O EN OMMELANDS Of Zaterdag 5n Oogst 1905. 5 centime!! 'i blad. 40ste jaar. Talmerk 2066 C: Juicht, Yper, juicht TUINDAG 1905 STADSNIEUWS O. L. Vr. Onbevlekt Gemeenteraad De Koning te Brugge Prijsdeeling Huwelijk Te Yper ROND DE WERELD Engeland Oorlog Vrankrjik isi% mmm TELEFOON 52 Te trekken bij den Uitgever, Tk 36, in de Boterstrate, te Yper, en bij 's land boodschap wezen ofte post, tegen 3 frank 's jaars. Echt en recht, 'fc oud Volk indachtig; Kinderlijk, niet kinderachtig; Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God. getrouwe ik wezen zal t Zaterdag 5 Oogst Zondag 6 Oogst Maandag 7 Oogst Dinsdag 8 Oogst Woensdag 9 Oogst Donderdag 10 Oogst Zondag 13 Oogst Dinsdag 15 Oogst De Koning; te Brugge Do toestand tusschen Engeland en Duitsehlaad is tamelijk gespannen, en lal om eene reden in den schijn zeer envüttdig. Engeland heeft besloten een deel ij nor vlote te zenden natr de Bal- ische zee om in verschdlige havens 11 bezoek af le leggen, alzoo gelijk iet Duitsch oorlogschip naar Ant werpen gekomen is. Dat nieuws heeft de Duilschers in te neuze gekitteld en sommige bla- lea hebben voorgesteld de vlotste aten komen maar niet meer te laten wcderkceren. Ondertnsschen zonden ie fransche, spaansche en italiaansche •'loten met de duitsche samenspannen u al te gare de engelsche aanvallen en 't ware gedaan met de engelsche overmacht op zee!... Gelukkig de zaken staan nog zoo erg niet en Willem zal de engelsche oorlogschepen heel vriendelijk ont halen in de Duitsche havens, mcar tnderlusschen rond zien wat er hem te doen staat. De gezanten zijn te New-York aan gekomen en zullen dezer dagen verga deren om te hooren als er middel is van overeenkomst. De groote bladen schrijven dat er op geen wapenstil stand noch vrede te peizen is, maar... we zullen't best zien bij eenige dagen. De groote zake ter bespreking bij onze zuiderburen is de krak van de suiker. Een spekuleerder, M. Jules Jaluzot v? n de Printemps te Parijs heeft 15 of 16 millioen verloren op de suiker en tengevolge daarvan zijn er verschei dene huizen die hunne hebben moeten staken. betalingen VAN Y 't Nieuwsblad van Yper verschijnt's Vrijdags, en's Zaterdags na w de markt, tegen 3 f. 's jaars; 3 f. en den vrachtloon buiten Belgeniand. iP Het Mad en is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt S§| op voorhand betaald. /.lies moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Boterstrate, Xs £6, te Yper. gü De bekendmakingen kosMn 0,fr.l5 de reke binnen't d i, ihlads 0,f.30 van 's Rechters wegen f. 1; overdruk, 5 fr. 't honderd, ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Keeren van de Agence Havas. 'e Brussel, Tk 34, in de Zilver- strate, en te Parijs, n° 8, Place dg la Bourse, ontvangen bekendma kingen voor 't Nieuwsblad van Yper, van al die buiten Oost- Westvlaandern wonen. Tuindaglied. Juicht, Yper juicht, en viert den blijden dag, Waarop des vijands vaan moest wijken voor uw vlag; Juicht, Yper, Yper, juicht, en viert met dankbaar hert Al wat u door de macht der Maagd bekomen werd Hair rieptgij te uwer hulp 't lag rondom al in puin, Doch gij, ge werdt verlost door onze Vrouw van Thuyn 1 Waakt, Yper, waakt daar rijst de vijand weer, En komt met wild geweld uw vrome volk te keer Niet om uw Halle en muur in puin en gruis te slaan Uw zeden, uw geloof, dat randt uw vijand aan Wacharrcm 1 Yperling, steekt op uw krijgsbazuin En nog komt tc uwer hulp de Lieve Vrouw van Thuyn Blijft, Yper, blijft getrouw aan God en Kerk Blijft christen in uw woord, blijft christen in uw werk Blijft vlaamsch van hert en ziel, dat waarborgt uw geloof 1 En of bet rondom u in gruis en puinen stoof, Gij, Yper, gij blijft staan, gebouwd als op arduin, Geschut, gesterkt, bewaard door onze Vrouw van Thuyn Fr. Hendrikong. Carm. De Gemeenteraad, Bepaalt als volgt het programma van het Gemeentefeest van 1905. Ten 6 ure 's avonds, zal de beiaard de opening van het Gemeentefeest aan kondigen. Ten 8 1/2 ure, CONCERT, Groote Markt, door de Stadsharmonie. Ten 7 ure 's morgens, Esplanade, Prijskamp in Vinkengezang. Ten 9 ure, uitgang van de Processie van 0. L. V. van Tuine. 