-York, op den hoek der Wallstreet; de bouwgrond van eenen sigarenwinkel ver kocht is voor twee miljoen acht honderd duizend frank. Dat is aan honderd en vier fr. de acre schrijft het blad. Een acre is 4047 vierkante meters groot zoodat een vierkante meter bouwgrond ver kocht werd aan 25 duizend 698 fr. (Nota der redaktie). Wij willen onze lezers niet verplichten te gelooven wat het engelsch blad schrijft. De geuzengazetten van alle landen volgen allen dezelfde taktiek zij verzinnen allerlei praatjes om de katholieken en de geestelijk heid hatelijk te maken en zenden ze de wereld in. Zoo heeft de Siècle van Parijs uitgevonden dat zekere dame. F... d'Orvilliers Sorel een miljoen bezet heeft aan Z. H. den Bisschop van Beauvais. Mgr. Dauais, Bisschop van Beauvais,heeft per brief aan het blad gevraagd wie die dame d'Orvilliers-Sorel is, waar ze woont en wie de notaris is die haar testament heeft ge maakt. Want, zegt hij, ik weet van geen bezet en bet zou mij groot genoegen doen te weten waar ik het mag gaan halen. Dat bezet bestaat natuurlijk enkel en alleen in de verbeelding van den frar.schen geuzen- gazetschrijver. Maar ge zult het zien dat valsch his torietje zal dezer dagen over genomen wor den in de belgische blauwe en roode papier- kens van den 7den rang. Op het oogenblik van naar den buiten te vertrekken, om er eenige weken verloftijd door te brengen, pak uw zilverwerk dan niet in het eerste het beste papier in. Men heeft voorwerpen in zilver gezien beschadigd door papier, dat zwavelzuur bevatte, en deze voor* werpen, zwart geworden zijnde, hebben-hun glans niet meer terug henomen. Gekleurde papieren bevatten somwijlen doorverbin dingen of aluin die de eigenschap bezitten het schitteren der voorwerpen in staal en den glans der voorwerpen in zilver weg te nemen. Legt dus uwe kostbare voorwerpen heel eenvoudig in papier Joseph (papier om te filtreeren) of in wit briefpapier, öt in oude nieuwsbladen. De slechte smaak van sterke boter komt voort van een zuur dat zijnen oorsprong heeft in den aard van sommige koeien of in de hoedanigheid van het voeder, ofwel teweeg is gebracht omdat de melk te lang heeft moeten staan om te dikken ofwel nog omdat de melkerij- en botertoestellen niet zuiver genoeg zijn gehouden. Men kan den sterken smaak doen ver dwijnen met bij de sterke boter een weinig soda-karbonaat te voegen. De ver houding is twee drachmas per kilo. Men kan ook het sterk worden van versche boter voorkomen met er sodakarbonaat bij te voegen bij het opmaken en in de zelfde verhouding. Soda karbonaat kan men bij apothekers en drogisten krijgen deze zullen ook weten te zeggen hoeveel een drachma is. De shah van Perziëzal vier dagen te Luik verblijven. De koninklijke vertrekken worden te dien inde in het provinciaal gouvernementpaleis gcereed gemaakt. VAN YPER Jr-

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1905 | | pagina 1