's Middags, Groote Markt, Duivenlossing. Onmiddellijk nadien, CONCERT, door de Koninklijke Fanfare. Kruisboogschieting in den Doel, ingericht door de Koninklijke maatschappij Les Francs Arbale'triers Prijskamp in het Gaaibollen, ingericht door de maatschappij gevestigd v Aux Trois Fleurs de Lys Boterstraat. Ten 3 ure, Bloemenstoet voor Rijwielen. Ten 8 ure 's avonds, CONCERT, Groote Markt. 's Middags, CONCERT, Groote Markt. Ten 2 ure, Boomgaardstraat, Hondenloop. Ten 8 ure, CONCERT, Groote Markt. Ten io ure, in de Halle, Prijsdeeling, aan de leerlingen der Staatsmiddelbareschool. 's Middags, CONCERT, Groote Markt. Ten 3 ure, Vandenpeereboomplaats, Wielrijdersfeest Ringsteking, (ingespannen). Ten 8 ure, CONCERT, Groote Markt. Ten 8 ure, CONCERT, Groote Markt. Ten 4 ure, op 't Zaalhof, Volksspelen. Ten 8 ure, CONCERT, Groote Markt. Prijskamp voor Reisduiven, ingericht door Duivenliefhebbersbond. Schieting met den Handboog, ingericht door Koninklijke maatschappij van Sint- Sebastiaan. Prijskamp in het Lijnvisschen, ingericht door de maatschappij Les Pêcheurs in- dépendants. Ten 6 ure, Vandenpeereboomplaats, Opstijging van eenen Luchtbal, door den lucht vaarder J. Dumortier, van Brussel. Ten 9 ure, Minneplein, Vuurwerk. Ten 8 ure, CONCERT, Groote Markt ALGEMEENE SCHIKKINGEN Gedurende de Kermis zal het publiek vrijen toegang hebben tot het Muzeum en de Halle (Nieuwwerk). De Zwemkom zal open zijn van Zondag 6 tot Dinsdag i5 Oogst medebegrepen. Gedaan in zitting te Yper, den i Juli igo5. De Burgemeester-Voorzitter, R COLAERT De dd. Secretaris, N. BOU DRY den de ONDERSCHEIDENE FEESTEN Prijskampen in biljardspel, bolspel, kaart spel, enz., ingericht door de verbondene maatschappijen, zullen plaats hebben op Tuindag en de volgende Zondagen. Onderscheidene feesten zullen insgelijks des Zondags plaats hebben in de buiten wijken. Bijzondere omzend- en plakbrieven zullen de omstandigheden der verschillige prijs kampen en feesten opgeven. Maandag 7 oogst, plechtige inhulding van het gedenkteeken. Ten 9 en half, misse. Ten 10 en half, stoet onder het zingen van den Magnificat. Gezang door de meisjes. Gezang door de jongens. Aanspraak van E. H. Bruloot. Inhulding en wijding vanhetgedenkteeken Mariascantate. Te Deum, gezongen door het volk. 's Avonds, algemeene verlichting van den Leet. Ten 8 1/2 u. Concert, door de Koninklijke Fanfare. Heden Zaterdag namiddag, om 5 ure, vergadert de Ypersche Gemeenteraad om de volgende punten te bespreken 1. Burgerlijke Godshuizen: grondverkoop te St-Jan. 2 Burgerlijke Godshuizen: grondverkoop te Yper. 3. Kerkfabriek St-Jacobs begrooting 1906 4. Kerkfabriek St-Niklaais verpachting van goederen. 5. Staatsmiddelbareschool: begrooting 1906. 6. Stadsgelden rekening der stad voor 1904. 7. Slachthuis vergrooting van het woonhuis van den Bestuurder vraag om krediet. Wij geven onder 't stadsnieuws het ver slag der Brugsche feesten, omdat het onder vele opzichten zoowel onze stad als Brugge aanbelangt. o O o Van on\en Briefwisselaar Wij 'n hebben nog nooit eene vaderland- sche betooging bijgewoond als deze Zondag laatst te Brugge ter eere van onzen welbe minden Koning Leopold II. Van 's nuchtens vroeg kwamen van ten allen kante de vreemdelingen toe, uit alle hoeken van West-Vlaanderen. Ieder gemeen te was vertegenwoordigd door Burgemeester en Schepenen en 't was waarlijk de moeite weerd om rond den noene iedereen te zien optrekken naar de groote Hallezaal, waar de Provincieraad de gemeentehoofden op eene lekkere maaltijd onthaalde. van den Heuvel en vander Bruggen,benevens Graaf d'Oultremont, groot Maarschalk van 't Hof en andere hoogweerdigheidbekleeders. Van de statie tot aan de Markt weerklinkt onophoudelijk 't geroep Leve de Koning en dan nog meest in 't vlaamsch, hetgeen zekere man uitnemende aardig vond, tot preuve zijn zeggen On dirait quöl y a des gens qui ne savent pas crierVive le Roi DE GROOTE MARKT was prachtig met haren reusachtigen Halle toren, waartegen het verhoog was opgericht, 'aar rechtover de beelden onzer helden van 3o2 en volk, bij duizenden en duizenden en duizenden. Als Z. M. plaats genomen had onder Baldakijn bij het gouvernement, waar Sire eerst en vooral Zijne Hoogweerdigheid Mgr. Waffelaert ging groeten en gulhertig de handen drukte als nen ouden vriend, nam Baron de Bethune eerst het woörd om Z. M. te verwelkomen en de wenschen der bevol king te doen kennen. Met genoegen hebben wij bestatigd dat in die aanspraak de voltooiing der vaart van Comen werd gevraagd. Vervolgens sprak de heer Burgemeester van Brugge in 't Vlaamsch. Z. M. in zijn antwoorde op beide aanspra ken, gaf onder andere nuttige wenken aan den Brugschen Gemeenteraad, wenken die hier te Yper evenwel zouden gepast zijn. Wij 'n willen niet nalaten ze hier aan te halen Brugge heeft gelijk \ijne Praal- gebouwen te herstellenzorgvuldiglijk zijn eigen aard te behouden, de stadsgrachten niet te vullendie het omzoomen, zijne oude poorten te bewaren en zijne eigenaardige woonsten niet te laten afbreken. Ik ben blijde te zien dat men nu daarover algemeen eens schijnt te zijn, wat vroeger niet bestond (De vroegere gemeenteraad van Yper die aan de statie onze schoons vestingen deed afbreken, hadde zeker aardig staan kijken bij zulke lesse DE WERELD IN De heerlijke kinderkantate van den onster- felijken Peter Benoit werd vervolgens gezon gen door 1 5oo kinders onder t beleid van meester Karei Mestdagh, die daarover door Z. M. 'nertelijk werd geluk gewenscht. Tot slot werd nog een stroofje gezongen van Wijd en Zijd Gevaert's nieuw liedje, en vervolgens werd de stoet hervormd en geleid naar het stadhuis, waar de prachtig herstelde Schepenzaal werd ingehuldigd. Leopold II had een vriendelijk woord ten beste voor de befaamde kunstenaars, bouw meester De la Censerie, schilder Juliaan De Vriendten beeldhouwer Anthone, die hun talent hebben bewezen in het herstellen dezer heerlijke zaal. Onder de aanwezigen heeft Z. M. onzen achtbaren heer Senator Baron de Vinck be merkt en M. Van Merris, onzen Volksverte genwoordiger. Seffens doet hij teeken dat hij hun geerne spreken zou, en binst eenige mi nuten is hij met hen in drukke onderhande ling geweest, wie weet, misschien over de vaart van Comen 1.. Na een kort bezoek aan Gruutbuuse, gaat de stoet naardehofbouwtentoonstelling, waar onze stadsgenoot M. Van Winsen bewijzen heeft gegeven van zijn talent. Z. M. wordt ontvangen in het prachtig bloemen- en plantenpaleis. Binst een uur en half doorwandelt koning Leopold die kun stig aangelegde parken, bewondert de rijke verzamelingen en geeft lof aan wie lof toekomt. Onder de aanwezigen bemerkt men vooral eenen schepene van eene kleine gemeente uit het noorden, die met zijn klakke en zijn pijpe in zijne hand Z. M. gaat aanspreken «Ah Mijnheer de Koning, zegt hij, 'k ben con tent van u weer te zien k Heb u gekend bij het leger in 't jaar [857 en 'k en had u sedert niet meer gezien Z. M. lachte dat hij schokte en drukte zijnen «schepene» vriende lijk de hand. De schepene was fier gelijk een pauw, dat hij «Mijnheer de koning» had durven aanspreken, en hij is overtuigd, dat hij, dank aan den invloed en de voorsprake van een Y'perschen heer uit 's konings gevolg algauw zal gedecoreerd zijn. Rond 5 1/2 ure verlaat de koning de ten toonstelling en stapt in den trein te Brugge Noord, terwijl hij de aanwezige overheden bedankt voor het prachtig onthaal en dat nogmaals uit aller borsten de kreet weer klinkt LEVE DE KONING 1 Binst de misse werden door M. Van Egroo en M. Wenes verscheidene schoone stukken gespeeld, 's Avonds ten 6 ure is de harmonie een serenade gaan geven in den hof van M. Colaert. Onze beste ge ukwenschen aan de jonge echtelingen en aan hunne familie. Gisteren Donderdag, had in de ruime feestzaal van Sint Vincents College de prijs deeling plaats aan de talrijke leerlingen van dit bloeiend gesticht. De plechtigheid werd voorgezeten door den zeer eerw. heer Kanu- nik De Jaegher, afgeveerdigde van Z. H. Mgr. Waffelaert. Onder de talrijke aanwezigen bemerken wij nog, zeer eerw. heer Kanunik De Brou wer,pastor deken van Sint Maartens,Senator Baron de Vinck, burgemeester M. Colaert, M. de schepen Struye, de heer Voorzitter Biebuyck, provincie- en gemeenteraadshee- ten en talrijke geestelijken. Na prachtige zang- en muziekstukken en een heerlijk tooneelspel «Le gondolier de la mort» gaf zeer eerw. heer Kanunik De Jaegher lezing van den uitslag van den wedstrijd, die eens te meer de deugdelijkheid van Sint Vincents College bewijst. Op 109 mededingers bekomt Yper in Rhetorika een prijs in Latijnsche redevoe ring, M. Ach. Vanhoecke en in Vlaamsche redevoering een ie acc. M. Vanhoecke en een 3e acc. M. Gust. Colpaert. In't vierde Latijn behaalde Yper leerlingen, in Latijnsch thema. MM. Jan Morel Maurice De Jaegere Wilfrid Van Eecke Paul Valckenaere Louis Déroulez Georges Cuvelie In Latijnsche overzetting. MM. Georges Cuvelie Wilfrid Van Eecke Maur. Cocle Maur. De Jaegere A. Vander Meersch De feeste eindigde met de uitreiking dei- prijzen aan de verschillige klassen. Wij bieden onze hertelijkste gelukwen- schen aan de leerlingen en lof en hulde aan de heeren Principaal en leeraars, die dank aan hunne onverpoosde werkzaamheid, zoowel den naam en de faam van het College in eere houden. op 16 5 3e acc. 5e i) ioe I2e i3e i5« DE STOET die na den middag statiewaarts trok al de prachtig versierde markt en straten, bestond voornamelijk uit soldaten van 't peerdevolk 't voetvolk en Burgerwachten. Ten een en half stoomt de nieuwe Konink lijke Prachttrein de statie binnen, terwijl eer. zegekreet Leve de Koning 1 de lucht weer galmen doet en dat het militaire muziek onder't geleide van M. Muyldermans eene klinkende Brabanconne speelt, j Z. M. is vergezeld van Minister-Voorzitter i Graat de Smet de Naeyer,Ministers de Trooz, Dinsdag werd in Sint Jacobskerke hier ter stede het huwelijk ingezegend van Jonkvrouw Colaert met M. Leleux van Robaais. De getuigen der bruid waren M. De Neckere, Vrederechter te Dikseftrtde cn V Colaert, haar broeder. Voor M. Leleux, 2> schoonvader M. Delmasure, en zijn broede" Het huwelijk werd ingezegend door kanu nik Duclos. ie acc. ie 4e 7e 1 ie De stad bewaart een groot gedeelte van hareoude vestingen. Het zijn prachtige wan delplaatsen geworden met boomen en strui ken, water en kronkelende paden, rustban ken en looverhuisjes. Hier en daar heeft men een prachtig vergezicht op de schilderachti ge omgeving. m Na den veldslag van West-Rosebeke, in 382, lieten de Franschen een groot deel van hun leger in Vlaanderen, waar men nog vele maanden aanhoudend vocht. Zelfs kwa men de Engelschen er nog bij, die de Gente naars ondersteunden. Yper hield het met den graaf, en werd ge durende negen weken belegerd. De ingeze tenen legden de voorgeborchten asch om in den vijand tegen te houden. Op den 8 Augustus 1383 trokken de bele geraars terug, dank aan de tusschenkomst van O-L-Vrouw. Men zegt, dat zij alleen de kruin der stad bemerkten, besloten in eene sterke omhei ning, in eenen tuin. Om dit ontzet te vereeuwigen, stelde men eenen ommegang in, vallende op den eersten Zondag van oogst. Het beeld van O-L. Vrouw van Tuin, dat nu in de hoofdkerk is, bestond in 1383 nog niet. Het werd trouwens gesneden, in gedenkenisse ende decoratie van de proces sie. Maria heeft haar kindje op den rechter arm in de linkerhand houdt tij een tuiltje bloemen. Voor de Fransche omwenteling was het beeld in de kerk der Minderbroeders. Het was Bon Jan Bethune d'Ydewalle, die in 1857 de kapel van O.-L.-Vrouwversierde. Kosteloos schonk de kunstenaar de plan nen en teekeningen van het altaar, van de muur- en brandschilderingen. Er bestaat een Tuindagliedje, gedicht in 683 ter gelegenheid van den jubeley van drij honderd jaer, De melodie van dit liedje is lief. F. van Duyse heeft er eene passende klavierbelei- ding bijgevoegd. Aan 't hoofd van ons blad staat een nieuw lief gedicht, passende op den zang van 't Tuindagliedje, en dat wij te danken hebben aan eerw. Pater Hendrik der Ong. Carme- lieten. Wie de geschiedenis van Yper niet kent, en deze stad voor den eersten keer bezoekt, zal wel mompelen Eiene kleine statie Eenzame straten Maar op de Markt komende, zal hij blij ven staan, en verbaasd, neen verstomd op kijken.. Eene oorkonde uit het midden der Xe eeuw noemt Yper. Spoedig klom de gemeen te in belang en in aanzien. Reeds in de XII Ic eeuw bloeide er de lakenweverij. Tijdens de gemeentemacht was Yper het derde lid van Vlaanderen. De stad bezit heerlijke gedenkstukken van haren verdwenen luister. De halle de vroegere tempel van den vrede en den han del verrijst majestisch op de Markt. Zij is. heeft men gezegd, het volmaaktste en edelste voorbeeld van den eersten Gothischen stijl, op burgerlijke gebouwen toegepast. Haar voorgevel heeft eene lengte van ruim 125 meters. Het westelijk gedeelte was in i23o vol tooid de andere deelen dagteekenen van 1285-i3o2. Binnen moet de reiziger de muurschilde ringen van Pauwels, Guffens, Swerts, en Delbeke bewonderen. Hoe jammer, dat men de noodige herstellingen op de lange baan schijnt te schuiven Een even luisterrlijk gebouw is de St Martenskerk. Het koor is gesticht in 1221 de voor-en kruisbeuken werden er in 1254 bijgebouwd. Als verdienstelijke bijvoegingen noemen wij het zuidelijk zijportaal, uit de XVIe eeuw de ruime H.-Sacramentskapel, nog in 1623 in Gothischen stijl gebouwd. Maar... her stellingen zijn broodnoodig. Het regenwa ter zijpelt door de gewelven... Kent gij de oude vleeschhalle, op de Neer markt? Zij behoort deels tot de XIIIe, deels tot de XIVe eeuw. Daar is het stedelijk museüm van oudhe den met Galio-Romeinsche voorwerpen met wapens en straltuigen uit de middeleeu wen met voorwerpen, opgedolven te West Rosebeke met vele beeldhouwwerken en schilderijen. Y'per bezit nog andere merkweerdigheden het museüm-Merghelynck, op de Oude Kleermarkt kunstwerken in de kerken en gasthuizen sierlijke woonhuizen in de Vd«raat, de Rijselstraat, de Hondstraat

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1905 | | pagina 1